Gemeenteraad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Pcstbestryding op Java. Als gevolg van de destijds meegedeelde motie van de vereeniging van ambtenaren bij het bin- nenlandseh bestuur in Nederlandsch Indië en van de door de vereeniging Het Roode Kruis aan den minister van koloniën voor hetzelfde doel aange boden hulp heeft de minister namens de Indische regeering aan die véreenigingen medegedeeld, dat prijs zou worden gesteld op uitzending van hoofd verpleegsters, verpleegsters, benevens uitrustingen voor verplaatsbare hospitalen en tentwoningen ter opleiding van inlandsche verpleegsters en ten be hoeve der bevolking in door de pest geteisterde streken van Java. In verband hiermede is in het gebouw van de vereeniging Het Roode Kruis te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van den Prins der Neder landen, een vergadering gehouden van een voor- 'oopig comitéstaande de vergadering werd overge gaan lot vorming van een definitirf «comité voor hulpverscbaffiog aan de bevolking van door de pest geteisterde gewesten in Nederlandsch-Indië", hetwelk zich ten doel zal stellen aan bovenver melde wenschen der Indische regeeriDg uitvoerig te geven. Tevens zijn de noodige stappen gedaan tot vorming van een eerecomitéPrins Hendrik heeft het hem aangeboden beschermheerschap aanvaard. Binnenkort zal er een beroep gedaan worden op het Nederlandsche volk ten einde gelden te verkrijgen ten behoeve van het beoogde doel. De vereeniging van ambtenaren bij het blonenlandsch bestuur heeft reeds f1000 toegezegd, terwijl de bij de Nederlandsche-Indische Bestuursacademie gedetacheerde ambtenaren voor verschillende bijdragen hebben geteekend. De vereeniging Het Roode Kruis heeft eeu belangrijke gift toegezegd- Chr. Soc. Week. Door samenwerking van «Patrimonium", «Chris- telijke Nationale Werkmansbond" en «Maarten Luther", zal van 612 Juli a s. ie Lunteren een Chr. Sociale week werden georganiseerd, onder leiding van Dr. A. S. Talaaa en Dr. J. Th. de Visser. Verschillende sprekers zullen daar onder werpen uit de vakbeweging en dergelijke be handelen. Het aantal deelnemers is beperktde conferentie zal een intiem karakter dragen. (Ned.) Bezoek Deensche koningspaar. In comité genei aal heeft de gemeenteraad van Amsterdam gisteren besloteD, aan B. en W. een blanco crediet toe te slaan voor de gala-voorstel ling bij gelegenheid van 't bezoek van het Deen sche koningspaar. Die voorstelling zal, zooals men weet, gegeven worden in den Stadsschouwburg. Er zullen o.a. tableaux-vivants worden gegeven, bestaande uit voorstellingen uit de Deensche geschiedenis en het Concertgebouw-orkest zal o.m. muziek van den Deenschen componist Viels Gade ten gehoore brengen en «Ein Heldenleben", van Richard Strauss. Reglementen voor Scheepvaartwegen. Naar aanleiding van het verslag van de staats commissie voor de binnenschipperij opgemerkte ten aanzien van betonniDg, verlichting en sein- geviDg op de scheepvaartwegen heeft de miniser van Waterstaat een schrijven gericht tot de Ge deputeerde Staten der verschildende provinciën, waarin de wenschelijkheid uitgespoken, om bij het vasttellen van reglementen voor vaarwegen en daarin gelegen kunstwerken te letten op eenvor migheid met betrekking tot de genoemde onder werpen. Tevens heeft de minister de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid van meerdere eenvormig heid voor het geheele rijk in de reglementeering ,jer verschillende scheepvaartwegen, met name oer verschillende daarop van toepassing zijnde verbodsbepalingen, waarbij ware te overwegen de mogelijkheid van algemeene aanpassing dier re glementen aan het algemeen reglement van poli tie voor rivieren, kanalen enz. onder beheer van het Rijk. V ergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 21 April 1914, des namiddags 2 ure. (Vervolg.) Crediet Plantsoenaanleg. 6. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f700.— voor den aanleg van plantsoen aan de N.O.-zijde van de Verlengde Nassaustraat en beschikking op het desbetreffend adres van de heeren H. Gabel en M. C. en I. Ingelse. Ten vorige jare werd op dit voorstel njet ingegaan, de vergadering was toen van oordeel dat in verband met de ligging der tuinen, een plantsoenaanleg ter plaatse niet gewenscht was. Een adres van eigenaren van aldaar gelegen nieuw gebouwde woningen bracht hiertegen bezwaren in. Zij meenden door het niet aanleggen van dit plantsoen benadeeld te zijn. Waar thans de bezwaren zijn opgeheven, die tegen dezen aan leg toen hestonden en het aanleggen van een trottoir f500 duurder zou zijn dan een plantsoen aanleg. wordt thans, om aan den wensch van de commissie voor het Grondbedrijf te voldoen, hiertoe een crediet van f700 gevraagd. De Voorzitter zegt, dat nu gelijktijdig met dit voorstel moet behandeld worden het laatst ingekomen ndres van eenige bewoners van de Nassaustraat. De heer N o 1 e t zegt, dat deze zaak 't laatst behandeld is op 22 Juli van het vorig jaar, toen hij geen lid van den Raad was. De Raad verwierp toen bij meerderheid van stemmen den aanleg van het plantsoen. Spr. heeft, er toen geen reflexie op geslagenmaar nu is het voorstel weer inge diend onder den bedriegelijken schijn van zuinig heid een klinkerstraat kost f1200 en het plan- soentje maar f700. Die kosten zijn echter moeilijk na te rekenen 't is de doos van Pandora. Intusschen wil spr. niet zwartgallig zijn, maar het bedrag van f700 aannemen; maar vergeet men dan niet dat het plantsoentje ook onderhoud vordert; het onderhoud van uit 500 M. groote stuk platsoen zal f50 per jaar vorderen, aldus zal, gekapitaliseerd, het platsoentje met het onder houd f1900 per jaar kosten; dat is dus f700 duurder dan een straat. Is dat geen zuinigheid die de wijsheid bedriegt Toen spr. het betrokken jaarverslag nalas, zag hij, dat bij de behandeling dezer zaak de heer Van Westendorp zich tegenover den heer Wouterlood een cinische uitdrukking veroorloofde, die bewees dat hij al heel weinig diep op de zaak was inge gaan, Spr. betoogt dan in dit verband dat't hier een geheel andere zaak is als met de eigendom men der St. Vincentius-Vereenigiug tusschen de St. Liduinastraat ea de West Frankelandsche laan spr.'s buren en hij-zelf hebben geen ver gunning of' permissie noodig om daar een hek te hebben. Hij heeft 20 jaar lang grond in gebruik gehad had de gemeente toen een stukje uit de huur willen nemen, dan had" hij niets te zeggen gehad; maar hier is 't een heel ander geval. De grondverkoop aan de Warande; eerst aan de hee ren Knappert en Van der Schalk, is in '69 geregeld op de condities door den Raad vastgesteld. Die condities waren, dat de grond moest genomen worden tot een diepte van 53 M., aan de voor zijde zou palen aan de Warande en aan de achterzijde aan de daar geprojecteerde s t r a a t. De grond moest aan de Warande en aan de achterzijde afgesloten worden door een ijzeren hek en aan beiden zijden moest 6 M2 onbebouwd blijven, zoodat 't een tuinstraat zou worden. Geen vergunning of premissie hebben dus de betrokken eigenaren meer noodig om daar een uitgang te hebben. Evenmin als spr. van de ge stelde verkoopcondities kan afwijken, evenmin kan de gemeente dit doen. Wil spr. bijv. aan de voorzijde een soort tochtportaa! of koepel maken, dan kan hij dit niet doen zonder overleg met zijn mede contractantenevenmin kan de ge meente eigenmachtig met een enkele penne- streek het koopcontract ongedaan maken en zou zij dit toch doen, dan herrinnert spr. zich het histo risch woord II y a encore des juges a Berlin Maakt zij klakkeloos de verkregen rechten der eigenaars ongedaan, dan noemt spr, dat reine diefstal. Over de stemming van den Raad maakt spr. zich niets geen illusies; die laat hem koel; maar hij wil niet, dat later gezegd worde nu de toestand zoo is. had dan liever gewaarschuwd. Hierbij wil spr. 't voor 'toogenblik laten. De wethouder, de heer Lagerwey zegt, dat waar de heer Nolet zegt, dat de stemming van den Raad hem koel laat, hij dit niet kan zeggen. De beslissing van den Raad trekt zijne bijzondere aandacht. Hoezeer hem het voorstel ter harte gaat, verklaart hij zich van stemmen te zullen onthouden op grond van art. 56 der Gemeente wet, dat de leden van den Raad bij de beslissing over zaken die hun persoonlijk aangaan, zich van stemmen moeten onthoudeD. Nu is het dubieus of dit artikel hier in al zijn strengheid van toe passing is; maar spr. stelt er prijs op te verkla ren, dat hij zich nu althans van stemmen zal onthouden. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, wil op het betoog van den heer Nolet direct wat zeggen en 't met zakelijke argumenten bestrijden. Wanneer de heer Nolet in zijn betoog beweert, dat wanneer dit voorstel wordt aangenomen, er reine diefstal wordt gepleegd, doet hij daarmee een aanval op het Collage, zooals 't nu samengesteld is, en moest hij die sterke uitlating zeker niet doen. Er is toch een groot verschil in het standpunt dat door het College nu en den vorigen keer bij deze zaak wordt ingenomen. Toen was weth. niet bekend met de bedoelde koopcondities. Wat hem toen echter niet bekend was, is hem nu gebleken bij nalezing van bladzijde 359 van het betrokken jaarverslag der Raadszittingen. Destijds meende hij, dat de betrokken eigenaren moesten bijdragen in de kosten van het riool bij aanleg van de straat aldaarmaar van die meening komt hij nu terug. Welk recht heeft nu de heer Nolet den aanleg van het plantsoen «reine diefstal" te noe men Weth. kan dat niet begrijpen. Is 't dan geen straat meer als daar plantsoen komtde gelegenheid tot uitgang blijft toch behouden. Weth. zegt nog, dat, als men letterlijk aan het verkoopcontract vasthoudt, het hek dat bedoelden tuin van de straat afscheidt, te laag is: 1.50 M. A. P. Hij houdt verder vol, dat de uitdrukking «reine diefstal" hier allerminst op haar plaats is. De heer Nolet verklaart, dat waar de bet.r Van Westendorp over de verkoopvoorwaarden van den grond zeide, bewijst, dat hij den vorigen keer niet diep op de zaak is ingetreden. Nu verklaart hij met de verkoopsvoorwaarden beter bekend te zijn; maar waarom is hij dan bij vroegere behan deling zoo bout opgetreden in zake de bijdragen in de kosten van rioleering en bestrating? Spr. wil intusschen nog een marquant feit aanhalen om te doen zien dat wel degelijk een straat ach ter de bedoelde eigendommen voorwaarde bij den verkoop is geweest. Toen hij het vierde stuk grond kocht palende tegen den stal" van den heer Meijer (nu school), had de toenmalige burgemeester, de heer Pieter Jacob van Dijk van Matenesse, hem gezegddoe ons een pleizier en koop nu ook het stuk dat achter den stal overgebleven is; spr. zeide toen dat wel te willen doen. maar dan wilde hij a priori van B. en W. de permissie hebben, daar een tuinderswoning te mogen bouwen, waar van hij vooraf de teekening zou overleggen. Dat werd toen overeengekomen met den Raad maar bij den verkoop van dien grond werd uitdrukkelijk bedongen, dat die zou komen aan een straat achter de Warande. Ook is bij den verkoop van het vijfde stuk spe ciaal geconditioneerd dat dit zou komen aan een straat achter de Warande, 't Is dus uitgemaakt, dat de geheele bedoe'de grond aan een straat zou komen. Onder die omstandigheden hebben B. en W. geen recht hier een stuk grond uit den dienst te nemen en dat voor plantsoen te bestem men. Zoodoende kan men ook wel achter de tuinen aan de Warande plantsoen maken, waar door die turnen in de put raken. Spr. constateert ten slotte nog, dat de bedoeling van B. en W. niet de zelfde is als bij hun voorstel in Juli van het vorig jaar. De wethouder, de heer Van Westendorp, con stateert, dat het verwijt van «reine diefstal" nu is afgeloopen. Meermalen is naar bedoelde ver koopsvoorwaarden gezocht; maarzij waren niette vinden tot de Directeur van Gemeentewerken op recherge ging en de voorwaarden vond. Na inzage van die verkoopsvoorwaarden wil weth. aan zijne meening omtrent de bijdrage in rioleering en bestrating door de eigenaren niet. vasthouden Maar hij meent, dat men toch zoo kan aanleggen, dat er gedeeltelijk straat en gedeeltelijk plantsoen komt. De verkregen rechten worden aldus niet ontvreemd en aan de straat wordt een beter aan zien gegeven. Ook kan toch ook den heer Nolet het betrokken uitbreidingsplan niet onbekend zijn, waarbij aan de Verlengde Nassaustraat eenzelfde aanzien zou worden gegeven als nu wordt bedoeld. Weih. komt daarna nog terug op de uitdrukking «reine diefstal." De heer Nolet onderbreekt Uitgelokt door een verklaring in Juli van het vorig jaar die kras was Weth. zegt, dat het geen hij toen niet wist, hij nu wel weet. In het licht van den toestand zooals die toen was, is die ver klaring in Juli gegeven, te bezien en niet anders. Bedoeld plantsoen behoort toch tot het geheel. Weth. wijst verder op de ingekomen adressen hij kan zich wet begrijpen, dat adressanten zich hadden voorgesteld de straat zoo zou worden aan gelegd als nu wordt bedoeld. Hij komt ook nog terug op de berekening van kosten door den heer Nolet gemaakt maar deze vergeet dan dat het aanleggen van de straat ook geld kost. Veel liever ware het woord daarbij gebezigd niet gebruikt hij acht het beneden peil te spreken van een bedriegelijken peil van zuinigheid. Destijd heeft weth. werkelijk niet geweten wat hem nu bij inzage der verkoopsvoorwaarden bekend is. Waar nu verkregen rechten niet worden verkort, wat is er dan tegen dat daar plantsoen wordt aangelegd P De heer Evers heeft zich ook verwonderd over dit voorstel, waarin hij ziet een reageeren op het besluit in Juli II. genomen. B. en W. moeten toch ook de besluiten van den Raad eer biedigen, te meer waar de toestand aldaar niet is veranderd. De straat is aangelegd volgens ont worpen plan. Wanneer B. en W. daar plansoen doen aanleggen en den eigenaars slechts door een smal pad uitgang geven, dan worden die eigenaars verkort in hun recht om daar te bouwen. Dat noemt spr. machtsmisbruik. Aldus worden toch den eigenaars verhinderd met hun eigendom te doen wat zij willen. Zij worden dan belet daarop te bouwen en de waarde van den grond worut gedeprimeerd. De heer Nolet, nog repliceerend op het be toog van den heer Van Westendorp, wijst op de herhaalde verzekering dat er achter zijn eigendom een straat of weg zou komen, die ook in het uit breidingplan—Paul was ontworpen. Dan vindt hij 't ergerlijk, dat de verkoopsvoorwaarden aan vankelijk niet waren te vinden, 't Moet dan wel een ergerlijke janboel zijn op het stadhuis, waar zoo iets niet te vinden isspr. vond 't toch direct toen hij het jaarverslag van '69 opsloeg. Verder beantwoordt spr. nog de opmerking van den heer Van Westendorp dat het hek van zijn tuin eigen lijk te laag zou zijn. Toen hij 7 jaar geleden uit eigen liefhebberij het hek deed rijzen en verfraaien, door het te plaatsen op steenen voet, gaf burge meester Versteeg zelf de hoogte aan door den wensch uit te spreken, dat 't 30 M. zou uit steken boven de begane straat, 't Is dus 7 a 8 jaar geleden juist volgens de toen gegeven instruc ties gemaakt. De wethouder, de heer Van Westendorp, begrijpt niet, dat de heer Evers zoo verwonderd is over dit voorstel dat reageert op het in het vorig jaar genomen Raadsbesluit. Hij wijst er toch op, dat er do. 19 Sept. door de heeren Gabel en Ingelse een schrijven tot den Raad is gericht, waarin gevraagd werd in plaats van straat aldaar plantsoen te maken. 7ooveeI groote woorden, o.a. het woord machtmisbruik, behoefden toch niet gebruikt te worden. Zegt de heer Nolet, dat 't een rare boel op het stadhuis moet zijn, waar de verkoopsvoorwaarden niet waren te vinden, dan merkt weth. op, dat deze toch zelf ook de bepalingen van het contract niet precies wist; want dan zou hij geweten hebben, hoe hoog het hek van zijn tuin moest zijn: 't heeft de ver- eischte hoogte niet en 't heeft die ook Dooit ge had. Weth. geeft overigens, wat de verkoops voorwaarden betreft, niet toe, dat als wij de kweekerij daar eens opruimden, ook daar straat zou moeten worden aangelegd. Hij acht verder plantsoenaanleg daar ter plaatse een heele groote verbetering en begrijpt niet hoe de heer Nolet zich daar tegen zoo kan verzetten als hij achter op de veranda is, is hij dan veilig en vrij en zit hij als in een bosch te kijkeD, terwijl 't toch ook een heele verfraaiing voor de stad is. Weth. wijst verder nog op het belang van goede, behoorlijke woningen en dat ook de omgeving aan die woningen netjes wordt gehouden, zooals ook in andere plaatseD. Weth. herinnert zich nog het eigenwoordig woord van wijlen den heer Smit. Als er hier of daar een verloren hoekje of gaatje is, legt er dan een plantsoentje aan, en nu hebben wij er hier een, en 't is toch niet goed. Intusschen meent weth. toch, dat plantsoen wel veel beter zal staan, dan dat 't daar een steenen vlakte wordt. Als daar straat komt, kon 't wel zijn dat de tuinen er onder gaan. Weth. wijst er ten slotte nog op, dat hij terugtrekt wat hij verleden jaar gezegd heeft omtrent de bijdragen der eigenaars in de kosten van het riool, dat daar aldus een groote verbetering zal komen en dat de bedoelde adressanten terecht of ten onrechte ge hoopt hebben, dat aldaar plantsoen komen zou. De heer R i s merkt op, dat waar gesproken is van reageeren op een Raadsbesluit, het voorstel verleden jaar verworpen, slecht was voorbereid. Spr. heeft toen nog gezegd, dat de tuinen aldaar te laag waren. Wijl 'teen verwarde boel was, heeft hij toen tegen gestemd, om zich niet in een wespennest te steken. De heer Evers onder breekt, dat men den eigenaars nu belet aldaar te bouwen. De heer R i s vervolgt, dat zij bij bebouwing toch 6 meter van den weg moeten afblijven. ls 't nu geen straat meer, omdat't een straat is met plantsoen De heer Evers betoogt, dat de eigenaars het recht moeten behouden om te kunnen bouwen. Legt men plantsoen tegen hun eigendom, dan worden zij in hun recht van uitgang verkort. In de straat waar de heer Ris woont, is ook plant soen, maar niet tegen diens eigendom. Hier wordt echter het plantsoen wel degelijk tegen de glooiing der tuinen aangelegd, zoodat die tuinen in een put geraken en men den eigenaars dwingt die op te hoogen. De wethouder, de heer Van Westendorp, herhaalt, dat de tuinen te laag liggen. De heer Scheffers vraagt of B. en W. ook kunnen zeggen, wie de bedoelde toezegping vau plantsoen heeft gegeven. Hebben B en W. of het Grondbedrijf 't gedaan of heeft de heer Dominicus 't zich-zelven beloofd. De Voorzitter zegt, dat de Commissie van Grondbedrijf of B. en W. daarin niet gemoeid zijn en ook een ambtenaar niet bevoegd is zoo iets te beloven. Zulk een belofte zou van nul en geener waarde zijn. De heer Schreuder merkt op, dat de adressanten voor het plantsoen aldus medezeggen schap krijgen in den aanleg van de straat en door den eisch van een plantsoen een servituut leggen op de straat. De grond aldaar is aan den heer Dominicus verkocht voor een prijs dien de Raad niet gewild heeft, maar waartoe hij gebracht is door een verkeerd advies van den voorzitter van Grondbedrijf. De grond aan den heer Ingelse verkocht is niet te duur Ter elfder ure is men nu andere adressanten gaan bewerken. De beer Gabel of liever de heer Dominicus wenschte daar een plantsoen, zoo genaamd om het verooi- zaken van stof te voorkomen; maar spr. meent, dat men dan ook aan de Nieuwe Haven op korten af stand van de huizen wel plantsoen zou kunnen aanleggen. Bovendien kost dit plantsoen al weer f700 en spr. meent, dat men die uitgave niet moet doen, zoo lang de straten er nog, als bekend, bij liggen. De Voorzitter wil nu het voorstel van B. en W. in stemming brengen. De wethouder, de heer Van Westendorp, blijft er zich over verbazen, dat men den eige naars in hun rechten verkort aeht en dat men zelfs het woord machtmisbruik bezigt. Waar er verschil van zienswijze bestaat, kan men toch niet ontkennen, dat aan de eigenaars daar een uitgang is verzekerd. De heer Evers blijft volhouden, dat de rech ten der eigenaren wel worden verkort. Spr. constateert, dat de toestand aldaar niet wordt als die bij dokter Risden eigenaars blijft alleen een uitgangetje. De wethouder, de heer Van Westendorp, beweert nogmaals, dat de rechten der eigenaars niet worden verkorthun blijft een uitgang al daar behouden. De heer Houtman verklaart eerst het plan te willen zienhij is toch overtuigd dat de rechten der eigenaars aldaar door het aanleggen van een plantsoentje niet worden verkort. De wethouder, de heer Goslinga, meent,dat het idee eerst het betrokken plan over te leggen wel overweging verdient. De Voorzitter constateert, dat men dus de verdere behandeling wil'uitstellen tot eerst het kaartje zal zijn gezien. De heer mr. Kavel aars vraagt of daar een grasperk met bloemen dan wel opgaande boom pjes zullen worden geplaatst. De wethouder, de'heer VanWestendorp, verzekert, dat er beslist boompjes zullen worden geplaatst. De heer Houtman meent, dat de aanneming van het voorstel eer kans zal hebben, als eerst het plan word overgelegd. Het voorstelHoutman door de heeren Gos linga en mr. Kavelaars ondersteund, wordt bij stemming aangenomen met 131 stemmen. Tegen stemt de heer Van Westendorp. Verschillende leden, waaronder de bij het voorstel naast betrokkenen, hebben de vergade ring reeds verlaten. (Slot volgt). Het Emmabloempje. De opbrengst van den verkoop van het Emma bloempje te dezer stede was dit jaar (581.03* bruto. Ongeluk in een motorboot. Hedenmorgen om 9 uur was in de motorboot „l ier Gebroeders1", liggende in die Sehie nabij de Scheepswerf van dm heer v. d Burg, do 2G- jarigle monteur P. de Wit, uit Amsterdam, bietzig een nieuwen motor, die in het schip was geplaatst, in werking bei stellen. Door die een of andere oorzaak werkte de motor niet normaal en sloeg de slinger, waarmee die motor aan den g'ang werd gemaakt., met kracht terug. Het gevolg wias, dat de monteur een slag mieit uen slinger kreeg en bewusteloos op den grond viel. Dadelijk nadat het ongeluk was lOpjgiemierfct, wérd geneeskundige hulp ontbodenDp van Leeuwen, die spoedig ter plaatse was, constateerde een hersenschudding en adviseerde tot overbrenging van tien man naar hot Ziekenhuis. 'Die monteur werd daarop door de politie per brancard naar het Stedelijk Ziekenhuis vervoerd en is daar ter verpleging opgenomen. De Wit was1 in dienst bij de firma Du.ys te Amsterdam, die de motor geleverd had. Be toestand van den gewonde is van dien aard dat hij niet mag worden gehoord. Overreden. Gisteravond is de 4-jarige Derksen, wonende Maasdamsche straat, op de Voorhavenkade van een sleeperswagen gevallen en door een der achterwielen overreden. Het wiel ging over den buik van het kind. Naar het ziekenhuis overge bracht, is het jongetje kort na aankomst aldaar overleden. De nieuwe School in de Huysmansstraat Gistermiddag is de nieuwe openbare school H. aan de Huysmansstraat voor het publiek ter be zichtiging opengesteld geweest. Verschillende belangstellenden hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt het nieuwe, zeer doelmatig ingerichte gebouw in oogienschoow te nemen. i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2