Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. hammedaansche heerschappij, teruggave van Al banië aan Turkije óf aan Europa. De opstandelingen eisthen voorts dat o.e zich te Üurazzo be vindende léden der internationale c'drnmissie van toezicht hij ae. onderhandelingen tegenwoordig zullen zijn, om hun grieven te vernemen. De Otostenrjjksche afgevaardigden zijn te Sjak aangekomen en hebben er een onderhoud gehaci met de meest ontwikkelde boeren, w. o. een hodzja en de sjeich Hadmi Rubieka. De Neacdandsche kapitein Sar, door de op standelingen gevangen genomen doch iater vrij gelaten, is te Durazzo aangékomen. Uit Wieenen séint mén aan dé „National Zei- i\aar hier wordt medegedeeld, worien er mili taire voorbereidingen getroffen, om, wanneer het noodig mocht zijn, Oostenrijk sc h-H on gaar sc he troet- pen Albanië te doen binnenrukken. Deze tijde,ijkè maatregel geschiedt in overleg met itaiië. Deze troepen zullen uit ongeveer 7 of 8 bataljons be staan. Ee Italiaansche gezant te Weenen is naar Boedapest vertrokken, om met gjraaf Berchtold over militaire maatregelen té beraadslagen. Wat' de Fransche bladen zeggen. De „Temps" wijdde gisteravond twee artikelen aan de geneurtenissen. Het eene, londer den titèl „Op de manier van Sitrauss", is ironisch. H,°t blad zegt, dat de Albaneesohe gebeurtenissen den indruk maken van een Wéensche operetté; én vervolgt: „De Malissoren haaden weinig lust tot vechten, maar de opstandelingen hadden ook géén lust Het was alieen oe Neaérlandschè gendar merie die klappen kreeg en opgepakt werd, nét als in do poppenkast." De ernstige beschouwingen van de Temps" zijn al even weinig; vriendelijk voor de Nedcr- landsche officieren. Het blad schrijft„De Al- bancesche opstand beeft vooral zulk eén e:rn stigen omvang aangenomen, doof de schuld van diegenen, die den opatanu moesten stuiten, en die verdwaald zijn in het aooihoi van intrigues, die hun omringden. Iedereen is een beetje .de kluts kwijt geraakt in Djurazzo, te beginnen met dien vorst en de Nedérlansche officieren, én hét gevolg hiervan is, dat Europa zich in dein onaan- genanien toestand bevindt, om aarzelend, zooal niet onmachtig toeschouwer te zijn hij .het omver werpen van een harer meest gekunstelde schep pingen." Het „Journal des Débats" bevat een artikel ge titeld: „Het AJbaneesche Inbroglio" en begint met te zeggen: „Als men oe gebeurtenissen wat nader bekijtt, is het stuk, dat te Duiazzo gespeeld worut, - meer komisch dan tragisch. Men zou zich in het uit de operette békéndé groothertogdom Gerolstein wanen." Die „Débats" meent, ten slotte, aat Europa niet te gauw gevolg zal moeten géven aan den oproep tot gezamenlijke interventie. Het Is onnao- dig-, vindt de „Débats", dat anderen ae kosten betalen van de italiaansche en Oostenrijksche in trigues. Indien er iets gedaan moét v/orden door de mogendheden, die het verdrag van Lenden hebben geiteekend, (jan moet het zich bepalen tot het zenden van een oorlogsschip. Uit de Italiaansche pers. Die „Mattino" en da „Stampa" noemen het gedrag van prins Willem zeer lichtzinnig, omdat hij door Oostenrijk zich het verleiden het mo- hammedaansche element voor het hoofd te stoo- ten, door een lijfgarde te vormen uit katholieke Malissoren. Alle mohammedanen zijn sedert den val van Essaa pasja tegen hem. Ce vorst, die' een zwakkeling is, kan slechts door een daad zich redden, nl. door Ess ad pasja zoo spoedig mogelijk terug te roepén, maar aat zal hij niet dom, omdat hij een willoos werktuig is, in handén van de Oostenrijkers. Om dat té bewijzen wor uen een aantal verhalen opgesomd, waaruit blijkt, hoe prins Willem de plompe intrigues van de Oostenrijkers niet aoorzag. Het St. Willibrordus-college te Katwjjk. Wy vernemen, dat Woensdag a.s., 27 Mei de lessen der eerste klassen van Gymnasium en H. B. S. hervat zullen worden. Deze leerlingen 43 in getal, worden Dinsdag 26 Mei terugverwacht. De leerlingen van Kieinenburg komen waar schijnlijk de eerste dagen van Juni. De datum zal nog nader worden bepaald. Het tydschrift »Rome". «Het Centrum" bevatte gister-avond aan het hoofd van het blad het volgende schrijven van Z. D. H. den Aartbisschop van Utrecht Door het tijdschrift »Rome" wordt in den la- teren tijd een soort van schrikbewind uitgeoefend, dat noodzakelijk verlammend moet werken op onze katholieken en dat dan ook door Ons zeer wordt afgekeurd. Zoo keuren Wij o.a. af dat altijd door heftige aanvallen van het dagblad «Het Centrum," dat nog in het nummer van 16 Mei j.l. gesignaleerd wordt als een modernistisch getint blad van be- deukelijke catholiciteit. Tegen een dergelijke verdachtmaking meenen Wij openlijk te moeten opkomen, te meer daar het ook Onze eer raakt. Was »Het Centrum" inderdaad een blad, zooals »Rome" het wil doen voorkomen, dan zouden Wy niet geaarzeld hebben, Onzen plicht te doen en openlijk tegen het blad zijn opgetreden. Moge de redactie van «Rome" daarom wat meer vertrouwen stellen in het woord van den Apostel«Spiritus sanctus posuit episcopos regere ecclesiam De-," »de H. Geest heeft de bisschoppen gesteld om Gods Kerk te besturen." De Aartsbisschop van Utrecht. H. van de Wetering. en zullen met het stoomschip Kawi vertrekken, waartoe zij Dinsdag 23 Juni a.s. des morgens met den trein van 9 u. 36 min. uit den Haag naar Marseille zullen vertrekken om daar op de Kawi scheep te gaan. De samenstelling is als volgt Ambulance 1 M. C. J. Beerstecher, hoofdver pleegster A. Zwart en J. Buijs, verpleegsters. Ambulance II: J. Vermaas, hoofdverpleegster; E. Veenstra en J. Hulst, verpleegsters. Mr. Troelstra en de Bond van Nederl. Onderwijzers. Vóór de conferentie van socialistische onder wijzers-bondsleden heeft mr. Troelstra een drietal artikelen in «Het Volk" geschreven. Naar aanleiding daarvan schrijft «De Bode", het orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers, thans onder den titel «Paus Troelstra" het vol gende «Aan den vooravond eener conferentie door sociaal democratische bondsleden belegd, heeft Troelstra zich opnieuw aan een ongehoorde en hoogst onbehoorlijke inmenging schuldig gemaakt. Wij begrijpen niet, hoe de redactie van «Het Volk" er zich toe heeft kunnen leeDen om zoo te breken met alle fatsoenlijke journalistieke gebrui ken. Zij heeft daarbij de tactiek van «Het Han delsblad" verre overtroffen. Wij protesteeren met alle kracht tegen dit aanmatigend optreden van Troelstra. Ook al zou hij de verstandigste dingen hebben gezegd, dan kwam zulk optreden nog niet te pas. Het doel der conferentie zou tot een bespotting worden gemaakt, indien degenen, die haar bijwonen, zich door Troelstra's geschrijf lieten influeeceeren. Wanneer hij door dit geestelijk adviseurtje spelen allen invloed op de onderwijzers verlies1 en zij zich onwillig van den man afwenden, die hen als onmondige kinderen denkt te kunnen behandelen, heeft hij dit aan zich zelf te danken. Albanië. Ce in Den Haag omtrent de gebeurtenissen in Albanië ontvangen berichten melden, dat na de jl. Zaterdag te Durazzo uitgebroken paniek, de algiemeene toestand zich beter liet aanzien. Van anoden of gewonden onder dè Nederland- sclve officieren maakte het telegram geen melding, waaruit wordt afgeleid, dat onze iandgenooten ongedeerd bleven. Twee Nederlandsche officieren zjj'n tijdelijk in handen van de opstandelingen gevallen, maar zijn zij weer vrijgelaten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest worat gemeld: De afgevaardigde en oud-ministér van handel Franz Kossuth is, 72 jaar oud, overleden. MEXICO. Uit. Washington worat geseind: De Engelsche gezant Springricé én ue Neder landsche zaakgelastigde Ridder van Bappudi héb ben met staatssecretaris Biryan bp het departe ment van Buitenlanasche Zaken een onderhoud gehad, over het tot stand komen van eén over eenkomst tusscben ae Verèenigde Staten, En- gelana en Nederland, met de bepaling, dat geen van dieize landen éen verandering in eigendomsrechten zal erkennén, dié een gevolg is van die militaire operaties ;n bét Tampico- district. Deze overéénkomst zal later mderteó- kend worden. Aan admiraal Cradock en den Nederlandschen gezant te Tampico wérd deze overeenkomst telegrafisch medegedeeld. H. M. de Koningin-Moeder. Men meldt uit Londen, dat H. M. de Koningin- Moeder met haar zuster, de hertogin van Albany, gister op het Buckingham paleis het noenmaal heeft gebruikt bij den Koning en de Koningin. H. M. de Koningin Moeder keert Zaterdag 30 dezer uit Engeland naar Holland terug en zal d n haar buitenverblijf Soestdyk betrekken. Commissie van Accoord. In de. te Utrecht gehouden jaarvergadering van den Algemeenen Bona van R. K. kieavereenigingen in Nederland werd medegedeeld, dat in de Com missie van Accoord der Coalitie de Christ.-Hist. Unie benoemd heeft dr. J. Schokking en mr. H. Verkoutecen, de Anti-Revolutionairen dr. 'A. Kuy- pcr en mr. V. H. Rutgers, de Kathol téken mr. D. Kooien en mr. A. baron v. 'vVijnbj.rgen. Als plaatsvervangend zijn resp. henoemd mr. Van Veen en mr. Ankerman, prof. Anema én v. d. Voort van Zijp, mr. L. von Fisenne on mr. Heér- kens Thijssen. Distillateurs. Die Rond van Distillateurs zal zijn 14e jaar vergadering houden op Donderdag 1 Juni a.s. in het Hotel Victoria den Haag. Behalve zaken van Huishoudelijke aard zul len vele belangrijke voorstellen aan de orde ko men. Na afloop der vergadering gemeénschappelijké maaltijd. Ambulances naar Java. Ter voldoening aan het verlangen van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, zal het hoofd-comitè van het Nederl. Roode Kruis 4 ambulances uitzenden, ieder bestaande uit één hoofdverpleegster en twee verpleegsters, voorzien van de volledige uitrustingen voor een gemakkelijk vervoerbaar veldhospitaal en een tentwoning. Zij zullen tevens dienen om inlandsch verplegend personeel op te leiden. De ambulances I en II zyn reeds samengesteld Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774 3 te Horta Laagste barometerstand 754.1 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke wind, zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Militie. Bij openbare kennisgeving wordt Je beslissing van Ged. Staten medegedeeld op eenige verzoe ken om vrijstelling van uen dienst wegens kost winnerschap. Circus Herman Althoff'. De liefhebbers van paardenaressuur zullen weer gelegenheid hebben van deze zoo gewilde ver makelijkheid tie genieten. Den 13n Juni a.s. zal ae circus Hermann Althoff aan dei St. LiduAaa- straat alhier zijne tenten openen om êen reeks voorstellingen van zijn eerste rangs-paardendres- sunr te geven. i Rotterdamschc Bankvereeniging. Heden werden wij in de gelegenheid gesteld het fraaie gebouw der «Rotterdamsche Bankver eeniging," aan de Lange Nieuwstraat, in oogen- schouw te nemen. Zooals men weet, is deze bank eenigen tijd geleden eigenares geworden van het voorname woonhuis van den heer Loopuit. Dit huis is thans van binnen geheel ingericht voor zijn nieuwe beslemming. De nieuwe inrichting voldoet uitnemend aan de eischen welke in onze dagen aan een modern bankgebouw gesteld mogen worden. Door de fraaie marmeren hal bereikt men de ruime kantoorlokalen voor het personeel en de directie. Het benedengedeelte van het huis wordt geheel door de safe-inrichting in beslag genomen. Deze safe-inrichting trekt de belangstelling van iedere bezoeker. In een groot ruim vertrek, waarin de lucht door een speciaal aparaat steeds droog wordt ge houden, bevinden zich de safes in allerlei af metingen. Deze safe-inrichting is door de bekende firma Lips te Dordrecht geleverd en voldoet aan de strengste eischen wat brandvrijheid enz. betreft. Naast dit lokaal zijn in een breede gang een vijftal kamertjes, waarin de huurders van safes rustig hunne zaken kunnen afdoen. Alle vertrekken zijn van electrisch licht voorzien, smaakvol geschilderd en uiterst practisch ingericht. Vóór men de genoemde localiteiten binnen treedt, komt men in een groote hal, gelegenheid biedend tot wachten vóór men in de eigenlijke safe's kan worden toegelaten. Het geheele sous-terrain is electrisch verlicht en geeft den bezoekers den indruk, dat alles op de meest onbekrompen wijze is daargesteld om het publiek een veilige bewaarplaats voor waar den enz. te verschaffen. Onder leiding van den heer Gabel, architect alhier, is de geheele verbouwing uitgevoerd. De firma Gebr. Vincent leverde het ijzerwerk, Gebr- Beausar de meubileering en de heer Houtman zorgde voor het schilderwerk. Van de gelegenheid tot bezichtiging van het gebouw maakte heden verschillende autoriteiten gebruik, w.o. de burgemeester, de heer Honner- lage Grete, wethouder Goslinga en de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Witt- kampf. De burgemeester wenschte den heer Wester man, president-commissaris der Rotterd. Bank vereeniging, die ter ontvangst aanwezig was, ook te Schiedam veel succes toe aan deze grootsche bankinstelling. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 27 Mei 5.25 v.m5.48 n.m. H. B. S.— Bobur et Velocitaa. 3-2. Zondag jl. had alhier onder begunstiging van gunstig voetbalweder en ten aanschouwe van een talrijk publiek deze wedstrijd voor de S. V. V.- jubileumwedstrijden plaats. Als scheidsrechter Fiegee, die dezen wedstrijd, gesteund door neu trale grensrechters, uitstekend leidde, beginnen blaast, stellen beide elftallen zich met enkele in vallers op. H. B. S. speelt het eerst tegen de zon in. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een vlug op en neer gaand spel met Robur iets in de meerderheid. Bij een bezoek aan het H. B. S. doel begaat een der H. B. S.ers een overtreding en uit de toegestane strafschop doelpunt Robur. H. B. S. hierdoor niet ontmoedigd, valt vurig aan en zien we waarlijk een prachtige wedstrijd met zeer vlug samenspel. Róbur's verdediging kan niet verhinderen dat H. B. S. na een mooien aanval met een nog mooier schot gelijkmaakt. Niettegenstaande het spel gelijk opgaat en H. B. S. met technisch spel toch de meerdere hetgeen zij jn het maken van 2 fraaie doelpunten uitdrukt. Beide doelmannen, die zich wel voor hun taak berekend toonden, moet nog eenige fraaie sehoten stoppen, waarna de rust ingaat met 3—1 voor sprong voor H. B. S. Na de rust zijn beide par tijen vrijwel aan elkander gewaagd, vinnig wordt er steeds gestreden en beide verdedigingen zijn in conditie. Speciaal verdient vermelding het tot 2 X toe schitterend redden van Robur's doelman. Als er circa nog 20 min. te spelen zijn, breekt Robur s voorhoede plotseling door en haar rechts binnen verkleint met een keurig schot den ach terstand. Geen oogenblik verslapt het spel, H. B. S. wil haar leiding behouden en vergrooten, Robur wil minstens gelijkmaken, ten slotte blijft na een spannenden strijd H. B. S. met 3—2 de meerdere waardoor zij eigenaresse werd van den zilveren S. V. V-jubileumbeker, benevens de zilveren medaille als eereprijs door het Schiedamsche Ge meentebestuur geschonken, Robur ontving den 2den prijs, groot zilveren lauwerkrans en G. V. C. den 3en prijs, groot zilveren lauwertak. Ten slotte kan S. V. V. met genoegen terug zien op hare schitterend geslaagde wedstrijden, waardoor Schiedam mooi voetbalspel te zien kreeg. V ergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 26 Mei 1914, des namiddags 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer L. M. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 17 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren v. d. Hoek, v. d. Schalk en Houtman, voorts de heeren Briel' Sasse, Ris en Wouterlood. Goedgekeurd worden de notulen van 31 April en verdaagd die van 12 Mei d.a.v. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat bij het College van B en W. is ingekomen van de Ged. Staten Een schrijven ten geleide van de op 18 Mei jl. goedgekeurde Raadsbesluiten tot uitgifte van grond aan de Furness Scheepvaart- en Agentuur- Maatschappij. Idem ten geleide van de op 19 Mei j.l. goed gekeurde Raadsbesluiten a. tot verkoop aan S Boele van het grasgewas van het Noordelijk gedeelte van perceel M. 431, gelegen naast het terrein bestemd voor den bouw van een R. K. Ziekenhuis. b. tot verkoop aan S. C. Waalwijk van Doorn qq. van een perceel grond gelegen aan de Ver lengde Schoolstraat, hoek Nassaustraat. c. tot verkoop aan idem van een perceel grond aan de St. Liduinastraat, hoek Veenlantstraat. Idem schrijven houdende ontvangst-bericht van het Raadsbesluit d.d. Mei jl. tot wijziging van art. 1 der instructie voor de Gemeente-genees kundigen en vroedvrouwen, belast met de behan deling der behoeftigen. Iaem schrijven ten geleide van een afschrift van het Koninklijk besluit vifh 7 Mei 1914 no. 24, waarbij nader tot 1 September 1918 vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het oprich ten van een burgerdagschool. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Van B. en W. Een voorstel tot afwijzende beschikking op het verzoek van de Schiedamsche Verhuurders-ver- eeniging tot wijziging van de verordenmg op de plaatselijke directie belasting naar het inkomen. B. en W. stellen voor hierop dadelijk een be slissing te nemen. Adressante vraagt op grond van stijging der arbeidsloonen en materialen den aftrek toegelaten voor de berekening der grondslagen te verhooeen van 17V»°t tot 25%. Het komt B. en W. voor, dat niet alleen de loooen en materialen, maar ook de huurprijzen gestegen zijn, zij het niet in gelijke verhouding. Blijkens inlichtingen zou alleen bij huur van min der dan f2.50 p. w. de aftrek tot 25% kunnen stijgen maar zou voor panden van meer huur I?1/* /o voldoende zijn. B. en W. meenen waar zulke uit een loopenae cijfers tegenover elkander staan, de toegelaten aftrek, die op het gemiddelde gegrond moet zijn, niet verhoogd kan worden omdat een cathegorie van woningen het gemiddel de overschrijdt. In plaats van een gemiddelde aan te nemen, het juiste bedrag te stellen, zou overlegging der rekeningen vorderen en de regeling nog meer in gewikkeld maken. Idem voorstel tot periodieke verhooging van de jaarwedden van mej. A. S. van Andel, hoofd van schoo B en van S. Houtman, onierwijzer aan school F. J Goedgekeurd. De heer von Briel Sasse komt ter verga dering. 6 Voorgesteld wordt de jaarwedde van mej. van Andel op grond van 6-jarigen dienstijd als hoofd eener school te verhoogen met f 150.-; en de heer Houtman wegens 22-jarigen dienstijd als onder wijzer met f50 te verhoogen, voor beide te doen ingaan op 1. Juni a.s. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Wijziging der gemeente begrooting dienst 1913 (mode C) met f600.- en f 12.100 en dienst tit ^moclel D) met een bedrag van f1666.665. Wordt goedgekeurd. Idem een voorstal tot het aanbrengen van ^'SVfdactie-wyzigingen in het Raadsbesluit van Mei 1914 tot het verieenen van een voorschot van de Bouwvereeniging «Eendracht". Dit voorstel wordt nog even aangehouden ten- flDof M nuheT kavelaars in de gelegenheid te stellen het besluit nog eens in te zien, daar hij nog eenige wijzigingen zou wenschen voor te stellen. De heer Wouterlood komt ter vergadering. tUn/': V I - >'lil r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2