mi; II Hit, Binnenland. 8tads- en Gewestelijk Nieuws. t I 'I *f|g- onmiddellijk, niettegenstaande naar hevigi vëi- z®t> door eeur* tweetal politie-agenfen veiVii- djerd. De Tsaar van Rusland wordt 14 dezer te Con- stansa verwacht, waar bij een bezoek zal brengen aan de Roeraeensche koninklijke famdie. Aan dit beioek wordt groote politieke beteekenis ge hecht, Het is voor de eerste maal dat de Tsaar den Roemeenschen bodem betreedt. De Russische minister van Buitenlandsche zaken reist vooruit en zal daags te voren te Bukarest aankomen, tot het houden van besprekingen in toonaange vende kringen. De »Köln. Ztg." meldt, dat de door de »Dis- konto Gesellschaft" gevoerde onderhandelingen over het sluiten van een Bulgaarsche leening van 250 millioen francs zijn afgebroken. Over een regeling in zake het Tabaksmonopolie kon men Diet tot overeenstemming geraken. De Gemeenteraad van Brussel heeft de be slissing over de annexatie van Molenbeek bij Brussel tot de volgende week verdaagd. Ribot heeft, volgens een telegram uit Parijsi de vorming van een kabinet aangenomen. De eerste groote Oceaan-stoomer, het Pana ma Railroad-stoomschip «Allivance" is gister door de sluizen van Gatun gevaren. Het schip, groot 4000 ton, kon met gemak in- en uit het Pana- makanaal varen. Overste Goedhals woonde de door vaart bij. Bisschopsconferentie. Naai- de „Tijd" meldt, konten vandaag de bis schoppen van Nederland in conferentie bijeen. Bezoek van Berlynsche handelslieden en industrieelen aan ons land- Op hun terugreis van Louden, dat van 17 tot 24 Juni bezocht wordt, zullen 140 leden, verge zeld van een 50 tal dames, van de groote Veree- van Berlijnsche Kooplieden en industri eeten, Donderdag 25 en Vrijdag 26 dezer maand 's-Gravenhage en Amsterdam bezoeken. Zij zuilen genoemden Donderdag te Hoek van Holland aankomen en met eeu extra-trein naar s-Gravenhage vertrekken, waar de merkwaardig heden der stad en het, Vredespaleis zulten bezich tigd worden. Daarna heeft te 1 uur een ge meenschappelijk dejeuner plaats, na afloop waar van het gezelschap zich naar Schevenmgen be geeft. Ier bevordering van de vrieddschappelijke betrekkingen tusscben Nederland en Duuschland, richt de vereemging, die bestaat uit de allervoor naamste vertegenwoordigers van den Duitschen hanuel en de nijverheid, meerendeets handels- en andere raden, des avonds te 7 uur een groot feestmaal aan in het hotel «Kurhaus" te Sche- veuingen, waartoe een 7ü-tal uitnoodigingen zijn geneni tot de voornaamste handels- en nijver heidsknngen en tot de autoriteiten van "s-Graven hage, Amsterdam en Rotterdam. O.a. zijn uitgenoodigd de minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, van Binnenlandsche Zaken en Buitenlandsciiö Zaken, de burgemeesters van 's-Gi avenüage, Amsterdam en Rotterdam,; de voorzitters en oudervoorzitters der Kamers van Koopnandel en Fabrieken in die steden, hoogge plaatste ambtenaren, enz., enz. Tot de ongeveer 70 uitgenoodigden behooren een achtiental uit Amsterdam en 'n veertiental uit Rotterdam. Na het diner is er feestconcert en illuminatie van Kurzaal en op het terras. Vrijdagochtend, den 2öen, bezoekt het gezel schap Amsterdam, waarheen te 8 uur 's morgens vertrokken wordt. Op het programma daar ter stede staat een tocht door de havens, terwijl de dames die dezen niet wenschen mede te maken, het Rijksmuseum zullen kunnen bezichtigen. Te 1 uur gezamenlijke maaltijd in sKrasna- polsky". Daarna een rijtoer door de stad waarna te 5 uur naar Keulen wordt vertrokken. Daar wordt de Zaterdag nog doorgebracht, waarna het ge zelschap Zondag naar Berlijn terugkeert. Voorzitter van de vereeniging, by welke 110 andere vereenigingen zij aangesloten en die 3330 leden telt, is de Justitieraad dr. W. Waldschmidt en secretaris de heer Oscar Haac, lid der Handels rechtbank. gemaakt zijn. Ze behoeven niet stuk geslagen te worden. Er zijn scharnieren in aangebracht, en slechts een paar schroeven moeten worden losge draaid om de krat te openen. Het voordeel hier van is, dat bij verplaatsing van de ambulance de verpakking weer dadelijk in gebruik kan worden genomen. Iedere ambulance, waaraan een hoofdverpleeg ster en twee verpleegsters verbonden zijn, neemt mee een volledige uit- en toerusting voor een veld-hospitaal, berekend voor tien pestlijders en voor 10 reservisten een volledige inrichting voor een polikliniek voor niet-pestlijders en een uit rusting voor woonverblijven voor de zusters. Met de eerste ambulance gaat tevens mee op proef een mobiele ontsmettingsoven, die in den Balkan met succes door de Bulgaren bij de eho- lerabestrijding is gebruikt. De oven is geheel in gericht naar gebruik te velde. Wanneer de oven voldoet, en daaraan wordt niet getwijfeld, behoeft dr, de Vogel maar even een telegram naar Ne derland te zenden, om met de eerste de beste scheepsgelegenheid ook voor de andere drie am bulances de beschikking te krijgen over een der- gelijken desinfectie-oven. De ambulances zullen namelijk in Indië worden toegevoegd aan den hoofdinspecteur van den burgelijken geneeskun digen dienst, dr. De Vogel. Voor de gebouwen, waarin de ambulances zul len worden ondergebracht, zorgt de Indische re geering. Ook^pemen de ambulances geen levens middelen en keukenbenoodigdheden mee. Voor de aanschaffing daarvan zorgt in Indië dadelijk na aankomst een commissie van ontvangst, bestaande uit dames en heeren, die in contact staat met het Centraal Comité voor steunverleening hier te lande. De opzet van de zaak der ambulancesuitzending berusten in handen van het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis, meer in 't bijzonder van het lid dr. Baland en de secretarissen, jhr. Mazel en jhr. Quarles van Ufïord, en den assistent den heer Van Zanten, daarin bijgestaan door een commissie van advies, bestaande uit drie doctoren, bekend met de Indische toestanden, te weten de heeren kolonel dr. Monnikendam, Koolemans Bijnen en Langenbergh. De kratten zijn van zoo gering mogelijken om vang-en dus gemakkelijk te hanteeren. De Roode Kruis kribben, de tafeltjes, de stoelen, enz., die meegenomen worden, kunnen op hoogst eenvou dige wijze uit elkaar worden genomen of opge- vouwd. Volle aandacht is bij de afschaffing van een en ander geschonken aan het vraagstuk van de ontsmetting en de reiniging. In kleine bestekken worden ook meegevoerd toestellen o.a. voor bacteriologisch onderzoek, als Engeland in Britsch Indië bij de pestbestrijding bezigt. Voorts werden meegenomen ziekenklee- ding, verbandmateriaal, handdoeken, hoofddoeken, zg. Indische spreien en andere voorwerpen voor de ligging der patiënten verlichtingstoestellen en de Nederlandsche vlag en de Roode jKruisvlag, om deze te planten, waar de «zusters" hun werk der humaniteit volbrengen. De eerste en de tweede ambulance zullen den 22sten dezer in het Pagehuis van het Roode Kruis z.g. worden aangemonsterd om daags daarna, des voormiddags daar Marseille te vertrekken, waar zij zich aan boord van de Kairi zullen inschepen. Het Nederlandsche Roode Kruis zal op verzoek van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië ook twee ambulance-automobielen naar de peststreken in Indië uitzenden. (»N.R:Ct.") (lam op Dinsdag 16 Juni, des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Nederl. Roode Kruis-ambulances naar de pest streken in Indië. De colli's van de eerste en tweede ambulance staan gepakt. Ze behoeven nog slechts uit de op slagplaats aan de Laan Roos en Doorn in Den Haag naar Rotterdam te worden vervoerd om in geladen te worden in de Kassi, welke den 13den dezer naar Indië vertrekt. Gisternamiddag hebben onder leiding en voor lichting van het lid van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis dr. Boland, die zich weer spe ciaal met de uitzending heeft belast, de hoofdver pleegsters van de eerste twee ambulances, de zustere Beerstecher en Vermaas, de inventaris van de ambulances in oogenschouw genomen. Alles is zeer mobiel ingericht en berekend op op vlugge verplaatsing en verpakking. Voor elk der ambulances staan 80 collis gereed, betsaando o.a. ui^J25 ééuheidskisten, welke absoluut vochï- vrij zijn, terwijl de overige goederen, voor de in richting ven vel 'hospitaal, polikliniek, woonver blijf voor de zusters en de verdere benoodigd- heden zyn verpakt in kratten, welke practisch Oud-minister Colyn. Sedert eenigje dagen bevindt zich, naar tte „Mo niteur du Petr. Roum." mededeelt, de heer Co- lijn, oud-Minister van Oorlog, en thans directeur eter Bataafsche Petroleum-m'pij., te Boekarest, om zich grondiger op ue hoogte te stellen van de Roiemeensche petroleumindustrie. Een commissie van onderzoek Het antwoord van minister Treub op de vra gen. hem door bat Kamerlid D;uijs gesteld, heeft cie meerderheid van het bestuur der R, V. B. dermate gegriefd, dat het pogingen aanwendt om minister Treub te bewegen eene commissie van onderzoek te benoemen. Inderdaad bevat het antwoord van tien mi nister sterke afkeuring' van het beleid der beid oudste bestuursleden der Rijksbank en van alle hoofdambtenaren aan die instelling werkzaam. Daar de minister zich vereenigde met de rap porten van het jongste bestuurslid, mr. Van Buyl, moet de homogeniteit in het .bestuurscollege, die toch al te wenschen liet, opnieuw cirnslig geleien hebben, aldus meent het „Volk". Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Juni, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.5 te Horta. Laagste barometerstand 750.2 te Dresden. Verwachting tot den volgenden dagaan vankelijk zwakke uiteenloopende later toenemende oostelijke tot noordelijken wind, eerst zware, later afnemende bewolking, aanvaukelijk nog kans op regen, iets warmer. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie- Vergaderingen Commissie toezicht Lager Onderwys. B. en W. schrijven aan den Raad d d. 22 April 1.1. Wij hebben de eer hierbij weder ter tafel te brengen het adres van de afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzer--, om te bepalen, dat de vergaderingen der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs in het openbaar zullen worden gehouden. Op bovenbedoeld adres ontvingen wij van de betrokken Commissie een schrijven, waarvan de inhoud luidt als volgt: »Onder de verplichting, die de wet de plaatse lijke Com missiën van toezicht oplegt (art. 97) komt in de laatste zinsnede voor(de plaatselijke commissiën) «beijveren zich den bloei van het onderwijs naar behooren te behartigen." „De vraag, hoe de plaatselijke Commissie «den bloei van het onderwijs naar behooren kan be hartigen," is echter geheel van feitelijken aard, en hare beantwoording is van omstandigheden, te beoordeelen door die Commissie zelve, afhan kelijk" M. v. B. Z. 16 April 1880. De Commissie van toezicht op het Lager On derwijs in Uwe gemeente heeft zich, teneinde bovengemeld doel te bereiken, op het volgend standpunt gesteld le. beschouwd zij zich als adviseerend lichaam, dat zich steeds ter beschikking heeft te houden van B. en W., en van den Raad der Gemeente 2e. richt zij hare bezoeken op de scholen zoo in, dat de rapporten, op elk harer vergaderingen over die bezoeken uitgebracht, aan het einde van het schooljaar een vrij volledig beeld geven van de wijze, waarop aan de verschillende scholen wordt gewerkt. De adviezen aan B. en W. worden niet uitge b'acht, dan nadat door een Commissie van prae- advies de betrekkelijke zaak grondig is bestudeerd. Dit praeadvies circuleert bij de leden en daarna eerst wordt de zaak in de volle vergadering be sproken. De adviezen nu, uitgebracht aan het College van B. en W., een College welks vergaderingen ook niet publiek zijn, wenscht de Commissie in geen geval in het openbaar te behandelen: le. omdat het al te zonderling zou zijn, indien het College van B. en W., dat het advies vraagt, dit uit de couranten zou vernemen, gecommen- teerd misschien door hen, die er belang bij heb ben, dat het advies in een bepaalde richting wordt uitgebracht en die dus niet in staat zijn de zaak objectief te beschouwen. De Commissie acht zich overigens volkomen in staat advies uit te brengen zonder op haar beurt eerst het oordeel te vernemen van «de onderwij zers, die in deze adviezen belang stellen" of«van de steeds breeder wordende kringen" waarvan in het adres sprake is 2e. omdat bij de beraadslagingen over adviezen heel dikwijls persoonlijke kwesties te pas komen, die in geen geval voor openbare behandeling geschikt zijn; 3e. omdat de openhartige wijze, waarop thans ieder lid zijn meening zegt, overtuigd ais men is, dat de besprekinget geheim blijven zou verdwijnen, en sommige leden hun meening liever voor zich zouden houden, dan gevaar te loopen, door een of ander schrijflustig belangstellende"' in een ingezonden stuk onder handen te worden genomen. En hieronder zou de zakelijkheid, waar door onze discussies zich steeds kenmerken ten zeerste lyden. Een gevolg, waarmede onze Commissie zich wel niet heeft in te laten, maar waarop zij U.E.A. toch wil wijzen voor 't geval er mocht besloten worden «openbaarheid onzer vergaderingen regle mentair voor te schrijven" zal zijn dat binnenkort andere belangstellenden en andere steeds breeder wordende kringen openbaarheid zullen gaan eischen van alle andere Commissiën, die den Raad van advies kunnen dienen. Wat nu het rapport der schoolbezoeken betreft, dit geschiedt op de volgende wyze Wanneer een lid onzer Commissie bij zijn be zoek aan een school iets heeft opgemerkt, dat hem verkeerd voorkomt, geeft hij hiervan kennis aan het Hoofd der School, dat op zijn beurt van de gemaakte opmerking den onderwijzer in ken nis stelt. Op de vergaderingen onzer Commissie wordt die opmerking medegedeeld en hiervan wordt door den Secretaris aanteekening gehouden in de notulen. Maar niet alleen het verkeerde, dat wordt opgemerkt, ook het goede wordt ge rapporteerd en zoo is onze Commissie steeds in staat, wanneer dit gevraagd wordt, of wanneer dit noodig mocht blijken van de meeste onder wijzers vooral van hen, die hier langen tijd werkzaam zijn een vrij nauwkeurig beeld te geven. (Dat deze manier van doen zijn nut heeft, is gebleken toen het Hoofdbestuur van den Bond' van N. O. zich meende te moeten bemoeien met de niet-herbenoeming van een Plaatsvervangend Hoofd, en de Voorzitter onzer .Commissie den heeren een lijst van feiten kon toonen, zoo spre kend, dat de leden van het Hoofdbestuur het nutteloos achtten, verder op de zaak in te gaan. Een voordeel van deze wijze van handelen is o.a. dat de Wethouder van Onderwijs, die onze vergaderingen steeds bijwoont, uitstekend op de hoogte blijft omtrent het onderwijzend personeel. Niettegenstaande Z.E.A. zelf zooveel mogelijk de scholen bezoekt, kan hij de onderwijzers niet zoo leeren kennen als de elf leden onzer Commissie, die uren en soms heele schooltijden in een klas doorbrengen, wanneer hun dit gewenscht voor komt. Wat er evenwel ook over een onderwijzer ge rapporteerd wordt, het blijft tusschen dien onder wijzer, het hoofd der school en de Commissie. En nu wil het ons voorkomen, dat het beslist tegen het belang van het onderwijs en de onder wijzers zou zijn, wanneer de leden onzer Com missie genoodzaakt zouden zijn, bun op- en aan merkingen in 't publiek te maken. Misschien ook zouden zij allerlei omschrijvingen en euphemisti- sche uitdrukkingen zoeken om de werkelijke fout in den arbeid van sommige onderwijzers aan te duiden, iets, waardoor de rapporten een groot deel van het nuttig effect, dat zij thans sorteeren, zouden missen. Unaniem was onze Commissie er tegen, dat deze beide onderdeelen onzer vergadering publiek zouden zijn. Wel is de wenschelijkheid uitgespro ken, dat de onderwijzers zouden worden uitge noodigd, wanneer in de Commissie onderwerpen van algemeenen aard zooals bijvoorbeeld in t vorige zittingsjaar «de Beroepskeuze behan- deld worden." De meerderheid van ons College kan zich ge- heel vereenigen met de zienswijze der Commissie. Wij meenen U te moeten voorstellen afwijzend te beschikken op het verzoek van de afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandsche On derwijzers. Fotografie—Kamman. Zooals uit de geplaatste advertentie bleek, is het atelier voor moderne fotografie van den heer Joh. Kamomn verplaatst van Dam 46 naar Lange Kerkstraat 70, waar 't in het pand, vroeger be woond door den heer Tak, is geïnstalleerd. Daartoe uitgenoodigd, namen wij in het nieuwe atelier heden een kijkje. Na het fraaie salon werd ons daar getoond de nette wachtkamer, waar de wachtenden zich aangenaam bezig kunnen hou den met het bezichtigen van tal van portretten in verschillende genres en procédées. Daarna zagen wij het zeer doelmatig en net ingerichte atelier 10 a 5 M., waarin zeker op de meest gunstige wijze het licht valt, de groote factor bij het werk van den fotograaf. Met openslaande deuren uit komende in den tuin, geven atelier en tuin beiden gelegenheid op verschillende wijzen opnamen te doen, ook in den vorm van een interieur, waar voor al het noodige voorhanden is» De donkere kamer, het laboratorium en de retoucheer-inrich- ting zijn verder allen op de meest doeltreffende wijze ingericht. - De wijze waarop de fotogra- fiën hier ten slotte behandeld worden, is er alles zins op berekend haar van blijvende waarde te doen zijn. - De heer Kamman legt zich ook vooral toe op het maken van ets-fotografiën en het verwerken van echt Engelsch platina. Dit nieuw ingerichte atelier kan zeker in allen deele de vergelijking met andere moderne foto grafie-ateliers doorstaan. Hier wordt gelegenheid gegeven op de meest gemakkelijke en° minst omslachtige wijze portretten te laten maken. Waar de heer Kamman alles in 't werk gesteld heeft om zijn atelier aan de veelzijdige eischen des tijds te doen beantwoorden, mag hij zeker het beste succes op zijn ijvervol pogen verwachten. Programma van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, waarn. dir. de heer H. H. van Vleuten, Woensdagavond 8 ure op de Broersvest te geven 1. Weiber marsch Fr. Lehar. 2. Ouverture Banditenstreiche, von Suppé. 3. Luxemburg Walzer (arr. H. H. van Vleuten), Fr. Lehar. 4. Andreas Hofer's Tod. musik, Illustration, W Popp. - 5. Wonnetraum' Gavotte, Sabathill. 6, Marsch. Het Bestuur van de Schied. Zwem- club heeft zich met een adres tot den Gemeente raad gewend, verzoekende hen op de Zondagen des middags van 12£, de gemeentelijke zwem inrichting tegen nader overeen te komen voor waarden in huur af te staan, zooals thans kunnen de leden van S. Z. C. niet allen aan de oefeningen deelnemen, zoodat indien het verzoek wordt toe gestaan, de zwemsport voor de leden in het al gemeen meer nut zal kunnen afwerpen. Hie,1 idein-lo'ehtiend omstreeics 8 ure had de, meesterknecht A. T. Broek,neijei, werkzaam m de branderij van dei firma Bi. A. J. Wittkampif aan de Westerkade, boek Nassau straat, toen hij op. die stelling' qen raam wilde openstooten, het ongeluk te vallen. De man heeft daarbij den rechterpols gebroken en het hoofd wij ernstig verwond. Nadat de meesterknecht Jos. Hulhoven «at leen naburige branderij den verwonde voor- loopig had verbanden, ging hij geneeskundige hulp voar hem iinroeplein. Inmiddels werd Broiekmeijer per rijtuig' naar zijne woning aan dien Singled alhier gebracht. te Schiedf>m: Woensdag 10 Juni 5.15 v.m5.50 n.m., UIT DELFT. Gisteravond is de 82 jarige D. Thoen, schipper te Loosduinen, op het rangeerterrein van de J. S. M. te Delft beklemd geraakt tusschen een goederenwagen en een stootblok. De man was onmiddelijk dood; hij laat een weduwe met een kind achter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2