Te buur Te koop. PRITMAH 3, ai RINGEN BRÜNOTT, JAJV7 VM KATWIJK, Wasclimacbines iflïrii „VELO". Likeurstoker. VISSER Go., LANGE HAVEN 42 xxxxxxxxxxxxxmxx Spiegel- en Vensterglas. Hoogstraat 132, Ctasesgd Nieuws. Advertentiën. X X X X Geen Gouden Atelier voor glas in lood. Broersveld 65. (met 2 jaar garantie) zijn beslist de beste V elo Waschmachine-Mij, i Wacht U voor minderwaardig namaak. belangstelling volgt, een onderpand van den zegen Gods, die reeds zeer zichtbaar op onzen arbeid rust. Ook Z. E. kardinaal van Rossum had de groote goedheid ons in gehoor te ontvangen en vroeg met hartelijke welwillendheid naar den stand der katholieke schoolzaak in de mijnstreek. Z. E. ver klaarde, tot onze begrijpelijke voldoening, dat Hij voor ons blijft bidden en met groote belangstelling ODzen arbeid steeds volgt. Natuurlijk dankte ik Z. E. uit naam van het Bestuur voor het gebed en de hooge aanbeveling van ons werk bij Z. H., eene aanbeveling, die ons den zedelijken en geldelijken steun van den H. Vader verwierf. Een aantal docenten hebben ge durende de vacantie den leerstoel tegen den preekstoel gewisseld. Op 19 April, 26 April en 3 Mei werd in een groot aantal plaatsen van Lim burg gepreekt en gecollecteerd. Door de Eerw. Geestelijkheid op de komst der predikanten uit nemend voorbereid, luisterden de geloovigen met de grootste belangstelling naar hun pleidooi voor het katholiek onderwijs in de mijnstreek en offer den op zeer ruime wijze. ZHartgrondigen dank zij hun daarvoor hier nog maals gebracht. Belangrijke bedragen kwamen ino.a. een ano nieme gift van 1500. Onzen weldoeners dank. Treinbotsing. Onze Haarlemsche be richtgever meldt ons: Vrijdagmiddag is bij het binnenkomen van het Haarlemsche station om 4 u. 23 min. trein No. 580 uit Den Helder, door verkeerden wisselstand, geloopen op trein No. 455 die drie minuten later naar Zandvoort moest vertrekken. De Heldersche trein, die te Haarlem stopt, had een geringe vaart. De locomotief reed het ledige le en 2e klasse-rijtuig No. 114, dat het achter ste rijtuig van den Zandvoortschen trein vormde ter zijde aan. De treeplank werd verplinterd en de wand naast het portier werd op eenige plaat sen beschadigd. Door den schok ontspoorden de voorwielen. Met behulp van een andere locomotief werd de aangereden waggon vrijgetrokken, terwijl tegelijk de Heldersche trein achteruitstoomde Het aan gereden rijtuig ontspoorde echter nu ook met de andere assen. Met behulp van dommekrachten werd de wa gon weer in de rails gebracht. Hij wordt Zater dag naar de Centrale Werkplaats te Haarlem vervoerd. De dienst naar Zantvoort had slechts tien mi nuten vertraging. De verkeerde wisselstand is te wjjten aan een verzuim vau een beambte. (Tej De fundamenten van de «Gulden S p ij k e r" ontdekt. Omtrent bet vinden van van resten van een oud muuawerk op Sonsbeek bericht men uit Arnhem Voor de uitvoering van herstellingswerken aan de muziektent op het eiland in den grooten vijver van Sonsbeek, werd daar ter plaatse graafwerk verricht. Daarbij stuitte men op oude muurres- ten van een groot soort steenen. De heer G. A Kuijk, rentmeester van de landeigendommen 'der gemeente Arnhem, werd daarmee bevestigd in zijn vermoeden, dat daar plaatse heeft gesiaan het oude huis «Gulden Spijker". De juiste plaats van van dit huis was niet bekend, wel werd er over gesproken in een in 1820 verschenen boekje van de hand van den heer J. A. Nijhoff: «Wande lingen in het gedeelte van Gelderland", waarin een beschrijving gegeven wordt van het landgoed Sonsbeek, behoorende aan baron Theod. de Smeth» heer van Deurne en Lieselt. Omtrent de bij dat' landgoed behoorende goederen als de «Wildbaan'' en den «Gulden Bodem" met het voorheen bestaan hebbende «Gulden Spijker", deelt de heer Nijhoff mede. dat dit in 1520 behoorde aan Hendrik de Groeft, erfvoogd van Erckelents, landrentmeester van Gelderland en Hofmeester van hertog Karei van Egmond. In 1534 werd deze bezitting ver- kacht aan hertog Karei van Gelder. Deze ver- eenigde het met een stuk land, dat van ouds tot het grafelijk domein behoorde en waarop reeds in het jaar 1430 een gebouw, het «Gulden Spij ker" genaamd, gesticht was. Op de plaats waar het oude «Gulden Spijker" gestaan had deed de hertog een nieuw gebouw van dien naam stichten, een naam, die eerlang aan de gan- sche plaats gemeen werd. De heer Nijhoff meent dat dit gebouw, waarin de hertog veel verblijf hield, stond op de plaats, waar nu het huis van de Zijpe is gelegen. Uit de beschrijving van den heer Nijhoff blijkt dat deze onbekend is geweest met met een ge kleurde teekening van 1550 van Jac. van Deven ter, keizerlijk aardrijksbeschrijver, welke teekening m het archief van het museum te Arnhem be waard wordt. Op die teekening is te midden van eenige waterplassen een gebouwtje aange ven, waarbij geschreven staatGulden Spi ker. De geheele Sonsbeek met de verschillen de toen bestaande molens, is op die teekening te vinden en uit den onderlingen afstand dier molens en den afstand tot de stad heeft de heer Kuijk gemeend, die plassen te kunnen beschouwen als aeelen van den tegenwoordigen vijver in het bovendeel, waar nu het eiland is gelegen, zou dan het bewuste Gulden Spiker moeten gestaan hebben, dus geheel niet op de plaats van het huis op Zijpendaal, dat veel noordelijker ligt. Uit de thans gevonden reste mèent de heer Kuijk een bevestiging te zien van zijn vroeger geuite meening, dat de Gulden Spijker inderdaad heelt gestaan op het tegewoordige groote eiland. Achterstand Ouderdomsrente. Naar „Het Centrum" verneemt, zijn bij oen Raaa van Beroep te Almelo zooveel beroèpén ingékomén; dat een aantal van de reeds in Decembér jl. inge diende beroepen betreffende Onderdomsrents tot dusver nog niet in behandeling genomen zijn. Door den bliksem vernield. Het W.olff- bureau meldt uit Ber lijn, dat gistermiddag- een on bemande hallon-eaptif, waarmede het vijlde tele- graaf-bataljon bij Z,ossen oefeningen hield, door !e bliksem is verwoest. Er kwamen geen persoon lijke ongelukken bij voor. Noodlottige mijn-ontploffing. In de steenkolenmijnen van Blandige (Australië) heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Juist op het oogenlik, waarop een groot aantal arbeiders de schacht verliet, volgde een hevige ontploffing Zeven mijnwerkers werden op slag gedood en ver scheidene andere zoo ernstig gekwetst, dat men voor het behoud van hun leven vreest. Witte mieren. Die witte mieren hebben de geleerden reeds héél wat stof voor stadie gege ven. Deze dieren toch behooren tot de meest raad selachtige schepselen die men zich kan voorstel len. Do naam alleen is ai niet erg logisch. >Vant de witte mier heeft met de gewone miie'r net niets uit te staan. De gewone mier behoort tot de familie dei' wespen en de witte jmepr; is veeleer verwant aan de sprinkhaan. In lichaam* houw is er pok heel wiei-ni-g overeenkomst te be speuren tussehen deze beide diersoorten. Er zijn van de witte mieren een menigte sporten en reeds verscheidene geleerden hebben zondèr veel succes getracht dezei een beetje té rangschikken. Eerst in den jaatsten tijd heeft de Zweedsehe dierkundige- Holmgren dp, familie-omstandigteden van de witte mieren eenigszins weten uit te pluizen. De groote moeilijkheid lag' hierin, dat men hij die honderd soorten, van witte mieren niet alleen te doien had met larven en poppen, maar ook met vier zeer veel van elkaar verschillendé „standen", nl. arbeiders, soldaten, koningen en koninginnen, die van elkaar veel verschillen, maar niet zelden een treffende overeenkomst vertonnen mei de standen van een andere sopxt, waardoor men zich natuurlijk gemakkelijk vergist. Verder is het -ook ontzettend moeilijk om deze dieren ui de natuur te bespieden. Hun reusachtige nes ten, welke soms kleine burchten zijn van ver scheiden meters hoog en verscheidene meters m omtrek, bestaan uit lagen, waarover telkens daken zijn aangebracht, zoodat het groote moeite kost de dieren in het binnenste van bun nesten aan het werk te zien. Vooral is het zoo moeilijk omdat de witte mieren van binnen uit beginnen te bouwen. Van daar uit ontstaan steecis kleiner wordende nesten, welke door poorten en gangen meestal onderaardsch zijn verbonden. De verscmi- lende afdeelingen zijn natuurlijk ook met de Puiten- wereld verbonden. Ce woningen van de witte mieren zijn prachtig ingericht. Het zijn werkelijk flinke, steTKe nesten en het is een -tot nu toe onopgelost raadsel, ioe eze dieren aan hun bouwkundige talenten komen. Ook raadselachtig is het, hoe zij aan het bouwmateriaal komen. Op het oog bestaan de mie rennesten uit gewone aarde of uit stof met heéle kleine houtsiplinters. Het gewichtigste bestanddeel' is echter het eigenlijke cement, dat vastheid geeft aan het materiaal en aan het geheel, hééft men nog niet kunnen vinnen. Dit schijnt een vocht te zijn, dat door de witte micj zelf wordt afge scheiden, maar uit welk lichaamsdeel het afkom stig is, weet men met en evenmin kent riten daarvan ae chemische samanstelling. iWe] is men -onlangs op het spoor gekomen van et systeem volgens hetwelk de rèuzennesten van 10 Meter omvang en 7 Me-her ho-ogte worden ge bouwd. De eer van aio ont dekking komt toe aan 10 Escherich, die ae levenswijze van de witte mieren op het eiland Cey lon bestudeerde. Déze geleerde liau van een z< jkerê soort van witte mier -een tweetal Koningii anen en een aanta! air- heidors en soldaten gevan: ,en. Hij plaatste de beide oninginnen en ook de andere dieren tussehen asp aten op een plek, w; Aar zij ruimschoots hauw- sta hadden. De Koninginnen zijn wijfjes-mieren zon er vleugels, welke eenige kèèrèn zoo groot zijn als de arbeiders en soldaten, waarvan de grootte varieert tusscUum 7 en 10 mM. De vijfjes kunnen alleen borgen voor de vermeelr- c i ing het mierenvta.il j, doordat zij- voortdurend eieren j-eggen en Esther! .ch 'ènddé daaruit terecht ac at begonnen zou worden met den bouw van een woning' voor deze beestjes. -Hét was i-ouwens bekend, dat de; Koninginnen aitijd de unnenste kern van egg nest bewonen. Rond dé mm lijke woning: ligj en ae h'roeidkamers met duizenden eieren on jjoi nge laivén, daarom heen z'c'1 êftaote g angen waarin de poppen zich bevinden on het overige- aeel is bestemd icor de arbeiders en d< 3 soldaten benevens veer üc gevleugelde mieren, I le bc.idè Koninginnen dan, /«a en alm op- «enigen a fsta nd van elkaar op den £,ron Slechts korten tij jd i Juurde dat zoo, of de sok.aten, kleino blinde we: tentjes met verbazend e koppen en breed a k jkep kwamen aanwan delen. Zij splitsten zich in groepen, welke vrijwel gelijken afstand van elkaar waren en trokken om de Koninginnen eepn groote circej. ieuere groep vormde ieen kring. Op 'die wijze, dat ae spidaten steeds de kop naar het binnenste van oen kring gericht hadden. Toen kwamen groote scharen van arbeiders, weikei stukjes aarde ornegen; zij ver- ueieiden zich over de heide gmoépéa én begonnen onder aanwijzing van de soldaten een muur op te houwen, be vlijtige arbeider» stapelden onver moeid het eene a-aixiklompje- op het andere en binnen korten tijd was een gorael van aarde om de Koninginnen gevormd. Na g-e,ruimen tijd hield men plotseling op met het vormen van de kleine 'kuiltjes- die weraen -opgericht en allen gin gen werken aan de verbreeding van oen muur. Een ganseden nacht werd do,org,-metselu en den volgenden morgen waren de Koninginnen aoof een flinke muur omgeven. Niet-, was in dien muur vergeten. Er waren geen onnooaige hoeken cJ. gaten in gebleven, maar toch was gezorgd voor kleine smalle poortjes. L'e muur werd op gebouwd tot aan d-e bovenste glasplaat en zij war prachtig recht gebouwd. In ae natuur worden zulke muren natuurlijk veel hooger en w-o-ivlt het dak in koepelvjorm boven de koninginnen opgericht. Zoo krijgt men althans' eenig iaee van de ma nier. waarop deze nijvere gasten hun woningen inrichten. Men moet wiel bewondering voelen voor den vlijt waarmee de dieren arbeiden, voor de takt, waarmee zij hun huizen inrichten. HOOGE RAAD. Een assurantie-kwep-tie. De H. R. heeft arrest gewezen ter zaké van hét cassatie beroep eener verzekeringsmaatschappij, die meen de ten onrechte vei-aoreteeld' té zijn tot vergoeding van brandschade aan da tegenpartij, die in een pakhuis opgeslagen roerende goederèn bij haar verzekerd had, wielke ten gevolge van brand door ee-n in het pakhuis gjejviepd feest waren verloré'n gegaan. In cassatie werd doari den verweerder aan gevoerd, dat eischejp -niet-joint v an k el ijk moest vieirkiaarcl worden, omdat -de termijn verstre ken was, maai' do H. R. ging hierin niet mede, daai eisch-er zich richtte tegen een zuiver in terlocutoir vonnis, waarvan de cassatie gelijk met die tegen 't eindvonnis mocht plaats1 heb ben. Mat de kwestie zieïv© betreft, was dé H. 11. van oordeel, dat het middiel feitelijken grond- s.lag miste, omdat het ,Hoif niet heeft bes lid, dat het risico- door toedoen van den verze kerd© z-oiu zijn verzwaard. Bovendien ook in dien dit het -geval ware' geweest, zou daar mede toch de overeenkomst niet zijn verval len. Geen enkel artikel van liet W. v. K is door het Hof geschonden. 'Ook was geen inbreuk gemaakt op de bepa lingen van liet B. YYi. in hot bijzonder niet op art. 1480, dat spreekt van verbintenissen op te geven, niet om te doen. Het beroep weid dus verworpen. en Hoerenhuizen, Woon- en Winkelhuizen, Fa briekspanden, Terreinen voor Handel en Indu strie, Bouwgrond, enz. Inlichtingen verstrekt de makelaar S. C. VAN WAALWIJK VAN DOORN, Singel 64, (1hoek Tweede Tuinsingel). 3^* Steeds Particulier- en Bankkapitaal tot elk bedrag beschikbaar voor eerste hypotheek tegen billy ke rente. Moutwijn vanaf f 0.90 p. Liter Jenever0.90 Citroenjenever 1 Korenwijn 1.— Oude Jenever 1.10 Aalbessen jenever - 0.80 Brandewijn -i Cognac1.25 Rhum-1.35 Boerenjongens en Meisjes 1.10 Advocaat uo Likeuro.40 Punch0-80 ROODE WIJNEN: Chateau de Granville f0.55 p. fl. Cotes Creon f0 80 p. fl. RIJNWIJNEN Laubenheimer f0 70 p. fl. Niersteiner f 1.p. fl. Hochheimer f 1.05 p. fl. LIKEUREN: Advocaat f 1.— p. fl. Boerenjongens f 0.90 p. pot. Curasao f 1.20 p. fl. Anisette f 1.20 p. fl. Persico f .1.20 p. fl. GEDISTILLEERD: Jenever f 0.90 p. Liter. Brandewijn f 1p Liter. Cognac vanaf f 1.10 p. Liter. Elixers vanaf f 1.— p. Liter. van minderwaardig gehalte, doch uitsluitend 14 Karaat «oud. $6 14 K. gouden Zegelringen met zwar- ten steen, 1.25, 2.00, 2.50, 3.00 enz. De zware massieve Zegelringen ook ♦Jjfj evenredig zeer goedkoop. 14 K. gouden Damesringen vanaf f0.85 met granaat, similie .of andere steenen 1.50, 1.70, 2.50, enz. Ook de •)i(. fijnste modellen tegen lage prijzen steeds voorradig. 14 k. gouden Heerenringen met prachtige steenen 2.75, 3.50, 4.50 enz. X ™Üne gladde ringen zijn gegarandeerd massief. Rinnenweg 37, Rotterdam. Let op den naam. Telef. 6657. (30) Telefoonnr. Interc. 239. a contant en op afbetaling. Op proef te bekomen en in werking te zien lederen WOENSDAG van 2—4 uur uitsluitend in het filiaal der SCHIEDAM. Let op het m.erk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6