Bemen&d Nieuw». Kerknienn». Posterijen en Telegrafie. Laatste Berichten. TELKtjRAMMES. Bwiik» fttand. H ais detabtixichten eenige werken op het terrein en voor het meubi- leeren van het nieuwe administratiegebouw. 8. Voorstel om B. en W. te machtigen tot het indienen van een adres ter vervulling van het tarief van den tol onder Overschie. 9. Voorstel tot afwijzende beschikking op het adres van den Schiedamsehen Bestuurdersbond, waarin scheiding wordt gevraagd van Werkloo- zenfonds en Arbeidsbeurs. 10 Voorstel tot onderhandsche verhuring o a van de kade om het Zuidergros, met de daarop staande oude bosch wachters woning. 11. Verzoek van S. C. van Waalwijk van Doorn qq om grond aan de Nieuwe Maastraat, Zuid zijde te koopen, met advies van B. en W. 12. Verzoek van het bestuur der Rinderzen- dingvereeniging «Het Mosterdzaadje" om gebruik van een der lokalen van school E (Hoofd de heer J. A. van der Poel( met advies van B. en W. »De Hanze". Wij herinneren te dezer plaatse nog aan de jaarvergadering van de B. K. Middenrtandsveree- niging «De Hanze", welke morgen (Vrijdag)avond ure in het Bondsgebouw wordt gehouden. De Kiezerslijst. Tegen de vastgestelde kiezerslijst 191415 is slechts één bezwaarschrift ingekomen. De tijd tot het indienen van reclames is thans verstreken. Concert. Het Bestuur der Chr. Mannenzangvoreenigin.g ..lmmanuel" deelt ons mede1, dat zij op 29 April a.s. een uitvoering' geeft, ten bate der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, alhier. Uitgevoerd zal worden Albrecht Beijling van Henri F. R. Brandts Buijs. Solisten zijn: Moj. Helen* Keurvorst, sopraan, Teiborg, de beeflem Emanuel Zoetmulder, bari ton, alhier, Charles Hieijnen, tenor, Den Haag', Jan de Jong, bariton, Rotterdam. Met den Wensch, dat de cijfers der baden in een volgend jaarverslag op een voortdurende stij ging kunnen wijzen, waar een behoefte aan een wekelijksch bad toch meer en meer begint door te dringen, wordt het verslag besloten. „Schiedamscli Volksbadhuis." Het jaarverslag van de vereeniging «Schie- damsch Volksbadhuis" is verschenen. Daaraan ontleenen wij het volgende Het aantal baden dat in het jaar 1913 ge nomen werd, toont weer een belangrijke toename bij het vorig jaar. Van 23146 in 1912 steeg het tot 24368 in 1913. Uit de specificatie der baden blijkt, dat, terwijl het aantal kuip- zoowel als regenbaden in de beide klassen is toegenomen, van het regenbad in de beide klassen toch het meest gebruik wordt gemaakt. Hoewel de inkomsten aan badgelden f100 beneden de raming bleet, ontving het bestuur toch van andere zijde krachtigen steun. Op een rekest aan den gemeenteraad tot vermindering van den prijs van het leidingwater werd gunstig beschikt. Sinds dien wordt de prijs van het water berekend tegen de helft van dien voor industrieel gebruik, wat een mindere uitgave van f 200 mee brengt ook vrijstelling van straatbelasting volgde uit deze erkenning. Het aangaan bij een particulier van een 4| geldleening van f2500 heeft de schuldenlast aan merkelijk verzwaard. Van een particuliere ver eeniging ontving het bestuur nu de schriftelijke toezegging, dat zij jaarlijks gedurende 5 jaar f500 subsidie aan het badhuis zal geven tot dekking dei- schuld, welk toezegging dankbaar werd aanvaard. Ook een gift van 100 werd in dank ontvangen. Het terrein aan de Westvest, dat toch niet voor uitbreiding van het gebouw in aanmerking kon komen, werd verkocht en ook deze som werd tot schulddelging aangewend. Nu het Badhuis van de gemeente subsidi" krijgt, is van gemeentewege voor de rekening en verantwoording geëischt, dat voortaan in de ad ministratie de dubbele boekhouding zou worden ingevoerd. De heer v. d. Vlies, hoofdadministra teur der Gem.-Gasfabriek, was zoo welwillend belangloos zijn hulp te verleenen tot het in orde brengen der boeken. Schriftelijke aanvragen om inlichtingen omtrent inrichting en werkiDg van het Badhuis werden ook in het afgeloopen jaar herhaaldelijk gevraagd. Ook menigmaal werd door belangstellenden ver lof gevraagd tot bezichtiging voor gebouw en raa- chineriën. Het Badhuis blijft goed voldoen wel zouden enkele verbeteringen kunnen worden aangebracht o.a. fonteintjes in de le klasse-cellen, enz. enz.; maar zoolang er nog zooveel schuld op de Ver eeniging rust, kan hieraan niet gedacht worden- De inrichting van wasch- en drooglokaal zon ver der voor verandering en verbetering in de eerste plaats in aanmerking komen. Het wasschen der handdoeken in eigen beheer blijft uitstekend voldoen dank zij de goede zorgen door den badmeester hieraan besteed, is de slij tage zeer gering. Een woord lof van wordt gegeven aan den badmeester en zijn vrouw, die met groote toewijding zich aan de belangen van het Badhuis wijden en de geheele inrichting keurig onder houden. In Schiedam en en ook in Westelijk Rotterdam en Vlaardingen worden de bekende reclame platen herhaaldelijk aangeplakt, wat zeker wel het bezoek zal bevorderen. Dat het Badhuis vele «vaste" bezoekers heeft, blijkt wel 's Zaterdags avonds, wanneer de inrichting nog te klein is om allen binnen korten tijd te helpen en sommigen vaak zeer lang moeten wachten, eer er een ka mertje vrij komt. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 18 April 913 v.m. 9.54 n m. In een weiland in den Diefhoek is een schaap van den veehouder Bax in het Broersveld door een hond doodgebeten. VOETBAL. S. V. V.'s 10-jarig bestaan. S. V. V. zal haar 1 O-jarig bestaan op waar dige wijze herdenken. Er komen nu tot. slot van het seizoen 1913—'14 nog eern viertal wedstrijd dagen te Schiedam. De S. V. V. heeft n.l. seriewedstrijden georganiseerd, waaraan zij' zelf 1 X en een drietal le Klasse vereenigingen zul len medespelen, n.l. H. Bi. S. I uit Ben Haag West. le klasser en de twee Oostelijke le klas sen? Robur et Velocitas uit Apeldoorn en G. V. C. uil Wageningten. Voor deze wedstrijden looft de. feestvierende vereeniging uit: als le prijs een zilveren beker, 2e prijs een zilveren lauwerkrans en ais 3e prijs een zilveren lauwertak, bovendien heeft het Ge meentebestuur van Schiedam een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld als ee re prijs voor den le prijswinnaar. De wedstrijden zijn verdeeld als volgt 19 April a S. V. V. IRobur et Velocitas 24 uur. 26 April b II. Bi. S. I—G. V. C. I 2—4 uur. 3 Mei c Robur et Velocitasverliezer b 24 uur. 10 Mei d winnaar bwinnaar c 24 uur. Be le prijs winner zal tot slot een wedstrijd tegen S. V. V. I spelen. A.s. Zondag kunnen we S. V. V. dus weer in actie zien tegen een le klasser, en daar zij op 't. oogenblik weer in goeden vorm mag geacht worden, zal het tegen Robur zeker een mooie wedstrijd worden. Wiij verwijzen slechts naar wat j.l. Maandag tegen de Engelschcin werd' gepresteerd. Ongelukken. De 29-jarige P. de Goei te Ameide a'd. Lek, die op den tweeden Paaschdag aldaar per rijwiel in botsiog kwam met een an deren wielrijder en daarbij een hersenschudding kreeg, is in het Ziekenhuis te Utrecht overleden. Het negenjarige zoontje van den heer van U., te Gelderraalsen is gistermorgen spelenderwijze in een brandgat gegleden en later levenloos daar uit opgehaald. Gisteren is bij strand paal 4 te Scheveningen aangespoeld het lijk van een vrouw, die sedert 8 dagen werd vermist uit een woning aan de Leu- venschestraat aldaar. De manufacturier R. Tunteler, van Nieuwe Pekela, die Zaterdagmiddag door den tram werd aangereden, waardoor hem de rechtervoet werd verbrijzeld, is gisteren in het acad. ziekenhuis te Groningen overleden. Lz. Go. te Middelburg.; als deskundige de heer H. Brugmans Cz„ accountant te Rotterdam. Ontsporing. Ongeveer halfvier gisternamid dag is nabij den Vleutenschen overweg bij het Centraalstation te Utrecht de achterste wagen van een uit de richting Amersfoort gekomen per sonentrein van de N. C. S. ontspoord. De hoofd en zijsporen van en naar het terrein der N. C. S. waren eenige uren versperd, en de treinenloop ondervond belangrijke vertraging. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Collecte geweigerd. Men meldt o.ns uit Wormerveer. B. en W. hebben de collecte voor de stakers te Zaandam geweigerd op1 gezag van de politieverordening!. Nadat reeas een aanvang was genomen, met de collecte, moest deze wor den onderbroken. Briefgeheim geschonden. Eenigëu tijd geleden werd een brief voor den secretaris van de afd. Rotterdam van den Christelijke n Bond van Ned. Gemeentewerklieden onderschept. Eén afschrift daarvan kwam terecht bij den modernen „Gemeentewerkman". De directie van het post kantoor alhier heeft nu volgens „Onze Banier" do zaak uit eigen beweging bij de justitie aan hangig gemaakt. Crematie gewei:g?rd. Voor een dezer da gen te Dordrecht overleden ingezetene is dé cré- matie in het pas geopende crematorium Wester- veld geweigerd. Deze weigering staat waarschijn lijk in verband met de vervolging, welke Je of ficier van justitie te Haarlem zal instellen ter zake van de eerste verbranding in Westerveld, van het. lijk van dr. Vaillant, uit Schiedam. (Bord. Ct.) Surséance van betaling. Ee rechtbank te Middelburg heeft gister voorloopige surséance van betaling toegestaan aan de firma I. dia Broe- kerf, hoiuthnadel aldaar. Benoemd werden als be windvoerders de heeren mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, en C. M. Ghijsen, dirk.O- tem van den Houthandel voorheen G. Alberts Vechtpartij. Te Kleef ontstond een vecht partij tusschen een Nedc-rlandschen en een Du.il- schen werkman, waarbij eerstgenoemde den Duit- schei* met oen mes1 verwondingen aan het hoofd toebracht, weshalve hij werd gearresteerd. Levensgevaarlijke verwonding. Maandagnacht werd bij een twist te Yen In, de 27-jarige H. H. W„ grondwerker le Blerik, le vensgevaarlijk met een mes in hoofd, schouders en borst gestoken. Als verdacht hiervan zijn door de politie in voorloopige hechtenis gesteld ae gebroeders P. en A. N., te Venlo. Valschheid in geschrifte. Een assis tent van het hoofdpostkantoor te Amsterdam heeft zich door middel van valschheid in geschrifte de bedragen van twee postwissels, een van 2500 gulden, weten toe tei eigenen. Van het laatste bedrag heeft hij 2200 gulden gerestitueerd. Ee betrokkene heeft zich door verdrinking; aan een vervolging onttrokken. (Hübl.) Brand in een kurkwarenfabriei:. Gisteravond is er brand uitgebroken in de fabriek der naamlooze vennootschap Kurkwaï enfabriek Waddinxveen, voorheen Vermeulen en Co. te Waddinxveen aan de Gouwe. In betrekkelijk kor ten tijd was de geheele fabriek een vuurzeé. Ongeveer 150 personen, onder wie vele meisjes, zijn door dezen brand voorloopig werkloos. Diefstal uit een koffer. Nader wordt gemeld Gister-nacht is op den Overveenschen weg (ge meente Bloemendaal), de 35-jarige chauffeur S., uit Vlaardingen, de dader van den diefstal van juweelen uit den kotter eener Duitsche gravinj door Vlaardingsche en Bloemendaalsche politie aangehouden. De chauffeur was Maandagavond om 7 uur te Overveen gekomen, waar hij een zwager heeft wonen, die bij een familie aan den Tetterodeweg in betrekking is. Samen zijn zij naar Haarlem gegaan. S. heeft een telegram aan zijn vrouw te Vlaardingen gezonden en dit schijnt de oorzaak geworden te zijn, dat de Vlaardingscbe politie op de hoogte kwam, dat S. te Overveen was. De inspecteur Van Veen en een agent reisden naar Haarlem en begaven zich naar Overveen, waar zij om half één aankwamen. Zij ver zochten de Bloemendaalsche politie om assis tentie, waarop zij, in gezelschap van den agent Nieuweuhuis, naar de woning van den zwager van den beklaagde, aan den Ruysdaelschen weg gingen. Toen zij niemand thuis vonden, bleef men wachten. Om één uur kwamen S. en zijn zwager bij hun woning aan. Da delijk werd S. aangesproken, doch deze zette het op een loopen. Gevolgd door de drie politiemannen rende S. den Ruysdaelschenweg en den Tetterode- weg af. De politiemannen, bevreesd dat S. zou ontvluchten, losten een viertal revolverschoten, voornamelijk om S. angst aan te jagen. Deze riep «Schiet niet," en holde verder. De agent Nteuwenhuis greep den man eindelijk op den Overveenschen weg vóór het postkantoor. Hij werd in het politiebureau te Overveen in verzekerde bewaring gesteld en is gistermorgen met den eersten trein naar Vlaardingen overgebracht. U i t w r a a k. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de veenderij tusschen Kolbermoor en de Alblingerweide een ontzettende misdaad, ge pleegd, waarvan vier onschuldige kinderen het slachtoffer zijn geworden. Daar staat of beter stond want thans vindt men nog slechts de zwartgeblakerde overblijfselen het kleine huisje van den veenarbeider Senner, die het met zijn vrouw en vier kinderen respectievelijk 8, 7, 5 en 2 jaar oud bewoonde. Het huisje lag, zooals meer in veenderijen het geval pleegt zijn, tamelijk een zaam. De vrouw van Senner begaf zich Zaterdag avond naar Albling, om daar inkoopen voor het Paaschfeest te doen. Nadat de man de kinderen naar bed had gebracht, ging hij zijn vrouw tege moet, opdat zij in de duisternis niet alleen den langen weg zou behoeven ^f te leggen. Toen hij zijn huisje verliet, zag hij een man voorbij snellen, maar sloeg daar verder geen acht op. Senner was nauwelijks een kwartier van zijn woning verwijderd toen plotseling op verschillende punten tegelijk de vlammen uit het huisje sloegen. Toen men te hulp snelde, stond de hut reeds in lichtelaaie, daar de vlammen rijkelijk voedse| vonden aan de opgestapelde turven. Een hout vesterknecht zag in de nabijheid van het bran dende huis een vluchtende man, in wien hij een arbeider meende te herkennen. Het huisje was in weinige minuten totaal uitgebrand en de vier kinderen vond men verkoold onder de puinhoopen terug. Men kan zich de smart der terugkeerende, niets kwaads vermoedende ouders voorstellen. Algemeen wordt verondersteld, dat de brand is gesticht door een veenarbeider, met wien Sellen eenige dagen van te voren ongenoegen had gehad. Op Paaschmorgen is in het retraite-huis der Euitsche Jezuïeten te 's Heerenberg na een lang durige ziekte overlieden de bekende ex'ègeet en auteur P. Franz von Hummelauer. te Zoeterweer-Zegwaart heeft besloten tot den bouw van een nieuwe kerk met toren. De ont werper is de heer Jan Stuyt, architect te Am sterdam. Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de le helft van de maand April 1914. Brieven (binnenland) San. Maandschrift, A'dam! Red. N. Baarnsche Courant, Baarn Hilv. Vecht- bode, Baarn; Deventer Morgenblad, Deventer; J. Wenniker, 's Hage C. Clarijs, Hoogezand D. Tukki, R'dam G. de Raay. R'dam. Brieven (buitenland)The. Consulat. Ned Car- tagene. Briefkaart (buitenland)Mr. Hartung, New- York. ar Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij onbesfcelbaarheid kunnen terug gegeven worden. Ontvlucht. Dit de gevangenis te 's Hc-rtogenbosch zijn gis teravond twee militairen, die resp. veertien da ger: en een maand detentie hadaen te ondergaan, ontvlucht. Tot nu toe zijn ziji nog niet weer ge: vat. Spoorwegongeluk in Indie. Uit Batavia wordt heden geseind: Opnieuw heeft hedenmorgen een spoorwegonge luk bij Priok plaats gehad, doch gelukkig van min der erns-tigien aard dan het vorige. Boor een karbouw, die over de rails liep, ontspoorden <ie voorste wagens van een trein. In deze wagens bevond zich niemand. Behalve éffl stoker, aio gedood en de machinist, aie gewond werd, had den geen persoonlijke ongelukken plaats. LISSABiON, 15 April. Een hier ontvangen tele gram bericht, dat door een cycloon Port Amélië in het gebied van de Nyassa-maatschappij ver woest is. Er zijn alleen inlanders gedood of ge wond. De Europeanen zullen overgebracht wor den naar lbo. SALONIKI, 15 April. In Griekscbe kringen loopt het gerucht dat de regeering za! trachten te ver hinderen, dat de Epyrotische leaders gevolg ge volg geven aan hun voornemen om Biglista, na dat het ontruimd zal zijn, als basis voor hun operatie tegen Castroria te gébruiken. Zographos heeft de leiders der Epvroten ver zocht nieuwe instructies af te wachten alvorens eer. aanval te doen op Goritsa. WASHINGTON, 16 April. Gisteren heeft Huerta de eischen der Vereenigde Staten aan den Mexi- caanschen Senaat voorgelegd. In verschillende plaatsen in Mexico hadden anti Amerikaansche betoogingen plaats. NEW YORK. 16 April. Huerta seinde aan de «New York Times", dat Mexico met niemand in strijd is, het allerminst met de groote Amerikaan sche natie. Het incident te Tampico heeft niets te beduiden. Het R. K. Kerkbestuur van de Heilige Nicolaus Geboren: 12 April. Hendrikus Johannes, z. v. M. O. Jansen en R Ellens, Pr. Fred. Hendrik straat. 14. Johannes Leonardus. z. v. A. v. d. Pol en N. v. Asten, Warande. Paul Arnold, z. v. H. F. van Woerkom en C. A. C. vsd der Ham, N Haven. 15. Pieter, z. v. W. G. Mul der en E. W. Bras, Brugmanstraat. Overleden: 15 April. Abraham Frederik Duimel, oud 21 j. en 7 mnd., Kreupelstraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 16 April 1914. Moutwijn. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beure. 11 April, j 14 April 15 April. 16 April. <10 j f10 j f10 f10 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Nament de Commit tie voor de noteering3 B. A, J. WITTKXMPF, Hond van Diatiilateare i |15 Apr. 16 Apr. Moutwyn:Hl1/» f1!1/* Jenever: f 15% f 15% Amsterdamsche proef f 17. %f 17. Spoeling:f 1.20 f 1. Stemming op heden: kalm. Spiritus. 15 April 16 April. Graanspiritus f 193/* n f 197/s f 193/* af Melasse-spiritus: f 17i/s a ff 17% f Ruwe spiritus: f 9af 9'/4 f 9l/8 a f Stemming op heden, kalm. PARIJS, 15 April Spiritus per hectoliter per April fr. 41.75 betaald, per Mei tr. 42.25 betaald, per 4 md. van Mei fr. 42.75 a 43.per 4 laatste md. fr. 42.25 betaald, per 3 md. v. Oct. fr. 42. 42.25, stemming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 15 April 761/4 14 April. 751/» CHICAGO Ma is Mei Juli Sept. Dec 15 April. 68% 66Va 65% 14 April. 675/3 665/a 66—* Begge 11 April 611/» 13 April 62

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3