Ingezonden. Stads- on Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. volgende vragen gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken Welk is het oordeel van den minister over de feiten, medegedeeld in antwoord op de vragen van ondergeteekende, betreffende de viering van den 1sten Mei te Zaandam en het niet-uitsteken van vlaggen van de gemeentegebouwen en kerk torens aldaar, op den Verjaardag van H. K. H. prinses Juliana Heeft de regeering naar aanleiding van die feiten, stappen gedaan, of zal zij naar aanleiding daarvan stappen doen Zoo ja, welke Zoo neen, waarom niet Dé minister antwoordt, dat, naar zijn oordeel, de besluiten, welke het gemeentebestuur van Zaandam heeft genomen, nopens sluiting van ge meentelijke bureaux op den lsten Meidag, en het niet vlaggen op 30 April, niet in strijd is met eenige wettelijke bepaling. Ten aanzien van de sluiting van openbare in richtingen van onderwijs, is, althans voorshands, geen bindend besluit genomen. Naar aanleiding van die feiten heeft de regeering geen stappen gedaan. Zij is van meening, dat het algemeen belang daartoe niet noopte. Zij zal naar aanleiding van die feiten alleen dan stappen doen, indien haar meening, omtrent het geen 's lands belang vordert, zich mocht wijzigen. Droogmaking: der Zuiderzee. Naar «De Ingenieur" uit vertrouwbare bron verneemt, bevindt het verslag van de commissie, die in November 1913 onder voorzitterschap van den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat le kl. kl. H. Wortman c.-i., door den mi nister van Waterstaat werd ingesteld om te on derzoeken, welke wijzigingen zouden zijn te bren gen in de begrootingen, voorkomende in Hoofd stuk VII van het verslag der Staatscommissie in zake de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee van 14 April 1894, zich reeds sedert het begin van Maart in handen van den minister. B ij het 's-G ravenhage gehouden examen L. O. slaagde de dames J. Stahlie en L. M. Schol te alhier. Zaterdagmiddag is een te Rotter dam woonachtige jongen met zijn fietsf in de Plantagesloot gereden. Hij werd door zijn kame raad weer behouden op het droge gebracht. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 9 Juni 4.24 v.m4.58 n.m., DIT ROTTERDAM. Zaterdagmiddag is te Rotterdam, tusschen het Maasstation en het station Delftsche Poort, een goederentrein ontspoord bij het rangeeren. Eenige wagens geraakten uit de rails. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Het treinverkeer had ruim een uur vertraging. dan staakten de heeren hun arbeid om dien eenige oogenblikken later weder voort te zetten- Ook toen er een politie-agent langs kwam, wilden ze met een onschuldig gezicht verder gaan. Op dat oogenblik achtte echter de bewoner van de St. Anthoniesbreedstraat het oogenblik gekomen om van zijn aanwezigheid blijk te geven. Van uit het venster riep hij den politie-agent toe den mannen aan te houden. Op zijn beurt floot de politie-agent om assistentie en weldra zaten de beide mannen aan het bureau St. Pietershal. Daar bleek, dat zij goed voorzien waren van al lerlei inbrekersbenoodigheden en den vorigen dag juist in den Haag, waar zij onder verdenking van diefstal waren aangehouden, in vrijheid waren gesteld. De nog jonge mannen, onderscheidenlijk 18 en 22 jaar oud, behooren tot een familie, van wie de meeste leden meerdere malen met de justitie in aanraking kwamen. (Hbid.) H.A., waarop al een waarde aan hooge boomen staat van f 140.000, veel te laag. Het voorstel van het bestunr, om op het bod van den Prins in te gaan, werd dan ook in de verleden week gehouden vergadering afgestemd, doch besloten Z. K. H. in de gelegenheid te stel len het bosch te koopen, maar dan zou hij dieper in den zak moeten tasten. Voor f243.000 kan hij eigenaar worden, dat is tegen f 4500 per aandeel Ook was men geneigd, zoo zeker was het mee- rendeel van de aandeelhouders van de zaak, den Prins het bosch af te taan tegen een prijs, vast te stellen door beëedigde taxateurs, van weers zijden te benoemen. Mocht Z. K. H. op het een of annere voorste' niet willen ingaan, dan zal in een deze maand te houden vergaderiug het besluit vallen, het Elspee- tersbosch in pubiieke veiling te brengen. Er bestaat dus groote kans, dat het prachtige natuurbosch onder sloopershanden zal komen. Nieuwe spoorwegverbinding. Naar wij vernemen, bestaat bij het bestuur der Duitsche Staatsspoorwegen het ernstige plan, om een nieuwe spoorlijn aan te leggen van Ruh- rort naar Venlo over Moers-Hüls-Kempen, ten einde eene directe verbinding van het indrustrie- gebied met Nederland te verkrijgen. In indus- trieele kringen wordt zeer op de verwezenlijking van dit project aangedrongen. S. M. O. Schiedam, 7 Juni 1914. Mynheer de Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende plaatsing voor onderstaand bij voorbaat onzen dank. De Vereeniging Schiedams Mannenkoor Orpheus", dezer dagen op ongemotiveerde wijze betrokken in een polemiek tusschen «Een belangstellende" en «Een zanger", verklaart hiermede buiten deze polemiek te staan. Ook spreekt zij haar leedwezen uit over de wijze waarop hare hoogstaande en hooggeachte Directeur in enkele der stukjes onverdiend wordt beleedigd. Het bestuur van S. M O. Hoewel wij het debat over bovenaangeduide kwestie reeds hebben gesloten, meenden wij toch, om den bijzonderen nard van het schrijven, aan het bestuur van S M. O. nog gelegenheid te moe ten geven tot plaatsing van bovenstaande ver klaring. Red. N. Sch. Crt, Een langdurige procedure In Febru ari 1902 weid te Vlissingien een nuis verbouwd in de Walsitnaat waarbij aan het aangrenzend pand veel schade werd berokkend, en uit gedeel telijk verzakte. Door den eigenaar van dit pand werd een actie om schadevergoeding ingestok en nu eindelijk, de vorige week, heeft de recht bank te Middelburg den eigenaar van het eerst genoemde huis veroordeeld tot het betalen van alle kosten, schade en interesse, doch tevens den aannemer der verbouwing veroordeeld tot het v ergoeden van alles aan den eigenaar van het verbouwde perceel. Sinds September 1908 wa.s het verzakte pand onbewoond. Aanrandingen bedreiging. Te Win schoten is Zaterdag ter beschikking van de justi tie gesteld J. B., uit Sappemeer, wegens aanran ding en bedreiging aangehouden. N Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Juni, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.7 te Tborshavn. Laagste barometerstand 750.7 te Munchen en Nice. erwachting tot den volgenden dagveran derlijke later toenemende tot matigen noordelijken tot oostelijken wind, aanvankelijk zwaar bewolkt of betrokken, met veel kans op regen. Later op klarend en iets warmer. S. V. V. De hier gisteren gespeelde wedstrijd S.V.V. comb.V O.C. comb, eindigde in een 4-1 overwinning voor de gasten. S.V.V. 4 speelde te Hellevoetsluis tegen een marine-elftal en won met 5—3. Armenraad. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende A.s. Woensdagavond zal de Aimenraad van Schiedam een vergadering houden in den Foyer van Odéon. Alsdan hoopt de heer J. Lechner C. Szn. een voordracht te houden over de Ver eeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij, gevestigd te Schiedam. Deze vergadering (die ten 8 ure zal aanvangen) is toegankelijk voor alle leden der bij den Armenraad aangesloten instel lingen. Het is te hopen, dat zeer velen deze samen komst zullen bijwonen. In de eerste plaats omdat het onderwerp dat de heer Lechner op verzoek van het bestuur van den Armenraad zal behan delen, alleszins onze belangstelling verdient, en in de tweede plaats op dat het bestuur zich door de goede opkomst aangetrokken kunne gevoelen om op den thans ingeslagen weg voort te gaan. Het is immers zeer gevvenscht, dat de verschillende instellingen van-weldadigheid kennis nemen van elkanders wijze van werken. Op het terrein der armenzorg raakt men nimmer uitgestudeerd; er bljjft altijd veel te leeren over, ook van elkamier. Met het oog op de belangrijkheid van de Woens dagavond a.s. te houden vergadering zullen de leden van den Armenraad wel niet nalaten de leden der instellingen, die zij vertegenwoordigen, ervan in keunis te stellen, dat zij allen vrjjen toegang hebben en dat hun tegenwoordigheid door het bestuur vau den Armenraad zal worden op prijs gesteld. Ajax—Hennes II. Ajax bat eerst en bereikt een totaal van 65 runs, waarvan Eigeman 34. Hermes beantwoordt dit totaal met 32. Eigeman nam 5 wickets voor slechts 3 runs. Wanneer Ajax hierna 45 runs maakt zonder wicketverlies (Eigeman 29, Gunning 14) geeft Hermes den strijd verder op. M.C. Collecte Gedenkteeken Quatre-Bras. Blijkens achterstaande advertentie zal de col lecte voor het gedenkteeken bij Quatre-Bras op te richten, op Dinsdag 16 Juni a.s. worden ge houden. Wij vertrouwen, dat velen zich gedrongen zullen gevoeleu om een offertje te brengen ter ver eeuwiging van, het historisch feit dat met het behoud onzer nationale onafhankelijkheid in zoo nauw verband staat. Voor de Internationale Bakker ij- téDtoonstelling te Amsterdam te houden van 16 Juni tot 16 Juli a.s., is o.a. tot Jurylid benoemd de heer A. M. E. Papenhuyzen, alhier. Oplichting. Door Haagsche en Amster- damsehe recherche is in het Hotel van Zeben, aan de Wagenstraat, te 's Gravenhage, aangehou den de 29-jarige koopman J. de Vr., uit Arnhem, verdacht van oplichting voor een bedrag van f210, ten nadeele van de N. V. Berliner Engros- Import-Haus, te Amsterdam. S o i r e e-t o i 1 e 11 e n. De Haagsche brief schrijver van de «Stand." heeft het in zijn laatsten brief, naar aanleiding der soiree ter gelegenheid van het bezoek van het Deensche Kouingspaar, over den levensstandaard, die in de residentie zoo' hoog wordt opgevoerd. De briefschrijver had gehoord: «dat B. en W. order hadden gegeven, dat overal alleen damet met lichte toiletten in de voorste rij plaats mochten nemen, hetgeen natuurlijk mee zal wer ken, om de dames, die heel nette donkere japon nen bezitten, en aan lichte toiletten weinig of geen behoefte hebben, te doen besluiten, weer 'n nieuwe japon aan te schaffen tegen dat wat later in het jaar de Koning van Engeland of welke andere vorst ook komt? «Trouwens zijn er Zaterdag niet minder dan 26 personen wegens niet passend geachte kleedij aan de deur van het feestgebouw afgewezen en waren onder hen drie dames. Die 26 zullen 'n volgende keer wel beter oppassen en zorgen, dat ze er fijn uitzien, waarvoor ze dan misschien heel lang krom moeten liggen of... schulden moeten maken, tenzij ze daarvoor te wijs zijn. Laat ons hopen dat dit laatste het geval is." Valsche accepten. De agent in assuran tiën Van der P., te Amsterdam, in dienst van den kassier S. le Amsterdam, heeft zijn patroon opgelicht voor f1950 door op naam van verschil lende personen te Amsterdam en elders valsche accepten te stellen. De zaak kwam uit, toen bij den heer K. te Haarlem een der valsche accepten werd gepresen teerd. Inbrekers. Een bewoner van de St. An thoniesbreedstraat, wiens slaapkamer uitzicht geeft op de Klovenierssteeg te Amsterdam, hoorde gisteren nacht eenig verdacht geluid. Op staande bemerkta hij, dat in genoemde steeg twee mannen bezig waren aan de deur van een pakhuis te morrelen. Kwam er iemand voorbjj, Het Elspeeter Bosch. Men schrijft uit Hardewijk aan het »Hbl.". Even buiten Elspeet, op de Over-Veluwe, ligt het zeer schooue Elspeeterbosch, dat men door gaat, indien men den grintweg van Elspeet over den «Hoogen Duuvel" naar Apeldoorn volgt. Deze maand zal er een belangrijke beslissing genomen worden door aandeelhouders van dit bosch. Sinds eenige jaren was het bestuur van deze vennootschap in onderhandeling met den Prins over den verkoop van het geheele bosch. Aangezien echter volgens de statuten geen besluit tot verkoop kan plaats hebben dan met algemee ne stemmen, en enkele aandeelhouders, onder wie de kerkhestuuren en diaconieën van Elspeet en Gai deren, zich tegen den verkoop verzetten, werd in eene in februari gehouden vergadering be sloten tot statutenwijziging over te gaan, door welke wijziging bepaald werd, dat verkoop kan geschieden, indien 2 3 van de uitgebracht stem. men zich daarvoor verklaart. Op deze wijziging werd de Koninklijke goedkeurig verkregen. De voorstanders van dezen verkoop dachten het nu gewonnen te hebben zu vermeenden én in 't belang van aandeelhouders én in dat van de Elspeeters te handelen, indien zij het bosch aan den Prins konden verkoopen. De aandeelen toch (54 in getal), die f3000 groot zijn, gaven in de 'aatste jaren een dividend van slechts f30 a f35, dus 1 pet., en werden in den laatsten jaren ver- handel voor ongeveer f1700. De Prins heeft thans een bod gedaan van f 3000 per aandeel of f 162.000 voor het geheele bosch. Daarbij zou men de zekerheid verkrijgen, dat het bosch niet gesloopt zou worden, terwijl de toezegging werd gedaan, dat het niet gesloten zou worden voor de wandelaars. Zeer zeker dus in 't belang van Elspeet, dat tegenwoordig vele vreemdelingen trekt door zijn natuurschoon. Nog van groot belangvoor de ingzetenen in de bosch- bessenpluk, waarmede vele een aardige duit ver dienen en die' na de slooping van het bosch verloren zou gaan. De aandeelhouders in Elspeet zouden zich niet meer tegen dezen verkoop verzetten totdat er een klink in den kabel kwam uit Garderen, wier diaconie er steeds tegen was geweest. Thans aan het wankelen gebracht, hoe in deze te moeten handelen, doch volgens haar reglemen' geen onroerend goed mogende verkoopen zonder dat dit eerst geschat is, en zonder welke schat ting het klassicaal bestuur daartoe geen toestem ming geeft, liet deze diaconie door drie deskun digen het bosch taxeeren Deze schatters kwaman tot het verrassende resultaat, dat het bo?ch niet waard was f 162.000, doch f247.350, (dejaarlijk- sche opbrengst van de jacht, zijnde f500, nog niet eens meegerekend). O.a. werden de hooge boomen geschat f140.000; de dennen op f18 000, het akkermaalshout op 155.000, terwijl de heide en ondergrond der hooge boomen weid gewaar deerd op f100 per H.A. zijnde 280 H.A d1 m 280.000. P Hoewel enkele bestuursleden en ook de opper houtvester van de Koningin deze taxatie bespot telijk hoog vonden werkte deze taxatie als een knuppel in een hoenderhoek, en de meeste voor standers van den verkoop aan den Prins werden daardoor besliste tegenstanders zelf een deel van bestuursleden veranderde van koers. Daar de Prins enkele maanden geleden nog de z.g. Elspeeter StruikeD van de gemeent Ermelo had aangekocht voor f325 per H.A. (zijnde slechts heide met met opslag), zoo redeneerde men, was een bod van f162.000 voor een bosch van 500 D sir ij (I tusschen gas en e 1 e c t r i c i- teit. In een serie van vier artikelen voorko mende in hieit „Tijdschrift van de Mij. van Nijver heid geeft de heer Nijst, accountant van het eleC'ferisch biearijf te Nijmegen, een overzicht, van tal van zaken, welkiei op- het finantiëele gedeelte van dezen strijd betrekking hebben. En om het linantieële draait ten slotte een dergelijke strijd Die uiteenzettingen zijn zeer uitvoerig, hoewel er ook die betoogon van den heer Ehrenj in dc „Ingenieur van Januari 1913 in voorkomen Meenden wij bij de eerste aitkelen, dat het een verhandeling was met het normale elerlrische verloop; n.i. nat de gasfabrieken zich niet meer behoeven uit te breiden, het vierde artikel in het laatstverschenen Mei-nummer stelt zich inderdaad op een geheel ander standpunt en eenige grepen ei' uit, mogen hier een plaats vinden. De conclusies van den heer Nijst zijn ae vol gende 1°- rjjh van het gas Is nog niet ten doo die opgeschreven, hoe enorme veroveringen de electriciteit in het. laatste decennium ook gemaakt heeft. t 2o. De gasfabHektln behoeven de concurren tie der lelectrische centrales tot dusver niet te duchten, omdat zij voor het. debiet dat do laat sten hen ontnemen, wederom andere afnemers kunnen terug winnen. Dikt de gasindustrie op gezonde basis staat, kan blijken uit de houding van de geldmarkt, immers deze blijkt algemeen vertrouwen in de gasindustrie te stellen. De schommelingen in cte aandeelen der Fngelsciie gasmaatschappijen in 1912 zijn minder geweest clan van andere papieren enzulks-ondanks de hoogere kok-oprijzen. Verder werd de leening voor uitbreiding der gasfabrieken te Parijs tol een. bedrag van 205 millioen francs in 1912 uit geschreven, niet minder dan 82 maal volteekend. 3°. Voor verwarming en kookdoaléinnen heeft hef gas vooralsnog weinig concurrentie van de electriciteiit te vreezen. 4o, Voor; levering van beweegkracht is de elec triciteit echter bezig het gas geheel en al te'ver dringen. 5o. Alleen voor vcrlfchtingsdoeleinaen zijn glas en electriciteit als eikaars concurrenten te be schouwen. Verder is er voor de lijders aan f eb ris electrica een hartig woord te vinden en wel deze con clusie, dat in gemeenten beneden de dertig a veertig duizend inwoners een electrisehe centrale slechts in uitzonderingsgevallen (bijv. wauneer er g'eien gasfabriek is) tot een zeer rendeerend be drijf zal kunnen opbloeien. Als voorbeeld van een normaal geval wordt dan Gouua genoemd Hier is m een plaats van 25000 inwoners het •electrisch bedrijf met de gasfabriek onder één (electrisch) beheer vereenigd, waardoor ae on kosten tot een minimum woraen teruggebracht, en men daar dus een zeer goedkoop, doch mo dern bedrijf heeft. Het electrisch bedrijf loopt nu van af 1910. Overal912 wordt een fictieve winst vermeld van f1557,805, doch deze winst is gemaakt zonder dat van eenige afschrijving sprake is geweest, i r kapitaal drie ton bw, raagt, had tegen fion°AAde ft0,adzakelijke afschrijving: per jaar 2,000. moeten bedragen. fDe rente is hierbij nog vergeten. Red.]. Ergo is er nog een praktisch verhes van ruim f 10,000.-. Te verwachten is dat weliswaar de fabriek op den duur haar ah se ij vingen zal kunnen verdienen, d och van winst- ui tkeering aan de gemeente zal wel nooit sprake kunnerr zijn. Deze conclusie van oen heer Nijst wordt door hem aangevuld met ae mededeeling, dat aldus alleen de stroomafnemers van de anti' viled van de vroede vaderen profileeren, onzer zijds echter moeten w(j daaraan toevoegen, dat cp aeze wijze de gas verb ruikers Let gelag moe ten betalen voor de stroomverbruikers. Ook Tilburg wordt als een voorbeeld'genoemd, waar men niet op een winstcijfer uit het elec trisch bedrijf behoeft te rekenen. Daarom zijn de kleine: en middelmatige ge meenten beter gebaat door aansluiting aan een groote district-centrale, dan door oprichting eene ei?cn «Jentrale. g Opgehaald. De Milling'schc vis so her H R heeft gevonnen het lijk van schipper J. de' B. uit Rotterdam, die op 24 Mei te Emmerik van zijn schip; ue „Johanna Catalina", overboord is gtevallen en verdronken. Op het vinden van hel, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word.-n zh niet geplaatst word i de kopv niette ruggegev en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2