Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f cn rr m Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering 37sie Jaar^aü^. Maandag 11 Mei 1914. No. 10923 Op den Balkan. QTereeaïonistig op 4e polis vermeide voorwaarden. Buitenlaudsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog Uoilandsche Algemeene b\j verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger I (J verlies van eiken ande ren vinger. In Albanië. Aam de „Albanische Corresponclenz" wordt uit Sant. Quaranti gemeld, dat alle leden der inter nationale qontröleH&oammissie gisteren niet Zpgra- phfl», den president der voerlo-opige regeering van Epirus en Panas, don Griekschem minister van Buitenlandsche Zaken, samengekomen zijn. Daar zij echter geen geschikt verblijf konden vin den zijn zij naar Korfoe vertrokken om daar de besprekingen voort te zetten. Het bericht, dat de Epirofon Albaansche ge vangenen zouden gekruisigd hebben, wordt on gegrond verklaard. De bekende Balkan-'coeresponacnt van de „Dai ly Telegr.", dr. Dillon, hangt een vrij somber getint tafereel opi van den toestand op het oogen- blik in en om bet jonge Vorstendom. Deze tóestand, zegt dr. Dillon, is een brom van ern stige zorg geworden voor allen, die voor het welzijn van den j.ongpn Staat verantwoordelijk zijn en een grpot gevaar voor den vrede van Europa. Krachtige, zoowel diplomatiek ei als an dere maatregelen, zijn dringend noodzakelijk. Van een vredelievende binnenlandschè politiek in Al banië kan opi het oogenblik geen sprake zijn, de uitvoering' van het programma der binnenland- sche hervormingen mqiejt gèstaakt woruen, en de lust om Albanië tot een gloed gwrganiseeruen Staat te maken, begint bij velen t> verawijnen. Zij, aan wie de organisatie van ©en aaneen gesloten, Albanië oipgedragein is, zijn van mèening, dat het nie.nwe Koninkrijk er komen kan, mits er andere toestanden geschapen worden, maar wanneer integendeel tal van hinderpalen in den weg worden gelegd, dan is net beter om voor goed van de proefneming af te zien. Dit nu schijnt -thans het geval te zijn. i\iet alleen toch heeft de Albaneesohe Règeering met binnenland- sche moeilijkheden te kampen, .toch ook té strij den tegen invloeden en machten van buiten. Euro-, pa breekt op het o,ogenblik met de eene hand af, wat het met de andere .opgebouwd hééft. Na eerst de vorming van een autonoom Albanië op de Londiensche conferentie te hébben gedecre- eera, laat het thans1 een stand van zaken toe, die de uitvoering van bet teLonden genomen besluit onmogelijk dreigt tiej maken. Wie de leiders en het volk zelf aan liet werk gezien heeft om hun land te maken tot een 'goeden Staat, moet erkennen, dat daar de goede wil niet. ontbreekt. Het Albaneesché volk is ont waakt, heeft geestdriftig de handen iuèengësia- gën om de verschillende stammen tot eèn natie te vereenigen. Maar tenzij de vernielende ele menten, die thans in Albanië vrij spel hebben, ■spoedig bedwongen worden, zal deze geestdrift der Albaneezen verdwijnen, dé chaos in het vor stendom nogi griooter worden on de Europoesche vrede zich opnieuw ernstig in gevaar gebracht GROOTE BOEIENDE ROMAN, Naar het Fransch. 3) De rechter gaf lezing van het verslag door den wetsdokter neergelegd, waaruit ten stelligste bleek dat de pachter Combredel bezweken was aan vergiftiging. Het gevonden gift was rattenkruid. Anna verstond niet wat de rechter zeide een nevel ging voor hare oogen op. De heer Limet las nogmaals het verslag en zegde ditmaal met zachte stem Anna Combredel, het is onnoodig nog langer te blijven loochenen. Wilt gij alles bekennen? Wilt gij ons alles mededeelen Zij antwoordde met; zij keek halsstarrig voor zich uit. Dan plotseling opstaande met koortsachtige be wegingen, riep zij uit ,^®ar dat is eene dwaasheid 1 Dat is eene schandelijke leugen 1 Moet ik u nog herhalen wat ik u reeds honderden malen heb gezegd Gij zijt ln de diepste geheimen van ons huwelijk en ons bestaan gedrongen. Ik verhaal het u nog, ik be zien. Ingrijpen is derhalve noodzakelijk. De Albaneeschei Regeering, zegt dr. Dillon vor der. •staat tegenover opstanden machteloos, zoo- iang zij niet over een betere bewapening be schikt. Daarbij komt nog, dat de Regeering te zorgen 'heeft voor een 65.000 uitgewekenen, che van ai les beroofd zijn. Te Skoetari ontving, de Eng'el- scl.o consul, di© daar met succes als gouverneur optreedt, plotseling 19.000 vluchtelingen. Hij moest hen terugsturen en thans heeft hij er nog' voor 1700 te zorgen, ofschoon hij absoluut over geen londsen voor dit doel beschikt. Del ellende onder deze cn gelukkigen is dan ook grp ot. ENGELAND. De koning! en de koningin van Denemarken zijn gistermiddag om vier uur te Londen aan gekomen. In het station waren de koning1, de koningin, prinses Mary, de koningin-moeder en andere leden der koninklijke familie }er ontvangst aanwezig; 1 Aan het galamaal, in het Buckingham paleis ter eerr- van de koninklijke gasten gegeven, zaten 132 genotodigden aan, o. w. de leden der konink lijke familie, de ministers, het diplomatieke corps en andere hqoggepiaatsten. Koning George en koning'Chris'tia,an. wisselden hartelijke toosten, waarin zij: dei hoop uitspra ken 'Op nauwere maatschappelijke en handelsbc- tiekkingiein tusschen Engeland en Denemarken, wel ke landen door banden van vriendschap' reeds verbonden zijn. Voor de maaltijd begon, had koning George de orde van den Koiuselband aan koning Chris tiaan geschonken. ITALIë. De aardbeying op) Sicilië. Het gehucht Rongiarao is bijna geheel verwoest. Een aantal dooden en gewonden zijn onder de puinhoopen tei Linera te 'voorschijn gehaald. In speciale edities der Rorneinsche dagbladen wondt gemeld,\dat bij de aardbeving in de pro vincie Catania verscheidene honderden personen gedood en ongeveer duizend gewond zijn. Volgens officieuso berichten wordt liet aan tal dooden te Linera fen Bongiardo op' 140 ge schat. Te Acireale zijn geen slachtoffers gevallen èn is ook geien schade aangericht, De „Messager-o" meldt, dat verscheidene dor pen geheel verwoest zijn. Aan de „Giornale d'Italia" wordt uit Giarre geseind, dat het dorp Linera .geheel verwoest is. Vijftig: dooden werden onder de puinhoooe i ge vonden. De dorpen Pasiopono, Bongiardo. en Malaü hebben veel te lijden gehad. Daar zouden twin tig personen het leven verloren hebben. De prefect van Catania bevestigt, dat dertig lijken te Linera onder de puinhoopen vandaan zijn gehaald en dat nog een honderdtal lijken er minde mijn echtgenoot, nooit is er tusschen ons het minste geschied. Uwe beschuldiging is eene schandelijke daad. Wat, ik zou eene giftmengser zijn I Ik, de moordenaarster van mijnen echtge noot, dien ik zoozeer beminde De droefheid overstelpt mijn gemoed; het is mij onmogelijk u op eene andere manier dan door mijne verklaringen mijne onschuld te bewijzen. En nochtans, God weet dat ik onschuldig ben. «Doch deze gevangenis, waar ik van de wereld afgezond sedert weken ben opgesloten, onttrokken aan mijn kind «De oadervragingen die mij dag noch nacht rust laten. «Den afschrik dien ik iedereen inboezem. «De angst die mijn hart bekruipt, omdat ik aan het gerecht geene bewijzen mijner onschuld kan leveren. «Geloof mij, mijnheer, dit alles heeft mij m zieken toestand gebracht. «Ik kan u slechts éen kreet toeroepen, een kreet uit het hartIk ben onschuldig, ja on schuldig, verstaat gij mij! Ah I ik smeek n om beschermingZiet gij dan niet dat alles te goed aaneengeschakeld blijft in die beschuldigng, de bewijzen die mij in uwe oogen schuldig waken zijn te tastbaar. In uwe loopbaan hebt gij ondervonden dat moordenaars en giftmengers voorzichtiger te werk gaan, dat zij meer verdoken middelen gebruiken. Doch gij hebt mij reeds gezegd dat dit zelfs een list der kwaaddoeners verbergt. Ah 1 mijn God 1 het is onder bedolven liggen. Het aantal gewonden te Linera bedraagt 120. Te Bongiardo zijn ten tien tal personen gedood en twintig gewond. Het verkeer tusschen Moncaire en Acireale is her steld. Volgens de „Mes sag ere" is in het aorp Santa Vanerina groot© stoffelijke; schade aangericht, cr zijn echter slechts weinig slachtoffers. ;De telegraafpalen zijn in een omtrek van ver scheidene kilometers vernield. De spoorwegbrug en de tunnel bij Guard ia dragon in te storten. Het centraal bureau voor seismologie deelt mede, dat sedert den 25sten April, den iag, waarop de Etna verhoogde werking begon te to.onen, dagelijks aardschokken in de gemeenten rondom den vulkaan zijn waargenomen. Den 7en dezer tegen den avond werd op de helling van den berg een sterke schok' gevoeld, dié allé obser vatoria in Italië hebben op'geteekend. 's Avonds -1e half acht was de 'aardbeving: hef sterkst. Aan de „National Zeitung" wordt uit Rome geseind Onder de bevolking in de: provincie Catania ikerscht groote verwarring. Men vreest, dat de aardbevingen zich zullen herhalen. Niemand Haagt het zijn huis te betreden en de menschen kampeeren nog; steeds op het* veld. De' wégen vertonnen diep'ei scheuren èn spleten. Of éf behalve de bewoners van de Italiaansché dorpen nok buitenlandsche» toeristen gedood of gewond zijn, heeft men tengevolge van dé groote ver warring nog niet kunnen vaststellen. Onder de menschen komen gevallen van waanzin voor. Een jonge boer, die sedert drie dagen getrouwd was, is bij de aardbeving: zelf door een balk ern stig gewond, zijn vrouw is giedcjod. Hij is ten- gevolgte» daarvan krankzinnig geworden, lu de centrale gevangenis te Catania zijn twee gevan genen krankzinnig geworden. De andere gevan genen schreeuwden en smeekten in hun eèllën, om er uit gielaten te' worden. In andave cellen begonnen ze luid to bidden en te weènen. Uit Milaan meldt men aan het, „Bierliner Tage- alatt" In Catania was de schok van de aardbeving zoo sterk, dat die electrische lampen uitgingen en de tafels in de hoogtesprongen. D© heel'e bevolking bracht den nacht buitenshuis door. In de zie kenhuizen sprongen dei zieken uit ae bédden èn vluchtten op' straat. In de. gevangenissen tracht ten die gevangtenen de celdeuren open te brekèri en smeekten schreiend den cipier om hun het leven te redden. Prof. Ricpo van het observatorium te Catania zegi dat de' hevigheid van de aardbeving' even aierk is geweest als die van 1908, welke Messina en Rcgigio verwoestte. De correspondent van de „Secoio" seint: Ik zie hier hartroerende tooneelen. Dé plaatsen in de buurt van Acireale zijn geheel verwoest. Géén enkel huis is blijven staan en de indruk is nog erger dan bij' de ramp van Messina. Het dorp Santa Maria Fergile is volkomen met den grond verschrikkelijk Anna had vlug gesproken, hare oogen schitterden hevig en het rood der koorts kleurde hare wangen. De rechter aanhoorde haar in stilte, zelfs ontroerd door die woorden die zonder twijfel uit een recht zinnig hart kwamen, en van eene diepe droefheid getuigden. Doch wat vermocht hij de arsenicum was daar; het bewijs was geleverd; zij had de wandaad vol bracht. Gij beweert, mijnheer, ging zij voort, dat mijn man aan vergiftiging gestorven is, dat de wetenschap het bewijst, dat het gift in zijn lijk is wedergevonden. Ik ben genoodzaakt uwe ver klaring te gelooven. Indien waarlijk eene moord is gebeurd, die voor mij onverkfaarbaar is zoek dan wie er belang bij had deze te bedrijven. Welk voordeel had zij aan mij bijgebracht? Ik vraag het u. Het grieft mij in die bijzonderheden te treden, maar het moet 1 «De buitengewone uitgaven die gij mij ten laste legt w&ren geen geheim voor mijn echtge noot. «Dit geld, welks bestemming ik u niet mag, niet kan toevertrouwen was mij ter hand gesteld door mijn echtgenoot. «Dit is waar; ik zweer het u op alles wat mij heilig is... «Gij beweert dat mijne gelduitgaven een schan delijk doel hadden. Welk »Gij wilt mij een minaar toeschrijven. Doch wie dan gelijk gemaakt. Velei gewonden liggen langs de wegen en wachten .om naar hel hospitaal ge bracht te worden. De lijken zijn langs den weg gelegd en mat doeken bedekt. Consentini is ge heel verwoest, Daar telt men '20 dooden cn 40 gewonden. MEXICO. Bivan deelde mede, dat de voor Huerta be stemde munitie aan boord van de „Kionpiinzcs- sic Cacilie",' wolk schip thans in ae haven van Puerto Mexico 'ligt, naar Duitsehland zal worden teruggezonden. Uit Mazatlan is te'New-York het vblgjcmle tele gram ontvangen Hier zijn vluchtelingen uit Ylanzaaili aange komen aan boord van het Engelscha s.s. „Cetria- no",' dat op aandringen van den gezagvce-ner van den kruiser „Nürnberg" tot transport van vluchtelingen is bestemd. De Amerikaann.die con sul te Acapnlco,, die zich onder de vluchtelingen bevindt, zegt dat toen dej „Cetriano" aan do pier te Manzanillo meerde, de Mexicanen de met petroleum overgoten pier in brand staken en ook trachtten ze met dynamiet te vernielen. Toen het schip de vluchtelingen aan Beo i had en wegvoer, werden er van het strand een aantal schoten op gelost. Niemand werd echter ge deerd. De bevelhebber der opstancielingleri die Mazat lari belegeren heeft er den Amerikaans, hen admi raal zijn diep leedwezen over betuigd, dat door hel, werpen van .een bom uit een vliegtuig non- comfcattanten zijn gedood. De val van Mazatlan schijnt aanstaande. De overheidspersonen zijn gis teravond aan boord van een schip gegaan, dat. voor vertrek gereed ligt. Sedert Vrijdag' zijn de vuurtorens op de west kust van Mexico op bevel van Huerta gebluscht. Zaterdagavond vond in den Dom te Brons wijk de doop van den erfprins plaats. Da keizer en de keizerin, het hertogelijke paar en de her to'g'in-moeder woonden de plechtigheid bij. Ver volgens had op het slot een gala-diner plaats. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië. De correspondent van het «Handelsblad te Batavia seint De gouverneur-generaal, A. W. F. Idenburgi beval den vice-president van den Raad van Ne- derlandsch-Indië. D. F. W. van Rees, bij de regeering in Nederland warm aan, als zijn op volger. Het vertrek van den landvoogd in Dec. a.s., staat vast. De landvoogd is ijverig werkzaam aan een schriftelijke uiteenzetting van de, gedurende zijn vijfjarig bestuur, gevolgde politiek. Hij volgt hiermede het door zijne voorgangers Roseboom en van Heutsz gegeven voorbeeld. «Gij verwijt mij het geheim te behouden over een feit dat aan uwe ooren is gekomen mijne betrekkingen met een man buiten weten van mijn echtgenoot... Ik heb deze betrekkingen niet geloochend. Doch het geheim dat gij mij wilde ontwringen, mag ik u niet veropenbaren. Doch zoo ik u den naam van dien man noemde, u de natuur der betrekkingen die wij met malkaar onderhielden, kenbaar maakte, zou dit iets ver anderen aan de zaken. Zou dit de beschuldiging wegnemen die op mij rust Neen, niet waar, vermits de géueesheer gift heeft gevonden in hei lijk van mijnen echtgenoot. «Gelooft gij dus niet dat in een huisgezin een geheim kan bestaan, dat dezen die het bewaren, liever stérven dan het te openbaren «Gij ziet dus wei dat ik in die zaak door het noodlot wordt voortgetrokken. Ik kan dus niets tot mijne verdediging inbrengen dan te herhalen tot mijnen laatsten snik Ik ben onschuldig «Erbarm u over mij, mijnheer Limet, mijne gedachten ontsnappen aan mijn geestiedereen verlaat mij, heb medelijden met eene ongelukkige moeder, erbarm u over mij De griffier van den rechter schreef koortsachtig voort, hief van tijd tot tijd het hoofd op en sloeg een liDkschen blik op de betichte. De heer Limet, diep ontroerd door de woorden der jonge vrovw, bekeek ondervragend zijn griffier Hij waphtte om te spreken tot dat zijne ontroering zou geweken zijn. tfVordt vervolgd). b<j bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1