8iateB-€ta&eraaL Spfslaï S C a P e r ^tads- en Gewestelijk Nieuws» Circus 4LTH0FF Verzuimt niet de aankomst van den Grooten Extra-Trein van Zaterdag-morgen 5.15 te gaan zien. Duizenden toeschouwers woon den deze aankomst door geheel Nederland bij. aan het D. P.-station te Rotterdam aangekomen. Ka aankomst te Rotterdam rial plains. Joseph, die vergezeld is van eenige piateirs, een autotocht door Rotterdam maken, waarna hij hat >ud-ge micentieraadslirl, den heer F. van Beers, aan de .VI:; thanesscirlaan de lunch zal worden gebruikt. Om 2 uur zal met een boot van den Haven dienst een tocht worden gemaakt door de havens, waarbij en waarna verschillende fabrieken en han- 1 clsinncfc(ingen zullen worden bezichtigd. Die afvaart hoelft plaats vanaf den aanleg tfciger van d» zeil- en roeivereenigïiig „de Maas". C-Vlsb.) Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Naar men uit Den Haag meldt, heeft H. M. de Koningin het voornemen om in den loop der maand September het officieel bezoek aan de hoofdstad te brengen. Bouw van een linieschip. De minister van marine heeft in de commissie benoemd om praedvies uit te brengen betreffende de keuze uit een aantal projecten voor den bouw van een linieschap voor de Koninklijke marine, hierbij alleen rekening houdende met de militaire waarde der projectenkapitein ter zee G. L. Goedhart als lid en voorzitter F. L. Rambonnet, geplaatst in de directie der mariDe te Amsterdam kapitein-luitenant ter zee C. Fock, geplaatst in de directie der marine te Hellevoetsluis, luitenants ter zee le klasse K. F. Sluijs, commandant van H. M. Medusa, J. A. Bland van den Berg, in de commissie te Amsterdam, en L. J. Quant, geplaatst bij het koninklijk Instituut voor de marine, als leden- (Hbld.) Pestbestrigding. Dezer dagen verzond het hoofdbestuur van de Nederlandsche Verplegersvereeniging een schrijven waarin het hoofdbestuur zijn leedwezen er over uitdrukt dat tot heden met het oog op de pest- bestrijding nog geen verplegers voor Indie- werden uitgezonden. Het hoofdbestuur meent, dat aan een schare Jonge mannen, die geneigd zijn, hun beste krach ten aan de lijdenden te wyden, tekort wordt gedaan, te meer, daarin den Boerenoorlog en vooral in den Balkanoorlog is gebleken, dat juist een goed verpleger onmisbaar is. Dat niet alleen het hoofdbestuur aldus oordeelt, bewijst het gezegde van enkele doctoren, zitting hebbende in het Roode-Kruiscomité, die meenden, dat juist de verpleger, in plaats van de verpleeg ster op zijn plaats was. In verband hiermede hadden de verplegers A. FHenken, in zijn hoedanigheid van vice-voor- zitter van het hoofdbestuur en W. H. Stuit, se cretaris van de afd. den Haag-Loosduinen een onderhoud met den minister van Koloniën, die volgens mededeeling van de beide bestuursleden hun de verzekering gaf, dat zoo er verplegers noodig waren, in de eerste plaats de Ned. Verpl.- vakvereeniging zal worden aangeschreven. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, 'igt het vooralsnog niet in het voornemen der rogeering om, behalve artsen, ook verplegend of ander personeel ten dienste der pestbestrijding, naai Nederl.-Indië uit te zenden, zoodat verzoeken daartoe achterwege kunnen blijven. TWEEDE KAMff.ft Zitting van Donderdag 11 Juni. De artikelsgewijze behandeling van de Boot- werkerswet wurdt voortgezet. Aan de orde is artikel 10, bepalende, dat Zon- dugsarbeid tusschen Zaterdag 12 u. n.m. en Maan dag u. v.m. niet dan met bijzondere vergunning mag worden verricht en op de daarbij gestelde1 voorwaarden, welke vergunning door den minister voor een heel jaar kan worden verleend voor alle of voor sommige werkzaamheden aan bepaald aaogewezen zeeschepen of voor bepaalde werk zaamheden aan de zeeschepen,''die voor het ver nemen van die werkzaamheden van een bepaalde inneming gebruik maken. Overigens kan slechts vergunning worden verleend voor ieder bijzonder geval door de autoriteiten, wanneer bijzondere omstandigheden den arbeid op Zondag noodzake lijk maken. De heer Van der Voort van Zijp en de heer Spiekman hebben beiden een amendement voor- gesteld, om ten deze het ontwerp Talma te her stellen, dat verhoogd Zondagsloon voorschreef De heer v d. V o o r t v. Z ij p verdedigt zijn amendement, dat de bedoeling heeft den Zondags- arbeid te beperken. Hij zegt o.rn., dat overal blijkt, dat er tusschen minimum-loon voor Zondagsarbeid en den omvang van den Zondagsarbeid onmiddellijk terband is De heer Duymaervan Twist verdedigt een amendement om de vergunning voor Zon dagsarbeid alleen te doen geven voor elk bijzonder geval door het districtshoofd of door een ambte naar, aangewezen door den minister. De heer Eerdmans merkt op, dat de ker kelijke partijen nooit hebben getracht bij dit wetsontwerp Gods woord te vol|en. Ve der da men h.er de zonde van den Zondagsarbeid' wil gaan reglementeeren. Spieker is tegen het amendement. Er bestaat in de praktijk nu reeds een hooger Zondagsloon; gaat men het bij de wet buitensporig hoog ma- keu dan komt de werkman in de verleiding, het lï h0°,lnnte np eD' dat Zondagsarbeid noodig is. De heel De Geer bestrijdt de practische be zwaren van den heer Eerdmans en ontken® dat het bepalen van een hooger Zondagsloon princi- Hot ,l t VaQ wette)«k minimumloon is. mi;? zoodanige wijz.gmg in het amende- mem voor, dat er gezegd wordt, dat het Zon dagsloon een zeker percentage hooger zal moeten zijn dan het gewone loon. De heer Roodenburg kan zich aansluiten bij het niet-theologische deel van de rede van den heer Eerdmans. De heer Spiekman vreest, dat er een theo- logisch-pofitiek debat zal worden gevoerd, waarvan de havenarbeiders de slachtoffers zouden kunnen worden. Hij merkt verder op, dat er een verhoogd loon wordt voorgeschreven, volstrekt niet een minimum loon wordt vastgesteld. Het amendement De Geer bestrijdt hij. De schrapping van de laatste alinea (collectief contract) door den heer Van der Voort van Zijp komt hem ongemotiveerd voor. De heer Scheurer bestrijdt de rede van den heer Eerdmans. De heer Rutgers verdedigt de schrapping van de alinea omtrent het collectieve arbeidscon tract. De heer Brum meikamp bespreekt de theologische opmerkingen van den heer Eerdmans. De anti-revolutionairen leiden hun Zondagsbegin selen niet af van het Oude Testament, maar van het Nieuwe Testament, d.w.z. ten aanzien van de vraag, wat al, dan niet geoorloofd is op den Sab bat te doen. Het voorschrift van het houden van den Sabbat staat in het Oude Testament en ook dat volgt men. De heer Van Raalte bestrijdt het amende ment als onnoodig en principieel op twee wijzen bedenkelijk. De heer De Savornin Lobman meent, dat de heer Eerdmans de gelegenheid van dit artikel heeft aangegrepen om den anti rev. en chr.-hist. eenige onaangenaamheden te zeggen. Spr. sluit zich aan bij den heer De Geer en erkent, dat de door dien spreker voorgestelde wijziging (percentsgewijze verhooging van Zon dagsloon) noodig is. Het geldt hier een publiek rechtelijke zaaklaat de werkgever Zondags arbeiden, dan legt de Staat hem daarvoor een hooger loon op. Met het amendement-Duymaer van Twist kan spr. niet meegaan in het belan°- van het internationaal verkeer. De heer Dri on sluit zich aan bij den heer De Geer en wijst er op, dat in Australië de wettelijke loon bepalingen veelal worden ontdoken. De goede arbeiders en werkgevers ondervinden daarvan de nadeelen en de industrie breidt zich slechts matig uit. De minister van landbouw, nijverheid en han del, de heer freub, zal zich niet mengen inde theologische debatten hij wil geen olie werpen in het theologisch vuur. Het amendement-Duymaer van I wist ontraadt spr. op dezelfde gronden als de heer Lohman, nl. dat het internationaal verkeer te zeer zou lijden. Werd het amendement aange- nomen, dan zouden de passagiers te Rotterdam en te Ylissingen de Engelsche boot mogen verlaten, doch zonder bagage. Ook zouden reizigers slechts zonder bagage kunnen vertrekken. Zelfs in Enge land laat men dergelijken arbeid toe. Ook kan men een vreemde boot, die kolen noodig heeft, Zondags geen kolen weigeren. Zelfs in Engeland maakt men voor de z g. bunkersta tions een uitzondering. an rechts wordt de minister herhaalde malen geïnterrumpeerd en elke interruptie wordt door hem opgevangen en beantwoord.) Tegen een percentsgewijze verhooging van loon voor Zondagsarbeid heeft spr. slechts iets minder bezwaar dan tegen 't amendement. Geleerd dooi de praktijk met de Speetwet, waar het dagloon werd verhoogd in verband met het loon voor nachtarbeid, heeft spr. tegen deze regeling bezwaar. Tegen de opneming van een minimumloon in de wet heeft spr. het bezwaar, dat dit loon door sommige, niet de beste werkgevers, als een standaardloon zal worden aangenomen. Neemt men een minimumloon in de wet op voor Zon dagsarbeid, dan zal uitbreiding van deze nieuwig heid volgen, en men zal zich er als een precedent op beroepen. Spr. heeft principieele bezwaren tegen het opnemen van loonbepalingen bij maat regelen van bestuur hij acht dat ook in het nadeel van de arbeiders. De Overheid toch kan niet meegaan met alle wijzigingen in den econo- mischen toestand. De amendementen zijn dus onaannemelijk. Defining wordt tot 'savonds verdaagd. Avondzitting. De Minister, zijn rede voortzettende, be toogt, dat voor de vaste arbeiders, die geregeld Zondagarbeid hebben te verrichten, een hooger Zondagsloon een wassen neus zal zijn, omdat bij de loonsbepaling op het extra loon zal worden gerekend En aan de losse arbeiders, die worden aangenomen, omdat er toevallig vele aan bederf onderhevige goederen aankomen, het extra-loon uit te betalen, maar niet aan de vaste, gaat al dadelijk met moeilykhedeo gepaard. Voorts zet de Minister uiteen, welke moeilijk heden er aan verbonden zijn, om voor de ver schillende soorten booten verschillende percentages en voor de verschillende havens verschillende be palingen op te nemen. Doet men het niet, dan is men voor den een te hoog, voor den ander te laag. Doet men het wel, hoe zal de desbetref fende maatregel van bestuur er dan moeten uit zien Hoe wil eenig minister daarvoor de ver antwoordelijkheid op zich nemen, hoeveel inlich tingen hij ook krijgt? De heer Schaper legt het wel wat dik op. De Minister: Ik leg het er volstrekt niet dik op. Is het dan soms niet waar, dat het in lerneuzen anders is dan te Rotterdam? Voorts bestrijdt de Minister de meening van den heer v d. Voort z. Zijp, dat de vaststelling van het Zondagsloon geen loonsbepaling is, maar seen zeer ondergeschikt deel van de loonregeling en dat de bereidverklaring om het hooger loon te betalen een b e w ij s is, dat het werk zeer noodig is. De^ opvatting van den heer Lohmam, dat geen «loon wordt betaald, maar eenvoudig een extra bedrag als voorwaarde voor de toestemming is naar de Min. betoogt, een zeer gevaarlijke, daar' hierdoor, naar hij nader uiteenzet, de deur wagen wijd opengezet wordt voor allerlei willekeur, ook voor den meest conscientieusen ambtenaar. Ook zou de Minister geheel afhankelijk worden van de Havencommissies, wanneer hij een algemeenen bestuursmaatregel moest onderteekenen, waarin de zaak meer en détail was geregeld. ?e u Minister eindigt met te herhalen, dat hij t desbetreffende amendement onaannemelijk acht. De heer Nierstrasz bestrijdt nader het amendement en wyst als voorbeeld op zijn eigen maatschappij, waarbij den menschen een mini mum is gegarandeerd werk of geen werk. Het gevolg van gedwongen Zondagloon-verliooging zal zijn, dat dit minimum verlaagd wordt en dat het loon ook lager wordt voor hen, die geen Zondagsarbeid verrichten. De doorvoer van goederen op Zaterdag naar ons land zal verminderen, als zij op Zondag blijven liggen. Do heer v. d. Voort v. Z ij p repliceerend, verdedigt zich nader tegen den Dmislukten theo logischen aanval van den heer Eerdmans". Spr. zegt, dat de voorstanders van het amende ment zeer goed de internationale moelijkheden inzien, maar dat die zeker overdreven worden. Met den heer Duymaer van Twist stelt hij de volgende motie voor DDe Kamer, van oordeel, dat een regeling tot stand dient te komen voor het internationaal goederenvervoer, waardoor de Zondagsrust ook in onze ha-vens kan worden gehandhaafd, gaat over tot de orde van den dag". Lij brengt de door den heer de Geer in over weging gegeven wijziging in zijn amendement aan, n.l. om in plaats van verhoogd loon" te spreken van Dnaar evenredigheid verhoogd loon". Op voorstel van den Voorzitter zal de motie op nader te bepalen dag worden behan deld. De heer Schaper repliceerend verwijt den Minister, dat hij vanmiddag de Kamer heelt bang willen maken met den ouden boemaD, de socia listische consequentiën" en bestrijdt voorts 's Mi nisters reden van hedenavond en enkele andere sprekers. Spr. geeft ten slotte in overweging, in elke haven het Zondagsloon te doen bepalen door een commissie, bestaande uit werkgevers, werknemers eu een onpartijdig voorzitter. De heer Eerdmans blijft in het geven van een premie een lokaas zien voor het verrichten van arbeid op Zondag. De heer D u y m a e r v a.n T w i s t, die in den aanvang herhaaldelijk door gelach in de Kamer onverstaanbaar is, protesteert tegen de voorstel ling van den heer Eerdmans, dat hij, spreker, het kwaad zou willen reglementeeren, en zegt, dat de heer Eerdmans insinuatiën heeft geuit. De Voorzitter acht het met toelaatbaar dit te zeggen. De heer Van Twist verzoekt dan verder verschoond te blijven van verdere vriendelijkheden van den heer Eerdmans. Teneinde ook de stoomvaartlijnen onder zijn amendement te doen vallen, vervangt spr. de woorden buitengewone omstandigheden" (als vereischte voor de toestemming tot Zondagsarbeid) in «dringende reden van buitengewonen aard De heer S a n n e s ontkent, dat aanneming van het amendement de kwestie van het minimum loon beslist. De bijzondere omstandigheden maken het mogelijk, de verhoogde betaling voor Zondags arbeid in te voeren. Verschillende andere sprekers repliceeren nog. De Voorzitter meent, dat de door den heer Van Twist in diens amendement aangebrachte wijziging zoo moet worden opgevat, dat de toe- voeging van een nieuwe alinea vervalt, en ver vangen wordt door een amendement, dat slechts een paar woorden verandert in den tekst van het ontwerp. De heer Lohman bestrijdt ook zijnerzijds de rede van den minister en handhaaft zijn eigen opvatting omtrent loon als een zaak uitsluitend tusschen partijen, terwijl wat de overheid daarbij vordert in strikten zin- geen loon is. Trots de aannemelijk verklaring van den minister zal spr. vóór het amendement stemmen. Blijft dan de heele zaak ongeregeld, dan komt er wellicht later een gelegenheid, om een goede regeling te maken. De minister van 1 a n d b o u w, de heer Treub, acht, dat het gewijzigde amendement- Duymaer van Twist het ontwerp weinig veran dert en neemt het daarom over. Hij handhaaft zijn bezwaren tegen het amendement-Spiekman én acht het amendement-v. d. Voort v. Zijp niet verbeterd. Om de wet niet in gevaar te brengen, trekt*de heer Schaper, namens den heer Spiekman, diens, amendement in, wat eenige wederzijdsche opmer-' kingen tusschen de heeren Rutgers, Schaper en Duymaer van Twist ten gevolge heeft. Over het amendement-v. d. Voort v. Zijp zal morgen vóór de pauze worden gestemd. (adv.) Weerbericht. Telegrafisch berichtnaar waarnemingen, verricbl in den morgen van 12 Juni, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.3 te Horta. Laagste barometerstand 756.4 te Medaix en Perpignan. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen, noordelijken tot oostelijken wind, half tot licht bewolkt, waarschijnlijk warm, droog weer, behoudens kans op onweer. Aan den Maaskant. Den Raad wordt een voorstel door B. en W. aangeboden tot verhuring aan de heeren Goossens en Van Rossum, voor den tijd van 20 jaren van een terrein van 6 X 24 M. aan de Maaskade tegen den prijs van 65 cent per M., dienende tot oprichting van tanks. De ontwerp-overeenkomst luidt als volgt: Burgemeester en Wethouders te machtigen aan de heeren Goossens en Van Rossum of liun last gevers te verhuren een strook grond aan de Maas kade lang 60 ep diep 24 Meter, ten Noorden be grensd door het perceel Sectie A no. 145 en waarvan de overige grenzen nader door den Directeur van Gemeentewerken zullen worden aangegeven, mits in de voorwaarden van ver huring zullen worden opgenomen bepalingen van de volgende strekking. 1. De huur wordt aangegaan voor een tijdvak van 20 jaren, ingaande den De huurder heett het recht, mits zich verkla- ïende een jaar voor den afloop van den huurtijd, den huurtermijn met 20 jaren te verlengen. 2. Als huurprijs zal worden betaald eene som van vijf en zestig cent (f0 65) per M-. per jaar, te voldoen in halfjaarJijksche termijnen, telkens direct na afloop van zoodanig tijdvak, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger in het Raadhuis. Bij nalatigheid in de betaling der huursom op de vervaldagen, zal de huurder, zonder dat eeni ge ingebrekestelling zal zijn vereischt, over den tijd, gedurende welke hij in die betaling nalatig zal zijn geweest, een boete verbeuren ten betjra- ge van 5% 's jaars der achterstallig gebleven som. Indien de nalatigheid langer dan zes maanden voortduurt, kunnen Burgemeester en Wethouders de huur vervallen verklaren, zonder eenige nadere ingebrekestelling, mits van het voornemen daartoe aan den huurder-minstens een maand te voren bij aangeteekenden brief kennis gevende, met dien verstande echter, dat, indien in den loop dier maand de huurder alsnog de achterstallige huur en boete betaalt, de vervallenverklaring niet in werking treedt. Gelijk vervallenverklaring kan geschieden, in dien een der overige voorwaarden niet wordt nageleefd. Komt de huur te vervallen, zoo gaan alle op den grond gestichte gebouwen en inrichtingen zonder schadevergoeding aan den gemeente over, overminderd de bevoegdheid der Gemeente om' in dit geval daarenboven schadevergoedig te vorderen. Wanneer gebruik gemaakt wordt van het recht de huur te verlengen, zal de prijs voor het tweede tijdvak van 20 jaren, zoo partijen niet in over stemming komen, worden bepaald door drie des kundigen, waarvan ieder der partijen het recht heeft er een te benoemen en de derde door de benoemde deskundigen wordt aangewezen. Blijft een der partijen meer dan een maand na uitnoodiging van de wederpartij in gebreke een deskundige te stellen, of kunnen de twee gestelde deskundigen, ten aanzien van de keus van den derden deskundige niet tot overeenstemming ko men, dan worden de ontbrekende deskundigen op verzoek van de meest gereede partij, door de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam be noemd, de tegenpartij behoorlijk opgeroepen zijnde. 3. De huurder heeft de bevoegdheid op het gehuurde tanks tot berging van melasse en de voor zijn bedrijf noodige gebouwtjes te plaatsen en behoudens de rechten van derden, onder het plaveisel leidingen te leggen van de tanks naar de Maas, mits tegen betaling van de rechten op het hebben van werken op gemeentegrond, en beding dat aanleg en onderhoud zullen geschieden overeenkomstig de aan wijzigingen door of vanwege het Gemeentebestuur. De gemeente zal de vóór liggende kade niet aan anderen als vaste ligplaats in gebruik geven, al vorens die den huurder schriftelijk te hebben'aan geboden tegen een prijs, die het alsdan geldend Rotterdamsche tarief van Kadegeld niet te boven zal gaan. 4. Het terrein zal door den huurder ten ge- noege van Burgemeester en Wethouders, van den openbaren weg en de terreinen, der gemeente moeten worden afgescheiden en te allen tijden afgescheiden gehouden. 5. Behoudens de bevoegdheid om de huur over te dragen aan de N. V. «Spiritusfabriek Astra" te Amsterdam,mag de huurder deze zonder deze schrif telijke toestemmmg van Burgemeester en Wet houders, geheel of gedeeltelijk aan anderen worden overgedragen, noch onder eenigeriei vorm het gehuurde aan anderen in gebruik gegeven. 6. Bij het eindigen der huur zal de huurder het terrein, ontdaan van alle daarop gemaakte inrichtingen, voor zoover die niet het eigendom der Gemeente zijn, ter beschikking der gemeente hebben te stellen. Bjj gebreke van tijdige weg neming binnen eene maand na het eindigen du- huur, zullen die inrichtingen aan de gemeente vervallen. 7. De kosten, op.de huurovereenkomst of op de eventueele verlenging daarvan vallende, zijn voor rekening van den huurder en moeten op de eerste vordering worden voldaan. Burgerlijk Armbestuur. De behandeling van de herziening van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur werd in de vorige Raadszitting aangehouden. Thans heeft de heer P. de Bruin eenige amen- dementen ingediend, welke in de «Bijlagen" zijn opgenomen. Voorgesteld wordt o.a. Opname der bedienden van het Burg. Armbe stuur in de pensioenregeling voor Gemeente- ambtenaren. Opname van oude lieden in een gesticht alleen te doen geschieden met hun vrijen wil. Aan art. 6 toe te voegen «Alle klachten ov$r behandeling of bediening der ondersteunden, mits schriftelijk ingediend worden door of vanwege het Burgerljjk Arm be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2