htads- en (Gewestelijk Nieuws. (Gemeenteraad. De nieuwe Bisschop van Roermond. De t>L. K." verneemt, dat het pian bij de leer aren van Rolduc bestaat, om Mgr. Schrijnen het bisschopskruis aan te bieden. Goedkoop reizen in de zomermaanden. De »Msb." verneemt dat de Nederlandsche Spoorwegen besloten hebben, de vacantiekaar- ten dit jaar weder af te geven gedurende de maanden Juli, Augustus en September, tegen de bekende prijzen van onderscheidenlijk f4, f3 en f 2, voor de drie klassen. Zij zullen, evenals vroe ger, geldig zijn voor eene reis van het station van afgifte naar een willekeurig ander station, hoe groot de af te leggen afstand ook zij. De vacan- tiekaarten van de Staatspoor zullen geldig zijn op de in Nederland gelegen lijnen van deze Maatschappij, de Nederlatidsche Centraal Spoor weg-Maatschappij en de Noord-Brabant-Duitsche Spoorweg Maatschappij de vacantiekaarten van de Hollandsche Spoor alleen op de lijnen van van deze Maatschappij. Ieder kan berekenen hoe veel voordeeliger hij met met vacantiekaarten reist, als hij weet, dat voor een gewoon enkel reisbiljet voor eiken kilometer verschuldigd is 3.25 cents in de eerste klasse, 2.45 cents in de tweede klasse en 1.625 cents in de derde klasse. Met de vacantiekaarten hebben de Nederland sche Spoorwegen wel het goedkoopste tarief van geheel Europa zoo niet van de geheele wereld. Zulks blijkt hieruit, dat bijv. voor den afstand Rotterdam Groningen, waarvoor in Nederland verschuldigd is: le kl. f 4, 2e kl. f3, 3e kl. f2, in Duitschland en België wordt geheven in Duitschland fll.04, f6.96, f 4.44(gewone trei nen in België: f10 85 f7.40, f4.37. Actie van het spoorwegpersoneel. Men meldt ons uit Amsterdam Zondag heeft hier ter stede op uitnoodiging van de ïNed. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel" een vergadering plaats gehad van verschillende besturen van vakvereenigingen van spoorwegpersoneel. Opgekomen waren de vertegenwoordigers van zeven categorische organisaties van H. IJ. S. M. en S.S. personeel, alsmede van den R. K. Bond »St. Raphaël. Na breedvoerige bespekingen werd besloten een commissie te vormen, waarin iedere organisatie door één lid vertegenwoordigd zal zijn. Deze commissie zal voorstellen ontwerpen betreffende de nieuwe dienstvoorwaarden van het personeel. Deze voorstellen zullen dan weer terzijner tijd door ieder organisatie worden behandeld. Van den secretaris van den Prot. Christelijken Bood vau Spoor- en Tramwegpersoneel was een schrijven ingekomen, waarin verzocht wordt zoo veel mogelijk niet op Zondag te vergaderen. Aan dezen Bond zal worden geschreven, dat aan dit verzoek zal worden tegemoet gekomen. ring heeft zich op het standpunt gesteld, dat een rechterlijke uitspraak over het al of niet geoor loofde volgens de bestaande wetgeving afge wacht moest worden, alvorens tot een wetswijzi ging kon worden overgegaan. De heer Vaillant had bij zijn leven een request aan de Regeering verzonden, om vergunning te verkrijgen voor de verbranding van zijn stoffelijk overschot hier te lande, op welk verzoekschrift echter geen antwoord werd bekomen. Bij de opening van het crematorium is opnieuw door hem den wil te kenuen gegeven, dat zijn lijk aldaar zou worden verbrand. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.2 te Nice Laagste barometerstand 752.8 te Stokholm. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, zuidwestelijken tot zuidoostelijken wind, toenemende bewolking, kans op regen of onweer, iets koeler. Arbeidsbeurs. Gedurende het eerste kwartaal 1914 werden aan de Arbeidsbeurs genoteerd 388 inschrijvingen van werknemers, 226 aanvragen van werkgevers en 147 plaatsingen. Over het zelfde kwartaal 1913 waren deze cijfers resp. 233, 156 en 117. Dr. C. J. Vaillant. j- Hedenochtend omstreeks kwart voor elf ure is het stoffelijk overschot van den heer dr. C. J. Vaillant, uit het sterfhuis aan de Nieuwstraat uit gedragen, en in een lijkkoets de kist op het lijkkleed met een bloemstuk bedekt voorafge gaan door vier lijkbezorgers, door de leden der Eerste Schiedamsche Begrafenisvereeniging bege leid, en gevolgd door een drietal koetsen langs Lange Kerkstraat en Singel naar het station gebracht. Hier werd de kist met het stoffelijk overschot geplaatst in een spoorlijkwagen, zoo dat ze in een glazen omhulsel duidelijk te zien was. Behalve talrijke familieleden, waaronder ook dames, zagen wij aan het station verschillende heeren uit de kringen, waarin de verscheidene, zich 't meest bewoog. Tot onze verrassim?, behalve enkele leden uit den geneeskundigen kring, die wij daar minder hadden verwacht, ook. in rouwtooi, den voorganger eener kerkelijke gemeente, die wij daar zeker allerminst hadden gezocht. Nagenoeg op het vastgestelde uur (11.56) kwam de extratrein voor, waarna hoofdzakelijk alleen familieleden in den trein het stoffelijk ovf/schot volgden naar Velzen, waar heden middag half twee de crematie in het nieuwe, nog ongebruikte crematorium op de begraafplaats Westerveld zou plaats hebben. De »N. R. Ct." weet met betrekking tot deze crematie nog het volgende te melden Naar van bevoegde zijde werd vernomen, zal daar tegen, in overeenstemming met de verkla ringen der RegeeriDg in de Staten-Generaal, van de zijde der justitie geea verzet rijzende regee- Het aantal sollicitanten, inge schreven naar de betrekking van straatveger bij de gemeentereiniging, bedraagt 46. Gisteren is door de politie een persoon aangehouden, die gesignaleerd stond voor fl boete, sub. 1 dag hechtenis. Hij betaalde de boete. Hedenochtend was er in het ge bouw van de Spaarbank aan de Lange Haven een geweldige consternatie, doordat er in de kluis een ongeluk zou zijn gebeurd. De heer van Zon, werkzaam op het kantoor der Spaarbank, bleek bij het uit de kluis halen van den ijzeren wagen met boeken en kaarten door het kantelen van dien wagen beklemd te zijn geraakt, tengevolge waarvan zijn rechterbeen licht werd gewond. Aanvankelijk was hij eenigs- zins bewusteloos, doch hij kwam spoedig weer tot bewustzijn. Dr. Endtz, inmiddels ter hulp geroepen, verbond het rechterbeen. Het ongeval was van geen ernstigen aard. Maandag werd van de Werf Gusto, der firma A. F. Smulders alhier de stalen romp van een zeewaardigen, dubbel-schroef zuiger te water gelaten, welken deze firma voor eene buitenlandsche regeering in aanbouw heeft. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 2 April 7.45 v.m., 8.10 n.m. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 31 Maart 1914, des namiddags 2 ure. (Vervolg.) Verleening Gratificatie. 7. Voorstel om, evenals dit vorige jaren ge schiedde, aan J. S. Paulssen, magazijnmeester van het Algemeen Handels Entrepot, voor zijn dien sten in 1913 een gratificatie van f 100.'te ver- leenen. De heer De G r a a f f zegt, dat hij met dit voor stel niet kan meegaan. Paulssen is niet alleen veel te oud om behoorlijk zijn taak te vervullen, doch verricht zelf niet eens de administratie. De ad ministratie wordt door zijn zoon gedaan. Waar die man dus zelf niet in staat is de vereischte werkzaamheden te verrichten, vindt hij het vreemd, dat die man nog voor een gratificatie wordt voor gedragen. Den heer v. d. Hoek bevreemd dit voorstel eveneens. Wij lezen, zegt hij, in het voorstel van B. en W., dat deze gratificatie gegeven zal wor den voor de veie en gewichtige werkzaamheden door hem in het afgeloopen jaar verricht. In het jaarverslag van het Alg. Handels Entrepot wordt melding gemaakt, dat de werkzaamheden juist in het afgeloopen jaar minder zijn geweest. Spr. Hsgrijpt niet hoe men een man van 81 jaren nog kan handhaven in die betrekking. Hij zal dan ook tegen de gratificatie stemmen. De heer Lagerwey, voorzitter van de com missie v. h Alg. Handels Entrepot, zegt, dat het de Commissie niet bekend was, dat het admini- tratief werk door iemand anders gedaan wordt. De werkzaamheden in het Entrepot zijn in het afgeloopen jaar wel verminderd, maar het is er toch nog druk geweest. De door Paulssen verrichtte werkzaamheden zijn van dien aard. dat de com missie gemeend heeft hem nogmaals voor een gratificatie te moeten voordragen. bpr bepleit het toestaan der gratificatie aan Paulussen, temeer waar wegens diens hoogen leef tijd terecht vrij speedig de betrekking aan een jeugdiger kracht zal moeten worden gegeven. De heer De Bruin houdt niet van gratifi catiën. Een potsierlijker verdediging als die van de thans voorgedragen gratificatie is niet te vin den. De gratificatie wordt gemotiveerd door de drukke werkzaamheden en in het verslag van het entrepot wordt juisthettegenovergesteldegezegd. De toestand was daar onverantwoordelijk en de commissie kan dien niet goedpraten. Wij hooren thans van den heer Lagerwey dat er spoedig ver andering zal komen. Daarom zal hij voor dit maal nog met het voorstel meegaan, de gratifica- catie beschouwend als een sooort afscheidsgroet. Men kan intusschen uit het geval een les trekken. Het geven van gratificaties is een stelsel, waarbij men wel weet waar men begint, maar niet waar men eindigt. De heer Evers wil bij het voorstel van B. en W. nog toevoegen de woorden: »voor het laatst." De Voorzitter zegt, dat B. en W. in den regel niet dwars tegen een voorstel van een com missie willen ingaan, daar de commissies beter de zaak kunnen beoordeelen. De werkzaamheden waren in het Entrepot wel-is-waar minder dan het voorafgaande jaar, maar toch nog druk. Voorzitter zal thans over het voorstel, strekkende de gratificatie nogmaals te verleenen, laten stemmen. Het voorstel wordt aangenomen met 15 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren v. d. Hoek, v. d. Zee, v. d. Velden, De Graaff, Scheflers en Schreuder. Wijziging Gemeentebegrooting. 8. Wijziging van de Gemeente-Begrooting, dienst 1913 en 1914. Goedgekeurd wordt een ontwerp besluit, (mo del tot af- en overschrijving begrooting 1913 met een bedrag van f883.— en een ontwerp besluit (model C) tot wijzigiog de begrooting 1914 van inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f7000.—. Crediet Woningverbouwing. 9. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f544.— voor de verbouwing van 5 woningen aan de Dwarsstraat tot 2 dienstwoningen en ma gazijn, ten behoeve van de Gasfabriek, de Drink waterleiding en het Electriciteitsbedrijf. De heer Koopmans vindt het gevraagde crediet zoo miniem dat hij twijfelt of men daar voor eene goede verbouwing kan hebben. De heer De Bruin vraagt of de verbouwing spoedig zal gebeuren; 'tgaat hier om de huisves ting van 5 gezinnen. De wethouder van Gemeentewerken, de heer Van Westendorp, verduidelijkt, dat 't de bedoeling is er van iedere 2 woningen 1 gemaakt wordt. Men acht 't weBschelijk dat daar de baas en een paar vitters wonen. Het crediet wordt zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Crediet Straataanleg. 10. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f9000.voor straataanleg bij de Oude Spui- haven. Door uitgiften van gronden aan de Oude Spui- haven, is het noodig een weg met keibestrating aan te leggen, waarover zware vrachten vervoerd kunnen worden. B. en W. stellen voor, dit crediet te brengen op perceel XXIH van het grondbedrijf. De heer Koopmans vraagt nadere inlich tingen. De wethouder, de heer Goslinga, zegt, dat 'tde bedoeling is daar een klinkerweg aan te leggen. Nu daar niet alleen de firma Brice Whyte and Sons, maar ook Hazekamp en Swart hun zaken hebben, rust op ons de verplichting daar een goeden weg aan te leggen. Na korte repliek van den heer Koopmans wordt het crediet zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Crediet Rioolaanleg. 11. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f1700.— voor het leggen van een riool inde Boterstraat. In verband met de voorgenomen bouw door A. Fontijnen, aldaar, is bij B. en W. overwogen het leggen van een riool in de Boterstraat. De voordeelen daarvan zijn dat de Schie van de faecaliën enz. ontlast wordt en de huizen ver moedelijk droger worden, door dien het Schie- water niet door de riolen onder de huizen kan komen. De vereischte lengte wordt berekend op 112 M. en de kosten op f1700. Het gevraagde crediet wordt bij acclamatie verleend. Ontheffing.Burgerdagschool. 12. Voorstel om opnieuw ontheffing te vragen van de verplichting tot oprichting van een Bur- gerdagschool. Hiertoe wordt besloten. Ontheffing Meisjesherhaling s- o n d e r w ij s. 13. Voorstel om opnieuw vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van herhalings- onderwijs aan meisjes buiten de avonduren. Ook hiertoe wordt besloten. Oninbare posten schoolgelden. 14. Voorstel tot vaststelling van de staten van oninbare posten op de schoolgelden Gymnasium, Hoogere Burgerschool en de M. U. L. O. Scholen, cursus 1912/13. Deze staten werden goedgekeurd, en vastgesteld voor het Gymnasium tot een bedrag van f 56.25, voor H. B. S. f215 en scholen tn.u.l.o. f181.92. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Overeenkomst Keuringsdienst. 15. Voorstel om B. en W. te machtigen met den heer F. H. Backer een overeenkomst aan te gaan inzake de keuring van eet- en drinkwaren- en gebruiksartikelen. Overeenkomstig het ingediende ontwerp-contract worden B. en W. gemachtigd een overeenkomst met den heer Backer aan te gaan. De V o o r z i 11 e r wil bij de behandeling van dit voorstel ook gelijk behandelen de betrokken strafverordening. De heer Houtman beschouwt de betrokken kwestie als te zijn uitgevochten. Hij wenscht al leen te zeggen, dat hij, om aan het hoofd van dien dienst te staan, niet geschikt acht iemand, die enkele chemische colleges heeft geloopen. aan het hoofd eener apotheek staat of af en toe wel eens eenige proeven van water of melk heeft onderzocht. Ook is geen academische opleiding daarvoor noodig. Alleen goede leiding bij het onderzoek van levensmiddelen doet practische ervaring op dit gebied opdoen. Spr. kan hier het oordeel aanhalen van prof. Wijsman, voorganger der pharmaceuten, die aan zeker heer die in de zelfde omstandigheden verkeert als spreker, ge schreven heeft, dat een zelfstandig laboratorium met een eigen directeur 't meest te verkiezen is, niet een particulier laboratorium, waarbij die dienst voor een apotheker bijzaak is. Als de keu ringsdienst bijzaak is, dan wordt de zaak half werk. Spr. had zich voor een dergelijke inrichting een begrooting gemaakt van f 5U0Ü en gedacht dat wij deze zaak in combinatie met Vlaardingen zouden kunnen ondernemen. Spr. meent, dat prof. Wijsman, voorganger der pharmaceuten, op het rechte spoor is en merkt op, dat de heer Backer nog een jong apotheker is, die nog niet lang ge leden de universiteit heeft verlaten. Ook het aan tal onderzoekingen acht hij veel te weinig. Spr. zal zich echter rustig bij het besluit van den Raad neerleggen, waar hij toch op 'toogenblik zijn doel niet kan bereiken. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat hij aan het oordeel van prof. Wijsman wel eenige waarde hecht, al noemt hij hem dan ook niet den voorganger der pharmaceuten, maar daar tegenover kan hij dan toch de uitspraak van professor van Italië stellen, die den heer Backer als leerling heeft gekend. Vol vertrouwen is weth. dan ook ten opzichte van de opdracht aan den heer Backer te verstrekken. Hier is iemand die zijn vrijen tijd productief wil maken en waarheid is t dat iemand die veel werkt, ook veel werken kan. Weth meent, dat men van het standpunt der betrokken partijen wel op de zaak kan door gaan en de bedoelde directeur wel zijn werk zal doen. Verder behoeft men niet te gaan. De wethouder, de heer Goslinga, merkt op, dat het betere dikwijls de vijand is van het goede maar acht 't toch wel wens'chelijk, dat er te de zer zake een commissie van toezicht worde inge steld. De \oorzitter wil nu de discussie sluiten en tot stemmen overgaan. De heer De Bruin vraagt hoever strekt de bepaling dat desgewenscht bij beëindiging van het contract de toestellen van den directeur door de gemeente zullen worden overgenomen. De Voorzitter en de heer Van Wes tendorp geven daaromtrent eenige nadere verklaring. De heer Scheffers wijst er op, dat de goe deren moeten overgenomen worden tegen factuurs- prijzen, maar daarbij dan niet minder dan 10 waardeloos is. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat dezelfde bepaling ook in het contract te Leeuwarden met een tweetal apothekers gesloten, voorkomt. Wat de waarde der instrumenten be treft, de directeur zal ze wel zoo zuinig mogelijk behandelen en zorgen, dat er niets aankomt. Dat de dienst gestaakt wordt, zal wel met voorkomen die zal of voortgezet worden door weer voor 5 jaren het onderzoek aan den zelfde op te dragen of door de gemeente worden overgenomen. Over dit punt wordt nog verder door de heeren Scheffers en Van Westendorp van gedachten gewisseld. De heer Evers vraagt of het bezwaar voor de gemeente niet is te ondervangen, door te bepalen, dat de instrumenten en toestellen in goeden staat moeten worden geleverd. De wethouder, de heer Van Westendorp, vraagt: Wie hier zal beslissen, of de instrumen ten in goeden staat zijnP De Voorzitter meent, dat men de betrok ken bepaling zoo zou kunneu redigaeren Wan neer contractant ter andere zijde 't verlangt, enz. De heer Koopmans merkt op, dat er niet in staat, wie recht heeft. Het recht is geheel aan de zijde der inrichting gebracht. De heer De Bruin betoogt, dat hier het ge heele zaakje tusschen B. en W. en den directeur wordt afgespeeld de geheele keuringsdient is een zaakje achter de muren. Hij meent, dat de be doeling niet goed is omschreven. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat de directeur om de drie maanden aan B. en W verslag doet. Die mededeelingen zijn echter niet altijd geschikt om pubfiek te worden gemaakt. Verleden jaar was er wel iets met de melk, maar, wijl er andere personen bij betrok ken waren, achtte men 't niet geschikt voor pu bliciteit Weth. betoogt verder, dat men den Directeur geen bepaalde z.<ken ter onderzoek moet aanwijzen, maar men zich op zijn goed inzicht hieromtrent moet verlaten. De heer Koopmans meent, dat op grond van het contract, zooal 't nu luidt, de Directeur zich aan de orders der gemeente met heeft te storen en kan zeggenik doe wat ik wil. De heer Evers vraagt of dat bezwaar niet is te ondervangen. De heer Houtman betoogt, dat het betrokken bezwaar het gevolg is van het besluit door den Raad genomen, die op het geboden koopje is ingegaan. Hier geldt 't alleen een handelscon tract, dat zoo goed als aangenomen is. De Voorzitter zegt, dat toch elk kalender jaar de voornaamste eet- en drinkwaren zullen worden onderzocht, per jaar zal toch alles de revue passeeren. De wethouder, de heer Van Westendorp, betoogt, dat de gemoedelijkheid hier niet in het debat behoeft te worden getrokken. Weth. zegt, dat de controle, zooals die nu zal worden inge richt, jaren lang te Leeuwarden heeft bestaan en tot genoegen van B. en W. aldaar heeft gewerkt. Zal dat zelfde ook hier met het geval kunnen zijn Waar er hier niet veel deskundige menschen zijn, meent weth, dat men de controle gerust aan dezen man kan overlaten. Art. 3 wordt aangenomen. Bij art. 4 merkt de heer De Bruin op, dat t beter ware, B. en W. uit te noodigen als hulp voor den directeur van den keuringsdienst een gemeente-ambtenaar aan te stellen. Dat zou zijn in het belang van den Dnercteur en van den betrokken ambtenaar. De heer mr. Kavelaars merkt op, dat de heer De Bruin toch zijn doel niet bereiken zou door een gemeente-ambtenaar als hulp van den keur meester aan te stellen, daar die toch slechts tij delijk in dienst zou zijn en dus buiten de pensi oenregeling zou vallen. Beter acht hij 't den secondant bij den gemeente keuringsdienst aan te stellen als onbezoldigd rijksveldwachter. De V oorzitter zegt, dat dit een zeer goede raad is, die door het College zal worden ter harte genomen. De heer De Bruin acht het bezwaar tegen het door hem geopperde denkbeeld met zoo ge weldig. Hij acht 't noch wenschelijk voor den keuringsdienst noch voor den betrokken ambte naar, dat die door den heer Backer wordt be noemd. Hij stelt zich toch voor, dat de keurings dienst niet over 5 jaar eindigt, maar zich dan de vraag opdringt of de overeenkomst met den heer Backer zal vernieuwd worden of dat de dienst geheel in handen der gemeente komt. Laten B. en W. de zaak met den heer Backer bespreken. De heer mr. Kavelaars stelt zich voor, dat wij in het laatst door den heer De Bruin bedoeld geval geen hulpkeurmeester meer zullen noodig hebben. De gemeente-ambtenaar dan aan te stellen zal toch veel meer tijd hebben dan de beer Backer, die nu apotheker en keurmeester tegelijk is. De heer Van der Velden merkt op, dat bij verwezenlijking van het denkbeeld van den heer De Bruin, de keurmeester niet gemeente ambtenaar zou zijn en de hulpkeurmeester wel, wat toch een zonderlinge toestand is te achten. De wethouder, de heer Van Westendorp, doet blijken, dat hij voor het denkbeeld van den heer De Bruin wel wat gevoelt, hoewel hij er niet geheel op kan ingaan. De Voorzitter meent ook, dat 't een zon derling geval zou zijn als de chef van den keu ringsdienst niet, de hulp wel gemeente-ambtenaar zou zijn. De wethouder, de heer Goslinga, betoogt dat 't door den heer De Bruin bedoelde raakt den grondslag van het heele hierbij betrokken contract. Hij, de heer Backer, is toch de verant woordelijke man en nu zou men hem willen laten werken met iemand dien hij niet wenscht. De heer De B r sin moet de betrokken zaak,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2