Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en rr fifi üP den Balkan. 37ste Jaargang Vrijdag 3 April 1914. No. 10892 Gratis Ongevallenverzekering overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlaiidsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1__6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij dood bij verlies van bjj pnnn levenslange 11111 verlies van geheele I 1111 een haud, invaliditeitI UU voet of oogI UU I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, sehade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan lo. de firma W. üasekamp Co. en hare recht- verkrijgenden vergunning is verleend tot uitbrei ding barer glasfabriek aan den Haveudijk, kadas ter Sectie N. no. 152, met 14 electromotoren te zarnen 120 P.K en 2e. A. van Hattem Gzn., en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend tot oprichting Vsm eene smedery in het pand Kethelstraat 28, kadaster Sectie A no. 1176, gedreven door 3 riectromotoren, totaal 6 P.K. Schiedam, 2 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Lfe tiecretans, V. SICKENGA. In Albanië. i te „Albanisch© Korrespondenz" publiceert een telegram uit Eurazzo, waarin gemeld wordt, dat een decreet van vorst Wilhelm een einde maakt aan de missie van majoor Thomson als commis saris van. Epiras, en het kabinet belast met de tegefing der Epirotdsche kwestie. Volgens dc „Mattino", zouden een aantal troe pen te Brindisi geconcentreerd zijn, om in ge val van nood, ter beschikking te staan van de internationale Albameesche commissie. Men doet gloed, dit bericht onder voorbehoud te aanvaarden. BELGIë. Ge kiesrechtkwestie is gistermiöaag in de Ka mer t©r sprake gebracht. Franc-k, de liberale afgeh Vaardigue van Antwerpen, vroeg de regeering naar haar standpunt ten opzichte van öe kies rechthervorming en de grondwetsherziening. Hij verklaarde, dat de geheele liberale partij voorstandster blijft van het algemeen stem recht op 25-jarigen leeftijd, met toepassing van het beginsel der evenredige vertegenwoor diging. Berryer, minister van Binnenlandsche Zaken, herhaalde de verklaringen, uooir don minister-president na de algemeent! staking in 1913 afgelegd, n.l. dat hij de resultaten af pachtte van den arbeid der commissie, welke zich bezig houdt met het onderzoek van pro vinciaal en gemeentelijk kiesrecht. Djei minis ter- voegde er aan toe, aat ae regeéring niét van plan was' op dit oogenblik met een des betreffend voorstel te komen. Be afgevaar digden zullen dan in Mei met ongebonden han den voor hun kiezers kunnen verschijnen. Na mens de sociaal-democraten deelde Vander- velde mede, dat zijn partij ue campagne ten gunste van het algemeen stemrecht zal voort zetten, terwijl Wioeste, de leider dér réchtér- zijde, zich een tegenstander der hervorming vér- klaarde. De Belgische Minister van Oorlog heeft tot 4e verschillende plaatselijke commandanten een schrijven gericht, waarin hij hun opdraagt, aan 4e onder hun bevelen dienende officieren ten strengste te verbieden, op eenige andere wijze dan Bij den dienst is vastgesteld, verzoeken tot bevor- 4ering te doen. Aanleiding tot dezen maatregel vindt de minis ter in verschillende voorvallen, die in den laatsten tijd hebben plaats gehad, waarbij de minister, gelijk hij schrijft, met verzoeken van allerlei per sonen ten gunste van verschillende officieren wordt overstelpt. Ten slotte legt de Minister van Oorlog er den nadruk op, dat bij bevordering enkel en alleen de rapporten van superieuren en commis sies van onderzoek in aanmerking komen. Ten einde de officieren er van te overtuigen, dat alleen ter zake dienende gegevens bij bevorderingen in aanmerking komen, zal hun, zoodra zij langs den gewonen weg een desbetreffende verzoek hebben ingediend, inzage in hun papieren worden toege staan. ENGELAND. In verband met de Ulster-kwestie wordt ge meld: De binnenlandsche politieke toestand heeft thans een veel beter aanzien, hetgeen blijkt uit het feit, dat de koning naar Windsor vertrokken is. en ook, dat door het unionistische kamp aan de unionisten te East Fife het verzoek is gericht geen tegencandidaat in het district van Asquith te stellen. Sedert het voorstel om de Iersche kwestie op te lossen volgens het door sir Edward Grey ontwikkelde federale systeem en nog' andere voorstellen gedaan zijn, wint onder de gema tigden van alle politieke partijen het gevoe len veld, dat men het gevaar van een bur geroorlog te hoven is. De Unionisten van East Fife zullen geen Candi da at tegenover Asquith stellen, tenzij de omstan digheden een wijziging ondergaan. ZWEDEN. Over den toestand des koning heoft de lijfarts gister een bulletin van &pn volgenden in boud uitgegeven Hoewel de gezondheidstoestand des konings sedert de laatste weken verbeterd is en geen aanleiding tot ongerustheid bestaat, hebben de g'enecsheeren voorgesteld een consult té houden met professor Fleiner, specialist voor maag- en darmziekten te Heidelberg. Fleiner komt Zater dagmorgen te Stockholm aan. ITALIë. In de Italiaanséhe Kamer verklaarde do minis ter-president Salandra, dat door den zegenrijken oorlog in Lybië een versterking der strijdmacht noodig was. De zeemacht kan zich, dank zij de voorgestelde credieten, volgens1 het vastgestelde programma ontwikkelen. Aan dó verwezenlij king van dit programma zullen wij aldus de minister met de> meest mogelijke activiteit arbeiden. Ook voor het leger moeten passende maat regelen genomen worden; wij zullen dis krijgs operaties in Libyë echter slechts voortzetten voor zoover de hulpbronnen fles lands dit toe laten. De credieten ten üehoeve van dé troépén in Italië zelf moeten verhoogd worden. Wat het programma betreft der vestingwer ken, artillerie, luchtvaart, aankoop van paar den, de militaire gebouwen, de proviandeering en de mobilisatie, zal de regeering een vérhoo- ging der buitengewone credieten vragen, die de 200 millioen lire niet te boven zal gaan en verdeeld zal worden over verscheidene jarén. Het huidige begrootingsjaar zal een iekort opleveren van 23 millioen lire. Men voorziet, dat de uitgaven der volgende bogrootingsjaren de toeneming aer ontvang sten, die met de meest mogelijke voorzichtig heid avstgesteld is, te boven gaan. De finan cieel® maatregelen, welks door het vorige ka binet voorgesteld zijn, zullen dus gehandhaafd moeten worden, terwijl ziji bovendien aanvulling of wijziging zullen behoeven. Wij zullen een progressieve belasting op het inkomen in overweging nemen en deze Val de basis vormen voor een nationale belastingher vorming. Teneinde te kunnen voorzien in de behoeften der schatkist zal ae rege ring vra gen de huidige maximumgrens van de circula tie van schatkistbiljetten met 50 millioen te verhoogen. Tevens is zij van plan ten behoeve der schatkist tot andere tijdelijke maatregelen haar toevlucht te nemen. Verder zullen maatregelen genomen'worden tén behoeve van het spoorwegpersoneel, in het bij zonder ten gunste van die beambten, die he laag ste salarissen hebben. In het algemeen gesproken, zal de binnen- en buitenlandsche politiek en de houding' der re geering tegenover de kerk geen wijziging en dergaan. De minister verzocht de Kamer, zich onomwonden uit te sproken over de vertrou wenskwestie. Ten slotte vraagt hij, dat de Ka mer het ontslag! van den voorzitter Marcora niet zal aanvaarden. Dit wordt dan ook met een groote meerder heid verworpen. BULGARIJE. Minister-president Radosiavoi opende gister de parlementaire ziUmgsperioue uoor ue trourneuo voot te lezen, wawu ue reueneu uiteengezet wor den, weixe leutaea tot ae ontmiiJing van Ue Soüranja. In de troonrede, wordt geconstateerd, dat de Detreitdringen van Bulgarije met de groote mogendheden goed zijn. ue regeenng geert zicü alle moeite om te maken, dat zij een vriendscnap- peiijk karakter aannemen. De Detrekiuugein met Turkije ontwikKelen zich in den meest vriendschappeujkein zin. De betrekkingen met alle anuere naouiige staten zijn neistcia en men noopt, clat zij zicü. door gemeensenappe- lijke krachtsinspanning voortduren a zullen verbeteren. Verder verklaart ue troonrede, dat de Sobrunja zich zal hebben bezig te houden met een reeks maatregelen, die tot strekking hebben dei economische en financieel© positie van het land te verzekeren. Eenige leden van de socialistische partij en van den Boerenbond onderbraken de passage van de troonrede, die betresking heeft op de verkiezingen, door kreten, die door het publiek op de galerijen met tot ae regeering gerichtté toejuichingen beantwoord weraen. SPANJE. In de gister gehouden Troonrede, verklaarde do koning te hopen op de vreedzame uitbrei ding van 't protectoraat in de Spaanscha invioeds- h-ci in Marokko en de handhaving der goede verstandhouding1 tussehen het burgerlijk en het kerkelijk gezag in Spanje, overeenkomstig dei kin derlijke vereering, welke die koning jegens dén Heiligen Vader koestert. Spanje onderhoudt heugelijke betrekkingen met alle landen. De speciale banden, welke Spanje en Frankrijk vereenigen, worden steeds nauwer toegehaald in den loop der wederzijd- sche actie in Marokko, dank zij de vriendschap pelijke samenwerking der beide landen. De koning] wenscht zichzelf geluk met de vriendschap1, welke tussehen Spanje en Enge land bestaat, en met de organisatie der stad Tanger, en wijst vervolgens op de geweldda digheden waaraan de Spanjaarden in Mexico nog steeds bloot staan. De koning geeft zijn vertrouwen te kennen in den gunstigen afloop van de onderhandelingen met Frankrijk en Engeland betreffende Mexico en uit zijn beste wenschen voor het herstel van den vredei in dit land. De troonrede eindigt met de aankondiging van een aanstaande vermindering van het Spaan- sche troepeneffectief in Marokko en van de stich ting van een ministerie van Arbeid. HAITI. Volgens uit Port au Pnuee ontvangen telegram men, is in het Westen van Haïti een oproerige beweging ontstaan ten gunste van generaal Vil- brun Guillaume, als candidaat der zwarte partij voor het presidentschap. De generaal, die ineen der gezantschupsgebouwen gevlucht is, verklaart op geen enkele wijze naar het presidentschap te streven. Nochtans heeft de nieuwe president van Haïti, Zamor, den generaal gelast zich onverwijld in te schepen. Het hooge gerechtshof te München, uitspraak dcende in het spionnage-proces, veroordeelde Uea monteur Keiler, wegens verraad en poging jot verraad van militaire geheimen en wegens dief stal, tot acht jaren gevangenisstraf, den fabrieks arbeider Strub, wegens dezelfde misdaden, tot res jaren en den arbeider Walter, wegens ver raad en diefstal tot zes jaar gevangenisstraf. Bo vendien werden alle drie tot tien jaar eerverlies veroordeeld en gedurende dien tijd1 onder poli tietoezicht gesteld. Zooals uit de motiveering' van het vonnis blijkt, zijn de veroordeelden, nadat zij zich in verbinding hadden giesteld met het Franeche spiennagebureau te Belfort, des nachts het ar- tilleriepark te Freiburg in Breisgau binnengedron gen en hebben zij toen ondardeelen van kanon nen ontvreemd om die aan het. Franse he spio-a- nagebureau tei overhandigen. Volgens een telegram uit Las Palmas aan de dagbladen, blijft men beweren, dat de koning van Spanje en de koning van Engeland elkaar op de Canarische eilanden zulien ontmoeten en dan verschillende kwesties, met betrekking' tot de internationale politiek, zullen bespreken. Een dame uit het gevolg van de keizerin van Duitschland, de hertogin Silly Moork, bracht on langs een bezoek aan Las Palmas, ten einde appartementen te bespreken voor de keizerin, die daar een luchtkuur zal ondergaan. De keizerin zou zich bij haar voegen, waarna beiden een bezoek zouden brengen aan de Canarische eilan den. Keizer Franz Joseph heeft prins Cyrillus van Bulgarije benoemd tot luitenant van het 11e O'ostenrijksch-Hongaarsche regiment, waarvan ko ning Ferdinand kolonel a la suite is. Volgens de „Tagliche Rundschau'" zullen binnenkort te Zabern twee nieuwe bataljons ge legerd worden in de plaats der twee vorige van het 99e reg. inlanterie. Tegenwoordig is in d» stad slechts een zoogenaamd wachtcommanco ge- stationneerd ter bescherming; van den militairen eigendom. Met betrekking tot de vraag, welk regiment naar Zabern ovei geplaatst zal wor den, is spoedig van den keizer een beslissing te verwachten. De noodzakelijkheid om Za bern een nieuw garnizoen te geven spruit voort uit strategische overwogingen, daar de staa. zooals men weet, aan den heir weg Parijs- Straatsburg ligt.. Overigens h"hben de civiele autoriteiten de absolute waarborg gegeven, dat de militairen door de bevolking: niet meer ge molesteerd zullen worden. Naar aanleiding van het bericht in een Eer- lijnseh dagblad, dat ter vervanging van de twee bataljons van het 99ste regiment infanterie twee bataljons infanterie als garnizoen te Zabern ge plaatst zouden worden, wordt van bevoegde zijde verklaard, dat van het verplaatsen van nieuwe troepenafdeelingen naar Zabern geen sprake is. Het Ileidensche tijdperk. »De Tijd" schrijfi: Eergisteren is dan ook in ons land bet heiden* sche tijdperk der lijkverbranding geopend met de gewelddadige verpulvering van een lijk in het crematorium te Velsen, waar dr. Vaillant de droevige eer genoot de eerste te zijn, die in ons vaderland, volgens vroeger gebruik van sommige beidensche volkeren, verbrand te worden. Men weet, dat de eerste pogingen, om dit gebruik weer te herstellen, van het revolutionaire Frankrijk zijn uitgegaan. Practiisch ging men er echter het eerst in het garibaldistisch Italië toe over, waar in 1876 het lijk van den Duitschen baron Keiler te Milaan verbrand werd, nadat Italiaansche materialisten en geneeskundige con gressen van rationalisten het rijk der crematoria hadden voorbereid, waarvan er thans 28 in Italië bestaan. In Duitschland werd het eerste geopend ten jare 1878 te Gotha, en sedert is er een teu- gellooze proprganda gemaakt, zoodat er thans 14 in werking zijn tegen 13 in Engeland. Frankrijk kreeg in 1889 zijn eerste verbrandingsoven op Père Lachaise, waar reeds tegen het einde van 1905 ruim tachtig duizend tijken waren erbiand, meest echter uit de hospitalen afkomstig. In liet centrum van het heidensche gebruik, te Gotha, gingen reeds in 1907 per maand ongeveer 50 menschelijke lichamen tot asch over. Behalve ons land waren tot dusver van den modernen cultus verschoond gebleven Oostenrijk- Hongarije, België, de Balkanstaten, Rusland en Spanje, ofschoon in laatstgenoemd land de ver branding sedert 1901 is toegelaten. De agitatie voor lijkverbranding is steeds door de vrijmetselarij aangemoedigd en beschermd als een nieuw wapen tegen de christelijke gebruiken. Om daartegen front te maken verbood de Katholieke Kerk bij decreet van 19 Mei en 15 Dec. 1886 de lijkverbranding, en aan geestelijkheid de inzege ning en begeleid-ng van lijken naar crematoria of de openbare opdracht der H. Mis voor overledenen, die in hun leven bepaald hadden, dat hunjlijk ver brand moest worden Tegen de Nederlandsche Vereeniging voor Lijk verbranding zal thans geprocedeerd worden, om een rechtelijke beslissing uit te lokken, of zij zich

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1