Gemengd Nieuws. Htads- en Gewestelijk Nieuws. voor de wetsontwerpen voor vuilafvoer, riolenwet en wijziging der Hinderwet en voorts de lichame lijke opvoeding. De pest in Ned.-Indië. Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indië, d.d. 28 Februari j.l. betreffende pestgevallen op Java. Gedurende het 14-daagsch tijdvak van 11 t/m. 24 Februari j.l. Afdeeling Malang 341 nieuwe pestgevallen, 218 dooden, waaronder 4 Europeanen Toeloengga- goeng 14; Bangil 30 en Pasoeroean 4 doodelijke gevallen Mapioen 146 nieuwe gevallen, 39 dooden, Kediri 33 nieuwe gevallen 32 dooden, Soerabaja 26 n euwe gevallen, 17 dooden. Paree 55 nieuwe gevallen, 51 dooden, Magelan 28 nieuwe gevallen, 25 dooden, Malang en Magelan in de vorige peri ode elk nog een en Pasoeroean nog 2 doodelijke gevallen. Vrije geneeskunst. De gezondheidscommissie, zetelend te Gulpen, kan hare adhaesie niet betuigen aan de bekende eirculare betreffende het verkrijgen van vriie uit- Oölenmg der geneeskunst. De in Duitschland öereikten resultaten lijken der commissie een krachtig argument tegen de vrije uitoefening van de geneeskunst. Waar de staat zich geroepen acht op allerlei gebied zorgend en regelend op te treden, zou juist op het zeer belangrijk gebied der geneeskunst een stap achterwaarts moeten worden gedaan. Lezing ten Hove. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en van H. M. de Koningin Moeder en een kring van genoodigden heeft dr. Byvanck, bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, gisteravond ten hove een lezing gehouden over Isaac da Costa als dichter, denker en leerling van Bilderdijk. Tot de genoodigden behoorden, behalve de leden der hofhoudingen, de minister van justitie nar. Ort; de vice-president van den Raad van State jhr. nar. Rörlljhr. mr. De Savornin Lohman, minister van staat; luit.-gen. Cool. mr. Th. Heemkerk en jhr. mr. Quarles van Ufford, leden van den Raad van State, enkelen met hun dames. negen in het Bondsgebouw te houden. De gewich tige bes uiten in deze vergadering te nemen, nopen, dat een zoo groot mogelijk aantal leden *er vergadering kome, opdat na rijp beraad het veelomvattend werk der kiesvereeniging in de goede richting worde geleid. Dat de leden door hunne groote opkomst ter vergadering van hun voortdurende belangstelling in de openbare zaken blijk zullen geven, meenen wij onder deze omstandigheden met grond te mogen vertrouwen. Tuberculose-bestryding Wij vestigen nog de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de jaarlijksche ledenvergade ring van de Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose te Schiedam tegen morgen (Woensdag)- avond 8»/4 in Huize Van der Heijden wordt opgeroepen. Daar de leden geen persoonlijke oproeping ontvangen, moge deze verwijzing hun ter meerdere herinnering zijn. Raadsleden en spoorwegpersoneel. Nadat herhaalde malen belanghebbenden, zoo wel schriftelijk als mondeling, aan de directie der Staatspoorwegen hadden verzocht een stelsel van verlof zonder bezoldiging in te voeren om het mogelijk te maken, dat buiten reglementair toe gekend verlof de zittingen van den gemeenteraad geregeld zouden bijgewoond kunnen worden door leden van het personeel der S.S., die tevens ge meenteraadsleden zijn, heelt de directeur-generaal geantwoord, dat op de meeste plaatsen ook zon der exira verlof de functie van gemeenteraadslid door het personeel der maatschappij zonder be zwaar kan worden uitgeoefend. »üp die plaatsen, waar het gemeenteraadslid- maatschap veel tijd in beslag neemt, zou het voor dat doel extra- viijat geven een bezwaar zijn voor den dienst. Du bezwaar zou zich te meer doen gelden, omdat het geven van faciliteiten voor de vervuiling van het raadslidmaatschap niet zondsr consequentie zou zijn ten aanzien van de vervul- vau alleilei andere functies ten behoeve van eeni- ge publieke gemeentschap, terwijl bovendien meer dergelijke functies dikwtjls in een zelfden persoon zyu vereeuigd. Ter wijl de maatschappij haar personeel vrij laat het lidmaatschap van een gemeenteraad te aauvaaiden, kau een directie evenwel met zonder moeilijkheden voor haar dienst faciliteiten gevern waardoor het optreden van haar personeel in het publieke leven bijzonder zou worden be vorderd. «Aaugezien de maatschappij toestaat, dat het gewune vei lof met bezoldiging, hoewel voor dat do^l niet besiemd vobr dergelijke optreden wordt georuikt, is zij intusschen eemgszins in die richting werkzaam. Verder dan thans kan zij daarbij echter niet gaan. en in den regel zal daaraan ook g en benuefie bestaan, tenzg het gewone verlof gebruikt mocht mocht worden voor nog meer doeleinden, waarvoor het eigenlijk met strekt. »Op grond van het bovenstaande kan aan uw verzoek met worden voldaan. (»U. D.") Voeding aan boord. De bond van machinisten ter koopvaardij heeft tot de directies van de vrachtvaart maatschapijen in Nederland, naar aanleiding van klachten van machinisten, het verzoek gericht, maatregelen te nemen om de voeding op de vrachtschepen te ver betereu. Verzocht wordt een regeling te treffen, waarbij het den gezagvoerder of anderen onmoge lijk wordt gemaakt, den machinisten de hun toe komende goede voeding te onthouden. St. Vinceutius-Vereeniging. De vereeniging. die onder de schutse en op het voorbeeld van den H. Vincentius van Paulo de stoffelijke maar vooral geestelijke armenzorg met zooveel toewijding behartigt, heeft gister-avond weder hare jaarlijksche algemeene vergadeTing gehouden, voor weldoeners en belangstellenden toegankelijk. Met den hoogeerw. Deken, de andere zeereerw. pastoors en verdere geestelijken dezer stad, die de vergadering met hunne tegenwoor digheid vereerden, w. ren eenige eerw. Broeders en tal van belangstellenden met de leden der vereeniging in het gewone vergaderlokaal te zamen. Nadat de hoogeerw. Deken de vergadering met gebed had geopend, werden door den voorzitter van den Bijzonderen Raad, den heer A. C. A. Nolet, een 4-tal nieuwe leden met het gebrui kelijk opwekkend woord geïnstalleerd. Met veel genoegen hoorden wij ook nu weder de verslagen van de ver chillende conferentiën en der onderscheidene liefdewerken, die ons deden kennen in wat uitgebreiden zin de leden der St. Vincentius-Vereemging zoowel voor het geeste lijk als het stoffelijk welzijn der armen met volle toewijding werkzaam zijn. Hoe zij de door hen bezochte gezinnen trachten als te vernieuwen, op te heffen vaak uit den staat van diep zedelijk verval waartoe zij gekomen zijn, leerden ons de verslagen der verschillende conferentiën. De ver slagen der veelzydige liefdewerken gaven ons een overzicht van het breede veld der liefdadigheid waarop de volijverige werkzaamheid van St. Vin centius' geestelijke zonen zich beweegt, maar toonden ook overduidelijk aan, dat die veelom vattende liefdewerken alleen met den krachtigen steun van Schiedams weldadige Katholieken kun nen worden in stand gehouden. In het licht van die veelzeggende verslagen bevroedden wij te meer de volle waarheid in het opwekkend woord door den zeereerw. pastoor Verhoeven, op verzoek van den president, den leden ten slotte toegesproken waar hij getuigde, dat de volijverige Vincentiaan het bekende Pau linisch woord tot het zijne mag maken «Ik ben alles voor allen geworden." In hoevele nooden toch hebben St. V incentius liefdevolle navolgers niet te voorzien Moge de St. Vincentius-Vereeniging zich steeds in de-- werkzame sympathie en den krachtigen steun van Schiedams Katholieken, vooral ook voor haar veeleischend St. Liduina-Gesticht, verheugen Toonen zich velen bereid haar te steunen zoowel door geldelijke bijdragen als door persoonlijke toewijding, opdat het heerlijk ideaal door vol ijverige toewijding aan het algeheel welzijn der armen aan eigen heiliging te arbeiden, aldus te meer worde bereikt! Schiedams St. Vincentius- Vereeeiging, door 's Hemels rijken zegen bedauwd, groeie en bloeie We hadden den 13en Februari 's middags La Laya (Spanje) met een lading erts verlaten eu zetten koers naar Nantes (Frankrijk). Op 16 Fe bruari s avonds ongeveer 80 a 90 mijlen ten westen van Lissabon (Portugal), kwam een on weer opzetten, dat heel spoedig in een storm ontaardde. In den loop van den avond werden onze laad- boomen, zeilen, luchtkokers trappen, de stnur- boord-reddingboot, enz. weggeslagen. Het kaar tenhuis halt ingedrukt en de commandobrug sterk beschadigd. Zoowat tegen 12< uur kwam er een kolossale stormvlaag over het geheele schip, die al het breekbare, zooals planken, hout, enz., en een stuk uit de bakboordreeling meenam. Na 't af- loopen van het water bemerkten we, dat het ruim No. 2 losgeslagen was, konden we daar het voorschip voortdurend onder water zat op de vraag van den kapitein naar het verblijf van den matroos J. A. van der Salm van niemand iets met zekerheid vernemen. Zijn wachtsmaat zei, dat hij nog niet geheel gekleed was en zich nog in de hut moest bevinden, en wegens het vele water aan dek met midscheeps kon komen. Er volgde bliksemslag op bliksemslag, het schip kon zich nog even vrij werken. We dachten zeker, dat obs laatste uurtje geslagen was. Zoo brachten we ongeveer tot half twee 's nachts door. Eindelijk gelukte het een matroos om naar voor te komen. Er was echter niemand in de hut te vinden. Nu werd het geheele schip afgezocht, of hij zich mogelijk uit angst verstopt had, maar alles was te vergeefs. We hebben nog tot 's middags rondgedreven, er was niets te zien. Hoe het ongeluk is gebeurd, weet niemand te zeggen. En nu kom ik met het verzoek tot u, of gij, of de geestelijke aan de ouders den doed van hun zoon zacht wil mededeelen. Myn innigst medelijden met de zwaar beproefde familie. Ik heb me tot u gewend, daar het door middel van den consul later aan de ouders zal worden medegedeeld en omdat de behandeling van zeezaken eerst op 23 of 24 Febr. plaats heeft. Zijn papieren en loon zullen aan de ouders toe- gezouden worden." (»N. v. d. D.") dant zijn toegezonden, wordt nu gezocht naar oud-militairen, die bij den brand zouden betrok ken zijn. Baldadigheid, Zaterdagmiddag te 3.4- werd ter hoogte van den Schenkweg te 's-GraveD' hage een glasruit ingeworpen van de luxe-trein der Staatsspoor, komende uit Gouda, Later, te 5.45, werden twee ruiten verbrijzeld var. den Staatsspoor, toen die 4,59 uit Amster dam te 's-Gravenhage aankwam. Hardhandige bestraffing. Het circ® 8 jarige zoontje van den Nederlandschen arbeider K., te Duisburg, had tijdens de afwezigheid der moeder suiker gesnoept. Toen deze dit na hare thuiskomst bemerkte, diende zij het knaapje zóó hardhandig een pakslaag toe, dat het bewusteloos bleef liggen en men voor het leven van het kind' dat in het hospitaal moest worden opgenomen' vreest. Een gewonde. Zaterdagavond is de zwerver M. K. geboren te Duisburg, bewusteloos en aan het hoofd verwond, voor een slaaphuis te Ameide a.'d. Lek gevonden. Gisteren is de maD overleden. Het lijk zal vandaag in het ziekenhuis te Gorinchem worden onderzocht. Lintjeszwendel. Het politieonderzoek jn de zaak van den ridderordehandelaar Moser is te Parijs begonnen en zal waarschijnlijk in de volgende week ten einde zijn. Volgens sommige dagblad berichten heeft deze zaak een onverwachte wending genomen, omdat Moser ook verdacht wordt van spionnage. De medeplichtige van Moser. Lranco, genaamd, heeft tegen zijn arrestatie pro test aangeteekend, en verklaard dat hij volkomen onschuldig is. Voorschot op pensioen. Men meldt uit 's-Gravenhage Sedert het in werking treden der pensioenwet ten voor de gemeente-ambtenaren enz. zijn er 40 liefdadige of tot algemeen nut werkende instel lingen, die voorschot op pensioen verstrekken te gen een rente, die berekend wordt van 1 tot 6°/ 's jaars, waarvan 12 instellingen, die daarvan hoe°- gènaamd geen rente vorderen. Bij den boekhandelaar Hrs. Rebers, Oranjestraat 1, is tentoongesteld een fraai schil derstuk Japansche bloemenvaas te midden van een kleurrijk kleed geplaatst, van onzen oud-stad genoot, den heer Corn. Hodes Azn, die er blijkbaar zijne beste krachten aan heeft gewijd. Gisteravond is ten nadeele van een bewoner van de Hoofdstraat een rijwiel ont vreemd, hetwelk hij eenigen tijd tegen eeD muur op den hoek der Groenelaan had geplaatst. Hoogwater te Schiedam; Woensdag 4 Maart 8.14 v.m., 8.35 n.m. Logger aangevaren. De logger «Noord- zee VI KW. 168 van de N.V. Noordzeevisschery, is Zaterdag-morgen, tijdens de mist aangevaren^ door de Zweedsche vrachtboot «Drothing Sofia".' De KW. 168 lag te visschen in 't zicht van het vuur des Haaks, bij Texel, toen de beman ning plotsseling vlak bij een stoomboot zag aan komen. Ziende dat de stoomboot de boogspriet zou pakken, werd nog getracht deze binnen te halen, 't was echter reeds te laat. Voor 't ge schied was, voer de Drothing Sofia er reeds tegen aan. Twee leden der bemanning L. Van Duin°en M. v. Duin liepen hierdoor kwetsuren op. De stoomboot had inmiddels gestopt en nu kwamen er enkele mannen van de stoomboot aan boord van den logger om de veroorzaakte schade op te nemen. Daarna vervolgde de Zweedsche stoomboot die van Stockholm, haar weg naar Rotterdam, ter wijl men op de logger genoodzaakt was, naar huis terug te keereo. Verzeking dekt de schade. De aanslag op Lord Hardinge. Te Delhi en Lahore in Britsch-Indië zijn onverwacht aantal personen in hechtenis genomen in verband met den aanslag, die ongeveer een jaar geleden op den onderkoning Lord Hardinge is gepeegd. Overstroomigen in Griekenland. Tengevolge van overstrooming in de brug over de Vader tusschen Naizotsche en Straumutza gebeel* telijk weggeslagen. De directe spoorwegverbin dingen met het buitenland zijn verbroken. Bergongeluk. Uit Chable-en-Valais wordt gemeldVijf toeristen uit Lausanno, die de Pointe Rosa Blanche beklommen, zijn door een lawine verrast. Drie hunner kwamen om het leven. De onlusten te Va 1 encia„ De ongeregeld heden hebben zich Zaterdag herhaald. In de menigte werd een schot geloist, bovendien ontplofte een helsche machine. De politie was genoodzaakt eenige charges uit te voeren, om de manifestanten te verstrooien. Politie. De politie waarschuwt tegen het onbeheerd laten staan van rijwielen op den openbaren weg, omdat in de laatste dagen drie rijwielen, die op dien weg onbeheerd stonden, zijn gestolen R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde", aan de jaarvergadering, morgen (Woeusdag)avond half Uitgeleverd. De kassiersbediende de B., die er met ruim f50 000 vau een firma te Breda van door ging en eenige weken geleden te Antwerpen werd gearresteerd, is thans door de Belgische regeering uitgeleverd. Gisteren is hij ran Ant werpen naar Breda overgebracht. uren. Men schrijft ons uit HaDs. Bange weerd Dat het buitengewoon ruw weder is geweest op de Fransche en Spaansche kusten blijkt mede uit het volgende uittreksel uit een brief, ontvan gen door den heer De Blaeij, te Hansweerd (hoofd der school). De brief is gedagteekend Nantes,22 Febr., a.b. Duitsche zeeboot «Colonia," en ge schreven door den stuurman Julius Hinz en mee- geteekend door kapitein v. d. Wisch. heden ben ik de overbrenger van een treurig, ongelukkig voorval uit uwe gemeente. Het carnaval. In een inrichting te 's Her togenbosch een zoogenaamd zuurhuis werden volgens het Huisgezin, gedurende de carnavals dagen, gebruikt meer dan 700 gekookte eieren meer dan 400 sinaasappelen, meer dan 400 knak worstjes meer dan 500 augurken, 14 flesschen ingelegde haring, 5 balen mosselen en ruim 15 pond beuling, terwijl in diezelfde inrichting on geveer 85 liter melk werd geschonken. De brand in de Haarlemsche ka zerne. Het is thans gebleken, dat-de aangehou - den onderofficier onschuldig is aan de brandstich ting. Wel zal legen hem een vervolging worden ingesteld wegens verduistering van goederen.' De »N. R. Ct." verneemt Blijkens het overzicht, dat opgemaakt was om te kunnen nagaan, welke personen alle drie de branden hebben meegemaakt, is uitgekomen, dat onder hen was de vrijwilliger K., zoon van een makelaar te Amsterdam, een jongen, die zeer slecht oppaste, en even voor den tweeden brand van korporaal tot soldaat was teruggesteld, en een andere de korporaal R. een predikantszoon, die na den tweeden brand voor straf naar Den Helder was overgeplaatst. Deze beide personen zijn thans verdwenen, nadat de officier van justitie f 500 had uitgeloofd voor het vinden van den dader. Het laatste zijn zij gezien te Rotterdam. Van daar uit heeft K. zijn militaire kleedingstukken naar de kazerne teruggestuu-d en men vermoedt nu, dat ze in elkanders gezelschap naar Amerika zijn overge stoken. In verband met de dreigbriefkaarten, die aan schippers, die met hun schepen in de Nieuwe Gracht lagen en die ook aan den brigadecomman- u razzo. Een medewerker van de .,Gaulois" vertelt in zijn blad over den indruk die Durazz>- i< hoofdstad van het nieuwe Albaansche vor stendom, op hem maakte Bet is moeilijk, zegt hij, zich een denkbeeld te vormen van de verwarring en chaos, die op het oogenblik te Du.razzo heerschen Bij mijn aankomst had men neg totaal niets gedaan om de gasten te ontvangen, die weldra in de hoofdstad bun intrek zouden nemen Men krijgt den indruk, (lat men vertoeft in een gehucht in Californië, waar pas een goudmijn ontdekt is. In een paar weken tijde zijn geheele straten op nieuw opgebouwd. De vertrekken in de met kunst en vliegwerk op getrokken gebouwen worden tegen fabelachtige prijzen verhuurd, hoewel zij niet voluoen aan de meest elementaire eischem, oie een Wester ling aan een bewoonbaar huis stelt Zoo is mij bekend, dat de vertegenwoordiger van Oosten rijk-Hongarije een klein en slecht ingericht huis huurt voor den fabelachtigen prijs van 16.000 francs per jaar: Voor arie of vier balf- bewoonbare kamers moet een huur van 7000 a 8000 francs betaald worden. Bovendien is het leven uiterst duur, wat ook toegeschreven moet worden aan de hooge salarissen, die de talrijke builenlandsche ambtenaren ontvangen. Als het koninklijk paleis thans meer oi minder be woonbaar is, dan moet men dit toeschrijven aan het kranig' optreden van don hof-maar schalk Thilo van Trotha, die langen tijd in 1 «itsch Zuid-West Afrika gediend en daar ge- leeid heeft zicih met de meest primitieve mid delen te redden. Men kan zich voorstellen, hiü ontevreden de hofdames der nieuwe vorstin hij haar aankomst waren, toen zij, gewend aan de luxe der Europeesche hoven, haar intrek in len bouwvalligen konak moesten nemen. Een van haar had niet minder aan 60 koffers me degebracht als moest zij in het Nieuwe Paleis te Potsdam haar intrek nemen. Koning Albert en de slechte mode. Op het laatste bal van het Belgische hof heeft koning Albert een der dames-gasten, die niet vol doende gekleed was, uit de zaal doen verwijderen. Een Vlaamsch blad vertelt daaromtrent het volgende Op het laatste bal van het hof liep zekere dame, een zeer eigenaardig compliment op van wege den Koning. Z. M. had gezien, dat mevrouw

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2