Dagblad voor Schiedam en Omstreken. IDÜXCJIö EERSTE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering 3781e Jaar*£&ii£ Zaterdag 23 Mei 1914. No. 10933 Op den Balkan. oYereeaïomstig op de polis vermelde voorwaarden. |»nn bü verlies r Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Otffidecle berichten. Afsluiting van de Boterstraat. Gymnasium te Schiedam. Hoogere Burgerschool Buitenlaudsch Nieuws. Verspreide berichteu. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange gelieele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de bü verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene bü verlies van V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, biengen ter openbare kennis, dat van Maan dag 25 Mei a.s. tot nadere aankondiging de Boterstraat voor het verkeer met rij- en voer tuigen zal zijn gesloten. Aangiften voor het toelatingsexamen worden ingewacht vóór 1 Juli a.s. mondeling in het Gym nasiumgebouw des Maandags, Woensdags en Vrij dags van 10—11 uur, of schriftelijk aan het adres van den rector Dr. A. HENGEVELD. met 5-jarigen cursus, Schiedam. Aangifte van leerlingen voor den volgenden cursus kan vóór ,15 Juni geschieden schriftelijk, met opgave van naam, voornamen, datum en jaar van geboorte en de school, waar het onderwijs is genoten, mondeling eiken Dinsdag en Donderdag van 13 in het gebouw der H. B. S. De Directeu M. HORN. In Albanië. Uit Durrazzo wordt gemeld De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van Tirana. Op last van den vorst zullen de brieven door Essad pasja aan kapitein Armstrong overhandigd op het oogenblik van zijn vertrek, worden onder zocht. De leden der commissie van onderzoek zijn nog niet aangewezen. De sterkte der vereenigde Italiaansche en Oos- tenrijsche marinetroepen, is in overleg met den vorst verminderd. Er blijven 300 Italiaansche en evenveel Oostenrijsche matrozen aan wal. Deze zullen geleidelijk teruggetrokken worden. De toestand is onveranderd. Uit Durrazo meldt men aan de »Neue Freie Presse" verneemt uit Durrazzo nog het volgende Naar uit Tirana wordt gemeld, is een deel der familie Toptani, die tegen Essad pasja was, door de opstandelingen te Tiiana omsingeld. Te Soekei, ten noorden van Sjak, is het tot scherpe gevechten met opstandelingen gekomen. 300 vrijwilligers met vier machinegeweren en twee stukken geschut zijn onder bevel van Ne- dealansche officieren naar Sjak en Tirana ver- t' °kken om daar de orde te herstellen. Uit Rome meldt men aan de »Temps"Tege- ij met Essad pasja is ook Maffid bei, directeur van openbare werken, gevangen genomen, na een heftige woordenwisseling met den Oostenrijkschen gezant. liij is later weer vrijgelaten en heeft als vergoeding een decoratie van den vorst gekregen Macedonië. Uit Athene meldt men aan de »Kölnische Zeitung Bij zijn bezoek aan de garnizoenen in Macedonië heeft koning Konstantijn vrij scherpe kritiek op de verrichtingen van officieren en manschappen doen hooren. Hij erkende weliswaar, dat de taak der officieren moeilijk is, doch die bezwaren moe- ten, desnoods met bovenmenschelijke inspanning, worden overwonnen. Griekenland en Turkjje. In de Grieksche Kamer heeft Venizelos gister tegengesproken, dat Macedonië onder militair be wind staat. In het najaar zullen de verkiezingen worden gehouden, die het nieuwe gebied in po- litieken zin gelijke rechten geven als in Grieken land bestaan. Met Turkije onderhoudt Griekenland vriend schappelijke betrekkingen, maar toch ontbreekt er nog iets aan de verstandhouding. Venizelos hoopte dat de Egeïsche eilanden eer lang kunDen worden ingelijfd. Intusschen kan hij thans het daartoe strekkend besluit nog niet af kondigen. RUSLAND Daar de Russische manoeuvres bij Krasznoje Selo, vastgesteld zullen worden op een vroegeren datum dan aanvankelijk bepaald was, worden thans tussehen Petersburg en Parijs onderhande lingen gevoerd over de mogelijkheid om het be zoek van president Poincaré aan de Russische hoofstad, dat op den 20en Juli was bepaald, veer tien dagen te vervroegen. Paleologue, de Fran- sche gezant te Petersburg, begeeft zich dezer dagen naar Parijs, om Poincarré het programma van zijn bezoek voor te leggen. De Russische gezant te Parijs, Iswolky, zal Poincaré op zijn reis naar Rusland vergezellen. Op den dag der aankomst van den president vindt in den schouw burg Krasznoje Selo een gala-voorstelling plaats. BELGIë. Het »Hbl. v. Antw." schrijft De Moniteur van Donderdag 21 Mei bevat het koninklijk besluit, waarbij de wet tot invoering van leerplicht en wijziging der organieke wet op het lager onderwijs wordt afgekondigd. De Nouveau Précurseur is van oordeel dat de regeerfng met die aikondiging wel hadde kunnen wachten tot na de verkiezingen, Nu nog beter! De regeering had die wet maar eens niet moeten doen afkondigen vóór 24 Mei. de Précurseur zou de eerste geweest zijn om te zeggen, dat zij beschaamd was over haar eigen werk en de wet niet durfde uitvaardigen uit vrees voor de kiezers. De afkondiging der wet vóór de verkiezing is een triomf voor onze partij en eene neerlaag voor de oppositie zij bevestigt het volslagen fiasco van den veldtocht der anti-clericale par tijen. Is het omdat de Précurseur zulks voelt, dat hij kwaad is over de afkondiging der Schoolwet Uit Londen meldt men Tijdens een voorstelling van »Silver King" voor den Koning en de Koningin in den koninklijken schouwburg, hebben gistermiddag kiesrechtvrou wen, die in grooten getale aanwezig waren, ge tracht te betoogen. Een vrouw gilde herhaaldelijk Russische tsaareen ander had zichzelf aan haar stoei vastgebonden en wist zich in die houding twintig minuten lang te handhaven, al schreeu wendeslaat mevrouw Pankhurst vrij!" De vrouwen zijn allen de zaal uitgegooid, Gisteravond is in een kerk te Edinburg een bom ontploft. Er is alleen een venster verbrijzeld- Te Leicester is getracht een landhuis in brand te steken. Beide wandaden worden op rekening der kies rechtvrouwen geschreven. Evenals alle dingen, heeft ook de affaire van den vroegeren Rijksraad-afgevaardigde, dr. Sviha, haar goede zijde en deze goede zijde is, dat eens eindelijk de algemeene aandacht gevestigd is op de practijken van de politieke politie te Praag. Het is sedert jaren bekend, dat de politieke politie te Praag in alle politieke kringen spionnen onderhoudt, dat zij politieke personen in het geheim bewaakt en er voor dit doel een groot aantal be zoldigde individuen op na houdt. Werden deze spionnen aanvankelijk gerecruteerd uit verloopen studenten, werklooze kelners, kroeghouders, etc. den laatsten tjjd waren deze elementen niet' goed genoeg meer; waar men achter de intieme aan gelegenheden van goed-georganiseerde partijen wilde komen. Voornamelijk moest op zekere elementen der Tsjechische partij, die sstaatsge- vaarlijk waren, een wakend oog gehouden wor den en nu kwam de politie te Praag op den genialen inval, om eenvoudig den voornaamsten leider der party, als spion te engageeren. De proef gelukte de generalissimus der z.g. nationaal- socialistische partij der Tsjechen, doctor in de rechten, Kfjksraad-afgevaardige en arrondisse- ments-rechter, Karl Sviha, werd geheim-agent der politieke politie te Praag en verrader zjjner partij. Aanvankelijk waren er velen, die niet in de schuld van dr. Sviha geloofden, doch de bewijzen waren zoo verpletterend, dat er aan zijn schuld niet langer getwijfeld kon worden. Intusschen zijn bij het onderzoek in deze kwestie zulke ernstige feiten over het optreden der poli tieke politie bekend geworden, dat de regeering er toch wel toe zal moeten overgaan, om dezen Augiusstal eens duchtig te reinigen. Een der ern stige beschuldigingen, tegen de politie ingediend, heeft betrekking op de schending van het brief geheim. De afgevaardigde Klofac heeft voor de rechtbank verklaard, dat de politieke politie postbeambten heeft trachten om te koopen, om brieven van Tsjechische politici en ook van den Duitschen Volksraad voor Bohemen, te openen. Deze be schuldiging is zoo ernstig, dat de regeering niet langer de zaak doodzwijgen kan. Tegen eenige politie-beambten is dan ook reeds een strafrech terlijke vervolging iDgesteld en de stadhouder, vorst Thun, heeft in een interview verklaard, er borg voor te blijven, dat het onderzoek in alle gestrengheid zal plaats hebben. De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat het tweede slagschepen-eskader, bestaande uit vier slagschepen en drie kruisers, van 23 tot 30 Juni een bezoek zal brengen aan Kiel. Het eerste slagschepen-eskader, bestaande uit vier gepantserde kruisers en twee kleine kruisers zal den 17den Juni Reval, den 22sten Juni Kronstadt en den 30sten Juni Riga bezoeken. liet tweede kruiser-eskader zal van 15 Juni tot 1 Juli in Trondjem en Bergen en het derde kruiser-eskader, uit drie schepen bestaande, van 15 tot 23 Juni in Christiania verblijven. Een schip zal ook Christiansund aandoen. Dan zullen alle schepen Kopenhagen bezoeken. Drogisten. De Vereeniging van Drogisten (Apothekersas sistenten), heeft een adres gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, met het verzoek, dat in een nieuwe wettelijke regeling der artsenij- bereidkunst de bevoegdheid der drogisten-apothe kersassistenten erkend wordt en vastgelegd. Zij wijzen in hun adres op de verantwoorde lijkheid, die in de apotheken op de assistenten rust op het groote belang van het goedkoop verkrijgbaar stellen van goede geneesmiddelen en op het feit, dat het publiek niet altijd in staat is °m te onderscheiden tussehen vakkundige en beunhaas-drogisten. De Vereeniging verzoekt den minister, een tweetal harer bestuurders in audiëntie te willen ontvangen, om hun gelegenheid te geven voor nadere mondelinge toelichting van haar meening, dat hoe eer hoe beter aan drogisten-apothekers assistenten een weitig bestaan moet worden ge geven, overeenkomend met hunne bekwaamheden en billijke verlangens en aansluitend bij hun historisch bestaan en bij de eventueele totstand koming van de wet te mogen dienen van advies. Algemeene Bond van R. K. Kiesrereenigingen. De te ('trccht gehouden vergadering van den Algemeenen Bond van 11. K. Kiesvereenigingen werd door den voorzitter, Mr. Dr. B. A P. N. Kooien, geopend met aë volgende rede: Mijne Hoeren, leden van de Volksver lege nwoor diglng en afgevaardigden der aangesloten kies- veneemigingen, hét resultaat Qër J.uni-verkiezingen van het vorig jaar is voor de ontwikkeling der constitutioneels verhoudingen ten onzent allesbe halve verblijdend. Die strijd teglen de rechterzijde werd van links aangebonden door de drie partijen, geconcentreerd op het program van 16 November 1912: daarin werden opgesomd al de maatregelen, waarom trent zij liet, eens warén geworden met wegla ting, zooals later bleek van datgene, waar omtrent eenheid niet te verkrijgen was geweest, met name van maatregelen voor de landsdefen- sie. Na de eerste stemming' gingen alle concen- tratie-iinannen, die. in herstemming waden op eëu na onder het Candijnsche juk der sociaal- dem.aciraten door: het g'eheele land wist nu pre cues wat van de concentratie te1 wachten was, wanneer réchts het onderspit dolf: en in plaats dat na den slag de concentratie de plaatsen ach ter ae groene taiel innam, is opgetreden een ka hinef, .ctat los staat van de partijen. De in de Tweedie Karner, gekozen leden der concentratie hebben geweigerd op zich te nemen de verant woordelijkheid voor een nieuw te vormen kabi net: het opgetreden ministerie heeft vrel ver klaard links te. zijn en dus te venvachten den steun der linkergroepen, maar de concentratie als zOjOdanig; heeft, geweigerd de verantwoorde lijke ministers-posten in te nemen, is iettelijk tot niets meer gebonden; de beloften in het con- cenfciatiepiogram afgelegd, hebben alle waarde verloren. Bij verschillende gelegenheden hebben we .aan o.ok reeds kunnen bespeuren, dal ieder oer drie partijen haar eigen kant uitgaat en op het punt der defensie en op dat der belastingen; we zullen bet wederom zien wanneer het wets ontwerp op de bedeeling: der ouden van dagen aan de orde komt en wanneer de Grondwetsher ziening op het punt van bet kiesrecht behandeld wordt. Een politieke strijd, als dezen zomer gevoerd, waarbij allerlei elementen zich verbonden pm aan het leven van een gehaat kabinet eèn einde te maken, mag niet uitloopen op een weige ring, wanneer diezelfde elementen geroepen wor den .om de open plaatsen in te nemen. Men beeft van links moeten weten, dat ae concen tratie alleen npoit op 51 zetels kon komen: dat men zonder de sociaal-democraten geen meerder heid kon behalen: alvorens zoo hoog van den toren te blazen had men, in plaats van in het. program af te geven op een hersenschimmig eind doel, zich liever- moeten overtuigen of voor het meer nabije doel ©pi hulp kon gerekend worden. Tenzij waar is, wat gefluisterd wordt, dat de concentratie gehoopt haa, dat de rechtsche par tijen bij de herstemming wel zouden advisee.uu iop haai- te stemmen ter wering van ae sociaal democraten. Maar als mm zulk een hoop koes tert, dan moet men niet den strijd voeten op eenie wijze, die de drie partijen van rechts zonder eenige onderlinge afspraak als uit één mond beeft, doen act viseer enonthouding waar het gaat tussehen een concentratie-man en een sociaal-democraat. Een liberaal, die zich neae- rig; buigt voor de eischtn der sociaal-democra ten, kan niet verlangen van dezen onderscheiden te worden. Het is intusschen een bedroevend feit dat ae overstelpende propaganda die' in het voorjaar van 1913 van de overzijde is gtemaakt, et in geslaagd is menige stem aan oe coalitie te ontroven en aan üe zegenrijke werking van het kabinet— Heemskerk een einde te maken. Na jaren mooi- z armen arbeid door Minister Talma en de rech terzijde was. een complex verzekeringswetten tot stand gekomen, waarschijnlijk met gebreken zoo als aan ieder menschenweTk kleven, maar toch van enorm belang voor de Nederlandsche samen leving: ontijuig viel die: drager der in die wetten belichaamde gedachten. Hij viel met het ganschc kabinet, omdat een aantal kiezers niet princi pieel genoeg waren om de drogredenen der tegen standers te doorzien, 't Antwoord lijkt zoo een voudig wanneer men den arbeider vraagt: wat hebt gij liever, een pensioen op Uw 65ste jaar van f2.50 of f3, waarvoor gij geen Cant betaalt, of verzekering mede tegen de' gevolgen van den ouden dag1 met verplichte premiebetaling Of .ais men den kleinen ambtenaar voorstelt* wat kiest gij: verbooging van het tarief van invoerrech ten, waarvan misschien wel anderen proUte-eren, maar gij, mot uw klein, vast salaris, nooit voor deel, alleen nadeel kunt ondervinden, of directe heffingen, waarbij de kleine inkomens worden verschoond Wanneer men dan bedenkt, hoe de agenten van buitenlandsche huizen hun afnemers hebben cpgtezet, dat zij bij- aanneming vin het tarief duurder zouden moeten inkoppen, dan is h:-t ten slotte verklaarbaar, dat eenige duizenden, hot algemeen belang voorbijziende voor het eigen belang, zooals hun dat werd voorgehouden, op de tegenpartij hebben gestemd, althans hun stem, aan de coalitie hebben onthouden. Gedane zaken nemen geen keer: laaf ons mid delen beramen, opdat onze kiezers zich althans geen tweeden keer laten spannen voor ,ie zegekar dei linksche partijen. flOOÖskfÜOO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1