Pink Pillen Ingezonden Mededeelingen. Aan de Moeders, yoor hare Dochters Gemengd Nieuws. Ook de toelage voor de gewone onderwijzeressen aangeboden. (Msb.) lijk aan de sociaal-democraten zou te danken zijn, besprak red. uitvoerig de bepalingen van het ont- werp-Treub, dat de bedeelden uitsluit, een straf stelt op de spaarzaamheid en een premie op de zorgeloosheid, de beginselen der nieuwe Armenwet aanrandt en den gemeentebesturen een waren druk oplegt. Spr. meende, dat wel geen enkel rechtschlid der Tweede Kamer aan dit ontwerp zijn stem zou willen geven. Daarna nog andere punten van Staatsbeleid besprekend, behandelde red. eerst de koloniale politiek. Hij stelde in 't licht, hoe minister Pleyte de concentratie-politiek had moeten verloochenen ten opzichte van den gouverneur-generaal Iden- burg door den heer Marchant een d weeper ge noemd. maar wien zelfs door een Van Kooi bij het begrootingsdebat in de Eerste Kamer hulde werd gebracht. Dan bespreekt red. de onderwijspolitiek van minister Gort van der Linden, die naar eeue op lossing der schoolkwestie streeft eene financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder niet uit gesloten acht; aene gelijkstelling die zeker alles zins te verdedigen is, waar voor 300.000 kinderen der bijzondere scholen f20 per hoofd minder be taald wordt dan voor die der openbare scholen, totaal 6 millioen Wat de salarisregeling der onderwijzers betreft, toont spr. aan, dat terwijl minister Heemskerk door het Toeslagwetje nog iets voor de onderwijzers deed, zij door het ministerieTer Laan met de bekende Haagsche ham (geurmaker) naar huis zijn gestuurd. Dat de tegenwoordige minister van Oorlog reeds in de Kamer Colijn II werd genoemd, be wijst, dat minister Bosboom de beginselen van de Landsverdediging van minister Colijn evenzeer huldigt. Ook minister Cort van der Linden huldigt feitelijk dezelfde beginselen omtrent tooneelcensuur die mede minister Heemskerk vooropstelde. Van de leiding van den tegen woordigen minis ter van Financiën zal spr. weinig zeggen, wijl die weldra in een strooibiljet van minister Bertling, waarin 20 opcenten worden aangekondigd, be kend zal worden. Waar zooveel bezwaar ge maakt werd tegen een Tariefwet, wordt toch ook door dezen minister eene herziening van het tarief voorgesteld. R-sumeerend zegt spr. ten' slotte, dat wat mi nister Cort van der Linden wil doen, door minis ter Heemskerk beter jedaan ware. Er is stof tot conflicten voor het huidige ministerie in overvloed, zoo wal met 't oog op de Eerste Kamer als bij de ff uwe en zwakke steun der vrijzinnigen in de Tweede Kamer. Us dan die conflicten komen, moeten wij gereed zijn tot den strijd. Verslagen zijn wij. maar is geen sprake van ontmoediging. Wij zien niet af van onzen invloed op politiek terrein. Den politieken strijd aanvaardend en daarin levend, wil de anti revolutionaire partij in het hijzonder, de rechterziide in het algemeen, werk'aam zijn tot heil van het land en den strijd aanvaarden ter eere van Gods Naam (applaus). Nadat de geachte spreker ongeveer aldus zijn rede ten einde had gebrachj, werd van de gele genheid tot het stellen van vragen door een vier tal aanwezigan gebruik gemaakt, welke vragen door inl. nog uitvoerig werden beantwoord. De voorzitter daarna den heer mr. Rutgers dankend voor het vele goede dat men dezen avond van hem had mogen hooren, sprak hierbij den wensch uit, dat 't hem gegeven zou zijn, nog langen tijd zijne gewichtige werkzaamheid in de Tweede Kamer voort te zetien en verzocht den heer N. Van der Velden met gebed te willen sluiten. Nadat dit bestuurslid hieraan had voldaan, ging de vergadering op het gevorderd uur uiteen. vioor hetzelfde onderwijs, buiten de gewone school uren gegeven, thans- bedragend f20.per weke- liiksch lesuur, dient ook te worden verbeterd. De meerdere kasten bedragen hiervoor 1125 per- jaar. De vakonderwijzeressen, die 10 jaar in ge meentedienst zijn, krijgen voortaan een traste aan stelling;, In verband hiermede wordt voorgesteld de names' J. F. v. Warneten, C. v. d. Tempel en B. Pigeaud definitief aan te stellen. Loreiizo Pcosi' De R. K. Gemengde Zangvereeniging „Loreozo- Pei'o-si zal in 'f laatst van April a.s. naar tweede concert in dit seizoen g-even. Onze oud-stadgenoot, de heer Theod. Wouter- loc-d, thans verblijvende te Stüttgart, zal hierbij zijn medewerking verleenen. Elk die belang stelt in deze jonge vereeniging, gezien haar succes, bij het eerste concert, en in die vorderingen van den beer Wouterlood, verzuime niet deze uitvoering bij te wonen. Verordening op eet- en drinkwaren en op gebruiksartikelen in de Gemeente Schiedam. Dr. C. J. Vaillant. f De ter-aardebestelling van het stoffdijk over schot van den heer dr. C. J. Vaillant zal Maandag middag 1 ure op de Algemeene Begraafplaats alhier plaats hebben. Zilver' Jubilee. Onder vele blijken van belangstelling herdacht gisteren de schildersknecht J. Zuidgeest den dag, waarop hij voor 25 jaren bij de firma Polderman) Overschiesche straat alhier, in dienst trad. Met zijn vrouw gister-ochtend bij den patroon aan huis ontboden, werd hij daar in waardeerende bewoor dingen toegesproken en ontving hij zoowel van den vroegeren patroon, den heer T. Polderman, als van den tegenwoordigen firmant, den heer J. Polderman, een stoffelijk huldeblijk. Vooral het waardevol geschenk van den tegenwoordigen pa troon zal zeker als blijvend aandenken den dag van zijn zilver jubilee bij hem steeds in aange name herinnering brengen. Ook ten zijnen huize, Polderstraat, mocht de geachte jabilaris vele bhjkeu van belangstelling ontvangen, zoowel van den patroon, die hem daar nog een waardeerend bezoek bracht, als van anderen, die door persoonlijk bezoek of in schrif telijken vorm hunne vriendschappelijke deelneming deden blijken. Brug- en sluiswachters. In het .voorstel van B,. en W. inzake de ver betering der tractementen der brug- en sluiswach ter. wordt voorgesteldeen verhooging van f 25.-— voor de twee lei-sluiswachters, den sluiswachter van het Spuikanaal, de bei-die 2de sluiswachters en den brugwachter van de S-poelir.gbmg, föO.-— voor de vijf le-hrugwachters en de vijf 2de-brug- wachtere. De regeling wens-chen B. en W. :te doen ingaan 1 Januari 1.1. Vakonderwijzeressen. oorge-steld wordt per lesuur1 f 25.als- aan- vangsbelooning te geven en dat bedrag- na 5 en 10 jaren telekens1 met f 5.te verhoogen, waar door de salarissen re-sp'. als volgt zullen zijn: mej van Rossen f367,50, v. Wamelen 1367.50, j Pigeaud f 210.—, v. d. Tempel f 210.—, de Groot f 200.Schelfers f 150. B. en W. hebben de volgend ontwerp- verorde- rig bij den Gemeenteraad ingediend. Art. 1. Onder sverkoopen" wordt in deze ver ordening mede begrepen a. het ten verkoop voorhanden hebben, het voorhanden hebben op de markt of in wiukels, het voorhanden hebben in de woningen, pakhuizen, vaartuigen, werk plaatsen en erven van handelaren in eet- of drinkwaren, het afleveren, het binnen de gemeen te invoeren, het in het openbaar uitstallen, het rond brengen, venten, het te koop aanbieden, het vervoe ren b. het doen of laten verrichten van het verkoo- pen zelf en van de daaronder krachtens het be paalde sub a begrepen handelingen. Art. 2 Het is verboden eet- of drinkwaren te verkoopen, die ondeugdelijk van samenstelling zijn, of tengevolge van bederf, vermenging met schadelijke bestanddeelen of eemge andere oorzaak in ondeugdelijken toestand verkeeren. Art. o. Het is verboden eet- of drinkwaren te verkoopen met onjuiste opgave van aard, hunne hoedanigheden of hunne hoeveelheid. Het is verboden gebruiksartikelen te verkoo pen, die bestanddeelen bevatten, welke, zoo deze artikelen volgens hunne bestemming worden gebruikt, voor het leven of de gezondheid scha delijk kunnen zijn. Het is verboden gebruiksartikelen zoodanig te herstellen, dat zij dientengevolge bestanddeelen bevatten, welke, zoo deze artikelen volgens hun ne bestemming worden gebruikt, voor het leven of de gezondheid schadelijk kunnen zijn. Onder .^gebruiksartikelen" worden onder meer verstaan; voorwerpen, welke kunnen dienen tot het bereiden, bewaren, gebruiken of vervoeren van eet- of drinkwaren, middelen, welke kunnen dienen tot het oppoetsen van vorken, lepels of andere voorwerpen, welke volgens hunne bestemming gebruikt, in aanraking komen met eet- of drinkwaren, behangselpapier, kinderspeelgoed. Ondor sherstellen" wordt mede begrepen het doen of laten verrichten dezer behandeling. Art. 5. Ieder die eet- of drinkwaren gebruiks artikelen verkoopt, is verplicht die aan een amb tenaar van den keuringsdienst van eet- en drink waren of aan een ambtenaar van de gemeente politie op aanvrage onmiddellijk te vertoonen en toe te laten, dat dia waren of gebruiksartikelen, of zoodanig gedeelte daarvan als die ambtenaar verlangt, worden gekeurd of ter keuring medege nomen. Art. 6. Onverminderd de bepalingen van arti kel 8 van het Wetboek van Strafvordering en van artikel 5 der Gezondheidswet, zijn met het opspo ren van de overtredingen dezer verordening meer bepaald belast de ambtenaren van den keurings dienst van eet- en drinkwaren en die van de gemeentepolitie. Zij zijn bevoegd om, voor zooveel noodig, met inachtneming der voorschriften van de wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad no. 83), ondanks de bewoners, eigenaars of gebruikers, alle gebouwen en al dan niet afgesloten ruimten ten allen tijde binnen te treden, ten einde voor de naleving dezer verordening te waken of tot hare uitvoering mede te werken. Art. 7. Onverminderd de bepalingen van de artikelen 174, 175, 329 en 330 van het Wetboek van Strafrecht, wordt overtreding van eenige bepaling dezer verordening gestraft met een geld boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen. De rechter kan de voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd, voor zoover zij den ver oordeelde toebehooren, verbeurd verklaren. Art. 8. Iügeval van onherroepelijke veroordee ling wegens een overtreding dezer verordening, gepleegd binnen twee jaren, nadat een vroegere veroordeeling van deD schuldige wegens een over treding dezer verordening onherroepelijk is ge worden, wordt de bij herhaling gepleegde over treding vanwege Burgemeester en Wethouders in een of meer der plaatselijke nieuwsbladen bekend gemaakt, met vermelding van den naam en woon plaats van den overtreder en eventueel van den handelaar in eet- of drinkwaren, in wiens dienst de overtreder tijdens deze overtreding was, den aard der overtreding ea de dagteekening van het proces-verbaai en van het vonnis. Met onherroepelijke Veroordeeling wordt gelijk gesteld betaling van de opgelegde boete. Art. 9. Door deze verordening worden onver kort gelaten de met betrekking tot eet- en drink waren reeds geldende bepalingen, voor zoover zij naast het bepaalde in deze verordening kun nen worden toegepast. Met name blijven van kracht de verordeningen op de keuring van vleesch en visch. beer Leeuwenberg;, den directeur ueir Simpléx- Fabriek te Haarlem, waar de auto- is vervaar digd, is men dadelijk begonnen de enorme kist, waarin de auto vervoerd, is, te demonteeren. Morgenavond zal -de auto waarschijnlijk met eenige plechtigheid aan den Kardinaal worden Hedenmorgen zag de politie in he;t Zuidergors een viscbstroiopeir. Toen zij nader kwam, napi de man de vlucht. Er werden, eenige schoten in de lucht gelost, noch dit bleef zonder gevolg. De strooper is vermoedelijk beke n a Hoogwater te Schiedam: Zondag 29 Maart 5.38 v.m., 5.42 n m., Maandag 30 Maart 6.06 v.m., 6.17 n.m. Ernstig ongeluk. Naar men meldt, heeft gisteren voormiddag in het naburige Dodewaard een treurig ongeluk plaats gehad. De knecht van Schaik, in dienst bij don landbouwer van Olst te Wely was bezig op den Waalbandijk paarden af te rijden. Bij de Hiensche kerk schrok bet jonge, achterste paard, waardoor de berijder en de beide paarden van den dijk stortten en verdronken. De ongelukkige laat een weduwe met drie kinde ren na. Weerbericht. t elegrafisch bench! naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Maart medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.2 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 752.3 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag- zwakke tot matigen veranderlijken, later zuidelijke tot oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, kans op nachtvorst, iets zachter overdag. legen den leeftijd van vijftien jaren vermage ren de jonge meisjes dikwijls. Fe mian-i© kleur oer wangen, de schittering der oog-en, het rood ctietr lippen, de levendigheid van den geest en van het verstand verdwijnen. Zij- worden zorgeloos en prikkelbaar; zij lijden aan schel® hoofdpijoen, zij hebben kringen om de oogen en zijn voor hare beangstigde moeders een voortdurende bron van onrust. Van waar komt die verandering? Wat kan mijn dochter weer gezond maken? Ent zijn de vragen die zich aan den gepijnigden geest van de moeder voordoen. Lie verandering wordt veroorzaakt door de annex;de- van liet bloed, ear indien niet spoedig een krachtig minde! wordt aangewend, dan doet zich weldra oe tering voor. laarom behoeft men toch nog 'niet te wanhopen Het geval is zeker ernstig, maar het is niet z.on- dei middel, want de Pink Pillen g'enezen jaarlijks duizenden en duizend-en gevallen van bloedar moede. De bewijzen van de krachtdadigheid der Pink Pillen bestaan zonder tal. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink rillen, Eehgenlaan 22, Amsterdamvoor Rot terdamSnabilé, 7 Groote Markt; S. G. Wulfl Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelnof' Hovingh, P. !un. Sman' en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijsf 1.75 de doos en t 9.de zes doozen. Pog'ng tot doodslag. Bij de politie te Venlo heeft zich aangemeld H. A., aldaar, ver dacht van poging tot doodslag. A. is de perssoon, die Vasteda vond-Dinsdag in een danszaal aldaar een meisje een groote snee in den rug toebracht, waarop hij de vlucht naar Pruisen heeft geno men. Hij is naar Roermond overgebracht. (L. K.) Ongelukken. De landbouwer J. de C root, van Havelte, bevond zich gisterenmiddag met paard en rijtuig, waarin zijn vrouw en buurma A. v. d. Helm, bij de Lokbrug aan de Smildervaart. Het paard schrikte en kwam met het rijtuig in de vaart terecht. Met groote moeite zijn de Groot en zijn vrouw gered, v. d. Helm en het paard zijn verdronken. De »Dordtsche Ct." meldt, dat gisteren te Dordrecht een 3-jarig jongetje is verbrand. In afwezigheid van de moeder had het met vuur gespeeld. Uitbreiding van mat.erieel der S.S. j wagenpark van de Maatschappij tot Expl-oi- tutie van Staatsspoorwegen zal wederom belang rijk worden uitgebreid; behalve plm. 200 perso nenrijtuigen, zijn 1000 steenkolenwagens besteld, ten behoeve, van de Nederlands-che mijnen; (type Lantsche wagens met dubbele openslaande deu ren). Binnenkort worden volgens de „Msb." ook eenige sneltreinlocomotieven besteld ©n dé méés te oudere locomotieven van een oververhitter voorzien. Een buitenkansje. In den loop dezer week bezocht de Koningin het fort te Edam. Een van haar auto's zakte toen in den breem van den weg en eenige mannen waren behulpzaam bij het weder opbrengen van den rjjtuig. De burgemeester van Edam onntving nu van den adjudant van dienst een niet onaanzienlijk bedrag ter verdeeling onder die behulpzaame personen, (Hbld. In een gummi-fabriek. Op de- Russneh- Amerikaansche gu-mmifabriek „Treugolnik", waar een groot aantal arbeiders en arbeidsters ooor benzinedampen onder vergiftigingsverschijnselen ziek geworden zijn, kwam het gister tot ongere geldheden. Die arbeiders deden verschillende po- girg'Gn, 'Oüïi oen Majiifk^st^tio oip louw tc zetten en wierpen de politie, die de menigte uiteen wilde jagen, met s-teenen. Vier politic-agenten wér den gewond. De gummifabriek „Treugolnik" is- de grootste fabriek van Rusland. Toen gisteren p-roeven werden genomen met een nieuw preparaat voor het lakken van gummi-overschoenen, vie len plotseling ongeveer 100 arbeidsters in on macht.. Het geval wekte onder de overige arbeiders groote opgewondenheid. Verschei dene Doema-leden begaven zich naar -de fa briek, om een onderzoek in te s-teölen naar de oorzaak van het ongeval, doch werden niet toegelaten, zoodat de sociaaldemocratische fractie besloot, in de Dioema een interpellatie over dit geval te houden. Huiszoeking-. Gisternamiddag is op- last van de rechtbank te Alkmaar, door aen officier van Justitie te Tiel, den rechter-commissaris, den griffier en den commissaris van politie aldaar, huiszoeking gedaan bij W- C. Fiego Sr en W C Fiege Jr. De laatste is de echtgenoot van de uit oe elscht. chantage-'zaak welbekende mevrouw Fis- ge, geboren Aupers-. an hou ding. De marechaussee te Ootmiar- sum heeft Donderdag te Denekamp aangebannen en gevankelijk naar Zutphan overgebracht zeke ren R. uit Hilversum, verdacht van inbraak, op verschillende plaats-en in de omstreken van Zut- p .en, o. a. ook in 't kasteel t-e Voorstonden, gom. Brommen, in 1913 gepleegd. -- Vier jeugdige personen werden Donderdag nacht door de rijkspolitie op heoteruaad be- fciap oen ze bezig waren uit de coöperatieve graan malerij ,,I)e Tijdgeest", te Moordrecht, za en graan in een schuit te- laden, met welk doel ze in het gebouw hadden ingebroken. Na de arrestatie volgde overbrenging naar Rotter dam. Be auto van kardinaal Van Rossum. Onze Redacteur t-e, Rome seint ons, d.d, giste- i en Hedenavond is alhier eindelijk uit Nederland gc.umeei de voor Z. Em. ^ardinaal W. van Rossum bestemde auto. Onder leiding v;an den Ongeluk bij een kabel spoor we g. Uit Bransh'uttelkoog, wordt gemeld: Gisterochtend elf uur is bij het demonteeren van den kabe-lspoar- weg o-ver de nieuwe Noordzeesluizen een ernstig ongeluk gebeurd. Toen men met een aantal ar beiders bemande lorrie zich juist boven de sluis bevond, viel de wage-n om en stortte met alle zich daarop bevindende personen in liet wat-er. Tot dusverre zijn 5 lijken opgehaald. Men ge looft, dat in het geheel elf personen verongelukt zijn Op het oogenblik zijn duiker» bezig met liet zoeken naar lijken. Het ongeval wordt toegeschreven aan 't feit, dat een arbeider bij het demonteeren aan de eene zijde van een kraan zooveel ijzerdeelen weggenomen had, dat de noodige steun ontbrak en de kraan omsloeg'. In het geheel zijn vijf personen gedood en drie zwaar, doch niet doodelijk, gewond. De trambotsing te Berlijn. Zooals reeds werd gemeld, zijn te Berlijn twee electri- se-he tramwagens met elkaar in botsing gekomen De beide wagens ontmoetten elkaar bij de krui sing van de Prinzen- en Gitschinerstiasse. De wagenbestuurders hebben het voorschrift de rechts van hen rijdende wagens het eerst te laten pas- seeren. Naar alle waarschijnlijkheid echter heeft de rem van den links rijdenden wagen geweigerd, hetgeen door een onderzoek nog moet worden uitgemaakt. De bestuurder kon daarom een bot sing niet vermijden en reed met volle vaart op den juist den kruisweg passeerenden wagen in. Door de botsing werden de wagens uit ne rails geslingerd. De balcons werden verbrijzeld en alle ruiten sprongen in duizenden scherven. De passagiers der dichtbezelte (ramwagens hadden niets bemerkt, zij werden aoor de botsing verrast en er ontstond een paniek. De meeste passagiers kwamen met den schrik Vry en slechts zes hunner kregen door die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2