Verspreide berichten. Binnciilaiid. Benton naar El Paso zal begeven, van waai' zij naar Benton's graf zullen gaan om daar een lijkschouwing te verrichten. Men blijft ,j].> de teruggave van het lijk van Benton aandringen, maar met het oog' op de snelle ontbinding van lijken onder den invloed van het Mexieaansche klimaat, heeft men het raadzaam geacht, onmid dellijk tot de lijkschouwing over te gaan, zelfs ondanks de beperkende bepalingen, door gene- raai Villa gesteld, die er op staat, dat de lijk schouwing om middernacht zal geschieden, waar na het lijk opnieuw gegraven moet worden.., Gemeld wordt, dat de 800 Amerikaansche ma rinesoldaten, die zich reeds aan boord der oor logsschepen in de Mexieaansche wateren bevin den, versterkt worden met 300 man uit Pensa- cc.la ir Florida. Het transportschip „Prairie" 2al waarschijnlijk Zondag met deze manschappen aan boord vertrekken. De Fransche kruiser „Condé" heeft zich ge reed gemaakt, om van Port au Prince naar Vera Ciuz te vertrekken. Naar de „Rjetseh" uit Minsk verneemt heerscht daar in nationalistische Russische krin gen groote ontsteltenis over de talrijke bekee ringen uit de orthodoxie tot het Katholicisme. Op 20 Februari meldden zich bij de katholieke geestelijkheid te Minsk meer dan 500 volwassen personen aan, die verlangden in de Katholieke Kerk te worden opgenomen. Dit verschijnsel heeft zich in Rusland in den laatsten tija reeds meer dan eens voorgedaan. Ten spijt van alle onder drukkingen der Katholieken door regeerings- en gouvernements-autoriteiten I Uit Rio de Janeiro wordt genreld: Re onlusten duren in het binnenland van den staat Cara voort. Volgens de bladen heett bij Pliquel-Calmon een gevecht plaats gehad. De geregeld? troepen, die 15 dooden hadden joegen de opstandelingen op de vlucht; dezen lieten 100 dooden achter. De Koningin in de residentie. Met den gewonen avondtrein der Staatspoor is H. M de Koningin te 10 uur 56 min. van haar bezoek aan den Prins in den Taunus te 's-Gra- ventiage ter uggekeerd. Per auto begat H. M. zich naar bet paleis. Derde Vredesconferentie. Naar wij vernemen, heeft het gouvernement van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika ook aan de Nederlandsche regeering een voorstel gezonden betreifende de inrichting op internatio nalen grondslag van een comité, belast met de samenstelling van een werkprogram voor de derde vredesconfeprentie. Staatscommissie voor het onderwas- vraagstuk. Heden en morgen komt de Staatscommissie voor het onderwijs-vraagstuk in voltallige vergade ring te 's-Gravenhage bijeen. De tabaks-belastingplannen der Nederlandsche regeering. In de «Süddeutsche Tabakszeiting" worden de debatten in de Eerste Kamer besproken, waarbij door den heer Van Kol werd aangedrongen op invoering van een tabaks-monopolie en {(oor den minister van Financiën Berting verklaard werd> dat hij practisch geen gunsitige resultaten van een monopolie verwacht, doch wel een tabaks belasting onder zijn financieele plannen heeft opgenomen. Het Duitsche blad vestigt er pe aandacht op, dat de invoering van rechten op tabak in Duitsch- land in 1879 de Duitsche export-industrie in tabak en den handel in het ruwe product zeer ernstig heeft geschaad, ten voordeele van Neder land, waar vrije handel op dit gebied mogelijk bleef. Het genoemde vakblad is van oordeel, dat een beperking van deze handelsvrijheid in Neder land, zooals thans op het program staat, Duitsch- land in staat zal stellen om deze groote voorsprong van Nederland weder te herwinnen, daar de groote kracht van Nederland op dit terrein niet ligt iD eenig verschil in de hooogte van de heffing, doch juist in het feit, dat men er tot dusverre van alle formaliteiten en beslommeringen ten aanzien van de fiscus verschoon is gebleven. Vervalt deze voor sprong, dan is daarmede ook aan de gunstige strategische positie van Nederland ten aanzien van het Britsche achterland een einde gemaakt en zal de Duitsche handel zich weder op kosten van den Nederlandsche kunden gaan ontwikkelen. (Vad.) De S. D. A P. en de Ziekenfondsen. De heer J. H. Schaper, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft in opdracht van d^ Soc -Dem. Arbeiders Partij en het Ned. Verb, van VakvereenigiugeD, een aan de Neder- jaijiische arbeiders gerichte brochure geschreven, geiitelu Dokters tyrannie. Schr. spreekt daarin o.m. als zijn overtuiging uit, dat ssedert een aantal jaren onder de ge- n^esheeren in vereeniging met de apothekers H-ti heweguig gaande is om de geneeskundige /oromg in de wettelijke ziekteverzekering te uu komen of anders er bij voorbaat beslag op te leggen. Zoogenaamd mede in het belang eener goede behandeling van de patiënten, inderdaad voornamelijk in het materieele belang der artsen en apothekers (pharmaceuten)". De heer Schaper is verder van meening, dat de dokters niet meer of minder willen »dan het algeheel bezit der ziekenfondsen, het naar zich toehalen van de ge- heele leiding en exploitatie dezer instellingen", terwijl toch de Duitsche arbeiders met de mil- lioenen hunner ziekte- en invaliditeitsverzekering z.i. prachtige dingen hebben gedaan en alle mo gelijke middelen worden aangewend, om de alge- meene volksgezondheid te verbeteren en door de oprichting van herstellingsoorden, enz. den zieken arbeider geheel te doen herstellen." Dit kan ook in Nederland geschieden en daarom moet de so ciale verzekering z.i. in de handen der arbeiders worden gelegd. Schr. is van oordeel, dat »een wettelijk zieken fonds geen kapitalistische onderneming is, zooals bv. de exploitatiefondsen", maar dat het is seen instelling van algemenen nut, waarin de belangen der verzekerden niet wezenlijk tegenover die der artsen staan." De arbeidersorganisaties zullen", verwacht hij, svoorzoover zij de verzekering ter hand nemen, er een eer in stellen, voor goede arbeidsvoorwaarden te zorgen, terwijl voorts de regeeringsorganen daarop toezicht kunnen uit oefenen." Schr. is overtuigd, dat de artsen het met hun organisatie niet zullen winnen, smits de arbeiders hunnerzijds op de bres staan en waken tegen bezen toeleg." Hij besluit daarom met de volgende waarschuwing tot hen te richten sGaat in de door de dokters opgerichte fondsen niet. De arbeidersbeweging zal wegen en midde len vinden om aan het gevaar te omkomen, mits gij maar met ons solidair en op uw qui v i v e zijt. Laat u dus niet lijmen door de voorspiege lingen der geneesheeren om tot zulke foncben toe te treden. Er is reeds een Landelijke Federatie ter Behartiging van het Ziekenfoudswezen opge richt en wellicht kan in samenwerking hiermede de strijd worden gevoerd. In ieder geval dienen de aangesloten arbeiders van de S. I). A P. en het Ned. Vakverbond vóór te gaan om zich gees telijk te wapenen tegen, de zich toerustende art sen en apothekers. Houdt u gereed De organi saties van de moderne arbeiders zullen nader de taktiek aangeven, welke in dezen strijd voor het recht der arbeiders zal moeten worden gevolgd. De agitatie tegen deze dokters-tyrannie moet doordringen in de arbeiderspers én de arbeiders vergaderingen. Op de aktie der Maatschappij voor Geneeskunst moet worden gelet. De geesten moe ten worden wakker geschud, voordat het te laat is. De invoering eener nieuwe en goede Ziektewet moet ons gereed vinden, om ons met vrucht te gen de plannen der georganiseerde artsen en apo thekers te verzetten..." roep, zooals reeds gezegd is, gelegenheid geeft, om ook nieuwe gronden onder rechters aandacht te brengen, het aan klager zal liggen, wanneer hij den rechter niet voldoende inlicht en hij deeven- tueele gevolgen daarvan zichzelf zal hebben te wijten. Die gevolgen zijn naar onze meening, dat de belanghebbende zich zal hebben neer te leggen bij een rechterlijke beslissing, die niet meer voor beroep vatbaar is. Waaneer hij er echter op staat, om door een nieuwe aanvrage onder aanvoering zoo mogelijk van nieuwe feiten of gronden andermaal onze beslissing uit te lokken, ten einde zich zoo noodig andermaal in beroep te kunnen voorzien, dan zullen wij hem een nieuwe afwijzende beschikking moeten zenden, waarbij wij ons uitsluitend zullen beroepen op het feit, dat zijn zaak is beslist en de oorspronkelijke af wijzing in staat van gewijsde verkeert. Deze tweede afwijzende beslissing zal hij dan, desge- wenscht, weder aan het oordeel van den rechter kunnen onderwerpen. Naar het blad verneemt, heeft intusschen de behandeling van beroepsschriften bij den Raad van Beroep te Leeuwarden een andere wending genomen, dan hierboven door het bestuur der Bank werd verondersteld. Die Raad toch heeft gemeend bij de beoordeeling der aanspraken op ouderdomsrente de in de beroepschriften amge- aaogevoerde nieuwe gronden buiten beschouwing te moeten laten. De Zuid-Afrikaansche ballingen. Reuter seint uit Londen Poutsma, een der Z. A. ballingen heeft van den voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen de uitnoodiging ontvangen te Amsterdam deel te nemen aan een betooging tegen de verbanning. De datum der betooging is nog niet vastgesteld. Pontsma zegt, dat hij gaarne de uitnoodiging zal aanvaarden. De Minister van Oorlog. Minister Bosboom ging heden naar Ede tot het bijwonen van een proef met gehuurde paarden voor de veld-artillerie. Ouderdomsrente Gelijk bekend heeft het bestuur der Rijksver zekeringsbank het vorig jaar besloten, eventueele tweede aanvrage buiten beslissing te laten. Ter nadere toelichting van dit standpunt en mede als antwoord op verschillende vragen dienaangaande tot het bestuur gericht, heeft dit, volgens het sHbld.," het volgende aan de rentecommissies geschreven De bedoeling van de gezonden circulaires was om gedurende de beroepstermijn op een door ons gegeven beslissing niet terug te komen, zoodat de belanghebbenden gedurende dien termijn niet moeten pogen door een nieuwe aanvrage veran dering in onze beslissing te krijgen, maar zich daartoe tot den bevoegden Raad van Beroep zul len hebben te wenden, Worden bij het instellen van beroep nieuwe gronden aangevoerd en aannemelijk gemaakt, dan zal de Raad van Beroep daar rekening mede heb ben te houden bij zijn uitspraak, zoodat de be langhebbenden niet behoeven te vreezen, dat aan hun latere, bij klaagschrift aangevoerde gronden voor hun recht op rente geen aandacht zal wor den geschonken. Nu doet zich de mogelijkheid voor, dat de be- 'anghebbende zijn beroepstermijn ongebruikt heeft laten voorbijgaan en daarna tot de meening komt, dat indien hij nog andere gegevens had ver schaft zijn aanvrage wellicht niet zou zijn af gewezen. In die gevallen nu willen wij op een tweede aanvrage beslissen met de bedoeling over de rechtmatigheid van zoodanige beslissing een uitspraak van den rechter uit te lokken. Ten slotte wordt door sommige rentecommissies het geval verondersteld, dat de belanghebbende, nadat zijn aanvrage het zij dan in een of twee instanties bij on herroepelijk geworden rechterlijke uitspraak is afgewezen, alsnog nieuwe gronden voor zijn recht op ouderdomsrente zou willen «en voeren. Wij merken naar aanleiding van deze veron derstelling op, dat waar de behandeling in be- Stiediereis van 50 Zuid-Afrikaansche land bouwers in Nederland. Eergister had in het gebouw van het Min. van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage een ge meenschappelijke vergadering van het Eere- Comité voor de ontvangst van de Zuid Afrikaan- sche landbouwers en van het Dagelijksch Bestuur der Kon. Nederl. Land bouw vereeniging plaats. Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Hertog van Meclenburg. een der eere-voorzitters van het eere comité en voorzitter van de Kou. Nederl. Land- bouwvereeniging, was. door verblijf buitenslands verhinderd de vergadering tiij te wonen. O.m. waren aanwezig de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel, beiden eere-voorzitters van het eere-comité. Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, tweede voorzitter van de Kon. Ned. Landbouw- vereeniging, opende de vergadering met een rede voering. De Minister van Buitenlandsche Zaken, daarop het woord verkrijgende, zeide vervolgens Met groot genoegen heb ik het Eere-voorzitter schap van het Eere-comité voor de ontvangst der Zuid-Afrikaansche landbouwers aanvaard. Het is mij een voorrecht het Comité in mijne officieele woning te mogen ontvangen en verwelkomen. Het Departement van Buitenlandsche Zaken herbergt gaarne diegenen, die wenschen samen te werken tot bevordering der goede verhoudingen en betrekkingen tusschen ons land en het buiten land. En ten opzichte van welk land ligt dat streven meer voor de hand, dan in het geval van Zuid-Afrika, waar de banden des bloeds een reden te meer zijn om ons op economisch gebied lot elkander te brengen De banden tusschen Nederland en Z.-Afrika zijn van zeer ouden datum. Toen de Oost-Indische Compagnie zich aan de Kaap vestigde, was het hoofddoel dier vestiging om de bemanning harer schepen op de uitreis naar Oost-Indië en de thuisreis van veraohe groenten, veldvruchten en vleesch te voorzien. De grond voor de toekomstige veeteelt en den land bouw in die streken was daarmede gelegd. Zij werden de hoofdzorg van het Bestuur der Oost- Indische Compagnie in Zuid Afrika en zijn sedert dien de hoofdbedrijven aldaar gebleven. De loot, door de Nederlanders in Zuid-Afrika in de 17de eeuw geplaDt, heeft zich ontwikkeld tot een krachtigen boom. Geen volk, dat. aan den naam Boeren" een grooter, edeler, en de gebeurtenissen van het begin dezer eeuw hebben het bewezen roemrijker beteekenis heeft ge geven dan het volk van Zuid-Afrika. En al zijn er ook ^oud en diamanten ontdekt en al scheen het of de mijnbouw de landelijke bedrijven geheel in de schaduw zou stellen, meer en meer blijkt het, dat de toekomst slechts ge waarborgd kan worden door de ontwikkeling van landbouw en veeteelt. Vooral sedert de Unie der Z. A. Staten en ko loniën heeft dat deel der wereld zich krachtig ontwikkeld. Nederland moet, zoo mogelijk, nog meer dan andere landen tot ontwikkeling bijdragen. De persoonlijke kennismaking, het persoonlijk contact, zal ons beiden ten goede komen. Om die reden heeft de Regeeriüg gewenscht, dat de Zuid Afrikaansche landbouwers op hun Europeesche reis ook ons land zouden bezoeken. In die over tuiging ook juichten zij het vormen van een Eere-Comite van Ontvangst van harte toe. Moge dan dat bezoek door uw aller mede werking aan de verwachtingen beantwoorden. Ik kan u verzekeren dat mijn Departement en ik zelf bereid zijö u in alles te ondersteunen ter bereiking van het door u beoogde doel. Door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel werd vervolgens dc volgende rede uit gesproken By bezoeken door Zuid-Afrikaansche boeren in den laatsten tijd aan ons land gebracht, trok naast onzen rundveestapel, de tegenwoordige organisatie van den Nederlandschen Landbouw in hooge mate hunne aandacht. De intensieve cultuur, welke hier te lande wordt gedreven, de ontwikkeling vaa het veree- niginsleven onder de landbouwers en de wijze, waarop de staatszorg voor den landbouw is in gericht, wekten in hooge mate hunne belangstellng Toen dan ook besloten was, dat een 50 taj boeren uit Zuid-Afrika een bezoek aan Engeland zouden brengen, ten einde daar kennis te maken met de landbouwkundige toestanden, gaven zij hun wensch te kennen van die gelegenheid ge bruik te maken om ook een bezoek aan Neder- lend te brengen, teneinde zich met eigen oogen te overtuigen van de hoogte, waartoe onze land bouworganisatie het heeft gebracht. Zoocira deze wensch officieel aan de Regee- ririg was kenbaar gemaakt, heeft deze zich be ijverd daaraan tegemoet te komen. Tot haar genoegen vond zij de Koninklijke Nederlandsche Lam-bouwvereeniging -bereid, zich le belasten met ue regeling van een 7-daagsche studiereis der bezoekers door Nederland. Hel is niet meer dan natuurlijk, dat deze ge legenheid, om dan den Zuid-Afrikaanschen heeran ter wille te zijn, met groote ingenomenheid is aangegrepen. Een nadere kennismaking met (le Zuid-Afri kaansche voormannen op landbouwgebied is trou wens ook voor Nederland van groot belang. Reeds thans heeft het Nederlandsche fokveê in Zuid-Afrika, een goeden naam. Wij mogen met vertrouwen aannemen, dat het aanschouwen van onzen veestapel hier te lande zelf daaraan nog ten goede zal komen. Nu ae Unie'Regeering van Zuid-Afrika het Ne derlandsche Rijksmerk voor volvette kaas onlangs heelt erkend, zoodat het van dat merk voorziene product ongehinderd in de Unie zal worden toe gelaten, zal de kennismaking der Zuid-Afrikaan sche lanabouwkundigen met onze kaasmakerijen er toe kunnen leiden ook den uitvoer van kaas naar Zuid-Afrika te bevorderen. Fe Regeering acht het niet twijfelachtig, dat het bezoek der Zuid-Afrikaansche landbouw- specialiteiten vruchtdragend zijn kan niet alleen voor den landbouw ginds, maar ook voor den lan.tbouw hier'. Zij heeft daaraan gaarne hare medewerking verleend om het voorgenomen bet- zeek zoo goed mogelijk aan het doel te doen beantwoorden. Ik breng reeds voorloopig mijn dank aan de Koninklijke Nederlandsche Land- bouwvereeniging, dat zij de leiding van het be- zoek heeft willen op zich nemen. Ee heer Ruys de Beerenbrouck merkte daarna op: Het zou aan het Dagelijksch Bestuur1 der K. N. I,. aangenaam zijn, wanneer uit dei leden van het Eere-Comité een Vioorzitter werd aan gewezen, en, wanneer door U„ Mijne Heer en, ei mede zou kunnen worden ingpstema zoo de keuze kunne vallen op Jhr. Mr. P. van Foxeest, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die van nabij met de Zuid-Afrikaansche toestan den hekend is en bovendien als Voorzitter van de HoJlandsche Maatschappij van Landbouw op het gebied van den landbouw in Nederland eene voorname plaats inneemt. Nadat de vergadering zich volmondig miet deze benoeming vereenigd had, nam de heer Van Fo- rcesl de leiding der vergadering over en stelde bet vootTloopiig programma van de excursie aan de orde. Van verschillende zijden werden dienaan gaande vragen gesteld, die voor het meeretidtel door den secretaris der Kon. Ned. Landhouw- vereeniging, den heer V. R. IJ. Croesen, beant woord werden, terwijl bet bestuur toezegde ver schillende gegeven wenken in overweging te zul- lm nemen. Algemeen was men van meening, dat voor te veel indrukken en vermoeienis gewaakt dient t? worden en dat de Zondag geheel als rustdag. Waarop niet gereisd kan worden, beschouwd moet worden. De totale uitgaven van de ontvangst der Z. A. landbouwers werden vrij laag geraamd. Dit bedrag zal door bijdragen van vereenigingen eri particulieren en voorts door steun van Rijks wege bij elkaar gebracht moeten worden. Voor het eerste is vooral ook gerekend op den steun van ae vereenigingen én personen hier ta lande, die, warm gevoelend voor onze stam- venvanten daar verne, zich tot taak hebben gesleid de goede verhoudingen tusschen Zuid- Afrika en Nederland te bevorderen. Be voorzitter deelde voorts mede, dat men zich in Friesland reeds bereid verklaard had <le kosten voor de ontvangst in die provin cie te dragen, dat men ook elders reeds toe- zeggingen tot geldelijken steun van vereenigin gen en particulieren ontvangen had en dat binnenkort schriftelijk een beroep op de mede werking van velen in dein lande gedaan zal wor den. Inmiddels zullen reeds nu toezeggingen tot geldelijken steun gaarne door de Kon. Ned. Land houwvereeniging, Buitenhof 42, Den Haag, tegemoet gezien worden. Nadat, staande de vergadering, reeds enkele bijdragen waren toege zegd, sloot de voorzitter de vergadering' met een woord van dank aan de eerevoorzitters en de leden van het eerecomité voor hunne aanwezigheid, daarbij de hoop uitsprekende, dat deze eerste besprekingen over de ontvangst onzer Z.j-A, gasten mogen leiden tot iets, dat later met gulden woorden opgeteekend zal women in de geschieaenis van de bevolking van de Unie van Zuid-Afrika en van Nederland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2