Binnenland. Verspreide berichten. 84aten-6foneraaL land, dat zijn troepen wilde terugtrekken, ge volgd hebben. In ieder geval is de aanwezig, heid der Duitse he troepen voorloopig nog on ontbeerlijk. Na langdurige debatten over het bouwen va.n Duitsehe scholen in China, werd da begroeting van Kiautsehou aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In een comminiqué wordt verklaard, dat die verdaging van den Rijksdag voortvloeit uit do onmogelijkheid, om nog langer het voeren van obstructie toe te laten. Het betreft bier geens zins een constitutioneele crisis. BULGARIJE. Volgens berichten, komend nit bevoegde krin gen, heeft da regeeringspartij bij de laatste ver kiezingen 127 Sobranja-zeteils bemachtigd tegen 118 van alle partijen der oppositie te zamen. De regeering verkreeg dus een meerderheid van 9 zetels. In officieele kringen toont men zich bevre- digd. CHINA. Telegrammen uit Laohoku melden, dat gedn- renden den laatstem rooftocht uer benden van den Witten Wolf 1500 inwoners gedood en 4000 anderen gewond warden. Een nader telegram meldt: De rcoverbenden van den Witten Wolf hebben de regeeringstroepen bij Kingtzckwan verslagen en bedreigen thans Sian Fu. Conform besloten. De Voorzitter deelt nog mede, dat hij thans nog niet in staat is een voorstel te doen voor de agenda der volgende algemeene vergade ring die waarschijnlijk Dinsdag zal worden ge houden. Donderdag zal men daartoe nog even samenkomen. Oud minister Regout. Wegens verblijf in het buitenland, zal de oud minister, de heer D. Regout, lid der Eerste Kamer geen deel nemen aan de openbare beraadslaging over de thans nog door die Kamer te behandelen hoofdstukken der Staatsbegrooting. Hij moei reeds aanvankelijk voornemens zijn geweest, half Febru ari te vertrekken, doch zijn vertrek werd eenige weken uitgesteld in verband met de openbare beraadslaging over het eerste gedeelte der begrooting in Februari. JAPAN. Vosbida, de beambte van de Siemens Schuckert fabriek, wiens verklaringen, welke op het «ogen blik worden onderzocht en die naar gemeld wordt, oorzaak waren van de airestaties in ver- tand met het vlootschandaal en die daarbij zelf betrokken was als tusschenpersoon, tusscben de firma Siemens Schuckert en de vl omlau tori feiten, heeft zelfmoiord gepleegd, door zich in zijn cel in de gevangenis te Tokio op le hangen. Het lijk is aan de bloedverwanten uitgeleverd. VENEZUELA. Een telegram uit Georgetown (Britseh Guyana) maakt melding van een ernstigen opstand aan de Venezuelaansche grens nabij Moraw Lanna. Een troep van vier honderd rebellen deed. een inval in het kamp te Elterxov en bereidt thans een aanval op San José voor. MEXICO. Gemeld wordt, dat generaal Villa voor het aan breken van den dag Chihuahua met zijn troepen verlaten heeft en in zuidelijke richting naar Tor reen oprukt. Volgens een rapport van admiraal Fletcher, hebben de constitu'tianalisten op1 zeven mijlen1, afstands van Tampico de pompen vernield en de pompstations in brand gestoken. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Z. H. de Paus heeft den Beierschen minister president, graaf Hertling, het grootkruis verleend van de Pius-orde. Uit Madrid wordt aan de „Temps" geseind, dat Dom Jaïme de Bourbon afstand heeft gedaan van zijn aanspraken op den Spaanschen troon. Aartshertog' Franz Ferdinand vertrok gister- namiddag uit Triest op het jacht „Lochroma" om een kruistocht in de golf van Triest te maken. De Duitsehe kruiser „Breslau", die op de reedie voor anker lag, loste hij het passeeren van de „Lochroma" de gebruikelijks saluutschoten. Ook de kustbatterij loste een salvo. Gister zijn de onderhandelingen begonnen tusschen de groote transatlantische scheepvaart- maatschapipijen. Over het onderhanoelae wordt bet strengste stilzwijgen bewaard. Loer enkele deelnemers is nochtans zooveel medegedeeld, dat er onderhandeld is over het Engelsche voorstel tot opname der Canadeesche lijnen in ue te vor- men scheepvaarttrust. L© onderhandelingen wor den morgen voortgezet. De meening van enkele directeuren luidt zeer pessimistisch. De heer Roodhuyzen. De toestand van het Tweede Kamerlid, den heer Roodhuijzen, blijft goed vooruitgaan. De dokter is zeer tevreden en de patiënt gaat bij gunstig weer zoo nu en dan op straat. Emigratie ontraden. De minister van Buiteniandsche Zaken maakt in de «Staatscourant" bekend, dat in verband met de in Argentinië heerschende handelscrisis emigratie naar dat land moet worden ontraden De paleis-Raadhuiskwestie te Amsterdam. Naar »De Tel." veneemt, is er in den stand der Paleis-Rasdhuiskwestie nog geen enkele ver andering gekomen. Zooals bekend, is door B. en W. van Amster dam schriftelijk aan de regeering gevraagd tot welke gemoetkoming zij bereid zou zijn, be houdens goedkeuring door de Staten-Generaal - om te bewerkstelligen, dat het Paleis op den Dam aan zijn oopronkelijke bestemming zou wor den teruggeven en tevens te Amsterdam een waardig Koninklijk verblijf zal worden gebouwd. Tot dien stap zijn B. en W. overgegaan, toen, na de beslissing in geheime raadszitting de kwes tie op het doode punt was gekomen en uit den boezem van den Raad pogingen in het werk werden gesteld, om de zaak weer uil de impasse te helpen, waarin zij was geraakt. Overstelpt door de drukke werkzaamheden, niet het minst door den abnormaal langen duur der begrootingsdèbatten, heeft de regeering de kwes tie nog niet nader onder de oogen kunnen zien en bleef baar antwoord aan B. en W. tot heden uitsumma summarumde hoofdstad is van haar Paleis-Raadhuiskwestie nog lang niet af. TWEEDE KAMff.R Zitting van Dinsdag 17 Maart. I n s t a 11 a t i e-E erdmans. Prof Eeidmans, het nieuw-verkozen Kamerlid voor Rouerdam III, wordt door den griffier de zaal binnengeleid en legt in de handen van den voorzitter de gebruikelijke eeden af. Wetsvoorste 1-A a 1 b e r s e. De heer Aalberse geeft kennis van de in diening van een wetsontwerp tot strafbaarstelling van de oneerlijke concurrentie en verwijst voor de toelichting naar de daarbij gevoegde memorie. Regeling werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale sectie besloten heeft oDmiddelijk na afloop van deze openbare vergadering een aanvang te doen maken met het onderzoek in de afd. van een groot aantal, reeds vroeger vermelde wetsont werpen. Interpellatie. De h.er Troelstra verzoekt tot den Minis ter van Marine nenige vraaen te mogen richten noiivfl-mie Ue door dezen genomen maatregelen lol ve. eteriust van den geest op de vloot. i »e V oor i tier stelt voor, in de eerstvolgen de vergadering op dit verzoek te beslissen. De Ouderdomsrente. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen, de heeren Scbim van der Loeff, Sannes, Limburg, Kooien en Rutgers. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden in zake het ontwerp Ouderdomsrente, door de «Vereeniging van Neaerlandsche gemeenten", die ten deze optreedt, namens de gemeenten Gro- ningen, Haarlem, Leiden, Dordrecht, Enschedé, Zwolle, Scbiedam, Hilversum, Deventer, Breda, Helder, Zaandam, Gouda, Amersfoort, Hengelo (O.) Vlissingen, Zutphen, Heerlen, Roermond, Win terswijk, Veendam, Sliedrecht, Winschoten, Kat- wijk, Hoorn en Harlingen. Iu dat adres schrijft adressante, dat bij het ontwerp Ouderdomsrente voorgesteld wordt aan nader daann omschreven behoeftigen van 70 jaar of ouder een recht op ouderdomsrente toe te kennen ten bedrage van f 104 per jaar en aan echtgenooten aan wie betden een ouderdomsrente is toegekend, van f78 per jaar voor ieder; dat, volgens art. 16, de ouderdomsrente komt ten laste van de gemeente, waar de rechthebben de zijn hoofdverblijf had op het tijdstip van aan vrage der rente dat, volgens art. 17, sub 2, elke gemeente daarvoor van het rijk ontvangt, behoudens de daarbij bepaalde uitzondei Ingen f50 per hoofd voor ieder, die op 31 December van het afge- loopen jaar in de gemeente hoofdverblijf had en den leeftijd van 70 jaar had bereikt of overschre den en dat volgens sub 3 van hetzelfde artikel binnen 5 jaren na het tijdstip van het in wer king treden van art. 1 een voorstel van wet tot hierziening van het laatstgenoemd artikel zal worden ingediend dat, in de Memorie van Toelichting, op grond van gemaakte berekeningen, wordt becijferd, dat de door het rijk te betalen vergoeding vermoe delijk de kosten der renten ruimschoots zal dekken. dat adressante evenwel meent te mogen op merken, dat, wanneer de uitkomsten dit vermoe den bij een meer of minder groot aantal gemeen ten niet zouden bevestigen, die gemeente daarvan althans gedurende 5 jaren, de nadeelige gevolgen zouden dragen. dat toch de gemeenten met eene groote arbei dersbevolking alwaar weinig welgestelden zijn gevestigd den druk zeer zwaar zullen gevoelen, terwijl andere gemeenten met veel welgestelden en weinig arbeiders onnoodig zullen worden be voordeeld dat, weliswaar, volgens art. 19, aan gemeenten, wier kosten voor de uitvoering der wet uit de volgens art. tl7 te verkrijgen vergoeding niet zouden worden gedekt, een toelage uit 's rijks schatkist kan worden toegelegd, indien daartoe in verband met hare geldelijken toestand reden be staat, dat de gemeenten, door het facultatieve dezer bepaling, waarvan geen beroep open staat de kans loopen die vergoeding niet te zullen verkrijgen. dat toch de vraag of de geldelijke toestand eener gemeente reden zal zijn om haar de toe lage te verschaffen verschillend kan worden beantwoord dat, bovendien, voor de uitvoering der wet tal van omvangrijke werkzaamheden aan de gemeen ten worden opgelegd, zooals o.a. blijkt uit de artikelen 7, 8, 10, 12, 13, 14, 16, 18, 20, 22, 23, 25, 27, 28, 39 en 48 dat adressante daarom met niet geringe verba zing in de Memorie van Toelichting leest «Waar de gemeenten van hun bestaand bureaux en ambtenaren zullen gebruik maken, is een toelage voor administratiekosten met noodza kelijk dat toch de meesste gemeentebureaux meer en meer o.a. door de uitvoering van rijkswetten met werkzaamheden zijn overladen en het dus in verreweg de meeste gemeenten van eenige betee- kenis onmogelijk zal zijn de goede uitvoering der wet te waarborgen zonder de aanstelling van nieuwe ambtenaren en in de groote gemeenten, zonder de oprichting van speciaal daarvoor inge richte bureaux redenen waatom adressante, eerbiedig de vrij heid neemt uwe vergadering te vezoeken zooda nige wijzigingen in meergenoemd wetsontwerp te willen aanbrengen, dat met vaststelling van re gelen, welke door de gemeenten moeten worden in acht genomen voor het toekennen der ouder domsrente, lo. doer het rijk aan de gemeenten zal worden uitgekeerd het volle bedrag, dat de gemeenten aan de gerechtigden zulten hebben uit te betalen 5 2o. door het rijk aan de gemeenten zullen worden vergoed alle door haar te makon kosten aan de uitvoering der wet verbonden. king aan den bodem afhankelijk te maken van de goedkeuring der Kroon. Aangrenzende eigen- naren kunnen schadeloosstelling eischen, door des kundigen, vanwege den Minister benoemd, te oepalen. Het wetsontwerp is zoo breed opgevat, dat ook waterleidingen met een kleine capaciteit eronder znllen vallen. (Hbd.) Ned. R. K. Volksbond. Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan in 1913 heeft het Centraal bestuur van den Ned. R K. Volksbond een Gedenkboek uitgegeven, waarin de geschiedenis van den Bond en al zijn afdee lingen is opgenomen. Vereeniging van Ned. Gemeenten. Het gemeentebestuur van Amersfoort heeft voorgesteld voor f20 000 deel te nemen in de door de Vereeniging van Nederl. gemeenten op te richten credietbank. Snel en goedkoop recht. De heer mr. J. G. Schiirman, lid van de Staat commissie voor den mjveren middenstand, is Maandagavond als daartoe aangewezen door de regeering in het belang van den middenstands- voorlichtingsdienst, opgetreden als spreker in eene algemeene vergadering, in hotel Zeerust, van de Scheveningsche Winkeliersvereeniging, met het onderwerp «Snel en goedkoop recht". Na het ontstaan en doel van den voorlichtings dienst beknopt te hebben uiteengezet, wees spr. er op, dat 't onderwerp van den avond bestemd is om op 't aanstaande congres te worden behan deld, en zjjne uiteenzetting tevens als leiddraad en aanknoopingspunt aan dit congres kan worden aangemerkt. Snel en goedkoop recht dient saam te gaan met eene goede rechtspraak, welke spr. niet ver vulbaar acht door een leekenrechtspraak, hoezeer hij niet tegen elke arbitrage is. Er is sedert de organisatie van den nij veren middenstand al veel gedaan om 't ideaal van goed, snel -en goedkoop recht te bereiken. Een ingrijpende reorganisatie van de rechter lijke macht is tot stand gebracht, waardoor snel lere berechting is verkregen, maar er moet nog meer worden gedaan, bv. door de vertraging op te heffen, welke de vacantiekamers na zien sle pen, door betere bezoldiging van de rechterlijke macht, door de lydelyke positie van den rechter in civiele zaken plaats te doen maken voor eene waar by deze meer kan ingrijpen, hoezeer in dit opzicht reeds 'teen en ander is verbeterd. In de latere jareu zijn verschillende ontwerpen van de genoemde Staatscommissie verschenen, welke met beoogen de bestaande procesorde omver te werpen of door een ander systeem te vervangen, maar in 't bestaande veel te wijzigen, dat voor de hand ligt en waar by de belangen van den ny veren j middenstand in 'toog worden gehouden, als daar zyn: opheffiug van verschillende bep-rkingen in J 'tgetuigenoewys ffamilie- en dienstbetrekking), meerdere bevoegdheid en vryheid van den rech ter ten opzicnte van 't onsplitsbaar aveu en ten aanzien van de exceptie van minderjarigheid 't instellen van moratoire ontwerpen ten opzichte van slechte betalers bevoegdheid aan den rechter te verleenen om bij 't begin van een proces, par tyen te ontbieden en haar den eed op te leggen, dat haar beweringen waar zijn, afschaffing van zegel- en registratierechten voor vorderingen be neden f25. Hoogst aanbevelenswaardig in dit verband is echter de vakorganisatie er op inrichten by princi- pieele geschillen, saamhoorigheid te betrachten, door de zaak voor gezamenlijke rekening te doen beslechten. Ter bereiking van het doel, is ook niet t minst noodig betere vakorganisatie, zich openbarend in een deugdelyk informatie- en in cassowezen, waardoor men door eigen kracht elkaar kan steunen, en beter besef van eigen waardigheid en gevoel van saamhoorigheid wordt aaDgek weekt. Door zoodanig georganiseerd streven naar hetzelfde doel kunnen reeds vele kwesties worden opgelost, waarvoor wetswijziging wordt gewenscht. Juist om dit besef beter by te bren gen, werd de voorlichtingsdienst van regeerings- wege ingesteld. R. K. Limburgsche Middenstand. Zondag vergaderde te Roermond de R. K. Lim burgsche Middenstand. Er waren 10 afdeelingon aanwezig. Naar aanleiding der op 1 Maart" te Venlo gehouden, vergadering, die inzake het be stuursvoorstel tot aansluiting bij de Hanzebauk tot geen besluit had geleid, doch rumoerig was uiteengegaan, nam het bestuur collectief ontslag. Deze nieuwe vergadering was belegd tot het verkiezen van een nieuw bestuur. Nadat de af tredende voorzitter, de heer Jos. van Daelen, uit Venlo, nog eens in den breede had uiteengezet, wat het inzake de Credietbank had gedaan, werd tot de keuze overgegaan. Er worden voor de verkiezing van een voorzitter 20 stemmen uitge bracht, w.o. 2 in blanco. Met 10 stemmen werd tot voorzitter gekozen de heer J. Schaepkens, uit Maastricht. Een aan tal stemmingen had tot resultaat, dat daarbij de volgende zes bestuursleden werden gekozen van Daelen Venlo; Rovers Vaals; Sieöelmk H-erlen de Wayer Sittard Trienekens Gennep en Ar nolds Kerkrade. De zeereerw. hooggel. heer P. Geurts, geestelijk adviseur, heet het nieuwe bestuur welkom en dankt het oude bestuur voor hetgeen het ver diende. De wetenschappelijke adviseur, de heer Kelle- naers, uit Leiden, sloot zich hierbij aan. Hij wees op de woorden van wijlen Mgr. Drechmanns, ge sproken in de sluitingsvergadering, waarin Mgr. aandrong op eendracht en vertrouwen in het be stuur. Spr. wenscht dat allen zich inzake de Bank bij de beslissing zullen neerleggen, hoe deze ook uitvallen. De Waterleidingwet. Wy hebben onlangs medegedeeld, dat in voor bereiding is een waterleidingwet. Blijkens het voorontwerp, dat reeds geruimen tyd geleden is verschenen, is het de bedoeling de wateronttrek* De kwestie der Pensioenwetten. De administrateur, de heer jhr. mr. G. C. von Weiier, hoofd der afdeeling «Pensioenen" van het Departement van Financiën, tot wien wij ons ook om eenige inlichtingen hebben gewend in verband met ettelijke geuite klachten over de invoering der Pensioenwetten, is zoo vrtendelyk geweest, ons het volgende mede te deelen. Vooreerst zij opgemerkt, aldus jhr. von Weiier, dat de gang van zaken hier aan het departement absoluut regel matig is. Alleen... er is een zee van werk... voor 40.000 ambtenaren van 1100 gemeenten. Doch van opstopping of van bij de uitvoering der wetten ondervonden moeilijkheden is geen sprake. Het werk zou eenvoudiger zijn geweest of spoed,g afgedaan hebben kunnen worden' wanneer alle gemeenten de vereischte gegevens' tijdig aan het Departement en aan den Pensioen raad hadden doen toekomen. In Juli 1913 stonden de wetten in het Staatsblad en thans, half Maart 1914 is nog slechts een klem percentage der ambtenaren er in geslaagd, van de gemeentebe sturen de gegevens te verkrijgen, die zij voor inkoop van pensioen van den tijd vóór 1 October 1913 in gemeentelijke betrekkingen doorgebracht moeten overleggen. Het zal er waarschijnlijk van' moeten komen, dat de termijn voor het inzenden van die gegevens wordt verlengd. Vele gemeenten en daaronder juist de grootere, kunneu aan een groot deel harer ambtenaren geen op hun vroegere diensten betrekking heb bende aanstellingen bezorgen. Ik bedoel uittreksels uit notulen of andere officieele stukken, waaruit van de benoeming blykt. Ten opzichte van 90 der gemeentewerklieden blijkt van de indienst treding eenvoudig niets. Men moet ten slotte zijn toevlucht nemen tot loonlijsten en mandaten van betaling, die toch al heel slap bewijsmateriaal zyn. De ingekomen pensioenaanvragen kunnen uit den aard der zaak niet worden afgedaan, voordat de door de aanvragers voor pensioenen in te koo- pen tydvakken en hun pensioengrondslagen zijn vastgesteld en wanneer nu de voor die vaststel ling vereischte gegevens niet deugen of onvolledig zijn, en door den Pensioenraad over alles en nog wat geschreven moet worden, laat, naar vanzelf spreekt, de regeling van de pensioenen op zich wachten. Niet onopgemerkt mag ook blijven, dat het meerendeel der aanvragen eerst in Januari en Februari 1.1. zijn ingekomen. In November en December kwamen er slechts enkele. Ook wanneer echter de aanvragen vroeger waren ingekomen en het vlot was gegaan met het verstrekken van de bedoelde gegevens, zou toch natuurlijk in den aanvang het regelen der pensioenwetten, waar hieraan, gelijk gezegd, andere regelingen moesten voorafgaan, niet zoo snol hebben kunnen geschieden. Hierop hadden de gemeentebesturen moeten rekenen door of de I I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2