Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ciën deelt de heer Patijn mee, dat de com* missie naar aanleiding van de opmerking van den heer Gerretson, overweegt, het amendement in dien zin te wijzigen, dat in geval de inspecteur der registratie de vergadering bijwoont, de oudste inspecteur in jaren voorzitter is. De behandeling van het artikel wordt daarop geschorst. Bij art. 67 verdedigt de heer Van V u u r e n een amendement om den daarin opgelegdén plicht tot het overleggen van boeken te doen vervallen. Hij acht dien plicht onnoodig en immoreel, boven dien een ornkeering van den bewijslast. De minister acht de bepaling onmisbaar, die intusschen enkel zal worden toegepast, als alle andere middelen om tot een goeden aanslag te komen, zijn uitgeput. De heer Gerretson meent, dat de bepaling een geneesmiddel geeft, dat erger is dan de kwaal er zullen licht meer boeken vervalscht worden, en de middenstand zal er nog moeilijker toe zijn te brengen, boek te houden. De heer Kooien zou alleen kooplieden, die bij de wet verplicht zijn boeken te houden, verplicht willen hebben tot overlegging van de boeken. De heer L o h m a n meent, dat dit van zelf spreekt; de niet-koopman toch kan eenvoudig zeggenik heb geen boeken. De heer Vliegen vreest, dat er niets terecht zal komen van de inkomstenbelasting, wanneer men de ambtenaren niet behoorlijk laat contro leeren. De middelen, welke kunaen leiden tot juisten aanslag, moeten worden aangegrepen. De heer T y d e m a n keurt niet alle overleg ging van boeken af, wanneer het maar niet wordt openlegging van heel den stand van zaken. Voor 't overige deelt hij de bezwaren van den heer Gerretson. Nadat den heer Limburg verlof is verleend op een nader te bepalen dag te interpelleeren m zake het spoorwegongeluk bij Hooghalen, stelt de heer Kooien bij amendement voor, dat alleen hij, die volgens de wet verplicht is tot het houden van boeken kan worden genoodzaakt zijn boeken over te leggen. De heer Bos meent, dat er wel degelijk reden is aan de overlegging van boeken waarde te hech ten, en kan zich met geen van beide amendemen ten vereenigen. De minister brengt in het ontwerp deze wijziging, dat alleen overlegging zal worden ge vraagd van boeken en bescheiden, betrekking hebbende op het beroep of bedrijf van den belas tingschuldige. De heer Van Vuurenzal voor het amen dementKooien stemmen, hoewel hij daartegen bezwaren heeft. De door den minister aange brachte wijziging acht hij geen verbetering. De heer Kooien trekt zijn amendement in. De heer L o h m a n bestrijdt de aangebrachte wijzigingen dient het amendementKooien weer in. De heer Vliegen waarschuwt nog eens tegen de amendementen en heeft ook bezwaar tegen de door den minister aangebrachte wijziging. De heer Duynstee bestrijdt het regeerings- voorstel en het amendement Lohman. De heer Vliegen stelt bij amendement voor, de oorspronkelijke lezing van art. 67 te herstellen, Het amendementVan Vuuren wordt verwor pen en het amendementLohman aangenomen met 39 tegen 36 stemmen. Het artikel wordt vervolgens aangenomen. In artikel 71, dat zegt, hoe men handelt in geval van reclame, brengt de minister een wijziging, welke zijns inziens voortspruit uit het amendement, aangenomen op artikel 67. De wijzi ging bedoelt, ook bij reclame alleen de overleg ging van boeken te vorderen van kooplieden. Bij dit art. wijst de heer Teensra er op, dat er toch zonderling gewerkt wordt. Onverwacht is op art. 67 een amenaent-Van Vuuren ingediend om een groote wijziging aan te brengen. Geheel overbodig neemt de minister het als gevolg daar van aangenomen amendement-Lohraan over. In het stadium van de reclameering is het weer heel wat anders. Hier kan zonder bezwaar ieder verplicht worden zijn boeken over te leggen. Spr. stelt dus voor de door den Minster aangebrachte wijziging te schrappen. De heer De Meester is het daarmede vol komen eens. D^heer Van Vuuren ziet er een reactie in en hij is bevreesd dat de ambtenaren er op zullen aansturen dat de belasting-betalers moeten reclameeren. De heer De Savornin Lohman betoogt ook dat na de beslissing over art. 67 2e lid nood zakelijk deze wijziging in dit artikel moet wor- gebracht. Beslist is dat zij die niet verplicht zijn boek te houden ook daartoe door deze wet niet gedwongen moeten worden, omdat zij straks wel licht in de noodzakelijk zullen komen om hun boeken over te leggen. De heer Vliegen meent, dat 't hier inderdaad een geheel ander geval betreft dan in art. 67. Hier is de aanslag in het stadium van een ge schil gekomen en het is gewensebt hierbij geem middel onbeproefd te laten, om het geschil naar eerlijkheid op te lossen. De het Patijn ondersteint het betoog der voorstanders van bet amendement-Teenstra. Art. 67 2e lid, zooals het nu luidt, is een verzwakking van de wet. In het stadium der reclame wil spr. die verzwakking niet toestaan. De heer Kooien meent dat in appèl geen andere verlichting kan worden opgelegd dan in eerste instantie het geval is. Dat is logisch en spr. zal voor de regeeringswijziging stemmen. De Minister acht het billijk geen verschil lende verplichtingen op te legen al naar gelang het stadium waarin de aanslag verkeert. Spr. acht de verplichting in appèl feitelijk minder noodig, omdat het in het belang van den recla mant is zijn boeken mede te brengen. De heer Teen s t r a repliceert. Het araendement-Teenstra wordt aangeno men met 35 tegen 34 stemmen. Art. 71 84. Bij art. 85 brengt de Minister een wijziging' aan, waardoor het mogelijk wordt, indien het noodig is, de vordering op te dragen in plaats van aan den inspecteur der directe belastingen aan den inspecteur der registratie? Dit geschiedt dan op bevel van den minister van Financiën. Art. 85 wordt tijdelijk aangehouden. De vergadering wordt verdaagd tot heden (Vrijdag). Kon. bezoek aan Amsterdam. Naar de De »Tel," verneemt, is H, M. de Ko ningin voornemens, haar jaarlijksch bezoek aan Amsterdam, evenals dit, in afwjjking met de vroeger gevolgde gewoonte, verleden jaar geschiedde, ook thans weer in September te brengen. H. M. de Koningin-Moeder. Met den Holl. Spoorttrein van 8 58, vertrok gisteravond H. M. de Koningin-Moeder met de leden der Hofhouding naar Vlissingen, om van daar naar Engeland per nachtboot over te sseken. Eenigen tijd te voren waren in het stations gebouw aanwezig om H. M. uitgeleide te doen de Engelsche gezant met een der leden van de legatie, Hr. Ms. Grootmeester, jhr. De Ranitz en enkele andere leden der Hofhouding, de wd. gouverneur der residentie en de burgemeester jhr. mr. dr. Van Karnebeek. H. M. de Koningin kwam even later en nam op het perron op hartelijke wijze afscheid van de Koningin-Moeder. Terwijl de beide salonrijtuigen op het andere spoor werden gerangeerd, om aan den gereed- staanden trein te worden aangehaakt, onderhield H. M. de Koningin zich nog eenige oogenblik- ken in den wachtsalon met de hier boven genoemde dames en heeren. Een vrij-groote menigte was op het perron getuige van het vertrek. Prins Hendrik. Zooals reeds door ons werd gemeld, zal Prins Hendrik den 18den Juni te 's Hertogenbosch de vergadering van het Oranje-Kruis leiden. Naar de »'s Hert-crt." verneemt, ligt het in de bedoeling aan Z. K. H„ bij die gelegenheid een tuinfeest in het casino aan te bieden. Het Oeenach bezoek. De Koning en Koningin van Denemarken ko men Vrijdag 22 Mei a.s. per txira-trein uit België te Amsterdam aan. Deze- trein vertrekt om 1 u. 45 uit Roosendaal, stopt van 2.422.45 ie'Rot terdam D. P. en komt via Gouda om 4 01 te Am sterdam aan. Evenredige vertegenwoordiging. Naar de »Tel." verneemt, wordt het Rapport der Staatscommissie voor de Evenredige Vertegen woordiging, dat 25 dezer aan de Koningin zal worden overhandigd, in den breede een stelsel uitgewerkt, waarbij het geheele land wordt be schouw als één kiesdistrict, onderverdeeld in 18 kieskringen. Het stelsel zit zóó in elkaar, dat het mogelijk blijft afgevaardigden te kiezen voor iedere pro vincie en voor de steden, die thans meer dan één afgevaardigde in de Tweede Kamer hebben. Met het al of niet noodzakelijke der invoering van stemplicht heeft de commissie, van oordeel, dat dit geenszins lag op haar weg, zich niet be moeid. Wordt het stelsel van het rapport door de Staten-Generaal aanvaard zonder dat men stemplicht invoert, dan zal eerst na de stemming mogelijk zijn vast te stellen, welk stemmental een candidaat minsten hebben moet, om gekozen te zijnin ieder geval zal het vaststellen van den einduitslag geruimen tijd duren en zullen de kranten eerst laat in den nacht in de gelegenheid zijn, den ouofficieelen uitslag mee te deelen. Gemeente-ambtenaren. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren heeft besloten bij den minister van binnenlandsche zaken nog eens met klem aan te dringen op invoering van het per soonskaartenstelsel bij de bevolkingsboekhouding, overeenkomstig ;de voorstellen van de centrale commissie voor de statistiek. Verder is besloten met de meeste kracht werk zaam. te zijn voor de verbetering van de jaar wedde der burgemeasters, secretarissen, ontvan gers, secretarie- en ontvangers-ambtenaren. Adhaesie zal worden betuigd aan het adres van het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten om de gemeenten in haar financieele lasten eenigszins tegemoet te komen, o.a. door een hoogere bijdrage te verleenen in de wedden van i burgemeesters en secretarissen, echter met bijvoeging van den wensch, dat ook een tegemoet koming zal worden gegeven in de jaarwedde van de ambtenaren ter secretarie, de gemeente-ont vangers en het personeel ten kantore van de ge meente-ontvangers. De jaarlijksche vergadering van den bond is be paald op Dcuderdag 3 September te Arnhem. Baron van Wassenaar van Catwjjck. Naar de „Nea." verneemt, heeft de béér rnr. O. J. E baron van Wassenaer van Catwijck be sloten, zijn benoeming1 tot lid van dei Eerste Kamer aan te nemen. Hij wacht echter nog met de uitvoering van dit besluit, totdat de stem mingen over de artikelen van het thans aan de orde zijnde ontwerp-Inlpmstenbelasting' ztillen zijn afgeloopen, i Ouderdomsrente liet bestuur van oe Vereeniging van Neder landsche gemeenten alhier bericht ons, dat het geen adhaesie heeft betuigd aan hét adres van cien Gemeenteraad van Velsen, in zake hét wets ontwerp tot verleening van ouderdomsrenten aan bchoeftigèn, maar dat bet zich reeds eènigen tijd geleden zelfstandig gewend heeft tot dé Tweede Kamer ötóc een acnes houdende bedenkingen tegen genoemd wetsontwerp. Gouverneur-generaal. In tegenspraak met het bericht van de „Tel." volgens hetwelk dr. Ros ernstig in aanmerking; zou komen voor, cle benoeiming tot g|mvemeur- genieraal van Nedi Indië, verneemt, ue „Tijd" dat in koloniale kringen meer geloof wordt ge hecht aan do benoeming van den heer Van Deventer en O at ait geloof ook reeds in Indië is doorgedrongen en man de vmvezèlijking er van vreest. Oneerlijke concurrentie. Bij de Tweede Kamer; is ingekojmen van het bestuur van aen Algem. Ned. Molenaarsbond te Utrecht, een aares betrekkelijk het voorstel van wet van den heer Aalberse betreffende be st lijding van de oneerlijke mededinging. Het ontwerp.Treub. Gisteravond is verschenen het- V.oorloopig Ver slag over het w ets o n t\v erp-Tre ul> in zake het ver leenen van ouderdomsrenten aan behoeftigèn. Uit dit verslag! blijkt eenieirzijds, dat de rech terzijde zich zoo sterk mogelijk tégen het wets ontwerp verzet, anderzijds, dat de sociaal-de mocraten er hun stem1 aan zullen geven. Laatstgenoemden motiveeren dit voornemen met de opmerking, dat verwerping van het wetsontwerp zou leiden tot bevordering van de verplichte au der doms verzekering, waartegen de arbeiders altijd hebben gestreden. Van veel belang; ein gropte beteékenis is, dat volgens het verslag de uitsluiting Ier bedeel den algemeene afkeuring vond en dat zij noch ter rechter-, noch ter linkerzijde verdedigd is. Mén meende, dat dei uitsluiting niet op grond van financieele bezwaren mag wioroen gehandhaafd. Het beroep van minister Treub op oe belangen oer kerkelijke arinenz.org werd door dé rechter zijde zelfs algemeen afgewezenWaar dit zoo is, en oe minister mot de uitsluiting: lus volmaakt alleen staat, kan het haast niet anders, pf hij meet zijn ontwerp op dit voorname punt wij zigen. (Tel) De vlootbouw. De vice-admiraal Tydeman is thans omstreeks een maand in Indië om zich te kwijten van de hem door de Regeering verstrekte opdracht met betrekking tot de plaats, waar de vlootbasis zal worden gevestigd. De correspondentie wordt telegrafisch gevoerd, en de resultaten moeten van dien aard zijn, dat de indiening van het wetsontwerp tot vlootbouw in de volgende maand kaD worden verwacht. Naar wij van gewoonlyk goed ingelichte zijde vernemen, zal door den minister worden voorge steld den bouw van drie dreadnoughts van om streeks 24.000 ton waterverplaatsing, benevens van een evenredig aantal kleinere schepen (krui sers en torpedomateriaal). Zooals bekend is, stelde de Staatscommissie voor de verdediging van Nederlandsch-Indië zich in haar Rapport, bij de samenstelling van het vloot- bouwplan, op het standpunt, dat het noodzakelijk is, dat de minimumsterkte der in Indië steeds aanwezige zeemacht zal bedragen 5 pantserschepen (dreadnoughts) van 21,000 ton, 6 torpedokruisers van 1200 ton, 8 torpedojagers van 500 ton, 8 onderzeebooten van 380 ton, 3 torpedobooten van 200 ton en tenminste 2 groote mijnenleggers. Hiervan zijn aanwezig, wanneer de bij de Indische begrooting voor 1913 gevoteerde vaartuigen zijn gebouwd, 8 torpedojagers, 3 onderzee booten, 8 torpedobooten (voorloop) en 2 mijnenleggers. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.6 te Malinhead. Laagste barometerstand 751.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen noordelijken tot oostelijken wind, af nemende bewolking, waarschijnlijk droog weer; kans op nachtvorst vooral in het oosten, warmer overdag. Vereen, voor Armenzorg en tegen Bedelarij. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij, gister-avond in de salon van »Musis Sacrum" gehouden, was. als gewoonlijk, slecht bezocht. Slechts een 7-tal leden, het bestuur inbegrepen, waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer Joh. Lechner, deze jaar vergadering openend, schreef de geringe opkomst toe aan ejn groot vertrouwen in het bestuur en getuigde, dat de Vereeniging over het geheel in de laatste jaren een erg kalm leveD had geleid. Over het geheel was de actie voor de Vereeni ging uitsluitend aan het bestuur overgelaten. Toch vordert het vraagstuk van armenzorg in onzen tijd de aandacht van velen ook in onze ge meente, waar wij niet bij dragen, maar bij uren den tijd nagaan waarop belangrijke besluiten om trent het uitvoeren van groote werken zijn ge nomen. Voorz. hoopt, dat er koopkrachtige ar beiders, die het algemeen welzijn zullen bevorde ren, zullen komen maar de ervaring heeft geleerd, dat er zich vaak allerlei moeilijkheden opdoen, zoodat het vraagstuk in de toekomst nog belang rijker zal worden als 't reeds is. Voorz. memo reert dan verder, dat tot stand is gekomen de instelling de Armenraad als het middenpunt van de nieuwe wetgeving in zake de armenzorg. In dien Armenraad, voor welks totstandkoming deze vereeniging heeft meegewerkt, is zij ook vertegen woordigd. Spr., zich ovei dit feit verheugend* hoopt, dat de verkregen samenwerking zal leiden tot een goed begrip onderling in het belang van de armenzorg te dezer stede. Waar elk al dus voor eigen inzicht, doen en werkwijze de vrijheid blijft behouden, hoopt voorz., dat de deel nemers, elkaar de hand reikend, zullen werkzanm zijn in het belang der verzorging van onze arme stadgenooten, in het belang mede van de armen zorg als vraagstuk. Voorz. kan dan ook niet nalaten voor de armenzorg als vraagstuk bij de leden belangstelling op te wekken met een kleine gift is men er niet van af: de armenzorg als vraagstuk behoort onder de oogen gezien te wor den. Voorz. deelt dan verder mede, dat een bestuurs lid, dr. Geerdes, plotseling verhinderd werd de vergadering bij te wonen. In het bestuur is een vacature, doordat de heer A. Cool zich niet meer ter beschikking kon stel len door allerlei andere bezigheden kan hjj niet langer zijn tijd aan de Vereeniging geven. Waar 'tzoo verbazend moeilijk is, leden te vinden, die bereid zijn de bestuursfunctie op zich te nemen, dankt voorz. den heer Cool, dat hij zoo lang zich bereidwillig voor dit werk heeft geleend en hoopt hij, dat hem een waardig opvolger zal worden gegeven. Daarna werden de notulen der vorige vergade ring, na lezing, vastgesteld, waarna mede door de secretaresse, mej. Gazan, het jaarverslag werd uitgebracht. Van dit verslag zullen wij de hoofdzaken mededeelen, nadat ons een exemplaar zal zijn toegezonden. Nadat het verslag, onder dank voor de vaardige redactie, was vastgesteld, was aan de orde de rekening en verantwoording van den penning meester, den heer Van Meurs, waarvoor de voor zitter als controleurs aanzocht de heeren J. van Katwijk en K. Rovers, de vergadering inmiddels voor een wijl schorsend. Na heropening der vergadering werd de reke ning, sluiteed met een batig saldo van f479.645, behoudens enkele opmerkingen van den rap porteur, den heer K. Rovers, goedgekeurd. De penningmeester werd daarbij mede, met erkenning van zijn richtig beheer, gedéchargeerd, terwijl de voorzitter ook dank bracht aan de commissie voor de genomen moeite en de gemaakte opmerkingen. Tot de aanvulling van het bestuur overgaande, wegens de niet gewenschte herkiezing door den heer A. Cool, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur gemeend had, met instemming der ver gadering, candidaat te stellen de heeren G. Alers en notaris Blaisse. De heer Alers werd daarna met algemeene stemmen (7) gekozen. Het bestuur zal den heer Alers verzoeken, zich deze benoeming te laten welgevallen. Nadat bij de rondvraag gebleken was, dat nie mand het woord verlangde, sloot de voorzitter de vergadering, onder dank voor de opkomst, ook de pers voor hare medewerking dankend. De ooievaar, die gister in de Plan. tage werd aangetroffen, is, na hersteld te zijn van de bekomen kwetsuren, weer weggevlogen. Te 41/1 uur is hedenmorgen in de Bui tenhaven een praam, geladen met steenen, go- I zonken. Er was echter niemand aan boord, zoo dat er gieen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 16 Mei 8.57 v.ra. 9.32 n.m. UIT ROTTERDAM. Bij den- Gemeenteraad was gisteren een adres jDgekomen van de vereeniging »Het Westen" in zake den tramdienst in het westelijk stadsge deelte. Over dit adres had de volgende discussie plaats: De heer Robertson kan zich vereenigen met het voorstel van B. en W. om dit adres in hun handen stellen om prae-advies. Hij bespreekt een aantal bezwaren, ter kennis gebracht van de ver eeniging ter bevordering van het vreemdelingen, verkeer, waarvan spreker voorzitter is. Hij duidt alleen de bezwaren aan, welke binnen de con cessie-voorwaarden vallen. Zoo bespreekt hij den slechten toestand der volgwagens op de Schie- damsche ljjn, de schelinrichting, het toezicht op de motorwagens van de lijnen 7 en 8. De exploitatie Iaat, naar sprekers meening, veel te wenschen over. Hjj vraagt verder, of er op gelet wordt dat de dienst geregeld om de vijf minuten plaats heeft. Ook de aanwjjzing van vaste stopplaatsen en de aanstelling van het per soneel laten te wenschen over. Eenige verorde ningen, zooals het rookverbod, dat op het dragen van hoedenspelden zonder dopjes, op het spuwen, worden slecht nageleefd. De politie moet er beter op letten, dat de trambanen vrij worden gehouden. Spreker hoopt, dat ook de door hem aangedui- den punten door B. en W. zullen worden over wogen. Hij dringt aan op het spoedige indienen van het prae-advies. De Voorzitter deelt mede, dat de voorbereiding van nieuwe lijnen in het laatste stadium verkeert) zoodat de raad spoedig tot het nemen van een beslissing in staat zal worden gesteld. Hij geef!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2