SPORT Binnenland. Stads- m (gewestelijk Nieuws. had achting voor den vrijen man, die eerlijk voor zijn overtuiging uitkwam en het vaderland een warm hart toedroeg. Als staatsman wilde hij een groot vast aaneengesloten rijk ^n hij begreep de beteekenis van het Duitsche volk en zijn positie in Oostenrijk. Soldaat van hart ijverde hij voor de eenheid in het leger en den oud-Oostenrijk- schen soldatengeest onder de officieren. En deze soldaat was een huisvader zooals weinigen. Zijn christelijk familieleven werd met gebed begonnen en besloten en iedere plicht en zorg en arbeid vatte hij op in den geest van den katholieken christen. Het geheele leven van dezen man was doordrongen van het diepste katholicisme. En naast hem stond een vorstelijke vrouw, die voor haar geliefden echtgenoot is gegaan tot in den dood. Nu zijn zij gevallen als slachtoffers van Groot Oostenrijk en van de katholieke gedachte van het Habsburger Huis." Toen de redenaar had geëindigd met de woorden jaHij is gestorven voor het vaderland, doch bij zijn vergoten bloed zweren wij, christelijke inwoners van Weenen, dat wjj ten allen tijde voor de eenheid en de grootheid en de eer van het vaderland zullen opkomen,'' toen verhieven zich allen van hunne zetels en staken de vingers omhoog om den eed at te leggen- Met groote geestdrift werd vervolgens het Oiosten- rijksch volkslied gezongen. FRANKRIJK. De Senaat nam met algemeene stemmen het wetsontwerp! aan, betreffende de ere die ten ten behoeve van de reis van president Poincaré naar Rusland, Zweden en Denemarken. De Kajmer beraadslaagde gister over de wet oip de middelen. De rapporteur verklaarde, dat de begróotings- commissie het voorstel doet, schatkistbiljetten op korten termijn uit te geven tot een bedrag van 200 mil li oen en aan de Kamer verzocht, de in komstenbelasting in de wet op de middelen op te nemen. In de Kamer constateerde de minister' van Financiën dat de vermeerdering] der uitgaven voornamelijk veroorzaakt is door de nieuwe maat regelen ten behoeve der nationale defensie. Hij geeft uiting aan zijn voldoening over het succes van de jongste leening en deeit vervolgens mede, dat het tekort der credieten in het begin van 1915 ongeveer 600 millioen francs bedragen zal. Hij rekenf er echter op, nat de nieuwe belastingen een 400 millioen zullen opbrengen, terwijl ae inkomsten-belasting wel zoo zal kunnen worden toegepast, dat zij een gedeelte van de nog ont brekende 200 millioen zal opbrengen. De minister is voornemens om de begrooting van 1915 in te dienen voor de Kamer uiteengaat, terwijl de regeering trachten zal de begroeting in evenwicht te brengen door middel der blijvende hulpbron nen, ITALIë. De Italiaansche bladen melden, dat luitenant- generaal Cadqrna benoemd is: tot chef van den generalen staf van het leger. Volgens de „Tribuna" zal Italië binnenkort een lichting reservisten onder de wapenen roepen. MEXICO. Uit Washington meldt men Generaal Villa beeft zich verkUard tegen een in officieele vredesconferentie met gedelegeerden van Huerta. Obiegon is daar ook tegen. Generaal Obregon is het geheel eens met Carranza. Daar ook de moeilijkheden tusschen Carranza en Villa uit den weg zijn geruimd, houdt men heter voor, dat de opmarseh naar Mexico (stad) met kracht zal worden doorgezet, zoodra de opstandelingen weer munitie hebben gekregen. Generaal Obregon heeft officieel mededeeiing gedaan aan den opstandelingenleider Carranza over de inneming van Guadalajara. Hij seinde, dat de regeeringstroepen volkomen verslagen wa ren en dat hij meester is van de geheele stad. De opstandelingen hebben 5000 man gevangen genomen en groote voorraden wapenen, munitie en leelkost buitgemaakt. Het definitieve treffen vond plaats op 7 dezer, toen de regeeringstroepen onder het verlies van 600 man aan gevangenen den terugtocht aanvaardden en den weg tot de stad open lieten. Wijziging Drankwet. Het bestuur van den Nederl. Bond van koffie huis-, restauranthouders en slijters heeft, naar het nHuisgez." meldt, van den minister van binnen- landsche zaken een ontwerp-wijziging van de Drankwet ontvangen. Staatscommissie voor het onderwas. De Staatscommissie voor het onderwijs is, na haar jongste vergadering tot September uiteenge gaan. De vredesconferentie. Reuter meldt uit Londen In het Lagerhuis heeft minister Grey gister medegedeeld, dat de Engelscbe Regeering van de Nederlandsche regeering de- uitnoodiging heeft ontvangen om zeven afgevaardigden aan te wijzen ah leden der internationale commissie, die in Juni van het volgende jaar zal bijeenkomen om het programma voor de volgende Haagsche Vredes conferentie op te maken. Grey zeide, dat de re geering die uitnoodiging zal aanvaarden, maar voegde hij er bij als de commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van alle landen, die aan de conferentie zullen deelnemen, dan zal het een groot, onhandelbaar lichaam Wórden. Een kleinere commissie zou het program veel gemakkelijker en sneller kunnen opstellen. Nederlanders te Rome. Onze Romeinsche correspondent meldt d.d. 8 Juli De zeereerw. pater J. Damen, hoogleeraar aan de sSchola major" der Congregatie van den Al- lerh. Verlosser, is gisteren aan de pauselijke hoo- geschool van Sint Apollinaris gepromoveerd tot doctor in het kanonieke recht en daartoe met algemeene stemmen der faculteit waardig gekeurd. Pater Damen is Amsterdammer van geboorte. (Tijd). Albanië. Generaal De Veer meldt uit Durazzo Verhulst en Reimers zijn in goeden welstand, zullen naar Sjiak worden gebracht. De commissie zal huri invrijheidstelling eischen, welke waar schijnlijk zal worden verleend. Middelerwijl wor den zij goed behandeld. W. K. F. P. Graaf van Bylandt. Dnn 5nen Augustus a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. W. K. F. P. Graaf van Bijlandt, oud-voorzitter, thans lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, als attaché bij Hr. Ms. ge zantschap in Duitschland, iD den Nederlandschen diploroatieken dienst trad. welken hij in 1907 met deri rang van buitengewoon gezanten gevolmachtigd minister verliet, onder toekenning van het door hem verwacht ontslag op de meest eervolle wijze. De minister van oorlog De minister van oorlog woonde gister te Haar lem de demonstratie bij van lichaamsoefeningen in de openlucht door leerlingen der Rijkskweek school voor onderwijzers. Vereeniging van kleinere en platte landsgemeenten. Voor een paar weken maakten wij melding van een poging, die wordt aangewend, om te komen tot een oprichting eener vereeniging van kleinere en plattelandsgemeenten. Hoezeer daaraan behoefte wordt gevoeld kan wel hieruit blijken, dat reeds thans, enkele dagen na de verzending eener cir- culare aan de colleges van burgemeesters en Wethouders der betrokken gemeenten, van onge veer 100 dier colleges toezegging is ontvangen een voorstel tot toetreding aan den Gemeenteraad te zullen doen. De totstandkoming mag uu reeds verzekerd worden geacht. Droogmaking Wormer. De aannemers Prins uit Sliedrecht, die ongeveer 400.000 M3. baggerspecie uit de Zaan zullen bag geren, zullen deze volgens overeenkomst met het bestuur der Droogmakerij te Wormer brengen in een der plassen genaamd de Poel. Hierdoor zal vermoedelijk ongeveer 15 H.A. land op maaiveld worden gebracht. De droogmakings- plannën verkrijgen hiermede meer kans op ver wezenlijking. De vennootschap zal zich thans tot de betrokken gemeente en waterschapsbesturen wenden met verzoek tot deelneming in het be- noodigd aandeelenkapitaal. Kanaal Arnhem—Geldersche achterhoek. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, zal opi Zaterdag 18 dezer te Dpetinchem een bijeenkomst gehou den worden ter bespreking van het nieuw ont worpen kanaalplan ter verbinding van Arnhem met den Gelderschen Achterhoek en Twente. Hier bij zullen vertegenwoordigers van gemeentebestu ren, van Kamers van Koophandel, Statenleden, industrieelen en andere belangstellenden uitgfe- noodigd worden, j 1 De heer Wisboom, wolhouder van Arnhem, zal het plan nader uiteenzetten. Tussehenpersonen Invaliditeitswet. Men meldt ons uit Amsterdam: Aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is door de heeren J. C. Pelten burg en H. J. Hagelen Hzu., respectievelijk voorzitter en Secretaris van een commissie gekozen in een op zettelijk daartoe belegde vergadering; uit en door tussehenpersonen resorteerende onder het district Amsterdam, een adres gezonden, waarin zij er bij den minister beleefd op aandringen om maatre gelen te willen nemen dat lo. Ouden van dagen, die ëenè aanvraag hebben ingediend om eene renteuitkeering volgens art. 369 en 370 der Invaliditeitswet niet meer, zooals in tal van gevallen is voorgekomen, maanden moeten wachten, alvorens zij de beschikking van de Rijksverzekeringsbank ontvangen 2o. dat aanvragers die van het bestuur der Rijksverzekeringsbank eene afwijzende beschikking ontvangen tevens kennis wordt gegeven welke motieven tot afwijzing hebben geleid en dat bo vendien door de Rijksverzekeringsbank aan de tussehenpersonen bericht van de afwijzing, met de daartoe geleide motieven, wordt gegeven 3o. dat alsnog aan de tussehenpersonen ver goed worden die onkosten, welke zij voor het indienen van aanvragen hebben gemaakt, als porto's enz.; 4o. dat de vergoeding van f 2eventueel f 2.50 ook aan de tussehenpersonen zal worden uitgekeerd voor die aanvragen welke door de Rijksverzekeringsbank zijn afgewezen doch door den Raad van Beroep of door den Centralen Raad nader worden toegekend; 5o. dat aan de tussehenpersonen eveneens eene vergoeding wordt gegeven voor die aanvragen» welke door de Rijksverzekeringsbank zoowel als door den Raad van Beroep, eventueel den Cen tralen Raad worden afgewezen. Het adres is van een toelichting voorzien. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ia den morgen van 11 Juli, mviegeledd dom het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.5 te Christiansund. Laagste barometerstand 760.3 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag» zwakke wind uit oostelijke richtingen, licht bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op plaatselijk on weer, wellicht nog iets warmer. De burgemeester. De burgemeester, de heer M. L. Honnerlag Grete, is heden voor den tijd van 3 weken naar het buitenland vertrokken. Als w.n. burgemeester treedt op de heer P. M- J A. Lagerweij, oudste wethouder. Het R, K. Ziekenhuis. Dezer dagen werden wij in de gelegenheid ge steld het ontwerp van den bouw van het R. K. Ziekenhuis te bezichtigen. De teekeningen zijn ontworpen door den archi tect Joling te Amsterdam. Bij het ontwerp heeft voorop gestaan een zie kenhuis te bouwen, zoodanig ingericht, dat het alleszins geschikt is om in een ruim tijdsbestek aan de behoefte tot opname van R. K. patiënten te voldoen. Daarbij is verder rekening gehouden om, al naar gelang de noodzakelijkheid blijkt, geleidelijk door bijbouw, het nu te stichten ge bouw te kunnen vergrooten. Het midden-gedeelte, vormende het eigenlijke hoofdgebouw, zal komen te staan met het front naar de Sonderdanckstraat, terwijl de rechter vleugel zal gebouwd worden met den voorgevel aan de geprojecteerde Dr. Noletsiraat. De linker vleugel zal voorloopig nog niet gebouwd worden. Vóór het gebouw is ruimte opengelaten voor een plein, terwijl aan de achterzijde en aan den linkerkant van het hoofdgebouw een tuin zal worden aangelegd. Achter den tuin loopt de Stadhouderslaan, ter wijl ter zijde van den rechtervleugel het door de gemeente aan te leggen Park aan het terrein zal aansluiten. De totale oppervlakte van het terrein, hetwelk thans eigendom van het R. K. Ziekenhuis is, be draagt 13.000 M2 De inrichting van het R. K. Ziekenhuis is als volgt ontworpen Begane grond. De hoofdingang van het tegenover de Sonderdanckstraat gelegen gebouw binnentredend, vindt men ter linker zijde in de ruime entree de portierskamer. In de nabijheid van dit vertrek bevinden zich aan dienzelfden kant een kleine operatiekamer, een donkere kamer met daarbij aansluitend apar- ternent voor de Röntgen-inrichting. Rechts van de gang is een vertrek voor berging van brancards, de bestuurs- en de groote spreek, kamer, een lift, toegang gevend tot de bovenver dieping enz. Achter al deze vertrekken ziet men een ruime vestibule, waaraan de kinderzaal met dagverblijf» uitzicht hebbende op den tuin, grenst. E"n gang, mede op de vestibule uitkomend, doorloopend, betreedt men de zoogenaamde afdeeling »eeonomie". Daar zijn de verschil lende vertrekken voor de eerw. zusters, als refter-, recreatiezaal met serre. Voorts zijn daar diverse keukens, provisiekamers, kantoorlokaal, spreekkamer, enz. Achter dit gedeelte van het Ziekenhuis zijn nog aanwezig: lijken- en sectiekamers. De rechter vleugel van hoofdgebouw, met het front naar de Dr. Noletstraat, omvatverschillen de vertrekken van klasse-patiënten, met dagver blijf, isoleerkamers en twee ruime zalen, ieder plaats biedend voor 12 bedden. Tusschen deze twee zalen is een dagverblijf voor de patiënten van beide zalen, uitzicht gevend op den tuin. De eerste verdieping. Het gebouw be. vat één verdieping. Deze is als volgt ingedeeld: In het hoofdgebouw, aan straat, boven den hoofdingang: de operaratiezaal met de daarbij gelagen instrumentenkamer, Sterilisatie-inrichting, laboratorium, narcose-inrichting en vertrek voor orthopaedie. Achter deze kamers loopt een gang, waarin de lift. Van deze gang komt men in de kapel, waaraan ter linkerzijde de sacristie en ter rechterzijde, vlak tegenover de sacristie, een iso- leervertrek is. Achter de kapel bevindt zich een gang, toegang gevend tot de bij de vertrekken der zusters behoorende linnen-, naai- en mangelka mers enz. De bovenverdieping van den vleugel is onge veer gelijk ingericht als het benedengedeelte. Ook hier kamers voor de klasse-patiënten, 2 zalen ieder ruimte hebbende voor 12 bedden, met gemeen schappelijk dagverblijf. Het gebouw zal voorzien worden van centrale verwarming en electrisch licht. Zoowel op het paterre-gedeelte als op de eerste verdieping zijn allerlei gemakken aangebracht als badkamers, w c.'s, toilets, enz. Het geheel geeft den indruk dat met de streng ste eischen, betreffende doelmatigheid, hygiëne en comfort, aan een modern Ziekenhuis te stellen, 's rekening gehouden. Zooals het gebouw nu zal verrijzen biedt het plaats voor 64 bedden, ongerekend de plaatsen in de kinderafdeeliflg. Het spreekt van zelf dat het in den eersten tijd niet noodig zal zijn om alles in volledige ex ploitatie te brengen. De onderscheidene ziekenzalen en -kamers zul len, naar gelang de behoeftein gebruik worden genomen. Met de voorbereidene werkzaamheden voorden bouw is men thans reeds zoover gevorderd, dat binnen 3 weken een aanvang zal worden gemaakt met het heien en de uitvoering van het beton werk. Internat ionaal Kegelconcours. Naar wij vernemen, belooft dit concours, uitge schreven door de Kegelclub vAnti Poedel", ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, een waar succes te worden, gezien de vele medewerking, die het Bestuur ondervindt. De burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, heeft het Eere- Voorzitterschap aanvaardt. Zuster- en andere sportvereenigingen, alsmede particulieren en in dustrieelen hebben vele en daaronder zeer kost bare prijzen toegezegd. Daaronder zijn zilveren lauwerkransen, dito takken, en bovendien fraaie kunstvoorwerpen. De belangstelling van buiten voor dit concours, blijkt zeer groot te zijn. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie sleutels, rijwielpomp, kinderschoentje, gummi banden, armband, rozenkrans portemonnaie. Aan de volgende adressen hond, G. v. d. Wilt, Maasstraat 38-; parapluie, Hagelbach, Kreupel, straat 4i; portemonuaie met geld, mej. Reuve- kamp, Veenlandstraat 28 halsketting, v. d. Berg, Nieuwe Haven 163"; een geldstuk, v. Rooij, Villa straat 81 sleutel, Bouwman, brugwachter Appel marktarmband, v. d. Water, Kleine Baan 37; portemonnaie, 't Hart, R'dijk 192; pakje thee, Vollebregt, Broersveld 8; hoofdstel paardentuig, Rosman, Mariastraat 63b(1™" portemonnaie, de Vries, Maastraat 2; Rozenkrans, Clemens, Ouden dijk. Concert te geven op Zondag, den 12den Juli 1914, des namiddags ten 1 ure, Plan tage, door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, waarn. directeur H. H. Van Vleuten. Programma: 1. A Stedelijk Vooraan, marsch, H. H. Van Vleuten. 2. Ouverture Si J'étais Roi, A. Adam. 3. Traum Walzer, C. Wiilocker. 4. Erinnering an Tanhauser, R. Wagner. 5. Triolelte Polka voor Piccolo, Francoise. 6. Marsch. De collecte voor het monument te Quatrè-Bras, gehouden te Schiedam, Kethel, Vlaar- dingen, Maassluis. Overschie, Kethel en Schiebroek» heeft netto f 221.34£ opgebracht. Gisteren vertrok van de We.r.f G.u.s.t.o» der firma A. F. Smulders, alhier de door deze firma voor buitenlandsche rekening] gebouwde 60- tons mastbok om naar Reval, de plaats zijner bestemming; -te worden gesleept. Hoogwater te Schiedam: Zondag 12 Juli 7.09 v.m7,41 n.m. Maandag 13 Juli 7.48 v.m., 818 n.m. ÜIT ROTTERDAM. Gister is bij de scheepsbouwmeesters de firma Rijkée Co. aan de Scheepsbouwerstraat een werkstaking uitgebroken ondeT de nageljongjems. Zij eischen één cent, loonsverhooging] per uur. De staking omvat 25 jongens. UIT DELFT. B. en W. stellen den raad voor, een nieuw gebouw voor de H. B. S. te vestigen in den Wip- polder. Een commissie heeft zich door bezoeken aan eenige in de laatste jaren gebouwde H. B. S. overtuigd van de eischen, welke thans aan zulke gebouwen moeten worden gesteld en het plan ontworpen, dat B. en W. overleggen. Het comité van bouwvakarbeiders doet den raad het verzoek, het put- en keetbazenstelsel in het grond werkersbedrijf af te schaffen wegens het groote belang ten eerste: voor de zedelijke en maatschappelijke verheffing van de grondwerkers, ten tweede uit hygiënisch oogpunt, ten derde voor den handeldrijvenden middenstand. B. en W. stellen den raad voor, den heer G. Hagenbeek verlof te verleenen tot aanleg van een straat in het bouwterrein aan den Oostsingel, welke straat ten minste 10 meter breed moet zijn. EindstrijdD. V. V. Serie wedstrijden. Morgen zal S. V. V. I tegen H. B. S. den Haag den eindstrijd aanbinden voor bovengenoemde seriewedstrijden. II. B. S. dat verleden jaar toen zij ook tegen S. V. V. in de eindstrijd was op 't kantje af met 10 won komt sterk op waartegen over S. V. V. zich geheel compleet zal plaatsen met hetzelfde elftal als waarmede hier tegen Dordrecht werd gestreden op 31 Mei j.l.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2