*ta<ls- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Gemeenteraad. ia Luxemburgsch dialect. Den 29en zullen koning Albert en koningin Elisabeth naar Brussel terug- keeren. Verschillende gemiohfen hebben de roncwi gedaan aldus het „Handelsblad van Ant werpen" over oneenigheid tusschen den mi nister van Oorlog en generaal De Ceuninek, den chef van den generalen staf. Wij meenen te weten,dat deze geruchten onjuist waren en dat nimmer eenig gebrek aan •overeenstemming tusschen den minister en den generaal bestaan heeft. Daarentegen vernemen wij en wij deelen dit onder voorbehoud meie dat generaal De Ceuninek met kracht bij den minister aan- dringt om verlenging- van den diensttijd. mij zou zelfs voornemens zijn af te treaen, indien deze wensch niet ingewilligd wordt. De minis ter zou de aanstaande Octotor-zittijd afwachten om aan de Kamer een wetsontwerp betreffende deze belangrijke aangelegenheid voor te leggen. Naar men ons mededeelt, schrijft het „Hbld. v. Antw.trekt het in de Duitsche Rijnprovincie de aandacht, dat het legerkorps, gelegen in cie 8 eden van het Rijndal zich nagenoeg op voet van oorlog bevindt, als gevolg van de uitvoering der oefeningetn, welke plotseling voor menige da gen bevolen werden. V olgens deze mededeelingen zouden regimenten ruiterij verkenningstochten ondernemen in c.e rich ting der Belgische grenzen. Eveneens zouaen reeds iiischepingsmanoeuvres zijn uitgevoerd. Verder kondigt men aan, dat weldra een afueeling rui terij met bereden artillerie en hulptroepen in het kamp te Elsenhorn zullen aankomen. Het is moeilijk te zeggen, waaraan deze troe penbewegingen toe te schrijven. Men deukt na tuurlijk in ue eerste plaats aan de spanning tus schen musland en Duitschland, welke laatstge noemd land ook zou kunnen noodzaken zijn Del giscbe en andere grenzen te dekken, in alle geval lékt het ons voorbarig toe eenige bepaalde ge volgtrekking te maken. Gisterochtend heeft te Breslau de bijzetting plaats gehad van het stoffelijk overschot van kar dinaal ivopp. Ondanks het slechte weer was een groote menigte tegenwoordig hij de overbrenging van bet lijk van het bisschoppelijk paleis naar de Domkerk. Verschillende autoriteiten, geeste lijken en deputaties uit vereenigingen met ba nieren woonden deze plechtige overbrenging bij; de stoet legde den weg af onder het lui Jen eter klokken van den dom en de overige Katholieke kerken. -dis vertegenwoordiger van den Keizer was aan wezig de hertog van Ratibor. Et lijkkist werd in het koor gedragen en voor het geopend graf geplaatst. De hertog van Ratibor iegtie namens dien keizer den krans op de kist. Daarna besteeg domheer Herbig den kansel, om de lijkrede te houden. lot tekst had hij zich het bijbelwoord gekozen: „Een proleet van den Allerhoogsten zult gij ge noemd worden, gij zult wandelen voor het aan gezicht des Hoeren, om Hem den weg te bereiden en licht te brengen aan hen, die in duisternissen en schaduwen des doods gezeten zijn en om ons te geleiden op den weg des Vredes Te uitvaartdienst werd opgedragen uoor Mgr. Felix von Hartmann, waarna de bijzetting plaats had. De Fransche en Engelse he legaties te Bel grado hebben aan de Servische regeeriag een m ta gericht, waarin verzocht werd, ran de Otto- maansche bank 680.000 francs te restitueeren, waarop destijds beslag; is gelegd in de bijbank te Monastic, toen deze stad door de Serviërs werd ingenomen. Reuter seint dat gistermorgen eene kiesrecht- dame te Londen in hechtenis genomen is wegens ernstige beschadiging, aan de „Venus" van Ve lasquez in de National Gallery toegebracht. Men meent, dat deze vrouw te werk is gegaan met etn bijltje of een mes. Ër waren tegenwoordig de besturen van 24 bonden en vereenigingen. De voorzitter der federatie zette den toestand van het ziekenfondswezen te Alkmaar uiteen. Besloten werd een nieuw ziekenfonds te Alkmaar op te richten, geheel onder leiding staande van verzekerden zeiven. Er werd een commissie benoemd, bestaande uit personen van verschillende richtingen. Deze commissie kreeg de opdracht, een groote verga dering voor te bereiden, die gehouden zal worden op 24 dezer te Alkmaar. Als spreker zal dan optreden dr. Hofman, r.k. arts te Gouda en verder zal gevraagd worden het Tweede Kamerlid J. H. Schaper. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft een adres gericht tot den Minister van Fi nanciën, om den termijn (vóór 1 April 1915) bin nen welken aan den Pensioenraad voor de ge meente-ambtenaren verschillende gegevens en stukken moeten worden ingezonden, te veranderen in uiterlijk 1 April 1915. De Vereeniging zond voorts een adres tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, om door wetswijziging de van gemeentewege aangestelde ambtenaren wederom de bevoegdheid te geven tot executie van dwangbevelen inzake plaatselijke belastingen, welke thans door hen niet kan ge schieden tengevolge van het arrest van den Hoogen Raad van 28 Dec. 1913. Weerbericht. i elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Maart medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771 3 te Horta Laagste barometerstand 748.5 te Riga Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen westelijken tot zuidelijken wind licht bewolkt, later toenemend -met eenige kans op regen, nachtvorst, iets zachter overdag. Bezoek Deensche koningspaar. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat de berichten omtrent bet verblijf van het Deensche koningspaar in Mei hier ter lande, uitteraard nog slechts voorloopig zijn en dat ten aanzien van de plannen, tijdens het Vorstelijk bezoek in Mei a.s., nog niets definitiefs bepaald is. Het fort te Vlissingen. Reuter seint uit Brussel Wat betreft de tegenwoordige positie van België ten opzichte van de Schelde, constateert de ïlndé- pendance Beige", dat de werken voor den forten- bouw te Vlissingen uitgevoerd worden stroomop waarts, in de richting van de stad, zoodat de Scheldegeul geheel kan worden bestreken. Het heeft zoodoende absoluut geen waarde voor de handhaving van Neerlands onafhankelijkheid en zelfs met voor de verdediging van Vlissingen. Het zal de scheepvaart naar of van Antwerpen kunnen beletten, zoodat in tijd van oorlog het centrum van het Belgische verdedigingsstelsel niet meer waarde zal hebben dan de Hollanders er aan willen toekennen. De artsen en de ziekenfondsen. Maandag is te Alkmaar een vergadering gehou den, die was bijeengeroepen door de Landelijke Federatie ter Behartiging van Ziekentondswezen- »De Hanze". In het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond werd isteravond een vergadering gehouden door de R. K. Middenstandsvereeniging »de Hanze", afd. Schiedam. Als spreker trad dezen avond op de heer G. H. H. van Zeijl, uit Arnhem, met het onderwerp spubliciteit en reclame". De voorz-tter, de heer van Alphen, opende de vergadering met den christelijken groet en heette de aanwezigen welkom. Hierna gaf hij het woord aan den heer van Zeijl. De heer van Zeijl zeide, dat men vroeger wei nig voor reclame voelde en er niet veel belang in stelde. In de laatste jaren is hierin echter groote verandering en verbetering gekomen. Dit blijkt o.a. uit de feiten dat de commissie van voorlichting voor den Middenstand de publiciteit en reclame op haar programma heeft gezet, prof. J. C. G. Folmer een serie voordrachten te Rotter dam, houdt over reclame en het eerstvolgend Middenstandscongres als le punt op zijn agenda heeft geplaatsthet nut van reclame voor den middenstand. Spr. betoogt, dat de geweldige uit breiding der reclame in bevestigenden zin de vraag beantwoordt of reclame voor den midden stand nuttig is. Alsnu behandelt spr. de vraag of de voordeelen der reclame opwegen tegen de financieele offers. Ook hierop luidt het antwoord bevestigend. Tal van voorbeelden releveerde hij ten bewijze dat vele groote kooplieden de hooge positie hun ner zaak in de maatschappij verkregen door de reclame. Reclame is dus een machtig middel om succes te bereiken. Wanneer men in onzen tijd zaken weinig re clame ziet maken, wordt de vraag gesteld hoe het met deze ot gene zaak staat, daar men er zoo weinig van hoort. Vervolgens bespreekt de heer van Zeylwaar, wanneer en hoe men reclame moet maken. Hoe het best en goedkoopst reclame wordt gemaakt. Aan welke eischen moet reclame voldoen om succes te bereiken. Allerlei soorten van reclames werden door den spr. besproken, waarbij hij deed uitkomen, dat advertentiën in den regel voor den middenstander de beste reclame zullen zijn. Hij gaf voorbeelden van goede adverteDtiën en minder doeltreffende. De middenstander moet voorop stellen dat, de artikelen, die hy annonceert, goed zijn en billijk in prijs. Men moet by het ad verteeren niet te beschei den te werk gaan, doch zich evenzeer wachten van overdrijving. Hierna gaf spr. een uitvoerige schets van de moderne reclame-middelen als optochten metsand- wichmen, luchtballons enz. doch zulke reclame past alleen groote firma's. Hij besprak als nu de door vele winkeliers gewraakte reclame door middel van bans, ca- deaux enz. Deze reclame-middelen vond spr. af keurenswaardig, omdat of de kwaliteit van het geleverde of de winst van den winkelier hierdoor wordt geschaad. Betere reclame maakt men met praktische ar. tikelen als spiegeltjes, kalenders en dergelijke. Openlucht-reclames veroordeelde spr. ten zeerste omdat deze dikwijls ai te vee! ontsieren. Over velerlei soorten reclames voerde spr. ver der nog het woord, daarbij een en ander deroon- streerend met door hem meegebrachte reclame platen, tijdschriften enz. Na een korte pauze, ging spreker uitvoerig na welke reelame-middeleo van het grootste belang zijn voor den middenstand. De beste reclame noemt hij de étalage, waaraan groote zorg moet worden besteed. De étalage doet het echter niet alleen. Het meest koopkrachtige publiek schenkt soms weinig aandacht aan de étalages. Men moet ook mondelinge en schriftelijke reclame maken. Het persoonlijk bezoek zal meer succes hebben, dan circulaires. In vele omstan digheden zullen alleen gedrukte circulaires ge bruikt kunnen worden. Aan vorm en inhoud der circulaires moet men groote aandacht schenken, daar leelijk drukwerk, slecht papier de reclame dikwijls doelloos maakt. Men moet de circulaires niet als drukwerk, doch als brief verzenden. De advertentiën worden nu uitvoerig door spr. besproken. Hij releveert het oordeel van prof. Folmer over reclame, dat onverdeeld gunstig is. Aan de hand van uitlatingen van den heer Rud. Hertzog te Berlijn, eigenaar van een groot waren huis, betoogde hij de onmisbaarheid der reclame- 99 van zijn winst heeft Hertzog te danken aan het ad verteeren in de dagbladpers. Het hangt veel van de samenstelling der adver tentiën af, of ze gelezen worden. Men moet voortdurend adverteeren. Heeft men eenmaal een advertentie goed opgesteld, dan kan die advertentie meermalen herhaald worden. De slordige wijze waarop de advertentiën door de meeste middenstanders worden samengesteld, werd scherp gecritiseerd. Besteed er zorg aan, neemt er den tijd voor, aldus ried spr. den aanwezigen aan. Het adverteeren in een dagblad is niet duur; de onkosten om de abonné's individueel te be reiken door circulaires enz. zullen aan papier, druk- en verzendingskosten veel grooter zijn. Spr. beveelt het sluiten van contracten met couranten aan voor het herhaaldelijk adverieeren. Ook hierbij moet men ook naar verhouding van zijn zaken te werk gaan. Bij het plaatsen van advertentiën moet ook worden gelet op den kring en soort publiek dat men bereiken wil. De middenstander dient ook te letten op de soort, aantal der bladen en lezerskring. De wijze waarop men zijn advertentiën moet samenstellen en de uiterlyke vorm der advertentiën werden nog eens uitvoerig gedemonstreerd. De beste reclame zal echter zijn het publiek goed te bedienen, doch geen enkel zakenmensch kan de kunstmatige reclame missen. De voorzitter, de heer v. Alphen, bracht de regeenng dank voor het beschikbaar stellen van den spreker en sprak de hoop uit, dat de aanwezigen veel nut zouden trekken uit het ge hoorde. Met den christelijken groet werd de vergadering hierna gesloten. Tweede Brugwachter. Blijkens voorstaande kennisgeving roepen B. en VV. op sollicitanten naar de betrekking van twee den brugwachter. Verzoekschriften in te dienen bij den Burge meester vóór 21 Maart a.s. I ersoonlyke kennismaking alleen na oproeping- Door den brugwachter van de Spoelingbrug, J. van Nieuwenburg, is aan B. en W., om gezondheidsredenen, eervol ontslag ge vraagd uit zijne betrekking. Bij het te Rotterdam gehouden examen nuttige handwerken is geslaagd mej. A. E. de Ruiter alhier. Hoogwater teSchiedam: Donderdag 12 Maart 4.16 v.m. 4.23 n.m. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 10 Maart 1914, des namiddags 2 ure. (Vervolg.) Gemeentesecretarie en Boden. 5. Voorstel betreffende veranderingen in den dienst der Gemeente-Secretarie, afdeeling Finan ciën en Belastingen, in verband met de aan die Afdeeling ontstane vacature, alsmede tot herzie ning van de tractementverordening voor de amb tenaren ter Secretarie en de Boden. Zie hier toe ons nummer van Woensdag 4 Maart j.l. waarin het voorstel werd opgenomen. OvereeDjkomst'g het voorstel wordt een nieuwe verordening op de Secretarie tractementen vastge steld en bepaald, dat den gemeente ontvanger van gemeentewege een hulp zal worden toegevoegd, te bezoldigen als een adjunct commies ter Secretarie. Met dit besluit wordt tevens door den Raad goedgevonden, de commissie van voorlichting voor de inkomstenbelasting niet opnieuw saam te stel len de werkzaamneden zullen nu opgedragen worden aan een ambtenaar. De heer Scheffers vraagt wat de gevolgen zullen zijn van dit voorstel. Hoeveel nieuwe ambtenaren er zullen worden aangesteld. Dat ziet hij in het voorstel niet aangegeven. Het geheel is hem een beetje duister gesteld. De V o o r zi 11 e r zegt, dat bij afdeeling A to taal een nieuwe klerk zal worden aangesteld om afd C te versterken. Voor afd. C Financiën en Belastingen had men op 't oog speciaal aan een ambtenaar de zorg voor de be lastingen op te dragen, welke ambtenaar dus het werk van de voorlichtingscommissie op zich zal nemen. Verder moet er dan zyn de bevolkings controleur en een klerk voor den ontvanger. De toestand toch die nu al jaren bestaat, dat de ontvanger zich hulp moet verzekeren ten koste van zijn eigen zak, kan niet blijven bestaan. Ook waar de persoon die hem hielp, hem niet meer van dienst kan zijn, moet een adjunet-commies den ontvanger in zijn werk bijstaan. De heer Houtman merkt op, dat toch al sedert eeaigen tijd een bevolkingscontroleur W3S aangesteld. De Voorzitter zegt, dat 't de bedoeling is, er een controlenr bij zal komen een is te weinig. De heer De Bruin kan niet heggen, dat bij de reorganisatie met veel vreugde heeft begroet. Hij acht den weg hiermede ingeslagen niet de meest gewenschte. Als de heele dienst der be lastingen aan één persoon wordt opgedragen, wordt 't een op en top bureaucratische dienst, 't Ont breekt bij den belastingdienst niet aan leiding, niet aan het hoofd, maar aan den staf. Aan de voor lichtingscommissie ontbreken de noodige gegevens om de toestand te overzien. Spr. meent dat dit te meer uitkomt, nu 't blijk uit den dienst vah het vorig jaar, dat een belangrijk deel der inkom sten onbelast bleef Er waren verleden jaar 2000 aanslagen meer dan het jaar te voren. Hy wensch- te, dat deze dienst georganiseerd was als die van de Rijksbelastingen, waar een commissie van aanslag is,i1ie het bedrag der belasting vaststelt. Hier is het echter de bedoeling de commissie van voor lichting naar een museum te verwijzen. Spr. vindt dat niet zoo erg; maar dan moet men er iets beters voor in de plaats hebben. Hij kan t echter niet goed vinden, dat een ambtenaar hier beoordeelt en vaststeltdie is met van het groote leven op de hoogte. Menschen die zich in het volle leven bewegen, de Beurs bezoeken enz. kunnen dit veel beter doen. Spr,, nog con- stateerend, dat er in het geheel 3 man zullen bijkomen, die dan als recherche zullen dienst doen, zegt, dat er voor de salaris-regeling iets is te zeg gen maar met de regeling in het geheel kan hij niet meegaan; hij acht die met beter. De heer Van der Hoek vraagt, of, nu er toch verandering moet komen, het traetement van den bevolkingscontroleur met tegelijk vastgelegd kan worden. Hij vindt dat beter dan dat hij op de vervolgingskosten moet teren. De Voorzitter antwoordt eerst den heer De Bruin, dat B. en W. meenden aan den wensch, vroeger door velen ireuit, te voldoen, door aan een ambtenaar hoofdzakelijk den belastingsdienst op te dragen. Nu toch een reorganisatie van de se cretarie moest plaats hebben, meende zij in den geest van den Raad te handelen door den belas tingdienst op te dragen aan één persoon, waarbij de commissie van voorlichting dan het veld zou i uunen. Er staat toch in de betrokken verorde ning dat die commissie kan geraadpleegd wor den. Zonder die commissie naar huis te zenden, zou men haar werkeloos willen laten. Voorz. geeft toe, dat t aldus eemgsztns een bureaucratischen dienst wordtmaar men stond voor de keuzeof den dienst aau ééu persoon op te dragen of 't te laten, zooals 't was. Toen meende men tot het eerste te moeten overgaan en dit besluit te ne men. Terwijl de bevolkiugscontroleur kijkt en loopt, houdt de eerstbedoelde ambtenaar zeer di ukke besprekingen met aan te slane personen en komt hy aldus op de hoogte. Nu begrijpt voorz. dat er een bezwaar is. Iemand dit zich in de kringen van den handel beweegt, Beurs en vergadeiingen bezoekt, is beter op de hoogte; maai voorz. merkt op, dat men hier het voorbeeld van andere steden volgt, waar naast den belasting- controleur geen commissie van voorlichting is. Wat de heer Van der Hoek voorstelt, is ook al meer overwogen; maar 'tgaat moeilijk iets dat al zoovele jaren bestaan heeft, at te schaffen en een kleineu prikkel tot bevordering van dienst ijver weg te nemen. De heer Van der Hoek merkt op, dat als er voldoende traetement is, er geen prikkel meer noodig is. De heer Van der Zee verklaart zich voor het voorstel, dat Deter het doel zal doen bereiken en voor de afschaffing der voorlichtingscommissie die heel veel werk heeft en niets uitricht. Waar voor den belastingdienst bedoeld is een persoon, die met de kwaadste is en zich wel in deu dienst heeft ingewerkt, zal hij met het voorstel bepaald meegaan. r De heer Koopmans zagt, dat bij de Rijks belastingen de aanslag feitelijk geschiedt door een commissie van zetters. De voorlichtingscommissie wordt nu voor een deel overbodig, toch heeft zij geen nutteloos werk verricht. Spr. is er ook voor, den bevolkingscontroleur vast te saluneeren de vervolgingskosten komen dan ten bate der'ge meentekas. De heer Van der Velden wijst op den ongelijken aanslag in verschillende jaren en ver klaart zich mede voor het voorstel, aan een amb tenaar den belastingdienst op te dragen. In hoofd zaak is t toch een ambtenaar, de heer Koper, die de commissie voorlicht. Laten wij probeeren dezen weg op te gaan. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat hij de beschouwingen van de heeren De Bruin en Koopmans met kan deelen. Hij juicht het voorstel toe, waar hij meent, dat de dienst wel aan een enkelen ambtenaar kan worden toevertrouwd. Intusschen apprecieert weth. toch het werk der voqrhchtingscqmmisr sie. Maar nu het werk aan een vertrouwensman kan worden opgedragen, gaat weth. er met mede dien man met den dienst te belasten. De com missie kan intusschen telken jare weer opmenw worden benoemd. Een ding is er, wat hem, weth., in de voorgestelde regeling minder aan staatde combioatie aan belastingdienst en geld wezen, hy had die liever gescheiden gezien. Maar zijn de weikzaamheden zoo, dat de combinatie uief kan blijven, dan zal 't wel blijken, dat een scheiding npodig is. - Wat de zaak van den be volkingscontroleur betreft, geeft weth. toe, dat dat een teere kwestie is, die moeilijk is op t.e lossen. Wel erkent weth., dat er eenig bezwaaf aan de voorgestelde regeling verbonden is; maar weth. zegtlaat haar eens een jaar doorwerken- lot zyn medestanders vooral zegt hij stemt met tegenwij hebben 't zoo lang gewild. De heer De Bruin betoogt, dat hy wel voor een ander systeem te dezer zake geijverd heelt maar niet voor het nu voorgestelde. Hij heeft aangedrongen op eene organisatie als bij de bedrijfs belasting, waar hij met de leiding onvoldoende, maar de staf niet voldoende vond. Spr. heeft zijn ideaal met verwezeulykt gezien en het gevaar dreigt nu voor een bureaucratischen dienst: Ge woonlijk zijn de ambtenaren voor de arbeiders ongenaakbaar; hij zou daarvan een sprekend staaltje kunnen mededeelen. Hjj wil geen bureau cratischen dienst, maar het ïselt help", de krach ten die in het publiek leven, benutten. Verbazend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2