Dagblad rooi' Schiedam m hm treken f fl Gratis Ongevallen verzekering Vrijdag I Mei 1914. No. 10915 111 Op den Balkan. 3 7 ste J a ar reft t i it II 1* H w I oTereeniomstig op tie polis yerielle voorwaarden, Officieel* berichten. Kennisgeving. Scüiedamsehe Jenever. Buiteulaudsch üücuws. Mexico en Amerika. V erspreide berichten Staten-GreneraaL Binnenland. m m i W m Is I Bureau: Beterstraat 50, Telefc 85. Postbus 39. bij jegp jbitl ffl Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advert entiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange gelieele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door t>y verlies van een hand, voet of oog; lioilandsche Algemeene Verzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam by verlies van een wysvinger; verlies van elkeu au de- ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Gezien de aanvrage van W. H. Lieu wens om vergunning voor het bouwen van een witwas- scherij met directie gebouwen en zes beneden- en bovenhuizen op een terrein aan de Stationsstraat, kadaster Sectie I 2122, 1747, 2063 en 1238; Overwegende dat het onderzoek tot die aan vraag nog niet geëindigd is; Besluiten: op grond van artikel 164 der Bouwverordening de beschikking op deze aauvrage te verdagen voor den tijd van ten hoogste een maand. S c h i-e d a m, 30 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L.S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 14 der Verordening op het Grond bedrijf van den 29sten December 1911 {Gemeente blad uo. 64). Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de inkomsten eu uitgaven van genoemd Bediijt, over het dienstjaar 1913, op heden aan den raad is ingediend, eu met de balans en winst- en verlies rekening tegelyk op de secretar e der gemeeente voor een ieder ter lezing is uedergelegd en met genoemde stukken tegen betaling der kosten, in alscnnlt aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan atkoudiging geschied, waar het behoort, den lsien Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONN ËRLAGE GRETE. De Secretaris v. LUIK, L. S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Geven hiermede kennis dat een verzoek is ingekomen om onder controle gesteld te worden overeenkomstig de verordening tot regeling van de door de gemeente uit te oefenen controle op de echtheid van Sctiiedamsche Jenever van de Ned. Branderij, Gistfabriek en Distilleerderij, voorheen de fiirna's H. Jansen Co., H. C. Jan sen en Herman Jansen, voor bare brandenj-ais- tilleeidery 97/101 gelegen Noordvest. Zij noodigen belanghebbenden uit hunne be zwaren overeenkomstig art. 4 der verordening d.d. 7 Mei 1901 (gem. blad no, 5) binnen 8 dagen na heden in te dienen. Schiedam, 1 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. jür secretaris v. LUIK, L. S. De Wiashingtonsche corespondent der „Köini- sche Zeitung" verneemt van vertrouwbare zijde, dat Argentinië, Brazilië ©n Chili de Europ :esciie mogendheden verzocht hebben, mede te wenken tot het slagen van hun poging tot bemiddeling. De instemming! van Carranza met het bemid- clelingsplan verbreedt voor de bemiddelaars de basis van actie. Deze behoeft zich niet te bepa len tot de geschillen tusschen Huerta en de Ver- eenigde Staten, maar lean nu ook betrekking heb ben op de revolutie binnen Mexico zelf. Minister van Staat Bryan en president Wilson zijn verheugd over de bereidverklaring van Car ranza om tot het herstel van den vrede mee te werken. Zij hopen, dat nu ^eu breeJopgevatte regeling zal tot stand komen, die voldoening zal schenken. Hun vertrouwen op' een gunstige schik king is thans veej grooier geworden Berchtold's rede. De „Pesther Lloyd" bespreekt het exposé van Berchtold. Het blad zegt: „Onze hand blijft even als tot dusver vriendschappelijk uitgestoken naai de Roemeniërs, Het is aan de Roemeniërs om hun hand in de onze te leggen. Hoe later zij dit doen, hoe berouwvoller hun ommekeer zijn moet. Naloopen doen wij nen heelemaal niet. Tot Ser- yië richt het exposé in den vorm van een vriend schappelijke verwachting een ernstige vermaning. Hetgeen thans in Servië tegenover de Donau- inonarchie geschiedt is regelrechte obstructie, in zake liet zwijgen van het Roodboek over cle zen ding van Hohenlohe naai' Petersburg wijst iiet artikel er op, dat voor publicatie van diploma tieke oorkonden de toestemming van de betrok ken Kabinetten noodzakelijk is. Deze toestem ming is vermoedelijk met verkregen. Be „Echo de Paris" is het «enige blad, dat gister een artikel wijdde aan de uiteenzettingen door graaf Berchtold gegeven. Het blad schrijft o. a.Graat Berchtold doet doorschemeren, dat nieuwe overeenkomsten door de Mogendheden van den Driehond zouden zijn getroffen en zinspeelt op het treffen van nieuwe overeenkomsten tot het behoud van het even wicht in de Mihdellandsche Zee. De heer Ven Jagow had dus 24 uur langer moeten wachten vcor hij het tot stand, komen van nieuwe over eenkomsten door de Mogendheden van dén Drie bond ten opzicht© van de Middellandsehe Zee loochende. Voorts zinspeelde graaf Berchtold op de economische exploitatie van nieuwe gebie den in andere werelddeeién, waarbij het bJjxbaar om klein-Azië gaat. Zooals men dus ziet, strekt het programma dat -de Regeeiringen van den Driebond gemeen schappelijk uitgewerkt hebben, zich uit tot de Oostelijke oevers van de Middellandse he Zee. RUSLAND. Het ministerie van binnenlandsche zaken heelt de ambtenaren voor landbouwzaken en met name de landraden strenge: naleving der voorschriften tot bestrijding van drankmisbruik op het platteland voorgeschreven De commissie uit de Rijksaocma voor hervor mingen in de rechtspraak heeft een subcommis sie van zes- leden aangewezen om een wetsont werp, waarbij straffen woroen bedreigd togen onverantwoordelijk optreden van de leden van het parlement bij de beraadslaging over wets ontwerpen, samen te stellen. Bedoeld ontwerp zal ook strekken tot oprichting van een disci plinair gerechtshof, dat misbruiken tegen de vrij heid van spreken .op de parlementstribune zal berechten en kan straffen met uitsluiting voor een bepaalden tijd of voor altijd. In bet laatst bedoelde geval zullen nieuwe verkiezingen wor den gehouden. TURKIJë. Een hoofdartikel van de „Tanin" houdt zich bezig met het weerleggen van de verwijten van een gedeelte oer Buitsche pers, waarin gezegd wordt, nat de PoTte, sinds het tot stand komen van de Fransch-Turksche leening zich weinig geliegten laat liggen aan haar economische be trekkingen met Duits c-hl and. Turkije zal bewe zen diensten nooit vergeten. Ook in ae toe komst kan Turkije de ondersteuning' der landen, die door kapitaal, industrie en han delsbetrekkingen tot haar opbloei bijdroegen, niet ontberen. Het vermoeden, dat Turkije zich weinig gelegen laat liggen aan een groote mo gendheid als Duitsfehland is een onrechtvaardig verwijt aan de Tuiksche staatslieden. Daar Duitschland in Turkije groote belangen bezit, kan men er op rekenen, dat het jegens Tupkijé ten allen tijde een vriendschappelijke houding zal aannemen. Daar men van den and©ren kant den econ omischen opbloei van Turkije ten doel heeft, kan de regeerLng te Berlijn met ver trouwen verwachten, dat deze bedoeling te Constantinopel naar waarde geschat zal wor den. Dit heeft Turkije steeds door daden ge toond en er bestaat geen reden, waarom het dit ook niet in de toekomst doen zou. Volgens de bladen te Constantinopel is het vlootprogram thans gereed. D|e- Porte zal op Fran- sche werven acht of tien groote en kleine torpedo- booten, en bij Creusot drie onderzeesche booten bestellen. Langer dan achttien maanden mag de bouw niet duren. De kosten van deze bestelling worden gedekt door een apenbare geldinzame ling van het comité voor de vloot. wikkelingen. Zij heeft nl. mededeèling ontvan gen, dat de- Mogendheden bereid zijn maatregelen te nemen in verband met de door de benden van den W;itten Wolf aan de vreemdelingen toe gebrachte schade en verliezen in Shai-Tschou hebben ernstige gebeurtenissen plaats gehad. Dé Regeering slaat machteloos daartegenover. Het doo-r de commissie voor de grondwet aangenomen ontwerp betreffende de hervorming der constitutie bevat een aanmerkelijke uitbreiding der rechten van den president. De medewerkers van den aan bat hoofd van het bewind staanden president zijn de staatssecretarissen, de door den president nieuwbenoemde ministers. Het voorne men bestaat, een hijzondereu Raad le benoemen, als een lichaam met welks toestemming de pre sident het parlement ontbinden en de openbaar making -der dpor het parlement aangenomen wets ontwerpen verbieden kan. De raaü zal tot aan de bijeenroeping: van het parlement de functie daarvan overnemen. CBDCHA. De Regeering staaf voor ernstige politieke vér- Volgens een brief uit Boma aan de „Tribune Congolaise" is het voornaamste stamhoofd van San Salvador (in Angola, Portugeesch Congo) in opstand gëkomen. Er zijn een twintig blanken gedood. De- protestantscho en katholieke zenle- lingten hebben de vlucht genomen. Le gouverneur van. Portugeesch Congo heeft met zijn Roepen de opstandelingen aangevallen maar is terugge slagen. De opstandelingen hebben op den linker oever der rivier de meeste factorijén in brand gestoken. De Portugeesehe post Fetish Rock is ook verbrand. Re bezetting is naar Boma ge vlucht. De bloedige onlusten in het mijndistnet van Colorado hebben te New-York geleid tot ronwbetoogingen voor de bureaux der „Standard Oil Cy". De betoogers, aangevoerd door Upton Sinclair, de blekende schrijver van The Jungle, riepen, dat zij Rockefeller Jr. aansprakelijk stel den voor de begane misdaden. Sinclair, die bo vendien moet hebben gedreigd, Rockefeller met een zweep te zullen afranselen, en riër vrouwen zijn ten slotte- ingerekend. Naar men weet hebben bondstroepen, bijgestaan door drie eskadrons ruiterij, thans ue strijdende partijen in Colorado ontwapend. President Wilson heeft de voorzitters van den mijnwerker,sbond van Kentucky -en Alabama ver zocht. aanstonds naar Washington te komen, om te beraadslagen over de staking. Het is waarschijn lijk dat hij hen zal vragen zich naar de streek te begeven, om op tei treden als bemiddelaars. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 80 April. De beraadslaging over de interpellatie- Van Deventer in zake de pestbestrij- ding op Java wordt voortgezet. De heer Bogaardt stelt vertrouwen in de Indische regeering, en is overtuigd, dat ook den medischen dienst geen blaam treft. Hij komt nog eens op het verloop van de pest terug. Spr. pleit dan voor woningverbetering en een ordonnantie voor geheel Indië in den geest van de Nederlandsche Woningwet. De evacuatie duurt z.i. te lang. Dat het gebrek aan artsen te wijten zou zijn aan lage salarissen, ontkent spr. Hij is tegen dë benoeming van een regeeringscommissaris. De heer Van Deventer is niet geheel vol daan. Hij blijft zijn meening handhaven omtrent de noodzakelijkheid van een hooger dan het ge wone gezag ter plaatse. De vereeniging van de leiding van den genees kundigen dienst en die van de pestbestrijding in den persoon van dr. De Vogel, acht spr. onge- wenscht. Woningverbetering is z.i. slechts een palliatief. Verdelging van de huisratten is hoofd zaak. Spr. gelooft niet, dat het uitloven van meer geld voor artsen veel zal geven. Den algemeenen indruk samenvattende, zegt spr., dat het bij allen wel vast zal staan, dat een groote ramp over Java gekomen is en dat die lamp ons niet vaardig heeft gevonden. Krachtige maatregelen zijn thans volgens spr. noodig. De heer De M u r a 11 repliceert en komt terug op de zaak van de pest-etablissementen van de Karimon Djawa-eilanden. De dokters moeten z.i. meer betaald worden. De minister van koloniën dupliceert en komt op verschillende punten terug, o.a. het sa laris der doctoren en de woningverbetering. Over de knevelarijen en knoeieryen zullen in lichtingen aan den gouverneur-generaal worden gevraagd. De minister wijst dan nogmaals op wat reeds gedaan is ter bestrijding van de ziekte. Spr. komt tot de woningverbetering en ratten- verdelging. Tot benoeming van een regeerings- cemmissie zou misschien kunnen worden overge gaan, maar deze vraag is nog niet behoorlijk overwogen. Na den minister van koloüiën repliceert de heer Schaper nog, die de beschuldiging van schriel heid, ten Lste van de regeering volhoudt en ove rigens hoopt, dat de interpellatie aansporing mag zijn tot grooteren ijver. Daarna wordt de behandeling over het ont werp- inkomsten belasting voortgezet met de verdediging van het amendement op art. 33 tot verhooging van het tarief voor groote in komens door den heer Marchant. De heer Marchant verdedigt het amende ment der vrijz. dem. fractie, strekkende om de verschuldigde f25 benevens f3 voor elk geheel bedrag van f 100 boven f 2000, toepasselijk te verklaren op belastbare inkomens van f2000 f5000 in plaats van f2000—f 10.000 volgens het ontwerp; aan inkomens van f5000 f 10.000 op te leggen f115, benevens f4 per f 100 boven f5000; aan inkomens van f 10.000 - f 20 000 een som van f315 beneveus f5 per f 100 boven f 10.000, in plaats van f265 en f4 per f100 vol gens het ontwerpaan inkomens van f 20.000 of meer f815, benevens f6 per f100 boven f20.000, in plaats van f665 en f5 per f100 volgens het ontwerp. (De bedoeling van dit amendement is, de inkomens boven f5000 zwaarder te belasteD). In een zeer uitvoerige rede zet spr. uiteen, dat de bezwaren tegen progressie, die men vroeger zelfs als roof voorstelde, en waarvan men altijd nivelleeriDg van vermogens gevreesd heeft, niet op waarheid bleken te berusten. Spr. wijst er op, dat er zeer veel wordt uitge geven voor havens en kanalen, hetgeen niet in de eerste plaats den arbeider, doch den grooten on dernemer ten goede komt. Nadat spr. zijn rede heeft geëindigd, wordt de vergadering verdaagd tot morgenochtend 11 uur. Onderscheiding. H. M. de Koningin heeft jonkvrouwe J. G. H. Repelaer van Driel te 's-Gravenhage en den heer Anton van Rooy te Frankfort aan de Main de eeremedaille voor kunst en wetenschappen in zilver in de Huisorde van Oranje toegekend. Tweede Kamer. De antirevoiutionnaire en Chr.-Hist. Kamerclub hebben Woensdagavond te zamen vergaderd, wat in langen tijd niet wat geschied. (Nederl.) Vrijkaarten. Naar »Het Volk" verneemt, heeft rnr. J. W. H. M van Idsinga, Chr.-Hist. Kamerlid voor het distrikt Bodegraven, thans ook zijn vrijkaart aan de Spoorweg-Mij. teruggezonden, met de tnee- dedeeliog, dat hij zich niet gerechtigd acht een dergelijke gunst van de Spoorweg-Mij. te aan vaarden. Thans zijn alle berichten van ontvangst binnen. Interpellatie. De sociaal-democratische Kamerfractie heeft naar het ;»U. D." meldt, besloten, den mini-ter 0 7 vau waterstaat te interpelleeren over het besluit van den directeur-generaal van S.S., waardoor spoorwegpersoneel in dienst bij deze maatschappij en tegelijk raadslid, moeilijkheden tot het waar nemen van genoemde functie worden iu den weg gelegd. Namens de fractie zal de heer A. B. Kleerekooper deze interpellatie houden. De Commissaris der Koningin in Utrecht. Mr. F. D. Schimmelpenninck, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, heeft, wegens familieorastandigenheden, ingaande 1 Augustus a.s. aan H. M. de Koningin ontslag als zoodanig aan gevraagd. Uit Rood Zaandam. Als tegenwicht tegen het besluit van hetdase- lijksch bestuur der gemeente, om zich van feest betoon te onthouden, werd gister te Zaandam vanwege de burgerij druk gevlagd. Ook in de haven wapperde van tal van booten de vader- landsche driekleur terwijl ook van de houtzaag- fabrieken, die bij de staking betrokken zyn, het rood, wit blauw woei.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1