Dagblad voor Schiedam Omstreken. inn f cn rr fifj Gratis Ongevallen verzekering GELUK 3/Vte Jaarir&üg. Donderdag 9 April 1914 No. 10897 Op den Balkan. oTereenioistig op de polis vermelde voorwaarden, luw een duim Qfficieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Buiteiilaiidsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De b« levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door de N verlies van een hand, voet of oog Hoilandsche Algemeene f\ ft n vernes Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. 1 UU wijsvinger; I U verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Peisoneele Belasting no. 5 dezer gemeente, over het dienstjaar 1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den Sen April 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den April 1914. De Burgemeester voornoemd M. L. HÖNNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van le. I. van Gelderen om vergunning tot het Oprichten van een bewaarplaats van lompen en metalen in het pand, staande aan de Overschie scbestraat no. 19, kasdaster Sectie 1. no. 191 2e. J. A. en 11. F. van Wingerden om ver gunning tot het oprichten van een opslagplaats van kuolasch, cokes enz. op hel terrein aan den Buitenhaven weg nos. 9b - 98, kadaster Sectie L no. 209 (2133) 3e. W. H. Lieuwens om vergunning tot het oprichten van een wasoh- en stnjkiurichiiug op de perceelen Stationsstraat en Spoorstraat, ka daster Sectie I. nos. 2122, I7a7, 2ÜÖ3 en 1238, met een stoummachine van 3U P.K. en en elec trouaotor van P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 23sten April a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HÖNNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA 10) Van die laatste plaats was zij nanwelijks weg te krijgenhet scheen haar toe alsof Cecil toch nog niet geheel en al weg was, zoolang zij nog zyn gezicht kon zien. dat mooie, aantrekkelijke gezicht, dat zij nu oneindig schooner vond dan bij den eersten aanblik na die droevige thuiskomst. Zij scheen aan zijne zijde alleen rust te hebben en het was een troost, dat zij de uitgelezene witte winterbloemen, die zij haar brachten, op zijne borst mocht leggendie witte bloemen, die zoo spoedig haar frischheid verloren en daardoor symbolen waren van hare eigen heerlijke, on schuldige jeugd, die nu begon te verwelken en hare stralende schoonheid voor altijd verloren had. Des nachts kon zelfs in de armen harer moeder nauwelijks den slaap vinden, terwijl de moeder zwijgend bad om de tranen, die maar hiet wilden komen en al blij was, wanneer die pijnlijke snikken het vermoeide lichaam deden schudden en ten laatste de slaap door uitputting volgde. Zjj had erop gestaan de jonge Fran^aise te zien die het ljjk van haar broeder kwam halen en die hare voeten neerknielde, om daardoor haar dankbaarheid en haar diep meegevoel te betuigen, In Albanië. De „Pester Lloyd" verneemt uit Wieehen dat gezaghebbende kringen het F ranse he tegenvoor stel inzake de nota der mogendheden aan Grie kenland geen reden voctr de ritgeering te Athéne achten, om nog1 langer met ae ontruiming van Epirns te talmen. Aan de Grieksche regeering is medegedeeld, dat zij aan de mogendheden, die het meeste belang hebben bij a ie ontruiming, (.aardoor een bewijs van eerlijkhein zon geven. Daaraan is toegevoegd, dat de Grieksche Hoepen in zuidelijk Albanië niet steeds een volkomen correcte houding; aannemen. Door onverwijld te rugtrekken harer troepen zou de Grieksche regeé- ring bijdragen tot een vredelievende oplossing. Naar de „Temps" ,uit Wieenen verneemt, heeft de Italiaansche negeering Oostenrijk-Honga ijje en Duitsehland gepolst over de zending van inter nationale troepenafdeelingen uit Skoetari naar zuidelijk Albanië. Het plan is echter afgestuit op tegenstand van Oostenrijk-Hongarije. De „Piccolo", een te Triest verschijnend blad, verneemt, dat de Epirothen aei volgende elf eischén aan de Albaneesche regeering hebben voorge legd 1. Benoeming van een gouverneur-generaal in Epirus van orthodoxe religie. Deze benoeming moet door de Grieksche legeering worden goed gekeurd. Verder moet eten raad worden inge steld, waarbij elke kaza dqor twee personen vertegenwoordigd is. 2. De gouverneurs en rechters van Kotlpnia, Koritza, Premeti, Argynocastro m De!vino zui len orthodoxen zijn; de lagere beambten al naar gelang de verhouding onder de bevolking chris tenen en mohammedanen. 3. De officiëole taal zal de Grieksche zijn 4. Het onderwijs zal in het Griekseh, fa cultatief in het Albaneesch gegeven worden. De opening van de Grieksche scholen moe.t worden toegestaan. 5. De Mis mag! slechts in bet Griekseh gelezen worden. 6. Be gendarmerie zal uit inwoners van Epi rus gevormd worden. Verplaatsing van gendar men uit andere deelm van Albanië naar Epirus en omgekeerd mag niet geschieden. 7. De Epiroten zullen vrij zijin. van den mili tairen dienst en in tijd van oorlog' niet opgeroe pen kunnen worden. 8. De Mohammedanen in Epirus zullen dezelf de rechten genieten, als de Christenen. 9. De privilegies, op het gebied van gods dienst en onderwijs zullen ook aan üe Griek sche bevolking' van Valona, Durazzo en Berat worden toegekend. 10. Chimara zal evenals vroeger eitm provin cie met zelfbestuur vormen. daar zij vernomen had wie er gestorven was, op dat haar broeder het eeuwige leven zou vinden. Dat de jonge dame, die zoo kalm met haar sprak en die er uitzag alsof er nooit, een straal van vreugde geschitterd had in haar treurige oogen ot geglansd had op haar doodsbleek gelaat, dat die slechts twee dagen tevoren het aardigste en vroolijkste meisje ter wereld was geweest, de liefhebbende, lachende kleine uitverkorene bruid druk bezig met haar uitzet en uitziende naar haar braven jongen geliefde die binnen drie weken haar echtgenoot zou worden, dat die beiden dezelfde waren, dat kon de vreemde vrouw niet weten. In het eerst was men van plan, Bertie met haar moeder thuis te laten blijven, maar toen zij dat hoorde, was weer die blik van wild verlangen in haar oogen gekomen, toen zij zich tot haar moeder wendde met de smeekbede haar toch niet niet achter te laten. En daarom beloofde men haar, dat zij mee mochtwant had zij eigeulijk niet het grootste recht om tot het laatste toe bij hem te blijven Den vierden dag, na dien stormachtigen Kerst avond, slechts vier dagen na Bertie's vroolijke ontmoeting met haar verloofde buiten onder de veranda, droeg men hem als een lijk weg, naar het huis, waarvan Bertie eenmaal de meesteres had moeten worden. Maar zelfs toen zij het be reikten, barstte zjj nog niet in tranen uit, zooals men verwacht hadalleen kreunde zij zacht en klemde zich aan haar moeder vast,'toen de droeve last aan de broeders en zusters werd gebracht, 11. Santi Quaranta en Chimara zullen voor den transito-handel van ae provincie Pogonia en andere Grieksche districten, welke geen an deren uitgang' hebben aan zee;, tot vrijhavens ver klaard Vorden. Volgens een telegram uit Boekarest, aan de „Neue Freie Presse", heeft de iaatste dagén één levendige telegrammen-wisseling plaats gehad tus sehen den Roemeense hen gezant le Durazzo, de registering aldaar, vorst. Wilhelm van Albanië en koning Cartol van Roemenië. Dit zou in verband staan met den wemsch der Albaneesche. regee ring, dat Roemenië bij Griekenland zal inter- venieeren op energieke wijze eén éindé té maken aan alle moeilijkheden, die de pacificatie, van Zuid-Albanië in den weg staan. Da Roemeenschei regteering hoeft reeds in het geheim bij hét ka binet te Athene stappen ondernomen, om de GrieksehAlbaneesche geschillen langs vredelie- ve jaden weg op te lossen. DÜITSCHLAND. Be officieus© „Norddeutsche Allgemeine Zei- tung" schrijft: Het nieuw© voorschrift over het gebruik der wapenen door militairen en Ae meiewerking der militairen bij d© onderdrukking van binnen- landsche onlusten, zal binnenkort aan de troe pen worden bekend gemaakt. Bit loer den Prui- sischen minister van Oorlog opgestelde voor schrift is goedgekeurd door de betrokken bondsstaten en den stadhouder van Flzas-Lotha- ringen. De militaire autoriteiten mogen zelf standig ingrijpen in geval den staat van beleg is afgekondigd en in gevallen waarin een nood toestand bestaat. Van do wapenen zal eerst ge bruik gemaakt mogen worden, wanneer alle andere middelen ter bereiking van het doel uitgeput zijn. Voor het gebruik der wapenen zijn de militaire bevelhebbers verantwoordelijk. Door het nieuwe voorschrift is de mogelijk heid van een conflict tussehen civiele en mi litaire autoriteiten bij het ingrijpen der mili taire macht vermeden, terwijl anderzijds do militaire macht voldoende middelen gegeven zijn om haar taak te kunnen vervullen en haar aanzien te kunnen handhaven. Be nieuwe voorschriften over het gebruik van wapenen door militairen behandelen in het eer ste gedeelte het gebruik van wapenen uit eigen beweging. Nieuw is hier de bepaling betreffende het recht en de plicht der militairen om van hun wapenen gebruik te maken, wanneer dit noodig is tot het onderdrukken van wanordelijk heden in dienst of tot liet afslaan van aanvallen, op militairen of militaire instellingen. Verder zijn in dit gedeelte do gevallen van noodweer opgenomen. Het tweede gedeelte behandelt hét réquiréé- ren van militairen tot bet bedwingen van bin- nenlandsche onlusten en tot het uitvoeren der wetten. Aan het begin van het eerste gedeelte staat d<e kam tegemoet kwataen met overvloed van de tranen, die haar ontzegd waren En gedurende het lauge treurige Requiemge durende de toepasselijke preek, die in het eervolle landelijke kerkje gehouden werd op den jongen held, die reeds zijne belooning genoot, wiens rein en schoon leven voor een goede zaak was gegeven, die eene andere ziel mede voor Gods troon had gevoerd en wiens laatste daad, vóór dat hij zijn tocht door dien noodlottigen storm begon, was, dat hij zich in het Sacrament der Biecht van zijne zonden gereinigd had al dien tijd lang knielde Bertie zwijgend neerbewegingloos als een standbeeld. Op het laatst alleen toen zij de kist, onder de bloemen bedolven, in de groeve zag verdwijnen, scheen het haar plotseling duide lijk te worden, dat hij nu voor goed heen was, dat zij zelfs zijn dood gezicht nooit meer zou zieD en toen klonk weer een gil, zooals die eene, dien zij geslaakt had, toen men hem vóór drie dagen op Langrose dood had binnengebracht. En eenige minuten later, toen zij door haar moeder in de sacristy was gebracht, kon Bertie voor het eerst de stroomen van haar leed uitweenen. van haar groote smart, waardooi het stralende, lieftallige meisje veranderd was in een bleeke, verslagen vrouw. En zoo kwamen eindelijk de tranen, die haar overkropt hart moesten verlichten en haar overspannen geest redden. Maar de slag was te hevig geweest. Nog geen week na die hartverscheurend droevige begrafenis, lag Bertie Langrose, teruggekeerd in haar eigen huis, zwaar ziek. De ouders hoopten de grondstelling, dat het in de eerste plaats de plicht der civiele autoriteiten 'is, em b innen- landsche onlusten bij hun ontstaan te onder drukken en de rust te handhaven. Militairen mogen hierbij niet ingrijpen en niet tot ver sterking der politie gebruikt worden. Voorts wordt bepaald, dat,, wanneer de militaire over heid, op verzoek der civiele autoriteiten, dezen hulp biedt, het recht tot het treffen van veraere maatregelen overgaat op den militairen bevel hebber, totdat d© rust volkomen hersteld is. Deze bepaling is ook in overeenstemming met de militaire conventies. Het derde gedeelte regelt het zelfstandige in grijpen der militairen, wanneer Uie staat in ge vaar verkeert. In dat geval is de militaire over heid ook zonder uitnoodiging der burgerlijke autoriteiten, tot zelfstandig ingrijpen bevoegd en verplicht, alsook in gevallen van dringend gevaar voor de openbare veiligheid, wanneer de civiele overheid niet in staat is dat gevaar af te wenden. j j ITALIë. In diplomatieke kringen te Rome is men onaer den indruk van de voortdurende betoogingen te gen de Italiaansche elementen in Oostenrijk, die toenemen, naarmate de dag, vastgesteld voor de ontmoeting tussehen de ministers markies di San Giuliano en graaf Berchtold, nadert. Be „Messagero" herinnert, dat de gemeenteraad van Zargabar in Kroatië een erediet voor ae stich ting eeirer Kroatische school te Triest heeft toe gestaan en wijst verder op de hevige vechtpartijen aan het station te Triëst tussehen Oostenrijksche en Italiaansche soldaten. Be Senaat is gister met de behandeling van het wetsontwerp- tot goedkeuring van de kosten der bezetting van Libye begonnen. Dia minister van buitenlandsche zaken heeft in verband nut het ontwerp uiteengezet, dat het Drievoudig Ver bond de vaste1 grondslag is en blijft voor de bui tenlandsche staatkunde van Italië. Hij heeft voorts gewezen op het groote belang van de resultaten, die bereikt zijn, dank zij1 de innige samenwerking tussehen Italië en Oostenrijk, die het evenwicht in de Adriatische Zee neett ver zekerd door de schepping van een onafhankelijk Albanië. De overeenkomst tussehen Italië en Engeland heeft de ontwikkeling van beider economische belangen in Klein-Azië en in het oosten der Mid- dellandsche Zee bevorderd. De „Osservatore Romano", bevat eem verklaring dat het oprichten van een Chris te lijk-sociale partij lijnrecht indruischt' tegen de intenties van den H. Stoel. Deze verklaring is uitgelokt door een rede, welke door afgevaardigde Ciriani in het parle ment werd gehouden. Ciriani, een bekend Katholiek sociaal-politicus, verklaarde ook namens de afgevaardigden Migli- oli, Schiavon, Micheli, en Tovini, het volgende: in 'teerst, dat die ziekte enkel slechts een gevolg was van overspannen zenuwen en spoedig over zou zijndoch spoedig bleek het, hoezeer zij zich vergist hadden. Een zware hersenkoorts had hun lieveling aangegrepen dagen lang kende zij nie mand van allen, die bij haar waren en zij brak hun bijna het hart, door haar onophoudelijk suoeeken, dat Cecil toch gauw terug zou komen en niet zoolang buiten in de sneeuw moest blijven wanneer zij op hem wachtte. Op andere tijden wilde zij met alle geweld het bed uit naar de verandadan zette zij zich in een luisterende houding, evenals op dien nood lottigen avond, vouwde hare handen met een zachten, vroolijken lach, die als eeü dolksteek drong in 't hart harer moeder, ging dan voort allerlei onsamenhangende woorden te stamelen en zonk eindelijk glimlachend weer in de kussens, waar het moede hoofd rust en slaap vond. Soms zat zij ook in haar verbeelding naast het bed van den jongen Franschman, die onbewust al dat leed over haar gebracht had, en dan bad zij voor zijne vertrekkende ziel, zooals zij dat ge daan had in die eerste angstige uren. De genees- heeren vertelden den bedroefden ouders, dat de ziekte toen al begonuen was, misschien in het oogen blik, waarop haar geliefde heenging, toen zooals zij zich nu herinnerde, zich een geheime onrust van haar had meester gemaakteen op gewondenheid, die diepere oorzaken had dan het natuurlijke medelijden voor den armen vreemdeling, die in hun huis gebracht was, al was ze dan niet gewoon aan zulke stervenstooneelen. (W. vwv.) f1000 f100 bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1