Dagblad voor Schiedam Omstreken. f f on rr iij Zijn dankbaarheid. Gratis Ongevallen verzekering 3781e Jaargang Maandag 27 April 1914 No. 10911 t»y r* n n n FEUILLETON. Op den Balkan. oTereenfcoinstig op 4e polis vermelde voorwaarden. Buitenlandsch Nieuws. Mexico en Amerika. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. van levenslange 11 f 11 verlies van geheele 8 I 111 een hand, invaliditeit8 LUU voet of oogI UU 1 I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Bollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wysvinger; I U by verlies van eiken ande ren vinger. Interventie? De gezanten van Brazilië, Argentinië en Chili hebben zich bij Bryan vervoegd om de mogelijk heid eener minnelijke schikking van de botsing met Mexico te bespreken en daartoe de goede diensten hunner regeeringen aan te bieden. Wilson heeft het aanbod der regeeringen van Brazilië, Argentinië en Chili aanvaard. Een conferentie. Volgens het „Evening Journal" is Rojas, de Me- xicaansche minister van buitenlandsche zaken, naar Vera Cruz vertrokken, om er te onder handelen met de Amerikaansche vlootvoogden. Te Tampico. Negentienhonderd vluchtelingen zijn uit Tam pico vertrokken. Te Parlarkansas in Texas, kwam het jacht „Wachios" aan met 150 vluchtelingen van Tampico. De kapitein verklaarde, dat de Mexi- caansche federale troepen geweigerd hadden, het jacht te laten vertrekken. Hij: verklaarde verder, dat de Engelsche admiraal aan boord van het jacht ging en de Engelsche vlag heesch, waarop het ongehinderd kon vertrek ken. De vluchtelinge verklaren, dat de olie velden in Tampico over het algemeen verlaten zijn. In Mexico, (stad). Het plaatselijk nieuwsblad „El Luetamen" meldt, dat vier Amerikanen, bij wanordelijkheden te Mexico-City, om het leven kwamen. Uit Washington wordt gemeld: Het lid van de senaatcommissie Voor buiten landsche zaken, Shevely, verklaarde na de con ferentie op 't Witte Huis bijgewoond te nebben, dat geen verdere offensieve operaties tegen Me xico zullen worden ondernomen, tenzij: het te Mexico-City tot een uitbarsting komt, welke op treden noodzakelijk maakt, of offensieve opera ties worden ondernomen door Huerta of de con- stitutioneelen. Te Vera Cruz. De Britsche admiraal meldt, dat tusschen fede rale troepen en constitutionalisten gevechten plaats hadden. De consul der Vereenigde Staten te Vera Cruz meldt aan het ministerie van Buitenlandsche Za ken, dat 125 mannen, vrouwen en kinderen, al len Amerikanen, op weg van Mexico-City naar Vera Cruz, door treinpersoneel gedwongen werden tusschen Yripata en San Juan de Lario den trein te verlaten. Uit Vera Cruz werd een trein gezonden, om hen te halen. Vice-admiraal Fletcher heeft bevel gegeven, dat geen persoon, die niet tot de vlootmacht der Ver eenigde Stalen behoort, wapenen dragen mag. Personen, die geweren of revolvers dragen, zon der toestemming van vice-admiraal Fletcher, zul len neergeschoten worden. In de stad is het rustig. Vice-admiraal Fletcher heeft gister den staat i) Met nieuwsgierige belangstelling lazen de be woners van het dorp de volgende kennisgeving welke op den muur van het raadhuis was aan geplakt DUIZEND GULDEN BELOONING voor dengene, die in staat is over UGO GUINALDI inlichtingen te geven, welke zyn aanhouding ten gevolge hebben. Natuurlijk werd er ampel en breed over den gezochte gesproken. Iedereen wist, dat Ugo Gui- naldi de man was, die de jongste revolutionnaire woelingen in Lombardije had verwekt en het volk tegen de regeering had opgestookt. j>Het zou je geen moeite kosten jullie huur te betalen, Ooorina, als je dat sommetje kon ver dienen," zei een oude marktvrouw tot een ernstig meisje, dat in haar nabijheid stond. »Ja, we zouden het goed kunnen gebruiken, maar ik zou het toch niet doen. Ik zou liever arm blijven, dan een medemensch aan de galg helpen." van beleg afgekondigd cn bekend gemaakt, dat een verstoring der orde streng gestraft zal worden. De telegrafische verbinding met Mexico-City is hersteld. De telegrammen, die te Galveston ont vangen werden zijn bijna alle drie dagen oud en wijzen niet op een algemeene uitbarsting der volswoede tegen de Amerikanen, ofschoon alhier het bericht ontvangen is, dat drie Amerikaansche onderdanen gedood zijn. Be t o o g i n g. Te Montevideo had heden een betooging plaats als protest tegen de interventie der Vereenigde Staten in Mexico. De politie moest de betoogers beletten, zich naar de Amerikaansche legatie te begeven. Allerlei nieuws. Uit New York meldt men aan de „Vossische Zeitung" Ondanks alle oorlogsberichten houdt de regee ring te Washington nog steeds vol, dat geen oor logstoestand heerscht. De ambassadeurs van Duitschland, Engeland en Frankrijk hebben in het staatsdepartement beleefd gevraagd hoe het eigenlijk staat met de betrekkingen tusschen Me xico en de Unie, daar dit van groot belang is voor het handelsverkeer op de Mexicaansche havens. Bryan stelde zich in zijn antwoord op het stand punt, dat er nog steeds vrede heerscht en dat er geen beperkingen bestaan voor het handelsver keer. De blijkbare tegenspraak tusschen deze opvat ting en de feiten is niet geschikt om de ongerust heid van de buitenlandsche mogendheden te doen verdwijnen. Ook de bladen verlangen uitdrukke lijk opheldering over de volkenrechtelijke betrek kingen met Mexico. Uit vertrouwbare bron ver luidt, dat ernstige meeningsverschilien bestaan in het kabinet van Wilson. Bryan verzet er zich hardnekkig tegen het leger te gebruiken tot ver sterking van de landingstroepen in Vera Cruz. Theoretisch staat president Wilson aan de zijde van Bryan. Hij heeft zich echter in de kwestie van de versterkingen geschikt naar de krachtige vertoogen van het departement van marine en van oorlog, die dreigden de verantwoording voor de gevolgen niet op zich te willen nemen. Wilson én Bryan blijven op het standpunt staan, dat de bezetting van Vera Cruz de noodzakelijke betrek kingen tusschen Mexico en de Unie geenszins te niet doen. Daarom moet men alles vermijden wat als een vijandige daad zou kunnen beschouwd worden. Zoo moet men ook het eigenaardige voor val verklaren, dat admiraal Badger Donderdag te Vera Cruz den commandant van de Mexicaansche kanonneerboot „Progreso," met 6O0 soldaten aan boord, beleefd over den toestand liet inlichten en hem vervolgens liet wegvaren, omdat het aan houden van het schip misschien een vijandelijke daad had kunnen beduiden. De correspondent van de „Corriere della Sera" te Mexico seint: Voor het ministerie van buitenlandsche zaken in Mexico hebben 2000 Japanners een betooging gehouden onder het geroep van: dood aan de jingo's. De minister dankte de betoogers van »üat is mooi gezegd maar je hebt ook geen geld noodig, als je met den rooien Tonio gaat trouwen," lachte de oude vrouw, terwijl het meisje zich met betraande oogen verwijderde. Langzaam ging Onorina heenna een poosje veegde ze mot haar zakdoek haar tranen weg, haar moeder behoefde niet te weten, dat ze ge schreid had. Plotseling stond ze stil, het was haar als hoorde ze in het kreupelhout vlak bij haar zuchten. Zij hield den adem in en luisterdeja het was zoo, ze hoorde het weer. Onorina stond bekend als het moedigste meisje van het dorp, daar zij in 'donker alleen naar het korkhof ging, maar nu bleef ze toch verschrikt staan en huiverde. De zon was al een uur onder en diepe stilte heerschte in 'twoud. Zij raapte al haar moed bijeen en keek in bet boschje. Tot haar gedeelte lijke geruststelling bemerkte ze, dat slechts een enkel man daar neerlag, blijkbaar een gewonde; een witte doek, waarop bloedvlekken zich baar waren, was om zijn hoofd gebonden. Als een achtervolgd stuk wild keek hy naar het meisje een oogenblik trad ze verschrikt terug, toen echter behaalde haar medelijden met de hulpe loosheid van den man de overwinning, en zich over hem heenbuigend, zei ze »Zijt ge ziek, wat scheelt u?" De man richtte zich met moeite op de ellebogen op en zei zacht: het balcon en wees op de nauwe vriendschap tusschen Mexico en Japan. Het standbeeld van George Washington is van zijn voetstuk gelicht en voor de voeten van het standbeeld van den Mexicaanschen held Benito Juarez neergelegd. Het afzenden van vrijwilligers naar Vera Cruz is be gonnen. Eagle Pass is door de Mexicanen in brand gestoken. Generaal Lucio Blanco is over de Rio Grande getrokken en heeft de stad Browns ville bezet. Nogales wordt door de Mexicanen belegerd. Uit Madrid wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld Het Madrileensche persverbond heeft heden een telegram van generaal Carranza uit Chihuahua ontvangen, dat geen twijfel laat, of de opstande lingen zullen zich met de partij van Huerta ver eenigen om de indringers tot het uiterste tegen weer te bieden. Volgens de laatste volkstelling wonen 16,238 Spanjaarden in Mexico, waarvan velen tegen de Amerikanen zullen' medevechten. Uit New York wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind: Tot Ijulp van de vloot zal het departement; van oorlog binnenkort 25.000 man de geregelde troepen in Vera Cruz of op weg naar Mexico hebben. Vanavond zal waarschijnlijk het bevel gegeven worden tot samenwerking van de na tionale garde in New York, Illinois en andere staten. Generaal-majoor Wood heeft bevel gekre gen zich onmiddellijk naar Vera Cruz te begeven. Brigade-generaal Scott zal hem als tweede com- mandent vergezellen. Er worden zoo snel mogelijk toebereidselen ge- treffen voor een langen veldtocht naar Mexico. De opperste raad voor leger en vloot beraad slaagd heden over het feit, dat begin Mei in Vera Cruz de tijd van de gele koorts begint. Generaal Bliss, de bevelhebber in Texas, heeft aan het departement van oorlog geseind, dat hij dringend behoefte heeft aan meer infanterie en ca valerie, daar de opstandelingen gedreigd hebben de bruggen in de lucht te laten springen. Uit berichten, hier ontvangen, blijkt dat gene raal Villa een overrompeling beraamt. Het opperste gerechtshof der V. S. moet be slissen over de kwestie of de bepalingen van de militiewet betreffende het gebruik van de mi litie buiten de Vereenigde Staten in overeenstem ming zijn met de grondwet. De menigte, die gisteren in de Mexicaansche hoofdstad het standbeeld van Washington van zijn voetstuk heeft gerukt, stond onder aanvoering van een zoon van Huerta. De stedelijke beambten van Vera Cruz hebben geweigerd hun bezigheden te hervatten en daarom heeft generaal Eletcher gisteren Amerikaansche ambtenaren aangesteld. De regeering te Washington moet bezig zijn met de opstelling eener proclamatie, waarin de houding van Huerta veroordeeld wordt en de politiek van de Vereenigde Staten ten opzichte van de Mexicaansche opstandelingen definitief vastgesteld wordt. »Kom dichterbij in het boschje, anders ziet men van den weg af, dat gij met mij spreekt." »En wat zou dat hinderen?" vroeg Onorina achterdochtig. De man glimlachte even droefgeestig. »Wat dat hindert? Men zou mij ophangen dat is allesmisschien wilt gij het den lui wel zeggen en de dnizend gulden verdienenenfin, het kan mij niet veel schelen, mijn leven is toch verloren 1 Maar ik bid u, geef mij een slokje water 1" Het noemen van de duizend gulden deed het meisje aan de kennisgeving op het raadhuis denken maar ze zei niets. Zij ging in huis en kwam een oogenblik later met een melkkan terug. Toen de man de kan in één teug geledigd had, zei Onorina bedaard »Zijt ge Ugo Guinaldi, die op de soldaten ge schoten en de kazerne te San Onofrio in brand gestoken heeft „Wie zegt u dat?" »Een inwendige stem, maar ge hebt van mij niets te vreezen, ik zal u niet verraden. Hoe zijt ge hier gekomon De man zweeg, zonder te bevestigen of te ont kennen, dat het meisje juist gezien had. En voor de tweede maal vroeg Onorina, hoe hij daar ge komen was. »Ik had me in het bosch van San Vito ver borgen, maar was daar niet meer veilig, want In Epirus. De Epiroten leggen de laatste hand aan hun toebereideselen voor een georganiseerden aanval op Koritza, en waarschijnlijk zal de opmarsch binnen een week beginnen, aldus wordt uit Athe ne aan de „Daily Mail" geseind. Er is geen ge brek aan vrijwilligers. Een aanzienlijk aantal sol daten komt zich aanmelden om te worden aan gemonsterd, maar in overeenstemming met de be lofte, door de plaatselijke commissie aan den koning gedaan, worden hunne diensten standvastig afgewezen. De Grieksche regeering, hare pogingen om de beweging te onderdrukken voortzettend, laat iedere Epirotische bende ontwapenen, die op het overschrijden van het aan Griekenland toe gekende grondgebied wordt betrapt. Ondanks de ze officieele ontmoediging en de moeilijkheid om zich wapens en munitie te verschaffen, vertrou wen de Epiroten nog altijd op hun bekwaamheid om weerstand te bieden tot hunne eischen zijn ingewilligd. De toestand der Grieken in Thracië wordt met den dag erger. De inwoners van 19 dorpen in slechts één district hebben hunne bezittin gen in den steek gelaten en zijn geëmigreerd. Honderden anderen zijn, letterlijk van alles ont bloot, te Rodosto aangekomen. Montenegro. De Montenegrijnsche regeering heeft" zich te Cettinje bij den Oostenrijk-Hongaarschen gezant beklaagd, over het binnendringen van Oostenrijk- sche troepen op Montenegrijnsch grondgebied. ENGELAND Asquith, die Londen gister-ochtend als naar gewoonte aan het eind der week verliet om eeni- ge dagen buiten de stad door te brengen, werd in den namiddag door een dringend telegram naar Downingstreet teruggeroepen. Kort nadien beraadslaagde Asquith over de jongste ontwikke ling van den toestand in Uister met Birreli, Har- court, generaal Mac Ready, den kortgeleden be noemden bevelhebber te Belfast, en verscheidene andere officieren. De beraadslagingen duurden bijna een uur, waarna Asquith weder naar bui ten de stad vertrok. De „Tel." verneemt uit Londen: Ofschoon de beweging der Ulstersche vrijwil ligers, evenals die der suffragetten, recht tegen de bestaande wetten ingaat, zijn beide op bewonde renswaardige wijze georganiseerd. Een nieuw succes hebben de leiders der opstandige bewe ging in Noord-Ierland behaald door het finnen- smokkelen van 70.000 moderne geweren en 1 millioen patronen. De Iersehe autoriteiten en po litie zijn op onbegrijpelijke wijze om den tuin geleid. Sinds weken bewaakten zij de geheele kust van Noord-Ierland, in verband met het ge rucht, dat een Duitsch stoomschip uit Hamburg vertrokken was met een lading van velen wa penen aan boord, welke voor Ulster bestemd waren. Het Duitsche stoomschip werd gesleept een paar kinderen hadden mij gezien en brachten me aan. Toen heb ik me van middag over de vlakte hierheen gesleept, maar het ontbrak me aan kracht om verder te komen. Uitgeput viel ik hier neer en zei bij mijzelf, dat ik hier blijven zou en wachten, of het toeval mij misschien een dronk water zou bezorgen. Eerst dacht ik er nog aan, naar dat huis te gaan en de barmhartigheid der menschen in te roepen." sGelukkig, dat ge dat niet gedaan hebt, mijn moeder zou u zeker aangeklaagd hebben. Ze is zeer verbitterd tegen de opstandelingen. Maar ge zijt ziek en hebt verpleging noodig." Het medelijden, dat uit haar oogen sprak, bracht een vochtigen glans in de zijne. sGe deedt beter, mij aan mijn lot over te laten en de dnizend gulden te verdienen. Ik heb het aanplakbiljet gelezen op een tuinmuur, toen ik hierheen kwam." Het meisje schudde weigerend het hoofd. »Tegen den prijs van een menschenleven wil ik geen geld verdienen maar hier kunt ge niet blyven. Valt u het loopen moeilijk Ugo glimlachte even. »Een beetje wel. Ik voel, dat ik mijn einde nabij ben. Bovendien weet ik ook niet, waar ik heen zou gaan." Wordt vervolgd). by verlies

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1