(Mie ee Moeite ooroeieiie peten, Bedrinken. «BLE6BAMMEK. Laatste Berichten. üiÜotingeiL Buswigk» Stud. Haiidpl«borich*«ii tijdelijk dakloozen en ook anderen in de woning °P te nemen. De andere commissie, die een uitgebreid onder zoek heeft ingesteld naar tehuizen, zooals die in Denemarken zijn opgericht, stelt zich voor een stichting te maken in den vorm van een hofje, waaraan verbonden is een verplegingsinrichting. Worden de bewoners der hofjeskamers ouder, dan worden zij opgenomen in deze inrichting, waar een keuken, badgelegenheid en een conversatiezaal v°or allen beschikbaar is. De vereeniging Volkshuisvesting bleek voor de plannen veel te gevoelen. Ook de inspecteur der volksgezondheid sympathiseerde met het plan, dat berekend is op 40 kamers met keuken en 20 enkele kamers, of op 20 kamers met keuken en ID enkele kamers De bouwkosten met grond Worden voor het eerstbedoelde plan berekend op 160.000, de huur en huisvesting per persoon en Per week op f4.32; voor het andere plan resp. °P f45.000 en f5.12. Aan dit gebouwencomplex zou de commissie en naam willen geven van de Karenhuizen, al- ^Us te noemen naar mej. Karen Pedersen te kopenhagen, die de commissie welwillend de gegevens had verschaft over de daar bestaande tehuizen. W i 1 d e g a n z e n. In sommige streken van riesland vertoonen zich van tijd tot tijd groote vluchten wilde ganzen, welke aan de winterrogge en landerijen veel nadeel toebrengen. Onderscheidene landbouwers hebben nu aan eo. Staten vergunning aangevraagd voor de jacht °P die voor de akkers schadelijke dieren. (N. Crt.) Een gashouder omgewaaid. Zoo als men weet, is te Hengelo in den nacht van 26 °P 21 December een gashouder omgewaaid. Hier omtrent deelt dr. Van Oostrum Meyjes in «Het as het volgende mee Daar het den geheelen vooravond zwaar stormde, Was het den eersten stoker dien avond tegen twaalf uur nog bijzonder op het hart gedrukt de eide gashouders vooral niet te hoog te laten omen. Volgens zeggen van dezen stoker en den Machinist was de gashouder op het oogenblik voor vier vijfden vol. Daar geen ander het gezien eeft, is dus niet uit te maken of dit werkelijk zoo geweest is. Het ongeluk gebeurde tijdens een eftigen rukwind 's morgens om 6£ uur. Een dof §6rommel en gedreun en dadelijk daarna het uit gaan van alle lichten op de fabriek en in de irecteurswoning waren het teeken, dat er iets ernstigs gebeurd was. Daar uit den bewusten gas houder gebrand werd, werd de gastoevoer naar e stad dus voor een oogenbrik onderbroken maar aar 0p dat oegenblik de fabrieken te Hengelo 'egonnan te werken en deze niet zonder licht 'onden blijven, was de directie verplicht om da- e'ljk de tweede gashouder op de stad te zetten. lt gebeurde dan ook slechts enkele minuten na et ongeluk, maar tevens werd de stadsdruk zoo 'ein mogelijk gemaakt om de uitstrooming door °Pcn staande branders zoo gering mogelijk te laten z!)h- Daarop werden alle arbeiders, die tegen zeven uur op de fabriek kwamen, over alle stra ten van Hengelo verdeeld om huis aan huis de ewoners op te bellen en te waarschuwen de tanen na te kijken. Gelukkig hebben geen per soonlijke ongelukken door deze tijdelijke onder- reking van gastoevoer plaats gehad. De groote abrieken, die met persgas verlicht zijn. hebben icht gehouden, daar ze door hun machines het 8as uit de leidingen en den omgewaaiden gas houder zogen. Eerst met het dag worden tegen 8 uur was te zten, wat er eigenlijk gebeurd was. De vernielde kashouder had een inhoud van 2000 kub. M. en Was een van de oude constructie in 1903 ver plaatst van Enschede naar Hengelo. Hij bestond Ult een gegoten ijzeren bassin van 7 M. hoogte, daarvan 2 M. onder den beganen grond en de överige hoogte omgeven door een berm van zand °P 10 punten tegen dit bassin, aan steenen poeren, ^aarop zware ronde gietijznren kolommen van 7 M. hoogte, die van boven onderling verbonden waren door dubbele T-balken. De gegoten gelei- (lingsrollen liepen tegen een T-balk aan de bin nenzijde der kolommen. In den laatsten tijd was °Pgemerkt dat enkele van deze rollen niet meer tegen de gelei-balken aanliepen, waarschijnlijk °or het zich verzetten van de steenen poeren en terin moet dan ook wel, zoo niet de oorzaak dan toch de mogelijkheid gezocht worden, waardoor e wind de klok uit het bassin heeft kunnen werpen. De rollen waren echter niet verstelbaar. Door,, den storm is de kant, die van den wind was, over den rand van het bassin gedrukt, terwijl de kant naar den wind toe geheel in het assin gezakt is. Door den schok zijn aan deze aatste zijde 4 kolommen van hun voetstuk afge broken, terwijl één midden door gebroken is. oorloopig hingen zij echter nog buiten hun voet stuk aan den polygoon. Zoo spoedig mogelijk is daarop de Machinefa- riek van Gebr. Stork om hulp gevraagd om te Pogen nog iets te redden, maar daar dit onmo gelijk bleek, werden de gebroken kolommen vast- getuid, opdat zij bij mogelijken val niet tegen den weeden gashouder of in den syphonkelder konden wdlen. Reeds dadelijk werd er met eigen perso- neel alles in het werk gesteld om de mangaten en afblaaskaarsen open te maken om het gas af e nten, daar dit door de vermenging met lucht gevaar voor de omgeving opleverde. Tegen 2 nachts gelukte dit, waardoor het grootste gevaar geweken was dienzelfden avond toch, tegen 9| uur, zakte plotseling de klok dieper weg, en vielen onder een geweldig gekraak en 'n vonkenregen de afgebroken kolommen om. Deze tweede val is zeer gelukkig afgeloopen, daar geen van de zware stukken daarbij op iets anders gevallen is. Een van de kolommen is daarbij loodrecht in den berm blijven steken met het voestuk naar boven, en stond na 4 weken nog net zoo, zonder eenig steunpunt. Het bassin en de standpijpen zijn intact geble ven, maar de klok en geleidingen zijn totaal ver nield, zoodat het geheel voor den slooper is, en een nieuwe gashouwer gebouwd moet worden. De wijze, waarop het ongeluk gebeurd is, kan moeilijk uitgemaakt worden, maar waarschijnlijk heeft de gashouder zich door den rukwind wat gedraaid, waardoor de rollen voorbij de geleidings- balken geschoten zijn. Daar hierdoor een grootere schommel wijdte ontstond, is de klok in het teruggaan met een smak tegen de kolommen aan de windzijde aan gekomen, waardoor deze gebroken zijn, Daar de klok nu geen tegenstand hier meer vond, is zij doorgewenteld en is den onderkant van de tegen overgestelde zyde boven den rand van het bassin gekomen, waar zij bij den volgenden windstoot bo ven op geschoven is. Door het gedeeltelijk in efkaar zakken der conus bij den tweeden val op den daarop volgenden avond, is deze rand nog veel verder buiten het bassin geschoven. Behalve de schade, daar dit geval niet onder de verzekering viel, moest de fabriek van dit oogen blik af, werken met nauwelijksch 20% barg- ruimte, hetgeen echte in de eerste, ergste weken, goed afgeloopen is. Afbeeldingen geven een indruk van de aange richte verwoesting. De Duitsche douanedienst. Uit Oldeu- zaal meldt men het navolgende, d.d. 4 dezer: Hedenavond om 9.30 uur kwam hier een extra-trein binnen van het circus Corfy Alt- hoff, uit Hoek van Holland, bestemd voor Münster i/W., bestaande uit 1 rijtuig voor personeel, 5 wagens paarden, 1 wagen olifan ten en 1 wagen tooneelrequisieten en bagage. Doorzending naar Duitschland kon echter eerst den volgenden marden te 6.30 uur v m. plaats hebben, omdat de douane te Bentheim weigerde dezen extra-trein te laten aoorgaan, wijl, naar men beweert, de douane aldaar geen gelegenheid zou hebben om na zons ondergang dezen trein te onderzoeken, of. schoon de Kreiztierarzt aldaar geneigd was de paarden te keuren. De II. IJ. S. M., waarmede het vervoer plaats had, heeft al* het mogelijke gedaan om den directen doorvoer tot Bentheim te be vorderen, doch stuitte af op de weigering der douane aldaar. Door deze weigering was de H. IJ S. M. niet. alleen verplicht om het station Olden- zaai gedurende den ganschen nacht open te houden, ten einde! de begeleiders 'van den extra-trein gelegenheid te gevein zich te kun nen versterken, doch waren die begeleiders gedwongen, onnoodig te Oldenzaal te vertoe ven. Een waarnemend stationschef en wisselwach ters, daarvoor aangewezen, moesten het station bewaken. Een professor verdwenen. Dr. Otto Harnack, de bekende professor in de litteratuur geschiedenis aan de technische hoogeschool te Stuttgart, is sinds eenige dagen op spoorlooze wijze verdwenen. Zondag 22 Februari had hij zijn woning verlaten, zonder te zeggen waarheen hij ging en sinds dien heeft men niets meer van hem vernomen. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen, of dat hij zwaar ziek is, evenals dertien jaar geleden, toen prof. Harnack ook plotseling was verdwenen en naar Tirol was gereisd om daar zijn overspannen zenuwen wat rust te gunnen. Ontploffing te Hamburg. In een opslagplaats van oudroest te Hamburg had gister middag bij het verplaatsen van 600.000 Fransche patronen een ontploffing plaats, waarbij twee werklieden gedood en drie anderen zwaar ge wond werden. Eén persoon wordt vermist. Een lawine. Uit Meran wordt gemeld, dat hij Skioefeningen van de soldaten in do nabijheid der vestingwerken aan den Tonalp-bergpas twee manschappen van het 7e regiment vestingartillerie door een lawine in de diepte gesleept zijn. Niet tegenstaande onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld, de lijken te voorschijn te bren gen, is dit tot dusverre nog niet gelukt. Naar verluidt, moet zich in de nabijheid van uen To nalp-bergpas nog een tweede ongeluk voorgedaan "hebben, waarbij drie soldaten om het leven zou den gekomen zijn. V - ontzagwekkende schoenenverzameling. De schoen had de nooit verflauwende liefde van den no taris. Men wist dat wel, ook mevrouw wist het wel, want in haar bruidstijd ontving ze van den brui gom 12 paren van de mooiste en elegantste schoe nen, maar dat de notaris een magazijn had aan gelegd, wist niemand. Men schatte den aanwezigen voorraad op 30.000 fr. De bedroefde weduwe stelt thans alles in het werk om zoo spoedig mogelijk uen kolos- salen voorraad, liefst in partijen, van de hand te doen. Tegen het drankmisbruik. De jaren" lange gewoonte, die in Rusland bestond om aan de manschappen na afloop der parades een borrel te geven, is op bevel van den Tsaar afgeschaft. De »Börsenzeitung" zegt in een bespreking van de nieuwe order, dat het ernstige drankmisbruik in het leger voor een groot deel te wijten is aan de al te groote toegeeflijkheid der officieren in dit opzicht. Bananen. Er is in Engeland, naar de «Evening Standard" op gezag van een der groote importfirma's te Londen meedeelt, tegenwoordig een buitengewone vraag naar bananen. De vraag overtreft verre het aanbod, hoewel b. v. deze im portfirma's vijftig tot zeventig duizend trossen aanvoert. De sneeuwstorm in de Vereenigde Staten. De sneeuw-opruimers te New-York ondervinden sedert Dinsdag een krachtige hulp van de zon, die thans weer aan den hemel staat, en van den dooi, die ingetreden is. De treinen loopen weer geregeld, alleen zal er nog eenigen tijd mede heen gaan, voor de schade aan telefoon- en telegraaflijnen hersteld is. De Lackawanna spoorweg bedient zich van de drqadlooze telegra fie, tot regeling van het treinverkeer. Het blijkt dat de storm in het geheel 16 slachtoffers gemaakt heeft. De verschillende treinen, die onderweg door den plotseling opgestoken sneeuwstorm opgehouden werden, hebben hun weg kunnen vervolgen. In een dezer treinen bevond zich de vice-president der Vereenigde Staten, Marshall, die op wegnaar Washington was. Zestien uur lang bleef zijn trein in de nabijheid van New Brunswick stil staan. De reizigers schikten zich in hun lot en daar een reizend tooneelgezelschap in een der Pullman-cars een voorstelling gaf, vermaakte men zich, zoo goed en zoo kwaad het ging. Als het goede weer blijft aanhouden, zal de toestand weer spoedig normaal zijn. Een zonderlinge lief hebber ijl In een dorpje van Oost-Zwitserland is dezer dagen een notaris gestorven, die aan een wonderlijke verzamelwoede leed. De notaris had in zijn huis 'n kamer, die hij zorgvuldig gesloten hield. Zelfs zij'n vrouw mocht nooit de heilige ruimte betreden. Eenige dagen na zijn dood werd natuurlijk ook de geheimzinnige kamer geopend en tot glroote verbazing der aanschouwers vertoonde zich een S e 1 f-made. Australië is in buitengewone mate het land van mannen, die zich door eigen kracht tot, de hoogste posities hebben opgewerkt. De tegenwoordige eerste-minister, Joseph Cook, is al's mijnwerker begonnen. De gewezen eerste- minister Fiisher arbeidde als jongen in de kolen mijnen van Schotland. De heer Holman, premier van Nieuw-Zuid Wales, die nu den ïniüddelbaren leeftijd heeft bereikt, begon als werkman in een fabriek, en Scaddon, de eerste minister van W.est- Australië was een paar jaren geleden nog machi nist aan de spoor. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Maart medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.2 te Horta. Laagste barometerstand 725 9 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dag matige tot krachtige tijdelijk wellicht stormachtige westelijke tot zuid westelijken wind, meest zwaarbewolkt regenbuien, zelde temperatuur. Suikerdiefstal. Men men ons uit Rotterdam In verband met den voor eenigen tijd bij de firma Rueb gepleegden diefstal van 26 balen sui ker ter waarde van ongeveer f 1300. zijn gis termorgen door de politie een 20-tal balen in beslag genomen in een pakhuis aan den Breeden Hilledijk. Eveneens werd in verband hiermede zekere V., wonende in de Fuykstraat, aangehouden» die de balen had vervoerd en thans de namen der daders kon opgeven. De politie is hen op het spoor. Huis ingestort. Men seint ons uit Doetinchem: In den afgeloopen nacht is in a>e Doliestraat een huis gedeeltelijk ingestort. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De woning was reeds onbewoonbaar verklaaml. UIT DELFT. Op grond van artikel 637 van het Burgerlijk Wetboek is gisteren te Delft door een deurwaar der beslag gelegd op den koperen kabel welke onlangs ten nadeel© van de Gemeentelijke ELec- Ui&che Centrale is ontvreemd en dooir een koop man aldaar was opgekocht. De beslaglegging' geschiedde op verzoek der gemeente Delft. De rechterlijke uitspraak in deze zal do* vr velen mei belangstelling worden tegemoetgezien. TRIEST, 0 Maart. De Italiaansche kruiser Quarto" kruiste tusschen kaap Istria en Isola in volle zee, om het Oostenrijksch oorlogsschip «Taurus", hetwelk den prins van Wied en gevolg naar Duazzo overbrengt, af te wachten. Nadat de «Taurus" gepasseerd was, sloot de «Quarto'' zich achter de begeleidende oorlogsschepen «Bruix' en «Gloucester" aan. DURAZZO, 5 Maart. Hier zijn de leden van de internationale commissie van toezicht aangekomen ,n de haven liggen het Italiaansche en het Oos- tenrijksche wachtschip uit Walona. Essad pasja met zijn afvaardiging is reeds hier. Brazilië. RIO DE JANEIRO, 5 Maart. De directeur van eenige bladen in Rio de Janeiro, w.o. de «Impar- cial", is in hechtenis genomen. De regeering besloot niet toe te staan, dat de opstandelingen in den staat Ceara de hoofdstad van dien staat, Fortalaza, aanvallen. Loterij we t.Voor het Kantongerecht te Apeldoorn had zich gister te verantwoorden L. S., Agent der N. V. «De Tijdgeest". De Ambtenaar van het O. M. vroeg «Vrij spraak". HONGAARSCHE ROODE KRUISLOTEN a fl. 5 van 1883. Trekking van 2 Maart. Serie 7673 no. 31 a Kr. 30.000; Serie 309 no. 100 a Kr. 2000; Serie 1115 no. 64, Serie 4836 no. 80 en Serie 7163 no. 66 elk Kr. 1000; Serie 153 no. 97, Serie 948 no. 88, Serie 1218 no. 62, Serie 1327 no. 42, Serie 1367 no. 35, Serie 2140 no. 78, Serie 2989 no. 91, Serie 3040 no. 55, Serie 3961 no. 23, Serie 5316 no. 55, Serie 5616 no. 70, Serie 6604 no. 68, Serie 6722 no. 10, Serie 7474 no. 65, en Serie 7836 no. 67 elk Kr. 200. Te Schiedam. Geveild Vrijdag 6 Maart. Notaris W. A. van Dolder Dzn. Een in volle werking zijnde stoomkorenmolen, genaamd «De Draak", met machinekamer, ketel huis, kantoor met bovenwoning, stalling voor 7 Paarden, kolenbergplaats en erven aan den Noord- vestsingelno.42en aan de Noordvestgracht, f 10.700. En Pakhuispand, dienende tot stalling, met erve en open grond tegenover perceel I, aan de Noord- vest, no. 127, 13000. Geboren: 4 Maart. Arie, z. v. M. Romijn en J. Duson, West Frankel. laan. 5. Everdina Eliza Cornelia, d. v. W. G. H. Wissink en M. van As, Fabristraat. Ondertrouwd: 5 Maart. M. Gijtenbeek, 29 j., en M. van Ruiven, 21 j. J. C. F. Berk hout, 24 j., en N. W. Krielaars. 28 j. J. de Lange, 57 j., en J. M. v. d. Roer, 48 j. - N. Jansson, 26 j. en H. J. Zwamborn, 19 j. Gehuwd: 5 Maart. C. Martijnse. 22 j., en H. C. Kerssemeijer, 20 j. P. Bras, 28 j., en D. Hansier, 24 j. A. de Ronde, 26 j.. en A. Zou tendijk, 24 j. W. Mak, 36 j., en Z. C. Hejj- boer, 31 j. Overleden: 5 Maart. Florentina Henriette Elisabeth van Pinxteren, oud 67 j. en 4 mnd., Damlaan. BEURS VAN SCHIEDAM, 6 Mrt 1914. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 6 Mrt. t 88/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor ie noteerings B. A, J. WITTKAMPEi Bond van Distillateurs.! 5 Mrt. 3 Mrt. 4 Mrt. 5 Mrt. Moutwijn: Jenever: - Amsterdamsche proef.: Spoeling: S t e m m i ng op heden vast. f 11 Va' fl5i/s f 17.— f 1.40 6 Mrt. jflltf f 151/a f 17. f 1.50 Graanspiritus lielasse-spiritus: Ruwe spiritus Spiritus. 5 Mrt f 19'/4 A f f 17a f!7»/« f 87a A f 8y4 6 Mrt. fl9'/4afl9V» f 17- a f 1774 f 8% Af Stemming op hedenprijsh. PARIJS, 5 Maart Spiritus per hectoliter per Febr. fr. 43.25 a 43.50, per April fr. 43.75 betaald, per 4 md. van Mei fr. 44.50 a 44.75, per 4 laatste fr. 43.25 a 43.37per 3 md. van Oct. fr. 43.— 43.25 stemming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco 5 Mrt. 693/4; 4 Mrt. 70 CHICAGO Mais Mrt. Mei Juli Sept. 5 Mrt. 663/4 661/8 65 4 Mrt. 671/4 66s/8 608/4 R cc g e prijsh. Loco 5 Mrt. 61— 4 Mrt. 6O8/4 f 8S/4 f 83/4 f8»/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3