8tads- en Gewestelijk Nieuws. Êfomengd Nieuws. Bezoek Parysche Gemeenteraadsleden. De leden van de deputatie van den gemeente raad van Parijs zijn gistermiddag te 5 uur in de residentie aangekomen. Aan het Hollandsehe spoorwegstation bevonden zich ter hunner ver welkoming de burgemeester, de wethouders en de secretaris der gemeente, zoomede de heer mr- dr. Ter Pelkwijk, chef van de afdeeling Algemeen Zaken. Toen de heeren der Fransche deputatie uit den trein waren gestapt werden zij aanstondg op het perron door den burgemeester jhr. Van Karnebeek verwelkomd. De burgemeester stelde daarop de hem verge zellende heeren aan de Parijsche gemeenteraads leden voo, die door hunnen voorzitter, den heer Chasseigne Goyon aan B. en W. werden voorge steld. In auto's werd daarna naar het Hotel des Indes gereden. De begroeting aan het station trok nogal de belangstelling van het reizigers publiek. H. M. de Koningin zal heden-middag te 's Gra- venhage de leden der Parijsche gemeenteraadsde putatie in audiëntie ontvangen. De Fransche gezant zal de afgevaardigden bij H. M. inleiden. Lijkverbranding. Naar verluidt ligt het in het voornemen van de Haarlemsche justitie de vervolging ter zake van de verbranding van het lijk van dr. Vaillant, in het Crematorium Westerveld, in te stellen uit sluitend tegen den secretaris van de Vereeniging voor Lijkverbranding, dr. Van Lissa, als hebbende deze feitelijk deelgenomen aan het plegen der overtreding. Immers staat vast, dat dr. Van Lissa persoonlijk het lijk in den verbrandingsoven geschoven heeft. Roomsche reis. Volgens de tot Paaschdag bij de Internationale Katholieke Vereeniging tegen het Alcoholisme ingekomen opgaven bedraagt het aantal deelne mers aan den pelgrimstocht naar Rome der ka tholieke drankweer 125, waarvan uit Nederland 56. De groote vergadering der Internationale Katho- 'ieke Vereeniging wordt gehouden Woensdag 22 April, des avonds (via Sallustiana 24 te Rome, aan welk vergaderlokaal brieven enz. voor reizi gers kunnen gericht worden). Met het oog op die vergadering heeft zich te Rome een regelingscomité gevormd, dat zijn zetel heelt in het lokaal der Nuova Crociata (via Sal lustiana 21)v. Rond van Commiezen-Verificateurs der belastingen. Onder voorzitterschap van den heer L. M. Verjaal is „te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Kommiezen-Verifi- cateurs der directe belastingen, invoerecten en accijnsen in Nederland. Aanwezig waren het voltallig bestuur, de afge vaardigden der verschillende atdeelingen, alsmede verschillende leden. Het verslag der werkzaamheden over het af- geloopen jaar, waarin mededeeling werd gedaan van bezoeken aan verschillende hoofdamb tenaren in den betrokken dienst, alsmede van de resultaten daarvan, werd na ampele bespreking goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester werd goedgekeurd. Aan het bestuur werd opgedragen te blijven ijveren voor verhooging van het aanvangssalaris, alsmede voor verkrijging der periodieke verhoo gingen, zooals die verleden jaar door de algemeene vergadering waren aangenomen. Voorts werd aan het bestuur opdracht gegeven er op te blijven aandringen, niet alleen om na tien dienstjaren als kommies-verificateur bij ge bleken geschiktheid tot verificateur te worden bevorderd, doch ook er voor te ijveren, dat zulks jn het organisatiebesluit wordt vastgesteld, als mede met al datgene, wat reeds in de vorige algemeene vergadering werd aangenomen. Verworpen werd een voorstel van de afdeeling Schiedam, om de noodige stappen te deen om te verkrijgen, dat op plaatsen waar kommiezen veor bijzondere diensten toelage genieten, deze toelage, verhoogd met 50 ook aan de kommiezen- verificateurs wordt verstrekt.De vergadering, verwierp dit voorstel, op grond, dat de kommiezen- gerificateurs niet zoozeer hebben een meer ver antwoordelijke voortgezette dienstverrichting dan kommiezen, doch meer daarvan afgescheiden werk zaamheden hebben, en de meerdere belooning hier voor niet kan worden gevonden in een verhooging der toelage, doch slechts in een verhooging der traktementen. De heeren L. M. Verjaal en A. J. K. Kooij werden als bestuurderen herkozende eerste bo vendien als voorzitter. Utrecht werd aangewezen als plaats voor de volgende veigadering. Het bezoek van de Koningin aan Groningen. De »N. Gr. Ct." meldt Het staat nu vrijwel vast, dat het bezoek van H. M. de Koningin aan onze stad ter gelegenheid van de Academiefeesten kort zal zijn. H, M. zal alleen op den dag der maskerade in onze stad vertoeven. De Koningin denkt hier voormiddags ongeveer half tien te arriveeren. Of zij vroeg of laat in den namiddag onze stad weer zal verlaten staat nog niet vast. H. M. stelt zich voor, Vanaf het bordes van het huis vau den heer mr. C. C. Geertsema den optocht van de hoogleeraren van de academie naar de Nieuwe Kerk te aanschouwen en daarna de plechtigheid van de uitreiking der eeredocto raten in die kerk bij te wonen. Waar H. M. de maskerade zal zien voorbijtrekken is nog niet vastgesteld. Ziekenfondsen. Het Zieken- en Begrafenisfonds te Lochem heeft met 49 tegen 13 stemmen het voorstel van de dokters en den apotheker aldaar aangenomen, waarbij wordt bepaald, dat het bestuur van dit fonds voortaan zal bestaan uit de doktoren en apothekers daar ter plaatse, een even groot aan tal fondsleden en een voorzitter, welke door beide partijen gezamenlijk gekozen wordt. Het nut der gewoonte. De minister van Financiën is niet bijzonder sterk in het vinden van argumenten voor zijn belastingvoorttellen. Men kan ze in het kort samenvatten door te zeggen, dat hij geld noodig heelt en het dus maar neemt, waar hij het vindt. Maar dén reden, waarmee hij het heffen van opcenten verdedigt, is toch wel bijzonder vermelding waard. Z. Excellentie vindt n.l., dat de belasting schuldigen gemakkelijk de 20 opcenten zullen kunnen dragen, daar zij reeds eenige jaren aan de betaling van 10 opcenten gewend zijn en deze als de eigenlijke belasting hebben leeren be schouwen. Er is in deze redeneering een grond van waar heid. Geen belastingschuldige, die zijn aanslag thuis krijgt, kijkt allereerst naar het bedrag van de belasting. Zij is zoo genadig, dat men zich geneert, om ze te betalen, 't Is het eindcijfer, waar de opcenten van allerlei herkomst bij zijn opgeteld, dat den armen schuldige kwelt. Want waarlijk, dat is de belasting. Het is waar, dat de citroenen reeds eenige jaren gewend zijn het haar toegemeten sap af te geven en zij zullen nog wel wat over hebben, ai was het maar het vocht uit de schil. De minister overtreft wijlen zijn voorganger Pierson, die verzekerde, dat be- lastingbetalen een genot was en past een goede Hollandsehe waarheid toe, dat oefening kunst baart en men aan alles gewent, ook aan het hangen(Tyd.) Pest op Java. Regeeringstelegram, betreffende pestgevallen op Java, gedurende het 14 daagsche tyd vak van 25 Maart t./m. 7 dezer Afdeeling Malang 300 nieuwe pestgevallen, 270 dooden. ToeloeDgagoeng 7, Lamongang 1 en Berbek 2 sterfgevallen. Madioea 31 nieuwe gevallen, 22 dooden. Kediri 46 nieuwe gevallen, 45 dooden. Soerabaje 39 nieuwe gevallen, 30 dooden. Paree 60 nieuwe gevallen, 56 dooden. Magetan 13 nieuwe gevalleD, 12 dooden. Pasoeroean 10 nieuwe gevallen, 12 dooden. MalaDg in de vorige periode nog 22 gevallen, 20 dooden. Het is gebleken, dat in de opgaaf van pestge vallen over het tijdvak van 11 t./m24 Februari j.l. tengevolge van een seinfout, voor Bangil 30 in plaats van 13 doodelijke gevallen zijn vermeld. Kattententoonstelling. Op 25 en 26 April zal te Rotterdam in het gebouw Boneski een kattententoonstellinggehouden worden, gearrangeerd door kennel sConcordia", directie firma Schuld Co, waarvoor reeds een 50-tal medailles en kunstvoorwerpen als prijzen zijn beschikbaar gesteld. De inzendingen zullen worden ingedeeld in 53 klassen bij het programma gevraagd. De hoofdindeelingen zijn langharige (Perzische) katten, korthnrige (huiskatten uitheemsche katten en nesten. Buiten mededinging zullen aanwezig zijn een 20-tal Perzische katten uit Cottery Tillia, eige naresse mej. M. C. van der Linden, te Rotter dam. Het belooft een voor liefhebbers interessante tentoonstelling te worden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 April medegedeeld .door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.2 te Nottingham. Laagste barometerstand 750.5 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag matige tot zwakken, noord-oostelijke tot noord-westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur, mogelijk nachtvorst. Volksbadhnis. In de week van 5—11 April '14 werden genomen 623 baden. Ie klas kuipbaden 53, regenbaden 38 2e klas kuipbaden 86, regenbaden 419, 5 ets. kinder baden 27. Oranje-Vereeniging. De Oranje-Vereeniging hield gister-avond in het Verkooplokaal aan de Lange Haven de aangekon digde vergadering, die slechts door enkele leden bezocht bleek. Buiten het dagelijksch bestuur waren slecht een 5-tal leden aanwezig. De voorzitter, de hear G. S. Montfoart, heette allen hartelijk welkom. Jammer vond hij 't, dat de vergadering zoo slecht bezocht wasmaar hij wilde daarin slechts zien een blijk van groot ver trouwen in het bestuur. Sedert de vorige verga dering heeft de Oranje-Vereeniging ernstige ver liezen geleden eerst in den persoon van den eere-voorzitter, den heer F. J. Smit, den man, die de vereeniging feitelijk heeft opgericht, 5 jaren lang hare voorzitter was en sedert enkele jaren hare eere-voorzitter. Wat de heer Smit voor de Oranje-Vereeniging gedaan heeft, is wel bekend. Hij was tot het laatste uur. het uur van zijn dood, wel met hart en ziel aan de OraDje-Vereeniging gehecht. Tweedens betreurt voorz. het verschei den van den heer Burgdorffer, die wel geen lid was van de Oranje-Vereeniging, maar toch met hart en ziel aan haar gehecht was. Moest er een concert zijn of had men een compositie noodig, de heer Burgdorffer was altijd bereid te helpen. De namen van de heeren F. J. Smit en C K. L. Burg dorffer zullen bij de Oranje-Vereeniging zeker steeds in dankbare herinnering blijven. Alvorens tot de lezing der notulen over te gaan, wilde voorz. nog verder het wel en wee der Oranje-Vereeniging in het jaar 1913 nagaan, 't Was voor de Oranje-Vereeniging een zeer be- langrijk jaar Voorz. memoreert, om dat te staven, eerst het Onafhankelijkheidsfeest en het feest daar voor gevierd, het Tuinfeest. Gelukkig kon dit feest nog gevierd worden in de zaal en het complex der vroegere Offic.ieren-Vereeniging, zeer vriendschap pelijk daarvoor afgestaan door den tegenwoordigen eigenaar, den heer T. C. Melchers, wien voorz, daarvoor hartelijk dank brengt Toen heeft de Oranje-Vereeniging daar de koperen bruiloft van H. M. Koningin Wilhelmina met Z. K. H. Prins Hendrik feestelijk gevierd. Het jaar 1913 stond wel in het teeken der feestvieringen en tentoon stellingen. Schiedam had geen tentoonstelling, maar de wijze waarop hier het Onafhankelijk heidsfeest gevierd werd, mag schitterend ge noemd worden, zooals in verschillende bladen werd uitgeweid, 't Was in één woord magnifiek, 't W»s een feest dat een kolossale voorbereiding behoefde, waartoe het initiatief genomen werd door den beschermheer der Oranje-Vereeniging, den heer Honnerlage Grete, burgemeester van Schiedam. Het hoofdcomité bestond grootendeels uit bestuursleden der OraDje Vereeniging en in het uitvoerend comité was het geheele bestuur dezer vereeniging vertegenwoordigd. Voorz. brengt den bestuursleden oprechten dank voor al den ijver in 1913 ten toon gespreid. Met den wensch dat de Oranje VereeuigiDg zoo blijve vooruitgaan, dat zij groeie en bloeie opende voorz. de verga dering en deed daarna de notulen der vorige vergadering lezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Daarna werd door den secretaris, den heer D. Kok, het jaarverslag over 1913 uitgebracht. Waar de voorzitter dit reeds in hoofdzaak had medegedeeld en 't overigens feiten bevatte, meerendeels bekend, kunnen wij ons daaromtrent tot een enkele mededeeling bepalen. Wat de huis houdelijke zaken betreft, bevatte het verslag, behalve de veranderingen in het bestuur, de mededeeling, dat het ledental, 'twelk in 1912 1554 bedroeg, verminderd was met 199 door uitgetreden en vermeerderd was met 281 door toegetreden leden, zoodat het ledental aan het eind van 1913 1636 bedroeg, waardoor de ver eeniging op een vooruitgang met 82 leden mag bogen. De leden T. S. Goslinga, mr. G. van Baren en G. H. Hoorman hebben als bestuurslid ontslag genomen. Het verslag van den penningmeester, daarna door den heer Jac. Montfoort uitgebracht, bevatte, behalve enkele mededeelingen reeds in het jaar verslag vermeld, in hoofdzaak de cijfers der jaar rekening, sluitend met een batig saldo van f60. De heeren Hoogendam en Van Waart verklaarden zich ten slotte bereid die rekening na te zien. Aan de orde was daarna de benoeming van bestuursleden eerst in de plaats van de heeren C. J. Blommendal, M. Bijl, (leden van het dage lijksch bestuur der vereeniging), J. W. J. van Alphen, K. G. Brugger, J. B. van Engelen, S. Hijraan, L. Jurgens, C. M. Knoop, A. Vredenbregt en A. Wetsteijn en verder ter vervulling der va caturen, door het ontslagnemen der heeren mr. G. van Baren, T. S. Gosliüga en G. H. Hoorman ontstaan. Ter vervulling dezer vacaturen werden door het bestuur candidaat gesteld de heeren F. W. M. Heggeiman, G. Gerlach, P. J. Hickendorf, M. Germeraad, F. van der Gaag en W. Kruijer. Gekozen bleken ten slotte te zijn met het ach ter hunne namen vermelde stemmental de heeren C. J. Blommendal 11, M. Bijl 10, C. M. Knoop 11, J. B. van Engelen 10, A. Vredenbregt 11, A. Wetsteijn 11, J. W. J. van Alphen 10, K. G. Brugger 10, S. Hij man 11, L. Jurgens 11, F. W. M. Heggeiman 10 en W. Kruijer 9. Verder bleken nog te zijn uitgebracht op de heeren G. Gerlach 7, M. Germeraad 6, P. J. Hic kendorf 4 en F. W. van der Gaag 0 stemmen. Over het al of niet gekozen zijn van het 13e bedoelde bestuurslid bleken de meeningen uiteen te loopen Terwijl sommigen dit in twijfel achten, waar de heeren Gerlach en Germeraad beiden de volstrekte meerderheid behaalden, achten anderen dit toch vaststaande, waar immers de heer Ger lach toch nog na de beslist gekozenen de meeste stemmen had verkregen. De meening van de laatstbedoelden won de overheid ook in het be stuur, zoodat ten slotte besloten werd den heer Gerlach als gekozen te verklaren, en mocht hij bedanken, aan het bestuur over te laten van zijne bevoegdheid tot tijdelijke aanvulling van het be stuur gebruik te maken, welke aanvulling dan in de volgende vergadering zou kunnen bekrachtigd worden. De gekozen bestuursleden, voor zoover zij te genwoordig waren, verklaarden hunne benoeming aan te nemen. Bij de rondvraag gat de heer Hoogendam in overweging, met 'toog op de slechte opkomst, meer publicatie, bijv. door aanplakbiljetten, aan de te houden vergaderingen te willen geven, het bestuur verklaarde dezen wenk in ernstige over weging te zullen nemen. Alvorens de vergadering te sluiten, wekte de voorzitter nog allen op in breeden kring nuttig werk zaam te zijn, om nieuwe leden voor de Oranje- Vereeniging te winnen. De vergadering werd daarna met het gebruikelijk dankwoord door hem gesloten. Bij beschikking van den Minister van Landbouw is voor het tijdvak van 16 April tot 16 April 1915 benoemd tot assistent aan de Rijks hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen de heer A. Gabel te Schiedam. Door den heer R. Huisman, opzich- tc-r bij het bouw- en woningtoezicht is oen ge meenteraad, met ingang van 1 Augustus a.s., eervol ontslag gevraagd. Gistermiddag omstreeks 12V2 uur is gedurende een half uur het verkeer over dén overweg van de II. IJ. S. M. aan -den Over set iesc he weg gestriemd geweest doordat van een spoorwegrijtuig van een trein, komende uit die richting Eelft, de koppelstang was gebroken. De passagiers moesten uitstappen en in een anoer rijtuig overstappen, terwijl de wagen, waarvan de koppelstang gebroken wasi, uit Jen trein ge schakeld werd. De oorzaak van het ongeval was dat de machinist, die te- laat .bemerkt had, (lat hij le snel over de brug over ie Sehie reed, te snel remde. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 16 April 8.09 v.m. 8.45 n.m. V e e 1 b e 1 o V e n d e j O n g e 1 u i. Gistermorgen zijn uit Middelburg twee leerlingen van de H. B. S. P. v. d. V. en v. G., vertrokken, met medeneming van een kistje, bevattende f 10 000 aan effecten en 1250 a f300 aan contanten. Beiden waren van een revolver voorzien. Ze hebben het echter niet vet gebracht, want ze zijn te Maastricht aange houden. De bollendagen. Het was vooral den Tweeden Paaschdag in Haarlem en omstreken zeer druk door de tallooze vreemdelingen, die van den bloembollenpracht kwamen genieten Van alle zijden kwamen ze aanstroomen, naar Haarlem en de dorpen tusschen Haarlem en Leiden. Het weer werkte dan ook bijzonder mede. En de bollenvelden vertoonden hun schoonsten kleurentooi, vooral de hyacinthen staan thans raooi. Behalve veel wandelaars waren er tal van auto's rijtuigen en fietsen op den weg. Spoor en tram maakten goede zaken. Er liepen tal van extra treinen. De drukte was buitenge woon groot. Nog zelden zijn de bollendagen zoo goed geslaagd als thans, nu zij met de Paasch- dagen te zamen vielen. Uit Haarlem meldt mein: De E. S. M.E. N. E. T. vervoerde tijdens de Paaschdagen 90.000 passagiers. De Hollandsehe spoor bracht te Haarlem ruim 40.000 personen aan. Op de stoom tram lij a Haarlem Leiden werden 40.000 personen ver voerd. Smokkelaars. Te drie uur Maandagnacht reed een auto over de grens nabij de Loeht. Toen de douaneambtenaren bezig waren dezen auto te inspecteeren, kwam uit dezelfde richting in vliegende vaart een andere auto aan. Op de so-mmatie om1 te stappen, werd geer- acht ge slagen en ondanks liet feit, dat de douanebe ambten van hun vuurwapenen gebruik maakten, reed de autoi in razende vaart door en was wel dra uit het oog verdwenen. Er zou echter een hinderpaal op cien weg komen. Douane-beambten, die toevallig nabij Sdm- pclveld in hinderlaag lagen, hoorden de scho ten en lieten den slagboom bij Jen spoorweg overgang neer om zoodoende den auto tot slope pen te dwingen. Deze reed öchter ondanks deze belemmering door. Later vond men op den weg tusschen de L-ocht. en Heerlen 3 vaten, inhoudende 300 L. spiritus. i Onmiddellijk werd nu een onderzoek inge steld in de garage van C, te Heerlen. Men vond hier een zwaar beschadigden auto. C. be kende ten slotte door de barrière te zijn ge reden. Moord. Een bewoner van het gehucht Muis- berg, gemeente Oensbroek, hoorde gistermorgen een verdacht geluid. Meenend, dat inbrekers aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2