Dagblad mor Schiedam en f enf ifj Gratis Ongevallen verzekering 3?8ie Jaargang. Vrijdag 17 April 1914. No. 10903 Op deu Balkan. oyereenïDistig op ie polis Termelde yoorwaarien, Buitenlaudsch Meuws. Statos-Generaal. Binnenland. W* VUB w m Bureau: Doterstraat 50. Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door bil verlies van een hand, voet of oog ttoïlandsche Algemeene In Albanië. Uit Santi Quaranta seint men: De reis van Zogratos naar Korioe schijnt geen resultaat te hennen opgeleverd. Zograios ver klaarde, dat de vqorstelien dj ir Alnaneesche re geering onbeteokenend waren en schnjit deze houding der regeering toe aan pressie, die, naar zijn meening, door Italië wordt uitg-e oetend. Hij meerit, dat een gewapend conflict, niet te vennijaen zal zijn. De Albaneesche g ei n d a r m e.r.i.e Naai' uit Athene wordt gemeld, htett, volgens aldaar ontvangen berichten, de Albantesche gen darmerie in de laatste dagen belangrijke voor deden behaald, en is zij tamelijk ver in Epirus doorgedrongen. Een gendarmerie-af deeling, ouder twee Nederlandsche en drie Albaneesche ofrioié- ren, bevindt zich negen K.M. benoorden Chimara in Kalarat. Een afdeeling, oncter twee Nederianü- öehe en »es Albaneesche officieren, bestemd voor de bezetting: van üelvino en Argyrocastro, is tot Sinanos, drie K.M. van Tepeleni, opgerukt. Een derde afdeeling bevindt zich bij Daltod, benoor den Tepeleni. In Corytza zijn in cie laatste dagen groote afdee- lingen gendarmerie en Albaneesche vrijwilligers aangekomen, zoodat enkele afdeelingen uit die stad in Zuidelijke richting konden vertrekken, om de Albaneesche dorpen van Giieksche ben den te zuiveren. En bij Premeti, waar een botsing tusschen Albaneiezen en Grieksehe benden plaats had, rukken de Albaneezen vo,oruit. al. ZWEDEN. Het gistervoormiddag uitgegeven bulletin luidt s volgt: De koning! sliep hedennacht, zonde,r een slaapmiddel ingenomen te hebben, zeer goéd. De temperatuur bedroeg 36.9, de pols 56. Blijft de verbetering aanhouden, dan zal van heden af slechts een bulletin per dag worden gepubli ceerd. GRIEKENLAND. De officieren van alle wapenen hebben, na dat de noodige machtiging was verkregen, een stemmig besloten een commissie, bestaande uit verscheidene officieren, aan te wijzen, om ko ning Konstantijn Zondag een maarschalkstaf aan te bieden. i Venizelos en de minister van oorlog' zullen daarbij tegenwoordig zijn. Eerstgenoemde zal de toespraak houden. Op de maarschalkslat zijn de namen der veld slagen uit de Balkanqorlogien en een opdracht gegraveerd. OOSTENRIJK-HON G ARI JE. De „Wiener Allgemeine Zeitung" meldt dat het Engelsche Middeilandsehe Zee-eskader een kruis tocht in do Adriatisohe Zee zal ondernemen. Het Oostenrijkscho eskader zal op "22 Mei een bezoek brengen aan Malta. MEXICO. Volgens officieele telegrammen gisterochtend te Washington ontvangen, heelt Huerta feitelijk be loofd, dat hij de saluutschoten voor de Ameri- kaansche vlag zal laten lossen. Riyan verklaarde, dat ie> toestand veel be moedigender is na ontvangst van een telegram van O'Shaughnessy, die Huerta's houding tege moetkomend noemt. Officieus wordt gemeld, dat, indien de saluut schoten voor1 de Amerikaansche vlag: gelost zullen worden, eenigei oorlogsschepen, die op het oogenblik in allerijl naar Mexico vertrek ken, teruggeroepen zullen worden. Nader wordt verklaard, dat, volgaas de tele grammen van O'Shaughnessy, de conferentie wet Huerta zeer hartelijk en bevredigend was. Van regeer ingsz ij de wordt medegedeeld, dat, zoo O'Shaughnessy zich niet vergist omtrent Huerta's bedoelingen en houding ten opzichte van de A me rik aan sohe eischan, het conflict binnen weinige uren zijn oplossing genaderd zal zijn, zqodat men de crisis als overwonnen kan beschouwen. Nader meldt men: Het is uitgelekt, dat Huerta aan het salueeren der Amerikaansche schepen de voorwaarde ver bindt, dat deze schepen saluutschoten als ant woord zullen lossen. Regeerings ambtenaren, die in nauwe verbinding staan met president Wilson, zinspelen er op, dat peze antwoord- schoten waarschijnlijk wel gelost zullen wor den, maar dat sluit nog' geen erkenning der regecving van Huerta in zich. Gameid wordt, dat. de negeering maatregelen heeft genomen tot uitbreiding van bet aantal in de Mexicaanseho wateren, saluutschoten afgevuurd zijn. zou slechts een gedeelte der schepen, die thans Zuidwaarts stoornen, teruggeroepen wor den. In een interview verklaarde president Wilson, dal er geen reden bestond om do saluutschoten der federalen niet te beantwoorden. Huerta's voor stel moest daarom warden aanvaard. Wilson zeide, dat hij bet denkbeeld van een blokkade van de Mexicaansche kust aan cle Stille Zuid zee niet gunstig gezind was, omdat dit slechts ten gevolge zou hebben, dat de Mexicaansche handel met de Veneenigkle Staten onmogelijk zon gemaakt worden. V errekeringsbamk. by verlies een duim gevestigd te Schiedam. I y tl Wijsvinger; 8 {J bij verlies van eiken ande ren vinger. ooi logssch epen zelfs nadat de In („at denial CHINA. Een legermacht van 50.000 man sluit thans de bende van den Witten Wolf bij Kienohow, in de provincie Shensi, in, welke stad door de bandie ten was geplunderd. Er had een verwoede strijd plaats, en de troepen violen die reavers vastberaden aan, waarvan zij er eon honderdtal doodden, terwijl de rest thans poogt om zich door oen terug tocht te redden. De toestand is reeds' aanmerkelijk verbe terd. Sommige steden waren aan een plunde ring ontkomen door hare poorten voor de roe vers te openen, en zware losprijzen te beta len. Al degenen, diet tegenstand loden werden op gruwelijke wijze gemarteld. Verscheidene missie-'geneesbeeren verplegen de gewonden. TWEEDE KAMER Zitting van Donderdag 16 April. Aan de orde is het ontwerp-inkomsten- belasting. De heer Wijkerslooth de Weerde- steijn verdedigt het financieel beleid van den oud-minister Kolkman tegenover de kritiek van den heer Patijn en valt dezen op andere punten hij. Spr. handhaaft zijn oude standpunt, dat ta- tiefsverhooging beter zou zijn geweest dan directe belastingen. Spr. toont dit met name voor den landbouwer aan. Bier- en tabaksbelasting acht spr. de slechtst mogelijke belastingen. Uitvoerig betoogt spr. dan, waarom men de ongehuwde eigendommen steeds te zwaar belast heeft. Ten aanzien van de coöperaties is ook hij van meening, dat deze niet door te hooge lasten mogen worden gedrukt. Hetzelfde geldt z.i. voor den landbouwer. In het bijzonder kant spr. zich tegen art. 72 van het ontwerp, dat onbillijk is voor den land bouwer. Deze geheele belasting zal, meent spr., zeer drukkend zijn. De heer Gerretson wraakt het, dat het belastingobject hier tweemaal wordt getroffen. Voerts zal de praktijk van deze belasting z.i. zeer lastig zijn. Spr. vraagt, hoe de regeering denkt over de vraag van uitbreiding of beperking van het ge meentelijk belastinggebied. De regeering had dit ontwerp nog niet mogen indienen, voordat zij haar plannen te dien aanzien had blootgelegd. Er moet een duidelijke scheiding plaats hebben van het belastinggebied van rijk en gemeente. Spr. zal tegen het ontwerp stemmen, tenzij zijn bezwaren worden opgeheven. Hetontwerp-wetboek vanstrafvor dering wordt verwezen naar een commissie van voorbereiding. Na de algemeene beraadslaging over het aanhangige ontwerp zal ook het ontwerp- opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting aan de orde worden gesteld. De beraadslaging over het ontwerp-inkomsten belasting wordt voortgezet. De lieer De Savornin Lohman heeft tegen dit ontwerp eenige bezwaren. De wanver houding tusschen ryk en gemeente wordt gelaten zooals zjj is. Spr. is verder gekant tegen het pro gressiestelsel, hier toegepast. Spr. kritiseert de wijze van belasting van de nl. vennootschappen en houdt dan een uitvoerige rede Over de democratie en de politieke zeden enz. De heer De Monté Verloren betoogt,dat de Kamer den Minister heeft te steunen in zijn streven om nieuwe uitgaven tegen te gaan. Men sta geen uitgaven toe, vóór de middelen zijn gevonden. DeD finameelen toestand ziel spr. n in der ongunstig in daa de heer Van Vuuren en volstrekt niet verontrustend. In een zeer uitvoe rige, doch onverstaanbare rede, tracht spr. aan te toonen, dat de linkerzijde nu ook erkent er met directe belastingen alleen niet te kunnen komen. De heer Bos wijdt eenige beschouwingen aan den llnancieelen toestand en de middelen ter ver betering. Dit ontwerp was door de rechterzijde ingediend en had daar tot dusver weinig aanlei ding gegeven tot critiek. Thans blijkt men daar echter tot een kentering te komen. De heer Van Vuuren had bezwaar tegen de maatregelen tegen verkeerde aangiite. Het komt spr. voor, dat moei lijk krachtig genoeg daartegen kan worden opge treden. Tal van uitgaven worden gedaan voor middelbaar-, lager-, hooger onderwijs, ambachts-, handels en landbouwonderwijs, waardoor de kans voor de bevolking beter wordt z ch een behoor lijk inkomen te verschaffen. De gelden aan lndiö besteed maken het tal van ondernemers mogelijk, daar winsten te maken. Met cijfers geeft spr. een beeld van de aanzienlijke stijging der ver mogens. Daaruit blijkt, dat de gelegenhefd is ge- sehapen door eigen kracht en kapitaal zich een groot inkomen te verschaffen. De Staat heeft zeker in dit opzicht groole verdiensten en kan, zeil in benarde omstandigheden verkeerend, een hooger belasting heffen. Een dubbelde belasting is moeilijk te vermijden en z.i. geen reden tegen deze belasting te stem men. Met den heer Van Vuuren is spr. het eens, dat men hier niet te doen heeft met een belasting naar draagkracht, doch spr. is het niet eens met diens argumenteering. De belastingnood der gemeenten zal wel altijd een vraagstuk blijven of een oplossing vinden op ongedachte manier. In velen gemeenten is de druk zwaar, omdat ze zich als centrum tal van uitgaven hebben te getroosten voor de omgeving. De be lasting op de naamlooze vennootschappen bespre kend, wijst spr. er op dat deze belasting moeilijk hooger kan worden opgevoerd dan de Minster thans voorstelt, zonder het bedrijf vaak te zwaar te drukken. De naamlooze venootschap is een democratische onderneming, onder leiding van ta lentvolle mannen, waaraan een ieder financieel kan deelnemen. Op spr heeft de strijd tusschen de ambtenaren der registratie en directeur bela- lastingen een zeer onaangenaamen indruk gemaakt Spr. zou niet gaarne willen zien, dat op ambte naren pressie wordt uitgeoefend ten aanzien van het vrije woord, maar spr. acht het gewenscht, dat hier een woord van afkeuring wordt gesproken. Heden, Vrijdag, '11 uur zal spreker zijn rede voortzetten. IJe derde Vredesconferentie. In antwoord op een desbetreffende vraag ver klaarde de minister van Buitenlandsche Zaken in den Belgischen Senaat, dat de Belgische regee ring, alvorens te antwoorden op het Amerikaan sche voorstel om de opdracht betreffende het voorbereiden der derde Haagsche Vredesconfe rentie toe te vertrouwen aan het permanente Haagsche Scheidsgerecht, wenscht te weten, welk onthaal dit voorstel bij de andere regeeriDgen zal vinden. De meeningsuitwisseling -met sommige mogend heden nopens de vorming van een commissie van voorbereiding was niet toereikend om de zaak volmaakt op te helderen. De regeering ontving nog geen enkele mededeeling betreflende de onderhandelingen met Nederland en Rusland over het bijeenroepen der derde vredesconferentie. De vlootplanncn. Naar het Nederlandsch zeewezen vernomen heeft, is de minister van Marine voornemens dezen zomer den bouw van twee Dreadnoughts voor te stellen, die gelijktijdig op stapel zouden worden gezet. l'estbestryding op Java. Prins Hendrik heeft aan den minister van Koloniën de diensten van het Nederlandsch Roode Kruis doen aanbieden, voor de pestbestrijding op Java. De minister heeft daarop aan de Indische regeering aangevraagd, op welke wijze die hulp zou kunnen worden verleend. De ziekenfonds-kwestie. De provinciale bond van Ziekenfondsen in Noord-Holland heeft, naar de »Tel." meldt, gisteren te Alkmaar een algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer W. C. Visser, van Nieuwe Niedorp. De voorzitter constateerde de enorme uitbreiding van den bond. Van Maart 1913 tot Maart 1914 is het ledental van 5139 tot 15061 leden gestegen en thans bedraagt het 15339, in het afgeloopen jaar is de bond met 50 afdeelingen toegenomen. Bij de behandeling van het bestuursvoorstel om het bestuur een commissie van drie heeren te doen benoemen, welke een concept-regiement zal maken als leidraad ten dienste der afdeelingen, alsmeda voor de herziening van het huishoudelijk reglement en de statuten van den bond, na ken nisneming der gewijzigde wetten, drong men er uit de vergadering op aan, dat het bestuur dui delijk zou verklaren, waar het heen wil. De voorzitter drukte er zijn spijt over uit, uit vertrouwelijke brieven niet meer te kunnen meedeelen. De adviseur van den bond, mr. Elink Schuur man, van Hilversum, zette het verschil in opvattiDg tusschen de heeren Talraa en Treub uiteen en wees er op, dat het moeilijk is voor het bestuur om precies te zeggen in welke richting het wenschte te gaan wanneer iets meer bekend wordt van minister Treub's plannen, moet het bestuur in verband daarmede kunnen handelen. Nadat de voorzitter er nog op had gewezeu, dat men thans geen exclusieve houding moet aannemen en medegedeeld had, dat minister Treub, bij wien de bond goed staat aangeschreven, weet waarheen hij (de voorzitter) wil, werd overeen komstig het voorstel van het bestuur besloten. Het bestuur werd machtiging verleend om, wanneer het dit wenschelijk acht een adres naai de Tweede Kamer te zendenhet bestuur zal zich in verbinding stellen met mannen, vooraan staande in de beweging. Met het oog op den tegenwoordigen toestand werd besloten dit jaar te Alkmaar een tweede algemeene vergadering te houden. De heer mr. Elink Schuurman bepleitte de wenschelijkheid van de invoering van een zilkte" statistiek, waartoe vroeger reeds in principe was besloten. Een 5-tal afdeelingen verklaarden zich definitief voor de invoering eener statistiek, vele deden een voorwaardelijke toezegging. Besloten werd het punt: onderlinge verzekering tegen de geldelijke gevolgen van besmettelijke ziekten van de agenda te voeren tot nader order men achtte den bond nog te jong om dit ter hand te nemen. Besloten werd tot de aanstelling van een com missie van drie leden, om de afdeelingen desge- wenscht van advies te dienen. Aan het hoofdbe stuur werd de benoeming dezer commissie over gelaten. Gemeentelijke inkomstenbelasting en ryksiukomstenbelasting. Verschenen is het rapport van de commissie van de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeen- belangen, tot bestudeering van de vraag, wat voor de Nederlandsche gemeenten het meest aan bevelenswaard isopcentenhefïing op de in te voeren algemeene rijksinkomstenbelasting, of be houd van het tegenwoordige stelsel der zelfstandige gemeentelijke inkomstenbelasting. Leden van de commissie waren de heeren mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht (voorzitier) prpf. mr. G. W. J. Bruins, hoogleeraar a d. Ned. Handels-HoogeschoolL. de Fouw, inspecteur dei- directe belastingen mr. G. A. vhn Poelje, com mies ter secretarie van 's Gavenhage (secr.)F. Raedt, directeur der gemeentebelastingen te Am sterdam en Q. Rovers, id. te 's Gravenhage. Haar beschouwingen vat de commissie in de volgende stellingen samen I. Voor de bestaande zelfstandige gemeentelijke inkomstenbelasting behoort in de plaats te treden een regeling, waarbij de heffing geschiedt bij wijze van toeslagen op de rijksinkomstenbelasting. II. Deze toeslagen moeten niet geheven worden in den vorm van een zeker percentage van den rijksaanslag, doch naar een zelfstandig tarief, dat voor ieder inkomen het grondbedrag van den toeslag vaststelt, met inachtneming van de regelen van art. 243 gemeentewet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1