Dagblad voor Schiedam en Omstreken, f finn "g :r m rr fifi Gratis Ongevallenverzekering üp den Halkan. Onschuldig veroordeeld. 3/81© Jaargang. Vrijdag 8 Mei 1914 No. 10921 overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. Officieels berichten. Kennisgeving:. Kennisgeving. Controle echtheid Schiedamsche Jenever en Schiedainschen Moutwijn. V erkoop lepenboomen. Buiteulaudsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 12 cent, per maand 50 et., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 45 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange Q H fi verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeitI LUU voet of oog lie verzekering wordt gewaarborgd door de Bollandsche Algemeene bjj verlies *>ii dood een duiiu Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U een duim1 (JU wijsvingerI (J by verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, sehade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van le. G. Verkade Jr., om vergunning tot het oprichten van een brood bakkerij in bet pand Broesveld no- 67, Sectie B. no 819. 2e. P. Treurniet, om vergunning tot het uit breiden van zijn graanmolen aan de Noordvest no. 38, Sectie A. no. 762, door bet bijplaatsen van een electromotor van 22 P.K. 3e. J. D. Buisman, om vergunning tot het oprichten van een njwielfabriek in het pand Hagestraat no. 69, Sectie L. nos. 447, 635 en 628, met een gasmotor van 9 P.P. 4e. de N. V. Drukkery „De Toekomst", om vergunning tot bet uitbreiden van bare drukkerij aan de Lange Haven no. 125, Sectie G. no. 1U24. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Hoen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Vrijdag, den 22eu Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor liet tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die met overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8den Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Br Secretaris. v. LUIK, L. S. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Geven hiermede kennis, dat overeenkomstig de verordeningen tot regeling van de door de gemeente uit te oefenen controle op de echtheid van Schie damsche Jenever en Schiedamschen Moutwijn onder controle der gemeente is gesteld de Ned. Branderij Gistfabriek en Distilleerderij voorheen de firma's H. Jansen Co. H. C Jansen en Herman, Jansen, alhier voor hare Branderij-Distilleerderij gelegen aan de Noordvest 97/101. Schiedam, 8 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK L. S. Te koop bij inschrijving 59 zware iepenboomen recht, gaaf en goed gezond, 6 tot 8 Meter lang, 0.60- tot 0.80 M. doorsnee, staande te Schiedam. Biljetten voor 18 Mei a.s. Inlichtingen aau het Bureau van Gemeente werken te Schiedam. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van H. T. A. en J L. Wil- lems, om vergunning tot oprichting van een Stoom wit wasscherij met een stoommachine van 8 P. K. en een stoomketels van 8 Atmosferen en 6 M2 verwarmingsoppervlak in het pand staande aan de Westerkade no. 30, kadaster Sectie M. no. 369. Overwegende dat het deskundig onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is; Gelet op art. 8, 2e alinea der Hinderwet Besluiten de beslissing over genoemde aanvraag te ver dagen. Schiedam, 8 Mei 1914. Burgemeester en Wethoudersvoornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Bulgarije en Griekenland. De commandant van Nenkjokop' seint, dat het 22c Griekse he regiment met vier mitrailleurs en een batterij berggeschut te Berovo, niet vér van de Buig aar sc he grens, geconcentreerd is. Detache menten trekken door de dorpen in de omgeving en plegen allerlei excessen. RUSLAND. Gisteravond is, als blijk van sympathie met de voig:Y den duur van 15 zittingen uitgesloten Boe- maleden, een staking uitgebroken. Gistermiddag werd in 78 bedrijven door 80,000 arbeiders ge staakt. Pogingen der stakers om te, betoogen zijn dooi de politie verijdeld. GROOTE BOEIENDE ROMAN, Naar het Fransch. EERSTE DEEL. I. 1) Sedert den 11 September spoorde het parket Cateau-le-Chatrel eene geheimzinnige misdaad op, die de inwoners diep had ontroerd de vergiftiging van den landbouwer Combredel. Combredel was te Chateau goed bekend en daarenboven zeer rijk. Zijn pachthoeve de »Glo- nette« genaamd, was gelegen in het dorpje van Armoises en zijne landen en weiden, besloegen minstens de heltt der goederen van de gemeente de boeren beweerden dat hij meer dan vijftien duizend francs inkomen 'sjaars had. Twee dagen na den dood van den pachter, den 13 September, was zijne vrouw, Anna Com bredel, aangehouden geworden. Sedert twee maanden was zij in de gevangenis afgezonderd. Een dokter-scheikundige van Chateau, een zeer geleerd man, de heer Madelor, was gelast geworden BUITSCHLAND. Uitzetting van Fran sc he n. In verscheidene welingelichte kringen, aldus seint de correspondent van da „Ma.tin" te Berlijn aan zijn blad, verklaart m'e-n heden, dat de Fran schen, die zich in Elzas-'Lotharingen ophouoen, aanzegging hebben gekregen, dat zij hunne maat regelen hebben te nemen om het land binnen drie maanden te kunnen verlaten, daar de regee ring der Rijkslanden voornemens is, hun verblij'fs- permissie niet meer te verlengen. Tot dusverre waren da Franschen, evenals allé andere in Elzas-Lotharingen wonende vreemde lingten gehouden, om hun verblijfspiermissie eens of zelfs twee keer per jaar te doen vernieuwen. Verder worden de permissies van korten duur, een wettelijk onderzoek in te stellen. De onderzoeksrechter de heer Linet en de keizer- lijke procureur de heer Monséjour hadden de zaak geheim grhoudendoch eenige getuige konden hunne praatziekte niet bedwingen en herhaalden in t openbaar wat zij voor den onderzoeksrechter hadden verklaard. Deze vertelsels waar hier en daar de waarheid doorstraalde, vormden een zonderling verhaal. Het leven van Anna Combredel, de betichte, was nagevorscht geworden. Hare gewoonten en vermaken waren voor niemand een geheim meer. Hare uitgaven werden nageteld. Hare modezucht uitgepluisd. Hare aalmoezen aanzag men als dekmantel, om andere onnoodige geldverkwistingen, te verbergen De notaris van Ch&teau, mr. Langrené, die de zaken van Combredel onder de handen had, be wees dat eenigen tijd voor den dood van den pachter en ondanks zijne fortuin een zekere gel delijke nood in het huis van Combredel heerschte Groote geldsommen waren opgeëischt en ver dwenen geldwaarden werden tot klinkende munt gemaaktlanden en weiden van hand tot hand verkocht. Combredel had de verkoopsom opge nomen, doch het onderzoek bracht niet uit tot welk doel het geld diende. Wat was er van geworden Het was dus door de handen van mevrouw Combredel gegleden. Tot welke buitensporigheden had het aanleiding gegeven die vroeger aan de Fransche oilicieren van Elzas- Lctharinger afkomst werden verstrekt, thans on verbiddelijk geweigerd. Ofschoon mij dit bericht uit verscheidene volstrekt betrouwbare bronnen is bevestigd, zoo vervolgt de correspondent, en ofschoon het bekend is ondier tal van journalisten, zO;u men aan zijn authentciteit als aan iets onmo gelijks twijfelen, indien men zich niet herinnerde, dat het een precedent heeft: Een paar maanden geleden wilde de regeering van Elzas-Lotharingen eveneens het grondgebied der geannexeerde provincies aan de Elzas-Lotha- ïingers verbieden, die zich tot Zwitsers hadden laten n'aturaliseeren. Men zag toen echter af van dien maatregel, na da kiachtige protesten van den kleinen, maar heldhaftigen Helvetiaanschen staat. l Reuter meldt ovetr deze kwestie ,uit Berlijn: Ten opzichte van een' bericht uit Berlijn aan de Parijsche „Matin", volgens hetwelk aan de Fran sche staatsionderhoorigan in Elzas-Lotharingen is medegedeeld, dat hunne verblijfspermissies niet zullen worden vernieiawd en dat zij binnen drie maanden in het land verlaten moeten, merkt de officieus© „Bed. Lok.-Anzcdgter" op: „Als de autoriteiten j,n d'e| Rijkslanden aan sommige Franschen het verblijf op Duitsch grondgebied ontzeggen, dan zullen zij daarvoor hunne goede redenen hebben. Maatregelen van algemeene strekking echter bestaan op het jOogenblik niet, voor zoo.vepre men hier althans is ingelicht, en zullen pas dan in Overweging genomen kunnen worden, als de biui- tenlandseba rustverstooriaers het land niet met vrede laten, in welk geval zij, mocht de vijan dige propaganda van bekende, Parijsche opruiende vercenigingien blijven voortduren, wellicht spoedig kunnen worden toegepast." Tegenover deze meüedeeling van de „Berl. Lok.- Anz." valt op te merken, dat in Flzas-Lotha- ringer kringen het gemof, dat de regeering aan stuurt op een geleidelijke uitdrijving der Fran schen uit de Rijkslanden, inderdaad bestaat. Wel licht goed-ingelichte Elzasseis verklaren, aat zij sedert eenigen tijd wisten, dat deze maatregelen in overweging werden genomen. De Parijsche correspondent van de „Tel." melot 'Het door enkele ochtendbladen uit Berlijn ont vangen bericht: dat de in Elzas-Lotharingen wo nende Franschen da notificatie hebben ontvan gen. om de Rijkslanden binnen drie maanden te verlaten, want dat de regeering van voornemen was hun „vergunning tot oponthoud" niet te ver lengen, heeft hier nog al sensatie verwekt. In politieke milieux beweert men hieromtrent niéts positiefs te weten. Men gelooft er niet aan 'n uitbanning „en masse" der in Elzas-Lotharingen verblijf houdende Franschen. „Dit zou eein maatregel van zoo ornstigén aard zijn (ce serait une mesure d'une telle gravité) dat 't ons onmogelijk voorkomt, daaraan te ge- 1 ooven", zegt men in diplomatieke kringen. Het in vredestijd uitbannen en bloc van dui- Welk geheim zweefde boven dit huisgezin Iedereen zocht, doch niemand vond iets. Mevrouw Combredel was reeds meermalen door den rechter van instructie ondervraagd geworden. Door behendige vragen aan den voet van den muur gebracht' had de vrouw onverstaanbare woorden gemurmeld, begon te weenen en ver loor het hoofd. Ge weet, mevrouw, welke zware beschuldiging op u rust, zei de rechter van instructie. Ja, mijnheer, ik weet 't, antwoordde Anna Combredel, ik word van eene wraakroepende daad beschuldigd, van den man dien ik beminde vergiftigd te hebben, bij wien ik mijn leven in rust en kalme vrede heb doorgebracht. Ik word beticht mijn echtgenoot vergiftigd te hebben. De heer Limet deed een toestemmend teeken met het hoofd. Anna diep ontroerd, begon te beven. Geliet ten minste te zeggen, mijnheer, waar op deze lasterende beschuldiging berust? Ik zal 't zeggen mevrouw. De rechter somde een voor een, de aantijgingen op, die haar aanklaagden. Hij sprak langzaam, op teder woord drukkend van tijd tot tijd het hoof* naar zijn griffier wendend om hem te be duiden de antwoorden op te nemen. Anna twijfelde dikwijls om het gepaste ant woord te vinden en verwarde hare woorden. De heer Limet liet haar vrijen loop gaan, on beweeglijk die vrouw aanstarende, die zich met alle kracht trachtte te ontwringen nan die be zeilden huitenlandschci burgers, zou eon feit zijn zonder precedent en in üagranton strijd met de internationale- verdragen. Maar wiat men wel voor mogelijk en zelfs voor waarschijnlijk houdt, is, dat aan een groot aantal in de Rijks landen wonende Franschen individueel het ver blijf in Elzas Lotharingen zal worden ontzegd, na de expiratie van hun voor zt-s maanden gel dige en elke zes maanden te verniéuwen „permis de séjour". Volgens dei „Temps" was het aantal der in Elzas Lotharingen wonende Franscheh. 11.622 in 1910 teg'en 13.613 in 1905. Een groot aantal daarvan heeft aanzegging gekregen, dat hun „vergunning" op 1 Juli a. s. niet zou worden verlengd. Aan eein hunner, c,ie tij c»e regee- ringbureaux om tekst en uitleg vroeg aangaan de dezen hem treffenden maatregel werd ge antwoord: „Wij willen geen Franschen meer in Elza* Lotharingen". Volgens een Havas-berieht, dat hier te laat aankwam, om in de tusschen 5 en 6 uur ver schijnende avondbladen te worden opgenomen, laat de regeering van Elzas Lotharingen het gerucht tegenspreken, dat de uitbanning der Franschen uit de Rijkslanden een maatregel van algeineenen aard zou zijn. In de „Strassburger Regi-erungs Anzeiger" is gis-ter een dementi van deze strekking opgenomen. Maar het feit, dat aan een aantal Franschen individueel de aanstaan de intrekking van hun „vergunning tot oponthoud" is genotificeerd, wordt van Duilschtn kant niet tegengesproken. CANADA. Prins Alexander van Teek is benoemd tot gou verneur-generaal van Canada, Prins Alexander Augustus Frederick William Alfred van Teek, die in 1874 gieibcren weru als derde zoon van wijlen den hertog: van Teek eti wijlen prinses Man' Adelaide, heeft een schit terende militaire loopbaan achter den rug. Achter eenvolgens maakte hij de campagne in Matabele- land (1896) en den Boerenoorlog (1899—1900) mo de. Sinds 1904 is hij' gehuwd met prinses Alice van Albany. MEXICO. Door Chamberlain, den voorzitter, van de commis sie voor militaire zaken is in den Amerikaanschen Senaat een voorstel ingediend, waarbij den pre sident volmacht verleend wordt, om de sterkte van de geregelde tpoepen, die, volgens de vast gestelde limiet, 100,000 man bedraagt, te ver- hoogen, In het voorstel wordt o.m. gezegd: „Er bestaat thans éen toestand, die eik oogeublik het meest volleidigte en meest effectieve gebruik van de geregelde troepen dér Véreenigde Sta ten noodzakelijk kan maken." Uit Washington: De Amerikaanse he zaakgelastigde te Mexico- City, O'Shaughnessy, is uit Mexico-City via Nieuw- Orleans, alhier aangekomen. Hij werd dp zeer schuldiging, welke steeds zwaarder en zwaarder op hare schouders drukte. Toen zij ophield met spreken, na in eene laatste smeeking al hare hoop, hare vrees en verontwaar- diging uitgedrukt te hebben, sprak de rechter op ijskouden toon Meermalen hebben het meisje Pauvret, Le- duc, Roudier en anderen, die hunne verklaring in uw bijzijn zullen vernieuwen, op eed bevestigd dat zij u 's nachts met een onbekend man hebben zien spreken aan het pachthof de nGloriette". Roudier, die u bespiedde verklaartdat hij u tweemaal heeft verrast. Is dit waar Ja, knikte de weduwe met gesmoorde stem. Gelief ons dan te zeggen wie die man is, zijn naam, den aard der betrekkingen die tusschen u beiden bestonden. Anna antwoordde niet. Bedenk, ging de rechter voort, dat uw stitzwijgen en uwe weigering om de waar heid bekend te maken voor u de noodlottigste gevolgen kunnen hebben. Wij moeten den naam van dien man kennen. De beschuldigde zweeg. Welk geheim verbindt u aan dien man Vreest gij met dat men zal veronderstellen dat hij uw minnaar was en dat uwe overspelige liefde voor dien man u den plicht oplegt hem te be schermen en van medeplichtigheid vrij te houden Qffordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1