GELUK. Zaterdag 4 April 1914. TWEEDE BLAD. No. 10893. Biimeuland. FEUILLETON fcjemengd Nieuws. MEM l'esibesiryiliiig op Java. Aan eert particulier schrijven van een arts pp Java ontleent het „Hbld." het volgende: „En dan heeft u natuurlijk gelezen hoe het hier met dei pest staat. De ziekte JCcidt zich geducht uit, en men is met alle mogelijke maat- regelen bezig, haar te bestrijden. Maar dit kost geld, en dat is een artikel waarvan bet gouver nement slecht afstand kan doen, vooral waar het geldt, goede geneeskundige hulp. Tot nu toe Werd er aan dei lijders zelf niet veel gedaan, gedeeltelijk daar het maken van statistieken te veel tijd kostte, en er te veel menseden nppdig waren voor het verzamelen van gegevens. Maar nu gaat men zich ook meer moeite geven voor het behandelen der patiënten. Er zijn nu hals Pver kop 20 artsen gevraagd voor de pestbe strijding, en omdat de zaak geen uitstel kan lijden, heeft men vast de hulp van den militair geneeskundigen dienst ingeroepen. Er hebben zich toen ongeveer 8 artsen uit Batavia beschikbaar gesteld, terwijl hun de voorwaarden later bekend gemaakt zouden worden, waarvan zij hun be slissing zouden laten afhangen. Wie schildert de verbazing en do verontwaardiging toen ze ver namen dat ze een traktement zouden krijgen van f400 per maand i Na een jaar wordt dit verhoogd tot f 500! liet zijn de gewone voorwaarden voor een arts van den burgerlijk geneeskundigen dienst. En dat, terwijl vroeger f 8u0 voor do pest-arusen werd betaald. Your deze f 400 moet men oen boelen dag hard werken, en is men aan hpi besmettingsgevaar blootgesteld, dat tot nu toe gering is, maar dat ieder oogenblik stijigt als er meer gevallen van longenpest komen. Met is op zich zelf een bespottelijk idee dat men jonge artsen, die nog nooit hier zijn geweest, voor de pestbestrijding laat uitkomen, want vooreerst hennen zij geen Maleisch en kunnen dus niet met de bevolking omgaan zonder tolk, iets dat niet weinig bijdraagt tot het wi.-inen van ver trouwen, hetgeen toch zoo noodig, is. Verder hebben zij nooit iets van Indische ziekten ge zien, en staan dan voor zeer moeilijke gevallen. Er komen hier zoo verbazend veel koortsachtige aandoeningen voor, die soms niets te beteekenen hebben, doch ook dikwijls dei begin-verschijnse- len zijn van ernstige ziekten, zooals typhus en longontsteking. De ouderen onder ons die eenigei jaren onder vinding hebben gehad van de behandeling van den inlander, hebben daar eenigen kijk op en krijgen al spoedig een idee van den meer of minderen ernst der ziekte. Een groiJte factor is hier de aard der Inlanders. Terwijl in hel eene geval zoo'n man op een nieuweling aor. indruk maakt alsof hij doodziek is, en op zijn maatje ligt alsof zijn laatste uur is geslagen, ziet men een andermaal een doodzieke met soms een tem peratuur van 39 en meer rondloopen alsof, er niets aan haperde. En de pest is eeu ziekte, die ook gepaard gaat met koorts, en waarbij de men- schen ook ellendig1 kunnen zijn. Ik stel me nu al een jonge arts voor,, versch uit Holland, zonder eenige kennis van Indische bevolking en top standen (die naar een kampong wordt gezonden om naar een verdacht geval te gaan zien). Hij gaat er heen met hetgeen hij van d.i pest weet oil zijn boeken, goeid in het hoofd geprent, vol goeden moed en zelfvertrouwen. Hij zkt den pa tiënt met koorts, en heel vage klachten, waaruit hij, ook met behulp van zijn tolk geen wijs kan, omdat hij de eigenaardige uitdrukkingen voor bepaalde gewaarwordingen niet kent, en daarvan nog minder de waarde kan beoordeclen. Het zal daardoor dikwijls voorkomen dat menschen die misschien typhus, malaria of andere aandoe ningen hebben, door den jongen arts in de pest- barak worden opgesloten, terwijl wellicht ande ren die werkelijk pest hebben rustig in hun we 6) En inziende, dat zij gelijk had, gaven de heer en mevrouw Langrose hun toestemming, want zij voelden, dat ze geen grootere somberheid over de gasten, die zij uitgenoodigd hadden, mochten brengen nu allen zoo vriendelijk en hulpvaardig waren geweest. En bovendien ze vertrouwden, dat zij zelf alles gedaan hadden, wat in dit ge val mogeljjk was voor den jongen vreemdeling- Het was nu billyk, om te trachten een weinig licht en vroolijkheid te verspreiden over het laatste Kerstfeest, dat hun lieveling tehuis zou vierente meer nog omdat zonder haar geen geestelijke of wereldsche hulp den armen zwerve ling nog vóór zijn dood had kunnen baten. Toen nu twee bedienden een achterdeur openden, om eens naar het weer te zien, alvorens het lijk naar zijn tijdelijk verblijf over te brengen, deinsden ze verschrikt achteruit door de hevigheid van den storm, die nu zjjn toppunt had bereikt. Naar de hoogte der sneeuwhoopen te oordeeleu, moest de storm reeds lang met groote hevigheid gewoed hebben vóór iemand in huis er erg in had, uit gezonderd misschien Bertie zelf, die even naar buiten gekeken had. Het was bepaald ondoenlijk, om zich dezen ning worden gelaten. Daarbij komt nog ae angst dien de jonge medicus in het begin moet heb ben vo,or de zoogenaamde longenpest, welke; hij allicht in ieder geval van koorts, gepaard met hoesten, en voorkomend in een peststitek. méént vóór zich te hebben. En voor dit alles geeft het gouvernement heit luttel bedrag van f400 per maand! Het gouverne ment weet zeer goed, dat het voor öat bedrag geen ouderen kan krijgen. De jonge officieren van gezondheid die men hier» heeft gevraagd, heb ben zich bijna allen teruggetrokken toen ze dn voorwaarden hoonden. Vooral voor de getrouwden is het een groot risico. Het algemeen idee hier is dan ook dat men in Holland het gevraagde aantal niet bij elkaar zal krijgen. Nu krijgt men wel vergoeding voor vervoer of liever voor reis kosten, maar dat is niet veel, en in geen geval een vast inkomen. Het is vreemd dat het gouvernement, dat zoo vele honderdduizenden uitgeeft voor andere za ken, de pestbestrijding betreffende, kijkt op en kele duizenden vo,or artsen. En ik geloof wer kelijk, dat, als er meer werk wordt, gemaakt vat: de patiënten, bet sterftecijfer zal aaien. YVaarom is het sterftecijfer van Europeanen in de pest- streken lager? Vermoedelijk ornaat g© Europeanen beter behandeld kunnen worden. Het is ti hopen dat het gouvernement betere voo. steden boet, anders is de kans dat het artsen uit indië krijgt, nul, en uit Holland door de onbekendheid, jets meer." Het bovenstaande geeft vrijwel de al ge mee né opinie op Java weer, voorzooverire daarvan in de pers aldaar uiting werd gegeven. •Ook daar zien wij inzonderheid aangedrongen pp de tewerkstelling van ervaren artsen bij dto pestbestrijding', waarbij! dan ongetwijfeld vooral het gebrek aan taalkennis zwaar zal wegen. Wij gelooven echter dat hieraan geen ever- dreven gewicht moet worden gehecht. Men heeft het in den Balkan-strijd gezien hoe onze artsen, ondanks bedoeld gebrek, toch algemeen erkende uitstekende! diensten hebben kunnen bewijzen. Wat de kwestie der voorwaarden van indienst- stelling of uitzending1 evenwel betreft, hebben ook wij reeds als onze meening te kennen gegeven, dat, nu het blijkt noodig te zijn, voor uit bijzon dere geval uitzonderingsbepalingen moeten wor den gemaakt. In Britsch-Indië denkt men er ook zoo over. Terwijl daar de jongste artsen van aeu Indian Medical Service in civiele betrekkingen met 450 roepies f 360 's maands worden bezoldigd, wordt hun, indien zij bij de pestbestrijding worden te werk gesteld, eene toelage van 250 roepies f 200 's maands toegekend. Deze toelage blijft onveranderlijk dezelfde of de betrokkene in het leger den rang bekleedt van luitenant, kapitein, majoor of luitenant-kolo nel. i Er is dus o. i. wel aanleiding' om ook een zelfde toelage toe te kennen aan allen, die bij de pestbestrijding1 worden werkzaam gesteld. Albanië. Reuter seint uit Durazzo, dat bij Koritza Ae Nederlandsche majoor Snellen zwaar gewond is. Beurzenstichtingen. Bij K. Bi. is benoemd tot lid van ae1 bij het Departement van Binnenl. Zaken beslaande ari- viseenende commissie voor de zaken b&treftenaé de stichtingen van beurzen voor het onderwijs: mr. B. J. A. Sterck, president van het Gerechts hof te 's-Gravenhage. Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. In plaats van den generaal-majoor W. H. van Terwisga is Voorzitter van de Kon. Ned. ver- eeniging voor Luchtvaart geworden ae oud-mi nister van Oorlog H. Colijn. C Nobel, f Het s.s. „Soerakarta" van da Rotterd. Lloyd wordt 12 April te Rotterdam verwacht, aan boord hebbende het stoffelijk overschot van den heer C. Nobel, oud-adjunct-directeur van gemeentewerken te Rotterdam, die begin 1913 naar I-naië vertrok, belast met den aanleg van de groote havenwerken aldaar, doch kort na zijn aankomst ten gevolge: van appendicitis overleed. Het stoffelijk (overschot zal verder naar Utrecht warden vervoerd om aldaar ter aarde besteld te worden. De pensioenwetten. Naar aanleiding! van de gehouden beschouwin gen in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Staatsbegrooting en hetgeen oaar gezegd is over de bestaande pensioenwetten, zal, naar aan het „Huisgez." wordt gemold, op aen twee den Paaschdag te Utrecht, op aanstichting van den Ned. R.-K. Gemeen te we rkliaaenb o nd St. Pau- lus, een vergadering plaats hebben van de hoofd besturen van R.-K. Onderwijzersbonden, R.-'K. Ge meenteambtenaarsbonden, enz. Op deze vergade ring zal het lid der Tweede Kamer, de heer A. N. Fleskens, tegenwoordig zijn. Ministers op vaeantie De Minister van Binnemlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden, is gister tot na Paschen een verlof buitenslands gaan doorbrengenins- ijks de Minister van Justitie, mr. Ort. avond buiten te wagen en de heer Langrose, die geroepen werd, verklaarde het eveneens voor on mogelijk. zoodat ten minste nog eenige uren het arme overschot door een lijkkleed bedekt moest blijven staan in de dienstbonenkamer en daardoor alle zweem van feestelijkheid uit het huis bande. Vader Parker was van plan dadelijk naar N. terug te gaan, nadat hij eenige ververschingen had gebruikt en een versch paard geleend maar toen hij had gezien, hoe vreeselijk de stormjacht zweepte en hoe dik de sneeuw lag, weigerde de heer Langrose hem vergunning te geven den tocht van vijt mijlen te aanvaarden. Hun eigen geestelijke, vader Rooke, zou stellig dien avond niet terugkomen, want het was te voorzien dat geen enkel voertuig van het station zou vertrekken zelfs al kwam de trein op tijd aan en daar er toch nog een geestelijke te N. was, om daar de Kerstmis te doen, was het de plicht van pater Parker, om in het heerenhuis in dit buitenge wone geval den dienst waar te nemen. Nadat hij aan verschillende deuren en vensters een kijkje genomen had, was de goede priester ein delijk tot bovengenoemde conclusie gekomen, toegevende, dat het dwaasheid zou zijn zich op weg te begeven, te meer nog zeide hij met een glimlachndaar God my hierheen gezonden schijnt te hebben met het tweeledige doel. die arme ziel tot Hem terug te brengen en voor u allen op Kerstdag de H. Mis te doen.". En aldus, gelaten al de plannen voor de viering van het Kerstfeest bij zyn eigen parochianen, opgevend, stemde hy erin toe, aan het diner deel Vlootbemanning. De vlootuitbividing, die voornamelijk voor de verdediging van Indië noodzakelijk wordt geacht, brengt mede, dat. in ieder geval en afgezien aan de vraag omtrent den aard der te bouwen schepen, een voorziening zal moeten worden ge troffen, teneinde te geraken tot een oplossing van het personeel-vraagstuk. Zooals bekend is, zijn plannen in voorbereiding om de bemanning der schepen in Indië voor een deel te doen bestaan uit inlanders, doch dit neemt niet weg. dat ook een nieuwe regeling noodig zal moeten zijn om over voldoend geschikt Europeesch personeel te kunnen beschikken. Daarvoor komen twee middelen in aanmerking! namelijk verkorting van het dienstverband, met het doel de vrijwillige dienstneming te bevorderen, en uitbreiding van de getalsterkte en verlenging van den diensttijd van de zeemilitie. Naar wij vernemen, moet het thans echter niet liggen in het voornemen der Regeering, voorstel len te doen, welke zouden leiden tot verzwaring van den militieplicht ten behoeve van den zee dienst, De brandstichter gear re s t e.er d? De uit het garnizoen Ede voortvluchtige sergeant, die verdacht, wordt de aanstichter te zijn van den kazernebrand aldaar, is (e Slenaken (Zuid- Li m 1: urg) geanesteerd Bij ondervraging door den gamizoens-eoinman- dant te Maastricht gaf hij, volgens „De Tel.", weinig antwoord. De reden, dat hij deserteerde was, dat hij bevreesd was voor voorarrest. De hl au w zu u r ve r gi f t i g i n g te A ui ster dam. De „Kriminalkommissar" Fischer uit Leipzig, die een werkzaam aandeel nam aan do nasporingen daar ter stede naar de vorgifligingjs- g'evallen op den Koninginneweg te Amsterdam, vertoeft aldaar om door den rechter-commissaris gehoord te worden. (Hbld.) Toch geen overbrugging! Tusschen de gemeente Dordrecht en de Maat schappij tot Explotatie v. S. S. was overeenstem ming verkregen ten aanzien van het maken eener overbrugging bij den overweg aan den Dubbel- damschen weg. De gemeente zou 2/3 der kosten ad f4600 betalen en de maatschappij zou de brug aanbrengen. Nu is echter de overweg verbreed en het ligt in de bedoeling te maken, behalve een weg voor het algemeen verkeer, ook een weg enkel voor voetgangers en dien weg zoo lang mo gelijk voor het verkeer open te houden, ook na dat de algemeene verkeersoverweg reed zal zijn gesloten. De maatschappij is van oordeel, dat van de aan te brengen brug weinig of heelemaal geen geruik zal worden worden gemaakt en van daar dat de Raad van toezicht gevraagd heeft of toch op het maken der overbrugging wordt aan gedrongen. Gezien de hooge kosten voor de ge meente en gezien de ervaring elders met derge lijke bruggen opgedaan, willen B. en W. afwach ten hoe het met de nieuwe regeling zal gaan en aan den Raad van Toezicht berichten, dat voor- loopig genoegen zal worden genomen, dat de brug niet wordt aangebracht. in nemen, dat niet langer kon worden uitgesteld. Maar, al sprak nog niemand openlijk angst uit, toch was het een somber maal, in spijt van de welgemeende pogingen, die allen aanwenden, om het gesprek gaande te houden en een weinig op gewektheid te toonen en Bertie, wier lief stralend gezichtje allen hoopten terug te zien, was nog altijd afwezig. Mijnheer en mevrouw Langrose en al hunne gasten schenen pater Parker's geopperde veron derstelling te gelooven, dat kapitein Mordaunt niet op weg zou zijn gegaan, maar zou gewacht hebben tot de storm wat bedaard was, omdat hij wel wist, dat men hem bij zulk weer ver wachten zou. Deze theorie was dadelijk door allen als een zekerheid aangenomen, om Bertie gerust te stellen. Zij had zwijgend toegeluisterd, toen haar moeder haar dit vertelde met een har- telijken kus en de blijde voorspelling, dat Cecil's behouden thuiskomst op morgen eene heerlijke vergoeding zou zijn voor al, wat zij dezen avond had doorstaan, terwijl zij erbij voegde, hoe heer lijk ze het allen zouden vinden, dat hij in het eerste oogenblik zijn vertrek had uitgesteld, om dat hij, na zijn biecht, eerst de kracht van den storm voorgoed kon opmerken, wat hij niet had kunnen doen, wanneer hij eerder vertrokken was, dan was hij stellig onderweg overvallen geweest. »Jawel, mama," zeide ze eindelijk op een zon derling afgematten toon, umaar ik wilde toch liever niet aan tafel komen. Ik geloof, dat ik te moe ben; misschien heeft de dood van den armen stumper beneden me van streek gemaaktze Inbrekers. Te Sneek zijn de inbrekers op heelerdaad betrapt geworden, die de laatste drie weken tal van inbraken te S.neek en omgeving hebben gepleegd. Zij werden betrapt in het na burig IJs'brechten, toen zij bij' het schoolhoofd hun slag trachtten te slaan. Het bleken te zijn drie Sneeker-jongens van 15 tot 17 jaar, van wie twee reeds' een jaar tuchthuisstraf achter den rug hadden. De daders hebben bekend. Gouden en zilveren voorwerpen, van diefstal aikenistig, werden in hun bezit gevonden. Electrisch licht'? Naar de Delftsche Ct." verneemt, hebben de onderhandelingen, gevoerd door den directeur van het gemeente electricitéits- hedrijf te Delft en den adviseur der Eerste West- landsche Electriciteits-Maatschappij, aen heer J. A. Schouten, er toe geleid, dat aan do betrokken Westlandsche gemeenten door Delft een nieuw voorstel is gedaan om den kabel te leggen op kosten van de gemeente Delft, zonder dat, zooals het oude voorstel luidde door de E. W. E. M. rente en aflossing zullen worden be taald, voor welker betaling een garantie van de gemeenten Rotterdam (Hoek van Holland), Mon ster en 's Gravenzande, werd verlangd. Tegen die garantie werden door de verschil lende gemeenten voortdurend bezwaren gemaakt. De verrekening vindt nu op andere wijze plaats, nl. door middel van den stroomprijs. Dooi' dit voorstel zal waarschijnlijk de tegen werking, die steeds werd ondervonden, vooral van de zijde van den burgemeester van 's-Gra- venzanrje, worden opgeheven. Dit is wel noodig, daar het anders met de stroomlevering tegen den winter voor de West landsche dorpen er slecht zal uitzien. Wil men tegen dien tijd gereed zijn, dan dient met de behandeling der voorstellen door de gemeenten spoed te worden gemaakt. Een zonderling grensproces. De rechtbank te Munster veroordeelde gisteren drie personen uit Dusseldorf en Bocholt tot een boete van 100 Mark elk, omdat zij het vorig jaar den fabrikant F. K. uit Bocholt, welke door de Hol- 'andsche politie werd gezocht, in een automobiel hadden meegetroond en bij Dinxperlo gekomen uit den automobiel hadden geworpen om hem in handen der Hollandsche politie over te leveren. In een wort el gestikt. Het 2-jarig kindje van den heer B. uit Schoten is, terwijl het op den arm van de moeder zat, in een stukje wortel gestikt. Dr. Luining verleende hulp, doch het mocht niet meer batenhet kindje was reeds overleden. Prijsverhooging van couranten. Wegens de invoering van de landelijke arbeids overeenkomst in het boekdrukkersbedrijf, hebben de uitgevers van de »Meierijsche Courant®, de ïEindhovensche Courants en de het »Eindhovensch zullen dat allen wel begrijpen, nietwaar? Ik zal even mijn avondgebed in de kapel gaan bidden en dan wat op de sofa in mijn slaapkamer gaan liggen bij het haardvuur en dan wil ik graag een kopje thee hehben, als u me dat wil zenden mama." »Zeker, lieve, en Aggie en ik zulten je gezel- komen houden. Ze zullen ons wel willen veront schuldigen ons heele Kerstavond is nu toch in 't water gevallen, maar we betreuren dat niet, nietwaar lieveling. We zijn integendeel blij. niet waar Bertie, dat God zulk een simpel feit, als je vroolijke ontmoeting met Cecil in de veranda, tot het middel maakte, om eene arme ziel in Zijne genade te laten sterven »0 ja, mama," en iets, dat op een zwakken weerschijn van haar vroegen stralenden lach ge leek gleed over het gelaat van het jonge meisje, toen ze hare moeder verliet, om naar de kapel te gaan waar zij, alleen met God en haar eigen hart, een vurig gebed opzond voor haar braven dapperen verloofde; terwijl ze al haar best deed, om den wilden, onvrijwilligen wensch te onder drukken, die telkens in haar oprees: was ik dezen middag maar niet naar het terras gegaan had ik toch binnen maar op de gewoue manier op Ceeil gewacht." Voor deze gedachte, al kwam zij ook tegen haar wil, verachtte zij zich zelve, en telkens, als zij weer opdoemde, verjoeg zij ze met een nieuw gebed voor de zielerust van den overledene en een dankgehed tot God. dat hij haar en Cecil tot de werktuigen van Zjjoe Ge nade gemaakt had. [Wordt wnariflij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5