mor en Omstreken. fifin *:r f on rr fifj Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering Lij k verbranding. 37ste Jaargaay. Woensdag 20 Mei 1914 No. 10931 oiereenïonistig op de polis vermelde voorwaarden. Officieel© berichten. Kennisgeving. fEDILLETO Opening Zwemplaats. bi) bÜ B U U een duim I (f U wijsvingerI bij IVX IL,f V I JE. f f gef. De Tgelukk'ge >d zich in het bed opgericht en den arm onder het hoofd geleund. M Uil T X e. Bureau: Boterstraat 50, Teief. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de verlies van een hand, voet of oog lloilandsche Algemeene bij dood V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger. Wegens den HEMELVAARTSDAG zal de NIEUWE SCHIEDAMSC11E COU RANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Donderda g-a vond niet verse h jj n e n. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek vaD lo. M, van Brandwijk en L. Groeneweg, om vergunning tot het oprichten van een steenhou werij, in het pand Lange Nieuwstraat 41, kadas ter Sectie L. no. 1601 2o. De N. V. Nederl. Branderij, Gistfabriek en Distilleerderij, voorheen de firma 11. Jansen Co., H. C. Jansen en lierman Jansen, om vergun ning tot het oprichten van een houtzagerij, ge dreven door de bestaande stoommachine van 110 p.k. aan den Noordvestsingel no. 37, kadaster Sectie H. no. 638 3o. J. Tanis Jr., om vergunning tot het uit breiden van de grof- en kachelsmederij, in het pand Boterstraat 45 kadaster Sectie B. no. 587 door bijplaatsing van 2 electromotoren resp. van 1 pk. en van 0.13 p.k. voor het drijven van een boormachine en een amarilsteen en de ventilator der smidsvuren. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 4eu Juni a.s., des namiddags ten. 2 ure, ten naadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur o een of meer zijner leden zijn verschenen, ten inde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan atkondiging geschied, waar het behoort, den 20 Mei 1014. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONK ERLAGE GRETE. De Secretaris v. LUIK, L. S. Kwade praktijken by de keuring van lotelingen. De Burgemeester van Schiedam brengt op verzoek van den heef- Commissaris e Koningin in deze provincie ter algemeene ennis, dat het gebleken is dat er nog steeds per sonen zijn die er hunne praktijk van maken om an lotelingen tegen betaling van een som gelds, «Jn-f16!. P aa" bieden, ten einde hunne onge [ktbaarverklaring voor den militie-dienst te verkrijgen waarchuwt er daarom voor dat bemoeiingen van die personen in geen opzicht tot afkeuriRg tan den betrokkene kunnen leiden, terwijl de GROOTE BOEIENDE ROMAN, Naar het Fransch. 11) Doch ditmaal ic rio* De volgende week if n1V°°r een achttal dagen Gii wilt n a alles ve'geten. Ja neem Van uw klnd ontlasten Ja, neem het mede. eet gij wel, Atitonia, dat het eene wraak roepende daad is, wat U a' nel eene wraaK" Mevrouw Bacheur staarde lang de zieke vrouw nnf ÏT" Welden ln haar °°geu op; de moed ontbrak haar om nog een woord verwijt uit te mefr n If df vrouw geen besef harer daden meer hebben mompelde de bezoekster. Celina nam het wichtje uit de wieg. Het was een al erhefst kind, met rooskleurige wangen dat met volle longen de levenslucht, inademde. Zij kustte het kind op het voorhoofd en de kleine over deze raadpleging dier personen den loteiing slechts financieel nadeel kan berokkenen, en wijst met nadruk op 206 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft 1o. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de. militie ongeschikt maakt of laat maken; 2o. hij die een ander op diens verzoek opzet telijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Schiedam, deo 20sten Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. KOSTWINNERSCHAP. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat GEDEPUTEERDE STATEN dezer provincie op een aanvraag van ARIJ VAN DIJK, loteiing voor de militie dezer gemeente, lichting 1914, om vrijstelling van den dienst wegens kostwin- winnerschap besloten hebben, gemelden loteiing in zijne aanvraag niet-ontvankelijk te verklaren. Van deze uitspraak kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer kennisgeving, bij de Koningin in beroep worden gekomen bij een met redenen omkleed en ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militie, in te leveren ver zoekschrift. Schiedam, den 20sten Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam i brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente-' lyke Zwemplaats geopend zal'worden op Maan- dag 25 Mei a.s. Er wordt aan herinnerd, dat behalve op de uren voor kosteloos gebruik aangewezen, da toe gang tot de inrichting wordt verkregen tegen betaling aan de Zwemplaats van t'0.10 per keer. Ook zijn abonnementskaarten bij den Gemeente ontvanger verkrijgbaar tegen f250 per stuk, met dien verstande dat wanneer door éen der leden van een gezin een abonnement van f2.50 is betaald, voor ieder der overige leden van dat gezin beneden de achtiien jaar de abonnements prijs f 1.25 bedraagt. Leden van een gezin, die aanspraak maken op behandeling volgens deze gunstige bepaling, gelieven de abonnementskaart van f2.50 mede te brengen en aan den gemeente ontvanger te vertoonen. Ook zijn abonnementen bij den Gemeente ontvanger verkrijgbaar geldende voor een kalender maand, tegen den prijs van fl. De zwemtijden zijn geregeld als volgt Mannen (betalend) van 6—8 uur 's morgens. Mannen (kosteloos) van 8-9 uur 's morgens. Mannen (betalend) van 9-10 uur 's morgens. Vrouwen (betalend) van 10—1 uur 's middags. Vrouwen (kosteloos) van'l-2'/4 uur's middags. Mannen (betalend) van 23/4—5 uur 's middags. Mannen (kosteloos) van 5 uur tot de sluiting. Nog zij medegedeeld, dat voor het bewaren, schoonhouden en drogen van zwembroeken of badcostuums en handdoeken een vergoeding ver- ongewoone streeling verwonderd, staakte het sühreien... Zoo dus... gij wilt het?... Ja, ja, Celina, het moet. Beloof mij ten minste nooit uw kind op te eischen. De moeder had een glimlach op de lippen, doch hare keel werd als toegenepen. Zij ant woordde Daarover moogt gij gerust zijn. Gij zult van mij niet meer hooren spreken... Geef uw kind ten minste een kus voor het afscheid. Ja; treed nader. Mevrouw Bacheur stak haar de kleine toe. Antonia greep het kindje koortsachtig vast, drukte het tegen haar hart en overlaadde het met kussen. Celina, diep ontroerd, zag hare nicht aan. Neen, Antonia gij zijt nog zoo slecht niet als gij wel wilt schijnen. Waarom verlaat gij uwe dochter? Antonia trok de schouders op. Piéqueur wil er niet van hooren zeide zij; hij zou het kind onder de slagen doen bezwijken. Waarom verlaat gij dien man niet Neen, hij zou,zich wreken mij, dooden... Eene la'age stilte heerschte in de naakte kamer. Antonia omhelsde eene laatste maal het kind. Tot wederziens, mijne dochter, zeide zij met gesmoorde stem. schuldigd is, van f0.50 per seizoen en voor het ontvangen van zwemonderricht zoover daartoe gelegenheid bestaat eveneens van f 0.50 per seizoen. Deze vergoedingen worden ten kantore van den Gemeenteontvanger betaald, waartoe men de abonnementskaart, indien deze al eerder is afge geven, gelieve mede te brengen. Schiedam, 20 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris. v. LUIK, L. S. Nu onlangs onze goede stad Schiedam de twij felachtige eer genoten heeft, dat het stoffelijk overschot vaD een harer ingezetenen niet aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, maar in een crematorium den vlammen werd prijs gegeven, kan het zijn nut hebben in het kort uit een te zetten, welk standpunt de Kerk inneemt tegen over de moderne lijkverbranding. Voor de behandeling van dit vraagstuk heb ik als leiddraad gevolgd de even geleerde als glas heldere verhandeling van den ZeerEerw. Heer G. P. Groenen, hoogleeraar aan het Gr. Seminarie te Warmond («Lijkverbianding" door G. P. Groe nen uitgaveTeulings, 's-Hertogenbosch 1909). In onze dagen moge men de lijkverbranding voorstellen als een quaestie van historie en be schaving, van aesthetica, hygiëne eo economie, zij is bovenal een zedelijk, een godsdienstig vraag stuk. Als de moderne crematisten het verbranden der lijken willen stellen in de plaats van het begraven, dan beteekent dit niet alleen de ver vanging van een langzame vernietiging door een snelle, maar tegelijk van een christelijke teraarde bestelling door een materialistische, dan willen zij een einde gemaakt zien aan die zoo treffende ceremoniën, waarmede de Kerk dé begrafenis harer kinderen omgeeft, en welke steunen op haar verheven geloofsleer (1. c. 1112). Het burgelijk huwelijk, zoo schrijft Luigi Cas- tellazzo, secretaris der loge te Rome en lid van het parlement, «onttrekt aan de Kerk het huisgezin» het godsdienstloozeleekenonderwijs onttrekt aan de Kerk het aankomend geslacht, de burgerlijke be grafenis en de lijkverbranding zullen Haar ook nog de laatste aanspraken bij den dood ontne men." (1. c. 51). Als godsdienstig vraagstuk dus willen wij de lijkverbranding beschouwen. Bij decreet van den 19den Mei 1886 in zake lijkverbranding uitgevaardigd door de hooge congregatie der heilige Roomsche en algemeene Inquisitie is het verboden lo. zich als lid aan te sluiten bij eene veree- niging, die zich de bevordering van het gebruik der lijkverbranding ten doel stelt 2o. zijn eigen lijk of dat van anderen te doen verbranden. Met dit decreet is voor den Katho liek het vraagstuk der lijkverbranding beslist. De redenen, welke de Kerk er toe bewogen Toen mevr. Bacheur in het magazijn terug keerde, kwam haar echtgenoot, ongerust angstig tot haar geloopen en betoonde zekere misnoegd heid over haar lang uitblijven. Zijn vrouw antwoordde met een glimlach en hem het wichtje toestekend, zeide zij spottend Ziedaar een speelgoed, voorzichtig breek het niet. De echtgenoot zag er slecht geluimd uit. Doch Celina had zulken vroolijken glimlach op de lippen dat hij zweeg, vreezende om dit kind eenige on genegenheid in zijn huishouden te brengen. Overigens Bacheur had geene kindere hij ge wende zich langzaam aan de kleine die hem door de Voorzienigheid werd geschonken. Zoo deed de kleine Anna hare intrede in de wereld. Antonia hield haar woord. Men hoorde niets meer van haar. Nochtans jaarlijks op den 26 Juli, geboorte dag des kinds, ontving Celina een brief met eenige drooge bloemen, doch verder geen woord. Ondanks het treurige verleden dacht de moeder aan haar kind. Dan werd het wichtje vergeten. Wat was er van Antonia geworden Anna groeide op, werd jonge dochter. De heer en mevr. Bacheur hadden den handel vaarwel gezegd en daar zij afkomstig waren uit Chateau-le-Cbatel gingen zij het overige huns levens in het geboorteoord doorbrengen. Het vrouwelijk gevoel had aan Celina Baccheur den raad gegeven, aan Anna haar oorsprong, hebben, lijkverbranding te verbieden, kunnen wij in het kort tot de volgende terugbrengen lo. lijkverbranding is in strijd met de zeden en de gewoonten der Christenen om de lichamen dei- afgestorvenen te begraven. Reeds de Joden be groeven de lichamen hunner afgestorvenen «En alzoo begroef Abraham Sara, zijne huisvrouw in de dubbele spelonk van den akker tegenover Mambre, dat is Hebron, in het land Chanaiin" (Gen. NXIII 19). Zoo ook hebben de Christenen altijd hun lijken begraven te beginnen met het lichaam van Christus. Door Joseph van Arimathea en Nicodemus werd het Lichaam van Christus van het Kruis afgenomen, en in een nieuw graf gelegd. Daar bleef het in vrede rusten tot den derden dag, toen de Zaligmaker verheerlijkt uit het graf op stond. Zoo ook «komt de ure, waarin allen die in de graven zijn, de stem van den Zoon Gods zullen hoorenen zij zullen hunne graven uit gaan". (Joës V 28). Ook de Apostelen en de eerste Christenen be groeven met eerbied de lichamen der afgestor venen. Telkens en telkens lezen wij in de ge schiedenis over het bijzetten der lichamen van de Martelaren in de Catecomben, over het eerbiedig bijeenverzamelen der uit elkander gerukte lede maten van Martelaren en het overbrengen van dezelve naar een passende rustplaats. En al de eeuwen door heeft de Kerk hare dooden begraven, en is het hare innige wensch, dat de lichamen harer kinderen aan den schoot der aarde zullen worden toevertrouwd, evenals Christus, ons hoofd, is bqgraven geworden. 2o. lijkverbranding is niet in overeenstemming te brengen met de Christelijke leer. Immers wjj gelooven en belijden dat de mensch is het even beeld Gods, dat zijn onsterfelijke ziel woont in een lichaam als in een tempel. Ook dat lichaam is den Christen heilig, over dat lichaam zijn de reinigende wateren des Doopsels gevloeid, dat lichaam heeft zoo dikwijls in zich gedragen het kostbaar Lichaam en Bloed van Jezus in de H. Communie. Tempels van den H. Geest, worden onze licha men genoemd door den Apostel Paulus. Eenmaal, zoo gelooven wij, zal ons lichaam met onze ziel mede-verheerlijkt worden. Geen geweld alzoo mag er aan geschieden, rusten moet het in vrede de natuur alleen zal het sloopingswerk vol brengen. Reeds in de H. Schrift wordt de dood een slaap genoemd. «Het meisje is niet dood maar slaapt" (Luc. VIII52), «Onze vriend Lazarus is ingeslapen." (Joës XI: 11 «Eersteling der ont slapenen wordt Christus door den H. Paulus genoemd, Het is dan ook meer overeenkomstig de Chris telijke belijdenis, dat onze dooden worden begra ven, en het is niet passend dat de lichamen op gewelddadige wijze tot ontbinding worden gebracht. 3o. Maar bovenal is de lijkverbranding zoo streng verboden, en wordt ze een «afschuwelijk misbruik" genoemd om den opzet. De opzet toch om de Ijjken te verbranden in plaats van die te begraven, is hare geboorte te verzwijgen. Daar kwam de liefde hare liefkozingen en streelingen mengen in de vreugde die zij bij de echtgenoote Bacheur genoot. Het meisje schonk haar hart in een zoeten glimlach, in een blik harer groote blauwe oogen, in een kus harer rozige lippen. Zij had Combredel op hare levensbaan ontmoet. Beminnelijk en van koortsige liefde brandend, zocht zij onder zijn arm bescherming, liet haar lokkig hoofd op het hart haars beminden rusten, dit hart dat zij voor haar voelde kloppen. De jonge pachter koesterde innige liefde voor het meisje. Dit gelukkig huwelijk, door een zod van vreugde begroet, werd haast gevolgd door den dood van mevrouw Bacheur. Haar man volgde haar eenige jaren later in het graf. Daar zij geene rechtstreeksche erfgenamen hadden, schonken zij hun vermogen aan de dochter van Antonia. Anna gevoelde haar hart van liefde branden voor haren echtgenoot, ja, zij aanbad hem. Zeven jaren verliepen, van jaren geluk en onuit sprekelijke vreugde. Het ontwaken zou vreeselijk zijn... Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1