Kerknieuwe. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. commissie van accoord, op voorstel van het be stuur, niet gestemd, aangezien die onderwerping een vanzelfsprekend feit was. De voorstellen om te verklaren, dat men bij een volgende periodieke of tusschentijdsche ver kiezing geheel vrij wenschte te blijven en om in verband daarmede te bedanken voor het lidmaat schap van den Ned. Bond van R.-K. Kiesvere nigingen. werden door het bestuur ingetrokken, als strijdig met het eenmaal gegeven woord en het algemeen belang. Ten slotte werd dr. J. Th. de Visser bij accla matie candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De inspecteur-generaal ran Anatolië. Naar wij vernemen, is de inspecteur-generaal van Turksch Armenië, de heer L. C. Westenenk, Donderdag 11. uit Constantinopel te Deventer teruggekeerd, zeer tevreden over den afloop der besprekingen met de Turksche regeering, die ten doel hadden, de machtmiddelen, den inspecteur- generaal toe te kennen, duidelijk en soliede vast te leggen. Die machtmiddelen zijn van ingrijpenden en zeer verstrekkenden aard. Als vreemde specialiteiten zullen op aanwijzing van den inspecteur-generaal benoemd worden een secretaris, een aide-de camp, een inspecteur van publieke werken en een inspecteur van land- en mijnbouw. De emolumenten zijn nog niet defini tief vastgesteld doch zullen zeer belangrijk zijn. Het ligt voor de hand, dat onze Hollander voor deze betrekkingen het liefst landgenooten zal kiezen, indien zij ten minste voldoen bphalve aan eischen van groote bekwaamheid, aan die van volkomen vertrouwdheid met de Fransche taal. Onlusten te Borneo. Onze correspondent te Batavia seint ons: Dinsdag gaan uit Batavia versterkingen naar Borneo, onder kapitein Voskuil. (Tel.) Baron Sweerts de Landas Wyborgh. 1> commissaris van de Koningin in <1® pro vincie Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh, begeeft zich Maandag a.s. met een maand verlof buitenslands De hoofdredactie van de „Tjjd". Naar de „Nieuwe Koerier" verneemt, is onder eenstemmige goédkeuring iet Hoogw. Bisschop pen der vijf diocesen benoemd tot hoofdredac teur van de „Tijd", de heer Alph. Laudv. Majoor Sluys. De Hollandsche majoor Sluys is Vrijdag, reeds uil Durazzo te Amsterdam gearriveerd en van daar waarschijnlijk naar Den haag vetrokken. De bisschopszetel van Breda. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat H de Bisschops-benoeming voor oen Brédaschen zetel dezelfdè wég gevolgd zal wordën als bij de vorige benoeming, m. a. w., aat het Hoog waardig: Kapittel der Kathedraal ook nu weer het recht van voordracht heeft. Runuerdag, (4 Juni), a.s. zal het Hoogwaar dig Kapittel vergaderen en dé voordracht op maken. De sneltrein Parys—Amsterdam. Hef „Handelsblad van Antwerp en" schrijft dat de Antwerpschei Kamer van Koophandel een adires zal zenden aan den minister van Spoorwegen, ten einde den onmiddellijker aan log to verzoeken van den spoorweg Antwerpen- Feckercn naar Weelde en Tilburg via Birecht ■en Hoogstraetein. Het is noociig dat deze spoorweg snel worde aangelegd, indien men wil vermijden, dat de express-treinen Pariis- Amsterdam van Antwerpen worden afgeleid.' De „Kortenaer" in Mexico. Aan een brief van een zeeofficier aan boord van de «Kortenaer" ontleent de «Tel" het volgende Penice, 27 April. Aan boord eindigde ik mijn brief plotseling, daar ik bij den commandant werd geroepen. Deze gaf mij de opdracht, om met 4 manschappen van boord naar een petroleumbron de rivier op te gaan en die te bewaken. (De be faamde en veelbesproken «landing" van Neder- landsche marinesoldaten). Een uur later zat ik in een motor-race boot en tufte met 18 mijlsvaart de rivier op. De -bron is de grootste van de wereld, kan ongeveer 20.000 ton olie per dag leveren en behoort toe aan de Coronamaatschappij, een onderdeel van de Bataafsche, Nederlandsche dus.' De werklieden zijn allen Amerikanen en daar dezen, nu de oorlog op het punt staat uit te barsten het land uit moeten, zou hier niemand achterblijven. Een groot gevaar zou nu zijn, dat de Mexicanen de bron vol open zouden zetten! zoodat alle tanken zouden overloopen en de olie' in de rivier zou vloeien, waardoor voor Tampico geen schip meer veilig zou kunnen liggen. We kwamen hier des avonds te 7.30, na een tocht van pl.m. 4 uur, aan en vonden het geheele kamp in rep en roer alle Amerikanen stonden klaar om de vlucht te nemen, 's Nachts en den vol genden ochtend hebben wij ze allen in motor booten weggestuurd en zijn hier nog met 2 Ne derlanders, de eenige Eurpeanen. Wij hebben bij ons een Mexicaansch advocaat, die ons van zeer veel nut is, om met de notabelen in den om trek vriendschappelijke betrekkingen aan te knoo- pen. Om de hoeken van het kamp hebben we i groote Nederlandsche vlaggen gezet. Nu alle Amerikanen weg zijD, is hier alles rustig. Ik zit hier nu 5 dagen reeds en woon in 'n houten huisje. We hebben een Chineeschen kok en rich ten ons zoo comfortabel mogelijk in. We bezitten onegveer 50 paarden, zoodat ik gelegenheid genoeg heb, paard te leeren rijden wat ik dan ook druk doe. Eiken dag zit ik 'r op, eergisteren van 7 tot 12 uur 's morgens, ik was bij de terugkomst in het kamp zoo stijf als een hout. Zoo nu en dan rijden wij naar het stadje Palmice aan zee, ongeveer 10 minuten hier van daan, doen zoo vriendelijk mogelijk tegen de Mexicanen, en inviteeren ze bij ons aan tafel. Ons wordt ook niet de minste overlast aangedaan. In den beginne stalen ze wat paarden, doch deze hebben wij alle teruggekregen. Alle Europeanen zij nu aan boord van oorlogsschepen. De rebellen trachtten nog steeds Tampico te nemen, en een Amerikaansche vloot ligt buitea, maar wat die in den zin heeft, weet niemand. Hoe lang ik hier zal blijven zitten, weet ik niet. Het bevalt my hier echter best, veel beter dan op de stampvolle «Kortenaer" Iedereen is hier vreeselijk gebeten op de Amerikanen, de boormeesters, die werk zaam waren, moeten 'ook voor het meerendeel boeven geweest zijn. Trouwens het heele optre den der Amerikanen in dezen oorlog is verbazend minderwaardig. Dat zij al die opstanden zoo dicht aan hun grenzen moede waren, kan ik en trou wens iedereen zich voorstellen, er gaan hier kapi talen verloren; maar dan hadden ze Huerta moe ten steunen,s die werkelijk een krachtig en goed regent blijkt te zijn, en niet de opstandelingen (zooals thans), die een troep bandieten vormen. Er zijn hier in den omtrek honderden bpor- torens en bronnen. Nergens is nu een sterveling te bekennen. Overal ligt het werk stil, en dage lijks gaan er natuurlijk sommen verloren. En als niet ingegrepen wordt, kan deze toestand nog maanden duren. En nu laat ik 't erbij. Tot een volgenden keer. No. 14. A. yan Houwelingen, Den Haag, f 14.972. Het werk is aan den minsten inschrijver, A. van Houwelingen, 's-Gravenhage, gegund. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 3 Juni 11.14 v.m 11.55 n.m. UIT ROTTERDAM. Op tien eersten Pinksterdag is, naar oé „Msb." meldt, in alle kelken van Rotterdam namens de Geestelijkheid: dièr stad met aandrang verzocht, dat de vrouwen ep meisjes uit eerbied voor Jezus in het H. Sacrament in de kérk en vooral aan de Communiebank zullen verschijnen in ze dige kleeding. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Juni medegedeeld door htt Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.0 te Horta Laagste barometerstand 749.1 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot zwakken noordelijken tot westelijken wind, zwaar tot halfbewolkt, weinig of geen regen in het noorden, in het zuiden aanvankelijk meer kans 3p regen, later iets warmer. Kiezers Kamer van Koophandel en Fabrieken. Blijkens de aan het hoofd van ons blad voor- kamende ofiicieele kennisgeving, bestaat thans weer gelegenheid zich op te geven als kie'zer voor de Kamer van koophandel. Niemand, die in da termen valt om kiezer voor genoemd college te zijn, verzuime zich .laan voor aan de afd. Bevolking (Schoolstraat) op te gieven. A. B. Collignon. f Au een langdurig lijden is in den ouderdom van 69 jaren alhier overleden de héér A. t Col- hg non, sedert 20 jaar onderkoster <?e, St. Jans, kerk, aan de Lange Haven alhier, welke beirek- king hij steeds met de meeste toewiiding heeft vervuld. Volksbadhuis. In de week van 24—30 Mei '14 werden ge nomen 601 baden. Ie klas kuipbaden 35, regenbaden 39 2e klas kuipbaden 73, regenbaden 402, 5 ets. kinder baden 52. Gedurende de maand Mei 1914 werden ge nomen 2755 baden. Ie klas kuipbaden 168, regenbaden 171 2e klas kuipbaden 410, regenbaden 1837, 5 ets. kinder baden 169. 's Pausen Verjaardag. Heden - 2 Juni is 't de 79ste verjaardag van Z. H. Paus Pius X, die aldus zijn 80sten levensjaar mgaat. Moge de Heer en Stichter der Kerk Hem op dien hoogen leeftijd nog tal van gelukkige levenjaren schenken tot heil der tal- loozen, die aan de opperherdelijke zorgen van Christus' Stedehouder op aarde zijn toevertrouwd Ter gelegenheid van den verjaardag des Pausen zal heden Zijne Eminentie de Kardinaal- Staatssecretaris Merry del Val in de zaal gren zende aan de Borgia zaal een feestmaal geven ter eere van de nieuwbenoemde kardinalen. Mede zullen aanzitten de le^en van het bij den H. Stoel geaccrediteerde diplomatieke korps en de waar- digheidsbekleeders van het Pauselyk hof. Mgr. J. A. Aden, aartsbisschop: van Madras is Zaterdag: te 's Hertoigenbosch aangekomen. Met groote plechtigheid werd Z. D>. H. op: Mariënburg ontvangen. j In gezelschap van de zeereerw. heeren M. F. Eekkers, rector der eervv. zusters en dr. H. Ahaus, directeur van het studiehuis te Tilburg! bracht Z. D. H. een bezoek aan Z. D. II Mar v. d. Ven. b Mgr. Aelens' verblijf op. Mariënburg' zal zich door geen enkele uiting naar buiten kenmerken, daar Mgr. zijn dagen in rust wil doorbrengen en van hier uit de zaken regelen, welke hij in het belang zijner missie in Europa te verrichten heeft. Blijkens een hier te lande uit Sjanghai ontvangen telegram, is de zeereerw. pater H Swinkels op 8 Mei 1.1. in zijn missie va a Zuid- West-Mongiolië (Ortos) tengevolge van typhus over leden. 1 Juni. Amsterdam: De Spartaan—D.F.C. Concordia, Düsseldorf 7-0 Venlo V.V.V. Reydt 1 7 Alphen §.M.N. (Amsterdam) Osna- brücker Ballspielverein 1905 2—6 Eindhoven Willem 2- Grimsby F. C. 0-1 Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Mei 1914 f40802.—, 86 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Mei 1914 f 42852.36 65 deelnemers geheel afgeschreven. Zaterdagnacht geraakte by het p a s- seereo der pont over Je Noordvestgracht een man, die te veel aan Bacchus had geotterd, te water. Hij werd door een zyner kameraden er. -een ag'c.nt van politie gered. J. 1. Z a t e r d a g-m iddag om 2 uur had alhier de openbare aanbesteding plaats voor het maken van een paalfundeering benevens het graaf werk voor een glasfabriek aan den Havendijk alhier, voor rekening van de fa. H. Hasekamp Co De volgende biljetten kwamen in No. 1. Firma Wolterbeek van Dorp, Rotter dam, f 17.200. No. 2. H. J. Nederhorst, Gouda, 17.143. No. 3. J. H. van Hoven, Dordrecht, f16 875. No. 4. Andries Verhagen, Made, f 16 769. No. 5. P. J. Lemmens, Rotterdam, f16.700. No 6 M. Visser, Papendrecht, f 16.545. No. 7. D. Bui- tendyk, Groote Lindt, f16.449. No. 8. G. Kaste- leyn Zoon, Dordrecht, f 16.300. No. 9. C. van Leeuwen Jr., Rotterdam, f 16.125. No. 10. P. Both Vlaardingen, f15 926. No. 11. G. W. de Wolff' Dordrecht, f 15.900. No. 12. C. Wienhoven, Utrecht' f 15.390. No. 13. P. Aleman, Schiedam, f 15.250.' Cricket. Hermes—Volharding. De Schiedammers gaan eerst aan bat ta het zijn alleen Scenger en G. v. d. Schouw, die aan het bowlen weerstand kunnen bieden door respect. 58 etn 55 te maken. Het totaal wordt 153. Hisgen haa de.beste cijfers met 7 vopr 44. Bij de Amsterdammers, die in het geheel 62 bijeen wisten te slaan, was tiet alleen Gcrke, die dubbele cijfers haalde (35). Van Buysen bleek hier de gevaarlijke aanvaller met 4 voor 9, terwijl G. v. d. Schouw 6 voor 33 bowlde. Aan een twiee innings werd niet meer begon, men, zoadat Hermes won met 91 runs op de Ie innings. De scores zijn: H er mes: Stenger, e. Louter b. P.techelman 58, A. Offertnans, run ,out 8, H. Offermans, c. Riechelman b. Hisgiem 8, J. Ofiermans, b, His gen 8, G. v. d. Schouw, c. Riechelman, L. Brou wer 55, F Ofteiinans, b. His gen 3. 0. A. Tuyll, b. Hisgen 2, J. F. v. Buysen, b. Hisgen 3, C. Fischer, b. Hisgen 3, J. Penning; b. Hisg.-n o! K. Rvs, niet uit 0, extra's 5. Totaal 153° BiowlingcyfersHisgen 7 voor 44, Healey 0 voor 52, Brouwer 1 voor 31, Koster Jr., 0 voor 5, Riechelman 1 voor 16. Volharding: Gerke, b. G. v. d. Schouw 35, Van Loon, l.b.w. G. v. d. Schouw 2, Healey. b. Van Buysen 3, Hisgen, b. Van Buysen 4,' Brouwer, b, G. v. d. Schouw 3, W Koster, c. Tuyll, h. G. v. d. Schouw 4, J. Koster, cand. b. 0. v d. Schouw 7, Sweerts, b. G. v. J Schouw, 4, 1 an Balen, l.b.w. Van Buysen 0, Louter, b. Van Buysen 0, Riechedman niet uit 0, extra's .0. Totaal 62. Blowlingcijfers: G. v. d. Schouw 6 voor 33, Van Buysen 4 voor 9, F. Offeitnan 0 voor 20. I Goudse he Prj penfa br icage. In ver schillende bladen is medegedeeld, dat de firma 1'. van der Want Gzoon, te Gouda besloten had de afdeeling Goudsche pijpen van haar bedrijf op te heffen. Wij kunnen thans berichten, dat de firma na eene conferentie met het bestuur van de arbei dersorganisatie. «De Nederlandsche Vereeniging van Glas- en Aardewerkers", heeft besloten de Goudsche Pijpenfabricage voort te zetten en met behulp der arbeiders tot bloei zien te brengen. Te dien einde heeft de firma de loonen der ar beiders aanzienlijk verbeterd en den werktijd der arbeiders, verkort, terwijl ook den vrijen Zater dagmiddag in het geheele bedrijf der firma zal worden ingevoerd. De firma verwacht daarvan dat de arbeiders meer voor het vak zullen gaan voelen en dat zoodoende goede arbeidskrachten zullen kunnen worden aangekweekt. Een incident. Toen Z. K. H. Prins Hen- dr'k ,f,VrijdaS °P den terugtocht van «Aarden hout" bij Haarlem, alwaar de Prins een bezoek had gebracht aan mr. G. van Tienhoven, oud- Commissaris der Koningin in Noord-Holland de gemeente Noordwijk passeerde, werd de auto voor vilia sMignon" gedwongen te stoppen, omdat eenige Noordwijkerhoutscbe jongelui, die te veel aan Bachus hadden geofferd, daar een.relletje hadden veroorzaakt en nu den weg versperden. Nadat de onmiddelijk ontboden en verschenen politie de menigte had uiteen gedreven kon de koninklijke auto passeeren. Ongelukken. Men meldt uit Tilburg dt 1 Juni: De chauffeur V. van de Autogarage Centrale reed hedennacht circa 4 uur ter hoogte van den theetuin aan de Koningshoeve alhier in alhier in een sloot. De schok was zoo hevig, dat de bestuurder onmiddellijk dood bleef tengevolge van een bloeduitstoriing in de hersenen. De juiste toedracht van het ongeval ligt nog in het duister daar de verhalen hiervan niet overeenstemmen- Het drietal dat het nachtelijk toertje met den auto maakte, kwam er met eenige kwetsuren en den schrik af, doch had zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten gemaaty, chafleur en auto aan hun lot overlatend. V. was gehuwd en iaat vrouw en kinderen na. De schade aan den auto is betrekkelijk kleint V. stond als een kalm cliaffeur bekend. Misdaad Te Terapel (Gr.) is in 1912 ver dronken de scharenslijper W. Men nam destijds aan, dat hij door een of ander toeval te water was geraakt. Korten tijd geleden echter heeft zekere Neizer, die bij het verdrinken van W. tegenwoordig moet zijn geweest, aan de justitie meegedeeld, dat W. niet toevallig te water ge raakt ii, en verdronken is in het bijzijn van rijks- en gemeentepolitie. In verband hiermee heeft de rechter van in structie te Winschoten, mr. H. W. Kloppenborg, Zaterdag eenige personen gehoord, onder wie de gemeenteveldwachter J. Gelling te Terapel, een brigadier der marechaussee en de rijksveldwach ter J. Spa te Terapel. Voetbal wedstryden. De uitslagen zijn Beker (Eindwedstrijd). Amsterdam (Stadion): D.F.C.-Haarlem 3-2 Kampioenschap van Nederland. Den Haag: H.V.V.—Vitesse 21 Promotie West reserve 2de klas. Amersfoort (Quick-terrein): Hercules 2-U.V.V. 2 2—7 Internationale wedstrijden. 31 Mei. Amsterdam: Ajax—Middlesex Wanderers 2—1 Utrecht: U.V.V. - Essen. Turnerbund e. V. 2-2 RotterdamSparta—Hannoverscher Sportverein 0-8 Middelburg: M.M.V.O.—Grimsby Rovers F.C. 2—3 Drama. Te Twekkelo, in de gemeente Lon- neker, is Zaterdagavond op den Strootsweg in bewusteloozen toestand het 18-jarige meisje G. T. uit Enschede gevonden met een schot door de hand en een wond aan het hoofd, en op eenigen afstand daarvan met een schot in den slaap het lijk van den 28-jarigen te V., uit Borne, met wien het meisje tegen den zin harer ouders ver keering had aangeknoopt. Hoe het drama zich heeft toegedragen, ligt nog in het duister. Op de s p 0 o r l ij n. Op de spoorbrug bij Culemburg is Zaterdagnacht een plank (badding) op de spoorlyn gevonden, welke dwars over de rails lag en met een ijzer was vastgezett. Het personeel van een goederentrein heeft de plank bijtijds ontdekt. De politie stelt een onderzoek in. Zigeuners in Zoeterwoude. Zaterdag kwamen eenige woonwagens met zigeuners in de gemeente Zoeterwoude, welke aan de Weipoort aldaar wilden bivakkeeren. De burgemeester gaf der politie last de menschen te verwijderen. Toen de veldwachter Degenaars hen daartoe sommeerde, werd hij door hen aangevallen. Men wilde hem' met een zeis te lijf gaan. De veldwachter nam zijn revolver en schoot aarmee in de lucht. Toen kwamen boeren uit den omtrek de politie te hulp, waarop de zigeu ners naar Leiden vertrokken. Daar werden zij doo r de politie opgewacht en door de gemeente geleid. Op dit oogenblik toeven zij in de gemeente Hegstgeest. («Hbld.") Branden. Zondag ontstond er door het spe ten van kinderen, met lucifers brand in cèn hooi berg naast de baeroery van R. Groen, aan dén Noodweg te Nieuw-Loosdrecht. Aangewakkerd dioor den feiten wind, sloegen de vimmen over

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2