Vijf Liter Limonade voor 35 ets. Een greep! Wasclimacliiiies iüDrii „VELO". Fundeering Glas TOctT N. J. DE BRUIJN, WATTEN Ilaxj Slechts 12% cent Hoogstraat Hoogstraat 182, Ad vertentiën. Citroen, Frambozen, Ananas, Sinaasappel, Grenadine. W. VERMEULEN, Kipstraat 42, Rotterdam. (met 2 jaar garantie) zijn beslist de beste Velo Wasehmaehine-Mij, Let op het merk Chemisch Reinigen en Verven '^0% Rotterdam, TuiDflerstraat 93. H.H. BOUWERS. tegen natte muren JAN VAN KATWIJK. is mijn fijne Grasboter, Extra versche EIEREN, Zeer iijne oude Zoete Kaas, Broers vest 81. hiKï'Chen drie inbrekers en den bewoner; de laat ste had de dieven bij hun werk overvallen, hij maakte van zijn revolver gebruik, waardoor een der dieven doiodelijk getroffen werd; men bracht hem naar de Charité' over; de tweede dief kon gearresteerd worden, terwijl de derde er in slaag de te ontkomen. I assorting vaneen tunnei.1. Reuter meldt uit Nice: Een aardverschuiving' was ojorzaak, dat leen gedeelte der stutten van de in aanbouw zijnde Montflrazziaul u nn.e I ineenstortte. Iwaalf d|Opdem en 7 gewonden werden reeds1 onder de pUinhooipein vandaan gehaald. Het Pan,aim akanala.l. Het stoomschip ,.3an ta Clara", van de Pacific Atlantic Steamship Com pany, is met feupieesi die| Mirafloittes- en Pedro Miguel- s lui zen geiplassleewd. De „Santa, Clara" is het ev-r ste groiote sdiilp oenen particuliere maatschappij, dat van bet Panamakanaal gebruik maakt. Vierhion derd mijnwerkers veronge luk t. Uit Victoria (Rritslclh Columbia), meldt Reu ter. Van de 600 mijnwerkers, die zich tijdens de ontploffing in de Crowsnestmijn te Hillciest be vonden, zijn slechts 200 gered. Alle hoop, om ook de overigen te kunnen redden, is opgegeven. Vijf tig lijken zijn reeds naar boven gebracht. IJit Calgary zijn met speciale treinen readingsbrigaues naar het tooneel van de ramp gezonden. Vorstelijk legaat. De re Sart Louis over leden spoorweg;-magnaat -Tames Cainpr.e!, heelt, zijn g'eheele vermogen Van 40 millioea dollar aan de universiteit tel San Lorris vermaakt tot het op richten van een meaisch Instituut en een hos pitaal. Spoorwegongeluk. Donderd agavon u is ongeveer anderhalve mijl ten Noorden van C'arr bridge in Inverness shice, het hoogste punt van het Schotsche hoogland, een ernstig spoorweg ongeluk gebeurd. Toen de sneltrein Perth-Inverness een hrug over de Dulnan passeerde ontspoorde plotseling de kolenwagen; twee personenwagens werden meegesleurd, en een er van stortte in de rivier. Volgens een ander bericht zou de brug onder dien last van den tot stilstand gekomen trein, bezweken zijn. De rivier was door de hevige regenbuien sterk gezwollen, terwijl de pijlers, door het water ondermijnd waren. De in de rivier gevallen wagen werd geheel vernield, terwijl de passagiers door den stroom werden micdegesleurd. Tot dusverre zijn drie lijken geborgen, en worden nog twaalf a vijftien personen vermist. Het huis van Caïphas te.rugg.e.von-| den? Door de opgravingen in en om Jerusalem zijn reeds eenige traditioneele gegevens te niet gedaan, doch ook andere oude tradies in eere hersteld. De heilige stad der Christenheid toch is meer dan eenige andere stad herhaaldelijk verwloest en verbrand, weer opgebouwd en ver sterkt, het bebouwde oppervlak der stad wis selde telkens door inkrimping en uitbouwing, zoodat de heugenis aan eenige heilige plaatsen van secundair belang gemakkelijk verdwijnen kon, om later in rustige tijden weer te her leven, doch met afwijking van de juiste plaats. Zoo wees men jaren achtereen ,op de oos telijke helling van den berg Sion op een kleine grot, waarin, volgens de overlevering, de apos tel Petrus zich zou hebben teruggetrokken, toen de blik van den lijdenden Jesus hem op het hanengekraai aan zijn droevigen val herinner de en tot tranen van berouw bewoog. Er zou ook boven die grot eene kerk gestaan hebben genaamd St. Petrus in Gallicantu, welke kerk in de 14e eeuw zou verwoest zijn. In het jaar 1882 wist de graaf De Piel- 1 a t deze grot met den omliggenden grond door aankoop in bezit te krijgen. Deze droeg daarna zijn eigendom over aan de Paters Ast. somptionisten, die in 1889 hun eerste naspo ringen -op die plaats begonnen. Men vond in de aangewezen grot geen en kei spoor van vroegere vereering en ook van een kerk boven de plaats der grot was geen spoor te ontekken. Toch spraken de reisbe schrijvingen der oudste pelgrims duidelijk van een Sint Petrus-kerk ter plaatse, waar hij na zijine verloochening van Jesus weende; ook wees men daar de plaats, waar eenmaal het huis van Caïphas stond. Later, toen de laatste kruisvaarders overwonnen waren, wees men meerdere andere plaatsen aan, waar Petrus zou geweend hebben, terwijl ook het huis van Caïphas ergens anders gelocaliseerd werd. Toen de eerste onderzoekingen rondom de zoogenaamde grot der tranen van St. Petrus tot geenerlei resultaat leidden, werden de op gravingen behoedzaam naar noordelijjke rich ting voortgezet, totdat men sluitte op een grot met mozaïek belegd en gesierd' met een kruis. De opgravingen moesten langzaam en met. over leg geschieden, zoodat eerst thans de bekende oudheidkundige Assomptionist pater G er mer it urand zijne resultaten kan bekend maken. In de oudste tijden diende de onderzochte plaats tot begraafplaats, wat evenwel een einde nam door den stadsuitbouw onder Herodes den Groote. Dan wordt er op dezelfde plaats een deftig Joodsch huis gebouwd, dat later (waar schijnlijk onder Titus) geheel verwoest werd, In de 5e eeuw' werd een Byzantijnsohe kerk met klooster gebouwd, welke meermalen ver woest, en herouwd of hernieuwd werd, doch in de 14e eeuw voor goed verdween. Nog later verrees een gewoon Arabisch huis, dat verdwenen is, zoodat de plaats thans bezet is met eenige magere olijfboomen. Voor hem, die de lotgevallen der stad Jerusalem kent, heeft deze lotsverwisseling niets bevreemdends. Binnen de muren der Byzantijmsche kerk werd de grot gevonden, die beantwoordde aan de beschrijvingen der oudste pelgrims, zoodat wij daar allerwaarschijnlijkst de plaats hebben te zoeken, waar St. Petrus, volgens de^ over levering, weende. Van de kerk is weinig be waard, slechts eenige basementen, wat mozaïek en eenige stukken van kapiteelen. Men moet weten, dat in het Oosten oude steenen gaarne gebruikt worden voor den bouw van nieuwe huizen. Daarenboven staan er in de nabijheid twee kalkovens, die de overgebleven stukken kalksteen verwerken. Men mag dus aannemen, dat dit oude heiligdom is de vroegere St. Petrus in Gallicantu. Onder de grondslagen der kerk bevindt zich het Joodsohe huis met, groote kelders, waarin verschillende munten gevonden werden uit den tijd van het Evangelie en van den eersten op stand. Ook werd een waardevol stel maten en gewichten gevonden, die wellicht, dienden als standaard voor den ijk. Dergelijke en meer andere zaken wijzen den bewoner des huizes als een officieel persoon aan. Een steenen plint droeg tot opschrift: leasjara hoéa korban, d.w.z. dit is de kopban (boete, offer) voor de overtreding. Volgens 2 (4) Kon. XII, 16, toch waren zulke offers voor de priesters, doch mochten niet in den Tempel gebracht worden; twee groote magazijnen in de nabijheid zullen voor dit, doel gediend hebben. Waarschijnlijk dus het paleis van Caïphas! Dij nader onderzoek bleek, dat de grot, wel ke de eerste Christengemeente vereerde, vroe ger eene gevangenis was geweest. Wat niet verwonderen kan, als men weet, dat de IIoo- gepriester het recht had om iemand in voor- loopige hechtenis te nemen. Dit is dan de plaats, waar, volgens Hand. V 19, de aposte len Petrus en Joannes gevangen hebben geze ten Zelfs de plaats, waar de gevangene ge- geeseld werd, meent men te kunnen aanwijzen. Zoo is dan waarschijnlijk de plaats terug gevonden, waar Petrus zijn Meester heeft ver loochend en zijn zonde heeft beweend, tevens de plaats, waar hij later .gevangen zat. Maar óók de plaats, waar onze Goddelijke Verlosser dien gruwzaamsten aller nachten heeft doorge bracht. De steenen spreken weer! Benoodigdheden om zelf 5 L. zui vere Limonade te maken, met rietjes gratis. uit de velen. Voor 19 gulden een splinter nieuw hoogarm hand naaimachine met vliegwiel, ook op wekelijksche afbetaling; oude naaimachines worden ingeruild, inrichting voor reparatie. Geen zonnewarmte kan U hinderen, wanneer U slechts een potje Sprutol bezit. De Zomer sproeten welke mochten ontstaan, verdwijnen beslist heel spoedig door de aanwending van SPRUTOL. In alle plaatsen verkrijgbaar bjj de goede drogisten. Te Schiedam bij KAPPELHOF HOVINGH, P. v. d. SMAN, Hoogstraat. a contant en op afbetaling. Op proef te bekomen en in werking te zien iederen WOENSDAG van 24 uur uitsluitend in het illiaai der SCHIEDAM Sfgp»» Wacht voor I minderwaardig namaak.j Grootste van prachtigste zijden toilet ten, gordijnen, tapijten, Heeren- en Dameskleeding enz., oordeelkundige - behandeling door vaklieden. /en modernste Warande A 7^/St0° wen?lec' 00 /AJ tnsche Wasch-en /otrijkimiehting.Bil- W lijke abonnementen, Keurige afwerking, Spoedige nllevering. /'felef. Int. 963, 983, 8409,6253. Agentschap: A. NIE8ERG, Hoogstraat no 3. tot zeer lug en prijs. per 5 pond 2</i> ct. korting. met waarborgmerk ra T7~. I 5 en 5i/2 ct. per 25 stuks 5 ct. korting. 12 et. per ons. Aanbevelend, Tel. 305. Bestrijdt met goed gevolg Rhumatiek, Bronchitis, Keel pijn, lendenpijn, Pijn in de zijde, Stijven nek en alle aandoeningen door koude veroorzaakt. In doozen van 75 ets en in doozen van 40 ets hij alle apothekers en drogisten. kost onze echte KA RNEMELKZEEP met het Anker. Een groot stuk Zeep voor we g geld. Men lette vooral op ons Gedeponeerd Fa brieksmerk „11 et Anker" en weigere onvoorwaardelijk alle goed- kooper aangeboden soorten. Alleen de echte KARNEMELKZEEP met het ANKER voldoet aan de verwachting. Een geregeld gebruik maakt de handen blank als sneeuw, het gelaat zacht als fluweel. GEBR8. DOBBELMANN, Zeepfabrikanten, Njjmegen. Verkrijgbaar aan de bekende Adressen. p. j. van m Velo laoEfl THERMOGENE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6