Stads- en Gewestelyk Nieuws Kunst en Letteren. Gemeenteraad. Idem voorstel om aan mej. E. van Eiene, on had hem verzocht op zijn terugreis de havenwer ken daar in oogenschouw te nemen^ten einde zijn oordeel daarover te vernemen. Aan dit verzoek werd welwillend voldaan, zoodat over eenigen tijd een rapport over zijn bevindingen kan worden tegemoet gezien. Op Curacao werden behalve de haven verschillende instellingen bezocht als de phosphaatmijn, de openbare en bijzondere scholen en de vlechtscholen voor hoedenindustrie. De organisatie en de leiding van deze industrie, die door het armste en minst ontwikkelde gedeelte der bevolking wordt beoefend, berust bij den heer H. Cohen Henriquez, die met veel kennis van zaken en met de grootste toewijding zijn moeilijke taak. verricht. Hij heelt het toezieht op de ver schillende leerscholen voor het vlechten, licht de mensehen in omtrent de vormen, die zij in ver band met de wisselende modes aan de hoeden moeten geven en bevordert, dat de koopers een redelijken prijs aan de vervaardigers geven, een punt, dat vroeger wel eens te we-nschen overliet Deze huisindustrie levert een middel aan velen om bij de nogal eens voorkomende misoogsten den mond boven water te houden en hun alzoo voor armlastigheid te behoeden. Dank zij de vol ijverige bemoeiingen van den heer Hanriquez is deze industrie in de laatste jaren zeer vooruitge gaan. Bij de beoordeeling van de economische betee- kenis van de kolonie, moet men, zegt prof. Kraus, overigens niet uit het oog verliezen, dat Curacao slechts een klein wereldje vormt met niet veel meer dan 30.000 menschen, waarvan de helft in de haven Willemstad woont. Legaat. Wijlen de heer A. D. D. Schretlen heeft aan de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo te Nijmegen f1000 vermaakt. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 April medegeaedd door het. Kpn. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.3 te Dresden. Laagste barometerstand 754.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgeaden dagmeest zwakke veranderlijke wind, licht tot halfbewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer, zelfde temperatuur. Brandweer-lezing. Wij vestigen nog te dezer plaatse de aandacht op de belangrijke brandweer-lezing, welke aanst. Donderdag, 's avonds 8 uur, in gebouw Odéon vanwege de vereeniging van Stchiedamsche Brand weerlieden „Vriendschap' zij ons aoel" wordt ge il enden. Deze lezing), do;or den heer J. K oom an van Rotterdam te houden en door lichtbeelden ver duidelijkt, geeft een beeld van de brand weer middelen. zoowel in den ouden lijd, in den pri mitieven vorm, als van do weermiddelen in de groote- volmaaktheid waartoe zij in onzen tijd gekomen zijn. Introductiekaarten zijn, zooals uit de adver tentie blijkt, aan verschillende daarin aangezet- ven adressen te bekomen. Volksbadhuis. In de week van 1218 April '14 werden genomen 511 baden. Ie klas kuipbaden 30, regenbaden 27 2e klas kuipbaden 76, regenbaden 339, 5 ets. kinder baden 39. Tot badmeester in het Schieüamsch V olksbad huis in de plaats van den heer C. J. Duimel, tot tweeden bevolkingscontroleur benoemd is mét ingang van 22 April a.s. benoemd, ue heer A. de Jong. te Rotterdam. De verjaardag van Prins Uendrik. Op het gisterenmorgen door het Gemeente-be stuur verzonden telegram van gelukwenachen aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden werd gis peen middag het volgende telegram terug1 ontvan gen: j „Zijne Koninklijke Hoogheid laat u zeer dart ken voor de gelukwenst'hen. Adjudant BIJL DE VROE". In de O oie v aa r s fc r u g is heden-och tend omstreeks 9 uur een schip1, geladen met hooi, beklemd geraakt tengevolge waarvan het verkeer gedurende eenigen tijd gestremd was. In de S c h i e n a b ij de O o i e v a a r s b.r u g' liad hedenochtend om 93/4 uur een aanvaring plaats tusschen een Rijnaak en een spoeling- schouw. De spnelingsebouw zonk gedeeltelijk, waarbij tevens alle spoeling verloren ging. Later is de schouw weer vlot gebracht. Heden wer den te dezer stede de t u- !ei cu]ose-bloempjes een groot rood bloempje, met een weinig groen op verschillende plaatsen in de stad door jongedames ten verkoop aan geboden De verkoop ging blijkbaar weer zeer vlot, zoodat op een g'oede recettei mag- gehoopt worden. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 23 April 2.48 v.m. 2.55 n.m. UIT ROTTERDAM. Mr. A. R. Zimmerman, burgemeester van Rot terdam, is sedert èenige dagen lijdende aan een katarrh der bovenste luchtwegen met wisselende temperatuursverheffing. Hem is voorgeschreven voorloopig het bed te houden, zich niet met ge meente-aangelegenheden te bemoeien en geen be zoeken te ontvangen. UIT DELFT. De president van de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage, besliste den 17en December jl. in kort geding, dat de gemeente Rijswijk de in den Haagweg gelegden kabel uit dien weg moest nemen en den weg herstellen, volkomen in vori- gen toestand, terwijl Delft gemachtigd werd, in dien Rijswijk in gebreke bleef, om den gelegden kabel zelf weg te nemen en den weg te herstel len, desnoods met inroeping van den sterken arm, en ten koste van Rijswijk. Tot nu toe bleef Rijswijk in gebreke den kabel uit den Haagweg te nemen, hoewel was bepaald, dat dit binnen twee dagen na de beteekenis van het vonnis moest geschieden. Van het haar toegekende recht om den kabel uit den weg te nemen, was door de gemeente Delft tot heden geen gebruik gemaakt, doch daar ter plaatse waar de kabel gelegd is, is de weg verzakt, vond Delft het oogenblik gekomen om, alvorens den weg te herstellen, daar eerst den kabel uit te nemen. Gisterochtend omstreeks 7 uur werd door ge meentewerklieden van Delft aangevangen met het opbreken van den weg en het uithalen van den kabel, waarbij als deskundige tegenwoordig was de opzichter Klut van de electrische centrale te Delft. Mede waren tegenwoordig de hoofdinspec teur van politie en enkele beambten der Delf'tsche politie. De burgemeester van Rijswijk, mr. Zubli, was bij het wegnemen van den kabel tegenwoordig en deelde mede, dat Delft jl. Zaterdag gevraagd had, of Rijswijk bereid was den kabel, die met onderling goedvinden, onder voorwaarde dat geen stroomlevering zal plaats hebben, in den weg was gebleven, daaruit te nemen. Rijswijk heeft daarop geantwoord, daartoe bereid te zijn, doch Delft was al direct aangevangen met het wegnemen van den kabel. Concert L. v Beethoven". Joh. Goemans. Het is opmerkelijk, dat de concerten, door het «Symphonie-orkest L. van Beethoven" alhier geor ganiseerd, zich in een steeds klimmende belang stelling van rauziekvrienden mag verheugen. Ook het gister-avond in Odéon gegeven concert trok weer een groot aantal bezoekers. Geen plaats was onbezet, terwijl velen zich met een staan plaats tevreden moesten stellen. Uit deze groote belangstelling mocht dan ook wel tfgeleid worden, dat de verwachtingen van de prestaties van het orkest en den dezen avond optredenden pianist, den heer J. Goemans, hoog gespannen waren. De aanwezigen zijn in geen enkel opzicht te leurgesteld geworden. Wat er gegeven werd, behoorde inderdaad tot het allerbeste wat van een dergelijk orkest mag verwacht worden. Het concert werd geopend met «Symphonie no. 6" van J. Haydn. Dit nummer, waarin hooge eischen ,aan de medewerkenden worden gesteld, voldeed .uitstekend. In 't bijzonder verdient lof de wijze waarop «Menuetto" en «Allegro di molto" werden ten geboqre gebracht. De eerste afdeeling van het programma werd besloten met «Konzert", voor piano en orkest, van E. Grieg. Dp kennismaking met den nog jeugdigen artist, den heer Joh. Goemans, zal zeker velen ten zeerste hebben voldaan. Groot was zijn bedrevenheid in de bespeliDjj van den vleugel, waarbij prachtige aanslag en zeer goed verzorgd spel op schitterende wijze tot uiting kwamen. Het orkest beheerschte zijn taak volkomen, zoodat een voortreffelijk samenspel in dit nummer werd verkregen. Een daverend applaus viel den executanten ten deel. Onder dit applaus werd den heer Goemans een fraai bloemstuk aangeboden, een inderdaad wèl verdiende hulde Na de pauze, toen het orkest «Le Calif de Bagdad" van Boieidieu had doen hooren hooren, mochten we andermaal de groote talenten van den heer Goemans bewonderen. Van Chopin gaf hij «Ballade nó. 1 g-mineur" en van Liszt«Rhapsodie Hongroise". Wie zulke klavierstukken op inderdaad artistieke wijze kan uitvoeren, behoort over een groote bedre venheid te beschikken. De heer Goemans heeft getoond, dat hij volkomen aan hoog gestelde eischen beantwoordt. Zijn voornaam, vlot en zeer antistiek spel kon niet anders dan een buitengewoon gunstigen indruk bij den toehoorders maken. De beiden stukken ontlokten grooten bijval. Tot slot van den avond gaf het orkest «Fruh- lingserVvachen" en «Marche des Troubadours", resp. van Bach en Roubier, een alleszins waardig slot voor dezen schoonen kunstavond. De heer J. C. M.-Feltzer, die met taaie volhar ding zijn orkest tot steeds betere prestaties weet op te voeren, mag met groote voldoening terugzien op hetgeen gister-avond het publiek tegenieten is gegeven. Wij wenschen den heer Feltzer toe, dat hij nog vele van zulke schoone kunstavonden zal kunnen organiseeren. Van de zijde van het publiek zal hij ongetwijfeld op onverflauwde belangstelling mogen rekenen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Diiisdag 21 April 1914, des namiddags 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezigde heeren v. d. Schalk, Briel Sasse, v. d. Meer, Koupcnans, v. d. Velden en Wouterlood. Vastgesteld worden de notulen der vergadering van 10 Maart 1914. De vaststelling van die van 31 Maart d a.v., wordt verdaagd. Mededeelingen. De Voorzitter doet voorlezing van de bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik gewisselde telegrammen, in ons blad medegedeeld. De Voorzitter deelt mede, dat bij het col lege van B. en W. zijn ingekomen Van den minister van Btnn. Zaken een schrij ven houdende mededeeling dat het Raadsbesluit dd, 31 Maart jl. tot tijdelijke benoeming van mej. G. J. J. Kok, tot leerares in de klassieke talen aan het Gymnasium, wordt goedgekeurd Van Ged. Staten: A. een schrijven, ten geleide van de op 6 April 1914 goedgekeurde Raadsbesluit en dd. 31 Maart jl.; Ie tot verhuur aan A. Malendijk te 's Graven deel van een strook grond ten Westen van het Sterrenbosch, groot ongeveer 8000 M2 2e tot verhuur aan de firma van Egmond Co. te Leiden voor het monteeren van ijzercon structies, voot een jaar, met een optiejaar voor den huurder, van den ongebruikten grond aan den kop van de Oude Sputhaven, groot 1000 M2 3e tot verhuur van J. II. Lepolder van perceel 32 in het Sterrebosch 4e tot verkoop aan D. Kok qq. van een perceel bouwgrond aan de Nassaustraat 5e tot verkoop van T. W. Lauta van Aijsma Sr. van een perceel bouwgrond aan de St. Lidui- nastraat, hoek Tielman Oemstraat. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. B Een schryven ten geleide van de op 14 April jl. goedgekeurde Raadsbesluiten le tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting dienst 1913 (model B) met een bedrag van f 883. 2e tot wijziging van de begrooting dienst 1914 (model C) met een bedrag van f5400. C. Een schrijven waarbij ingevolge art. 34 der Armenwet de ontvangst wordt bericht van het Raadsbesluit dd. 31 Maart jl. tot wijziging van de instructie voor de gemeente geneeskundigen en vroedvrouwen, belast met de behandeling der be- hoeftigen D. Een schrijven, ten geleide van de op 14 April goedgekeurde raadsbesluitenlo. d.d. 17 October 1913 tot wijziging der begrooting 1913 (model C.) met een bedrag van f 76000.2o. dd. 18 November 1913 tot wijziging dierzelfde be grooting f model C) met een bedrag van f88000. en 3 dd. 18 November 1913 tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting 1913 (mo del B.) f73000.— Ingekomen stukken. Van B. en W. Voorstel tot onderhandsche verhuring, voor het seizoen 1914, van het grasgewas van 3 perceelen bouwgrond aan de Huijsmansstraat aan J. M. van Vliet, voor de som van f25.en van het gras gewas van 1 perceel bouwgrond aan de Nassau straat van C. Suiker, voor den prijs van f5.— Overeenkomstig het voorstel wordt hiertoe be sloten. Idem voorstel tot niet-ontvankelijkverklaring van het beroepschrift dd. 23 Maart jl. van J. Schuijer tegen de voorwaarde, waaronder hem bij besluit van B. en W. van 22 December 1913 ver gunning is verleend om een nieuw fabrieksge bouw te bouwen aan de Noordvest no. Ill, 113, 115 en 115a luidende, dat hij ten behoeve van een tweetal beerputten met waterdichten beerkel- der, ter afvoering van faecaliën, ten kantore van den Directeur van Gemeentewerken een stfm van f400.moet storten, en waarin hij verzoekt hem gelegenheid te geven op het gemeenteriool aan te sluiten. B. en W. stellen voor, hierop dadelijk te be sluiten en het adres voor het overige in handen van B. en W. te stellen ter afdoening. De heer Houtman vraagt hoever het fa brieksgebouw van het riool verwijderd is en wat B. en W. verder zullen doen. De Voorzitter zegt, dat in ieder geval het beroep niet ontvankelijk was. De heer v. Westendorp, wethouder van openb. werken, zegt dat het plan bestaat een beerput te maken aan den walkant. De heer Evers zegt, dat het ook uit een hy giënisch oogpunt beter zou zijn aan het gemeente riool aan te sluiten. De heer v. Westendorp merkt op, dat wanneer aan het riool wordt aangesloten de fae caliën toch in de Noordvest zullen terecht komen. Alleen wanneer aansluiting kon worden verkregen op het riool hetwelk door het Broersvest-stoom- gemaal wordt bemalen, kan een afdoende toe stand verkregen worden. De heer v. d. Zee meent dat er een plan be staat de geheele Noordvest te rioleeren. De Voorzitter zegt, dat dit plan nog niet hier is geweest. De heer v. Westendorp verklaart, dat om de firma te helpen de beste manier zal zijn zoo te doen als thans wordt voorgesteld. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. De heer v. d. Velden komt ter vergadering. Idem voorstel tot intrekking van de bij Raads besluit van 21 October 1913 verleende machtiging om aan F. Smulders en H. K. Probest in erf pacht uit te geven een strook grond ter grootte van 40002 gelegen aan den Buitenhavenweg, ten noorden van het terrein van de Maatschappij «Excelsior", bij welk besluit hen tevens op het overblijvende stuk grond tot 1 April 1914 een recht van voorkeur werd gegeven. Overeenkomstig het voorstel wordt tot intrek king besloten. derwijzeres aan school B, tot 1 Mei 1915 onthef fing te verleenen van de verplichting om in de Gemeente te wonen. Ook hierop wordt in gunstigen zin, overeenkom stig het voorstel, besloten. Idem hun advies op het ter tafel gebrachte adres van de afd. Schiedam v. d. Bond van Nederl. Onderwijzers, waarin wordt verzocht de belooning aan de onderwijzeressen, die buiten de gewone uren les geven in de nuttige handwerken, gelijk te stellen met die van de vakonderwijzeressen. Hierop zal gelet worden bij de behandeling van het onderwerp waarop het betrekking heeft. Idem voorstel tot het verleenen van uitstel tot 1 Mei 1915 aan de Schiedamsche Tramwegmaat schappij van den aanleg van lijn C(Emmaplein Beurs)- Dit voorstel wordt ter visie gelegd ter behande ling in een volgende vergadering. Idem schrijven waarbij wordt aangeboden een voorloopig plan tot wijziging van het uitbreidings plan Z. W'. gedeelte naar aanleiding van een daartoe gedaan verzoek van de Bouwmaatschappij «Kortland", met voorstel zich voorloopig voor het in behandeling nemen van dit onderwerp te ver klaren, in afwachting van definitieve behandeling van deze zaak. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Hierop zal gelet worden, wanneer het punt, waarop het betrekking heeft, aan de orde komt! Idem voo! stel om aan den onderwijzer J. van Meurs voor de bijzondere diensten door hem aan de hulpafdeeling van de voormalige school H. be wezen een extra belooning toe te kennen van f 50, - Overeenkomstig het voorstel wordt hiertoe besloten. Van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen, advies tot goedkeuring van de reke ning over 4913 van de Commissie van beheer van de vernietigde gilden. Overeenkomstig het advies wordt' de rekening goedgekeurd. De heer K o o p m a.n s komt ter vergadering. Idem hun advies tot goedkeuring van de be grooting 1914 van de Ambachtschool voor Schie dam en omstreken. Overeenkomstig het advies wordt de begrooting goedgekeurd. Idem hun advies tot goedkeuring van de reke ning van de Kamer van Koophandel en Fa brieken. Ook deze rekening wordt overeenkomstig het advies goedgekeurd. Van de commissie van Toezicht op de gemeen telijke Arbeidsbeurs, schrijven waarbij wordt aan geboden het verslag over 1913. Kennisgevingzal worden opgenomen in het gemeenteverslag over 1913. De voorzitter zegt in antwoord op een vraag van den heer D i n k e 1 a a r dat aan de Arbeids beurs zal worden verzocht voortaan ook een jaar verslag te geven van het werkloozenfonds. Van Regenten van het St, Jacobs-Gasthuis schrijven, waarbij wordt aangeboden de rekening en verantwoording over 1913, Wordt gesteld in handen van de Commissie vor de Financiën en de Belastingen om advies. Van de Commissie van administratie voor het Stadziekenhuis, schrijven waarbij wordt aangebo den het verslag over 1913. Kennisgevingzal worden opgenomen in het gemeenteverslag. Van het Bestuur van het Schiedamsch Volk badhuis, schrijven waarbij wordt aangeboden de rekening en verantwoordig benevens het. jaarver slag over 1913. De rekening en verantwoording wordt gesteld om advies in handen van de Commissie voor de Financiën en Belastingen en het verslag aange nomen voor kennisgeving. Van P. J. Dobbelaar schrijven, houdende mee- dedeeling dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan school D aanneemt. Kennisgeving. Van mej. A. Gravestein schrjjven, houdende mededeeling dat zij hare benoeming tot onder wijzeres aan school H aanneemt. De heer v. d. Hoek vraagt inlichtingen in verband met deze benoeming in een vorige Raads zitting, gelijkiijdig met de benoeming van ander onderwijzend personeel aan die school, welk laatste gezegd werd een formaliteit te zijn. De heer G o s 1 i n g a, wethouder van onderwijs, verklaart, dat de benoeming is geschiedt na een voordracht van een drietal. Bedoelde onderwijzeres is reeds tydelijk werkzaam geweest. Het vorig jaar was er een oproeping gedaan. De heer v. d. Hoek zegt, dat het hem vreemd voorkwam, daar toch in strijd met de gewoonte gehandeld was. De Voorzitter merkt op, dat de benoeming toch wel in den vorm is geschied. Het schrijven wordt voor kennisgeving aange nomen. Van J. S. Paulssen, dankbetuiging voor de hem toegekende gratificatiën als magazijnmeester van het Handels—Entrepót. In verband met dit schrijven ontspint zich een vrij uitvoerige discussie, welke wij, wegens plaats gebrek, in ons blad van morgen zullen opnemen. Het schrijven wordt ten slotte voor kennisge ving aangenomen. Van P. H. van Roojen schrijven, houdende meededeeling, dat hij zjjn voorloopige benoeming tot directeur van het Stads-ziekenhuis aanneemt. Kennisgeving. Van K. Huisman, opzichter bij het Bouw-.en Woningtoezicht verzoek hem met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag te verleenen. In handen van B. en W. ter afdoening. Van directeuren der departementale bewaar scholen schrijven waarbij wordt aangeboden de rekening over 1913 en de begrooting 1914. In handen van Commissie voor de Financiën en de Belastingen om advies. Van W. J. van Dusseldorp en J. G. van Dus- seldorp te Vlaardingen, adres waarin zy verzoeken tot makelaar in koloniale waren te worden aan gesteld. In handen van B. en W. gesteld om advies. Van R H. M. Geerdes houdende mededeeling dat hij zijn benoeming tot gemeente geneeskun dige, tevens schoolarts, aanneemt Kennisgeving. Van mr. V. Sickenga, gemeente-secretaris verzoek om verlof tot afwezigheid uit de gemeente voor den tijd van 6 weken voor herstel van ge zondheid. B. en W. stellen voor het gevraagde verlof toe te staan. Hiertoe wordt besloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2