SPORT 8tads- en Gewestelijk Nieuws. nigde zittingen der Staten-Generaal den presidia- len zetel in te nemen. In zijn voordracht, aan den Kioon gedaan, heeft dus de minister-president het beginsel 't zwaarst doen wegen, dat de sterkste Rechtsche fractie in de Eerste Kamer hier niet mocht worden gepas seerd. En ook is het mogelijk, dat men den heer Van Voorst tot Voorst afgescheiden van alle poli tieke overwegingen den meest geschikte achtte om senaats-praeses te worden. Wij laten natuurlijk de appreciatie der overwegin gen, welke Kroon en haar raad tot deze benoe ming leidden, geheel onbesproken. Generaal Van Voorst tot Voorst is ondanks zijn tamelijk hooge leeftijd een nog zeer krach tige figuur. De man van breed-geschouderden, forschen lichaamsbouw, met de zware, piekende, grauwe knevels, is wel de echte type van den militair. Officier is baron Van Voorst tot Voorst dan ook tot in hart en nieren. Over andere dan militaire onderwerpen, heeft hij, in het Hooger- huis, schier nooit het woord gevoerd. Maar wan neer belangen, onze defensie rakend, aan de orde kwamen, dan was Van Voorst ook steeds op zijn post, mankeerde hij nooit. Met groote zorgvuldig heid had hij zijn redevoeringen voorbereid en op papier gebracht. De krachtige, van zekeren com mando-toon gebiedende stem, las zoo'n rede dan voor met warmte, met overtuiging; met liefde voor de zaak, waar 'tom ging. In den Senaat nam baron Vah Voorst steeds de defensie te land, baron Van Wassenaar die ter zee voor zijn reke ning. Deze beide specialiteiten lieten nooit of te nimmer na, te getuigen. Baron Van Voorst om ons nu tot den nieu wen praeses te bepalen deed het niet slechts met overtuiging, maar ook met groote en grondige, diepgaande kennis van zaken. De wijze, waarop, hij meeningen en opvattingen welke met de zijne in botsing kwamen, bestreed, getuigden steeds van de r dderlijkheid en hoffelijkhe'd hem ingeboren. Wie baron Van Voorst tot Voorst wil houden voor een »ij*er-vreter", naar het model van wat dr. Kuyper eens «den militairen snorrebaard naar oud model" noemde hij zou zich vergissen. Daarvoor heeft de generaal nog zeer kort geleden een karakteriseerend voorbeeld gegeven. Bij uitzondering de grenzen overschrijdend van de zaken en belangen, waarvoor hij steeds in het krijt trad, heeft baron Van Voorst bij de behan deling der Justitie-begrooting in de Eerste Kamer een warm en van veel «hart" en mede-gevoel getuigend woord gesproken ten gunste eener mil dere behandeling van de ongelukkige medeburgers, die vrijheidsstraf moeten ondergaan, speciaal wat de avondvoeding der gevangenen betreft. Met al lerlei details toonde de heer Van Voorst toen aan, dat er een tekort is aan verzorging dezer ramp zaligen. En hij spoorde den minister aan om deze dingen toch eens nauwkeurig te laten onderzoeken. Vooral in iemand als generaal Van Voorst, voor wien strenge begrippen van tucht grondslag vor men voor het beschouwen van menschen en toe standen was dat woord verrassend. Deze van mede-gevoel en deernis met de laagst-gezonkenen der maatschappij sprekende, goede woorden. Wie baron Van Voorst van nabij kennen, zullen er zich niet over verwonderen. Hij is een gemoedelijk man, van warme en vriendelijke inborst. Van schipperen met de eischen, aan tucht en plicht en krachtig zelfbe dwang verwant, zal hij stellig niet willen weten. Maar hij behoort niet tot zekere soort van onver- murwbaren en onaandoenlijken, die doof blijvem onder alle omstandigheden voor de stem die deernis en mededoogen vraagt. Baron Van Voorst optredend als voorzitter van de Eerste Kamer zal het decorum der étiquette zeer zeker met even grooten ijver hand haven als zijn betreurden voorganger. In het uiterlijk optreden is hij wellicht iets minder strak-ernstig dan baron Schimmelpenninck onder alle omstandigheden bleef. Het joviale gelaat van den opperofficier, die het militaire leven in al zijn «sieren en geleidingen" heeft meegemaakt in de praktijk ervan geroutineerd is als weinigen en in de theorie nog steeds een der kranigsten en ijverigsten mag worden genoemd, het pret- tig-joviale gelaat van baron Van Voorst is voor een vroolijken glimlach gauw ontvankelijk. Het hooge college, genaamd Eerste Kamer, draagt hem echter een warme sympathie toe. Dat hjj den eisch der strikte onpartijdigheid even nauw gezet zou eerbiedigen als bijv. zijn voorganger 't deed, daarvoor kan generaal Van Voorst's ijzeren en militair plichtsbesef reeds waarborg zijn. Hij is iemand van forsch-robuste gezondheid, die de vermoeienissen, aan sommige perioden en momenten van het senatoriale leiding verbonden, met gemak, met nog-jeudige lenigheid zal weten te trotseeren. Juist het feit, dat de nieuwe leider van den Senaat, als «politieke figuur" tot nu toe heelemaal op den achtergrond de bespreking van zuiver technische militaire kwesties dit maakte de benoeming van den senator tot hoofd van ons «Huis der Lords" om het nu maar eens even zoo te noemen tot een bijzonder gelukkige. Baron Van Voorst was tot nu toe werkelijk «los" van de politiek, schoon niemand een oogenblik het recht zal hebben te twijfelen aan de hecht heid en onwankelbaarheid van zijn trouw aau de staatspartij, waartoe deze Katholiek behoort. De heer Van Voorst bleef echter gelijk reeds opgemerkt waar 't politieke kwestiën betrof, met al den aankleve van dien steeds op den achterstond. Zij interesseerden hem niet. En zjjn millitair hart bleef allereerst en allermeest behooren aan de belangen, waaraan hij zijn leven gewijd had. Ik geloof te mogen zeggen, dat dit «in poiticis" zoo weinig-militant zijn van den kranigen en volijverigen officier bovenal rede geeft om onzen premier hulde te brengen voor zijn opdracht, in deze de Kroon gedaan I Mr. Antonio. De Vorstin van Waldeck. De vorstin van Waldeck en de dochter van H. D. H. worden heden (Maandag)avond tegen 11 uur per Staatsspoor in de residentie verwacht om tot Vrijdagavond te blijven en dan naar En geland te vertrekken. De onderwijscommissie. Het ongeduld besprekende, waarmede sommige organenen van rechts den uitslag der beraadsla gingen van de Staatscommissie voor het onderwijs schijnen te verwachten, deelt «De Vaderlander" die het heel natuurlijk vindt, dat die beraad- slagingen niet zoo spoedig tot een resultaat leid den mee, dat «er tot nogtoe in de Staatscom missie niets is voorgevallen, wat de hoop onder mijnt, dat men tot een goed resultaat zal komen. Wel is juist het tegendeel het geval." Onderwijzers-ziekteverzekering. Door de Vereeniningen van katholieke onder wijzers in het Aartsbisdom en in het bisdom Haarlem waren sinds eenigen tijd plannen beraamd om te voorzien in de behoefte aan een langeren termijn van uitkeering der salarissen in geval van ziekte en tegen het gevaar van te vroege pensi oneering door langdurige ziekte. Het zal zeker velen verheugen te vernemen, dat deze zaak, in overleg met beide corporaties, thans ter hand is genomen door den »St. Bavo- bond waarbij alle katholieke schoolbesturen in het bisdom Haarlem zijn aangesloten. Door eene commissie is n.l. het plan gemBakt om, met het 0og op de nog niet te vast te stellen wiskunstige tarieven, voorloopig voor 5 jaar een «Onderlinge 'nterdiocesane Ziekteverzekering" te stichten, waartoe alle schoolbesturen en alle leeken-onder wijzers en onderwijzeressen in beide bisdommen gerekend worden te zullen toetreden. Als voorloopig tarief is aangenomen een bedrag van f 4.50 per 11000 salaris, doch beide partijen elk voor de helft te voldoen. De administratie van het fonds dat als proef zal moeten dienen, berust bij het bestuur van den «St. Bavobond." f»Tiid."l Albanië Het »N. v. D." verneemt, dat de Nederlandsche officieren, die zich in zuidelijk Albanië de gen darmerie georganiseerd hebben, in die mate het vertrouwen der Albaneesche bevolking weten te winnen, dat zij op sommige plaatsen zelfs er in geslaagd zijn, belastingen te innen. De reden van deze Albaneesche goedgezindheid moet gelegen zijn in de omstandigheid, dat de bevolking ziet hoe de belastingpenningen gebruikt worden voor de totstandbrenging van direct voor haar zelf nuttige werken een der officieren zorgde er reeds voor den aanleg van veertig ki lometer telegraafgeleiding Vernietiging van een Raadsbesluit. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben gehandhaafd het besluit van den Raad van Scho ten, om niet toe te laten als raadslid de drie gekozen sociaal-democraten. Dit besluit wordt gegrond op het feit, dat de pakken stembiljetten met muntstukken zijn gelak- stempeld. Tegen dit besluit is reeds in beroep gegaan by de Kroon. Gelijk men weet, werd ook de vorige stemming (van Jani 1913) vernietigd wegens gepleegde in formaliteiten. 56 Jaren dienst. De heer W. Kromhout, hoofdcommies ter secre tarie te Gouda, legde gisteren, na bijna 56 jaren de gemeente Gouda als ambtenaar te hebben ge diend, zijn ambt neder. In de gister-avond ge houden raadszitting werden door den voorzitter» namens B. en W. en den Raad, hartelijke woor den tot den heer Kromhout gericht, die getuigden van de achting en waardeering, die voor den scheidenden ambtenaar werden gekoesterd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.2 te Perpignan. Laagste barometerstand 745.8 te Shornoway. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tijdelijk wellicht krachtige zuidelijke tot zuid westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, iets warmer. Zuigelingenbescherming. Ee Gezondheidscommissie' heeft het initiatief genomen om ook hier ter stede het vraagstuk: Zu igelingenbes-cherrningaan de orde te stel len. Ee cijfers die onze gemeenfè vertoont voor sterfte in het eerste levénsjaar zijn hoog en alle krachten moeten worden ingespannen om, door voorlichting enz., in dezen toestand verandering te brengen. Eë commissie is vooRiemlejns' een bevoegd per soon uit te noodigen om het onderwerp, dat van zoo groot belang is voor het opgroeiend geslacht, in te leiden en tevens te trachten êên comité op te richten dat deze taak ter harte zal nemen. Serenade. Het harmonieorkest «St. Ambrosius," onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedem, heeft Zaterdagavond willen toonen, dat 't ook gaarne zijne goede krachten wil aanwenden om verdienstelijke stadgenooten bij feestelijke of bij zondere gelegenheden te huldigen. Nadat de leden Zaterdagavond omstreeks 7 ure in het Bondsgebouw waren te zamen gekomen, verschenen zij omstreeks halfacht voor de woning der jubileerende oudjes Johannes van de Water en Mar- garetha Anna Markus, Appelmarkt 4, wier 60-jarig huwelijksfeest toen was ingegaan. Nadat enkele fanfares en een marsch ten gehooren ware gebracht, zag men de krasse echtelieden in het portaal van hun be scheiden woninkje met blijkbare ontroering het huldebetoon volgen, dat ook door de aanwezige kinderen en kleinkinderen met genoegen werd gadegeslagen. Toen hier de laatste feesttonen hadden weer klonken, toog het korps over de Hoogstraat, langs de Groote Markt en de Boterstraat naar de wo ning van den heer G. Montfoort, aan de Overschieschestraat 106, waar zijne komst niet weinig verrassing wekte. Toen ook daar eenige feesttonen waren ge hoord, meldde zich een deputatie uit het be stuur aan de woning aan, waarna spoedig de heer en mevrouw Montfoort naar buiten traden, waarop het korps, den geridderde ter eere, de beide bekende volksliederen deed hooren. Daarna ging het voltallig bestuur met den directeur, den heer J. F. M. Smits, naar binnen. De heer Mont foort. reeds met de ridderorde van Oranje-Nassau getooid, bracht in antwoord op de gelukwenschen hem gebracht allen zijn hartelijken dank voorden welbedoelde hulde, die ook blijkbaar zijn aanwe zigen familieleden zeer aangenaam was. Door het korps, dat mede reeds had mogen ervaren, dat de gebrachte hulde in hartelijken dank werd aanvaard, werden daarna, na enkele fan fares,nocb een marsch ten gehoore gebracht, waarna 't onder feestelijke tonen naar het Bondsgebouw terugkeerde, wel voldaan over de blijken van in stemming waarmee het bedoelde huldebetoon werd begroet. Zestigjarig Huwelijksfeest. Onder veelzijdige belangstelling hebben de ech telieden Johannes van de Water en Margaretha Anna Markus hun zestigjarig huwelijksfeest ge vierd. De beide oudjes hebben dit zeldzaam feest mo gen vieren onder nog gelukkige levensomstandig heden. De man, bijna 88 jaar, en de vrouw ruim 85, zijn zoo gezond als men op dien hoogen leef tijd zijn kan. Uit hunne echtvereeniging zijn 10 kinderen gesproten meerendeels op jeugdigen leeftijd overleden waarvan nog slechts 2, een zoon en dochter, met tal van kleinkinderen, in leven zijn. Nadat een serenade op Zaterdagavond hun dia manten feest reeds feestelijk had ingezet, ontvin gen zij Zondag in hunne door de goede zorg der buren feestelijk versierde woning, over druk en wel vereerend bezoek. De Burgemeester, de heer Hon- nerlage Grete, kwam persoonlijk zijne gelukwen schen brengen. Ook tal van eerw. heeren geeste lijken en aanzienlijke buren uit den naasten omtrek deden hun vereerende belangstelling blij ken aan de jubileerende oudjes, die ook van vrienden en bekenden in grooten getale de over tuigende bewijzen kregen, dat hun zeldzaam jubi lee in ruimen kring belangstelling wekte. In stoffelijke huldeblijken werd hun ook veler waar- deerende deelneming betoond, meestal in een vorm die voor de behoeftige oudjes, die alleen op een kleine ouderdomsrente vast mogen steunen, 't meest geschikt werd geacht. De hartelijke, gevoelvolle dank voor zooveler waardeerende belangstelling was wel 't meest wat ons in deze brave oudjes trof. Dat zij, in hun nog zoo krassen ouderdom, nog tal van gelukkige jaren mogen beleven, zullen, met ons, zeker velen wen- schen. Zij die hun de feestelijke viering van hun diamanten feest mogelijk hebben gemaakt, mogen wel met ware voldoening hun edele daad geden ken. Tooneeluitvoering Volksbond. Kroonprins en Martelaar. De R. K. Tooneelvereeniging «Kunst door Oefe ning", onderafd. van den R. K. Bond. van Post, Telegraaf en Telefoonpersoneel «St. Willibror- dus", gevestigd te Rotterdam, gaf gister-avond 8 ure het groot geschiedkundig drama «Kroonprins en Martelaar" in de Bondsgehoorzaal, die door een vrij groot publiek nagenoeg geheel bezet bleek. Dit vierbedryvig tooneelspel met zang door Petrus Cosyn, speelt, zooals de tibel reeds doet vermoeden, te Parijs op bet eind der 18e eeuw len tijde der Fransche revolutie en geeft den Welbekende lijdenshistorie van den ongelukkigen koning Lodewijk XVI en zijD zoon, den Kroons- prins, later rechtens Lodewijk XVII, door Simon den schoenlapper in de historische gevangenis «De Tempel" ten doode gemarteld. Nadat het harmonieorkest »St. Ambrosius" eenige feesttonen had doen hooren: volgens het program de marsch «Kuhn u Lust", G. Herold, de ouverture «Sous les Till", Deladreve en de «Marseillaise" nam de opvoering van dit historisch drama een aanvang. Vrij verdienstelijk weiden de verschllende bedrijven opgevoerd. Het stuk bleek over het geheel goed ingestudeerd en werd vrij vlot, coulant afgespeeld. Koning Lodewijk werd in zijn fiere lijdengrootheid die de.zwakheid zijner regeering deed vergeten, mooi getypeerd maar vooral de wel moeilijke rol van het bekla genswaardige Koningskind werd zeer verdienstelijk vervuld het voortreffelijk spel gaf een hartelijk liefhebbende, teerder gevoelende koningszoon, zoo als de Dauphin volgens historische gegevens moet zijn geweest. Moeten wij daarbijtoch eene opmerking maken, dan is't datde kroonprins-martelaar wel wat te groot werd voorgesteld. Zoo groot heeft Simon hem in den Tempel niet gehad. Ondanks dit historisch flatertje was de kroonprins echter doorloopend zeer goed. Ook hij toonde in de gevangenis iets van den zielenadel, die zijn ongelukkigen vader deed kennen tot op het schavot, waarvan de zoon van den H. Lodewijk ten hemel steeg. De andere meer ondergeschikte rollen werd mede vrij goed vervuld, hoewel een enkele in betere handen had kunnen zijn. Enkele acteurs moeten ook het Rotterdamsch dialect nog wat zien te vermijden, wat zeker het succes van het spel nog verhoogen zal. Na het slotbedrijf, waarin Lodewijk XVII, door de mishandelingen van Simon uitgeput, in de gevangenis sterft, op 't oogenblik dat zijn bevrij ders binnendrongen. De schrijver schijnt nog iets van de Naundorf-legende in zijn stuk te hebben willen mengen volgde de aangekondigde apotheose, voorstellende Lodewijk XVII op het praalbed, omstuwd door palmdragende engeltjes en omringd door allen die in bet stuk optreden- Door de aanwezigen werd daarbij op de wijze van het «Te Deum" eenige toepasselijke versregelen gezongen. Het effect van het spel werd af en toe nog verhoogd door gezang, ook van een kinderkoor, aehter de coulissen geplaatst. Cos tumes en coiffures waren ook wel verzorgd. «St. Ambrosius" voerde tusschen de bedrijven nog eenige nummers uit. Na de wals «Theussen'' Faust, gaf zij de «Bergener Schutzenmarsch" van Woltenstorf en na de fant. «La Renonnais' van Benoodt nog de wals «Rond du soir" van Pares. t Was over het geheel een zeer genot volle avond, waarmee de Rotterdamsche dilettan ten het Schiedamsche publiek, dat zich herhaal delijk dankbaar toonde, wel hebben verplicht. De officieele kennisgevingen be- trefïende den uitslag der voorjaars-henstenkeuringen in deze provincie zijn ter gebruikelijke plaatse aangeplakt. IneenslootaandenLaanslootschen weg is Zaterdag een paard van D. te water ge vallen, Door politie en burgers werd het dier weer op het droge gebracht. Doorde politie is een einde ge- maakt aan een twist, Een der twistende had een verboden wapen bij zich, Tegen hem werd pro cesverbaal opgemaakt. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 5 Mei 11.57 v.m. n.m. DIT ROTTERDAM. Bij den Gemeenteraad zijn door B. en W. voor stellen ingediend tot voorzieningen te Hoek van Holland Voorgesteld worden voor bestrating, rio- leering, brandbluschmateriaal en aanleg eener be graafplaats toe te staan f97.765. Voor bet verdiepen van de Maashaven wordt een Cipediet van f 129.000 gevraagd. Van de vereniging Winkeliers- en Randeisvcr. Rotterdam kwam een verzoek in otrn een jaar- lijksch subsidie van f9000 toe ie staan voorn een te stichten handelsschool voor den midden stand. Voetbal. Be uitslag van den gister gehouden wedstrijd „Robur et Vel oei tas"„G. V. C." was 6—1. Bij de rust, was de stand 30. Hermes I.Victoria I. Mijnheer de Redacteur, als verslaggever van bovenstaanden wedstrijd, kwam ik om ruim 2 uur op het Hermesveld, en zag tot mijn niet geringe verbazing Hermes met haar zoo wat Veteranen-elftal in het veld tegen een volledig Victoria. Het begin is voor Victoria, maar Hermes rechts Veteranenback weet door forsche trappen zijn gebied te zuiveren en de voorhoede aan het werk te stellen, waar ook 3 Veteranen spelen, welke gedu rende 20 minuten Victoria ingesloten houden maar door schuld van haar centervoor 3 coals zien voorbijgaan. Na deze drukking gaat Victoria er van door en weet door een zuiver handsbal van haar links binnen, die de bal in 't doel sloeg, te doelpunten. Voor zoo iets was de scheidsrechter blind, ondanks het gezwaai van den onpartijdigen grensrechter, ook scheidsrechter van den N. V. B- Hierna doelpunt Victoria prachtig en weet nog maals voor de rust weer uit een reuzen stommi teit van den scheidsrechter te doelpunten, zoodat de rust aanbreekt van 30 voor Victoria.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2