Dagblad mor Schiedam, en Omstreken. f en rr fifi Gratis Ongevallenverzekering f 37ste Jaargang, Donderdag 30 April 1914 No. 10914 Op deo Balkan. overeenkomstig op ie polis verleide voorwaarden, Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Mexico en Amerika. Bureau: Beterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door Oy verlies van een hand, voet of oog Uoilandsche Algemeene by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I U bU verlies van eiken ande- ren vinger. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele Belasting no. 7 dezer gemeente, over het dienstjaar 1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam opden29sten April 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30sten April 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, J>X 1 JL, X r I JE3. De Burgemeester van Schiedam roept bij deze op de in onderstaanden staat ge noemde milicien-verlofgangers, behoorende tot de korpen achter ieders naam vermeld, om krach tens art. 80, in verband met art. 114 der Militie- wet (Staatsblad 1912 no. 21), juncto art. 111 der Militiewet 1901, voor Herhalingsoefeningen in werkelijke dienst te komen, op den dag en in de garnizoensplaats mede achter ieders naam vermeld. Aufderheide. (Ivors), Schiedam, 1908, 15de Re giment Infanterie, 4 September 1914, Delft. Bleecke, (Arend), Rotterdam, 1907, 15de Regi ment Infanterie, 24 Augustus 1914, Delft. Bommel (van) Jan Willem, Leerdam, 1910,17de Regiment Infanterie, 4 September 1S14, 's-Her- togenbosch. Bruijn (de) Petrus Johannes, Schiedam, 1907, 3de Campagnie Hospitaalsoldaten, 19 September 1914, Breda. Groeneveld (Ilermanus), Klnndert, 1907, 17de Regiment Infanterie, 24 Augustus 1914, 's-Her- togenbosch. Groot (de) Johannes Wilhelmus Marie, Schie dam, 1911 2de Regiment Veld-Artillerie, 18 Mei 1914, Legerplaats bij Oldebroek. Held (den) Mees, Schiedam, 1908, 3de Com pagnie Hospitaalsoldaten, 18 Augustus 1914, Bergen-op-Zoom. Meulen (van der) Willem, Schiedam. 1910,3de Compagnie Hospitaalsoldaten, 4 September 1914, Bergen-op-Zoom Ntjland (Johan Christiaan), Middelburg, 1908, 14de Regiment Infanterie, 4 September 1914, Vlissingen Pelie (Franciscus Johannes), Schiedam 1908, 4de Regiment Hospitaalsoldaten, 18 Augustas 1914, 's-Gravenhage. Raaij (de) Adrianus Cornelus, Schiedam, 1910, 4de Compagnie Hospitaalsodaten, 4 September 's-Gravenhage. Tas (van der) Arend Willem Maurits, Schiedam, 1909, 3de Compagnie Hospitaalsoldaten, 4 Sep tember 1914, Breda. Winters (Leendert), Dordrecht, 1909 4de Re giment Veld-Artillerie, 8 Juni 1914, Ede. Zoetmulder (Emanuel), Schiedam, 1908. 4de Compagnie Hospitaalsoldaten, 18 Augustus 1914, Delft. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar de aangeplakte biljetten. Inrichtingen welke gevaar, sehade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, le. J. B. C. Beining om vergunning tot op richting van een smederij in het pand Korte Haven no. 5, kadaster Sectie C. no. 1120, en 2e. H. van der Burgh, om vergunning tot oprichting van een verfmaalinrichting in het pand St. Anna Zusterstraat no. 1, kadaster Sectie A no. 1353, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 14 Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30sten April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris v. LUIK, L. S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter openbare kennis dat een ontweip tot herziening van het. uitbreidingsplan voor het deel der gemeente tusschen den Vlaardingerdijk, de Nieuwe Haven en den West-Frankelandschen weg, ingericht overeenkomstig de voorschriften ter uitvoering van art. 28 der Woningwet, gedu rende de maand Mei a.s. ter Gemeente-secretarie Afd. A. voor een ieder ter inzage is gelegd. Schiedam, den 30sten April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. De correspondent van de „Daily Mail" te Wash ington heeft van zeer betrouwbare zijde bet be richt ontvangen, dat de vertegenwoordigers van de zoogenaamde „A Bj C'-lpapubliëken (Argenti nië, Brazilië en Chili) gisteren iïuèrta een eerste positief vporstel hebben gedaan om tot bijlegging der moeilijkbeden te geraken. Dat voorstel hou|dt zich niet bezig met de airesta tie der Amerikaanschei marine-soiüatcn te Tampico, en heeft uitsluitend betrekking: op de binneniandsohe onlusten in Mexico zelf. Men stelt Huerta voor deel te nemen aan een eonf enen tie, waarop vertegenwoordigers van hemaelf en van de rebellen-generaals, Carranza en Zapata toegelaten zullen wpreen, teneinde middelen te bespreken, om tot pacificatie van het land te geraken. Te Londen heerscht zekere ontstemming over het feit, dat admiraal Fletcher te Vera Cruz beslag heeft gelegd o,p de gebouwen der Engetsche Terminal Company, nadat hij, glei- durendie twaalf uur, zonder succes, onderhan deld had over een huurcontract. Generaal Fletcher verdedigt zijn optreden met de bewe ring, dat hij de gebouwen dringend nocdig had en niet langer kon wachten. Engelsche oorlogsschepen verleenen voort durend hulp aan de in Mexico aanwezige vreemdelingen. Een detachement marine-soldaten van den kruiser „Hermione" werd, onder bevel van majoor Clark, van Tampico 40 mij len ver het land ingezonden, ten einde acht Amerikanen te Orangehill, die zich oaar in ge vaar bevonden, te redden. Voigens ae „Times" zoiu de afstand, dien oe troepen van majoor Clark moesten afleggen, 400 mijl bedragen. On der medewerking van den Mexieaanschen ge neraal Zaragoza slaagde de „Hennnoue" er in, 1200 Amerikanen uit Tampico en oe petvoleum- velóen van Panucio en Potrero aan boord te nemen. De moesten dezer vluchtelingen wer den naar Galveston overgebracht. Le Duitsche kruiser „Dresden" en het Nederlandsche oor logsschip „Kortenaer" verleenden hier rij assis tentie. Behalve op de pletroleumvelaen te Potrero, van de Corona- 'en de Aguila-maatschappijen, ligt in den omtrek van Tam'pico ae petroleum industrie geheel stil, waarover men zich te Washington tamelijk .ongerust maakt. Men ver zekert, dat weldra verscheidene spoorwegen, en in het bijzonder djei westelijke, die bijna alle petroleum als brandstof gebruikten, hieraan gebrek zullen hebben. Ook de wereldvoorraad petroleum zal, nu in de omstreken van Tampi co het bedrijf zoozeer inkrim'pl, spoedig: sterk ai nemen. Van diplomatieke zijde dringt men er daarom op aan, dat oe oliehoudende gebieden in den omtrek van Tampico geneutraliseerd worden. i Een beirichtgevelr in Chihuahua meldt, dat Villa en Carranza zijn overeengekomen, dat de opstan delingen de rol van neutrale toeschouwers zul len bewaren in het geschil tusschen Huerta en de Vereenighe Staten, zoplang geen inval ge daan wordt in het gebied, waar de opstande lingen baas zijn. De achterhoede van de opstandelingen heeft Piedras Negras bezet. Le bevelhebber der règeè- ringstroepen is aan zijn wonden bezweken. Do aanvoerder der opstandelingen treeft verklaard, bij aankomst in Piedras Nfegras de A meirikaansche dag; te willen salueexen. Le bemiddelaars hebben gisteren beraadslaagd over plannen tot herstel van den vrede. Pas hedenochtend in de vroegte werd de vergadering opgebroken. Zij hebben zich over de beraadsla gingen niet uitgelatenmaar allen schenen zij opti mistisch gestemd. Le gezanten van Argentinië, Brazilië en Chili hebben eien wapenstilstand tusschen oe Ver. Sta ten en Mexico voorgesteld. Ee regeering té Wash ington heeft dat voorstel aanvaaro. Naar verluidt zou Japan een verzoek om in de Mexieaansche kwestie tussehenteiie te komen, hebben afgewezen. Carranza heeft den beimiddelaars verwittigd dat hij bemiddeling aanvaardt en bereid is daai,om trent overleg te plegen. Uit Washington aan de „Kötnische Zeitung" De behartiging der Mexieaansche boiangen in de Ver. Staten is aan dei vertegenwoordigers van Spanje toevertrouwd. Huerta tiaa eerst voorge steld daarvoor de Japansche vertegenwoordigers aan te wijzen, doch deze lipiomatieke zet is te Washington doorzien en .afgewezen. De regeering der V. S. heeft ia een wapenstil stand toegestemd, mits Huerta waarborgen geeft, dat tijdens den wapenstilstand geen opstand te gen de in Mexico vertoevende Amerikanen uit breekt. De stemming: in diplomatieke- klingen te Wash ington is pessimistisch. De berichten uit Mexico zijn zoo tegenstrijdig mogelijk. De „Tribune" dringt aan op meer openbaar heid inzake de vnedesondethandeiiiigen In Albanië. Van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, dal in het gewijzigde kabinet Hassan bey, de portefeuille van Justitie en ad interim, die van Posterijen en Telegrafie overneemt terwijl Mulls bey minister van Publieke Werken, Nogga (Ka tholiek), minister van Financiën en Poga ^Or thodox) minister van Onderwijs zal worden. De Albaneescibe regeering heeft tot versterking der strijdmacht in Zuid-Albanië uit Tirana, Borat, Elhasan en Starovo 2500 man militietfoepeti naar de omgeving van Koritza gezonden. Ee Grieksohe grnant -te Rome aeelt medé dat de ontruiming1 van Epirus door Griekse he troe pen gisteren voltooid 'is. De Mokka de van Santi Quaranta is opgeheven. De militaire overheid te Salon ik i heeft bevel gekregen, iedere verdere oproerige beweging op Altianeesch gebied te verhinderen. Naar te Durazzo verluidt zal de Albaneesche regeering aan de door Servië verdrukte Alba- neezen te Kotsowo vijf millioen. francs zenden, ern daarvoor huizen, vee en landbouw gereed schap pen voor diet vluchtelingen le koopoen en hun een zeker bestaan te verschaffen. Volgens de te Belgrado verschijn en ae „Politika" heeft de regeering bespeten ae havengelden, door Servië tijdieins don Turksoh-S-ejrvischen opd-og in Al-hane-esche havein.-j geheven, op verlangen van Oostenrijk aan Albanië uit te keeren. OOSTËNRIJK-HO ngarije. Uit Boedapest meldt Reu! er: Ir. de Oostenrijksche dieieg'al lie l eeft graaf Bereh- told gister een uiteenzettimgegeven van den buitenlandsichen toestand. Hij zeide o. m.Na bewc gen tijden is onder den drang van een algetaee -n zich uitende be hoefte naar vrede een tijdperl i ingletrelén, waarin de gebeurtenissen der werelds leschièdenis van dén laatsten tijd en de daaruit or ifstanei nieuwe staat van zaken zich allengs groepeeren en ordenen. Lat de nieuwe vorst van Albanië uoor zijn volk met onverdeelde geestdrift is verweixomd en allé mogendheden hem bewijzen van sympathie heb ben gegeven, is een gunstig voorteeken voor het slagen van zijn verheven taak. Tot dusverre geeft de verwarde toestand in het aan Albanië toe gewezen deel van Epirus echter de regeenng te Durazzo veel zurgien. De volkomen ontruiming van Epirus zal den politieken toestand aanmerkelijk verhelderen, dè Albaneesche regeering in staat stellen de orde in haar gebied te herstellen en den opstandelin gen elke illusie over de houding Jet Grieksche regeering ontnomen. Die moeite, die de oansolideering van het Zuid* Albaneesche grensgebied heeft gegeven, heeft tot dusverre de gremsaf bakenLng van noordelijk Al banië vertraagd, waar in zoover verwikkelingen zijn gerezen, dat de H-odi- en Gr-jeda-staminen aanstalten maakten zich tegen bun nieuwen sou verein te verzetten. Derhalve heeft de Montène- grijnsche regeering zich genoodzaakt gezien troe pen naar de grenzen te zenden. Om een con flict te voorkomen is op ons initiatief aan de grenscom'miissi© in het betrokken gebied volmacht verleend. De oyerigie grensverschuivingen schijnen verwezenlijkt, aangezien overal de nieuwe 'over heden in functie zijn getreden. Onze verstandhouding tot de staten van den Balkan is zeer vriendschappelijk; wij zijn de vreedzame en voortdurende ontwikkeling onzer onmiddellijke buren hoogst wel willen! gezind. Wij willen hopen dat vreedzame regeeringsarbeiil na dc bloedige oorlogen van den laatsten tijd voor de goede betrekkingen tusschen de Balkan-staten onderling bevorderlijk zal zijn en wij koesteren den wiensch dat Turkije ondanks de verliezen in den loorlog met de vooruitstrevende Christelijke Balkanstaten een sterke factor op den Balkan blijft. Dopr handhaving der vriendschappelijke ver standhouding' met de Porte zullen wij ons beider welbegrepen -belangen het beste dienen. In Roemenië heeft zich tijdens en na de crisis op den Balkan een vijandige- strooming tegen 0 ostenrijk-Hongarije geopenbaard. De toenmalige mi nister-president Majorescu is naar reeds in zijn rede van 13 Januari tegen opgekomen en ook wij willen aan die strooming geen overmatige be- teekenis hechten, daar wij overtuigr zijn dat Roe menië ter niet aan denkt le gnoote voordeelen, die het van de nauwe en vriendschappelijke bé trekkingen tot ons heeft genoten, op het spel te zetten. De tegenwoordige Roemeén-clié regee ring doet dan ook haar best de vertrouwelijke verstandhouding tot ons ook voor de toekomst te handhaven. Overgaande tot de betrekkingen van Oosten rijk Hongarije met de overige mogendheden, legde spr. er den nadruk op dat het Drievoucig Ver bond de grondslag blijft voor de Luiienlandschei politiek der monarchie. Met warme sympathie heeft men hier te lande de bezoeken van kei zer Wilhelm aan Schönbrunn en Miramare be groet. Mijn besprekingen ging graaf Beteh.old voort met Di San Giuliano te Abbazia hebben .mij gesterkt in de overtuiging, dat de veranderingen die op den Balkan hebben plaats gegrepen Oos tenrijk en Italië door nieuwe gemeenschappelijke belangen hebben verbonden. Op bet stelsel van politiek evenwicht tusschen de mogendheden is de loop der crisis op den Balkan niet zonder invloed gebleven. Beide groepen van mogend heden blijven weliswaar afzonderlijk voortbestaan, maar toch is een zekere ontspanning merkbaar geworden. Engteland is op' beslissende oogenblikken in het belang eener schikking, tusschen beide groe pen opgetreden en zulks heeft niet weinig de vreedzame oplossing van geschillen bevorderd. In England's houding kunnen wij met voldoe ning een streven waarnemen om in de toekomst de gtevaren voor* een EuUopeoschen oorlog, die in de gebeurtenissen welke achter ons liggen rijkelijk voorhanden waren, tel voorkomen. Een dergelijke politiek draagt er toe bij1 misverstanden tusschen de -twéé groepen van mogendheden uit den weg te puimen en daardoor aan de gebre ken, die het weinig plooibare stelsel van evè'n-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1