Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f I ou113 Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering 3/ sir Jaarj*aü«L Dinsdag 12 Mei 1914. No. 10924 Op den Balkan. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden, Officieele berichten. Kennisgeving. Buiteulaiidsck Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange f Q fl f) verlies van geheele I 1111 een hand, invaliditeitI lUU voet of oogI I UU I U U 6611 duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Uoilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. pnn N verlies niP verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 9 der verordening regelende het afzonderlijk geldelijk beheer van de Gemeente reiniging (Gemeenteblad no. 68 van 1911); Doen te weten Dat de rekening van de inkomsten en uitgaven van genoemd Bedrijf', over het dienstjaar 1913, op heden aan den Raad is ingediend, en met de balans-, en winst- en verlies rekening, gedurende veertien dagen, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en met genoemde stukken tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar gesteld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd l M. L. HONK ERLAGE GRETE. De Secretaris v. LUIK, L. S. In Albanië. Naar de „Albanisch© CoTrespiondenz" uit D'i.r- razzo verneemt, hebben zloow|el de Albanéeschè ïegeering als Zographoe, naar aanleiding van een desbetref tend besluit der internationale controle commissie, de noodige maatregelen genomen, tot vaststelling van een neutrale zóne in Epirus. JJezè zóne wordt afgebakend volgons den stand der operaties ,op dien ben Mei. De eilanden in de Egeïsche zee. Uit St. Petersburg seint men aan de »Köl- nische Zeitung" Naar verluidt heeft de te Livadia aangekomen Turksche missie in opdracht, Ruslands hulp in te roepen, ten einde te verhinderen dat Roemenië zich bemoeit met de regeling van het geschil over de Egeïsche eilanden, 'twelk de Porte in recht- streeksche onderhandelingen met Griekenland wenscht te vereffenen. Om die reden heeft Talaat bei zijn aangekon- Je reis naar Boekarest uitgesteld. DUITSCHLANi) In den Rijksdag wees de socialistische afge vaardigde Liebknecht bij dei tweede lézing, der beg'nooting van Oorlog Op de international© samen werking der wapenfabrikanten. De Duitsche fa brieken van luchtvaartuigen zeide hij ver knopen aan hot buitenland belangrijke uitvindin gen. Duitschland leverde munitie aan Ulster en Abessinië. Een meen afkeurenswaardige oor ruptiiC oan Sjemens-Schu ckert in Japan uit oefenden, is ondenkbaar. Niettemin nam het ministerie, van Buitenlandsche Zaken deze fir ma bij haar otmkóoperijl in bescherming De voorzitter riep den spreker, wegens deze uitdrukking, tot de orde. Door het Krupp-pro- cc-s, aleus ging Liebknecht voort, is bewezen, GROOTE BOEIENDE ROMAN, Naar het Fransch. Anna met rood geweende oogen hield haren blik strak op de oogen vvn den rechter gevestigd. Alhoewel slechts dertig jaren oud, scheen de vrouw verouderd te zijn diepe rimpels lagen op haar voorhoofd, de angst en de kommer waren op haar wezen gegrift. Eene lange stilte was op de woorden der vrouw gevolgd. De rechter onderbrak deze en met kalme stem sprak hij tot Anna Combredel Ik zou willen geloof hechten aan uwe woorden; doch ik kan nietneen, het is onmogelijk. Anna loosde een zucht, boog het hoofd op de borst en zweeg. Het onderzoek was geëindigd. Het dossier was bereid. De raadkamer had de zaak naar het assisenhof van den eerstkomenden zittijd verzonden, die drie weken later te Chilteau- le-Ch&tel zou geopend worden. Eene ware opschudding heerschte in de stad; ae menigte was opgewonden voor de opening der uat het Bierljjnsche Krupp-bulraau een iusti- luut voor omkooping op gïoote fichaa! is. Mij trekken het woord Panama niet in. Na-nat Liebknecht gesproken had, nam de mi nister van Oorlog het woord en verklaarde het 'volgende: Hel Krupp-prooe» heeft geen bewijs gélé- vcra, voor de bewering dat er landsverraad zou hebben plaats gehad. Ik directie dér Km pp fabrieken, deed alles om een herhaling van dergelijke gebeurtenissen vè voert omen Li i oitsthland is de reputatie van Krepp te goed gevestigd, dan dat een zoodanige misslag baar zou kunnen schaden. In het buitenland uaaienteigèn, trekken concurrenten uit bet ge beurde hun voordeel. Ik hoop, dat de soliditeit ciï activiteit van Krupp dezen slag le boven zullen komen. Vervolgens nam generaal Wild von Ilohen- i' »n het woord. Hij zei: Indien wij tol. hef gebruik van nieuwe wapenen en munitie over gaan, clan laten wij ons slechts leiden door ae vraag, of de slagvaardigheid van het leger er ©oor verhoogd wordt en storen ons niet aan de intriges- van wapenfabrikanten. (Teeke nen van instemming). Al struikelt ook een en kele neambte, dan blijft toch de integriteit van het geheele Deutsche beambtencorps intact Hot buitenland benijdt ons daar.om. De sprekers van het centrum, van de vrij zinnigen en de rijkspartij spraken er hun leed wezen over uit, dat ongemotiveerde aanvallen a's uie van Liebknecht de Duitsche industrie zwaar wchacten. ZWEDEN. De koning luul den uitdrukkelijken wensch te kennen gegiöven in het begin dér volgende week den Rijksdag persoonlijk te openen, doch moet Op raad der ganeelsheeren zich onmiddellijk naar Karlsbad begeven om daair een kuur te onder gaan. 1 Een bulletin over den toestand des konings zegt, dat het herstel zoover gevorderd is1, dat de koning dezer d!ag|eii wederom de regeè'ring kan aanvaarden. Uiei genciasiheertïi hébben hèrn echter aangeraden om beslist zoo spoedig' mo gelijk en bij voorkeur t|e| Kartsbad de baden te gebruiken, opdat het hem tel zoo volkomen mo gelijk zij. FRANKRIJK.' Volgens de dpoir het ministerie van Binnenland, scbe Zaken gepubliceerde statistiek is hét resul taat der1 251 herstemmingen als volgt: Gekozen zijn 14 neactionnadren (winst 3 zetels). 10 progressisten (verlies 20 zetels). 9 ledien der „Federation des Gaudies" (vér lies 13 zetels). 23 republikeinen dieir linkerzijde (verlies 13 zetels). 116 radicalen en radico-socialisten, on air wie assisen. Iedereen wist eene bijzonderheid van het on derzoek te verhalen. Bijzonderlijk werd het verslag van den wetsdokter hevig besproken, dat in het vonDis een zoo belangrijke rol zou spelen. Dokter Madelor was overtuigd, stellig overtuigd dat een moord had plaats gehad. Van Madelor hing alles-af; hij zou tegelijk als openbare aanklager, gezworene en rechter dienst doen. Van hem zou het vonnis afhangen. III. Eenige dagen voor de opening der lijfstraffelijke kamer, zag dokter Madelor, door het venster van zijn kabinet, een oud ventje, gebroken en gebogen op een wandelstok zwaar gesteund en een knaapje van een tiental jaren bij de hand houdend, naar zjjne woning komen. De oude man was de geneesheer van Armoises, dokter Savigné, een vriend der familie Combredel; hij was het die den ongelukkigen pachter had verzorgd gedurende zijne korstondige ziekte. Het jongetje dat aan zijne hand liep, was Jeroom, de zoon van Anna Combredel, die door de inwoners de giftmengster werd genoemd. Savigné ging den kleinen voortuin door en belde aan de huisdeur. Madelor, die den dokter had erkend, kwam in persoon openen en bracht den geneesheer in zijn kabinet. Savigné zag er gansch ontroerd uit, Waarmede kan ik u van dienst zijn, mijn 9S geunifi-eerdü (winst 20 zetels). 16 republikciruscte socialisten (verlies 1 ze-tel). 62 geunifieerdc' socialisten (winst 23 zetels). 1 onafhankelijke socialist. ITALIë. .Uit Boedapest wordt gemeld: Voor de legereommissiei van de OostenrijksChe delegatie las de minister van Oorlog het volgende telegram voor, afkomstig van den Oostenrijkoch- Hongiaarschen consul-generaal te Venetië en ge richt aan den minister van Buitenlandsche- Zaken „De eergisteren -dooi studenten uit Padua hier op touw gezette betooging en waaraan ocxr de stedelijke bevolking met geestdrift werd deelge nomen, wordt, uoor do Oosteniijksche en ltali- aansche pers op overdreven wijze besproken. De z.g. verbranding van een Oostenrijksche vlag was niets meer dan een onbeteekenénd incident.. De autoriteiten alhier wisten' de demonslr itio bij tijds en op1 zeer doeltreffende wijze té onder drukken. Voor bet Oostenrijkscbe consulaat bal den geen bietoogingen plaats. MEXICO. Een bericht van „Central News" meldt, dat de Mexicaanscbe rebellen Tampicu hebben ingeno men. Heizelfde telegram deelt verder medé, dat de federale Mexicaansehe troepen zware verlie zen leden en dat alle vreemdelingen naar de oorlogsschepen - de wijk moesten nemen. Een telegram van Renter's specialen uiensl uit Juarez, het hoofdkwartier der opstandelin gen, meldt over den strijd, die aan de inne ming van Tampïco voorafging, de volgende be langrijke bijizondieaihedcin Alle Amerikanen uit Tampte© handen zich tijdig aan boord van de oorlogsschepen bege ven, terwijl slechts een gering aantal anctierè vreemdelingen zich over het gehèolé pètrolèum- district ver's'prieiid had. Bij dén gloed van brandende ©lie-tanks zondten de rebellen schot na schot uit hun twintig stukken veddj^esscihait naar de verschan singen der federalen ©n het centrum der stad. De federalen wenden door granaten uit hun verschansingen vetrfcfccrven. ten einde ue in fanterie van gen oraal Gonzalez in de moge lijkheid te- stellen om een bestorming' te wa gen. Aanvankelijk beschikten de rebel iërr en federalen oven een even groot aantal strikken geschut. Het vuur der twintig stukken veld geschut, die Gonzales te Monterey buit ge maakt had, veroorzaakte- een vreeselijicè ver woesting. De meeste g'ranaten troffen doel. Als een merkwaardige bijzonderheid wordt n©g geroeid, dat de opstandelingen van g'rana ten gebruik maakten, die in hun eigen arsena len vervaardigd zijn. Ook Villa gebruikte deze munitie in den slag' bij Torreon. In het geheel namen 7000 opstandelingen aan den strijd hij: Tanvpico deel. waarde confrater, vroeg Madelor; De kleine Jeroom had de hand van den dokter los gelaten en liep nu nieuwsgierig rond in de kamer, metgroote oplettendheid de vazen, flesschen en distilleertuigen beschouwende. Onder het venster speelde het dochtertje van den geneesheer Madelor, een meisje van 6 jaar, dat genoegen vond in de opschikking harer poppen en ander speelgoed. Jeroom kwam bij haarde twee kinderen be keken elkaar vooreerst met verwondering; doch daar een glimlach speelde op de lippen van Maria als eene zachte en bescheidene uitnoodiging, ant woordde de knaap insgelijks met eenen glimlach. Maria nam hem bij de hand en fluisterde hem zachtjes in het oor Kom, spelen wij samen. Ondertussehen spraken de twee dokters ernstig met elkaar. Uwe taak is dus afgeloopen, confrater, vroeg dokter Savigné. Ja, het is eene droeve taak, ik verzeker het u antwoordde Madelor, zijne woorden overwegende Ik had deze zending geenzins aangevraagd en nochtans zij loopt uit... Combredel is door gift gestorven Door rattenkruid vergiftigd. Er bljjft niet den minsten twijfel over Niet den minsten. Savigné boog het hoofd en wrong koortsachtig de handen. Weet gij wel, hernam de grijsaard, dat eene Uit New-York werd gister gedoeld: De lijken van 17 Amerikaanscbc- matrozen, eli te Vera Cruz gedood werden, kwamen gister op het slagschip „Montana" te New-York aan. De lijkkisten werden op de affuiten van kanonnen geplaatst en naar het stadhuis overgebracht, waar de burgemeester er twin sen op legde. Wilson was olp- dcWnairihefwerf toen daar de processie, aankwam; hij sprak er zijn leedwezen over uit, flat deze jonge lieden hun dood tège- moet moesten gaan en ten offer vielen aan dén naijver. Het was hun echter mogelijk geweest op edele wijze aan hun plicht ie voldoen. Met nadruk verklaarde Wilson, dat de Amerikanen niet naar Mexico gegaan waren, om aanvallend op te treden, maar om het belang der menseh- hoiu en ook der Mexicanen zeiven te dienen. In Antwerpen is thans gesticht een naam- looze vennootschap, welke voor doet heeft de uitgave van het groot Katholiek Vlaamsch dag blad »De Standaard" te Brussel. De ontwerpers hadden gemeend een eerste Maatschappij te stichten, met een kapitaal van 100.000 frank, en dan later over te gaan tot eene verhooging van kapitaal. Hun vooruitzichten zijn verre overtrof fen. Spontaan werden 250.000 fr. ingeschreven. Tot beheerders werden benoemd de heeren Dr. Depla, Kortwijk, dr. Sepleers, Gent, J. Ra- maekers, Volksvertegenwoordiger voor Hasselt, Jacobs, candidaat-notaris, te Brussel, De Baerde- maeker, te Brussel, ur. F. van Cauwelaert, volks vertegenwoordiger te Antwerpen, tevens voorzitter van het bestuur4 dr. Van de Perre, volksvertegen woordiger te Antwerpen. De Ziekenfondskwestie. De Vereenigeng Ziekenzorg te Utrecht heeft gisteravond een druk bezochte openbare vergade ring gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren dr. A. C. A. Hoffman, arts te Gouda, met het onderwerpMijn standpunt als Roomsch- katholiek arts in den ziekenfondsstrijd, en J. H. Schaper, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp: De arts despoot of vertrouwensman? De heer Hoffman drong uitvoerig en met klem aan op vrijheid en verzoening. Hij was van meening, dat het gebeurde te Lochem, Deventer en Zaandam er op wijst, dat ook de Maatschappij van Geneeskunst verzoening wfl, zoodat men ook den goeden wil der Maatschappij moet erkennen. Noodig was echter voor de verzoening, dat de bindende besluiten der Maatschappij herroepen worden. De heer Schaper zette zijn bekende standpunt uiteen. Hij zeide o. m., dat als de patient de wetenschap heeft, dat de dokter in het fonds al les te zeggen heeft, de patiënt onmogelijk in den arts den vertrouwensman kan zien. Er moet samenwerking komen, van weerskanten moet de behandeling goed zijn, en de dokters moeten goed zware verantwoordelijkheid op u rust? Vergeef mjj deze woorden; zij zijn mij ingegeven niet door den twijfel aan uwe eerlijkheid, noch aan uwe ondervinding, maar enkel door de vriendschap die ik de ongelukkige Combredels toedroeg. Ik was innig aan hun bestaan verbonden hunne liefde en leed waren de mijoe, nooit kan ik he grijpen hoe het mogelijk is, dat de pachter door zijne echtgenoote, dat mijn vriend door zijne levensgezellin zou vergiftigd zijn. Neen... ik kan het onmogelijk gelooven. De echtgenooteu beminden elkaar als op den dag hunner vereeniging. Ieder een beminde hen; nergens was een wolkje aan hunnen huwelijkshemel te ontwaren. Deze ver giftiging komt mij zoo onnatuurlijk voor... ver geef het mij, mijnheer Madelor, maar ik kan on mogelijk aan een moord geloof hechten... Ik heb de sporen van het rattenkruid in de ingewanden gevonden, mijne waarde confrater. Zij zullen als bewijs op de rechtbank neergelegd worden. NeeD, mijnheer Savigné, het is mij on mogelijk uw opinie te deelen. - Doch, hernam Savigné twijfelend, ondanks uwe groote ondervindingen, ondanks uwe weten schap... zou het niet mogelijk zijn dat gij u be drogen hebt Gedenk, confrater dat gij 't leven en den dood van mevr. Combredel in uwe handen hebt... dat een misslag in de waarneming, eene nalatigheid, zware en onherstelbare gevolgen kunnen naslepen. {yVordt vervolgd). Dij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1