Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. H. Waller, f van het Deensche eiland "Langeland, naar zijn geheimzinnige lading overgebracht werd Op het Noorsche stoomschip „Fanny." Dé „Fanny" laad de op haar beurt in volle zee een gedeelte der wapenen en munitie op twee kleine stoomsche pen over. De drie schepen wisten aan de waak zaamheid der oorlogsschepen, die de „Fanny" van nabij ♦olgden, te ontsnappen en landden alle drie in het geheim in de drie Noordelijke haven steden van Ierland Larne, Bangor en Dónoghasee, waar zij beschermd door een groote troepenmacht van met stokken gewapende vrijwilligers, kon den lossen. Dat het plan zoo goed gelukt- is, moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan de groote geheimzinnigheid, waarmede het werd uitgevoerd. Gisteravond werden plotseling duizenden vrijwilligers gemobiliseerd en dezen vormden een cordon rondom de bovengenoem de havens en om Belfast. Te middernacht be vonden zich 1000 vrijwilligers te Larne en 900 te Bangor en Donaghadee. De kustbewakers wer den gevangen gehouden in hun stations en douane kantoren, terwijl de beambten en eenige politie agenten, zonder dat men van wapenen gebruik maakte, op een afstand werden gehouden. De munitie en de wapenen werden uit de schepen gelost en naar 200 auto's gebracht, die in het holst van den nacht de wapenen over dp ver schillende centra der Ulstersche beweging ver deelden. Gemeld wordt, dat een kustwachter, die gevangen gehouden werd, van schrik stierf. De vrijwilligers stonden onder commando van kapi teins van het territoriale leger en een Unionistisch lid van het Lagerhuis. Een groote politiemacht te Belfast werd misleid doordat haar aandacht ge vestigd werd op het groote aantal vrijwilligers, die zich daar met transportwagens naar de ha ven begeven hadden, ten einde de aandacht af te leiden van hetgeen elders gebeurde. De regeering beschouwt het geval blijkbaar als zeer ernstig. Asquith keerde plotseling van zijn landgoed terug en confereerde met den minister voor Iersche aangelegenheden, Birell. Vijf en twintig jaar geleden werden de Iersche leiders, die zich eveneens schuldig gemaakt hadden aan het ongeoorloofd vervoer van wa penen, gearresteerd; wat thans in Ulster ge beurd is, is veel ernstiger. Niettemin zal de oppositie a. s. week in het partement tegen de regeering een aanval wagen, in verband met het zoogenaamde complot betreffende de mili taire maatregelen tegen Ulster. DUITSCHLANl». Naar de „Norddeutsche Allgem. Ztg." verneemt, zal onder de academisch gevormde ambtenaren in Elsas-Lotharingen en het Rijk, inzonderheid in Pruisen, ter bevordering van de Rijks-idee in Elsas-Lotharingen en tot een betere regeling der cultuur-, nationale- en economische belangen van het Rijksland een omvangrijke wisseling van ambtenaren plaats vinden, waarbij zoowel refe rendarissen, rechterlijke en Regserings-ambtena-, ren alsmede die bijonderwijs in aanmerking zul len komen. FRANKRIJK. D:e verkiezingen. Een geweldige menschenmassa heeft zich voor de dagbladbureaux te Parijs verzameld, waai- de uitslag der verkiezingen op transparanten bekend wordt gemaakt. Een sterke politiemacht is op de been om de orde te handhaven, doch tot gister viel geen enkel enstig incident voor. Herkozen zijn Hillerand, abbé Lemire, Denys, Cochin, Barrès, Barthou en Lasies. Thalamas is verslagen. Om 11 uur gister-avond gaf het Havas-agent- schap de uitslag van de stemming in 86 kiesdis tricten. Gekozen zijn 5 conservatieven, 2 leden der Action Liberale", 13 vrijzinnige republikei nen, 6 republikeinen der linkerzijde, 1 radio-so cialist, 8 geünificeerde socialisten. Er moeten 40 herstemmingen plaats hebben. De republikeinen der linkerzijde winnen twee zetels, de radicale verliezen er een en de gé- unificeerde radico-socialisten twee, terwijl de geünificeerde socialisten er twee winnen, de conservatieven een en de progressisten ook een. Deze verliezen echter ook een zetel. Viviani, de minister van Openbaar Onderwijs is herko zen, evenals de minister van Landbouw Reg- nault. De verkiezing van Caillaux is zoo goed als zeker. Lépine, de oud-prefect van politie te Parijs, komt in herstemming te Sceaux. De opwinding op de boulevards is zeer groot. De resultaten der stemming worden verschillend ontvangen. De nederlaag van Thamalas te Ver sailles werd met een donderend gejuch begroet, terwijl de verkiezing van Maley, de minister van Rinncnlandsche Zaken, die een groote meerheid verkreeg, oorzaak was van een geestdriftige ma nifestatie. De verkiezing van Galli en Barres te Parijs werd eveneens goed ontvangen. Eenige kre ten van „hou! hou!" werden gehoord, toen op de transparanten de naam van Joseph Cailleaux verscheen, die te Mamens herkozen was. Jacquier, de onder-staatssecretaris van Schoo- ne Kunsten zag zich eveneens gekozen. Cochezy is te Pithiviers herkozen. Ceccaldi is te Venders gekozen, terwijl Richer pin een nederlaag leed. Te Trévoux werd Messiny herkozen. Te Montdidier is Klotz en te Nogent-le-Rotvou is Deschanel herkozen. In Frankrijk bestaan thans de volgende poli tieke partijen I. Gcunifieerde socialisten (Jaurès). 3. Arbeiderspartij (Allemane en Chauvin). 3. Republikeinsch-socialistische partij (fractie- Angagneur). 4. Republikeinsch-socialistische partij (fractie- Briand). 5. Geunifieerde radicalen (Caillaux). 6. Radicale linkerzijde (Delcassé en Clémente!). 8. Fédération de Gauches (Barthou.) 9. Republikeinsch-democratische partij (Adolphe Ca mot). 10. Fédération républicaitie (Charles Benoist). II. Action libérale (Piou). 12. Rechterzijde. 13. Onafhankelijken (Barres en Berry). PORTUGAL De „Wiener Allgem. Ztg." heeft van bijzondere zijde de mededeeling ontvangen, dat de onder handelingen tusschen Engeland en Duitschland in zake de Portugeesche koloniën thans beëin digd zijn en tot een positief resultaat hebben geleid. Vaststaat, dat binnen korten tijd de open baarmaking van de resultaten der onderhande lingen zal plaats vinden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De toestand van den keizer is bij voortduring bevredigend. Gister is het volgende bulletin gepubliceerd: De droge catarrhe is gedeeltelijk over en in den loop van den d^ bracht de keizer slijm op. De toestaud des keizers is goed. Hij ontving prins Leopold van Beieren in audiëntie. ITALIë. De «Osservatore Romano" meldt, dat de Paus den 25sten Mei een geheim en den 28sten daar- opvolgen en openbaar consistorie zal houden. Tot kardinalen zullen benoemd worden mgr. Bejm, Minindez, Serafini della Chiesa, Coernoch, Seirin, Bettinger, Hartman, Piffil, Giustine, Lega, Tecchi en Gasquet. In haar commentaar op de Fransche persarti kelen betreffende de Tunis-Tripolitaansche kwes tie, merkt de „Tribuna" op, dat de conventie van 1896 een voorname waarborg is voor de uitbreiding der goede verstandhouding niet tus schen Italië en Tunis maar tusschen Italië en Frankrijk. Deze conventie houdt, naar het de „Tribuna" toeschijnen wil, in geen enkel opzicht verband met de overeenkomsten betreffende Tripolis. Het Italiaansche blad is daarom van oordeel, dat hare opzegging op het huidig oogenblik van de zijde van Frankrijk een daad van wezenlijke vijandelijkheid zou zijn, die tot gevolg zou heb ben het graven van een afgrond tusschen de beide naties, die moeilijk te overbruggen zou zijn. De „Girondale d'Italia" geeft een gelijkluidend commentaar. Op de werf der Weser-maatschappij te Bre men heeft Zaterdagnamiddag om 3.30 uur het van stapel loopen plaats gehad van een kleinen kruiser, waarbij de dooj), op verzoek van den Keizer, plaats vond door den eersten burgemees ter van Regensburg, B,reyer. Deze doopte het schip met den naam „Regensburg." Uit Madrid wordt gemeld Te Mirabelles heeft zich een trichine-epidemie voorgedaan. Er zijn 30 gevallen geconstateerd, waarvan 4 met doodelijken met afloop, terwijl 3 lijders stervende zijn. Audiëntie b(j II. M. de Koningin. De Koningin ontving gisteren op het Huis ten Bosch de navolgende heeren: Prof. de Vooys, voorzitter der vereeniging voor armbesturen, G. Heij, arbeidscontroleur te 's-GravenhageJ. v. Otterloo, oud-voorzitter van den glasblazersbond, te Schiedam; W. Roepers, ziekenfondsbestuurs lid, werkman-voorzitter der arbeidskamer voort bouwbedrijven te Gouda. De vredesconferentie. Uit Parijs wordt gemeld: Léon Bourgeois presideerde Vrijdag op het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, de commissie; belast met de voorbereiding der werkzaamheden van de derde vredesconferentie, te 's-Gravenhage. In zijn openingsrede wees Bourgeois op de goe de resultaten van de twee eerste conferenties en op de kwesties, waaromtrent nog geen over eenstemming was verkregen. Vervolgens werden de werkzaamheden onder de leden der commis sie verdeeld. Grenswijziging GroningenHaren. Den Raad van Haren heeft besloten, het wets ontwerp tot Grenswijziging van de gemeenten Groningen en Haren, behoudens enkele aanmer kingen, goed te keuren. Getracht zal worden, om van de gemeente Groningen f 80.000, in plaats van f 25.000 schadevergoeding te krijgen. In dien geest zal een verzoek tot Gedeputeerde Staten worden gericiit. Internationale tentoonstelling. Het tentoonstellingsbestuur ter voorbereiding! van eene internationale tentoonstelling van die zes kleine staten van Noord-West-Europa, eer lang in Groningen te houden, heeft in ruimen kring sympathie gevonden voor dit plan en acht thans den tijd gekomen om een fonds bijeen te brengen van ƒ24.000, waarvan direct zullen noo- dig zijn 15.000. Het stelt daarom voor van het aandeelen kapitaal direct op te vragen 25 percent. Het spoorwegongeluk bjj Hooghalen. De Groningsche correspondent van het „Vad." meldt Wij hebben ons nog eens tot een onzer spoor wegautoriteiten gewend en hebben ditmaal moe ten vernemen, dat hiji tot het geven van geen enkele inlichting in staat is. De spoorwegautori teiten van Groningen, met name de heer H. H. E. R. Westenberg, de sectie-ingenieur en de heer W. Keun, inspecteur der S.S., hebben maanden geleden reeds het door hen opgestelde rapport naar het hoofdinspectiebureau van de S.S. te Utrecht verzonden, en vrij spoedig daarna kreeg men hier bericht, dat het rapport naar het Mi nisterie van Waterstaat was doorgezonden. Tege lijkertijd evenwel werd ook van Regeeringswege een onderzoek ingesteld, dat thans nog niet ge ëindigd schijnt te zijn. Te bevoegder plaatse toch deelde men ons mede, dat dezer dagen nog een samentreffen van verschillende autoriteiten, waar onder ministeriëele beambten, heeft plaats ge had. Men zegt, aldus onze berichtgever, dat het onderzoek van de verschillende ingenieurs in hoofdzaak belangrijke verschillen aantoont. Nog is er geen becijfering te geven van de door de Maatschappij1 geleden schade. Dagelijks nog somen er nieuwe rekeningen in, en de som loopt reeds in de duizenden. Brand te Enschedé. Gister-avond zijn van de fabriek der firma N. Udink Ten Cate aan de Kneedweg alhier een bergplaats inhoudende een groote partij1 kepping- garen en twee schuren door brand vernield. De aangrenzende perceelen bekwamen waterschade. Te Ubbergen, bij Nijmegen, is Zaterdag op 76- jarigen leeftijd overleden het oud-lid der Eerste Kamer, de heer H. Waller, geboren in 1837 te Amsterdam. Hij had van 1904 tot 1913 zitting in de Eerste Kamer voor Zuid-Holland. Hij be hoorde tot de anti-revolutionnaire partij en was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Gearresteerd. Uit Zwijndrecht wordt ons gemeld: Op last van den officier van Justitie zijn C. v. AA. P. D. W. en J. V. gearresteerd, Bis verdacht van oliediefstal. Men hoopt tevens den draad in handen te heb ben om te komen tot de ontdekking van aller lei in den laatsten tijd gepleegde misdrijven. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.2 te Malinhead. Laagste barometerstand 749.3 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige noordwestelijken tot noordoostelijken wind, meest halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op nachtvorst, vooral in het oosten, zelfde temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering, gisteren we der op den gewonen tijd gehouden, deelde de voorzitter, de heer T. J. -t. Mouwens, na opening met gebed, en lezing der notulen, aanvankelijk het volgende mede Naar aanleiding der betrokken vraag heeft hij, voorz., de opmerkingen omtrent het contract in zake de wet op den Arbeid in orde gebracht en die aan de Kamers van Arbeid opgezonden, nadat het bestuur van de vakafdeeling «St Jozef" er inzage van had verkregen, dat er geen aanmer king op had gemaakt. Vei der had de voorzitter de volgende mede- deeliDgen toe Na mededeeling van het aantal toegetreden en uitgetreden leden, sprak de voorzitter den wensch uit, dat de commissie, bestaande uit een 3 tal leden, die werkzaam is voor de uitbreiding van net ledental, steeds met goed succes zou werk zaam zijn. De in de vorige vergadering vermelde bijeen komst in «Patrimonium" heeft plaats gehad. Er is daar een en ander besprokendoch 't bleek dezerzijds, dat de band die bedoeld werd, te nauw was voor de vrijheid der verschillende vereenigin- gen. Nadat de betrokken vraag besproken was in ons afdeelingsbestuur, is aan het bestuur van «Patrimonium" bericht overgebracht, dat men niet op het bedoelde voorstel zou ingaanmen wenschte mede te werken in noodzakelijke geval len, maar wilde onder ander opzicht, vrijblijven. Daaraan herinnerde voorz. er aan, dat er in deze vergadering eene dubbele stemming moest plaats hebben voor vier leden van den Centralen Raad en ter verkiezing van nog één bestuurslid. Om ais controleurs bij de stemopneming dienst te doen, verklaarden zich daarna bereid de heeren Volk, Van Geenen en Dingenouts. Na nog het gedenkboek ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Ned. R. K. Volksbond allen te hebben aanbevolen, herinnerde voorz. verder aan het Encycliekfeest, dat op Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) kerkelijk en op Zondag 24 Mei meer openlijk zal worden gevierd. Het Bestuur bedoelt ook dit jaar weer een bloemententoonstelling te houden. Waar verleden jaar de stekken niet zeer mooi waren, zullen die dit jaar bete'r zijn maar zij zullen op later tijd worden afgeleverd19 en 20 Mei, nu niet meer voor een stuiver, maar voor 6 cents. Er zal den kelijk ook weer een tentoonstelling van huisvlijt en handwerken aan de bloemententoonstelling verbonden worden. Ook zal er gelegenheid zijn tot inzending van planten van het vorig jaar overge houden, die, verleden jaar reeds mooi, dit jaar dubbel schoon zullen zijn. Dan kan voorz. nog mededeelen, dat, naar aan leiding van gehouden besprekingen, de onderaf- deeling metaalbewerkers zich weder bij de Bonds- afdeeling heeft aangesloten. Voorz. acht dit een gelukkig verschijnsel en hoopt, dat 'took van opwekkende kracht zal zijn voor de afdeelingen Kalk en Steen bewerkers en Bakkers, wiei levens kracht tot heden nog wel wat te wenschen overlaat. Op verzoek van de propagandaclub «St. Paulus" deelt voorz. verder nog mede, dat zij wenscht in gelicht te worden omtrent de gezinnen waar een neutr al blad gelezen wordt om daar een katho liek blad gratis eemgen tijd 'er lezing te geven. Zij wordt door de plaatselijke afdeeliög van de Kath. Soc. Actie gesteund in haar volijverig stre ven om het goede in plaats van het verkeerde te ge ven. Waar van de leden van de commissie vau veri ficatie der jaarrekening van den pennin meester niemand aanwezig was moest net verslag dier comissie tot de volgende vergadering worden uit gesteld Bij de rondvraag werden nog verschillende vragen gesteld die door den voorzitter kortelijk werden beantwoord. Zoo deelde de voorzitter can mede, dat, als gewoonlijk, om het Encycliekfeest de maand vergadering in Mei vermoedelijk zal vervallen, en in de volgende vergadering nadere mededeeling omtrent de atdeeling metaalbewerkers zullen worden gedaan. Naar aanleiding van een vraag nog omtrent de bloemententoonstelling gesteld, herhaalde de voor zitter nog eens, dat de plantjes dit jaar beslist eter dan bet vorig jaar zulleu zijn. Alvorens de vergadering te sluiten beval de voorzitter nog aan een kijkje te nemen op de tentoonstelling van de teekenineen en werkstukken der Teeken- en Vakschool «St. Jozet" mededeelend, dat de prijsuitdeeling Donderdag-avond halt negen zal plaats hebben. Daarna werd door den voorzitter nog toege staan, dat voor de stakende arbeiders en arbeid sters in het confectievak te Almelo een collecte zou worden gehouden. De vergadering werd daarna met gemeenschap pelijk gebed gesloten. Voor de herstemming ter verkiezing van nog een lid van het bestuur bleken te zijn uitgebracht 81 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. Hiervan verkregen de heeren W. J. Dries 55 en G. W. de Groot 25 stemmen, zoodat gekozen is de heer W. J. Dries. Voor de verkiezing van 4 leden van den Cen tralen Raad bleken te zijn uitgebracht 81 stemmen, waarvan 1 van onwaarde, volstrekte meerderheid aldus 41 stemmen. Hiervan verkregen de heeren W. J. Dries 56, Th. Groenendaal 57. A. J. A. Helders 42, A. A. Marrevee 65 en H H. Voorwald 68 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren W. J. Dries, Th. Groe nendaal, A. A. Marrevee en H. H. Voorwald. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdag-middag hield bovengenoemde Kamer oader voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf vergadering. De notulen der twee vorige vergaderingen wer den voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o.a. ingekomen een missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 3 Februari 1914, waarin werd medegedeeld, dat Zijne Excellentie er prijs op zou stellen de meening der Kamer te vernemen omtrent een tweetal bij die missive gevoegde ontwerpverdragen, opgesteld door de sub-commissie van de Brussel- sche Zeerecht-Conferentie, het eene betreffende de beperking van aantrekkelijkheid der reeders, het andere betreffende de bevoorrechte schulden op schepen, en dat een eene eenigszins spoedige be handeling zeer gewaardeerd zou worden. Nadat de Secretaris had medegedeeld dat de doorlezing dier ontwerpverdragen hem tot eenige opmerkingen had aanleiding gegeven, werd besloten den Mi nister te berichten, dat de Kamer bij het ontbre ken van reederijen hier ter stede zich niet bevoegd acht om in deze instance van advies te dienen, maar dat zij haren Secretaris heeft gemachtigd, zijne persoonlijke meening daaromtrent aan hem bekend te maken, en hem vervolgens met de bo venbedoelde opmerkingen in kennis te stellen. Door Burgemeester en Wethouders van Schie dam ware in handen der Kamer gesteld een aan den Gemeenteraad gericht adres van de heeren W. J. en J. G. Dusseldorp, beiden makelaars in koloniale waren te Vlaardingen, waarin dezen mededeelden, dat zij voornemens zijn zich met Augustus a.s. te Schiedam te komen vestigen, en, aangezien het voor hen van het grootste belang is, dat zij hetjberoep van makelaar ook in onze gemeente kunnen blijven uitoefenen, verzochten, door den Raad tot makelaar in koloniale waren te worden benoemd. In de begeleidende missieve werd er door B. en W. op gewezen, dat zij bij het advies der Kamer op dit verzoek gaarne zou den vernemen, op welke wijze naar hare meening het bezwaar is te ondervangen, dat door genoem de Kamer niet kan worden voorgelegd een ver klaring, dat zij gedurende het laatste jaar in deze gemeente hun hoofdbedrijf hebben gesteld, en dat een wijziging der betrekelijke verordening daartoe zou noodig zijn bv. in dezen zin, dat aan punt b van art. 3 mede toegevoegd «of, zoo de aanvragen het bewijs overlegt, dat hij reeds in een andere gemeente als makelaar is aangesteld, de schriftelijke verklaring, dat hij zich in deze gemeente heeft gevestigd." Met 3 stem men tegen 1 werd besloten, B. en W, hierop te antwoorden, dat de Kamer in beginsel tegen ee

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2