Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Ingezonden Mededeelingen. De Pink Pillen hebben twee kinderen genezen. Kerknieuws. Leger en Vloot. Cfaaenfd Nieuws. Rmhtnken. nastie treden weder in het openbare leven op en werken in goede verstandhouding samen met de beste krachten der Jong-Chineesche partij. Het is waar, dat het parlement ontbonden is, maar de nieuwe grondwet is door twee van de beste ju risten der wereld, den Japanner dr. Arriga en dr. Goodnow, den president van de John Hopkins universiteit, met de meeste zorg ontworpen. De activiteit van de bende van den Witten Wolf" is nimmer van dien aard geweest, dat de regeering eenig gevaar voor zichzelf had te duch ten. Weinig bekend is zoo ging dr. Morrison voort dat de »Witte Wolf" zelf drie maanden geleden te Konau terechtgesteld is. Zijn strijd macht i« verstrooid in de provincie Kansie, Shansi en Setshuang dolen nog slechts enkele kleine rooverbenden -rond. O er de pogingen om de eenheid in China te herstellen, zeide Morrison, dat er steeds meer en meer toenadering komt tusschen de vertegen woordigers der oude en nieuwe richting en dat laatstgenoemden invloedrijker posities bekleeden dan de vertegenwoordigers der oude richting. Er bestaat natuurlijk nog altijd een kleine groep van onverzoenlijken, waarvan de leden zich voorna melijk in Engeland, Amerika en Japan ophouden, Het aantal revolutionnairen is echter aanzienlijk afgenomen en de regeering is den toestand dan ook volkomen meester. Voor de revolutionnairen behoeft zij niet bevreesd te zijn en Sun Yat Sen en anderen staat het dan ook vrij om naar China terug te keeren. Of de toestand in China werkelijk zoo roos kleurig is als door dr. Morrison geschilderd wordt, is intusschen moeilijk te zeggen De correspondent van de »Daily Telegraph" te Peking seinde ten minste Woensdag j.l. nog aan zijn blad, dat de revolutionnairen in de provincies krachtig hun propaganda voortzetten. Groote sensatie heeft te Peking het bericht verwekt, dat Sun-Jat Sen zich schriftelijk tot een hooggeplaatst Japanner gewend heeft met het verzoek om materieelen steun ten behoeve van het herstel van de republikeinschen regeeringsvorm in China. De Chineesche regeering heeft zich naar aanleiding van deze actie van Sun- Jat Sen met Tokio in verbinding gesteld, ten einde te weten te komen, welke de ware houding van Japan is. Partijbestuur 8. I) A. P. Naar het »Volk" meldt, zijn gekozen tot leden van het Dag. bestuur der S. D. A. P. de heeren Van der Goes en Kleerekoper, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Heieen Ankersmit en Loopuit. Het resultaat der verkiezing van een lid voor het overige gedeelte van het Partijbestuur was dat herstemming moet plaats hebben tusschen Alberda en Spiekman. I)e Indische bannelingen. De heer Douwes Dekker heeft zich naar Genève begeven, waar hij zich metterwoon heeft gevestigd. De heer Soewardi zal zich waarschijnlijk binnen enkele maanden eveneens naar Genève begeven. De inlandsche arts Tjipto is, naar wij vernemen, ziek. Hij lijdt aan verlamming. Er moet voorloopig geen gevaar zijn. (»Vad.") Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Juni, medegedeeld door het Kon. ï^Ted. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.9 te Horta. Laagste barometerstand 750.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag zwakke veranderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer iets warmer. Generaal De Veer. Gisternamiddag is, zoo meldt de »Bredasche Ct., generaal De Veer weer naar Albanië vertrok ken. Gevonden voorwerpen. Te beviagen aan het Commissaiiaat v. politie meisjeszak, s eutel, een gewiehije, fietspomp, rozeukrans. Aan de volgende adressen ketting met medail lon, Malkus, Oosterstraat 8 een gewicht, v. d. Berg, Noordvest 18; damesring, Groenendaal, L Nieuwstraat 1 kinderarmband, Homan, Nieuw- straat 19; portemonnaie, Soeters, Hngel 13215 een hondje, Vermeulen, St. Pietersteeg 10; oor knopje, IJsselstein, Ouddorpschestraat 21 boven! boezeroen, Essenberg, Zijlstraat 34*portemonnaie, Overweel, Groote Markt 4. klein bedrag aangesproken geworden wegens de verplichte uitkeering aan de Gemeente, doch is tevens uit de winst wederom aangevuld tot haar maximum. De beleggingen zijn wederom tol de koers waarde opgenomen, waardoor wederom een koers verlies op de reserve moest worden afgeschre ven. Aan het einde van het jaar was 41000. aan de Gasfabriek en 9000— aan het Electri- citeitsbedrijf rentegevend ter leen gegeven. Gisteravond is een wielrijdster, die van de Hoogstraat komende, het Broersveldpad afreed, in botsing gekomen met een wieliijder. De fiets van den wielrijder werd zwaar beschadigd. Dooreen 16 jarigen jongen is bij de politie aangifte gedaan, dat hij in de Warande door een anderen jongen met een steen is geworpeo, waardoor hij ernstig aan het linkeroog werd ver wond. Hedenmorgen is een man aange- houden, gesignaleerd voor f3.- boete, subs. 3 dagen hechtenis. Hij ontkende het vonnis, zoodat hij naar den ambt. v. h. Openb. Ministerie bij het Kantongerecht te 's Gravenhage werd gezonden, die zijn aanhouding had verzocht. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft benoemd tot onderwijzeres aan de School voor gewoon lager onderwijs 3e kl., no. 4, mej. J. W. Bubberman te Schiedam. Gisteren werd op verschillende plaatsen een zoogenaamde kring' om de zon waar- "«'nomen. Bij' informatie aan het Met. Instituut te De Bi kit vernamen wij, dat hetzel fde vorschijn- set ook daar waargenomen werd omstreeks 4 uur 's namiddags en dat men hier te doen heeft met een „bavenraakboag", ontstaan door st.-aal breking van het licht door ijskristallen. Hoogwater te Schiedam: Zondag 28 Juni 7.08 v.m 7.39 n m. Maandag 29 Juni 7.52 v m., 8.25 n.m. niet gesloten geweest waren. Een vertegtemvooirdiger van de firma, die de Empress" gebouwd heeft, verklaard? daaren tegen, dat het roer van het schip bijzóndere voordeden had boven andere. Het getuigenverhoor was hiermede afgeloopen. Gisteren zijn de pleidooien begonnen V e c h t p a r t ij. Men meld t uit Amsterdam Gisteren middag heeft zekere De J. op de Cein tuurbaan bij het Sarphatipark met eeu revol ver op een man geschoten, naar aanleiding van een vechtpartij, welke tusschen hen had plaats gehad. De twist was ontstaan doordat eeen vrouw De J. mindeer eerbare benamingen naar het hoofd had geslingerd. De ,T. had daarop, in woede ontstoken, de vrouw mishandeld. Deze liet haar man, die in de buurt was, ontbieden, om den aanrander een pak slaag toe te dienen. Aldus geschiedde met het gevolg, dat De J. een een revolver trok en afschoot op den man. Ge lukkig miste het schot; de dader werd aange houden en naar het bureau Stadhouderskade over gebracht. „De violiers" verboden. Eergister zou Royaard's tooneelgezelschap een opvoering van Willem Schiirman's „De Violiers" te Venlo ge ven. Omf 7 uur evenwel kwam er een bericht van den burgemeester, waarbij: de opvoering werd verboden. Dit verbod is een gevolg van het ver zoek van eenige Venlosche Israëlieten, die zich door het tooneelstuk gekwetst achten. Armenraad voor de Mijnstreek. Door den burgemeester van Heerlen wordt ge tracht de Regeering te bewegen tot het stichten van een Armenraad voor de mijnstreek. Verschil- ende Gemeenteraden uit de omgeving van Heerlen hebben reeds met dit plan sympathie betuigd. (Tijd.) Congoleesche suikeraanplantingen. Tot op heden bestond er in den Belgischen Congo geen enkele rietsuikerplantage. Naar wij vernemen, heeft zich thans een naamlooze ven nootschap gevormd, waarin aanzienlijke Neder- landsche kapitalen deelnemen en welke zich ten doel stelt het suiker-industrie op groote schaal te exploiteeren. De te bebouwen oppervlakte zal ongeveer 5000 Hectaren bedragen. Uit de Mijnstreek. Men meldt aan de »De Tijd" In verhand met het bericht, dit Rolduc zou worden overgeplaatst naar GulpeD, daar de mijn bouw de bewoning van het eeuwenoude monument gevaarlijk zou maken het bericht is gelukkig tegengesproken is het niet ondienstig te wijzen op den grooten hinder, welke de Kerkeraadsche bevolking van den mijnbouw ondervindt betref fende het scheuren der huizen. Zooals men weet, ligt de domaniale mijn in het gehucht Holz, in de onmiddellijke nabijheid der Duitsche grenzen. De gangen der mijnen loopen als een doolhof onder de uitgestrekte gemeente De buizen vertoonen scheuren, ja in het onlangs nieuw gebouwde monumentale Raadhuis zijn al vele scheuren duidelijke zichtbaar. De steenkolen zitten betrekkelijk dicht aan de oppervlakte. De huiseigenaren lijden natuurlijk veel schade, doch deze wordt vergoed door de mjjn. Begrijpelijker wijze kost dit de domaniale mijn ieder jaar aardig wat Maiken. Doch de vergoeding der veroor zaakte schade is niet van dien aard, dat de huis eigenaren hierover tevreden zijn, zoodat er een veieeniging is opgericht, om de domaniale mijn zoo noodig te dwingen tot volledige uitkee ring der schade. Het Hotel op den Dam te Amsterdam. Naar men verneemt, is de stichting van het nieuwe hotel op het midden Damterrein thans verzekerd. De combinatie, welke zich met het bijeenbrengen van het benoodigde kapitaal belastte, is daarmede thans gereed. Als directeur ral optreden de heer H. A. Fuhn te Scbeveningen. Het is de bedoeling een hotel café restaurant te stichten volgens de laatste eischen, doch met matige prijzen. De architect van de combinatie, de beer Kromhout, is thans zoover gereed met de uitwerking vao zijn planneD, dat vóór September de aanbesteding kan plaats hebben. Polder Oud-MatheBesse. Bij de gister gehouden herstemming voor een lid van het bestuur van den polder Oud-Mathe- nesse is vekozen de heer M. Dijkshoorn, landbou wer te Hillegersberg, met 11 stemmen. De heer mr. A. de Jong, wethouder van Ge meentewerken te Rotterdam, kreeg 10 stemmen. Stuivertjes. Met ingang van 1 Juli hebben de nikkelen ronde stuivertjes uitgediend. Deze kunnen daarna alleen nog bij den betaalmeester ter inwisseling worden aangeboden tot 1 Januari 1915. Gasfabriek. Hef, jaarverslag der Gemeente Gasfabriek fe Schiedam over 1913, vermeldt omtrent het gel delijk overzicht het volgende lie bedrijfswinst is op bevredigende wijze toe genomen, in aanmerking genomen, dat de uolcn- pi'ijzen dit afgeloopen jaar zeer hoog waren. Deze hoogere winst is in de eerste plaats toe te schrijven aan de zeer bevredigende toename nved ruim 13 oj0 van den gas verkoopverder wer den voor de cokes goeoe prijzen gemaakt, hoe wel niet in verhouding tot de hoogere kólenprij- zen, en de koolteer bracht dit jaar, evenals m 1912 veel op. Het bedrag der arbeidsloonen nam matig t.ce, minder dan met de grootere productie overeen zou komen. De afgewerkte ijzeraarde koa even eens tot goede prijzen van de hand wiraen ge zet. Het onderhoud was hooger dan in 1912 als ge volg van nieuwen alanbouw, in de oude fabriek en van veel verfwerk. De zuivere winst was bijna zoo hoog als in het zeer gunstige jaar 1912; tegenover de .hoo gere bedrijfswinst stond dit jaar eene zwa ar tere belasting van de interestrekening en stonden meer afschrijvingen, hoofdzakelijk als gevolg van de nog steeds toenemende aanmaak van muntgias- installaties. erschillende balanswaarden vermeerderden, met name door terreinaankoiop, door den houw eener nieuwe stokerij en van een gebouw met installatie voor natte zuivering', door een belang rijke uitbreiding van het buizennet, en de onver minderde vraag naar muntgas. Ce Gemeente verstrekte f 100.000 -- waarmede het kapitaal vergroot werd. De tijdelijke geldlee- ning der waterleiding bedroeg aan het einoe van het jaar 41000 gulden. Het mechanische kolentranspórt, Jat geheel als afgeschreven beschouwd kan worden, werkte dien tengevolge voordeeliger dan vroeger. Voor de Gemeente Drinkwaterleiding vermeldt het verslag': De bedrijfswinst was wederom minu v dan ir, hel voorafgaande jaar, eveneens liet gie/olg van belangrijke onderhoudswerken aan de bezinkbak- ketn, en van meer uitgave aan de zuivering. De inkomsten aan verkocht water sieger ech ter bevredigend. De zuivere winst was ongeveer f2000.—, la ger dan in 1912, uitsluitend ten gevolge van de, lagere bedrijfswinst. De renterekening was gunstiger dan in 1912. De buitengewone reserve is wederom voor een Mevrouw de Wed. Vercruysse, te Kort rijk, 22 Nieuwstraat, schrijft ons óver de genezing van haar zoontje en haar dochtertje het volgende: „Mijne twee lieve kinderen zijn genezen dooi uwe goede pillen, schrijft zij. Leze twee kiude ren hadden een zware ziekte gevat, en konden niet genezen. Zij waren zwak, blc.fi.larn>. zonder opgewektheid, zonder vroolijkheid en zonder eet lust gebleven. Ondanks alle zorgen, kwam lntrme beterschap niet tot stand. Men heeft mij gelukkig aangeraden, hen de Pink Pillen fe Joe.i innemen en vanaf den dag dat zij deze behandeling heb hen gevolgd, is alles ten goede geschikt en zie daar, nu zijn zij weer volkomen gezond, Zij zien er gioed uit, waarmee iedereen ons gelukwensebt." Na erge ziekten gebeurt het dat de genezen zieken in zich zelf niet ue voldoende krachten vinden :oim geheel te bekomen. Zij herstellen, maar zoo langzaam, zoo weinig iederen dag, «at zij het niet bemerken. Het is noodig, rm weder- instorten-en bijkomende ongemakken te vermij den, den terugkeer der krachten te verhaasten. De Pink Pillen doen, door- hunne mach'v.o wer king als wederbelever van het bloed en verster ker van het zenuwstelsel, wonderen in dat, ge val Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen Üacostakade 15, Amsterdam voor Rotter dam Snabtlé, 7 Groote MarktS. G. Wuift Westmeuwland no. 8; voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelhof Hóvingh, P, J van der Sman, en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en I yde zes doozen. De suffragettes. Gisteren is wederom een suffragette, ditmaal te Nottingham, voor den po- litie-rechter gebracht, omdat zij zich op verdach te wijze ophield in de nabijheid van de tribune op het marktplein, waar de Koning en de Ko ningin zouden ontvangen worden. In haar bezit werd een aanmerkelijke hoeveelheid zeer gevaar lijke ontplofbare stoffeen gevonden, alsmede eeni ge meters lont, een fleseh benzine en de bij el- ken aanslag blijkbaar onontbeerlijke vlugschrif ten. I Het proces-mevr. Caillaux. Ingevolge een besluit van den Minister van Justitieheeft de rechter, die in het proces tegen mevr. Cail laux voorzitter zal zijn, in overeeenstemming met den procureur-generaal besloten, om geen enkele toegangskaart voor de bijlwoning van het pro ces uit te reiken. Behalve de getuigen en de des kundigen zullen alleen de advocaten en de ver tegenwoordigers der pers worden toegelaten. In het bijzonder zal voor dames de toegang streng verboden zijn. De duur van het proces, waarin 50 getuigen* a charge en ongeveer 20 getuigen décharge zullen gehoord worden, wordt op on geveer 6 dagen geschat. Z D- H- de Ddsschoip van 's Bosch heeft be noemd tot kapelaan te Son den eerw. heer H. Steenbakkers, priester van het seminarie. Don löden Augustus a.s. hoopt de zeereerw. heer J. J. de Graaf, Deken van Delft en pas toor van de St. Hippolytus-parochie, zijn zilve ren Priesterfeest te vieren. Mgr. F. Geurts zal op 24 Juni uit China vertrekken en hoopt o-p 10 Juli a.s. te Parijs aan te komen. De witte muizen van Prinsjes Ju.l.ia- n a. Men meldt uit Apeldoorn t Is van algieoneene bekendheid, dat de Prin ses veel van dieren houdt. In het voorjaar ont ving zjj een viertal witte muisjes ten geschenke, waarmede zij zich geruimen tijd vermaakte, kij kende naar de evolutiën en de duikelingen, oio deze vlugge diertjes in hun verblijf maakten. Doch het viertal vermenigvuldigde zich in kor ten tijd naar der muizen aara reusachtig, zoadat het ledental dezer familie thans onge veer 80 beliep; zoiodat tot een finale opruiming besloten werd. H. K. H. Prinses Juliana deelde deze week per soonlijk aan de liefhebbers van het paleisper soneel een viertal dezer knaagdiertjes in een net kooitje uit. Een ware verrassing1 voor de kinderen wan het personeel. D© „E mpress of I re 1 an a"-lHamp ïn de Donoerdag gehouden zitting der commissie ven onderzoek in zake de ramp' met ue „Empress cf Ireland" verklaarde de scheepsiftgenieur Joh/t Beid, dat volgens zijn meening het roer van de „Empress" niet groot genoeg was, om het schip gemakkelijk te kunnen sturen. i Hij voegde ei aan toe, dat de „StoreUd naar zijn opinie slechts een waterdichte af deeling van de „Empress" had ingedrukt en a at het water jn de andere deelen van het schip was gedron gen, wijl de waterdichte schotten en de luiken Uit goede bron verneemt de »Avp." dat het voornemen bestaat om adjudanten-onderofficieren van de landweer, bij het bereiken van den 55- jarigen leeftijd uit den dienst te onslaan, c.q. onder toekenning van pensioen. De openkongende plaatsen zullen dan niet meer zooals thans -- worden aangevuld door reeds gepensionneerde adj.-onder-ofi. of sergeanten ma joors, doch door actief dienende adjudanten of sergt—majoors, de laatsten na bevordering tot dien rang. Deze houden dan hun activiteitstractement. Door deze regeling verkrijgt men eenige op schuiving op de nog bij de korpsen bestaande ranglijsten voor adjudant-onderofficieren, waardoor de invoering van de bevordering bij het leger volgens het nieuwe bevorderingsvoorschrift naar ouderdom - wordt vervroegd en de z.g. bevordenngs-geschiedenis van de S.M.I. wellicht kan worden opgelost. Betreffende de kwestie, of de Rijkspostspaar- bank als rechtspersoon moet worden beschouwd deed gister de Hooge Raad uitspraak. De Hooge Raad besliste in 't kort is hier van reeds melding gemaakt dat, aangezien deze instelling in elk geval geen personen vereeni- ging is, de door eischer genoemde wetten, die over de vereenigingen handelen, niet konden zijn geschonden. Evenmin die rechtspersoonlijkheid worden afge leid uit de wet van 1880 die de rijkspostspaar bank in het leven riep. Zoowel uit de woorden der wet als uit de geschiedenis bleek ondubbel zinnig, dat het geven van rechtspersoonlijkheid met in de bedoeling heeft gelegen, zoo b.v. uit de verantwoordelijkheid van den directeur aan den minister van waterstaat, uit de benoeming der ambtenaren door de Kroon, etc.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2