Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fSO Gratis Ongevallenverzekering f 1 fl f] f] GELUK. 37ste Jaargang» Maandag 30 Maart 1914. No. 10888 Up den Balkan. oYereeniomstig op de polis vermelde voorwaarden. UUU Olficieele berichten. Kennisgeving. Kuiteiilaudsch .Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelüandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. van levenslange f 0 ïl fl verlies van geheele /{gil een hand, «iiiii a w w w invaliditeit; I L U U voet of oog; I U LP I IUU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de tlollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies by verlies van een wijsvinger j verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele Belasting ho, 4 dezer gemeente, over het dienstjaar >914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 28en Maart 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder Verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat neden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30steu Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Al banië. Dit Burazao wordt aan de „Reichspost" ge meld, dat de vorst van Albanië binnenkort tot koning geproclameerd zal worden. Griekenland en Turkije. Volgens berichten uit diplomatieke kringen af komstig, houden de Grieksche voorstellen aan Turkije betreffende een rechtstrteksche overeen komst in zake de eilanden in, uat iep Chios en Mitylene dezelfde staat van zaken zal woraen ingesteld als na 1885 met Oost-Roemenië het geval was. Griekenland. Uit Athene wordt gemeld: Volgens de „Patria" zijn de stappan der Griek sche regeering, om de terugroeping' van generaal Eydoux ongedaan te maken, zonder resultaat ge bleven. De Fransche regieering heeft geantwoord, dat de generaal om noodzakelijke redenen van militairen aard is teruggeroepen. Bij de onlangs aan den generaal verleende audiëntie heeft de koning zijn diep leedwezen over het vertrek geuit, en zijn dank betuigd voor de bewezen diensten bij - de organisatie van het leger, diensten die nooit zullen woraen verge len. Be generaal zal binnen eenige weken vertrek ken en voordien nog do slagvelden in Macedonië bezoeken. ENGELAND. De ulster-crisis. Omtient den toestand te Belfast wordt nog gemeld „De „oorlogis"-toebereidselen gaan hun rüsti- gen gang. Gisteren was ik in een van de ge bouwen van de Unionisten, het oude Stadhuis. 2) »Cecilen op het hooren van deze heldere, Vroolijke stem van achter de haag, verhief een ruiter zich plotseling in den zadel en herkende spoedig zijne kleine vriendin in de veranda. sBertie 1" riep hij terug en hield oogenblikkelijk stil. »Ja, het is Bertie 't is geen geest 1 Rijd door het poortje, Cecil, en bind Nero daar even vast lot ik iemand zend om hem te halen en kom jij bierheen. Ik wou ze zoo graag eens verrassen". Lachend maakte de jonge officier rechtsomkeer, in minder dan een oogenblik was hij door bet poortje naar binnen gereden, had zijn paard va$tgebonden en nadat hij het geruststellen op *len nek had geklopt, was hij naar de veranda gesneld en hield nu de lachende Bertie in zijne ftrmen geslotendaarna bleef zijn blik hangen aan het mooie, lieftallige, blozende gezichtje, met de liefde in de donkere blauwe oogen, die hem 'oo teeder begroetten. Zij was vergeten, hoe voor weinige oogenblikken n°g een angstkreet, een geroep om hulp haar Verschrikt en beangstigd hadzij had alles ver geten en wist alleen maar, dat Cecil bij haar Ik sprak daar even met eten Unionist Council mir. Anderson, aie me uiteenzette, hoe de Ulster- mannen werken. In de Tiown-hall alleen zitten een 100-tal klerken ter regeling van alls orders en werkzaamheden. Daar van uit gaan pok ae ontzaggelijke bergen propaganda-lec tuur. De regimenten zijn op democratischer! grond slag gevormd. Iedere sectie, iedere compagnie, ieder bataljon en regiment kiest zijn eigen lei ders. 's Avonds komen de mannen van hun werk plaatsen en kantoren om gezamenlijk te oefenen. Tot dusver nog in burgefkleeren, doch langzaam aan worden ze allen gestoken in militaire kleedij. Naar Captain Graig's buitenplaats, even huiten Belfast, waar sir Carson voor een paar dagen verblijf houdt, wordt regelmatig door de Beifas- tens een bedevaart ondernomen, ik ging' vr gis teren even heen om sir Carson te spreken en mijn brief werd aan don ingang van het buiten goed aangenomen door een van ae Ulstersoldaten volkomen in oorlogstenue1 met oe kogelpunten komend uit zijn bandelier en zijn zwaard han gend aan een wit-leeren koppel. Po uniform zelf is van reseda-kleurige stof gemaakt als die van de Iersohe infanterie met omwonden beenen. Aan redenen ingang van de buitenplaats ston den 12 gewapende Ulstersoldaten en op dei zacht- glooiende heuvelhellingen van het landgoed zag ik do- tenten voor een 200 man sir Carson's lijfwacht- Men brief werd beroken i-n besiagfan, alsof er dynamiet in kon zitten, /óór l esloien werd hem den leider te brengen. En 's avonds zag, ik een afdeeling van 500 man door Belfast's straten trekken, zonder uni te] m, maar met zeven Sohotsche pijpers en acht tamboers voorop. En de bedwelmende dordelzak- muziek met haar eentonig motief gat een stille begeestering zóó groot, dat ik veelde hoe deze mannen the very minute den aoou zouden zijn ingegaan." j FRANKRIJK. In de vergadering der commissie van onderzoek iri de zaak-Ruchette is hét eergister bij de be spreking over de conclusies herhaaldelijk tot in cidenten gekomen. Een der leden vroeg' dagvaar ding van den schrijver van ecu artikel in de „In- dópendant des Pyrénées Orientates, waarin ver schillende politici als betrokken hij de zaken van Rochette zijn genoemd. Nadat Jaurès zich had verklaard tegen ver dere vertraging in het vaststellen der conclusies, werd een voorste! tot verdaging verworpen. Toen vervolgens tal van vragen aan Jaurès werden gesteld over het proces-verbaal, dat op zijn voorstel zal worden samengesteld, kwam Jau rès op tegen de moeilijkheden, hem in den wieg gfclegd. Telahaye verklaarde daarop, onder die omstan digheden geen deel van de commissie meer té willen uitmaken en verliet de zaal, zeggende cat hij schriftelijk ontslag' zou nemen. Het ontslag van Eelahaye en Berry als leden der commissie beteekent dat ae rechtsche Ka- was. Wees niet te hard in uw oordeel over haar, lezer, zij is nog maar een heel jong meisje, en hij is haar geliefde, op wien zij zoo lang in de koude gewacht heeft, en als zij elkaar ontmoeten, is het altijd de oude, lieve geschiedenisbuiten hen bestaat er niets meer op de wereld. En hij is een man, waarop ieder meisje trotsch mag zijn een braaf en dapper man, een krijgsman, een man van eer, iemand zonder smet of blaam zijn flink en gebruind gezicht met zijn open en innemenden glimlach en zijn fijne en toch man nelijke trekkenzijne oogen, die zoo blauw en zoo donker zijn als die van Bertie.dat alles maakt een geheel uit, dat men met welgevallen moet zien. sMaar, lieveling, zeide hij lachend, »je zult hier nog bevriezen. Hoe lang heb je hier al ge staan, Bertie en hij trok haar omslagdoek vaster om haar heen. »Zeg eens, je versmoort me haast, jij vervelende jongen", maar juist toen haar oogen begonnen te schitteren van genot, klonk nogmaals, nu ook in Cecil's ooren, dat droevige geluid, luider dan eerst, ongetwijfeld een geroep om hulp. dO Cecil, hoe zeltzuchtig van meIk hoorde dat juist vóór je komst een paar maal, maar ik dacht er niet meer aan. Kun je iemand zien, Cecil voegde zij erbij, toen hij op den weg keek. »Neen, van hieraf niet. Wat kan 'ttoch zijn, Bertie Een menschelijk wezen, dat is zeker, en dicht in de nabijheid. Wacht even, dan ga mede den willen p'rotesteeren tegen dé huns in ziens volar Caillaux en Monis te toegeeflijke stem ming der lin'ksche meerderheid van de commissie. ITALIë. Het „Giomale d'Itaiia" deelt, meue dat de nog naden» te bekrachtigen overeenkomst, diie te Londen was tot stand gekomen tusschen de En- gtelsche maatschappij voor Smyrna en Aidin en het Italiaansche syndicaat, binnen ennele dagen zal worden geratificeerd door de beide 'regee ringen. Nog' slechts enkele punten moeten gere- gteld worden, maar men mag het er voor hou den, dat de nog bestaande moeilijkheden zullen wonden 'ondervangen. Het „Giornale d'Itaiia" merkt op, oat. de waar borg van vriendschappelijkheid, door Engeland in dezen gegeven, hierin bestaat, dat Engeland niet voor den dag is gekomen met de aanspraak op uitsluitende rechten in het Adaliagehisd, doch er zich toe heeft bepaald te stipule eren, dat de stoffelijke belangen der Britsche maatschappij zul len worden gewaarborgd. De overeenkomst van de beide regeeringen beoogt ook het aangaan van ententes betreffende spoorwegzaken, waarbij En geland en Duitschland belang hebben. Op deze wijze zal Italië bijdragen tot de inter nationale regeling van de spoorwegvraagstukkeó in Klein-Azië, waar het tot nu toe buitengesloten was. Het „Giornale d'Itaiia" voegt er nog aan toe. dal de overeenkomst het voordeel biedt van een punt van aanraking tusschen Engeland en Ra lië te vormen, niet enkel wat betreft As Azia- tisch-TurJcs'che vraagstukken, maar zelfs van de vraagstukken die betrekking hebben op het even wicht in het oostelijke deel van ae Middellandseh; Zee. Want. het doel van Italië met het eischen van de erkenning zijner economische belang n in hel Turksch© rijk, is geweest: het economisch evenwicht in het oosten van de Miudeilan.lsche Zee te herstellen, dat ten nadeele van Italië ver stoord was'. MEXICO. Op den strijd van den „sleutel van Mexico", de stad Torreon, concentreert 2ieh thans de alge meene aandacht. Uit de verschillende, zoozeer met elkander in strijd zijnde berichten valt voor alsnog niet veel met zekerheid af te leiden. Na de officieele mededeeling van het Mc xi ca arische Mi nisterie van Oorlog:, dat Villa's aanval op Tor reon, enkele dagen geleden, afgeslagen is, is thans weder Villa met zijn overwinningstelegrammen, ge lijk in onze vorige editie bleek, aan het woord. Dit telegram spreekt er zelfs van, dat Torreon zich „zoo goed als" geheel in handen der opstan delingen bevindt. Aan dit telegram zijn die .voor afgegaan, door Villa aan zijn „opperbevelhebber" C arranza in de Mexicaan sch-A meri ka a nsc h e grens stad Juarez gezonden, waarbij een reeks over winningen gemeld wordt door de opstandelingen tusschen Gomez Palaeio ©n Lerdo behaald. De heide plaatsen ligjglen aan aen Oostelijken kant ik eens kijken". Daarop excuseerde hij zich, wegens zijn verlangen om hulp te brengen, dat hij haar alleen moest latenin haar zelfverwijt liet ze hem echter gewillig gaan. Over de haag zag ze hem op den besneeuwden weg verdwijnen, en een paar minuten lang zag ze niets meer van hem. Zij wachtteeen won derlijk kil gevoel had plotseling de lachende blij heid van haar hart verdrongen en toen kapitein Mordaunt haastig door de kleine poort weer binnenkwam, snelde zij hem te gemoet. Hij zag er zeer ernstig uit en sprak gejaagd, zelfs terwijl hij den arm om haar heen sloeg en zijn oog met teederheid op haar gelaat rustte. »Bertie, mijn lieveling, je hebt er goed aan ge daan, dat je dezen avond hier kwaamt, maar ik kan je dat alles niet vertellen, want er is geen tijd te verliezen. Het is een jonge man, Bertie, die daar buiten ligthij is in een greppel gevallen waar hij bezwijmd is blijven liggen, nadat er een ader gesprongen is, dat dunkt mij tenminste, doch klaarblijkelijk is hij stervende, Hij moet juist tot bewustzijn gekomen zijn, toen jij hem voor de eerste maal hoorde kermen hij kon me nog vertellen dat hij een FranschmaD is en van N. naar Weston ging, om later naar Frankrijk terug te keeren. Hij fs katholiek en schijnt vreeselijk bang te zijn, dat hij zonder priester zal sterven, daar hij jarenlang niet meer de H.H. Sacramenten heeft ontvangen. Ik bond haastig mijn zakdoek om een wond, die hij onder het vallen in zijn hoofd ge- van de Naza, in Noord-Westelijke richting: tegen over elkander. De afstand TorreonGome/. Pa laeioLerdo bedraagt 10 kilometer Deze afstand zou derhalve in de laatste 2 dagen, door V ilia's troepen zegevierend afgelegd zijn. Harerzijds: heeft de Mexicaansche Regeering in haar over win nings-telegrarnmen nochtans toegegeven, dat de meest Noordelijk van Torreon verwijderde stad Lorde door de opstandelingen bezet is, terwijl Villa toegeeft, dat die Regeeringstroepen hém her haaldelijk het bezit van Gomez Palaeio betwis ten. Heel gemakkelijk zal de inneming van Tor reen dan zeker niet geschied zijn; zoo zij al heeft plaats gehad. Eerder denken wij dan ook aan een seinfout, en dat Gomez Palaeio bedoeld is. Wat het in bezit nemen van deze stad betreft, wordt nog nader gemeld, dat er zeer hevig in de straten gevochten is en. dat een vaar bloedbad moet zijn aangericht. Tot driemaal toe zijn de opstandelingen tot den aanval moeten overgaan, eer zij vasten voet in de stad, aie inmiddels zwaar geleden heeft, verkregen. Et verliezen aan heide zijden zijn dan ook zeer groot, en zoo- we! de dooden en gewonden der Regreriugstroe- pen als van de opstandelingen beae-zen de stra ten, waar een bloedig handgemeen heeft plaats gehad, en langen tijd man aan man gestreoen werd.. Talrijke gebouwen zijn door het lievig ar- ti'lerie-vuur plat geschoten. Ee „sleutel van Mexico", Torrroa, waar de strijd zich thans concentreert, heeft in «eze derde aiexicaansche revolutie reeds een belangrijke rol gespeeld. Het is een belangrijk strategisch punt voor de verbinding van Noord en Zuid, en reeds in Juli 1913 beproefden de aanhangers van Car ranza zich van deze plaats meester te maken. Capper verdedigden de itegeeringstrospen zich. maar in het laatst van September viel generaal Alviiez in een hinderlaag, toen hij een uitval deed en het gevolg was dat op 1 October de stad in handen der rebellen viel. Ee nederlaag van Al- virez, wiens troepen volkomen vernietigd wer den, gaf nl. den bevelhebber te Torreon, Mun- quia, aanleiding de strategisch zoo belangrijke stad te ontruimen en zich met de troepen van een verder Oostelijk ageerendein generaal te ver eenigen. Deze generaal, Tracy Aubert, was 'ech ter een verrader, die ae wapens en munitie van zijn troepen aan de opstandelingen verkocht. Huerta kon daarom voorloopig niet veel doen, en Villa werd in dit gebied oppermachtig. Maai in December kwamen berichten omtrent nieuwe gevechten van de bondstroepen met de rebel- ten. Honderden opstandelingen zouden daarin den dcoa hebben gevonden en de Regeeringstroepen vermeesterden weer de stad, waarschijnlijk aak ten gevolge van het feit, dat de hoofdmacht van Villa naar Chihuahua was getrokken. Thans schijnt Villa er alles op: te zetten, „den sleutel van Mexico" te heroveren. F.en door de New-Yorksche hlaaen ontvangen telegram uit Gomez Palaeio, gedateerd va.n 27 dezer, bevat een gedetailleerde beschrijving van kregen heeft en snelde daarop hierheen; wil je gauw even een paar man uitzenden met een draagbaar, en hem heel stil hier binnen laten brengen, Bertie? Hij kreunde vreeselijk. toen ik hem wilde optillen. Dr. Lewis is hier, nietwaar »0 ja, hoe gelukkig, Cecilmaar father Rooke kan niet terug zijn voor van avond tien uur. Wat zullen we aanvangen En Bertie stond weer stil, ofschoon ze al in de deuropening stond. »Dat is het Bertie, ik wist, dat hij weg was. Ik moet nu dadelijk gaan, nu Nero nog gezadeld staat, om pater Parker uit N. te halen, er is geen tijd te verliezen. Het jonge mensch schijnt niet lang meer te zullen leven. Mijn liefste, als jij niet hier gestaan hadt, zou ik voorbij gereden zijn, naar de groote poort, zonder te zien of te hooren, dat daar iamand lag en 's morgens zou men hem dood gevonden hebben. Tot weerziens geef mij een zoen, Bertie, en wenscht mij eene spoedige thuiskomst met vader Parker toe en na een hartelijke omhelzing wilde hij heengaan, maar zij klemde zich aan hem vast in een angstig voorgevoel. sik weet, dat je gaan moet dierbare Cecil, maar ik wou dat het niet behoefde. Kan geen van de bedienden dat in jou plaats doen (Wordt vervolgd1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1