Verspreide berichten. Binnenland. &tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. veel indruk te maken. Want ieder was overtuigd, dat ..zijn positie onhoudbaar was geworden en hij onmogelijk nog in zijn ondergeschikte werk zaamheid bevrediging zou kunnen vinnen. BRAZiLIë. Ee generaals Moraes en Azevedo, twee kolo nels, een majoor en een kapitein van het. gar nizoen te Rio de Janeiro en twee redacteuren van oppositie-bladen zijn gevangen genomen. De minister van oorlog heeft het leger en de vloot bevolen zich gereed te houden. CHILL Uit Washington W|Ordt gemeld: Het feit, dat Bryan een uitnoodiging aanvaard heeft om een bezoek te brengen aan de Chileen- sehe hoofdstad Santiago, ten einde in September a-s. 't vijfde Pan-amerikaansche congres bij te wonen, verwekt onder de diplomaten van La- lijnsch-Amerika gpoote belangstelling. Bryan is van plan om de heenreis langs de westkust te maken om de aan die zijde gelegen landen even eens te bezoeken, terwijl hij terugkeerend langs de oostkust Argentinië, Uraguay en Brazilië aan zal doen, Naar aanleiding van het overlijden van Kardi naal Kopp ontving het domkapittel te Breslau het navolgend telegram van den Duitschen Kei zer: „Smartelijk bewogen door het bericht, dat het God den Heer behaagd' heeft kardinaal-vorst-his- schop dr van Kopp uit het leven weg te nemen, betuig ik het domkapittel mijn innigste deelne ming. Ik neem ten zeerste deel in het zware verlies, dat het domkapittel en hel diocees Bries, lau door den dood van den kardinaal gereden' heeft. Versierd met de rijkste gaven Gods, met ten sterk geloof, een blijmoeuig Karakter -en een warm gevoel voor de nooden van dezen tijd, beeft de ontslapene als trouwe zoon der Katholieke kerk, als oprecht, vaderlander en goede staatsbur ger zijn ve, antwoordeiijk herdersambt voorbeeldig Douw en zegenrijk gevoerd, en zich groote ver diensten verworven voor Kerk en Staat. Ik zal, den overledene en zijn karaktervolle persoonlijk heid steeds gaarne en danknaar gedenken." De rechtbank veroordeelde gister den burge meester van Wiborg, Zimmermann en de gemeen teraadsleden Godelheim en Wu,ormen, die tegen de wet, betreffende de gelijkstelling van Kussen en Finnen in Finland in verzet gekomen ware, tot acht maanden gevangenisstraf. Bovendien zullen zij gedurende den tijd van 10 jaar geen openbare ambten mogen bekleeden. Eenzelfde vonnis werd ook geveld tegen dien W iborgschen burgemeester Ehrbom. De schrijver Hans Leusz is gister tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens her leediging van den Kroonprins in een artikel in „Die Welt am Montag". Onder het opschrift „Wil lem de laatste" had de schr. daarin, naar aan leiding van het telegram, dat de Kroonprins aan generaal vom Deimling en kolonel von Reuter over de Zabernsche voorvallen zou hebben ge zonden. („Bravo. Immer feste drauf') en het af scheidswoord, door den Kroonprins lot zijn regi ment huzaren te Dantzig gericht, beweerd, dat hel optreden van den Kroonprins sléchts kon stiekken om verbleekte republikeinschei idealen weer leven in te blazen. De Weensehe „Reichspost" verneemt uit St. Petersburg, dat de Russische régeering, met het oog op de aanstaande proefmobilisatie, den dienstplichtigen landbouwers verboden heeft naar Duitschland te gaan om daar veldarbeid ie gaan verrichten. Twens zou het verboden zijn hui- tenlandsche bladen, welke over Russische mili taire zaken handelen, over de grens te brengen in verschillende grensplaatsen moeten derhalve beambten zijn aangewezen om de verzending van bladen te controleeren. De Hongaarsche Kamer nam een wetsont werp, waarbij de subsidies worden verhoogd voor de scheepvaartmaatschappijen, die op de Adiiati- sche Zee, en voor het rivierscheepvaartveTkeer het aantal hunner schepen zullen vergrooten en nieu we scheepvaartlijnen zullen instellen. Indië-Japan. De «Deutsche Japan-Post" maakt melding van een te Tokio, onder voorzitterschap van graaf Oku- ma, gehouden algemeene vergadering van leden der Japaiiscbe Vereeniging «Indië-Japan", waarin door baron Kanda werd voorgesteld het terrein van werkzaamheid der vereeniging uit te breiden, en dit niet meer beperkt tejdoen zijn tot de Engelsche bezittingen in Azië, doch voor de toekomst ook de Nederlandsch-Indische Koloniën in de sfeer der bemoeiingen op te nemen. Dit voorstel werd onder grooten bijval door vergadering aangeno men. Baron Kauda zeide ter toelichting, dat zijn bedoeling was eenerzijds den argwaan der Engel- schen, als zou Japan speciaal het oog geslagen hebben op de Engelsche bezittingen, af te leiden, en anderzijds er de aandacht op te vestigen, dat in het algemeen het streven moet zijn den in vloed van het japansche volk naar het Zuiden nit te breiden en te versterken. Herziening ongebouwde eigendommen. De regeering is voornemens, de grondbelasting der ongebouwde eigendommen te herzien en over weegt daarbij, of enkele gegevens der vorige, in 18821889 plaats gehad hebbende hierziening, nog dienst kunnen doen. De vraag is deze: «Zijn de in 18821889aan genomen typen voor een nieuwe herziening weder om als typen te gebruiken, nadat hun tegenwoor dige waarde zal zijn vastgesteld, of is de toestand in de gemeente zoodapig veranderd, dat die oude grondslag niet meer geldig is en een geheet nieuwe indeeling moet worden gemaakt De minister wenscht hierover de gevoelen te kennen van de constroleurs der grondbelasting en van de colleges van zetterè en heeft den con troleurs verzocht hiervan, nagehouden onderzoek en overleg, een verslag uit te brengen voor 1 Mei. (Hdbl.) Keuringsdienst. In de gisteren gehouden raadszitting der ge meente Naarden is op voorstel van B. en Weth. besloten tot aangaan van een gemeentelijke rege- Jing met de gemeente Bussum ter zake van het 'nstellen van een keuringdienst op voedingsmidde len met uitzondering van slachtvee en vïeesch. De kosten voor inspectie en bacteriologisch onder zoek bedragen voor de gemeente Naarden f600 waarvan f 300 voor bacteriologisch onderzoek, door de apothekers Koning en de Mooy te Bussum. Burgemeesters. Naar men meldt, heeft ook de burgemeester van 's-Gravenhage een uitnooodiging ontvangen van den gemeenteraad van Parijs om in Mei een be zoek aan de Fransche hoofdstad te brengen, tege lijk met de burgemeesters van eenge andere groote buiteulandsche steden. Over het aannemen van de uitnoodiging heeft jhr. Van Karnebeek nog geen beslissing genomen. Effectenhandel. Naar wij vernemen, zal op de 16 Maart te houden buitengewone vergadering der Vereeniging voor den Effectenhandel een voorstel in behan deling komen tot verlenging van den beurstijd. (Tel.) R.-K. Limb. Middenstand. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van den R.-K. Limburgschen Middenstandsbond, collectief ontslag genomen. (Msb.) De spoorwegverbindingen om Amsterdam. Omtrent de onderhandelingen ter oplossing van de kwestie der spoorwegverbindingen om Amster dam meldt het »N. v. d. D.": Nadat van 1901 af, toen het rapport van de staatscommissie verschenen is, besprekingen zijn gehouden tusschen de gemeente, de beide spoor wegmaatschappijen, den raad van toezicht op de spoorwegen en het departement van waterstaat, heeft Amsterdam niet lang geleden aan minister Lely medegedeeld, dat men prijs stelde op een zeer spoedige oplossing van de nu al zoo lang hangende kwestie, aangezien anders de gemeente genoodzaakt zou zijn, ook in verband met nood zakelijke bouwplannen, haar eigen weg te gaan. Reeds toch was, ten aanzien vau de uitbreiding van het Centraalstation, de Boll. IJz. Spoorweg maatschappij haar eigen weg gegaan, terwijl 't bekend was, dat ook de staatsspoor eigen plan nen overwoog. Tevens gaf het gemeentebestuur daarbij te kenneD, dat voor Amsterdam in de eerste plaats noodzakelijk was een ringspoorbaan teb behoeve van het vervoer van goederen uit de aan te leg gen haven-West, ten zuiden van de gemeente naar Duivendrecht (rangeerterrein S. S.) en Wa tergraafsmeer (rangeerterrein H. IJ. S. M.) Dit om een einde te maken aan het oponthoud en den hinder, welken de massa goederen, die niet voor de stad-zelf bestemd zijn, in het noordelijk haven- en spoorweggebied veroorzaken. Minister Lely erkende, dat een dergelijke baan rondom de stad een der eerste vereischten was- Hij belegde een conferentie met al de betrokken partijeo, welke de vorige week aan zijn departe ment gehouden is. Het voor Amsterdam verblij dende feit heeft zich daarbij voorgedaan, dat alle partijen 'tover dit deel van het vraagstuk volko men eens waien. Men heeft zich deze goederen- ringbaan gedacht van de haven-West af, langs de Zuidgrens der uitbreiding-Zuid, met een brug over den Amelel, in de nabijheid van den Water toren, naar de bovengenoemde rangeerterreinen. Het plan-Berlage moet daarmede natuurlijk in overeenstemming worden gebracht, en wij kunnen mededeelen, dat, in afwachting van deze beslis sing, de architect met dezen arbeid reeds bezig is. Gelijktijdig worden de plannen voor de ring baan zelve ter hand genomen. De minister hoopt nog dit jaar een wetsont werp te dezer zake bij de Kamer te kunnen in dienen. Men ziet uit het bovenstaande, dat thans de zaak van de spoorwegverbinding in het oosten der gemeente min of meer op den achtergrond is ge komen, in zooverre, dat van het aanvankelijk voornemen om het eerst dat werk uit te voeren, 's afgezien. Er hebben zich daarbij bezwaren opgedaan, welke nog nadere besprekingen ver- eischen Echter zal ook hier, door tijdelijke maat regelen, aan het bezwaar, dat het gewone ver keer ondervindt, worden tegemoet gekomen. Daaromtrent zal overleg worden gepleegd door de gemeente en de spoorwegmaatschappijen. Het denkbeeld om het Weesperspoorstation op te heffen, heelt men voorloopig laten varen. Over wogen wordt, of 't mogelijk zal zijn, dit station °P" ongeveer dezelfde plaats te behouden, doch het in plaats van kop- tot doorgaand goederen-station te maken. In deze plannen ligt opgesloten een aanmerke lijke vermindering van den last, welken de over weg -in de Linnaeusstraat voor het gewone ver keer oplevert. Dat bezwaar hoopt men te ondervangen door het goederenvervoer in het oosten over een ver hoogde baan te leiden, zoodat alleen passagiers- treinen dezen overweg gelijkstraats passeeren. Naar de «Telegr." verneemt, is de gemeente reeds geruimen tijd eigenaresse van een 40 meter breede strook gronds op het gebied der gemeente Sloten. De aankoop had ondershands plaats en geschiedde met het oog op de uitvoering van de aanhangige spoorwegplannen. Eveneens heeft de gemeente zich den eigendom verzekerd van verschillende andere terreinen, die ook gedacht konden worden te vallen binnen de grenzen, voor de uitvoering van de spoorwegplan nen benoodigd. Verder meldt het blad, dat in verband met de spoorwegplannen om Amsterdam, het nieuwe bureau voor den postpakketdienst zal worden gevestigd in een in te richten gebouw in den linkervleugel van het Centraal-Station aan het Stationsplein. Aaneensluiting en Samenwerking, Katholieke kiesvereenigingen kunnen niet wel bestaan en invloed uitoefenen, politieke propa ganda kan niet gevoerd worden door afzonderlijke, eng besloten kringen, zegt «De Tijd" zeer te recht. Om den rechtmatigen invloed van de katholieke bevolking bij de stembus tot zijn maat te brengen, is er aaueensluitiug en hartelijke samenwerking noodig van mannen van alle standen en kringen. En nu weet ieder, die met de huishoudelijke aan gelegenheden onzer kiesvereenigingen bekend is, dat er aan de zoo noodzakelijke algemeene deel neming en belangstelling in het werk der kies vereenigingen nog te veel ontbreekt. Er zijn nog tal van mannen, die zich van de zaak niets aan trekken en het werk aan de weinige overlaten. Een groot getal contribueerende leden is een mooi gezicht, maar er behooren meer leidende, ïntellectueele krachten zich met het werk der verkiezingen en met de opvoeding onzer kiezers bezig te houden. Ziet men bij andere partijen de intellectueele krachten overal en onafgebroken in verband tre den met de meer massale, in onze katholieke kies vereenigingen houden nog te velen der eersten zich van de politieken actie terug. Er is te wei nig voorschot bij het hout, waaruit men goede bestuursleden snjjdt.... Vaak kost het de grootste moeite om een goed stel bestuursleden bijeen te krijgen en men hecht zich dan veel te lang aan dezelfde leiders, die wel gaarne eens van plaats zouden wisselen. De politieke actie eischt onafgebroken frissche krachten en er be- hooit daarom een flinke voorraad geschoold be- stuurspersoneel te zijn. En nu is dit zeer stellig in alle katholieke kringen ruim voorhanden, maar als degenen, die zich daarvoor beschikbaar konden stellen haast stelselmatig van de verga deringen wegblijven, dan kan men ze niet kiezen. Men kent ze niet. Dan wijst «De Tijd" op het feit, dat de kies vereenigingen slechts over karige geldmiddelen hebben te beschikken. Voor de enorme uitgaven, die tegenwoordig bij het maken van propaganda worden vereischt, zijn de middelen totaal ontoe reikend. Ook dat verzwaart het werk van een bestuur in hooge mate. Het zich onthouden door zoovelen van de poli tieke organisitie on de verkiezingsactie schijnt niet zeer nobel en ook onbillijk tegenover de weinigen, die zich er met zooveel ijver aan wijden, over het algemeen met groote onbaatzuchtigheid. Het werkt bovendien ontmoedigend en verlammend, en tracht men soms by verkiezingen op het laat ste oogenblik de nalatigheid weer goed te maken, dat helpt dan veel te weinig of soms in 't geheel niet meer. Elk katholiek man van intellect, van invloed en vermogen legge eens de hand op het geweten en vrage zich af, of hij niet op de een of andere wijze de politieke organisatie in zijn district van dienst kan zijn. Van dringen of dwingen is geen spraken, van verwijten en krachtermen dient men zich in ,deze te onthouden. Met een koel en kalm hoofd overwege ieder eens, of hij wel naar vermogen zijn plich als Katholiek en staatsburger vervult en geen oorzaak kan worden van een te groote eenzijdigheid in onze politieke actie en van het verloop van onzen invloed op het bestuur van land en stad. Liturgische Cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Nadat de voorzitter de vergadering geopend had met gebed, verkreeg de eerw. inleider, kapelaan L. Ph. J. Paulussen, het woord, voor de laatste conferentie van de serie cursusavonden. De eerw. ml. zet uitvoerig uiteen de beteekenis van de dubbele en enkele feestdagen, geeft tevens een overzicht van de ontwikkeling der viering dezer feesten, waaruit blijkt dat er thans eOÖ groote eenheid heerscht in in deze liturgie..Spr' zegt deze uiteenzetting te geven voor die gebruik maken van de liturgische kerboeken en daar d® latijnsche benamingen aantreft van eerstgenoemd feesten. Vervolgens behandelt spr. nog de beteekenis va° de feestdagen van verschillende Heiligen, zoos'4 St' Joannes de Dooper, St. Stephanus. Uitvoert behandelt spr. de vereering van den H. Jozef, daarna de Apostelen vereering en vervolgens h®1 feest H.H. Petrus en Paulus. Ten slotte behandelt spr. nog enke feesten vft" Heiligen, die meer bizonder in het Westen gevierd worden. Aldus gekomen zijnde tot het einde van zijD opgenomen taak, zegt spr. hiermede natuurlijk niet de geheele liturgie te hebben behandeld, maar dat hij in hoofdzaak het voornaamste heeft weer' gegeven, (applaus), De voorzitter brengt thans in hartelijke woor den dank aan den eerw. inleider voor zijn heer lijke lessen en spreekt den wensch uit, dat veel in dezen cursus mogen geleerd zijn. Hierna werd de vergadering met gebed g®' sloten. Er heeft zich hier ter stede ee" comité gevormd, dat werkt voor het petitionne ment voor de grondwettelijke gelijkstelling va» man en vrouw. Het comité bestaat uit de dames M. Hingman"" Dobberke, H. J. Aaltsz, C. C. Huldy—Kempen Th. C. v. Rijn, C. Germeraad—Vermeulen, Roetman, F. de Kadt, A. v. d. Vlies, C. J. Duk-' Hodes, E. de Vries, S. Bras en M. T. de Grootb, en de heeren D. Rook, J. H. v. Westendorp, P. de Brui»' Van den Tempel, M. C. M. de Groot en J. H' Ritman. Door den eersten brugwachter aa" de Ooievaarsbrug, J. Groenen daal, is eervol oflb slag aangevraagd uit zijne betrekking. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag Maart 11.35 v.m., n.m. UIT VLAARDINGEN. B. en W. der gemeente Vlaardmgen hebben i° overleg met de commissie van toezicht op he4 M O. aan de leden van den Raad het voerstel gedaan hen te machtigen, stappen te doen bij d® regeering tot verkrijging eener Rijks H. B. S- met vij(jarigen cursus, zóó mogelyk nog vóór - Sept. 1915. De kazernebrand te Haarlem. Door de recherche wordt, naar de «O. H. C." mede deelt, nog in een andere richting nagespeurd. Niet alleen is de aandacht gevestigd op d® verdwenen militaire K, en R., maar ook word4 gezocht naar personen, die in 1910 deelnamen aan de sabotage-pleging te Den Helder en di® toen naar verschillende garnizoenen te Assem Ede en VUssingen werden overgeplaatst. Dit waren over 't algemeen ook jongens van gegoeden huize, die, als korporaal van Kampen g®' komen, in hun garnizoen net land aan den diens4 kregen, omdat zij zich hun illusie om officier 4® worden, zagen benoemen. Hoewel nimmer is kunnen bewezen worden, dat zij zich aan genoemde sabotage schuldig maakten, is het wel opmerkelijk, dat na hu» overplaatsing geen fietsen meer werden beschadigd, geen kleedingstukken meer werden stukgesneden, kortom, dat daarna geen sabotage-pleging mee4 plaats had. Thans moet gebleken zijn, dat een dezer per sonen nu militair-af als burger tijdens de branden te Haarlem woonachtig is geweest, zoodat het voor de hand ligt, dat ook in dia richting wordt gezocht. Het zou dan meer en meer een complotje g®' weest zijn. Het onderzoek, dat zeer moeilyk is, wordt da® ook door de recherche, militaire-commissie 0 marechaussee ijverig voortgezet in alle richtinge»' Armenzorg. In het laatst van het vorig jaar werd ten stadhuize te Alkmaar een vrij® vergadering gehouden van besturen der instelli®' gen, armenzorg ten doel hebbende. Er werden twee commissies benoemd, die d® volgende opdracht ontvingen De eerste commissie had te onderzoeken, ho® in den vervolge een blijvende regeling kan wor den getroffen, om kinderen onder dak te brenge®' wier ouders door huishuurschulden of anderszi®5 dakloos geworden zijn, alsmede kinderen, di® tijdelijk om andere redenen van hunne ouders gescheiden zijn of moeten worden. De tweede commissie werd opgedragen te on derzoeken, of in verband met de uitkeeringen de4 invaliditeitswet, een tehuis of woningen zijn 4® stichten voor alleenwonende zeventigjarigen, di® niet kunnen of wenschen te werden opgenom®0 in een oude mannen- of vrouwenhuis. Thans hebben beide commissiën een rappor4 uitgebracht. Eerstbedoelde commissie meent, dat de zaak 4® regelen is door een woning in te richten voor be4 beoogde doel, en deze voor een matige buur, b> fl per week, te verhuren aan gehuwde liede®' die zich ten allen tyde tegen een nader te reg®' len vergoeding beschikbaar moeten stellen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2