Dagblad voor Schiedam en Gratis Ongevallenverzekering f on rr f ik Van Houten GELUK. 37ste J aar gratig. Woensdag 8 April 1914 No. 10896 Up den Balkan. oyereentoistig op te polis vermelde voorwaarden. Officieel© berichten. tiuiteulaudsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b\| verlies van flf) fin levenslange f OflR verlies van geheele 1111 een hand, I I U U U invaliditeitI LUU voet of oog U U I Uw een duim De verzekering wordi gewaarborgd door de llollandscha Algemnene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I UU wijsvinger; H (U oij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag de bureaux der gemeente secretarie en van den gemeente ontvanger, bene vens het bureau der Gemeentelijke Arbeidsbeurs, gesloten zullen zijn. met uitzondering van het bureau van den Burgerlijken Stand (Schoolstraat 12) dat voor het doen van aangiften van geboor ten en overlijden op die dagen geopend zal zijn van 's morgens 9 9£ uur. In Albanië. Aun de „Lokal Anzeiger" wordt uit Durazzo gemeld, dat, voLgtens ©en berioht van de Neder- landsche officieren te Durazzo, de tegenstand der Griekse he benden gebroken is en dat het Griek- sche comité en de metropoliet gevangten geno men zijn. Een M ace do- R oen i oensc h priester uit Koritza is door de comitadji's op- beestachtige wijze ver moord. De coraes'pondent van het „Berliner Tage- blatt" te Durazizo voegt hieraan toe: I)e bij het oproer te Koritza betrokken Epiroten hebban zich aan de Albaneesche autoriteiten onder worpen. Zij werden ontwapend en een aantal hunner in de gevangenis geworpen. De Albaneesche gendarmerie streed gisterén in de nabijheid van Koritza met 300 Epiroti- stahe soldaten, die over drie mitrailleurs beischik- ten. Zes soldaten werden gevangen genomen en de overigen OP de vlucht gejaagd met achter lating van vele dooiden. Naar verluidt is do Albaneesche regeering van plan 20.000 man op de been te brengen, om dia Epirotische kwestie zoo spoeaig mogelijk en op een bevredigende wijze op te lossen.. Volgens ©en telegram van den VVeener cor respondent van het „Berliner Tageblatt" wordt uit Belgrado gemeld, aat de laatste dagen aan de Albaneesche grens groofe Servische troepen bewegingen plaats vinden. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt do nederlaag der Epiroten bevestigd. Aan de „Neue Freie Pressed' woicit uit Durazzo geseind, dat de opstandelingen te Koritza vol komen onderworpen en gedeeltelijk gtevangengé nomen zijn. De metropoliet van Koritza is gear resteerd. De Grieksche troepen in Epirus hebben bevel ontvangen zulke maatregelen te nepten, dat bin nen enkele uren een algeheele ontruiming van Epirus kan plaats vinden in geval een nota in dezen geest door de mogendheden aan de Griek sche regeering zou worden gezonden. RUSLAND Uit Russische nijverheidskringen verneemt ae St. Petershupglsohie correspondent der „Frankfur- 9) Onder de mannen was ook een koetsier van het heerenhuis, een bejaard man, die reeds lang daar in dienst geweest was, en toen zij allen op stonden en de draagbaar optilden, om den droeven tocht huiswaarts aan te vangen, zeide hij tot de anderen»Er is een lied, dat onze juffrouw som tijds zingt, ik hoorde het met Paschen nog van haar, toen wij feest hadden, toen wij feest hadden, en mij dacht, dat het niet geschikt was, omdat het zoo droevig was het heette »Home tbey brought her warrion dead." (Dood bracht men haar krijgsman thuis.) Het treft me nu zoo makkers dat het nu zoo uitkomt; ik zal nooit meer be hoeven te zeggen, dat het voor haar niet geschikt wasDaarna bleef hij sprakeloos, alsof dit denk beeld hem nog meer aangegrepen had, terwijl hij nu en dan met de vrije hand langs zijn oogen wreef, en sprakeloos bleven ook de anderen, zoo als zij daar voortgingen door de sneeuw in het maanlicht, beladen met hun droeven last, en wetend, dat ze smart en vertwijfeling zouden brengen in een zwaar getroffen menschenhert. Pater Parker was vooruitgereden en was even als hun eigen kapelaan in het huis toen de slag ter Zeitung", dat het ministerie van marine alle scheepswerven en particuliere bedrijven, die be stellingen van den staat plegen uit. te voeren, heeft opgedragen, bestellingen die in het buiten land moeten worden gedaan, in geen geval aan Duitse hl and ,of Oos-tenrijk-Ho-ngarije te geven. ZWEDEN. De den koning behandelende geneesheeren, on der wie prof. Flemer uit Heidelberg, hebben het volgende bulletin openbaar gemaakt: De tij-ciens de laatste weken verrichte, thans geëindigde .on derzoekingen, hebben naar -onze meening aan getoond, dat de koning lijdt aan een maagwand. De ziekte is in de laatste maanden verergerd, zpodat wij een operatie het ©enige middel tot herstel achten. De koning heeft in oen operatie toe gestemd, en het verlangen tei kennen gegeven ze zoo spoedig mogelijk te ondergaan. JAPAN. Naar uit Tokio- geseind wordt, gelooft men, dat Kyoura aan den voorzitter van oen Raad van State, prins Toesjimi medegedeeld lieeft, dat hij niet in staat is een Kabinet tot stand te brengen. Toesjimi zou heden dit besluit van Ky oura aan den Keizer meuedeclen. Opnieuw zal een vergadering van de oudere Staatslieden w.or- den belegd. Blijkbaar wordt met dit laatste een nieuwe bijeenkomst van den Geheimen Raad onder voor zitterschap van prins Jamagata bedoeld. Uit Straatsburg wordt geseind: In de gister middag gehouden zitting der Kamer interpelleerde de soc.-dem. afgevaardigde Emmel de negeering naar aanleiding van het besluit aangaande het gebruik van de Hoiogouitsche taal op de scholen voor hooger onderwijs. De staatssecretaris ant woordde, dat de regeering zich op het standpunt stelt, dat het hier een inwendige aangelegenhéid van het schoolbestuur betreft. De Kamer nam daarop met eenparigheid van stemmen dei volgende, namens het Centrum in gediende, motie aan: „De Kamer kan zich met de verklaringen diep regeering niet vereenzelvigen, en vérklaart, nat het regieeringsbesluit niet in het belang1 der scholen voor hooger onderwijs is." Herbaux, raadsheer bij het Hof van Cassatie te Parijs heeft de post van procureur-generaal, hem door den minister van Justitie, Bienvenu Martin, aangeboden, en die aanvankelijk door hem geweigerd wc-rd, ten slotte aangenomen, 's Na middags werd Fabre in h-et kabinet van -den minister van Justitie ontboden. Bienvenu Mar tin heeft besloten, Bidault de l'Isle, voorzit ter van het Hof van Appèl, voar dein „Opper sten raad der magistratuur" te doen verschij nen. Zondagochtend vtiioeg is tegelijkertijd aan de kust van Noond.-Antrim en die van Zuid-Down viel, de slag, waarop allen meenden voorbereid te zijn, doch die nog voor allen onverwacht kwam behalve voor de hoofdpersoon zelf. Haar moeder vertelde het haar, terwijl ze haar, zooals ze dat vroeger zoo vaak gedaan had, in haar armen nam. De tranen stroomden haar over de wangen en zij wenschte, dat zij had mogen sterven als zij daardoor haar lieveling dit leed had kunnen besparen. Maar Bertie's oogen bleven droog. »Ik wist 't wel, mama, ik wist het wel, dat zij hem dood thuis zouden brengen", zeide zij ep vreemden, kreunenden toon. »Ik moet hem dadelijk zien, mama. Als zij hem weghouden, ga ik dood. Ik heb den heelen dag gewacht en ik kan het niet langer uitstaan I" en zij zag op met een wild verlangen in haar oogen, toen zij zag, dat haar vader, met den jongen dokter en vader Rooke in de kamer gekomen waren en samen iets fluisterden. »Laat haar hem m$ar zien", zeide de dokter zacht tot de anderen, smogelijk doet het haar goed als zij hem ziet, zullen er misschien tranen komen, en dat kan haar misschien redden en be hoeden voor eene hersenkoorts.". En daarom sloeg haar moeder den arm om haar schouders en leidde haar zoo naar de ves tibule, waar Cecil Mordaunt juist was binnenge bracht en nog aitijd, door een kleed bedekt, op de geïmproviseerde draagbaar neerlag. Edwin Langrose knielde droevig, stil naast zijn dooden vriendhij had niet den moed gevonden oot de U 1-sfer-vrijwi 1 ligetns bestemd oorlogsma teriaal -ontscheept, door stoomfcooten, die uit de Noordzee kwamen. Het materiaal, dat behalve uit geweren en munitie, ook uit de onderdeden van 24 mitrailleurs bestond, weril op motor-boo ten overgeladen, die onmiddellijk naar het bin nenland vertrokken. Nog steeds worden a.an de vrijwilligers in Ulster uniformen verstrekt, men hoopt, -dat nog voor het einde van deze maand de gehede strijdmacht volledig uitgerust zal zijn. Naar aanleiding' van het bericht in het „Berliner Tageblatt" aangaande de taeb.-sreidse- lon voor den bouw van een tweedei uitmonding van het Keizer Wilhelm-kanaal wordt opgemerkt, dat het hier uitsluitend het reeds langen tijd geleden openbaar gemaakte plan van don groot- bezitter in Bobry betreft, die thans op eigen kos ten e-enige voorioopige werkzaamheden voor de tenuitvoerlegging van het plan moet uitvoeren. De „Landeszeitung fiir die beide Mecklenbur- ge" meldt -over den toestand van den groot-heï- tog van Mecklenburg-Strelitz, die kortgeled&n een darm-opératie ondergaan heeft, het volgende: De toestand van -den groot-hertog 1 lijft zich verbete ren D-e patiënt kan iederen dag gedurende kor ten tijd het bed verlaten. De Raljje van Utrecht. Bij Koninklijk besluit is agreatie verleend Aan het optreden als land-commandeur der Ridderlijke Duitsche Orde, Balije van Utrecht, van den Coadjutor Jier orde A. baron Schimmelpen - ninck van der Oije van de Poll en Nijenbeek aan de onderlinge opklimming van de comman deurs dier orde, P. Freiherr von Künzberg, E. E. K. A. B. P. Landgraf von Hessen-Philippsthal, A. Graf von Alvensleben-Schönborn, E. J. G. P. baron von Nagell Gartrop, J. D. baron van Was- senaer van Rosande, A. W. J. J. baron van Na gell, A. baron Sloet van Oldruitenhotgh, L U. von Alvensleben en mr. A. J baron ton Naaell aan de opklimming van den eersten Kapittel- Ridder C. R. A. graaf van Aldenburg Bentinck tot jongsten commandeur, en aan de opklimming van den tweeden Kapittel- Ridder H. O. L. C. Reichsgraf von Schwerin tot eersten Kapittel Ridder. De staking van 1903. Onlangs hebben wij gemeld, dat de directie der H. IJ. S. M. aan het machine personeel, dat in 1903 aan de spoorstaking heeft deelgenomen, en na dien in een andere functie bij de maatschappij was geplaatst, een brief had gezonden met de vraag, of zij eventueel weder in aanmerking wenschten te komen om in hun vroegere functie te worden hersteld. In een ander vonden de tegenwoordige in dienst zijnde stokers aanleiding te vreezen, dat, moch ten weder een antal dezer menschen als stoker op de machine worden geplaatst, hun promotie ge vaar liep en hebben zij in een schrijven aan de directie daarop gewezen. Thans heeft, volgens de »Haarlemsche Ct." de directie aan de thans in dienst zijnde stokers een circulaire gericht, waarin zij te kennen geeft, dat zij vertrouwt, dat de stokers voor het in functie herstellen hunner oud-collega's wel wat over zullen hebben. Bij deze circulaire is een stembiljet gevoegd, waarop de stokers kun nen invullen of zij vóór of tegen het in functie herstellen hunner oud-colleges zijn. Minister Bosboom. De minister van Oorlog is gister voor een acht tal dagen naar Wiesbaden vertrokken. het geliefde gelaat te ontblooten en wachtte op zijne ouders, om van hen te vernemen, waar het lijk heengevoerd moest worden. Bertie had nauwelijks de overdekte lijkbaar in 't oog gekregen, of ze ontsnapte uit de liefderijke armen harer moeder en was met een wilden kreet en een paar vlugge schreden aan de zijde van haar broeder, met een krampachtigen greep trok zij het kleed weg van het doode gezicht. Een oogenblik blikte zij zwijgend daarop neer .en toen boog zij met een diepen en hartverscheurenden kreet haar gelaat naar dat van haar gestorven geliefde en met haar armen om zijn hals geslagen, gaf zij eindelijk lucht aan de lang opgekropte dreefheidmaar niet in tranen, doch alleen in snikken en met korte kreungeluiden, als van iemand die zware lichamelijke pijn lijdt. Voor het oogenblik, redde deze uitbarsting haar ten minste, zooals de dekter gehoopt had. Toen ten laatste, na een half uur ongeveer, die vreeselijke smart een weinig gekalmeerd was, liet zij zich, zonder tegenstribbelen, van het lijk wegvoeren, na nog een langen blik op hem, zoo als hij daar lag in zijn laatsten slaap, met een glimlach op het gelaat als van iemand die in vrede gestorven is, een christen-krijgsman, gestorven op het bed van eer. Die blik van Bertie brak haar moeder bijna het hart. maar daarmee was de wilde opwinding uit haar oogen verdwenen en geweken voor een zachtere droefheid, toen zij plaats maakte voor hen, die den dierbaren doode met het laatste ge waad bekleeden zouden. Een jaar geleden was Cecil Mordaunt uit Egypte teruggekeerd met de litteekens van een paar weinig beteekenende wonden in eervolle gevechten ontvangen, maar gezond en wel en nu moest hij zoo den dood vinden aan den kant van een eenzamen Engelsehen wegde wreede sneeuw had nu een einde gemaakt aan dat jonge leven, dat door den vijand gespaard was geworden. Twee dagen daarna, toen de andere doode, voor wien de dappere, goedhartige krijgsman gestorven was, onder vele tranen en overstelpende dunkbe tuigingen door de zuster en haar man, aan wie men tijding gezonden had, was afgehaald, kwamen de ouders van Cecil, gebogen onder het leed, aan, om hem naar hunne eigene woning te voeren tot hij in het familiegraf zou worden bijgezet. Het verblijf der familie Mordaunt was twee of drie uur reizens daar vandaan, en zij zouden door mijnheer en mevrouw Langrose met hun zoon en Bertie zelf vergezeld worden. Die beide dagen had zij in droevig zwijgen doorgebracht, zóó droevig dat allen hoopten, dat er tranen zouden komen tar verlichtingmaar tot nu toe schenen alleen de hartroerende snikken aan haar gebroken hart te kunnen ontsnappen, als zy als een geest en weer liep en alleen tot rust scheen te komen, wanneer ze geknield in de kapel of naast het doodsbed van haar geliefde lag. QVordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1