Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sport. Gemengd Nieuws. Majoor Snellen van Vollenhoven. Volgens hier ter lande ontvangen berichten maakt de majoor Snellen van Vollenhoven het zoo goed, dat hij het commando weer heeft kunnen hervatten. (N. Ct.) Standbeeld. Uit New-York wordt gemeld: In de Hollandsche Club werd gisteravond rap port uitgebracht door de commissie, die ingesteld is in verband met cte herdenking van de eerste nederzetting van Nederlanders in New-York. Geld is reeds bijeengebracht vo-or de oprichting van een standbeeld van Willem den Zwijger, hetwelk zal geplaatst wonden aan den rijweg aan de ri vier. Het standbeeld is een reproductie van dat, wat in 's-Gravenhage voor het Koninklijk paleis staat. De leerplichtwet en zeejongens. De Haagsche schoolcommissie vergaderde gisteravond onder leiding van de heer De Pinto, en hoorde de lezing van een schrijven van den minister van Justitie over de beweerde slapheid in de toepassing van de leerplichtwet en de ar beidswet tegen de z.g. zeejongens en hun ouders en werkgeters, ter geleide van een rapport ter zake. In dat rapport wordt de bewering ontkend. Voor zoover proces verbaal was opgemaakt, werd bijna altijd vervolgd en veroordeeld. De boeten zijn ook niet zoo laag. Dat de definitieve veroordee ling kan worden gerekt, volgt uit de wet zelve. Het optreden van enkele leden der schoolcom missie heeft overigens ook reeds geleid tot een verscherpt toezicht op het schoolverzuim van de zeejongens. Het rapport, dat vele cijfers geeft, zal later aan de orde komen. Wetenschappelijke reis door Nederland. De bezichtiging van de handelsinrichtingen te Amsterdam is gistermorgen reeds vroegtijdig voortgezet. Het gezelschap Hongaarsche studenten heeft met een sleepbootje een tocht door de ha vens gemaakt, de houthavens en de petroleum- opslagplaatsen bezichtigd. Het gezelschap werd begeleid door den heer Kamerlingh Onnes. Ver volgens stapten de bezoekers over op de Tuban- tia. Bij de bezichtiging van dit schip jtrok vooral de aandacht de toepassing van onze echt nationale kunst. Na dit bezoek reed het gezelschap naar de diamantslijperij van Gebroeders Asscher, aan de Tolstraat, waar een der firmanten het meest we tenswaardige van deze nijverheid heeft medege deeld, en vervolgens een wandeling door de ver schillende zalen werd ondernomen. Des namiddags bezochten de Hongaarsche stu denten 's-Gravenhage, waar zij een bezoek heb ben gebracht aan het Vredespaleis, aan Scheve- ningen en aan de stad zelve. Tegen half acht verzamelde het gezelschap zich jn de Pnncess-room, waar eenige voordrachten werden gehouden. De heer R. E. Kielstra, secre taris van de Ned. Ver. voor economische geogra' phie, gat een beknopt overzicht van handel en nijverheid in Nederland, in het bijzonder voor zoover deze voor Hongarije van belang konden zijn. Spr. lichtte met tal van voorbeelden en met eenige cijfers toe, welke plaats Nederland tegen woordig in het wereldverkeer inneemt. De heer Ph. J. Ketner, referendaris aan het departement van landbouw, handel en nijverheid in Ned.-Indië, met verlof hier te lande, deelde mede, op welke wijze Nederland zijn koloniale politiek voert eo hoe wij in vele opzichten aan de inlandsche bevolking leiding geven. Spr. ein digde met een overzicht van den buitenlandschen handel van Ned.-Indië en gaf daarbij eenige cij fers van het handelsverkeer met HoDgarije. Beide sprekers werden door de bezoekers her haaldelijk toegejuicht. Prof. K. Hainal dankte de beide sprekers. De Ziekenfondskwestie en de kleine Middenstand. De «Haarlemsche Hanze" acht het van groot gewicht te onderzoeken of de middenstand er belang bij kan hebben, het oog gericht te houden op de eventueels zëer ingrijpende verandering, die in zake ziekenfondsen eerlang overal van den kant der doktoren en apothekers te wachten zijn. »Wij willen geenszins ook maar twijfelen aan het recht der geneesheeren en der apothekers, om door middel van vakorganisatie, en derhalve door een, hier voor den middenstand schier voor beeldige van eensgezindheid getuigende samen werking, hunne billijke eischen, hunne gerecht vaardigde belangen te beveiligen tegen eventueele invloeden, die hen in de toekomst zouden kunnen di eigen te schaden. De leiders der landelijke federatie, in hoofd zaak haar scharen voerende onder de roode vaan, en optrekkende tegen de vereenigde doktoren en apothekers, vergeten o.i. al te zeer, dat zij het zijn, die allerwege voor zich zeiven telkens een hoogeren looneisch doen hooren, en dat zij der halve aan auderen niet het' recht mogen ontzeg gen op hun tijd ook het loonpeil aan te geven beneden hetwelk een loon voor hen niet geacht kan worden een rechtvaardig loon te zijn. Wij zien niet in, dat heeren doktoren en apo thekers, niet zouden mogen bepalen, wat zij een billijk loon vinden, en die maatregelen te nemen, waardoor zij beveiligd zijn voor een eventueelen on billijken eisch van den kant der verzekerden, af te dwingen door een mogelijke meerderheid van stemmen. Van ons standpunt, van het standpunt waarop de middenstander zich beweegt, kunnen wij er geen onbillijkheid in vinden, dat doktoren en apo thekers een grens van medezeggingschap bepalen, waardoor hun «baas zijn in eigen huis" gewaar borgd is. Er is echter iets dat in geen geval de aandacht, vooral van den kleinen middenstand, mag ont gaan nml.. dat elke «kring" van doktoren en apothekers in hun op te richten fonds aan kun nen geven een willekeurige weistandsgrens. Hierdoor toch hebben zij het recht, te weren Hit hun fonds al degenen van wie zij vermoeden, dat zij kunnen dragen de kosten van een even tueele particuliere behandeling. Hierdoor toch is het een schier uitgemaakte zaak, dat ook zelfs voor den kleinen middenstander geen plaats is in een ziekenfonds en deze zich bij een ziektegeval over 't algemeen veel te zware financieele offers zal moeten getroosten. Te Alkmaar is deze grens vooralsnog bepaald op f900. D.w.z. dat een middenstander, die f 1200 per jaar circa verdient, geen fondslid zal kunnen zijfi, en het gewone honorarium zal hebben te betalen, zoomede den geldenden prijs der genees middelen. Of die middenstander geen kinderen heeft, ofwel een groot gezin te onderhouden heeft, hij is middenstander. Hij staat boven de eenmaal gestelde willekeurige weistandsgrens 1 Dit nu achten wij tegenover den financieel zwakkeren middenstander een zeer drukkende bepaling. En wij hebben deze in dit middenstands orgaan ter sprake gebracht, opdat in andere plaatsen, zoodra ook daar de ziekenfondskwestie «brandend" wordt, de middenstanders zullen trachten heeren doktoren en apothekers te bewe gen, te dien opzichte mildere bepalingen in hunne voorwaarden te beschrijven. En wij zijn er van overtuigd, dat de leden der maatschappij ter bevordering der Geneeskunst, die thans zich zeiven door samenwerking trachten te waarborgen een billijk honorarium, evengoed zullen willen inzien, dat de kleine middenstander evenzeer als de arbeider die f900 per jaar kan verdienen, in de termen valt, om zich door een wekelijksche bijdrage te kunnen verzekeren van eventueel noodige geneeskundige hulp en het ver krijgen van geneesmiddelen. Wij gelooven derhalve dat het op den weg ligt van middenstandsvereenigingen niet om mede in te stemmen met een o.i. vrij onbekookt protest van den kant der landelijke federatie ingezet, doch om, zoodra die tijd daar is, met klemmende ar gumenten, liefst in besloten kring, te betoogen, hoezeer mildere bepalingen voor den kleinen middenstand gewenscht zijn. Tenzij men er in slaagt een middenstandszie kenfonds op te richten, waaraan heeren doktoren en apothekers bereid zijn hunne medewerking te verleenen." Aandeel in de overwinst. Het bestuar van de Algemeene Vereeniging van Ambtenaren in dienst bij de maatschappij tot Exploitaite van Staatsspoorwegen heeft aan de directeur generaal der S.S. verzocht alle ambte naren in aanmerking te laten komen een aandeel in de overwinst, bedoeld in art. 30 van de statu ten der Maatschappij. Tevens werd aan de Maatschappij verzocht, pogingen te willen aanwenden tot het verkiijgen van vrij vervoer voor de echtgenooten naar Parijs. («N.R.Ct.'j Groot-Nederlandsche Studenten-congres. Op een bestuursvergadering van het, dezer dagen te Gent gehouden Vijfde Groot-Neder land Studentencongres, is besloten, dat het vol gende congres te Delft zal plaats hebben. H. IJ. S. M.-personeel. Door de Directie der H. IJ. S. M. is bepaaldt dat diegenen onder het personeel, die gedurende de onbekwaamheid tot dienstverrichting wegens een door hen gesloten verzekering recht hebben op eenige geldelijke vergoeding of uitkeering, verplicht zijn daarvan langs den hiërarchieken weg aan de Directie mededeeling te doen. Door de Maatschappij wordt dan bij onbekwaamheid tot dienstverrichting niet meer uitgekeerd dan het bedrag, waarmede de gemiddelde verdienste per dag in de drie maanden, voorafgaande aan die onbekwaamheid, overtreft de vergoeding of uitkeering, waarop ingevolge de gesloten verze kering aanspraak bestaat. Naar Australië. Het «Bat. Nbl." verneemt dat de heer A. J. vai\ den Brenk, te Melbourne, voor eenigen tijd naar Nederland gaat met een regeeringsopdracht voor Nederland en België, voornamelijk met het doel in den Australischen Staat Victoria een Hollandsche kolonie te vestigen. Daarvoor heeft het Australische gouvernement een estate van ongeveer 10 duizend H.A. te zijner beschikking gesteld. Civiel gezaghebber gewond. De Bataviasche correspondent van 't «Hbld." seint, dat de civiel-gezaghebber van Noord-Boeloe (Beloe?), Van Leeuwen, door een politiedienaar in het been geschoten werd uit wraak over een ontvangen berisping. De resident vertrok per »Zeeduif" derwaarts. Volgens den regeeringsalmanak is een waarne mend civiel-gezaghebber J. C. van Leeuwen ge plaatst in de afdeeling West-Timor, terwjjl het gouVernemênts-stoomschip «Zeeduif", blijkens de opgave in de »Java-Cour." van 20 Febr. jl. van de standplaatsen der schepen van de Kon. en gouv.-marine, te Timor Koepang isgestationneerd. Vermoedelijk heeft het voorval zich dus voor gedaan in de residentie Timor en onderhoorighe- den en is de hier genoemde heer Van Leeuwen in het bericht bedoeld. Christelijke Mjjnwerkersbond. Men meldt uit de mijnstreek aan de De Tijd" In het bondsgebouw .te Heerlen heeft eene be langrijke vergadering plaats gehad van twee be stuursleden en vertrouwensmannen van den Chris telijke Mijnwerkersbondde eerste vergadering van den Bond na de aansluiting met den Duit- scben Gewerkverein. De secretaris van den Bond. Chr. Zielernans, hield een voordracht over de taak, die de orga nisatie in de naaste toekomst heeft te vervullen. Er zal eene krachtige actie gevoerd worden om voor de mjjn werkers een algemeen zieken- en pensioenfoncs in het leven te roepen. Spr. toonde aan hoe treurig het gesteld is met de zieken fondsen hij de verschilliende mijnen. Zoo draagt b.v. de Dominale mijn te Kerkerade sinds langen tijd geen grosch bij voor zieken- of pensioenfonds en, het mooiste is, dat het fonds feitelijk beheerd wordt door de mijndirectie. Bovendien is de uitkeering bij ziekten zóó ge ring dat de mijnwerkers op de publieke lifdadig- heid is aangewezen. Steeds heeft de Chr. Mijn werkersbond aangedrongen op een algemeen pen sioenfonds de laatste verkiezingen hebben de kansen voor een dergelijk fonds niet vermeerderd minister Treub voelts mets voor een pensioen fonds voor de mijnwerkers, zoolang de algemeene invaliditeits-verzekering niet is ingevoerd. Van de regeering hebben de mijnwerkers geen steun te verwachten, wel van een krachtige organisatie, de wenschen der arbeiders, kenbaar te maken op in te vullen kaarten, zullen in requesten worden belichaamd. Ook de regeling van het loon is niet in orde- Accoord loonen worden geregeld zonder de medezeggenschap der mijnwerkers. In de te wijzigen Mijnwet dienen de bepalingen te worden opgenomen over het uurloon op Zon dag en over het minimumloon. De Bond ijverige voorts voor betere verkeerswegen en voor weke lijksche uitbetaliag van het loon. Ten slotte deelde de heer Zielernans mede, dat slechts wei nigen den Bond sinds de aansluiting bij Duitsch- land hebben verlaten, ondanks de verhoogde Contributie, zelfs is bij den laatste maand flink in ledenaantal toegenomen. Verder werd nog het woord gevoerd door den districtsleider in het Wurmrevier, den vrijgestel de Harsch, en ten slotte door den nieuwen pas aangestelden vrijgestelde Hinze, uit Essen die schetste hoe de propaganda zal moeten gevoerd worden. Na Paschen zal met kracht met het huisbezoek worden begonnen. De vergadering belichaamden het resultaat dezer bijeenkomst in een motie, waarin de dis- stnctsleiding opgedragen werd met kracht te ijveren voor de spoedige invoering van een algemeen zieken- en pensienfonds, betere loonregeling en arbeidsvoorwaarden enz. Bevolking. Het maandelijksche bevolkingoverzicht geeft aan 28 Februari 1914 aantal zielen 34636. Geboorte 94 Vestiging 212 306 Overlijden 35 Vertrek 212 247 Alzoo een vermeerdering van 59 Bevolking op 31 Maart 1914 34695 Er werden 12 huwelijken gesloten. Jubilee—L. van Es. Heden herdenkt de heer L. van Es, eerste stoker en plaatsvervangend machinist van de ge meentelijke drinkwaterleiding, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van dit gemeen telijk bedrijf. Heden-morgen in de machinistenkamer van den watertoren, de plaats van zijn dagelijkschen ar beid, met zijne echtgenoote ontvangen, werd hij daar door den machinist en den tweeden stoker begroet, waarna hij door den machinist, den heer J. Scheuerman, in waardeerende bewoordingen werd toegesproken. Als blijk van collegiale waar deering werd hem toen een nikkelen rookstel op kristallen plaat, met een kistje sigaren aangeboden. Ten 11 ure op het kantoor ontvangen, werd Van Es daar door den wethouder, den heer Van Westendorp, voorzitter der commissie van de gas fabriek en de drinkwaterleiding, toegesproken, waarbij ook de Directeur en de secretaris der commissie hunne gelukwenschen voegden. Een couvert werd hem onder zeer waardeerende be woordingen door den wethouder vereerd. Den jubileerenden beambte werd verder gele genheid gegeven den heuglijken dag feestelijk ten zijnen huize door te brengen, waar hem nog menig blijk van sympathieke deelneming in zijn jubilee gewerd. Jubilee—Th. üeeze. De nachttelefonist, de heer Th. Heeze, herdacht heden den dag dat hij 25 jaren in gemeentelijken dienst doorbracht. In 1889 werkzaam gesteld als werkman aan de gemeente-drinkwaterleiding, ging hij in 1902 over in den dienst van nachttelefonist. Het gemeentebestuur liet ook dezen gedenkdag niet- voor dezen jubilaris onopgemerkt voorbijgaan. Heeze werd bij den Burgemeester ontboden, waarna hem, met een woord van gelukwensching, als blijken van waardeering een couvert werd overhandigd. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 9 April 3.06 v.m. 3.18 n.m. Cricket. Heden herdenkt de Schiedamsche Cricket- en Footbalclub «Hermes" haar dertigjarig bestaan. Ten dien einde is het clubgebouw aan de Dam- laan in vlaggentooi. Ter gelegenheid van dit jubileum zal den 18den April een feestavond ge geven worden in gebouw Odeon voor leden, do nateurs en genoodigdea. Het «Sportblad" ver meldt over Hermes het volgende Den achtsten April zal het dertig jaren geleden zijn, dat in Schiedam het cricketspel werd inge voerd en de Schiedamsche cricketclub «Hermes" werd opgericht. Wel hoogst eigenaardig is het dat, waar omstreeks 1880 in meerdere kleine plaatsen van ons land cricket haar intrede deed, maar een kwijnend bestaan had, juist Schiedam een uitzondering maakte en in de zwarte stad voor dezen mooie zomersport steeds de grootste publieke belangstelling werd ondervonden. Spe lers, die met bat en bal in Nederlandse!, cricket speciaal op den voorgrond traden, heeft Hermes niet veel geleverd maar dank zij het geregeld oefenen en ook de groote belangstelling die Her mes van haar stadgenooten mocht ondervinden, wist Hermes zich ook door de moeiljjke jaren heen te slaan en jaren achtereen werd met animo in den Zuid Holl. Cricket-Bond en in de 2e klasse van den Nederl. Cricket-Bond gespeeld. Nu een viertal jaren geleden w«-rd Hermes bij bestuurstuursvoorstel van den N.C.B. tot eerste klasse club gepromoveerd. Dat deze keuze ge lukkig is geweest, is wel bewezen, doordat clubs, die jaren achtereen als de sterkste vereenigingen werden beschouwd, in Hermes een struikelblok vonden. Is het batten de zwakste zijde van de Schiedammers, de varieerende aanval en het goede veldwerk maken Hermes een niet te onderschat ten tegenstander. We hopen dan ook de Schiedammers nog jaren lang aan de eerste klas competitie te zien deel- men,dat zou het beste bewijs voor den bloei van het Schiedamsche cricket zyn. K Levitseiere n. Op de markt te Snoek wer den gisteren, naar de „Leeuw. Ct." metldt, rond 4000 kievitseieren aangevoerd. De prijzen variëer- den tusschen 20 en 22 cent. Melkvervalsching'. Men meldt ons uit Alkmaar: Tegen een veehouder uit Blokker werd gisteren een maand gevangenisstraf geëischt we gens melkvervalsching. Hij verkocht 3 Maart voor volle melk, waarin zich bij onderzoek 54 <>/o water bleek te bevinden. Het tramongeluk bij Slotord ij.k. Be directie eter E. S. M. heeft den wagenbestuurder Ter Wolbeek, die Vrijdagavond de tram bestuur de, welke bij Stoter dijk ontspoorde, uit den dienst ontslagen. Be vergiftiging aan den Koningin neweg. Naar het „Hbld." meldt, heeft de Am- sterdamsche rechtbank de preventieve hechtenis van den verdachte in zake de vergiftigingsgevalleri aan den Koninginneweg, met aertig dagen ver lengd. Verschillende getuigen uit Duitschland en Oos tenrijk worden door den rechter-commissaris op geroepen, ten einde tei worden gehoord. Kazer neb rand. Naar het „Haarl. Cibld." meldt, is pas onlangs gebleken, dat de tweede kazernehrand te Haarlem op dezelfde wijze moet gesticht zijn als 'de derde brand. Ook daar vond men in den grond gebrande gaten aan beide zijden van den scheidingswand der kamers. Ook toen moet dus de brand op twee plaatsen gesticht zijn. Dienstweigeraar. Voor den krijgsraad in den Haag heeft gisteren terecht gestaan de milicien-kanonnier J. H. van het 4e regiment artillerie in den Helder, ter zake, dat hij na zijn indeeling als loteling uit de gemeente Schoorl wei gerde de bevelen hem door zijn meerderen gege ven, op te volgen. Bekl., die anarchist is en van beroep decoratieschilder, heeft niet voldaan aan de oproeping om onder de wapenen te komen, maar is daarvoor door de politie gehaald en weg gebracht. Eenmaal in de kazerne weigerde bij de hem voorgelezen krijgsartikelen te teekenen. Bij het eerste militaire onderricht, dat hem ge geven werd, werd hem een der eerste oefeningen uitgelegd n.l. de houding van den soldaat. Reeds i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2