8tads- en Gewestelijk Nieuws. Rechtzaken. Nu van de torens, die gemeente-eigendom zijn, niet kon gevlagd worden, hebben de kerkbesturen de vlag uit een raam boven den ingang der kerk gestoken. De Christelijke Oranjevereeniging hield gister avond een feestvergadering in een kerkgebouw. Uitbreiding militaire vliegafdeeling. Naar wij vernemen, zal de volgende oorlogs- begrooting o. m. posten bevaten voor uitbreiding van de luchtvaartafdeeling. De Minister zal voor stellen het aantal aviateurs dat thans 4 bedraagt, uit te breiden, meerde vliegmachines aan te schaften, waarvan het gevolg zal zijn dat ook nieuwe loodsen zullen moeten worden gebouwd. Een en ander ook in verband met het feit dat de vliegoefeningen ook zullen worden gehouden door officieren van het Nederland-Indische leger en van de Marine. Oneerlijke concurrentie. Bij de Tweede Kamer is een betuiging van instemming ingekomen van het hoofdbestuur der Nederlandsche Banketbakkersvereeniging met het door mr. Aalberse ingediende voorstel van wet tot aanvnlling van het Wetboek van Strafrecht. (Oneerlijke concurrentie). De Hol landsch Belgische commissie. Uit Brussel wordt aan de »Telegr-" gemeld In verband met het bezoek kort geleden door den secretaris-generaal der Nederlandsch—Bel gische commissie, den heer Eugéne Baie, aan Nederland gebrachts is in principe besloten, dat genoemde commissie haar arbeid hervatten zal Binnenkort zullen de besprekingen over de ten uitvoerlegging van vonnissen tot een definitief resultaat leiden en men hoopt, dat andere niet minder belangrijke resultaten zullen volgen. Reeds nu worden maatregelen getroffen met het oog op de vierde conferentie, die in Den Haag, onder praesidium van den heer Tydeman, zal plaats hebben. De Waaloverbrugging. Gisteren en Woensdag heeft te Nijmegen de centrale commissie voor de Rijnvaart vergaderd, in verband met het plan tot Waaloverbrugging, waaromtrent zij advies zal moeten uitbrengen. In deze commissie zijn vertegenwoordig Baden, Beieren, Elzas-Lotharingen. Hessen en Nederland, terwijl deze staten aan haar technische deskundi gen hebben toegevoegd. Met een stoomboot van den rijkswaterstaat werd de plaats voor de brug bezocht, waarbij tegen woordig waren de leden der gemeentelijke tech nische brugcommissie. Personeel 's rijks Werf. Indertijd is een door den vorigen minister van marine ingestelde Commissie werkzaam geweest om maatregelen voor te stellen, welke in het be lang der werklieden bij liquidatie van 's rijks werf te Amsterdam zouden kunnen worden ge nomen. Als uitvloeisel van het rapport dier commissie heeft de minister van marine thans een commissie benoemd, welke tot opdracht heeft zich in ver binding te stellen met verschillende werkgevers, hetzij rijks- en provinciale instellingen, of ge meenten en particulieren en haar bemiddeling te verleenen om personeel van 's rijkswerf bij die werkgevers in verschillende betrekkingen geplaatst te krijgenvoorts om den directeur en comman dant der marine te Amsterdam zoowel daarom trent als bij de vervulling van vacatures bij andere werven van advies te dienen. Tot leden van deze commissie zijn benoemd de hoofdingenieur der marine J. S. van Veen, levens tot voorzitterluitenant ter zee le kl. G. Noordhoek Hegt; hoofdingenieur der marine J. S. van Veen, tevens tot secretaris der commissie voorts de commandeur van de scheepsbeschieters J. Karssen en de voorzitter der commissie van vertegenwoordigers van het werkliedenpersoneel L. van der Veer. dienstbetrekking en premiebetaling juist gesteld in plaats van den vroegeren toestand, maar het ontwerp-ouderdomsrente beweegt zich juist weer in tegenovergestelde richting. Een uniforme rente van f'2 is in strijd te achten met de grondgedachte van het ontwerp hulp in geval van behoeftigheid, die immers èn individueel en locaal zeer verscheiden is. Het adres keert zich ook tegen de practische uitwerking van het beginsel in het ontwerp. Daarover wordt in het adres gezegd De toepassing van het begrip behoeftigheid kan een onderwerp van geschil worden bij de ge meenteraadsverkiezingen. Adr. meent, dat het beginsel van het ontwerp moet leiden tot een uitwerking, waartegen altijd groote bezwaren zijn aan te voeren. Het ontwerp is een slechte copie van het z.g.n* Deensche stelselen wordt het tot wet verheven, waarmede art. 411 der Invaliditeitswet vervalt, dan zal de invaliditeitsverzekering voor onbe- paalden tijd worden uitgesteld. Adr. vraagt de Kamer, het ontwerp-ouderdoms rente niet aan te nemen, maar bij de regeering aan te dringen op een spoedige uitvoering van de Invaliditeitswet in haar geheel. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771 8 te Stornoway. Laagste barometerstand 749.6 te Horta. Verwachting tot den volgenden dag matige noordoostelijke tot noordwestelijken wind, ge- d eeltelijk bewoikt, weinig of geen regen, later iets zachter. Montfoort toegesproken door den Burgemeester, den heer Honnerlage Grete, die deed uitkomen, dat het vertrek van dezen uitnemenden ambtenaar werkelijk met leedwezen ten stadhuize werd ge zien. Ook de heer Lagerwey, als wethouder van Financiën, den scheidenden ambtenaar toe sprekend, herdacht in waardeerende bewoordingen de wijze, waarop de heer Montfoort zijn taak had vervuld, de vriendelijke wijze ook vooral, waarop hij met het publiek wist om te gaan. Bij het eindigen van 's Burgemeesters toespraak kwam de verrassende mededeeling, die gister-avond officieel in de Staatscourant werd bevestigd, be treffende de Eervolle onderscheiding, den heer Montfoort verleend. Hem viel de eervolle onderscheiding ten deel door H M. de Koningin benoemd te worden tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dat de eervol ontslagen ambtenaar, in het ge not van zijn welverdiende rust, nog een reeks van gelukkige jaren moge beleven, wenschen, met ons, zeker allen, die het voorrecht hadden hem in zijn langdurige ambtelijke loopbaan te leeren kennen. Postbestellingen en Buslichtingen. Heden treedt de nieuwe regeling in werking volgens welke brieven enz. welke 's avonds na 73/4 uur in de zich steeds uitbreidende indus trie- en handelsstad Schiedam worden aangebracht, niet meerde savondswordenbezorgd. Wie een npostbox" heeft, mag voortaan zelf s avonds van 8-10 uur zijn brieven aan het postkantoor gaan afhalen. Andere ingezetenen, die geen spostbox" hebben, krijgen nu hun brieven enz. eerst den volgenden morgen bezorgd. De laatste buslichtingen zijn als volgt gewijzigd Singel 9.55, Markt 10. Vlaard. Poort 10.05, Gasthuis 10.10, St. Liduinastraat 9.50, School straat 9.55, Beijerl. straat 10.05, Brouwerstraat 10.10, Lange Nieuwstraat 10 05, Station 9.50. Wie dus 's avonds (in sommige stadsgedeelten reeds na 9.50) nog een brief wil verzenden, welke men gaarne den volgenden ochtend besteld wil zien, moet dien voortaan naar het Postkan toor brengen. Als de directie van het Postkantoor eens aan de ingezetenen vroeg of allen voortaan hun brieven aan het Postkantoor zelf willen komen afhalen en het publiek geen brieven meer in de brieven bussen wil werpen, wie weet konden de werk zaamheden van ambtenaren en bestellers dan tot nog kleiner minimum worden beperkten een deel der bestellers op non-activiteit worden gesteld. Het ontwerp-Ouderdomsrente. Het bestuur van het Ned. Werkl.-verbond Pa trimonium heeft zich met een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het zegt, met te leurstelling kennis genomen te hebben van de plannen van minister Tieub, ten aanzien van de verzekeringswetten, in een vorige parlementaire periode tot staud gekomefi. Voorts, dat de tegenwoordige gang van zaken onvermijdelijk aanzienlijke vertraging zal brengen van de sociale wetgeviDg in het algemeen en van de invoering der invaliditeitsverzekering in het bijzonder, terwijl ook ernstig betreurd wordt, dat door de plannen van den minister belangrijke en urgente zaken op wetgevend gebied in deze par lementaire periode niet de volle aandacht van regeering en Kamers zullen hebben. Dan worden de bezwaren ontwikkeld, die men heeft tegen het Ontwerp-Ouderdomsrente van 6 Febr. 1914. Dat ontwerp brengt niet een her vorming, waardoor de arbeider wordt opgeheven, beïnvloedt de loonregeling niet, maakt den toe stand niet zoo, dat de arbeider voor zichzelf kan 2orgen. De zorg voor de oude aibeiders wordt gebracht onder het begrip zorg voor behoeftigen. De z.g.D. rente is niet een verkregen recht, maar een gunst. Reeds daarom is het ontwerp geheel in strijd met het lofwaardig streven om de ar beiders meer en meer zelfstandig te maken. Bij de regeling der pensioenen van gemeente ambtenaren is het recht op pensioen krachtens Afscheid—G- Montfoort. Gister-middag half vijf, öij het eindigen van den bureautijd, verzamelde zich het geheele stad huis-personeel in de raadzaal, teneinde afscheid te nemen van den scheidenden collega-ambtenaar, den heer G. Montfoort, chef-commies van de afdeeling Financiën en Belastingen Compta biliteit die met ingang van heden, 1 Mei, met eervol ontslag den gemeentedienst heeft verlaten. De heer Montfoort kwam 11 Februari 1858 als jongste bediende bij den toenmalige sub-ontvanger in dienst. Den ln Juli 1861 werd hij bevorderd tot eerste klerk ten kantore dan den gemeente ontvanger om 1 Januari 1894 bij een reorgani satie, benoemd te worden tot chef commies van de tegenwoordige financieele afdeeling. Den ln Juli 1911 mocht hij onder veelzijdige belang stelling zijn gouden jubilee aan de gemeente thesaurie vieren. Bij afwezigheid van den Secretaris, den heer mr.V. N. Sickenga, die om gezondheidsredenen niet tegenwoordig kon zijn, nam de heer A. H. W. van Luik, hoofdcommies, chef der afd. Algemeene Zaken, het woord, om den scheidenden col lega namens het geheele personeel een afscheids woord toe le spreken en hem daarbij als blijk van collegialiteit een herinnering aan te bieden na mens hen, met wie hij, de een langer dan de andere, maar over het geheel een lange reeks van jaren, heeft samengewerkt. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer A. Koper, totnogtoe adjunct-com mies bij de afd. Financiën, maar die nu den heer Montfoort in zijn rang opvolgt. In waardeerende bewoordin gen herdacht ook deze ambtenaar den scheidenden chef, met wien hij een 30-tal jaren onmiddellijk heeft samengewerkt. Nadat de heer Montfoort met genoegen had bezichtigd het herinneringsblyk een in zwart met goud omlijste fotografie van het geheele stadhuis-personeel, door den fotograaf, den heer H. M. Kamman, vervaardigd, en hij hartelijken dank had betuigd voor de vriendschappelijke wijze waarop men van hem afscheid had genomen, kwa- men B. en W. de Raadzaal binnen om als College mede afscheid te nemen van hun heengaanden i ambtenaar. 1 Op zeer waardeerende wyze werd de heer Teeken- en Vakschool »St. Joseph". De uitdeeling der prijzen door de leerlingen der Teeken- en Vakschool »St. Joseph" in den afge- loopen cursus behaald, bracht gister-avond leer aren, leerlingen en bestuur der Teekenscbool met den Bondspresident, den heer T. J. H. Mouwens, waarnemend directeur der school, en verdere belangstellenden in de bovenzaal van het Bonds- gebouw te zamen. De voorzitter, de heer T J. H. Mouwens, alle tegenwoordigen leerlingen der school, ouders en allen, die in het onderwijs der leerlingen belang stellen welkom heetend, in deze bijeenkomst, spoorde eerst allen aan geen vergelijkingen te maken tusschen de verschillende betrokken scho len, maar zich-zeiven alleen de vraag te stellen Is de school zoo goed als zij onder de gegeven omstandigheden zijn kan? Zeker is 't toch dat de volmaaktheid ook hier lang niet is bereikt. De leerlingen in het bijzonder hebben zich dan de vraag te stellen of zij in den loop van dit jaar hun tijd goed hebben besteed. Zoo zij die vraag ontkennend moeten beantwoorden, laten zij het vast voornemen maken dit voor het volgend jaar te verbeteren. Voorz. spoorde hen, die met succes gewerkt hebben aan, zich niet boven anderen te verheffen. Waar 't vaststaat, dat alleen aan hen die hun best doen, ijverig werken, op tijd komen en zich netjes gedragen, een prijs kan worden uitgereikt, wekte voorz. toch allen op tot ge trouwe plichtsbetrachting, spoorde hij hen aan hun best te doen, de lessen goed op te nemen en zich beschaafd en beleefd te gedragen, dan zou den zij daarvan later de goede resultaten zien. Zij, wien geen prijs kan worden uitgereikt, be- hooren niet den moed te verliezen, maar zich te beijveren er in het volgend jaar een te winnen. Na dit kort, inleidend woord wilde voorz. nu overgaan tot de uitreiking der prijzen. De volgende prijzen werden daarna in de onder scheidene afdeelingen uitgereikt Handteekenen le kl., le pr. H. Rijntal- der, J. de Bruijn, 2e pr. A. de Gooijer, Jac. van Hekke, 3e pr., P. C. v. d. Beek en N. van Baarle 2e kl. le pr. P. Blok; 3e kl. le pr. L. Kamp,' 2e pr. W. van Dijk 4e kl. le pr. J. Deters 2e pr. C. Winkelman tuinlieden le pr. B. Guijs, 2e pr. G. van Harmeien, 3e pr. J. Noordam. Hout- en Marmerschilderen: lekl. le pr. J. de Bruin 2e kl. le pr. P. Blok3e kl. le pr. W. van Dijk4e kl. le pr. C. Winkelman, 2e pr. J. Deters. Machine-teekenen: le kl. machinetee- kenen, handteekenen en rekenen, le pr. F. v. d. Beedijk; machineteekenen en -handteekenen, 2e pr. H. de Bruijn2e kl. machine-teekenen en -handteekeneu, le pr. W. van Bommel, rekenen, 3e pr. W. van Bommel, machine-teekenen, -handteekenen en rekenen, 2e pr. H. Soeters, 3e kl. machiDe-teekenen, -handteekenen en rekenen, le pr. G. Stolk; 4e kl. machine teekenen en -handteekenen, le pr. W. van Slobbe, 2e pr. P. de Koning; rekenen, le pr. P. de Koning, 2e pr. W. van Slobbe. Bouwkundig teekenen: lekl. teekenen, le pr. D. Arbouw, 2e pr. H. Hille, 3e pr. J. van Slobbe, 4e pr. H. de Gooijer, 5e pr. T. Kreuger timmeren, le pr. J. van Slobbe, 2e pr. II de Gooijerrekenen, 2e pr. D. Arbouw, 3e pr. H. Hille; 2e kl. teekenen, le pr. J. van Lingen, 2e pr. A. van Winden, 3e pr. H. Dries; timmeren, le pr. H. Dries, 2e pr. A. van Winden rekenen, le pr. A. van Winden3e kl. teekenen, le pr. B. v. d. Hoek, 2e pr. G. v. d. Meertimmeren, 2e pr. G. v. d. Meerrekenen, le pr. B. v. d. Hoek, 2e pr. G. v. d. Meer; 4e kl. teekenen, le pr. P. van Slobbe, 2e pr. G. Boele, 3e pr. P. Wouters, 4e pr. J. Thijssentimmeren, le pr. P. van Slobbe, 2e pr. G. Boele, 3e pr. J. Thijssen rekenen, le pr. G. „Boele, 2e pr., dipl., P. van' Slobbe. Na de uitreiking der prijzen merkte de voor zitter, nog op, dat enkele leerlingen vergeten had den hun schoolgeld te betalen en wekte hij hen op, dit alsnog te voldoen. Ook spoorde voorz. allen aan zich voor het volgend jaar tijdig aan te mel den, opdat geen leerlingen zouden behoeven geweigerd te worden. Daarna sloot de voorzitter de bijeenkomst, onder dank voor de belangstelling door ouders en anderen, hier tegenwoordig, be toond. Verjaardag Prinses Juliana. In antwoord op het gisteren door B. en VV. dezer gemeente verzonden telegram van gfeluk- wensching ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana werd van II. M. de Koningin als dank het. volgende telegram ont vangen Hare Majesteit laat u dank zeggen voor geluk- wenschen. Adjudant HOOFT GRAAFLAND. De Oranje-Vereeniging heeft in antwoord op haar telegram van gtelukwensching het volgend telegram ontvangen Montfoort, voorzitter Oranje-Vereeniging Schiedam. Hare Majesteit dankt u allen. Adjudant HOOFT GRAAFLAND. JubileeJ. H. Scheuerinan. Heden herdenkt de heer J. H. Scheuerman den dag waarop bij 25 jaren geleden tot machi nist bij Schiedams waterleiding werd benoemd, nadat hij reeds enkele jaren daar als stoker werk zaam was geweest. Wijl de heer Scheuerman reeds zijn zilveren jubilee iD gemeentedienst heeft mogen vieren, werd zijn nieuw jubilee bescheiden, in eigen kring, herdacht. Toch ontving hij van meerdere zijden nog de overtuigende bewijzen, dat zijn veeljarige trouwe diensten bij onze stedelijke waterleiding niet onopgemerkt bleven. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand April 1914 f 30573—, 47 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand April 1914 f39622.79, 50 deelnemers geheel afgeschreven. De heer J. v. d. Velden alhier slaag- de te 's-Gravenhage bij het aldaar gehouden examen akte lager onderwijs. Bij de -politie zijn terug tiet bekomen twee honden, ruigharige zwarte teef mét vier kante belastingpenning no. 53—1914 ten geelglad- harig|e mi. De 10-jarige Anton ie Drupipiersheeft gister met kopje duikelen een vinger gebroken. Het kind moest zich onder getneeskun lige be handeling stellen. 1 Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 2 Mei 8.15 v.m. 8.52 n.m. UIT ROTTERDAM. Gister-avond heeft er op de Hoogstraat te Rot terdam een brand gewoed ten huize van L. van Klaveren. Den 70-jarigen C. W. F. van der H. werd door zijn patroon, den heer L. C. van Klaveren, costumier en grimeur, opgedragen een boodschap le doen. De man, die bezig was op de zolderver dieping van het bovenhuis door dien heer bewoond, liet op dien zolder in een tusschenkamer een brandende lamp achter. Toen hij even later te rugkeerde, stond die tusschenkamer in lichtelaaie. De vlammen sloegen over naar een ander vertrek mede op dezen zolder gelegen. De zolderverdieping is ingericht als magazijn* waartoe ook de twee lager gelegen verdiepingen voor een groot deel dienen. Sabels, geweren, degens, harnassen, tal van costuum, goudbelegsel en wat al zoo meer tot het vak behoort, waren in groote hoeveelheden voorhanden en alles heeft geducht van den brand en van het blusschings- water, dat in luwe massa's weldra de trappen afstroomde en in het geheele huis doordrong, ge leden. In den winkel van de Coöperatieve Winkelver- eeniging Eigen Hulp, die in het benedenhuis ge vestigd is en waarbij de eerste verdieping behoort die als magazijn in gebruik is, werd door het blusschingswater veel schade aangericht. Het proces over het Fabri-gasthuis (Oude- Mannenhuis) te Schiedam. Zooals bekend, werd in het jaar 1910 bjj de Arrondissement-rechtbank te Rotterdam een pro ces aanhangig gemaakt inzake het door Servaes Pieterszoon Fabri te Schiedam gestichte gasthuis. De kwestie komt in het kort hierop neer Door Servaes Pieterszoon Fabri werd bjj testa mentaire beschikking, d.d. 1 Februari 1564, een gasthuis opgericht. In dit testament werden ver schillende bepalingen opgenomen betreffende de gelden voor de oprichting, de benoemiog van regenten, de administratie enz. Ook staat er in dit testament, dat de erflater wil, dat in het gast huis opgenomen zouden worden ndegenen die van zynen bloede tot armoede zouden mogen komen en hetzelfde begeeren," dan volgt een opsomming van een aantal andere personen welke in genoemd huis opgenomen konden worden. Tot zoover het testament. Bij de invoering der Armenwet van 1854 is door B. en W. van Schiedam genoemde stichting geplaatst op de lijst van instellingen van welda digheid, bedoeld in art. 3 dier wet. De Armenwet nu onderscheidt 4 soorten van instellingen van weldadigheid a. staats-, provinciale- of gemeenteljjke in stellingen b. instellingen eener kerkeljjke gemeente c. instellingen door bijzondere personen of »byzondere, niet kerkeljjke, vereenigincen sere- »geld en bestuurd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2