Dagblad voor Schiedam en Omstreken f a fin ip"" t buzz 110 EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 37sie Jaargang. Zaterdag 25 April 1914 No. 10910 p n n by veriies i*\ r Op den Balkan. oyereeaïoistis op de polis Temelde yoorwaarden, I I U U een duim Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Getllusfreerd Zondagsblad. Officieel* berichten. Buitenlaudsch Nieuws. Mexico en Amerika. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog üoilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande> ren vinger. 3i 1 L I i I E. Eerste zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze ter openbare kennis dat de eerste zitting van den Militieraad, voor zoover deze gemeente betreft, zal worden gehou den op Zaterdag 2 Mei a.sdes voormiddags te 10 uren in het gebouw „de St. JORIS DOELE", Doeleplein alhiér. Ingeschrevenen, die den Israëlitischen godsdienst belijden, kunnen, desgewenscht, komen in de zit ting van gemelden raad op den lsten Mei des voormiddags te 10 uur te Delft in de Stads Doe len (Verversdijk 44), mits zij vóór 27 April a.s. hun wensch daartoe schriftelijk kenbaar maken aan den Militie-Commissaris in het 1ste district van Zuid-Holland te 's-Gravenhage. In de eerste zitting van den Militieraat wordt in het algemeen uitspraak gedaan omtrent rt. vrijstelling van den dienst wegens eigen vrüwilligen dienst en wegens broederdienst b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders, doet de Militieraad eerst uit spraak in zijue tweede zitting, welke later zal worden bekend gemaakt. De ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting van het volgend jaar, die vrijstellmg wegens eigen vry willigen dienst of wegens broe derdienst hebben aangevraagd, zullen in gemelde zitting in de gelegenheid worden gesteld desge wenscht die aanvrage toe te lichten of te doen toelichten en vervolgens de uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen. Tegen de uitspraak van den Militieraad om trent vrijstelling of uitsluiting kan binnen TIEN dagente rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten der Provincie, behalve door den Militie-Com missaris, bezwaar worden ingebracht io. door don ingeschrevene wien de uitspraak geldt, of door zijn vadermoeder, voogd of cu rator 2o door elk der overige voor de gemeente inge schrevenen of door zijn vader, moeder," voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in bij den Bur gemeester dezer Gemeente, [afdeeling Militie Schoolstraat 12). Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet inge leverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Schiedam, den 25sten April 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. AANGIFTE voor het BEVOLKINGSREGISTER. Het GEMEENTEBESTUUR van Schiedam herinnert de ingezetenen aan hunne verplichting om steeds tydig aangifte te doen voor het bevol kingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan lo. wanneer men de Gemeente gaat ver laten alsdan moet een getuigschrift van woonplaats verandering (verhuisbiljet) worden gevraagd en meegenomen naar de Gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen één maand te worden ingeleverd 2o. wanneer men zich in de Gemeente ves- tigt; alsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiljet), afge geven in de vorige woonplaats 3o. wanneer men binnen de Gemeente van woning verandert; alsdan is het hoofd van een huisgezin verplicht aangifte te doen, doch tevens wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, b.v. wan neer iemand komt inwonen en ook wanneer dienst- en werkboden komen of vertrekken. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met RECHTENIS of GELDBOETE. Voor zooveel noodig wordt medegedeeld dat het Bureau van het Bevolkingsregister gevestigd is Schoolstraat 12 (voormalig Kantongerechtsgebouw) Meer troepen naar Mexico. De Londensche «Evening News" ontvangt een telegram uit Washington, waarin aan de regeering der Unie het nemen van zeer uitgebreide maat regelen wordt toegeschreven. De regeering zou o.a. voornemens zijn, Tampico te bezetten, en heeft last gegeven, dat het stoomschip «Esperanza'' ten spoedigste van Vera Cruz naar Tampico moet vertrekken, om daar 1200 uitgewekenen naar Galvesion te brengen. Verder zou besloten zijn, op staanden voet Mexico binnen te rukken, en een militaire actie tegen generaal Maas te beginnen, die, naar thans gemeld wordt, Vera Cruz met 16.000 man troe pen bedreigt. Behalve de 4700 man Amerikaan- sche infanterie, die naar Vera Cruz vertrekken, hebben nog drie regimenten van San Francisco en artillerie uit Fort Riley, in Kansas, bevel ge kregen, de legerafdeeling te gaan versterken, die de Rio Grande en de grens bewaakt, onder bevel van generaal Bliss. Het is een veeg teeken, dat de transportschepen, die van Galveston zijn afgezonden, voor twee maanden leeftocht voor de troepen en800 doodkisten aan boord hebben. Te Washington is men zeer verrast en hitter ontstemd door dei plotseling gewijzigde houding van Carranza. President Wilson rekenae stellig lop diens steunterwijl ae Amerixaansehe blokkade Hutü'la bakzeil zaa croisn halen, zoo was zijn redeneqring; zoutten de ooins.titutio.na- listen hem met kracht bestrijden en aldus tol rede brengen. Eeze verwachting is ongelukkiger wijs fali- kant uitgekomen, en het ge-lijkt op een tiagi- cc-medie, dat de Vereenigde Staten den invoer van wapens in Mexico toestonden welke de rebellen thans tegen de Amerikanen zullen op nemen Een gr,o,ot aantal leden van den Senaat ma ken. er president Wilson de bitterste verwijten van, dat hij dezen maatregel heeft genomen, die thans zpo heilloos blijkt. Uit Texas is te Washington een bericht ont vangen, dat gewaagt van groote troepenbewe gingen in Mexico, aan de noordelijke grens. Vier treinen, volgeladen met manschappen, verlieten, door diet duisternis beschut, Chihua hua met bestemming voor Juarez, terwijl een andere trein met paarden volgde, die van Orlega kwam. baar dit alles tot dicht aan de Ameikaav sche grens werd gedirigeerd, midt men er uit af, dat de rebellen voornemens zijn, zich met kracht te verzetten tegen een inval, of mogelijk een raid in Texas voorbereiden. Er wordt des te meer gewicht gehecht aan de verklaring van Carranza betreffende zijn plan om met Huerta gemeene zaak tegen de Amerikanen te maken, daar hij in voortduren de voeling is met generaal Villa. Alle teekenén wijz.en er, sedert het begin van Wilson's actie, ten duidelijkste op1, dat de Mexicanen als één man, onder één vlag', te hoop zullen loop-en tegen den indringer. Berichten uit Mexico- City zijn van veelbeteekenenden aaro. Er moet daar een ontzaglijke woede en verontwaar diging heerschen, en tevens een laaienaé géést- drift, om den door Wilson toegeworpen hand schoen op te nemen. In een proclamatie tegen de Yankee-regéé- ring is sprake van -een aanval op een vrij volk en toen de speciale edities 'der dagbladen, waarin deze proclamatie was afgedrukt, uit kwamen, stroomde de bevolking' de straat op, me! vlaggen wuivende- en haar haat en minach ting voor den Amerikaanschen indringer luid keels luc-htgevend. Er heerscht ontegenzeggelijk een herig1 oorlog zuchtige geest, en vrijwilligers, armen en rijken, komen zich bij hondenden aanmelden. Naar de „B-. Z. am Mittagi" uit New-York ver neemt, hebben de laatste berichten van admiraal Badger te Vera Cruz in regeeringskringen te Wash ington, en in het bijzonder op het ministerie van Marine, 'n buitengewone! ongerustheid veroorzaakt Badger beeft dringend pm versterkingen verzocht, daar hij van betrouwbare zijde vernomen heeft, dal de Mexicaansche rogfeering een legermacht van ongeveer -20.000 man op do been heeft ge bracht, die thans van Pu-ebla naar1 Vera Cruz op weg1 is. Daar Vera Cmz aan de landzijde open ligt en de Amerikaansche' infanterie siechis achter door hen zelf gegraven verschansingen den aan- val van het Mexicaansche leger moet weerstaan, verzocht Badger de regeering te Washington on middellijk hulp-troepen ta zenden. Ee 5250 man die zich thans te- Vera Cruz bevinuen acht hij onvoldoende -om met succes tegen een Mexicaan- srhe overmacht te strijden. Naar aanleiding van den dreigenden toestand heeft de rogeering te Washington opnieuw ge broken met de zoogenaamde vreaelievendé „wacht en waak-politiek" die zij gisteren nog wenschte te vedgien. Het -eerstel legercorps dat te Galveston ligt, heeft bevel ontvangen, zich aan boord van ae aaar vertoevende- groote transportbooten in te schepen en onmiddellijk naar Vera Cruz te vertrekken. Erie transportschepen met 8000 man hulptroe pen aan boord, zijn hedennacht reeds in zee ge stoken. Gisteren vonden nog' voortdurend kleine scher mutselingen plaats waarbij van een Amerika,an- S-che patrouille drie man gedood en 25 gewond werden. Mobilisatie in Amerika. De Senaat heeft de wet op het vrijwilligersle ger aangenomen, waarin wordt toegestaan de nationale garde en het federale leger op voet van oorlog te brengen, zooals door den ministerraad was voorgesteld. In M e x i c o-C i t y. Volgens een telegram uit Mexico-City, d.d. 23 April, heeft de bevolking dier stad de Amerikaan- sche vlag op straat met de voeten getreden en de Amerikaansche voorbijgangers bedreigd. De toestand der Amerikanen te Mexico-City is vrij critiek. Dit bericht werd naar Vera Cruz gebracht door een trein, waarin zich 500 vluchtelingen van ver schillende nationaliteit bevonden en welke ver trokken was op initiatief der Eogelsche en Duit- sche gezantschappen. Gister-nacht is te Mexico-City een Amerikaan sche juweliers winkel dooi' het gepeupel geplun derd, terwijl de politie kalm toezag zonder tus- schenbeide te komen. De Eogelsche, Duitsche en Fransche onderdanen in de Mexicaansche hoofd stad staan gereed, om zich op den eersten oproep naar de aangewezen concentratie-kampen te be geven, die van proviand voorzien zijn en aan een beleg weerstand kunnen bieden. Alle Amerikaan sche employés van den nationalen spoorweg en de Mexican Railroad Company zijn door de regeering ontslagen. Er rijden geen treinen, behalve onder toezicht van de regeering. Brandstichting' en ge-vechten. Het Am-erikaansc-he consulaat te Mexico (stad) is afgebrand. Ee Mexicaansche regeeri ngs troepen hebben het vuur op het aan deze zijde- van de rivier in Texas gelegen Laredo geopend.. Nuevo Laredo is in brand geschoten. Neutraal b 1 ij ve n. Na een conferentie met staats-secretaris Bryan zonden de vertegenwoordigers der constitutiona- listen te- Washington aan Carranza een tele gram, waarin zij hem adviseerden tegenover de Ve-reenigde Staten een neutrale houding te blijven aannemen. D-ooden en gewonden. Admiraal Fletcher seinde- a.an de A merikaansche rog-eering, dat dei totale verliezen doc-r de Ameri- kanen tot heden geleden 17 dooden en 70 ge wonden bedragen. E pi r u s. Uit Athene wordt gemeld: Nadat de nota der mogendheden aan minister president Veniae-Iots overhandigd was, beloofde deze, dat hij: onmiddellijk hevel zou geven voor de ontruiming van die streken van Epirus, welke no-g door de Griekse lie troepen bezet worden. Griekenland en Turkije. Uit Constantinopel wordt geseina: Naar in diplomatieke Giieksche kringen ver. luidt, heeft de Parte- Gric-kenlana's voorstel, be treffende de regeling der eilanden-kwestie als on voldoend© afgewezen. Het voorstel zou hierin bestaan, dat aan de Turksche consuls op de eilanden of aan buitengewone commissarissen volmacht verleend wordt, er voor te waken, dat geen smokkelarij plaats vinot -en dat de eilanden niet versterkt women. Turkije zou thans geneigd zijn Chios en Mvtilene tegen de Dodecanese in te ruilen, waarbij Grieken land bovendien faciliteiten voor zijn handel als compensatie zou ontvangen. DUITSCHLAND In een hoofdartikel van de «Vössische Zeitung" wordt een verklaring gezocht van de reis. welke de minister van Financiën. Kühn, naar Beieren ondernomen heeft. Het vrijzinnige orgaan ver moedt, dat zij in verband staat met nieuwe be- 'astingplannen der regeering, ter wille van een verdere legeruitbreiding. Het blad schrijft aan het slot van zijn artikel, dat de Rijksdag, de regeering voor de volgende jaren moet toeroepen Tot hier. toe en niet verder; de belastingschroef mag nog niet meer aangedraaid worden. De Vereeniging van Duitsche lucifersfabrikanten propageert thans met alle energie een lucifer monopolie, nu de begrootingscommissie geweigerd heeft, sigarenaanstekers en de automatische toe stellen te belasten. De belasting op de lucifers heeft die industrie zooveel schade berokkend, dat zij met groot verlangen uitziet naar een naasting door het rijk, wat, naar gezegd wordt, 30 a 40 miliioen Mark zal kosten. FRANKRIJK. Het WoliT-bureau meldt, dat de koning van Engeland gisteren na het diner op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs een langdu rige conferentie had met deD Duitschen gezant, von Schoen, welke zeer de aandacht trok. Zoowel de koning als de koningin van Engeland namen overigens gedurende hun verblijf te Parijs herhaaldelijk de gelegenheid te baat, een gesprek met von Schoen te voeren, wien zij in de vrien delijkste bewoordingen verzekerden, dat zij 't laatste bezoek te Berlijn nog niet vergeten waren. De koning en koningin zijn gisteravond om 6 u. 40 uit Parijs aan het Yictoria-station te Londen aangekomen. De koning van Engeland betuigde president Poincaré telegrafisch zijn dank voor de hem te beurt gevallen ontvangst, tevens zijn oprechte wenschen uitend voor de handhaving der nauwe betrekkingen tusschen beide landen. LUXEMBURG. Gister werd vonnis geveld in het proces tegen den atgevaardigde Mgr. Koppes, bisschop van Luxemburg, wegens diens redevoering op de jongste Katholiekendag te Metz. Koppes werd veroordeeld tot 200 francs boete, 200 fraDcs schadevergoeding aan elk der 21 per sonen die de aanklacht handen ingediend en publicatie van het vonnis in drie Luxernburgsche en drie buitenlandsche bladen. In de motiveering van het vounis wordt ge zegd, dat de redevoering van den bisschop onge twijfeld als lasterlijk beschouwd moest wordea en met paragraaf 186 van het Duitsche wetboek van strafrecht in strijd was. De aanklagers hadden elk een schadevergoeding van 5000 francs geëischt De bisschop heeft tegen het veroordeelend vonnis hooger beroep aangeteekend. GRIEKENLAND. De «Lokal Anzeiger" verneemt uit Athene, dat keizer Wilhelm, bij het a.s. zilveren huwelijks feest van het Grieksche koningspaar tegenwoordig zal zijn. Uit Benghazi wordt gemeier: Uit Sionla wordt gemeld, dat een convooi met levensmiddelen en krijgsbehoeften door Arabieren wem aangevallen. De strijd duurde den gje-hcelen nacht voort, waarna de aanvallers, met behulp van yefsterxingen uit eengejaagd warden. Een honderdtal Arabieren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1