Dagblad voor Schiedam en Omstreken. „sa»; T ZUll^T IUUdMd; I luu Gratis Ongevallen verzekering f 1 flfjf] GELUK 37ste Jaar «ram*. Donderdag 2 April 1914 No. 10891 Op den Balkan. overeentumstiÊ op ie polis vernielde voorwaarden. (J U U Üuiteulaudsch iNieuws. FEUILLETON. Y erspreide berichten. Bureau: Botersiraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelüandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f 00(1 fljlfl hij f 1(1(1 ]T De verzekering wordi gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bu verlies van een wysvinger; verlies van eiken aiide- ren vinger. In Albanië. Uit Weenen komen zeer pessimistische) berichten over den algemeenen toestand in Albanië. In hoeverre deze berichten juist zijn, kan van niet gecontroleerd worden. Over het geheel beschouwt men te Berlijn den algemeenein Balkan-toe stand als tamelijk onrustwekkend. Uit een hoofdartikel in de „Vossiacha Zeitang" citeeren wij het volgendeiIn Albanië heerscht alge meene radeloosheid, wat ook niet te verwonde ren is. War.neer het groote Europa zelfs geen oplossing kan vinden, hoe kan men die win verwachten van het kleine Albanië? De be richten, die icoj't geleden verspreid warden o. a. dat Essa-a pasja een legerkorps tegen de EpL- roten zal uitrusten, moeten wij als belachelijk beschouwen. Noch Essad pasja noch Albanië bezitten voldoende geld om eon diergelijke expe ditie uit te rusten. Be Nederlandsche majoor Thomson, een der beste organisators van de Albaansche gendarmerie, heeft zich met dein leider uetr Epiroten, Zografos, in verbinding gesteld: resultaat nihil. Majoor Thomson heelt van den vorst van Albanië eemige uagen gele den na diens aankomst het militaire bevel ge kregen ook de Epirotische plaatsen Koritza en Argyro Castro, waaruit de Griekse he troepen teruggetrokken waren, te bezettein. Ündertus- schen werd Essad pasja tot ministeir van Oor log benoemd. Dieize benoeming schijnt in on- gunstigen zin opgenomen te zijn door de Ne derlandsche officieren, die tot dat oogeublik het geheele reorganisatieplan op eigen hand hadden uitgewerkt. Essad pasja wil tegenover de Nederlandsche officieren aen baas spelen. Hieruit zijn de conflicten ontstaan, die er weer toe geleid zouden hebben, nat ue Nederlandsche Officieren het plan koesteren of gekoesterd heb ben, om Albanië den rug toe te keeren. Het bericht dat generaal Die Veer, de chef der Neder landsche officieren-missie, uit Valona naar Uiu- razzo vertrokken is, verscherpt bij ons den in druk van een op handen zijnde zware crisis Maandag kwam te Durazzo ©en delegatie van 300 Albaneezen aan, afkomstig uit de streek van Mato, om den souverein hulde te brengen Dis delegatie werd door den vorst en de vorstin ont vangen. 'Oostenrijk heeft er zijn goedkeuring aan ge hecht, dat Soureya bcy zich als vertegenwoordiger van Albanië naar Weenen begeeft. Te Durazzo spreekt men de berichten t gen over onlusten in het binnenland. Er heerscht volkomen 'Overeenstemming tusschen den souve rein, de regeering en de bevolking. De Egeïsche eilanden. De gezant van Turkije verklaarde aan de „Neue Fieie Presse", dat hij het gerucht over de bemid deling van Roemenië tusschen Turkije en Grie- 5) Mevrouw Langrose stemde daarin taemaar Bertie sprak geen woord, alleen ging zij naar een venster op den corridor en de blinden openend keek zij naar buiten en zag de sneeuw in dikke, zware vlokken neervallen. Het was een ■ware sneeuwstorm. Weer voelde ze zich bevangen door dat wonderbare kille gevoel, toen zij daer naar buiten staarde en langzamerhand kwam er een onbestemde angst over haar. i>Mama," fluisterde zij, »kijk toch eens naar den storm 1 Cecil kan niet zoo gauw te voet over de heuvels hier zijn. Als hij voor 't diner niet terug is, zou ik liever hier blijven." Maar haar moeder merkte op, hoe bleek ze zag en hoe haar tanden als van koude klapperden en terwijl ze baar beide handen greep, zeide ze bezorgd »Neen, neen, Bertie, lieveling, dat moet je met doen, je bent al zenuwachtig geworden van dat lange zitten bij dien armen jongen. Cecil zal boos boos op me zijn, als hij je zoo ziet. Edwin en ik en Margaretha zullen weer naar binnen gaan, als pater Parker ons roept, en als je niet naar de huiskamer wilt gaan, neem dan Aggie mee kenland in zake de eilandenkwestie ris grond beschouwt. FRANKRIJK. In haar conclusies constateert de Rochelte-bom- missie dat de tusschenkomst van Monis beslis send is geweest voor het uitstel der zaak-Rochette1. Die tusschenkomst is echter te verklaren zonder dat twijfel kan rijzen aan de persoonlijke eer lijkheid van Monis. De pogingen van Du M-esnil ten gunste van Rochette zijn de voornaamste drijfveer geweest voor den stap van Caillaux, uie echter evenmin als de tusschenkomst van Monis een daan van corruptie,noch een daad van ambtsmisbruik is, doch wel een betreurenswaardig misceuik van invloed. De commissie betreurt dat Fahve zien niet met meer kracht heeft verzet tegen do op hem uit geoefende pressie, die hem tegen de borst stuit te Zij betreurt ook dat Bidauit de i'lsle ne kame raadschappelijk jegens Fabre zoo vee heeft gedre ven, dat de goede gang der rechtspleging daaraan opgeofferd is en voor de eerste commissie ia 1912 onjuiste opgaven zyn gedaan. De zaak-Rochette legt in de eerste plaats een bedenkelijke dooreenmeaging van liuanciën, pers en regeering bloot. Sedert de eerste geruchten over het uitstel der zaak zijn politici en achter eenvolgende regeeringen er blijkbaar meer op uit geweest de waarheid te verbergen, dan liet par lement te helpen bij' het aan '1 licht brengen daar van. Monis en Caillaux hebben in 1912 voor de commissie niet gezegd wat zij wisten. Het zwij gen van Briand heeft Fabre in staat gesteld Bi dauit onkundig, te houden van ue waarheid en de commissie te misleiden. De ophelderingen van Barthou hebben niet duidelijk gemaaid met welk recht hij zich het rapport van Fabre heect toe geëigend en daaraoor zijn -opvolgers een gele genheid heeft benomen, zich op' ae hoogte te stel len. Be commissie is niet te weten kunnen komen hoe dat stuk in hanaen is gekomen van een journalist die een perscampagne tegen Caillaux veerde. i gens de massa-vergiftigingen, die naar ten ge volge van benzinedampen zijn voorgekomen, alle arbeiders ten getale van 12.000 met be houd van loon tijdelijk ontslagen. RUSLAND. Reuter meldt uit St. Petersburg: De werklieden van vele kleine fabrieken zijn gisterochtend tot staking overgegaan, terwijl o-ok de arbeiders van ue Putilof-fabrieken weder om het werk neerlegden. In het geheel staak ten des middags 70.000 arbeiders. Bij het ver laten der fabrieken kwam het herhaaldelijk tot demonstraties, weiraen revolutionnaire lie deren gezongen en rooue vlaggen ontplooid. De politie dreef de demonstranten uiteen en ging tot ongeveer honderd arrestaties over. Een agent, die door de menigte omsingeld werd, maakte van zijn revolver; gebruik en verwondde twee arbeiders. De gummifabriek „Treiugoldrick" heeft we en ga naar de kapel tot het etenstijd is. 'tls beter liefste, om daar rustig te gaan zitten en bidden, dan hier ziek te worden, en ik zal den armen kerel zeggen, dat ik je niet wilde laten terugkomen en dat je voor hem zijt gaan bidden. Ziende, hoe ernstig en bezorgd haar moeder was, gaf Bertie toe, en mevrouw Langrose zond aanstonds eene der meiden uit, om Aggie, een schoolvriendin van Bertie, die daar logeerde en als bruidsmeisje zou dienst doen, op te zoeken. Binnen vijf minuten knielden zij en Bertie in warme doeken gewikkeld samen in de kleine kapel die alleen door de Godslamp verlicht werd, terwijl beneden in het bediendenvertrek de laatste H.H. Sacramenten werden toegediend aan den ster vende. die nu vol vrede en dankbaarheid was voor de groote genade, welke God hem bewezen had, en de liefdevolle barmhartigheid van de brave familie, die hem opgenomen had. »Dat zijn mijn moeders gebeden", fluisterde hij mevrouw Langrose toe, toen deze hare plaats aan het ziekbed weer innam, met het voornemen daar te blijven, tot alles afgeloopen was. Het was duidelijk, dat binnen een half uur het einde daar zou zijn, en ofschoon hij wel tot het laatste toe bij kennis zou blijven, was hij toch niet in staat het Brood des Levens te ontvangon en moest hij zich met eene geestelijke Communie vergenoegen. Terwijl deze arme menschenziel in haar terug gevonden genade zich gereed maakte in vrede te vertrekkrn, omgeven van vriendelijke vreemden, die bij zijn bed baden, woedde daar buiten, of- DUITSCHLAND. Onder den titel „De Duitsche Rijnmond" pu bliceert de „Noxddeutsche Algemei ne. Zeitung" het volgend artikel: Op 17 Maart hield rie sec tie München van de „Deutsche Verpin'" haar ho;ofdvergadering, waarop tot besluit de heer dr. Coppius uit Berlijn een voordracht hield over den Duitschen Rijnmond. De vergadering werd bijgewoond door koning; Ludwig van Beieren, vele regeerings-autoiiuteiten, verte genwoordigers van industrie en handel, land- dagiafgevaardigden enz. Dir. Coppius begon zijn voordracht met geschiedkundige reminisceu- sies, o.a. noemde hij' den graaien keurvorst als een der eersten, die bet plan gekoesterd hadden am een Duitschen Rijnmond te schep pen. In het bijzonder1 moet dan het Mü aster - M an-Clemenz-kanaal in herinnering gebracht worden, dat door den bisschop van Münsfcer aangelegd werd. Ook Frederik de Groote en Napoleon moeten volgens Coppius het plan ge koesterd hebben om den Duitschen Rijn e,an Noordzee-mond te geven. Uit den legcnwoor- digen tijd stammen verder de plannen van den opper-'burgemeester Bauer uit Wezel en die van de Kamer van Koophandel te Altona en de bekende ontwerpen van ue waterbouwkun digen Herzberg en Taaks. En ren slotte dat van Rosemeyer uit Keulen. De plannen zijn thans in een ander stadium getreden, daar er een vereeniging' voor den Doiitschea Rijnmond opgericht werd en wel - onder voorzitterschap van den opper-'burgemeester van Fmden Van buitengewoon belang is het voor ae jonge ver eeniging. zeide dr. Coppius, dat zij de voile sympathie bezit van den Pruisischen minister var Openbare Werken, van Breitenbach. De redenaar besprak daarop uitvoerig ue ge noemde plannen en ook de tegenwoordige- hou ding van minister Breitenbach ten opzichte van een verbinding van den Duitschen Rijn met: de Noordzee, waaruit men ae conclusie ksn trekken, dat eir onderhanaelingen gevoerd werden tusschen het betrokken aeparti-ment en de provinciale autoriteiten. Volgens ae laatste verklaringen van den minister van Openbare Werken is men nu van plan de technische, eco nomische, politieke en financieele zijne van de kanaal-ontwerpen uitvoerig te onderzoeken. Bij de bespreking van het grondgeoien, waardoor hei kanaal zou loopen, wees dr. Coppius op oe rijke ertslagen, die zich aaar bevonden en die voor de R ij nsch-Westf aalsdie industrie van bui tengewone waarde konden zijn. Teekenend voor het optimisme van dr. Cop pius was ook zijn schildering van een toekomst beeld, waarin Emden eens het Duitsche Rot terdam zou zijn. Wiji behoeven dit optimisme schoon men er binnen weinig van bemerkte, zulk een sneeuwstorm, als er in lange jaren in die streek geen meer geweest was een storm, waarvan nog na vele jaren gesproken werd als van den ontzettenden storm waardoor wegen en dalen tijdelijk onbegaanbaar waren gemaakt, waarin geen enkel mensehelijk wezen zich durfde wagen, wat ook zijne bezigheid mocht zijn. De minuten snelden voorbij, zeven sloeg de klok en eer de laatste kiank verstomd was ont vlood de ziel van den armen pelgrim, getroost door de moederlijke tegenwoordigheid van de vriendelijke gastvrouw, vooral door den geestelijken bijstand van den priester, die hem juist met zijnen God had verzoend. Dadelijk werd er een boodschap gezonden naar de kapel, waar Bertie en haar vriendin nog steeds zaten te bidden, em de Profundis aan haar ge bed toe te voegen, waaraan ook de heer Langrose met zijn zoon en al de katholieke gasten deel namen.' Was 't echter wonder, dat er in een lief hebbend angstig hartje een ander gebed op den voorgrond drong, een gebed voor deogene, die zich uit hare omarming had losgerukt, om het een armen medebroeder mogelijk te maken, in vrede met God te sterven. Zelfs haar moeder zou zij op dit oogenblik dat vreemde gevoel van be klemdheid niet hebben durven bekennen, het was toch al te dwaas, zoo angstig te zijn, omdat haar geliefde, een krijgsman nog wel, te voet op een slechten weg te kampen had met den sneeuw storm. niet te deelen. Op grond van informaties, in gewonnen bij bevoegde autoriteiten te Berjijn, wezen wij -er indertijd in een uitvoerigen brief op, dat het kanaal op papier veel beloofde, maar dat wegens die enorme onkosten -— de geringste raming bedroeg 400 millioen Mark aan een verwezenlijking van deze lantasie. niet te denken viel. TÜRKIJè. De grootvizier heeft een nota gezooaen san het oecumenisch patriarchaat, waarin kennis ge geven wordt van de ontvangst der nota van den patriarch en uitleg wordt gegeven van liet incident tusschen den patriarch en den minister van eeredienst. •Be groot-vizier verklaart in deze nota, dat de minister van eeredienst geenszins cte bedoeling bad om den patriarch te beleeaigen, en vraagt, dat het incident als gesloten zal neschouwu wor den en dat die betrekkingen tusschen dtn patri arch en den minister van eeredienst zullen wor den hervat. MEXICO. Generaal Cananza meldt, dat de federalen b;j Torreon de hoofdstelling en twee kieiuerie posi ties nog bezet houden, hetgeen er op wijst, dat er gedurende de laatste twee dagen geen ver andering in ae algemeene positie gekomein is. Nu de troepen van Huerta, naar de „fitnes meldt, blijkbaar nog zeer groot succes behaald hebben, komt het, ten einde zich te handhaven, voor hem er dubbel op aan, de „nervus rerum" niet uit het oog te verliezen. Het is hem dan ook gelukt een leening van 45 miilioen doli. af te sluiten. Deze leening wordt uoor ae Mexicaan sche. banken verstrekt; het congres heelt gisteren de banken gemachtigd voor ae leening uiijetien uil te geven. Ook ae buitenlaadsche schuiuuieost zal van af heden hervat worden, terwijl ae sur- taxe van 50 pCt. op de invoerrechten van 15 dezer af zal worden ingetrokken. Aan de „Message.ro" warmt uit Milaan ge meld, aat het Centraal comité der post en tele- graafbeambten besloten heeit, door het personeel een referendum te laten houuen, om te weten te komen, of -een ultimatum aan ae regeering gericht moet worden, in zake ae inwilliging van de eischen der beambten. Tevens besloot het comité, dat het zal handelen in overleg met de spoorwegbeambten. De pas benoemde algemeene voorzitter der Vereeniging van den H. Vdncentius a Paulo, graaf d'Hendecourt, is door C. II. men Paus in parti culiere audiëntie ontvangen. Hij heeft na afloop voor de Conferentieleden van den H. Bodewijk, te Rome, eenige mededeelingen gédaan .vér dén toenemenden bloei der vereeniging. Het jaar, -dat volgde op het pas gevierde eeuw feest van Ozanam, is een buitengewoon jaar ge- Tot nog toe had niemand zich ongerust getoond, zelfs niet, toen het uitgestelde etensuur eindelijk aanbrak en kapitein Mordaunt niet verscheen. Pe oude nbonne" en haar man stonden erop, het stoffelijk overschot van den armen vreemdeling maar dadelijk in alle stilte naar hun huis, dat tot de bijgebouwen van het heerenhuis behoorde, over te brengen, om daar te blijven tot eene zuster van hem, die met een Engelscnman ge huwd was, en aan wie op verzoek van den armen stakkert eene boodschap was gezonden, het liet halen, om begraven te worden. »Het hindert ons heelemaal niat, mevrouw", zeide de oude Margaretha tot mevr. Langrose, »wij kunnen den armen jongen best een paar dagen herbergen, maar het zou niet goed gaan, om hem hier te laten, al wilt u dat ook nog zoo graag. Het zou den Kerstdag te somber en droevig maken en dat zou heelemaal verkeerd zijn voor juffrouw Bertie God zepene haar lief gezichtje, dat van avond echter wel wat vroolijker mocht staan. God geve, dat de kapitein gauw terugkomt ofschoon hij wel van top tot leen besneeuwd zal zijn en half dood van honger; maar dat hindert niet, als hij den glimlich maar weer op haar gezichtje terugtoogert." [Wordt vervolgd\ by angler

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1