Binnenland. $tads- en Gewestelijk Nieuws. geering en vraagt, of de regeering de sociale wetten dan wel de belastingwetten zal laten voor gaan. Spr. merkt op, dat de minister aan het suikerpotje blijvend een andere bestemming geeft dan oorspronkelijk steeds was gezegd. Hij kriti seert de wijze van verdediging van de successie belasting en de veranderingen in het oorspronke lijke ontwerp-inkomstenbelastiDg aangebracht. De verdubbeling van de belasting voor de naamlooze vennootschappen acht spr. hoogst onbillijk. Deze belasting zal z.i verkeerd werken voor de belang stelling in Nederlandsche financieele ondernemin gen en voor de noodlijdende gemeenten. Ook de verhooging van de belasting bij navordering acht spr. onjuist, als er geen opzet op bij de onjuiste opgaaf is geweest. De voorzitter deelt daarop mede, dat de centrale sectie in de volgende afdeelingsvergade- nng vóór het zomerreces het ontwerp-Aalberse c. s. in zake de oneerl ij ke concurrent ie wenseht te doen behandelen. De heer Pa tij n houdt een breed opgezette rede over de financieele politiek. Spr bestrijdt de rede van den heer Van Vuuren en diens verdediging van de financieele politiek der vorige regeering. Tot het vroegere, solide beleid moet worden teruggekeerd, ook met oog op het vele geld, dat geleend moet worden voor de drooglegging van de Zuiderzee. Spr. betuigt instemming met de plannen van den minister, maar heeft eenige opmerkingen. Hij vraagt, of de minister wel doortastend genoeg is in de maatregelen, welke hij nemen wil. Als de minister alles uit de belastingen haalt, wat hij er uit halen wil, blijft er nog een ongedekt te kort van 3 milioen. Dit is, meent spr., niet de manier om te komen tot solieder financieele toe standen. Spr. vraagt, waarom niet dadelijk opcenten zijn geheven op de successiebelasting, 'en of de minis ter niet wat erg optimistisch voor een minister van financiën cijfert. Spr. vond geen accres van 4 pet., doch slechts van ongeveer 29/8 pet. Van de bieraccijnzen zal met Juli van dit jaar ook nog wel niets gekomen zijn en voor 1915 rekent de minister op tal van belastingen, waarvan de ontwerpen nog nog zelfs den Raad van State niet bereikt hebben- Spr. kritiseerd ook nog de bieraecijnsverhooging en tabaksbelasting, maar eindigt zijn rede met een getuiging van sympathie met het ontwerp- inkomstenbelasting in het algemeen. Nadat de minister van financiën zijn rede had aangevangen met de mededeeling, dat de linancieeleontwerpen zouden worden ingediend, vdór dat de sociale wetten werken, breekt hij op verzoek van den voorzitter af, omdat nog vele leden het woord hadden gevraag en wordt de vergadering geschorst tot heden (Donderdag). sluiting, was Dinsdagavond eên vèrgadering belegd, waarin besproken werd het rapport der commissie uit de vereeniging Handel en Nijverheid, uitge bracht omtrent een door haar naai de werking der verordening ingesteld onderzoek. Aan het slot van de vergadering wtrd een motie aangenomen, waarin de meening wordt uit gesproken, dat de commissie in haar rapport geen enkel grondig bezwaar tegen de veror dening heeft kunnen aanvoeren, en het betreurd wordt; dat de vereeniging voor Handel en Nijver heid op grond van het rapport wijzigingen heeft kunnen voorstellen, als door haar aan den Raad zijn verzocht, terwijl krachtig wordt geprotesteerd tegen de poging om den arbeidsduur van het per soneel weer te verlengen. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van de vereeniging voor Handel en Nijverheid. Majoor Thomson. Uit de telegrammen uit Albanië van eenige weken geleden bleek reeds, dat majoor Thomson ongesteld was. Uit een particulier schrijven, den lOn April uit Valona verzonden, blijkt dat majoor Thomson ernstig ongesteld is geweest. Hij kreeg een longontsteking, die hem met zeer hooge koorts eenige weken te bed hield. Ofschoon nog niet geheel hersteld, heeft de ziekte een gunstig verloop en is onze kranige hoofdofficier, dank zij ook de uitnemende zorgen van dr. Reddingius, thans op weg van betersehap. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M, de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, ingaande op Donderdag 16 April, wegens het overlijden van H. M. de keizerin-moeder van Japan. Ministers. De minister van Oorlog, uit het buitenland teruggekeerd, heeft gister zijn ambtsbezigheden hervat. De minister van Koloniën komt a.s. Zaterdag uit het buitenland terug. Van het Hof. H. M. de Koningin ontving gisteravond ten paleize Noordeinde te 7'lt uur in gehoor den heer J. Geunadun, Grieksch gezant, belast met een bijzondere zending, bestaande in de aanbieding aan H. M. van het grootkruis der orde van den Heiligen Verlosser van Griekenland. Te uur gaf H. M. een gastmaal ter eere van den gezant, waaraan deelnamen de groot- meesteresse, de hofdames, eenige grootofficieren, benevens jhr. Loudon, minister van Buitenland- sche Zaken. Wegens hofrouw was er aan tafel geen muziek. Prof. Kraus. Men verwacht den oud-minister prof. Kraus, lid der Eerste Kamer, die 20 Maart Curasao heeft verlaten, tegen het laatst dezer week in zijn woonplaats, 's-Gravenhage, terug. Het Kamerlid De Stuers. De heer De Stuers, afgevaardigde voor Weert, heeft den voorzitter der Tweede Kamer bericht, dat hij in den eersten tijd niet of althans niet geregeld de vergaderingen kan bijwonen wegens ongesteldheid. Onthulling buste William Stead. Gistermiddag te 3 uur is in het bibliotheek gebouw van het Vredespaleis te 's-Gravenhage, de buste van William Stead plechtig onthuld, in tegenwoordigheid o.a. van den minister van Buiteolandsche Zaken, jhr. Loudon, en den Engelschen gezant bij ons Hof, sir Alan John stone. Onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus behaagt aan den heer J. van Hofwegen, President van den Bij zonderen Raad der Vereeniging van den H. Vin- centius te Breda, het gouden eerekruis »Pro Ec clesia et Pontifiee" te verleenen. Het Kamerlid Van Vollenhoven. De heer Joost van Vollenhoven, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam 4, die wegens ongesteld heid, tengevolge van het gebruik van voor de gezondheid schadelijke oesters, de vergaderingen der Kamer sedert vrij geruimen tijd niet kon bijwonen, zal ook de eerstvolgende vergaderingen na het Paaschrecès niet bijwonen, daar hij zich thans tot herstel van gezondheid buitenlands bevindt. Winkelsluiting. In verband met een onlangs door de Arnhem sche Vereeniging voor Handel en Nijverheid aan den Raad gericht verzoek, om eenige wijzigingen aan te brengen in de verordoning op de winkel - geldgebrek werden wij er toe gedwongen. U heeft misschien wel gezien, dat het adres van den brief door verschillende handen geschreven is. Welnu meneer, ieder thuis zet er wat op en ik heb dus alleen 't adres te zien, om te weten of ze allen gezond zijn. En den inhoud, dien heb ik niet noodig te weten... iedere brief bevat 'thart van mijn Grata.... 'thart, meneer, dat mij alleen toebehoort. Ik hoop niet meneer, dat u den brief achterwege zal houden, u zou een armen, onge- lukkigen vader wanhopig maken." Robertin, getroffen door deze woorden liet den brief zien en gedurende den geheelen winter kon de arme man zonder te betalen de brieven krijgen, die er voor hem aankwamen; dat was Robertin's werk. Op zekeren dag was Robertin vroeg opgestaan en kleedde zich om naar 't kantoor te gaan, toen hij plotseling op de binnenplaats het Fransche volkslied hoorde spelen, 't Was Zimmerman. De ongelukkige wilde den postbeambte bedanken voor den dienst, dien hij hem bewezen had. en hij had niets beters kunnen vinden dan zulk een dank maar 't was een dankzegging die in haai eenvoud diepen indruk maakte. Bezoek Parysche Gemeenteraadsleden. In auto's en begeleid door hunne gastheeren, burgemeester en wethouders van 's-Gra ven hage, hebben de Parijsche gemeenteraadsleden gister ochtend bezichtigd de Grafelijke Zalen en het Vredespaleis. Te '12 uur reden zij naar het huis van den burgemeester, alwaar jhr. Van Karnebeek hun en de wethouders een lunch aanbood. Bij hun aankomst ten paleize het Huis ten Bosch voor de audiëntie bij H. M. de Koningin, werden de leden van den Parijsche gemeenteraad geleid naar de Oranjezaal, alwaar zij werden opgewacht door den grootmeester graaf Van By- landt, door den hofmaarschalk jhr. Boreel en door den kamerheer van dienst. Daarna werden te 4^ uur de vertegenwoordigers der Parijsche burgerij door den heer Pellet, gezant der Fransche Republiek, bij H. M. ingeleid in de Japansche Jaal. Na aan de [Koningin te zijn voorgesteld heeft H. M. zich in de aangrenzende Chineesche zaal met ieder der heeren van de delegatie onderhouden Tijdens het bevoek werd den Parijzenaars aan een bullet in de Japansche zaal aanwezig, een thé aangeboden. H. M. sprak met verschillende vertegenwoor digers over de hoogst aangename herinneringen die H. M. nog steeds bewaart aan Haar bezoek in 1912 te Parijs, aan de hartelijke begroeting door de Parijsche bevolking en aan de feestelijke ontvangst, Haar in het stadhuis der Fransche hoofdstad door het gemeentebestuur bereid. Begrafenis baron Schimmelpenninck v. d. Oye. Men meldt uit Hoevelaken Om éen uur gisterenmiddag werd het stoffelijk overschot van wijlen baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken overgebracht van het huis naar den familiegrafkelder onder de Ned. Herv. kerk. De vertegenwoordigers van HH. MM. en van Z. K. H., de aanwezige ministers en de waarne mende voorzitter der Eerste Kamer, vertegen woordiger der Technische Hoogeschool, de familie leden, zij allen volgden te voet de lijkbaar, welke gedragen werd door pachters en pachterszoons van den overledene. De kist was gedekt met vier bloemstukken, hulde-uitingen van HH. MM. en Z. K. H. en van de familie. Nadat de baar op het Kerkplein, het oude kerkhof, was neergezet, nam dr A. Kuyper, waar nemend voorzitter der Eerste Kamer,' het woord' en sprak ongeveer als volgt ïAls waarnemend Voorzitter der Kamer zij4het mij geoorloofd aan de familie Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken mijn eerbiedigen dank te betuigen, dat zij de Eerste Kamer de gelegenheid heeft geopend om deel te nemen aan deze treurige plechtigheid. Het zij mij vergund in de eerste plaats aan de douair. Schimmelpenninck en haar bloedverwanten de oprechte betuiging mijner hartelijke deelneming aan te bieden in het aangrijpende en weemoedige verlies, dat haar zoo onverwacht heeft moeten treffen. En die deelne ming komt onze Kamer te ongedwongener uit het hart, omdat dit college in zich de rouwe voelt opgewekt, nu het zijn éénigen Voorzitter door den dood moet afstaan. Baron Schimmelpenninck was niet enkel de Voorzitter van de Eerste Kamer, hij was ook haar vriend. De Eerste Kamer was in 't bezit van Schim melpenninck zoo rijk en zoo rustig, omdat deze man alles in zich vereenigde, wat tot de éminen- tie van haar leider ken bijdragen. Zijn rijzige gestalte imponeerde, maar drukte nooitzijn vriendelijke oogopslag boeide, wekte vertrouwen en gaf vertrouwen zijn zachte stem had onwil lekeurig het effect de harten voor zich te entslui ten en hij ontsloot óók z'n hart voor u. Hij was een edelman, lid van het oudste adelijke ge slacht in den lande maar hij was nimmer een edelman in den naam, hij was altoos een edel man in het hart. En zie hier het contrast, waar uit die harmonie opkwam als militair geoefend, was de strenge, schoone belijndheid van het mi litair wezen, hem tot een tweede natuur geworden. In combinatie met zijn andere, hooge eigenschap pen van karakter, was het hem gegeven de de batten in onze Kamers te leiden met zoo rustigeu tact, was het hem gegeven, zonder inspanning de orde te bewaren, terwijl door de lenigheid van het geheel niettemin iedereen zich vrij voelde in het woord. Op politiek gebied was Schimmelpenninck een man van groote overtuiging niets was hem zoo ver, dan het wiegelen van de middenstof. Inte gendeel, waar men dezen man ook ontmoette, daar stond hij, pal voor zijn God en Koning, kioek en moedig; juist omdat zijn overtuiging zoo diep was en principieel, wist hij alle anderer opvatting zoo strikt te eerbiedigen. De vier Kabinetten, waarmede hij gedurende zijn voorzitterschap in aanraking kwam, hebben het steeds op prijs ge beld, dat hij soepel en gemakkelijk was in het bespreken van 's lands zaken. En de leden van de Eerste Kamer wisten van hem dat hij opkwam en stond voor hunne rechten. Aldus heeft baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken 12 jaar achtereen het voorzitterschap bekleed; hij heeft dit gedaan op een wijze, die onzen dank en waardeering verdiende en onze erkente lijkheid heeft gaande gemaakt voor het voorrecht, dat deze man was geschonken. Dit is zeker wel zijn hoogste roemdat als men op dit oogenblik vroeg, wien men door H. M. onze geerbiedigde Koningin zou willen zien aangewezen om de le dige plaats in te nemen, alle leden zonderonder scheid en zonder aanzien der partijen, zouden antwoorden geef ons een man als Schimmelpen ninck was. Dit geeft mij de overtuiging, dat ik spreek namens alle leden van dit lichaam, van alle richtingen, wanneer ik te dezer plaatse onzen betreurden doode een eerbiedige groet ten afscheid breng. Ik durf te zeggen, dat ik daar zonder aarzeling de betuiging aan mag toevoegen, dat zijn nagedachtenis ons onvergetelijk zal zijn. De positie, waarin ik hier spreek, verbied mij uiting te geven aan wat dieper in mijn hart omgaat. Maar toch is het mij een behoefte hier te ver klaren, wat Schimmelpenninck voor mij persoon lijk heeft vrilen zijn en doen. En hij al wat heden bij deze groeve door mij is gezegd, mag ik toevoegen, er dankbaar en verheugd over te wezen dat wij samen gestreden hebben voor het Chris telijk reveil dat opkomende is, en wat wij met dank nan God begroeten als de hoop voor het Vaderland. Moge de troost des Almachtigen Gods in volle mate het deel der familie zijn, die zoo aangrijpend bedroefd is geworden bij het heengaan van dezen man. Ik voeg er den wensch aan toewaar aan den ouden stam dezen hoog-opgebloeide tak nu is af goscheurd, zij het ons gegeven aan dienzelfden, machtigen stam jongeren loten te zien komen, in wie onze Schimmelpenninck herleeft, der familie tot trots, volk en vaderland tot een zegen, moge het tevens zijn tot eere van Gods heiligen naam." zijn bestuur tot in lengte van dagen onder Gods zegen moge strekken tot bloei van het bisdom. Mgr. Schrijnen dankt vervolgens in de eerste plaats Christus, den goddelijken Bestuurder der Kerk, voor de genade, hem bewezen door de uit verkiezing tot dit verheven ambt Des te grooter schijnt mgr. die genade, boe nietiger en onwaar diger hij zich acht voor deze waardigheid. Dan wijst mgr. er op. hoe God hem katholieke ouders gaf, die zijne jeugd verzorgden hoe God hem schonk het Geloof, tot hem kwam in de HH. Sacramenten, hem riep tot het priesterschap en thans tot het episcopaat. Daarvoor brengt mgr. Gode dank en hernieuwt thans met groote bewustheid de belofte, Hem gedaan in de Eerste H. Communie en bij zijn Priesterwijding, om God te beminnen in Zijn H. Sacrament. Zijn voornaamste plicht zal zijn de devotie tot het H. Sacrament te verspreiden, o»er- tuigd, dat door het H. Sacrament het geloof in het bisdom bevorderd en verlevendigd zal worden. Ook dankt mgr. den H. Vader den Paus, die hem riep. Dinsdag heeft mgr. in handen van mgr. den Aartsbisschop den eed van trouw gezworen aan Z. H. den Paus. Alles, wat Hij voorschrijft, zal mgr. volbrengen, Zijn wensch is voor hem'een bevel en den clerus en den geloovigen zal mgr voorhouden, de wenschen des H. Vaders steeds als een wet te eerbiedigen. Dagelijks zal mgr. God bidden, dat Z. H. de Paus steeds veel goeds moge doen voor de Kerk. Het is mgr. een zoete plicht zijn voorganger mgr. Drehmans z.g., te herdenken en het vele,' dat hij voor het bisdom deed. Met voorzichtigheid,' wijsheid en werkijver heeft hij 14 jaar lang voor het bisdom gewerkt. Die hoedanigheden missende doet mgr. een beroep op het kapittel, en daardoor op de geestelijkheid, opdat hij, door hun wijsheid en ervaring geleerd, iets goeds moge doen voor het bisdom. Bijzonder dankt mgr. den vicaris- capitulans, mgr. Mannens, voor de goede zorgen en voor het talent, waarmede hij het bisdom heeft bestuurd. Hem bijzonder verzocht mgr. hem te willen bijstaan als vicaris-generaal en hem te helpen in zijn ambt. Daarna huldigt mgr. den secretaris van het bisdom, den Z.E. heer W. Linssen, die lange ja ren mgr. Drehmanns heeft bijgestaan en in dit interregnum mgr. Mannens. Met Gods genade neemt mgr. het bestuur op zich, met de Apostelen, door Christus ondervraagd, of zij den kelk konden ledigen, antwoordend Ik kan het, betrouwend op God in het Tabernakel, hopend dat God bij hem blijve eu bij ons allen, opdat door den Eucharistischen Jezus het geloof ia Limburg behouden blijve en Jezus steeds met ons zij. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht »n den morgen van 16 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.5 te Yarmouth. Laagste barometerstand 758.3 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen noordelijken tot oostelijken wind, halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op nachtvorst, vooral in het zuiden, iets warmer overdag. Intronisatie van mgr. L. Schrijnen. Over de intronisatie van mgr. L. Schrijnen wordt gemeld aan »De Tijd": De voorlezing der bullen geschiedde door ka nunnik Everts, professor aan het Groot-Seminarie terwijl mgr. Schrijnen op den bisschoppelijken troon plaats had genomen. Vervolgens bracht mgr. Mannens dank aan God en aan Z. H. den Paus voor deze benoeming en begroette hij mgr. Schrijnen als bisschop, gezon den door den H. Geest voor het bestuur der Kerk van Roermond. In naam van het bisdom betuigt spr. hem eerbiedige hulde, trouw, gehoorzaamheid en liefde en belooft den steun van kapittel, gees telijkheid en volk, om mgr. den last te verlichten, die op zijne schouders is gelegd. Verder biedt spr. hun hartelijke gelukwenschen aan met zijne uit. verkiezing en bidt, dat God hem licht en sterkte geve, opdat hij met wijsheid en apostolische vast beradenheid zijn bisdom besture, en dat Gods liefde hem bijblijve, opdat hij de zielen door de Eucharistie moge voeren tot God en in haar het geloof beware en vermeerdere. Spr. hoopt, dat Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 21 April, de°s n.m. 2 uur. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de op te richten school J (benoemd hoofd de heer J. H. Klein). Voorgedragen worden: 1. Mej. M. van der Vlies, te Schiedam 2. Mej. J. M. van Vlaardin- gen, te Schiedam3. Mej. P. A. Kooyman, te Pernis. 2. Benoeming van 5 leden in de Commissie tot wering van Schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van de in die Commissie zitting hebben de leden. Aanbevolen worden A. Catagorie Sub lo van art. 22 der Leer plichtwet, (ouders enz. van op een lagere school ingeschreven kinderen): le. J. van der Most Wzn., timmerman, aftredend; J. Stegman, timmerman: 2e. M. Bakkes, modelmaker, aftredendJ. M. Meijer, timmerman. B. Categorie Sub 4o. ivan art. 22 der Leej- plichtwet, (overige meerderjarige inwoners, voor zoover zij niet onder een der categoriëen, sub. Io. 2o. en 3o. van art. 22 der Leerplichtwet vallen) 3e T. J. P. Bruineman, boekhouder, aftredend J. H. Fredriks, assucradeur4e. P. J. van Har derwijk, pastoor der Oud-Bisschoppelijke Clerezij, aftredend D. Visser Jr. distilateur5e. A. T.' A. Zoetmulder, koopman, aftredend M. J. Wou- terlood, brander en metselaar. 3. Wijzigingen van de Gemeente-begrooting. 4. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke belasting naar het inkomen, dienst 1913/14. 5. Vaststelling van het kohier op de straatbe lasting. dienst 1914. 6. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f700.— voor den aanleg van plantsoen aan de N.O.-zijde van de Verlengde Nassaustraat en beschikking op het desbetreffend adres van de heeren II. Gabel en M. C. en I. Ingelse. 7. Voorstel tot het verleenen van een crediet ten laste van de Gasfabriek voor de uitvoering van L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2