Dagblad voor Schiedam Omstreken. EERSTE BLAD. Pinksteren. Gratis Ongevallenverzekering 376ie Jaar^au^ Zaterdag 30 Mei 1914. No. 10939. p- n n n bjü Op den Balkan. oyereeukomstig od ie polis vermelde voorwaarden, Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieel© berichten. Kennisgeving. Inkwartieriugslijst. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. BureauBeterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week112 cent, per maand ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 10 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b\j dood b\j verlies vau levenslange 1J I f 11 verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeitI juUU voet oi oogI UU I IUU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bt) verlies van een wgsvinger by verlies van eiken ande- ren vinger Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Bezien het verzoek van: W. H. Lieuwens, om vergunning tot het op richten van een wasch- en strijkinrichting op de perceelen kadaster Sectie 1. nos. 1238, 1747 en -122 aan de Spoorstraat. Belet op de bepalingen der Hinderwet, Hoen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Maandag, den 15en Juni a.s., des voor middags ten lij ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is\hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voorndemd, M. L. IIONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, v. LUIK, L S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de lijst be vattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van het krijgsvolk en stalling van dienstpaarden in aanmerking komen, den 29sten Mei j.l. is her zien, van af heden, gedurende 14 dagen, op de Secretarie der gemeente, afdeeling Militie, voor een ieder ter inzage is nedergelegd en aan het gebouw dier afdeeling is aangeplakt. Bezwaren tegen die lijst kunnen binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de iozage der ,lJst bestemd, schriftelijk aan hun College worden mgediend. Schiedam,*30sten Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd I- M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris. v. LUIK, L. S. Up den laatsten dag van Bloeimaand, nu de na tuur op zgn weelderigst is ontplooid en langs de groene landouwen Gods heerlijke scheppingskracht alom valt te bewonderen, vieren wij dit jaar het hoogfeest van Pinksteren. PinksterenWelk een verheven, buitengewoon échoon feest voor ons, Katholieken! In de natuurde opleving, de ontwikkeling van boom en plant, kenbaar aan het frissche groen, de fleurige bloemen en sierlijke bloesems. Alles ontvangt „hier nieuwe kiacht, nieuw leven. In de Kerk herleeft op Pinksteren de gedach tenis aan de grondvesting der H. Kerk op aarde, aan de verdere ontwikkeling, breede ontplooiing, en het gedijen van Christus Woord. Christus zei het zoo overduidelijk bij zijne He melvaart »Gij zult de kracht ontvangen des Heiligen Geestes, die over u komen zal, en gij zult mij getuigen zgn te Jeruzalem, in geheel Judea en Samarië, en tot aan het uiteinde der aarde." De Katholieke Kerk herdenkt op het Pinkster feest de nederdaling van den H. Geest op de Apostelen, en de verkondiging van het Nieuw- Verbond of wat duidelijker is: de grondvesting der H. Kerk op aarde, een werk des Heiligen Geestes. De groote waarheid dat de Heilige Geest het werk des Vaders en des Zoons 'voleindigde, wordt op dezen dag door ons zoo innig gevoeld. De grondvesting der H. Kerk is waarlijk het werk dan -den Vader en den Zoon door den H. Geest. Het is Zijn schepping, Zijn werk. Zonder den H. Geest waren de Apostelen niet bij machte geweest de Kerk van Jezus Christus op aarde op te bouwen. De H. Geest was het, die de Apostelen leerde en met Zijn Licht vervulde en hunne grootsche, verheven zending mogelijk maakte. Een Kracht voerde hen door de gansche wereld, om de opdracht van hun Heer en Meester te ver vullen en alom het H. Evangelie te verkondigen. De onzichtbare hand des H. Geestes plaatste steen op steen" ter voltooiing van het-nieuwe Rijk Gods op aarde. Getrouw aan het bevel des Heeren, begaven de Apostelen, met Jezus' moeder, de leerlingen en de vrome vrouwen, te zamen omtrent 120 in getal, zich naar Jerusalem, waar »zij allen eendrachtig in het gebed bleven volharden. En als de Pinkster dagen vervuld waren", en het uur was geslagen waarop. Jezus' beloften in vervulling zouden gaan, swaren zij allen in dezelfde plaats bijeen. En er. ontstond plotseling een gedruisch uit den hemel, als van een opkomenden geweldigen wind en ver vulde het geheele huis, waar zij zaten. En er verschenen hun verdeelde tongeu, van vuur, zich nederzettende op een ieder van hen. En aljen werden vervuld met den H. Geest, en begonnen in verschillende talen te .spreken, naardat de H. Geest hun gaf uit te spreken." Op dezen dag stortte de H. Geest in die zielen de overmaat, de volheid zijner genade uit. Hij schonk haar daarenboven de kostbare gave van wijsheid en verstand, van raad en sterkte, van wetenschap, godsvrucht en vreeze des Heeren, en deelde haar in overvloed de vruchten zijner gena- denrijke werking meê. Hij ontstak in aller hart een brandenden ijver voor de eer van God en het heil der zielen hij wapende hen tegen alle men- schenvrees hij versterkte hen tegen de vervolging en den dood, die hen in het vervullen hunner verheven zending te wachten stonden in één woord, hij rustte hen uit met al de gaven en ge naden die hun noodig of nuttig waren om het Apostelambt te aanvaarden en de plichten er van getrouw te vervullen tot den einde toe. Na de inwerking van den H. Geest zijn de Apostelen in geheel andere menschen herschapen zij, die nog zoo traag waren om te gelooven, doen nu wonderen door de levendigheid van hun geloof. Toen Christus op aarde kwam, en eens rond geblikt zou hebben in Rome en Athene had hij ongetwijfeld philosofen als Aristoteles en Socrates, personen met een begaafdheid en ernst als Seneca, grootsche figuren als de redenaars Cicero en De mothenes kunnen uitkiezen om hen de verkondi ging van het H. Evangelie toe te vertrouwen. Doch zulke genieën waren niet de uitverkorenen des Heeren. Christus zocht de Evangelieverkondigers onder de nederigste, en, naar het oordeel der menschen, onontwikkelste mannen. Uit zulke zwakke, onaanzienlijke en armzalige stoffen bouwde Christus Zijn Kerk, die alle stor men der aarde en zelfs de deuren der Hel trot- seeren zou. Wat menschelijk denken onmogelijk waant, dat heeft de H. Geest bij de Apostelen ingewerkt: »De Geest is het die levend maakt". Die nederige menschen, verlicht door den H. Geest, verspreidden zich over den aardbodem. Philippus ging naar Azië, Andreas naar de Scy then, Simon naar Perzië, Thpmas naar Klein-Azië, Petrus en Marcus naar Italië. Ieder predikte de leer des Heeren, en in niet de geringste punten wijkt het gepredikte van den een af bij dat van den andere. Hetgeen deze ongeletterde en ongeschoolde vis- sche'rs gesproken en gedeeltelijk geschreven heb ben, is de geloofsregel voor de gansche wereld en alle tijden gewordenja, het staat heden nog na zoovele duizende jaren in diepzinnigheid des in- houds zoowel als in klaarheid en gloed der uit drukking onovertroffen en onaangetast in de wereld. Er ligt in deze woorden der Apostelen een zal ving en en een Geest, die de H. Schrift van alle andere schriftelijke gedenkstukken der aaide scberp onderscheidt en op eene hoogeren oorsprong duidt. Wat zou onze menschheid, wat zou onze pre diking zijn, indien onze woorden niet op de H. Schrift konden steunen I Wanneer onze woorden zich met de uitspraken van het H. Evangelie vermengen en daardoor gesterkt en geheiligd worden, dan verkrijgen zij een bovennatuurlijk en hemelsch kenteeken, waar door een prediking zich van iedere andere we reldlijke rede zoozeer onderscheidt. De bezielende kracht van den H. Geest uit de woorden der Apostelen voelt nog op den huidigen dag de geheele wereld. De op het eerste Pinksterfeest nog zoo nietige Kerk is een groote boom geworden, een boom des levens voor den mensch en de maatschappij hij heeft zijne takken over de geheele wereld uit gebreid, en in zijn schaduw is sedert negentien honderd jaren het menschdom komen rusten. In de schaduw er van zijn de rijken en armen, de geleerden ea onwetenden, de vorsten en de volken zich komen nederzetten de rijke heeft er liefde en barmhartigheid geleerd, de arme vond er troost, de onwetende de wetenschap des heils, allen hebben er waarheid, deugd en leven aan getroffen. Onder de rijkgebladerde takken van dien heil- aanbrengenden boom zijn de volken tegen de bran dende hitte der dwingelandij, en de vorsten tegen den alles vernielenden orkaan van opstand en muiterij beveiligd geworden want daar hebben de volken de ware vrijheid en beschaving gevon den déar hebben zij den eerbied voor het wettig gezag, en de vorsten de rechtvaardigheid geleerd, die alleen de tronen schraagt en het geluk der natiën bevordert. In Albanië. Uit Skoetari wordt gemeld: Te Alessio zijn eenige duizenden gewapende Albaneezen bijeengekomenom op een eventueel bevel van den vorst op te rukken. Een deputatie uit hun midden begaf zich naar Durazzo om den vorst te verzoeken, de hem trouw gebleven troe pen 1# inspecteeren, vóór zij uiteen gaan, inge val hun hulp niet noodig mocht zijn. Reuter seint uit Durazzo: Ter bestrijding der opstandelingen staan, be halve de bij Alessio verzamelde strijdkrachten, nog die van Prenk, Bib Doda en de Tofken van Aziz bey bij Vriom in Kroja gereed. De internationale controlecommissie heeft den raad gegeven, zich voorloopig tot een defensief optreden te bepalen. De toestand is over het algemeen onveran derd. Dé hoop bestaat dat de in den aanvang der volgende week plaats vindende vergadering van aanvoerders der opstandelingen tot een be vredigend resultaat zal leiden. In de beweging die .in de eerste plaats een sterk godsdienstig, Mohammedaansch karakter heeft, doet zich thans een tegen de beys gerichte tegenstrooming gelden. Met het oog hierop kwam de controle-com missie tot de gevolgtrekking, dat de beweging klaarblijkelijk door de Jong-Turken op touw is gezet. Zij zou deswege te Constantinopel pro test willen doen aanteekenen. Het Stefani-agentschap bericht uit Durazzo: Sterke afdeelingen der opstandelingen stellen zich op bij Durazzo, en Schiak. Er heerscht groo te opwinding, maar de toestand te Duraz?o is nog onveranderd. Er zijn maatregelen tot af weer genomen. Volgens berichten uit Epirus zijn er twee stukken geschut naar Valona gezonden. Het nieuwe Albaneesche kabinet zal waarschijn lijk als volgt zijn samengesteld: Minister-president Turkhan pasja; Justitie Muf ti bey; Financiën, Arbeid, Posterijen en Tele grafie Nogga; Onderwijs Tortuli; Buitenlandsche Zaken prins Bib Doda; Binnenlandsche Zaken Archim; Landbouw Abdid. De laatste drie hebben nog geen beslissing genomen. De vorst heeft aan de mogendheden verzocht, een kleine afdeeling internationale troepen aan de drie grenzen en de kust te willen opstellen El Bassan, een der voornaamste aanvoerders der opstandelingen, is na een omsingeling, die vijf dagen duurde, door de gendarmerie gevan gen genomen en naar de gevangenis te Valona overgebracht. De jpolitiechef hier ter stede Rapuji, is ge arresteerd, wijl hij het gerucht verspreidde, dat Essad pasja over eenige dagen weder zou te- rugkeeren. De vorstin brengt dagelijks bezoeken aan de in de laatste dagen gewonde krijgers. Tweede Kamerverkiezing Katwijk. Door het bestuur der R. K. Centrale Kiesver- eeniging KatwijkLeiderdorp is aan de besturen der aangesloten plaatselijke R. K. Kiesvereenigingen het volgend schrijven gezonden Woensdagmiddag laat bereikte ons het bericht, dat de Commissie van accoord besloten heeft de candidaatstelling in de vacature voor de Tweede Kamer in het district Katwijk te doen blijven aan de partij, waartoe het afgetreden Kamerlid behoorde. De gronden, waarom en de wijze waarop de Commissie tot dit besluit is gekomen zijn ons niet medegedeeld. Donderdagavond 28 Mei hield het Centraal Bestuur wederom eeu goed bezochte vergadering en besloot met algemeene stemmen aan de plaat selijke kiesvereenigingen te adviseeren le. Om, volgens het op de vorige algemeene vergadering door de afgevaardigden genomen be sluit en volgens de schriftelijke overeenkomst met de anti-revolutionaire en christelijk historische partijen, zich te onderwerpen aan het hesluit der commissie van accoord 2o. Om uitdrukkelijk te verklaren, dat wij bij de eerstvolgende tusschentijdsche of perioditeke tamerverkiezing geheel zelfstandig willen beslissen; 3o. om in verband hiermede te bedanken voor het lil maatschap van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland' Teneinde de plaatselijke kiesvereenigingen in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over ons advies, roepen wij bij dezen een buitenge wone algemeene vergadering bijeen op Zondag 31 Mei, des avonds 7 uur, in Hotel Rijnland te Leiden. De kiesvereenigingen hebben dan nog de gele genheid Vrijdag- of Zaterdagavond te vergaderen en desgewenscht een vast mandaat mede te geven omtrent de punten van ons advies en omtrent de drie volgende voorstellen, die wij noodig achten met het oog op den buitengewoon korten tijd a), dat op de vergadering van a.s. Zondag alléén toegang en stemrecht zullen hebben alle bestuurs leden der plaatselijke kiesvereenigingen en alle afgevaardigden naar de Centrale en hun plaats vervangers, en dat genoemde personen door hun voorzitter of secretaris hiervan in kennis worden gesteld b), dat die vergadering volledig beslissingsrecht zal hebben c), dat voor dezen keer buiten werking gesteld worden alle hiermede strijdige bepalingen van ons reglement. Namens het Centraal Bestuur, dr. A. KERVEL, loco-voorzitter. C. P. PAARDEKOOPER, secretaris. Het ontwerp Aalberse. In „De Middenstandsbond schrijft de heer J. S. Meeuwsen, president van den midden standsbond In een politiek weekblad („De Fakkel") meent mr. J. A. Levy het noodig te achten een loopje te moeten nemen met den Nederlandschen Middenstand en met initiatief van mr. Aalberse tot verkrijging van een wet tot bestrijding van de oneerlijke concurrentie, zooals die door den Middenstand gewenscht wordt. De geleerde schrijver begint met een herha ling van zijn arguiifenten tegen een dergelijke wet, welke hij in 1902 in een redevoering op het Internationaal Middenstandscongres te Am sterdam gehouden heeft. Vervolgens worden ettelijke kolommen van het bovenbedoeld week blad door hem gevuld met aanhalingen van klassieke en moderne schrijvers, klaarblijkelijk alleen om te doen zienzie jullie wel, hoe geleerd ik ben, hoe belezen ik ben. f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1