Staten-Generaal. Binnenland. btads- en Gewestelijk Nieuws. Paulus, een schrijven zal uitvaardig'en, waarin, naar aanleiding ran .de jongste revólutiormaiire woelingen in Italië, het ariseinersma'siuk be- bandeld wordt. De II. Vader zal in. lit stuk de betrekkingen besplrekcn van kapitaal en arbeid tol het Christendom en ook practisehe voor stellen doen tot verbetering1 van de arboids- en 1 eren s v oonvaarden der Italiaanse!* werklieden. TWEEDE KAMttR Zitting van Woensdag 24 Juni. De beraadslaging over het wetsontwerp tot wij- .ziging vnn de bepalingen nopens den wijnaccijns wordt voortgezet. De heer Ter Laan verdedigt zijn amende menten, strekkende tot het toe'staan van uitvoer (met restitutie van accijns) van wijn op fust bii een a.coholgehalte reeds van'12 pet., voor gebot- telden wijn van 8 pet., en het toepassen van de bepalingen nopens het verlengbaar crediet ook de wijn. Spr. wijst er op, dat de hoeveelheden, die wor den uitgevoerd, toch moeten worden gecontroleerd alleen zou er nog het nemen van een proef bij komen. Bovendien zou de schatkist belangrijke baten krijgen. Spr. wijst er op, dat in den brief van wijnhandelaren wordt gevraagd, dat de minis ter de amendementen niet onaannemelijk zal ver- klaren. Knoeierijen zullen na aanneming van sprekers amendement uit kunnen zijn, de provinciale wijn handelaren zullen er zeer door zijn gehaat, alleen het wijudrinkend publiek zal ietwat meer betalen. De minister van financiën, de heer B e r 111 n verklaart de amendementen voor onaannemelijk.' ny licht toe, waarom het amendement met be trekking tot het alcoholgehalte onuitvoer is. Spr. wijst op andere practische bezwaren en betoogt dat zij oovendien nog onvolledig zijn. De heer Ier Laan repliceert en handhaaft zijn amendementen. Spr. is er niet van overtuigd dat de bepalingen van den minister de fraude te keer gaan. Na nog eenige discussie wordt het amendement verworpen met 56 tegen 8 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen. De beraadslaging over de aauvullingsbegrootinc voor binnenlandsche zaken 1914 wordt hervat. De beer Bos klaagt er over, dat de raming voor de verbouwing van het krankzinnigenge sticht te Medembhk zoo belangrijk is overschre den. Hij vreest, dat Jbij een afzonderlijk bouw fonds voor binnenlandsche zaken in de gegeven omstandigheden de zuinigheid er onder zal lijden. De heer Helsdingen is teleurgesteld, dat bij die groote overschrijding geen geld is besteed voor gratificatie aan het verplegend personeel en de werklieden, die te laag bezoldigd zijn. De minister van binnenlandsche zaken zegt, dat de raming zorgvuldig is voor bereid, maar dat gedurende den bouw nieuwe eischen zijn gesteld en meer gebreken zijn geble ken. Hij geeft toe, dat de gebreken dadelijl aan de kamer hadden moeten worden meegedeeld. Maar het is geschied vdór spr. optrad en hij heeft maatregelen getroffen om herhaling te voor- komen. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp nopens over legging aan bet Hoog Militair Gerechtshof van de notulen van het verhandelde door de krijgs raden in raadkamer. Devoorzitter zegt, het amend.-Limburg cs. toelaatbaar te achten, al stelt het het tegenover gestelde voor van wat de regeering heeft inge diend, omdat de considerans dezelfde is. De heer Limburg verdedigt zijn amende ment, dat met den minister het conflict wil op lossen, maar de minister wil overlegging van de notulen het amendement niet. De minister kan tegen dit laatste geen bezwaar hebben, daar hij een voorstander is van geheele afschaffing van de approbatie. Bij de gewone rechtbanken zijn ook geen notulen van de raadkamer. De krijgs raden hebben zich te weinig rechters, te veel de ondergeschikte gevoeld van de hoogere colleges Een verbetering was de wet van 1912, waarmee het amendement wel, het voorstel van de regee- nng met in overeenstemming is. De procedure bij de krijgsraden kan anders zijn dan bij de andere rechtelijke colleges, maar niet wat buiten de procedure staat. De heer Duymaer van Twist vraagt verlof om den minister van oorlog te interpelle ren omtrent de bevordering van sergeanten-ma- joor-mstructeurs tot adjudanten-onderofficier. Na de pauze worden nog eenige wetsontwerpen aan de agenda toegevoegd. De heer Limburg zijn rede voorzettende zegt dat de minister ook geen wettelijke grond voor zijn opvatting heeft. Ook de inrichting van de notulen pleit voor spr 's opvatting. De bepa ling van den minister kan zeer in het nadeel zijn van den beklaagde en de minister zal bereiken dat de leden van de krijgsraden zoo weinig mo gelijk in raadkamer zullen zeggen. Het woord is aan den heer Tan Sasse van Y s s e 11, maar de heer B e u m e r zegt, dat hii wil spreken over de orde der behandeling. De voorzitter zegt, dat daarop is geant woord en de leden hadden toen over de toelaat baarheid kunnen spreken. Na eenige verdere discussie, waarbij devoor zitter zegt, dat de heer Beumer een motie van orde moet voorstellen, maar dat hij er tegen op zal ziju, stelt de heer Beumer met enkele andere leden een motie van orde voor, waarbij de Kamer zal beslissen dat over de toelaatbaarheid van het amendement nog gesproken moet worden. De heer Beumer wil de motie toelichten, waartegen de voorzitter zich verzet. De voorzitter laat stemmen waarbij blijkt dat de heer Rutgers niet gestemd heeft, hoe wel hij aanwezig is. Devoorzitter zegt, dat dit niet geoor- lootd is. De heer Rutgers acht de discussie niet ge sloten. De motie blijkt verworpen met 38—19 stemmen. De heer Sasse VanYsselt bestrijdt het amendement, dat hij niet toelaatbaar acht en dat nu voor de regeering onaannemelijk moet zijn. Het toezicht op de rechtpleging van de krijgs raden moet zoo volledig mogelijk zijn, zoolang het approbatiestelsel bestaat. De wet zegt, dat de stuk ken moeten worden uitgelegd en al kan er een dubium over astukken" zijn, dan moet de lagere rechter zich neerleggen bij een beslissing van de den hoogeren. De drie krijgsraden hebben zich daaraan niet gestoord. De heei an Doorn bestrijdt het amende ment-Limburg, zich in hoofdzaak aansluitende bij de bestrijding door den heer Sasse van Ysselt. De minister van justitie verdedigt het regeermgsontwerp. op grond, dat het geheel in overeenstemming is met het bestaande stelsel van approbatie, dat niet zoo gauw is af te schaffen, hoewel het ontwerp daartoe weldra zal worden ingediend. Het wegnemen van het conflict is echter urgent, De heer Limburg en de Mi nister repli- ceeren, waarna de heer v. Sasse van IJs- s e 11 mededeelt, dat de grootst mogelijke meer derheid van de commissie van rapporteurs zich tegen het amendement heeft verglaard. De Minister deelt mede, dat indien het amendement mocht worden aangenomen, *hij schorsing van de discussie zal aanvragen. De heer Li m b ur g deelt mede, zijn amende ment in te trekken. Spreker hoopt, dat de Mi nister in het ontwerp zal opnemen de woorden »Deze wet vervalt 1 Mei 1915". De heer Van Sasse van IJselt zou deze toevoeging zeer onvoorzichtig achten. De heer Loeff daarentegen verdedigt de be paling. We staan hier voor eeD eigenaardigen noodtoestand. De Minister zal een ontwerp in dienen om de approbatie af te schaffen, doch schroeft haar nu eerst nog eens flink aan. De Minister deeit mede, dat de Regeering niet neodig heeft een aansporing doch overigens de aanvulling sympathiek gezind is. De heer Van Doorn ontraadt een dergelijke bepaling. De heer Van Sasse vanIJsselt ver klaart, dat de meerderheid van de commissie van rapporteurs is tegen de bepaling. Deze wordt vervolgens met 30 tegen 26 stem men verworpen. Het ontwerp wordt vervolgens z.h.s. aangenomen. Centraal Station Amsterdam Wetsontwerp tot verklaring van algemeen nut der onteigening ten behoeve van uitbieiding van het Centraal-station te Amsterdam. Het ontwerp wordt aangenomen. Wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het Ilde hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Ned-Indië voor 1914 (Hervorming korps in- landsche schepelingen). De heer Hugenholtz erkent, dat dit ont werp iets sympathieks bevat. Indien een Neder- landsch schepeling voor drie jaar naar Indië wordt overgeplaatst, is dat te beschouwen als een phy- sieke en moreele ramp. Echter is uitbreiding van de vloot door dezen maatregel te wachten. De vraag is nu of de maatregel succes zal hebben. Spr. verwacht, dat slechts weinig Europeesche schepelingen op deze wijze zullen worden vervan gen. Spr. wil zijn stem aan het ontwerp niet ont houden, doch dringt aan op een goede behande ling en op overlegging van de rapporten betref fende de eerste proef. Daarentegen vreest spr. van den maatregel we der een grootere verspreiding der geslachtsziekten. Spr. dringt in dit verband aan op een ruina verlof en lioopt dat huwelijken zullen worden bevorderd. lieden (Donderdag) zal de heer Duymaer van Twist aan het woord komen. vangors een adres tot de Ged. Staten te richten. Afgevaardigden van verschillende onderafdelin gen betoogden de wenschelijkheid in die actie ook (e betrekken de jaarwedden van de ambtenaren ter gemeente-secretarie, hetgeen van de zijde van het Bestuur op practische gronden ontraden werd. Een desbetreffend voorstel werd na levendige discussie verworpen, en vervolgens het bestuurs voorstel aangenomen. Het Bestuur verklaarde zich daarna bereid, daar waar zulks noodig is en door de betrokken per sonen gewenscht wordt, plaatselijke actie te voe ren voor de verbetering van de jaarwedden der ambtenaren ter secretarie. Vervolgens kwam in behandeling de agenda voor de a.s. Algemeene vergadering van den Bond. Bij punt S dier agenda werd, in verband met de °p de vorige afdeelingsvergaderiug gedane toezeg ging, door het Bestuur voorgesteld geen uitspraak te doen nopens de vraag, of het optreden van het Adviesbureau van den Bond inzake de uitvoering der pensioenwetten al of niet door bijzondere omstandigheden gerechtvaardigd was, doch het vertrouwen uit te spreken, dat het bureau in het vervolg zal werkzaam zijn in overeenstemming met de bedoelingen, welke bij zijne instelling hebben voorgezeten. Eene desbetreffende, door het Bestuur geformu leerde motie werd aangenomen en zal ter kennis van het Hoofdbestuur gebracht worden. Hierna werd nog uitvoerig van gedachte gewis seld over de voorstellen omtrent de door den Bond in te stellen examens, naast dat, hetwelk thans door de Vereeniging voor Gemeentebelangen wordt afgenomen. Bij deze bespreking werd van verschillende zijde de hoop geuit, dat laatstgenoemde vereeniging in die voorstellen alsnog aanleiding zal mogen vinden, om haar examen, in den zin als door den Bond gewenscht, te wijzigen, waardoor examen A dan althans zou kunnen vervallen. Tenslotte nam de Voorzitter der afdeeling, de heer L. B. van Bochove, in verband met zijn'a.s. veitiek naar Arnhem, in hartelijke bewoordingen afscheid van de aanwezigen, welke woorden in de vergadering, en ook na afloop aan een gemeen, schappelijken maaltijd, van verschillende zijden weerklank vonden. De volgende vergadering der Afdeeling zal te Leiden gehouden worden. f 100.—, R. K. blindeninstituut Grave f200.—, R. K. Inst. voiO|i" doofstommen St. Michielgestel f 100.R K. Idioten-gesticht te Udenhout 1100. St. Josëphsgtelicht Haarlem f 150.—, 5 dioe. ver een, lo,t besch. van meisjes in Nederland f 200.—. „Onze Mijnstreek" f250.—, St. Lucia-gesticht Rot terdam f 100.St. Laurentius'gesticbt en St. The- iesiagestioht R'dam ieder flOO—Zita vereen. Leiden f 150—, St. Francis'cusliefdewerk Amster dam f 150,Godsdienstonderw. v. vetwaar], kin deren Amsterdam f 50.ld.s-G raven hage f 50, Si. Bemardus-'gesticht 's-G raven ha ge f 50.Ver van Weldadigheid v. d. II Antomius A'dam flOO, Kinderbescherming Eindhoven f 100.—, Fonds ar me tuberculoselijders A'dam f 100 --, Gesticht der artoe zusters Eendrstraat R'dam f 100.--, St Eraneiseusgasthuis Rotterdam f 100 R. K.'mili taire, vereen Amsterdam en Doesburg ieder 50, Inn voor venvaarl. kinderen Nij'meg'm flOO reservefonds f540, storting! in de kas van het hoofdbestuur f 1360, totaal f5400 Prins Hendrik. Z. K. II Prins Hendrik keerde bede.i-cchtend, vergezeld van zijn adjudant, den kapitein Ruvseh, per Di-'trein, die te 7.10 uur aan het station Apel doorn stopte, uit Öuitschland terug. 4- Overste Thomson j- Het p'antserdeksohip „Npordbrabant", dat gis teren te Algiers' verwacht wm, zal aldaar or der vinden qmi de reis naar Turazzo te vervolgen. Het schip' keert vandaar met het lijk van majoor Thomson aan boord via Malta naar Nederland terug, alwaar het in de haven van IJmuiden zal binneinloioipen. Generaal De Veer. Naai men uit Breda „aan de ,,N. Cl." meldt, zal generaal De Veer nog deze week naar A1- banië terugkeeren. Nederlanders te Rome. Onze landgenoot, dr. Jos. Drehmanns, secretaris van Z. Em. kardinaal Van Rossum en consultor van het H. Officie, kreeg, volgens bericht van onzen Romeinschen correspondent, de vereerende opdracht van Z. Em. den kardinaal-vicaris Pom- pili, die voorzitter is der Vereeniging tot behoud des Geloofs te Rome, om een plan te ontwerpen tot grondige reorganisatie van de statuten en de practische werk wijze dezer hij den TI. Vader hoog aangeschreven vereeniging, waaraan Nederlandsche giften zoo mild plegen bij te dragen. (Tijd). „St. Raphael" en de Roll. IJz. Sp. My. Naar gemeld wordt, heeft, in verband met de actie tot herziening der arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel, waaraan alle vakvere nigingen van spoorwegpersoneel meedoen, de H. IJ. S. M. de erkenning van de R. K. Ver. van spoor- en tramwegpersoneel »St. Raphael" als organisatie van haar personeel ingetrokke n Medegedeeld zij nog dat die erkenning slechts hierin bestond, dat «St. Raphael" verzoeken, het personeel betreffende kon indienen en de H. S- M.-leden extra-vrijvervoer genieten voor het be zoeken der vergaderingen. Van eene erkenning als gelijkberechtigde is nooit sprake geweest. Do Int. Homoeopatische Raad. Deze zal dit jaar in Den Haag plaats hebben en wel op 6, 7 en 8 Augussns. De «Council" bestaat op het oogenblik, behalve uit het dagelijksch bestuur, uit de gemachtigde afgevaardigden der homoeopatische artsenveree- nigingen van 24 landen, terwijl twee landen, nl. Spanje en Brazilië, zelfs regeeringsafgevaardigden zullen zenden. Voorzitter is dr. Burford, van Londen terwijl als afgevaardigden van Nederland zullen zitting nemen drs. E. C. Tuinzing en A. Boerma resp. uit Rotterdam en Den Haag. Behalve de gewone zittingen zal op den eersten dag des 's avonds een receptie plaats hebben, waar vermoedelijk de secretaris dr. Hoyle een rede met lichtbeelden zal houden. Op den mid- van den tweeden dag wordt de haven van Rotter dam bezichtigd, waarvoor de gemeente Rot terdam welwillend een boot ter beschikking heeft gesteld. Voor den derden dag bestaat het plan het Homoeopathisch Ziekenhuis te Utrecht te bezich tigen. Het congres wordt gesloten met een banket te Scheveningen, door de Nederlandsche homoeo- pathische artsen vereeniging aan den Council aan geboden. (Hom. Maandblad.) Verbindingsweg Noord-Brabant-Zeeland. Door de besturen der Kon. Ned. Automobiel club en van de Ned. Motorwielrijders-vereeniging is aan de Staten van Zeeland verzocht om bij het aanleggen van een verbindingsweg tusschen Bra bant en Zeeland ook aan de bestaande wegen een vei harde breedte te geven van vier meter, welke adressen zijn ondersteund door de Kamer van Koophandel te Breda. Gedep. Staten deelen nu mede aan de Prov Staten, dat zij de behandeling van deze adressen wenschen aan te houden tot er antwoord is in gekomen van den Minister van Waterstaat, om te mogen innemen en gebruik te maken van voor den weg noodige domeingronden, terwijl zij meededeelen dat van de Staatspoor de noodige medewerking is verkregen voor wat betreft het afgraven van de beloopen en bermen van den weg enz. Ook is aan den Minister verzocht bij sup- pletoire begrooting voor 1914 de toegezegde helft der kosten te verleenen. Vereeniging van vertegenwoordigers van vreemde mogendheden. T>e- Groningen is opgericht een vereeniging van vertegenwoordigers van vreemde mogendhe den. Het bestuur is als volgt geconstitueerd: G. P. Baktor, consul van België, voorzitter, A W. F. H Slinger, vice-consul van Griekenland, secretaris; II. J. Roessingh, consulair agent van Frankrijk en Italië, penningmeester. Staatscommissie voor het onderwys. De staatscommissie voor het onderwijs heeft in 12 vergaderingen de bespreking ten einde gebracht van een 32-tal punten, betrekking heb bende, zoowel op de inrichting en de bekostiging van het openbaar en bijzonder lager onderwijs als op de opleiding en de salarieering van de onderwijzers. Ter uitwerking van de denkbeelden en voorstellen in deze vergaderingen ontwikkeld, alsmede ter voorbereiding van de redactie van een grondwetsartikel, dat daarmee in overeen stemming is, zijn een viertal subcommissies be noemd welke zich reeds hebben geconstitueerd. Nederlandsche Bond van Gemeente-Ambtenaren. Op Zaterdag 20 dezer kwam de afdeeling Zuid- Holland van bovengenoemden bond te Oud-Beyer- land in vergadering bijeen. Aanwezig waren ongeveer 25 leden, waaronder de afgevaardigden der onderafdeelingen. Aan de orde kwam allereerst een voorstel om het Bestuur te machtigen inzake de jaarwedden- regeling van Burgemeesters, Secretarissen en Ont- Een terechtwijzing. Dezer dagen verschenen op uitnoodiging van den Burgemeester in den Haag in diens kabinet de drie onderteekenaars van het verzoekschrift der «Ver. van ambtenaren in dienst dezer gemeente" afd. «Den Haag" van bet «Nat. Verbond van Gemeenteambtenaren", waarin bij den Raad werd aangedrongen op niet directe behandeling der verordening tot herziening der salarissen van de ambtenaren, maar deze te willen renvoyeeren naar de afdeelingen. Op zeer duidelijke wijze heeft de Burgemeester, naar men aan «De Avp." meldt, deze drie hoofdbestuurders laten gevoelen, dat het verzoekschrift te ver ging, dat de verhouding van den ambtenaar tot de overheid dat niet toelaat en dat hij, ditmaal onwetendheid aannemende, ver trouwde dat dergelijke verzoekschriften 'van de ambtenaren den Raad niet meer zouden bereiken. „Oud papier." CTscheneii is het jaarverslag ever 1913 v,an het. liefdewerk „Oud papier" vcor Nederland. hi het afgeloopen jaar bedroeg liet bijeen ver- zamelde papier totaal 2,104,946 Kg, tegen 1.900.000 Kg. in 1912. g Aan werkloonon werd f 28.241.53i/2 betaald, te gen f21.743.03 in 1912, wel een bewijs dat het hoofddoel „werkverschaffing" zoo goed mogelijk is nabijigestreefd. f Bet batig saldo weid, na vaststelling dovr de Alg. Vergadering 26 April j,]. gehouden, door Mglr. A. .1. Gallier met diens' hoqge goedkeuring' bekrachtigd, verdeeld als volgt j V°;°r z. H. den Paus f600.-, Si. Iluhertus- vereemging te A'dam f 100.-, St. Magda!enaJve,r- teen. Rotterdam flOO.St. Anna-verecniging Utrecht f 100.St. Anna-Stichting 's'-G .avenhage Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Juni, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.1 te Horta. Laagste barometerstand 755.8 te Vestmanoer Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen noordwestelijken tot zuidwestelijken wind, zwaar tot halfbewolkt, weinig of geen regen, zeltde temperatuur. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 30 Juni 1914 des n m 2 uur. 1. Wijziging der Gemeente-begrooting. 2. Voorstel tot beschikking op een 5-tal recla mes tegen den aanslag in het vergunningsrecht. o. Goedkeuring van de rekeningen over 1913 van de navolgende instellingen a. het Burgerlijk Armbestuur; b. de Teeken- en Vakschool «St. Joseph" c. de R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze" d. het Schiedamsch Volksbadhuis e. de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrijf f. de Departementale Bewaarscholen, alsmede van de begrooting voor 1914 van de Departemen- tale Bewaarscholen g. het St. Jacobs Gasthuis h. het Algemeen Handels-Entrepot i. de Gezondheidscommissie. 4. Verzoek van J. J. Gabel Jr. q.q. om grond, gelegen tusschen de Geervlietsche-, Brielsche- en Voornschestraat te koopen voor den bouw van éen gezinswoningen, met advies van B. en W 5. Verzoek van S. C. van Waalwijk van Doorn q.q. om grond aan de Nieuwe Maasstraat (Noord zijde) te koopen, met advies van B. en W. 6. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond aan de Oude Spuihaven aan notaris Dijkhofi' q o te Helmond. 7. Voorstel om B. en W. te machtigen de Gemeentelijke Zweminrichting des Zondagsmiddags

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2