Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f finn ".t f en vr fis Gratis Ongevallen verzekering 3/sie Dinsdag 21 April 1914 No. 19906 Op den Balkan. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. mi f*nnn Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlaiidsch iNieuws. Binnenland. bü dood by Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange <3» J 111 verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeitI L U U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algemeene 1 IUU oen duim; I UU wijsvinger; I U bij verlies een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande- ren vinger. De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Peisoneele Belasting no. 2 dezer gemeente, over het dienstjaar 1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 20sten April 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat neden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be- zwaarscnnfien tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, betiooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21sten April 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, N jO t a aan G r i e k e n 1 a n Naar de Temps" uit Londen verneemt, aan vaardt de nota der mogendheden aan Grieken land de rectificatie der grens bij Argy roc ii stro, zcjoals die in de Griekse he nota wordt voor gesteld. Die mogendheden kunnen zich daaren tegen met de grens - ree tificati e bij Koritza niet vereenigen. Wat de eilanden betreft, verklaren ao mo gendheden zich bereid, op: vriendschappelijke wijze gebruik te maken van hun invloed op Turkije; zij wenschen echter geen andere verplichtingen op zich te nemen. De nota be handelt niet de kwestie, der Dodecanesse; en geeft geen antwoord op de voorstellen, bette! fende Casteilerino. Met betrekking tot Epirus, spieekt de nota niet van waarborgen, en maakt zij geen mel ding van een middel tot het uitoefenen van pressie op de Albaneescihe negeering, om de bevolking de gebiechte privileges te verke nen. Wel beloven de mogenahtvlen haar in vloed te zullen aanwenden om :1e Epirotc-n eenige voorrechten te bezorgen. De neutraliteit van het kanaal van Korfoe is noodzakelijk. De kwestie der ontruiming zal het onderwerp uitmaken van een afzon derlijke mondelinge mededeeling, waarbij aan Griekenland gevraagd zal worden om onmid dellijk het Epirotische grondgebied, dat aan Albanië is toegewezen en waar zich nog Griek- sche troepen bevinden, te ontruimen. RUSLAND De Petersburgski Kurier" verneemt, dat dia Duits'che gezant, graaf Porutalès, na zijn vertol niet naar zijn post terugtoeeren zal Tot zijn opvolger zou baron Mumm von Schwarzenstein benoemd woandein. Deze keuze mort echter door het Russische ministerie van Buitenlandsdhe Zaken niet goedgekeurd worden, daar Mumm als een vijand van Rusland bekend staat. Wordt hij derhalve toch tot gezant benoemd, dan zal zijn verblijf in de Russische hoofdstad niet van langen duur zijn. ITALIS. Volgens de „Giornale d'Italia" heeft het hoofd bestuur van de vakvereenigiing van spoo r wegbe ambten, dat te Ancona vergadert, besloten de staking uit te stellen toil een gunstiger tijdstip, hoewel de door de regeering genomen maatre gelen tot nu toe niet bevredigend voor da spoor wegbeambten zijn. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens de „Wiener Mittagzeitung" wordt van heden af dagelijks een officieel bulletin over den toestand des keizers uitgegeven. De bladen deelden eergisteravond mede, dlat de keizer zich op het gewone uur naar bed bei- gaf. De temperatuur bedroeg des avonds 38. Des nachts werd de keizer herhaaldelijk door hoest buien in zijn rust gestoord. Toch is de alge meene toestand niet ongunstig. Gisterochtend vroeg begaven de geneesheeren Herzi en Ortner zich naar den keiaejr, die constateerden, dat h:rj aan bronchitis leidende is. Gisterochtend om acht uur bezochten aarts hertog Franz Salvator en aartshertog Maria Valeria de vertrekken des keizers om naar zijn toestand te informeeren. Die „Nette Freie Presse" verneemt uit hof kringen, dat er geen aanleiding bestaat tot ernstige bezorgdheid. Alle personen, die zich in de onmiddellijke nabijheid des keizers bevinden, meenten met reden te kunnen ho.ipen, nat de keizer binnen zeer korten tijd va.n zijn catar- rhale aandoening hersteld zal zijn. De „Wiiener Allgemeine Zeitung" verneemt uit goede bron, dat zich een aanmerkelijke verbe tering in den gezondheidstoestand aes keizers beeft voorgedaan. De keizer geeft blijk van zijn gtewone werkkracht, hetgeen een zeer gunstige n invloed uitoefent op de genezing in het hui dige stadium der ziekte. Het gisteravond gepTbliceerde bulletin over den toestand des keizers luidt als volgt: De catabrale verschijnselen aan de luchtwegen naar de rechteiriong nemen af: evenals gistei- rer. was ook heden wederom een koortsachtige temperat.uors verhoog ing waarneembaar. De pols slaat langzamer, de eetlust en ue algemeene toestand is aanmerkelijk beter, ee aanvallen van hoest blijven aanhouden. Le Keizer zal zich den 26en April met naar Budapest begeven. Een ofticieusc nota zegt, (lat aartshertog Franz Ferdinand den keizer zal ver tegenwoordigen en de delegatie op het konink lijk kasteel te Pesth zal ontvangen. MEXICO. In een interview verklaarde president Wilson Men moet niet veronderstellen, dat wij Mexico een oorlog zullen aandoen wij willen geen oor log, maar alleen rechtvaaraighei-lDe oorïog kan vermeden worden, indien Huerta met beleid ppL treedt. De gemeenschappelijke raad voor leger en ma rine heeft gister onder voorzitterschap van ad miraal Dewey, weer voor het eerst sedert maan den vergaderd, ter bespreking van plannen om trent de samenwerking van leger en vloot voor bei geval dit noodzakelijk mocht zijn. Do gene raals Wood en Witherspoon woonden ae verga dering hij. Regeeriiigsambtenaren vernemen, uat in Mexico ten exodus: van Amerikanen is begonnen. Eer gisteren zijn honderden onderdanen der Veree- r.igde Staten uit Mexico City naar Vera Cruz vertrokken. In het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden is een motie ingediend, waarin de aanwending van de gewapende macht door de Vereenigde Staten, om de eischen tegen Hutirta kracht bij te retten, goedgekeurd wordt. De sdag'schepen „Virginia", „Nebraska" en „Ge orgia" hebben bevel ontvangen Vrgtlag van Bos ton naar Tampico te vertrekken. Uit Vera Cruz: Huykes, de chef van den stat der Atlantische vloot, bracht een bezoek aan generaal Maas1, dien bevelhebber der federale troepen le Vera Cruz, en aan den commandant clejr haven, wien hij last gaf te bevelen, dat alle koopvaardijschepen de haven zouden verlaten. De Amerikaansthei consul heeft alle buiten- landsche vrouwen uitgenoodigd de wijk te ne men aan boord der schepen, die op het ooglen- tlik in de haven liggen, en bij voorkeur aan boord van de „Mexico" en de Espera nza", wel ke schepten voor dat doel door de Amerikaan- sche marine gecharterd zijn. De waarschuwing van commandant Hughes heeft alleen betrekking op Amelrikaansche koop vaardijschepen. In zijn boodschap, waarin hij het Congres ver zoekt om een gewapend optieden der Vereenigde Staten tegen Mexico goed te keuren ten einde Huerta te dwingen tot erkenning Ier rechten en waardigheid der Vereenigde Staten, zegt presi dent Wilson, dat hij ieder denkbeeld van eer. aanjvllenden oorlog of vergroot ing van het grond gebied der Unie van de hand -wijst„Wij voeren geen oorlog" zegt Wilson „tegen het Moxi- caansche volk, maar uitsluitend tegen Huerta." De verjaardag van Prins Hendrik Door verschillende vereenigingen is gister-vond te 's-Gravenhage de verjaardag van Prins Hendrik gevierd. Ook in verschillende kerken werd dezen dag herdacht. De straten in de binnenstad boden den gewonen aanblik van alle dergelijke avonden bij mooi weer. Het was stampvol op de Prinsegracht bij de kermistentjes, stampvol in het Voorhout onder dc lichtjes en om de muziektent, was het druk en levendig in de straten en in de koffiehuizen, waar zij, die voor het aam zaten, zich geen oogenblik behoefden te vervelen nauwelijks was het eene zingende en musiceerende gezelschap voorbijgetrokken, ot een ander even uitgelaten troepje vroeg weer of liever eischte weer de aan dacht. Als steeds droegen de openbare gebouwen, de voornaamste hotels, sociëteiten en koffiehuizen de lichtversiering. Het departement van Justitie had ditmaal een nieuwe, bestaande een decoratieve poort in geel, wit en rood licht met een sierlijke H. in paars bovenaan. Een groot deel van hen, die in het Korte Voor hout luisterden naar de muziek had zich opge steld voor het paleis van de Koningin Moeder, wuar men wist, dat het koninklijk echtpaar te gast wast. Om 9 uur 4o werd een luid hoera aangeheven H. M. en Z. K. H. siapten in den wachtenden auto en reden het lange Voorhout af, uiterst langzaam door de volksmenigte heendaar de politie onkundig was van het voornemen, om dezen route te nemen, en dus niet vooraf-eenige ruimte had gemaakt. Langs een kleinen omweg en overal luide toe gejuicht, bereikte het koninklijk echtpaar zonder eenig gevolg het Huis ten Bosch. Eerste Kamerverkiezing. De Provinciale Staten van Gelderland zijn in buitengewone vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 Mei a.s. om te voorzien in de vacature van een lid der Eerste Kamer, ontstaan door het overlijden van J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye. Waarborgwet. Staatscourant no. 97 bevat het kon. besluip houdende wijziging der bepalingen ter uitvoering van de wet omtrent den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. Grootsche plannen. Ter secretarie van de gemeente 't Bildt zijn plannen ter inzage gelegd voor de oprichting van een waterschap, omvattende de gemeente 't Bildt en een deel van de gemeente Ferwerderadeel. ter grootte van 8100 H.A. en waarvan de kosten zijn geraamd op f362,000. Bakkerij-tentoonstelling. Naar men mededeelt, zal te Dordrecht weder om een bakkerijtentoonstelling worden gehouden en wel vermoedelijk in September het waarboig- kapitaal moet reeds bijeengebracht zijn. Minister Cort v. d. Linden. Naar men uit 's-Gravenhage meldt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken gister zijn werkzaamheden hervat. De oudersdomsrente van Mr. ïreub. Naar de Tel. verneemt, heeft een onderzoek door het Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam gehouden, uitgemaakt dat het wetsontwerp-Treub in zake de ouderdomspensionneering in eersten opzet geen nadeeligen invloed zal hebbea op de begrooting van Amsterdam. De gegevens, waarover de Minister beschikte, blijken vrijwel overeenkomstig de werkelijkheid. Onder socialistisch bewind. Gevolg van het optraden van het socialistisch bewind te Zaandam was, dat op den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik in strijd met de ge woonte, die steeds en overal gevolgd wordt, van de openbare gebouwen niet werd gevlagd. (Tijd) Het voorzitterschap der Eerste Kamer. In politieke kringen in Den Haag loopt het hardnekkig gerucht, dat bij de rechterzijde het voornemen zou bestaan tot voorzitter der Eerste Kamer te benoemen mr. W. K. F. P. graaf van Bijlandt, den christelijk-historischen afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Apeldoorn en oud-pre sident van die Kamer. De Staten van Gelderland zouden den graaf dan tot lid der Eerste Kamer kiezen, als opvolger van wijlen baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken en graaf Van Bijlandt zou den Kamerzetel voor Apeldoorn openmaken. Tot zoover het gerucht, waarover men zich in de kringen der rechterzijde niet wenschte uit te laten. (Tel.) De stuwadoorswet en de drankbestrijding. Naar men weet, zal nog vóór het zomerrecès de stuwadoorswet in openbare behandeling worden genomen. Wordt het ontwerp tot wel verheven dan zullen, mag men vertrouwen, eenige misstanden in het havenbedrijf wel verdwijnen, o. no. de wijze waarop soms het loon wordt uitbetaald. Een kort geleden door ons ontvangen schrijven van een R. K. drankbestrijder te Rotterdam wees ons op eenige misstanden ia de havens, die zeer zeker bestreden dienen te worden. De vraag doet zich nu voor zou het bedoelde ontwerp voor de Dekenale Bonden te Amsterdam en Rotterdam geen aanleiding kunnen zijn, om onze Kamerleden van eenige gegevens in dezen te voorziëo Daar toe is een uitgebreide euquète niet noodigdoor hun ervaring en vooral door het huisbezoek weten onze drankbestrijders wel, waar en hoe het kwaad woekert. En alleen reeds door de feiten mee te deelen, zouden zij een werk ver richten, dat en aan de drankbestrijding en aan de stuwadoorswet ten goede zou komen. (Tijd) Oud-Minister Krans over z(jn reis. De oud-minister van Waterstaat, prof. dr. J. Kraus, heeft de welwillendheid gehad, aan een Haagsch redacteur van het Persbureau M. S. Vaz Dias op diens verzoek het een en ander te vertellen over zijn reis naar Peru en Curasao, waarvan hij juist is wedergekeerd. De heer Kraus begon met te herinneren aan de aanleiding van zijn reis de opdracht der Peruaan- sche regeering om een bepaald werk voor de haven van Callao te ontwerpen. Reeds spoedig na aankomst ter plaatse bleek hem echter, dat dit bepaalde werk waarsetiijnlijk niet in de eerste plaats voor uitwerking in aanmerking behoorde te worden gebracht, zoodat een studie over de geheele baai wenschelijk of noodzakelijk werd. Afgescheiden van de havenstudie van Callao werd een reis naar de meer Zuidelijk Peruaansche haveas gemaakt, bepaaldelijk naar Mollendo, eind punt voor de spoorwegeD, welke een groot deel vau Zuid-Peru en van Bolivia bedienen. Het gold hier de vraag naar de economische wenschelijk- heid om deze door de natuur slecht bedeelde haven door een ander te vervangen. Eindelijk werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om een uitvoerhaveh te vormen voor de kuststreek van de vruchtbare vallei van Canana Door een en ander duurde het verblijf in Peru langer dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De plannen zullen thans te Den Haag worden uitgewerkt, waartoe de ingenieurs van den Broek, Goedhart en Teilegen en de kapitein ter zee Hoven, ,die allen den heer Kraus naar Peru ver gezelden, hunnen medewerking zullen verleenen. De reis liep over de landengte van Panama, waar het werk der doorgraving, zoo goed als voltooid is. Groote bewondering gevoelt prof. Kraus voor de wijze, waarop de Regeering der Vereen. Staten erin is geslaagd, de hygiënische toestanden in Panama te verbeteren. Bij zijn be zoek een vijftiental jaren geleden woedde er de gele koorts met groote felheid. De nieuwe regee- ''ing heeft ze met de muskieten het land uit weten te krijgen. Het sterftecijfer is er in eenige jaren van buitengewoon hoog... buitengewoon lang geworden. Prof. Kraus is, gelijk men weet, ook nog een dag ot tien op Curacao geweest. Onze regeering

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1