Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gsmenjd Nieuws. drachten gehouden te Zeist voor den Raad in besloten zitting Den Haag, Hilversum, Zutfen, Velsen, Schiedam, Vlaardingen, Gorinchem, Mid delburg, Utrecht, Deventer, Enschede en Zaandam. In het geheel zijn thans een 20 plaatsen bezocht. Deze Credietbank heeft men worde er nog eens aan herinnerd te doel Het verleenen van credieten aan of onder garantie van gemeenten, provincies en water schappen, hetzij op geaccepteerd en wissel of tegen promessen, hetzij door beleening van schuldbrie ven of anticipatiebiljetten of gedekt door andere zakelijke zekerheid, hetzij in blanco of in rekening courant. Het overnemen van of deelnemen in geldlee- ningen, ten laste van gemeenten, provinciën of waterschappen, alsmede het verleenen van haar tusschenkomst bij de afsluiting van de geldlee- ningen. Zij tracht dit doel te bereiken, door uitgifte van schuldbrieven der Vennootschap, het discon- teeren van wissels, promessen o' anticipatiebil jetten, alsmede door het tijdelijk overnemen van gelden, hetzij deposito, hetzij tegen onderpand van effecten. De Vennootschap mag zich niet be lasten met bovenstaande crediet operatiën, tenzij haar gebleken is, dat aan alle wettelijke verplich tingen en voorschri ten, die dientengevolge op de desbetreffende lichamen rusten of door hen in acht zijn te nemen, is voldaan. Bij de oprichting zullen zijn geplaatst 2 seriën, elk van f250 000. De aandeelen zijn groot f 1000, waarop bij de oprichting 10% wordt gestort. Aandeelhouders kunnen slechts zijn Nederland- sche gemeenten. Het bestuur der Vennootschap is opgedragen aan een directie, bestaande uit een of twee direc teuren onder toezicht van een Raad van Com missarissen, bestaande uit ten minste vijf en ten hoogste negen leden. Dezen worden, evenals de directeuren door de algemeene vergadering van aandeelhouders benoemd en ontslagen. Ten minste vijf der commissarissen moeten zijn vertegenwoordigers der gemeenten. Behalve een tantième uit de overwinst aan directie en commissarissen, komt de winst ten bate der Gemeente-aandeelhouders en zal die wor den gebruikt tot volsterting op de aandeelen. Voorgesteld is, om indien 80% verloren mocht zijn van het bij de oprichting gestorte maat schappelijke kapitaal een algemeene vergadering zal moeten beslissen over de al of niet voortzet ting der Vennootschap. Bovenstaande is een en ander uit de ontwerp statuten die door de gemeenten, welke de Bank oprichten, definitief zullen worden vastgesteld. De Indische Havencommissie. Uit goede bron verneemt de „Ing.", dat de Indische Havencommissie vermoedelijk medio Augustus in Nederland terug1 zal zijn. Hoog bezoek. In Hotel de i'Europe te Amsterdam hebben hun intrek genomen, H. Dl H. Euw. Mac Carthy, aarts bisschop van Halifax, en EJw. Le Blanie, bis schop van Si John (Canada), vergezeld van ctie Z.eerw. heeren Wilham B. Hamilton en D. Co- mean. Na het Heilig Land bereisd te hebben begaven de Doorluchtige Hoogwaardigheden zich naar Rome om aldaar hun bezoek „ad limina" te brengen. Na op het vasteland nog eenige hoofdplaatsen bezocht te hebben, zal het kleine gezelschap zich naar Lour des begeven ter bij woning van het Eucharistisch Congres. Over Enge land denkt men vervolgens weer naar Canada terug te keeren. Het Nederl. lied. H. M. de Koningin-IMpeder zal, naar bet „U. D." verneemt, a.s. Zaterdag' te Baarn het tuinfeest der vereeniging Het Nederlandsche Lied bezoe ken. Eedsvraagstuk. Bij de Tweede Kamer is Zaterdag een wets ontwerp ingekomen tot „nadere regeling van het eedsvraagstuk". Het ontwerp', waarvan de memo rie van toelichting door alle ministers is onder teekend, heeft niet slechts ten doel een „thans door den Hoogten Raad na bijna een eeuw ge constateerd verzuim van den wetgever zoo spoe dig mogelijk" te herstellen, doch beoogt „eene herziening van zoodanig algemeen karakter te geven, dat deze althans voorloopig als een op lossing van het reeds: zoo langen tijd de gemoe deren verdeeld houdende eedsvraagstuk zal kun nen worden aangemerkt." De derde Yredesconferentie. Le opmerking, die de minister Grey, blijkens een Reuter-telegram, Vrijdag in het Engel sche Lagerhuis gemaakt heeft over ae uitnoodiging van onze regiering om deel te nemen aan de vorming van een commissie voor het program tan de derde Vredesconferentie, moet, zoo merkt de „Nieuwe Ct." op, op een misverstand be rusten. Van zeven vertegenwoordigers van één enkel land in die commissie is geen sprake. De Neder landsche regeering heeft de Staten uifcgenoodigd elk één vertegenwoordiger in de voorbereidende commissie aan te wijzen en daarbij zeifs nog; de aanduiding' gevoegd, dat Staten zich desgwwenschl zouden kunnen eombineeren tot benoeming van een gemeenschappelijken vertegenwoordiger. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Juli, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.4 te Iledaix. Laagste barometerstand 758.5 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen aanvankelijk veranderlijke later zui delijke tot westelijken wind, half tot zwaarbewolkt, tijdelijk opklarend, droog, behoudens toenemende onweerskans en wat koeler vooral in het midden en noordoosten. Noodlottige vechtpartij. Zaterdag-avond omstreeks 10£ uur onstond er op de Hoogstraat een vechtpartij tusschen den 33-jarig los werkman H. v. d. Pluim, wonende Broersveld en den 26-jarigen haringvisscher H- J. Rigters, wonende Touwbaan. Al twistende en vechtende liepen zij de Havensteeg door en kwa men op de Lange Haven N.Z. Tijdens het vechten naderden beiden meer en meer den waterkant, totdat zij plotseling tegelijk in het water rolden. Dadelijk werden door eenige personen pogingen 'n het werk gesteld om hen te redden. Een der omstanders, de koetsier Tettero, wonende Lange Nieuwstraat, sprong zelfs te water om te trachten beiden te redden. Na eenigen tijd gelukte het de beide drenkelingen aan den wal te brengen terwijl bovendien ook de koetsier T., uit het water moest worden getrokken, daar ook hij anders kans liep te verdrinken. Toen v. d. Pluim en Rigters op het droge wa ren gebracht, werden er terstond pogingen gedaan om de levensgeesten bij hen op te wekken, daar beiden geen teeken van leven gaven. Men mocht er in slagen om bij v. d. Pluim de levensgeesten op te wekken, terwijl zulks bij Rigters mislukte. Het lijk van Rigters werd naar het lijkenhuisje op de Algemeene Begraafplaats overgebracht, ter. wijl de politie v. d. P. naar het politiebureau op de Markt overbracht. Gister (Zondag)ochtend is het lijk van Rigters gerechtelijk geschouwd. Bij de sectie zijn geen uiterlijke teekenen van geweld geconstateerd. De gearresteerde v. d. Pluim is weder op vrije voeten gesteld. Installatie commissaris van politie. Heden-middag om 2i/2 uur is de heer F. Ellen berger, die Zaterdag 11. door de Anondissements- rechtbank te Rotterdam is beëedigd, als com missaris van politie geinstalleerd door den w.n. burgemeester, den heer P. M. J. A. Lagerwey. Het politiepersoneel was, voor zoover de dienst zulks toeliet, bij de plechtigheid tegenwoordig. In ons blad van morgen komen wij nader op deze plechtigheid terug. H e d e n-m or gen is naar het Huisvan Bewaring te Rotterdam overgebracht een man die gesignaleerd stond voor f10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Lij de politie is te bevragen een boxer. Binnen 2 X 24 uren niet afgehaald zijnde wordt het dier afgemaakt. In de politiepost aan deHoo f d- straat is gistermiddag de 15-jarige H. Voogd, wonende Hoofdstraat, verbonden, die op den West- Frankelandschen dijk over de rails was gevallen en zich aan het rechterbeen had bezeerd. Gister-m iddag is onder hevig ver- zet naar het politiebureau overgebracht zekere v. W., die op de Koemarkt in beschonken toestand een politie-agent had mishandeld. Zaterdag-namiddag vertrokken met den trein van 4.52 uur van hier naar Den Haag eenige gewapende rijksveldwachters van de brigade Schiedam, teneinde in Den Haag in ver band met de staking van het personeel der electrische tram dienst te doen. De staking onder de koetsiers van de N. V. Olieslagerij en Veevoederfabriek «Zuid- Holland" (stoommolen «Nederland") is geëindigd. De werklieden gingen op de door de directie gestelde voorwaarden weer aan den arbeid. Door H. M. de Koningi n-M o e d e r is een groote bronzen medaille beschikbaar gesteld voor den hier te houden Internationalen Kegel wedstrijd, uitgeschreven door de club «Anti Poedel." De Rotterdamsche Kegelbond schonk een groote verguld zilveren medaille. De heer A. Orobio de Castro, dire c- teur van «Gemengd Koor" alhier, is aan de «Haagsche Stichting voor muziek" benoemd tot leeraar in het vioolspel. Staats-C t. 160 bevat de Konink.ljjk gtoedgekeurde statuten der N. V. Nederlandsche Kantoorboekenfabriek van Van 't Hof en Jongte- pier, alhier. De vennootschap heeft ten oei het vervaar digen van en den handel in kantoorboeken, druk werken, staalboeken, papier en schrijf be noroiigd- lieden en alles wat in den ruimsten zin des waards geacht kan worden daartoe te behooren. Het kapitaal bedraagt f 100.000, verdeeld in 1.00 aandeelen van f 1.000, waarvan er 24 zijn volgestort.. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 14 Juli 8.29 v.m8.55 n.m. Heden-morgen had het 3-jarig d.oc.h- teitje van den heer Sdjipper, vleeschhouwer, wo nende Brugmansstraat, het ongeluk uit een Reach loog te drinken, met het gevolg dat hot inwen dige brandwonden bekwam. Een ijlingjs' ontboden geneesheer verleende de eerste hulp;. 1 UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Le commissie, ingesteld door de vereeni ging Algemeen belang te Hoek van Holland, met het doel de belangen dezer plaats te be vorderen door in het bijzonder te ijveren voor het verkrijgen van een haven aDaar, heeft een circulaire verspreid, waarin wordt be toogd, dat het waarachtig belang van Hoek van Holland den aanleg' van een haven eischt, en dat niet alleen de handelsbelangten van Rotterdag hij deze zaak betrokken zijn, maar dat, ook voor het Westland en de provincie Zuid-Holland, een haven daar in de toekomst van onschatbare waarde zoiu zijn. lp. ;D|oor aanleg van een haven zal goede gelegenheid ontstaan voor het vestigten van verschillende industrieën, wat thans vrijwel is uitgesloten, tengevolge van de ontzaglijke kosten, die men zich moet getroosten zonder uitricht zijn bedrijf tot bloei te brengen. De weinige, hier gevestigde, nijverheid getuigt hiervan. t 2®. Voor Rotterdam' als' havenstad, is aan den mond van den Nieuwen Waterweg' een vluchthaven onmisbaar. 3o. Een haven kan er op worden ingericht, om in de toekomst, na daarvoor geschikt ge maakt te zijn, gelegenheid te bieden voor die schepen, welke door hun gjriooten diepgang eventueel niet zullen kunnen opetoomen naar Rotterdam' met ongebroken lading. Met nieuwe eischen der scheepvaart zal toch rekening' (moe ten gehouden worden. 4o. Sedert jaar en dag is al voor den kunst- lojodisdienst ae Hoek van Holland door be voegde autoriteiten als station aangewezen, zoodra de plaatselijke toestanden aan billijke eischen voldoen. Dat de bezwaren teg|en ue vestiging van den lpodsctienst zullen verval len ten gevolge van de voorzieningen, door (Rotterdam' aldaar uit. te voeren in de naaste toekomst, daarvan houdt de commissie zicih overtuigd. öo. Ook voor ae vestiging der sleepdien sten is h. i. Hoek van Holland de aangewezen plaats. 6o. (De kleine kustvisscherij', en allicht in de toekomst ook de gporote Noardizeevisschorij, zal zeer gebaat zijn met zulk een geschikte gelegenheid, de visteih spoedig ter markt, te kunnen brengen. j 7o. In de dringende behoefte aan los- en laadgelegenheid voor Hoek van Holland in het bijzonder en voor het Westland in het al gemeen, zal dan op uitnemende wijze zijn voorzien. 8a. Waar sinds vele jaren in het Westland het vraagstuk van vaartverbetering en aan sluiting vroor groentenexport om oplossing ïoept, zal de idee van velen verwezenlijkt kunnen wonden, de verbeterde vaarten in het Westland te doen aansluiten op een bet ven te Hoek van Holland. Hierdoor zou de gelegenheid geopend zijn, om langis den kortst mogelijken weg' en mits dien in den minsten tijd, de groenten naar het buitenland te verzenden. (N. R. Ct.) DE STAKING BIJ DE HAAGSCHE ELEC TRISCHE TRAM. De president van den raad van beheer der Haag sche Tramwegmaatschappy, mr. D. van Houten, heelt het volgende meegedeeld Gedurende de laatste 6 jaren habben wij moei lijkheden met het personeel, d.w.z. met een zeker gedeelte ervan, dat allengs grooter is geworden. De directie, hoewel vaak daartoe geneigd, heeft nimmer maatregelen genomen om de ontevreden elementen te verwijderen. Een uitzondering was het ge val-Van Delft. Deze man werd in 1911 wegens zijn verregaande brutaliteit ontslagen. Hij werd na zijn ontslag bezoldigd bestuurder van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel. De meerderheid van het personeel is vermoe delijk niet stakingsgezind, het zijn de jongere elementen, maar er is in den laatsten tijd een soort schrikbewind uitgeoefend, zoodat het betere gedeelte, door vrees bevangen, zich laat meeslee- pen bij dit avontuur. Dit nu is niet van den laatsten tijd. Reeds in Juni 1910 heeft de directie een dienstorder uit gevaardigd, waarmede ter kennis van het perso neel werd gebracht, dat het der directie bekend was, dat een deel der beambten, die niet zijn toegetreden tot de vereeniging «Door Eendracht Sterk" (afdeeling Den Haag II van de Nederland sche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel), op stelselmatige wijze het leven zeer wordt veronaangenaamd d oor collega's, die van boven genoemde vereeniging lid zyn. Het betrokken personeel werd ernstig aange maand, zich van dergelijke handelingen te ont houden. De directie heeft zich nimmer op het standpunt gesteld, dat het geen eqkele inmenging van de vakvereemgingen wenscht. Zij wil echter met de politieke vakbonden niets te malven hebben. Met de vroegere personeel vereeniging, die door de Nederlandsche vereeniging is leeg gepompt, had den wij langen tijd samengewerkt, en waar grie ven werden aangevoerd, zoo mogelijk, deze uit den weg geruimd. Ons standpunt werd in 1910 na een onderhoud met eenige bestuursleden der vereeniging «Door Eendracht Sterk" uitvoerig schriftelijk uiteengezet. Kort samengevat kwam het hierop neer De raad van beheer wenschte, dat het geheele personeel volkomen vrijheid hebbe van politieke en godsdienstige overtuiging, en meent, dat deze vrijheid niet tot haar recht komt, indien een or ganisatie van uitsluitend beambten der H. T. M. zich met de politiek bezig houdt. Een organisatie van de beambten der H. T. M. kan door den raad van beheer alleen dan worden erkend, indien zij is uitsluitend een vak-organisatie. In dien gedachtengang heeft de raad van be heer de totstandkoming van een vereeniging van het H. T. M.-personeel niet alleen geen stroobreed in den weg gelegd, doch zelfs bevorderd. Wil de vereeniging zich onthouden van politiek, waar onder ook begrepen het zich als vereeniging men gen in oeconomische en sociale moeilijkheden, welke aldus dan bij de H. T. M. tot oplossing moeten worden gebracht, dan zal haar bloei en voortbestaan door den raad van beheer ten zeerste worden toegejuicht. De vereeniging heeft door middel van haar be stuur op de daarvoor vastgestelde tijden gelegen heid tot gedachten wisseling met de directie en kan zich desgewenscht ook schriftelijk wenden tot den raad van beheer. Zooals gezegd, de verstandhouding met het grootste gedeelte van het personeel liet niets te wenschen. Met steun onzerzijds werden verschil lende vereenigingen tot uitspanning opgericht, zooals muziekcorps, tooneel- en zangvereeniging, enz. Wat de arbeidsvoorwaarden van het personeel aangaat, het loon van een conducteur was na 4 jaar f 12 en dat van een bestuurder na 5 jaar f 14 per week. De besuurder ontvangt van den conducteur van zijn fooien gewoonlijk een kwart je per dag, waardoor dus zijn loon f 15.75 bedraagt. Dit loon werd verleden jaar verhoogd met f 1 en is dus nu f 16.75 De conducteur heeft met zijn fooien mee, een weekloon van ongeveer f 16 per week en met de loonsverhooging, die de directie met ingang van 30 Juli heeft toegezegd, stijgen zijn verdiensten tot ongeveer f 17. Dit zijn toch geen hongerloonen. Wat den werktyd betreft, wij gelooven, dat er evenmin reden tot klagen is. De arbeidstijd is 9| uur der dag, daar gaan 20 minuten af voor het zoogenaamd inspecteeren van den wagen en na een rit van elk half uur heeft men 5 minuten rust. Enfin, ten opzichte van deze zaak worden ons dan ook geen eischen gesteld. De directe heett grooten bezwaren om tegemoet te komen aan de looneischen der organisaties, want wat zij vragen, is niet weinig en het zou de maatschappij op meer dan 1130.000 komen te staan. En als men nu nagaat, dat in de laatste jaren aan de aandeelhouders gemiddeld f195.000 is uitgekeerd, dan kan men zelf beoordeeleD waarom de directie er niet aan of mag denken' de eischen in te willigen. De loonen in Rotterdam zijn gelijk aan die in Den Haagte Amsterdam wordt meer betaald- Daar is echter de gemeentekas goed voor. Het trambedrijf te Amsterdam zal dan ook wel een verliespot wezen, indien de balans op de basis van van H. T. M. wordt opgesteld. Toen wij ln April hoorden van een staking die reeds lang in voorbereid hebben wij met den directuer geconfereerd en in de Woensdag ge houden vergadering werd eenstemmig besloten, zoover te tegemoet te komen aan de wenschen van het personeel, als in de gegeven omstandig heid mogelijk was. In plaats van één vrijen dag om de 11 dagen, krijgen zij er nu een om de 10 dagen, de conducturs krijgen met 30 Juli f 1 ver hooging en eenige andere verbeteringen werden toegezegd, want wij staan op het standpunt om tot het laatste toe in het publiek belang een sta king te vermijden. Onze tegemoetkomende houding heeft precies een andere uitwerking gehad, als wij konden denken. De heeren'wanen zich nu de baas. En fin, we zullen zien. Wat de maatregelen aangaat, die de directie in verband met het conflict genomen heeft, zij laat Zondagmorgen tot ongeveer 12 uur geen wa gen loepen.. En die de directie trouw blijven blijven en dan met behulp van onder personeel en met nieuw aan te nemen personen (er soliciteeren er dagelijks) zullen we probeeren wat we kunnen0 De hoofdzaak ismogen we rekenen op vol doende medewerking van de zijde der autoriteiten, in de eerste plaats tot bescherming van werkwil ligen en materiaal Daarvan hangt veel af. De directie zal personeel in de gelegenheid geven to Maandagmiddag 12 uur den arbeid te hervatten en dan onverbiddelijk ontslagen zijn zij, die niet komen. In de remise zijn een 200 bedden, benevens, fornuizen, koks en koksmaats ondergebracht om de mannen die blijven werken, onderdak te bie den. Wij hebben onze verantwoordelijkheid ten volle beseft en ai het mogelijke gedaan om deze om deze staking te vermijden, daarom staat de di rectie sterk en wacht rustig de komende dagen af.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2