Stads- en Gewestelijk Nieuws. Genengd fiieawi. dat zij ten einde in aanmerking te kunnen komen voor toekenning van rijkssubsidie wegens het houden in 1914 van interlocale telefoonge sprekken door hare arbeidsbeurs en van internati onale gesprekken door die beurs met de Neder- landsche arbeidsbeurs te Oberhausen zich vóór 1 November a.s. schriftelijk bij zijn departement behooren aan te melden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een subsidie als bovenbedoeld in geen geval kan worden toegekend, indien eene arbeidsbeurs niet bij een locaal telefoonnet is aangesloten en even min, indien eene beurs het karakter eener financi- eele onderneming diaagt. (Stct,). De Ned. officieren in Albanië. De regeering ontving geen ambtelijk berichten omtrent de gevangenreming van Nederl. offi cieren in Albanië, omdat hare bemoeiingen met hen ophielden van at den dag, dat zij in vreemden krijgsdienst traden. Katholiekendag in het bisdom 's-Hertogenbosch. De Commissie van Advies voor Katholieken dagen in het bisdom van 's-Hertogenbosch ver zoekt het volgende te berichten: Met goedvinden van Z. D. H. Monseigneur W. van de Ven zal dit jaar een Katholiekendag ge houden worden te Nijmegen. De te behandelen onderwerpen zijn Ziekenver pleging, Woningvraagstuk, Kindersterfte. Voorzitter van den Katholiekendag is mr. J. F. A. M. Wierdels, secretaris H. Ridder de Van der Scheuren, beiden te Nijmegen. De zeereerw. heer Van Son, deken en pastoor te Nijmegen, heeft zich ook bereid verklaard zit ting te nemen in het verder te vormen Dagelijksch Bestuur van den Katholiekendag (al. 2 van art 7 van het reglement). Ouderdom en Invaliditeit. Op de vergadering van het Partijbestuur van de S. D. A. P. werd, naar »Het Volk" meldt) o.m. behandeld een verzoek van de S. D. P. om een gemeenschappelijk actie te voeren stegen de plannen van Treub in zake ouderdom en invaliditeit." Aan deze uitnoodiging zal niet worden voldaan. Zaak Dillon Corneck. Naar wij jvernemen, is de heer De Savornin Lohman voornemens aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen te doen le. Heeft de Fransche regeering geprotesteerd bjj de Nederlandsche regeering tegen de hande lingen der rechterlijke macht in N.-I. ter zake der voorloopige aanhouding van baron Dillon 2e. Zoo ja, op welke gronden heeft zij dat gedaan en welke houding heeft de Nederlandsche regeering daartegenover aangenomen (Ned.) De Woningwet. Het bestuur der sociaal-technische vereeniging van democratische ingenieurs en architecten heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht omtrent de nadere wijziging der woningwet, ingediend bij nota van wijzigingen van 31 October 1913. Als gen eet genomen is de voorgestelde wijziging geenszins als eene verbetering te beschouwen. De verbetering van de volkshuisvesting zal door de aan te brengen wijzigingen met worden gediend, doch ten zeerste worden geschaad, zoodat adres sant de aanneming van dit wetsontwerp in hooge mate zou betreuren. De wijzigingen, waartegen deze bezwaren zich voornamelijk richten, zijn o.a. Adr. betreurt, dat de regeering thans niet voor stelt, den gemeenten zij het dan met uitzon dering van plattelandsgemeenten de verplich ting op te leggen een behoorlijke woniugstatistiek bij te nouiieii en een woningbeurs in te richten. Door het particulier belang van den huiseige naar te voegen tegenover de meerdere of'mindere schade, die de af te keuren woning aan de op volgende bewoners zal brengen, kan, meent adr., de bedoeling van het instituut der onbewoonbaar- verklaring op deze wijze niet meer tot haar recht komen. De regeling van de schadevergoedingen is nog geenszins zóó, dat inderdaad billijke bedragen zullen worden toegekend. Vooral wat betreft de onteigeningen ten be hoeve van de stadsuitbreiding, is, naar het adr. wil vooi komen, het algemeen belang alleen ge diend door een zoodanige regeling der schade loosstelling, dat de waarde van de onroerende goederen eens en vooral vastgesteld wordt, zoodat van waarde-vermeerdering, behalve door werke lijke verbeteringen, geen sprake meer kan zijn, en zulks overeenkomstig het denkbeeld reeds twintig jaar geleden door het toenmalige lid der Tweede Kamer mr. S. van Houten in een wets ontwerp belichaamd. De nieuwe artikelen 27, 28, 28a, 28b, 28c en 28d, welke by nota voor wijziging zijn voorge steld, vormen een zoo uiterst bedenkelijk stel bepalingen, dat van een goede en schoone stads uitbreiding en stadsverbetering geen sprake meer kan zijn, wanneer deze bepalingen, waardoor de gemeentebesturen aan handen en voeten worden gebonden, inderdaad in de wet mochten worden opgenomen. Adr. wijst er op, dat hier, evenals bij de wij zigingen, betrekking hebbende op de onbewoon baarverklaringen, het particulier belang op zeer onomwonden wijze wordt gesteld boven het alge- me-n belang van de verbetering der volkshuisves ting boven het belang, dat de gemeenschap heeft bij eeu goede siadsuitbreiding. Ten slotte wijst adr. er op, dat in het gedeelte der wet, handelende over financieelen steun van rijk en gemeente, blijven ontbreken bepalingen, welke het mogelijk maken gemeentebesturen' welke de belangen der volkshuisvesting niet of niet voldoende behartigen, tot meerdere activiteit te prikkelen. Het bestuur komt tot de conclusie, dat bij aan neming van de voorgestelde wijzigingen eenerzijds het hooger gezag meer dan vroeger zal hebben o." te treden voor de belangen van huiseigenaren eu bouwgrond-exploitanten, maar datzelfde hooge gezag >ustig toezien zal bij verwaarloozing van h- ü'oote volksbelang, dat betrokken is bij een ui^evutene vet betering der woningtoestanden. Stead. Naar «Het Vad." verneemt, bestaat het voor nemen, om op 15 April a.s. de buste van Stead te onthullen, die in het Vredespaleis zal worden geplaatst. Verplegend personeel en gemeente pensioenwet. Het hoofdbestuur van Nosokómos verzoekt in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een zoodanige wijziging in de pensioenwet voor gemeente ambtenaren aan te brengen, dat. lo; de wijkverpleegsters en verplegers in gemeen tedienst ook vallen onder de gemeente-ambtenaren die op 55-jarigen leeftijd gepensionneerd worden 2o. dat alle verpleegsters en verplegers in ge meentedienst voor ieder dienstjaar 1/45 in plaats van 1160 van hun loon als pensioen zullen ge nieten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Maart medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.1 te Horta. Laagste barometerstand 734 0 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: toene mende tot krachtigen, of stormachtige Zuidwes telijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, iets zachter. Gemeenteraad. De eerstvolgende zitting van den Gemeenteraad zal gebonden worden op- Einsdag 31 Maart a.s., des namiddags 2 uur. Volksbadhuis. In de week van 8—14 Maart '14 werden genomen 470 baden. le klas kuipbaden 33, regenbaden 34 2e klas kuipbaden 68, regenbaden 326, 5 ets. kinder baden 9. UIT DELFT. Te Delft liep geruimen tijd het gerucht, dat de boekhouder Van S. van de studentensociëteit Phoenix wegens frauduleuze handelingen was ontslagen. Vaststaat dat Van S. zijn congé ge kregen heeft, doch in hoeverre van frauduleuze handelingen in deze sprake is, zal door de justitie moeten worden uitgemaakt. De korte geschiedenis waardoor dit gerucht ontstond is deze Reeds geruimen tijd had het bestuur der socië teit maatregelen overwogen om exploitatie en ad ministratie der sociëteit te scheiden, daar het beheer voor den directeur alleen te zwaar was geworden. Te vorigen jare werd besloten, dat ingaande 1 September 1913, de directeur werd belast met de exploitatie, de boekhouder met de administratie en tevens kassier. De directeur, die geruimen tijd door drukke bezigheden geen gelegenheid had gehad zijn kas op te maken, kwam, toen hij op 1 September j.l. de kas aan den thesaurier der sociëteit over droeg, een bedrag van f2600 tekort. (Dit tekort zuiverde de directeur inmiddels aan). Daar dit bedrag hoogstwaarschijnlijk successie velijk moet ontvreemd zyn, maar geen aanwijzi- hingen bestonden in welke richting moest worden gezocht, nep het bestuur de hulp in van particuliere recherche te Rotterdam. Eenige tót de zaak in betrekking staande per sonen werden in het geheim nagegaan, waar door het bestuur hoopte gevolgtrekkingen te kunnen maken op wie verdenking zou kunnen rusten. Het gevolg van deze recherche was, dat beslo ten werd tot een inval in de administratie van den boekhouder. Deze inval had tot resultaat) dat bleek, dat slordig geadministreerd was en dat de boekhouder een bedrag te veel in kas had. waaruit kon worden opgemaakt, dat niet be hoorlijk boek was gehouden van inkomsten en uitgaven, De boekhouder werd op grond van slordig be heer ontslagen. Na dit ontslag is door het bestuur de hulp in geroepen van een accountant tot het nazien der administratie. Na het uitvoerig verslag van den accountant bleek, dat na de kasovergave door den directeur er 'n kastekort is ontstaan van f600. Naar aanleiding van het accountantsrapport vroeg het kroegbestuur, wel wat laat, de politie om onderzoek. In hoeverre de politie er in geslaagd is licht te brengen in deze zaak, is ons tot heden niet bekend. (D. Crt.) De 16 overstroomde woningen in Spijk, gem. Lohith, zijn thans alle ontruimd. De bewoners zijn opgenomen in de boerderij der vennootschap lenvindt en Arntz, enkele bij familieleden. De inboedels zijn in veiling gebracht. Hoewel het water nog weer gewassen is, bestaat er geen. verder gevaar. De Gei ten waard en de Eenenboerschenduil- n. polder zijn thans ook ondergeloo-pen, doch dit levert geen gevaar op voor de bewoners van den polder, daar alle woningen op hoogten gebouwd ziin. Vermoord? Omtrent het twepjarig kindje te Buyk, dat in een vuilnisput gestikt werd ge vonden, wordt nader gemeld, dat aan misdaad wordt gedacht. Het lijkje is gerechterlijk geschouwd en er zijn teekenen gevonden, die op misdaad lijken. Men denkt dat het hier een wraakneming op de ouders geldt. (Hsg.) Nader seint men aan de 's Hert- Crt Zaterdag was het parket uit Den Bosch ter plaatse. Men schijnt tot de meeniDg over te hellen, dat men hier met een ongeval te doen heeft. Van den dood gered. De buren van den landbouwer C. V., in Oud-Bodegraven, hooiden in diens stal Zaterdagmorgen om een uur of acht de koeien voortdurend loeien. Zij begrepen, dat de beesten op dit late uur nog niet gemolken en gevoederd waren en vreesden het ergste Zij ver schatten zich daarom toegang tot de woning en vonden in de kamer den boer, zyn vrouw en kind bewusteloos, tengevolge van kolendamp uit een vulkachel. De frissche buitenlucht bracht geluk kig de drie bewusteloozen weder bij. Hoog water. Gisteravond is er weer hoogwater op het Hoofd geweest. De stormklok luidde en vloed- planken werden overal aangebracht. De waterwacht was in functie. Bij den hevieen storm kwam het water onge veer i/j voet tegen de huizen. Ook heden ochtend was er hoog water, doch het water kwam ditmaal even tegen de huizen aan. Bij het te Rotterdam gehouden examen nuttige handwerken slaagden de dames J. G. J. Geul, G. van der Spuy en J. vaD der Spuy allen van hier. Het havenlicht aan de Voorhaven heeft eenige wijziging ondergaan. Op het Oosterhoofd is voor uitvarende schepen het wit licht veranderd in rood licht. De twee roode lichten voor uitvarenden op het Westerhoofd zijn gewijzigd in één groen licht. De twee roode lichten (lantaarns) voor het binnenkomen der haven, dus zichtbaar buiten de haven, zijn onveranderd gebleven. Tot schatters voor ae huurwaarde der localiteiten tot uitoefening van uen klein handel in sterken drank zijn voor bet jaar 1914 door B. en Wi. benoemd de heeren A. Bubber man en J. H. Wuisman. Do,or den Burgemeester is, met in gang van 1 April, definitief benoemd tot agent van politie 2e klasse de agent .T. J. van Al phen. Bij Kon. besluit is aan den heer J. L. Ch. Wolffensperger, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van commissaris van politie te Schie dam, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede uiensten door hem in die betrekking be wezen. Bl ij kens achterstaande adverte n- tie zal op Woensdag en Donderdag 18 en 19 Maart a.s. de firma C. C. Bender, Amsterdam, Leiden en Rotterdam, eenige der nieuwste mo dellen (voorzien van de laatste vindingen) pia nola-piano's, orchestrelle en piano-vleugel tentoon stellen in de zaal van Odéon alhier. Hoogwater teSchiedam: Woensdag 18 Maart 8.27 v.m. 8.58 n.m. De „Noordwijk Reuter seint dd. gisteren uit Londen, dat het Nederlandsche stoomschip „Noordwijk" (een schip van 2118 Ion van de Maatschappij „Noordwijk" te Rotterdam) ontred derd is aangetroffen in de buurt van St. Ca.the- rines-eiland (Wight), waar een stevige bries stond. Volgens een Lloyds-telegram had de „Noord- wijk" een schroef verloren. Draadloos is het schip in den namiddag gesignaleerd pp 50 gr. 12 m. N. B. en 1 gr. 28 m. W, L. DIT ROTTERDAM Le burgemeester vertrekt a.s. Woensdag voor eenige dagen naar Weenen. Uit den doode ontwaakt. Toen de politie J- De B., uit Oude-Pekela, uit het arrestanten- lokaal te Blij ham wilde halen, bleek ue man, naar men meende, reeds overleden te zijn ten gevolge van zelfverwonding aan de polsen. Dok ter afwezig, werd alvast maar de laatste woning besteld en klaar gemaakt. Toen echter de ge neesheer den doodschouw hield en men tot kis ten zou overgaan, bleek, dat de man nog in bet land der levenden was, hetgeen niet alleen de deskundige constateerde, maar pok de patiënt door een duidelijken hoofdknik bevestigde. Ze ker een bijzonder geval 1 (P. G. Ct. Zuringzout. Mejuffrouw Koekoek, uit de Blasiusstraat te Amsterdam, heeft gistermorgen lij vergissing zuringzout ingenomen. In het Israëlietisch ziekenhuis is zij overleden. (Tel.) De eerste kievitseieren. De ewrsté kievitseieren zyn gister aan H, M. de Koningin aangeboden door de firma M. V,an Lith, fruit handel, te 's-Gravenhage en Wi. Van Schie te Schoten. Het vermiste bankbiljet, Eenige da gen geleden berichtten we, dat een firma aan den N. Z Voorburgwal te Amsterdam de politie had medegedeeld, dat zij sinds begin Januari een bankbiljet aan flüü vermiste, Hoewel de aangifte pas eenige maanden later geschiede en daardoor had onderzoek dus zeer bemoedelijkt werd, is het de recherche toch gelukt den dader op te sporen. Bij het zoeken naar gegevens, viel het haar op, dat sinds eenige weken de aioeder van een bij de bedoelde bestolen firma in dienst zijnde loopjongen, een sigarenwinkel in de Marmxstraat het opgericht. De royale wijze, waarop de zaak was opgezet, kwam de politie verdacht voor. Lie Jougen werd onderhanden genomen en viel spoe dig door de mand. Hij had het biljet weggeno men en het bij moeder thuis gebracht, met de mededeeling, dat het op straat gevonden was. Moeder en zoon bevinden zich thans beiden aan het bureau Pietershal in verzekei de bewaring (Tel.) Storm in Biölgië. Op de Schelde woed de gister een hevige Zuid Wester storm, met ten snelheid van meer dan twintig meter per se conde. De loodsdienst naar Vlissingeu is onder broken, evenals de quarantainedienst bij Doel. De stoomboot van Harwich is Je rivier zonder loods opgestoomd. Verscheidene stoomschepen zijn naar de reede van Vlissingen teruggekeerd em daar te wachten tot de storm bedaard is. Het Duitsche stoomschip „Bielefeld", uit ue haven van Antwc-rpen vertrokken met bestemming naar Batavia, is te Kruisschans gestrand. Het blijkt dat de positie van het schip niet zonder gevaar is. Zes sleeptooten zijn van Antwerpen vertrok kon om te trachten het schip vlot te maken, maar haar pogingen worden «matig belemmerd door de hevige windvlagen. Van de klipper „Avon- tuur", die zich in de nabijheid van Bruinisso bevond, werden alle touwen weggerukt door een hevige windvlaag. Gelukkigerwijze ontmoette het ontredderde schip da sleepboot „Every when' die het naar de haven van Wemehiinge sleepte-'. Het stoomschip „Elise" verloor in de nabijheid van Wemeldinge zijn schroef en was reeds uit zijn koers geslagen toen het stoomschip „Cor nelia te hulp' snelde en het op sleeptouw nam. De motorboot „Catharina Magdalena" liep ern stige averij op. Volgens de Brusselsche «Gazette" is de Schelde bij Termonde door de dijken gebroken en heeft een deel der stad overstroomd. Buitengewone regenval. Ten gevolge van de herhaalde zware- regens in de eerste helft van Maart was aan het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt gistemamidaag te 2 uur reeds 107.8 m.M. afgetapt, waaruoor ue groot ste hoeveelheid te Utrecht—De Bilt vroeger in de gehee-le maand opgeteekena, 104.1 m.M. in 1859, is overtroffen. Alleen in 1888 is op ver scheidene plaatsen tegelijk een zoo hooge of nog hoogere maandsom voorgekomen; in 1876 werd te Borne het grootste bedrag, 127.5 m.M„ opge- teekend. Dijkdoorbraak te Spijk. Minister Lely heeft gister via Nymegen een bezoek gebracht aan. de ondergeloopen streek tusschen Spyk en Lobith. Het bezoek werd gebracht per water staatsstoombootje Jan Blankert onder geleiae vau den ingenieur van den rijkswaterstaat aen heer F, Baucke. De storm in Zuid-Rusland. Uit Jeisk meldt Reuter: In den naclit van den llden op dea 12den Maart begon de stormwind in een orkaan over te gaan. Overal werden schuttingen omgewor pen, ijzeren daken afgerukt en in ne lucht ge- slingeid. Het was onmogelijk de oevers van hei. I Azof meer te naderen, daar -de geheeld omge ving overstroomd was. De golvey van het meer sloegen over de landtongen en de baai. vormde een geheel met het meer. De brand weer kwam de arme bevolking te hulp. In de stad werden een aantal huizen verwoest, ter wijl van verscheidene kerken -ie kruizen afge- rukt werden. De straten liggen bezaaid met u,it- hangborden en gevelsteeneu. Op de houtop slagplaatsen werd de houtvoorraad door elkaar geworpen en 't aanwezige stroo door den wind meegevoerd. De visschers-booten in de haven werden van de ankers gerukt en verbrijzeld. Van de graanschuren werden de daken wegge slagen, terwijl een groote voorraad meel weg. woei De aangerichte schade i3 aanzienlijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2