BBM6BAMMEBL Handelsberichten. Het personeel van de werkplaatsen en maga zijnen was, naar de »Res.-bode" meldt, opgeroepen om gistermorgen 0 uur in de remises present te zijn. Op andere Zondagen is dit personeel vrij. Verder meldt dit blad, dat de hoofdcommissaris vae politie, de heer Versteeg, die sedert eenige dagen met verlot in het buitenland vertoefde, met het oog op een eventueele staking van het tram wegpersoneel in de residentie is teruggekeerd. Vergadering der stakers. In het gebouw van den R. lv. Volksbond had in den nacht van Zaterdag op Zondag de vergadering plaats, uitgeschreven door de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, Prot. Chr. Bond van Spoor- en Trampersoneel en den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Trampersoneel, waarin de beslissing zou vallen in zake de staking van het personeel der H. T. M. De vergadering, die niet voor de pers toegan kelijk was, werd bijgewoond door de Raadsleden Hoejenbos, HelsdiBgen, De Kleer en Harms, die met luid applaus en hoerageroep werden ontvan gen. Reeds lang vóór de opening der bijeenkomst verdrong zich een dichte menigte voor den ingang van het gebouw, en in de zaal heerschte al aan stonds groote geestdrift. Uitsluitend personeel van de H. T. M. had tot deze vergadering toegang. De staking geproclameerd. Ten kwart voor drie uur is in de vergadering van het trampersoneel tot staking besloten. Onder groote geestdrift bij hand-opsteken werd de staking vastgesteld. Van de circa 800 aanwezigen bleken slechts 4 tegen staking. Tegenover de maatregelen door de overheid genomen, werd aangeraden kalmte te bewaren °m de sympathie van de burgerij niet te ver beuren. Ook de stoomtram Den Haag—Delft wordt stop gezet. Alleen het personeel van Weg en Werken en van de werkplaatsen blijft in dienst, doch niet om te rijden. Als hun bevolen wordt op de wa gens te gaan, zal dit worden geweigerd. Aan B. en W. en aan de directie van de Haag- sche Tramweg Maatschappij zal van dit besluit worden kennis gegeven. Op voorstel van den voorzitter werd het volgende schrijven ter hand gesteld aan B. en W. der gemeente, de directie der H. T. M. en aan den raad van beheer »ïn opdracht der hedennacht met het ge. zamenlijke personeel uwer maatschappij ge houden vergadering hebben wij de eer, ter kennis van U.E.G. te brengen, dat in bedoelde vergadering, waar ruim 800 beambten uwer maat- schappy aanwezig waren, met op 4 na algemeene stemmen door het personeel besloten is het werk niet te hervatten alvorens Ie. voldaan is aan de wenschen van het per soneel, op 9 Juli j.l. ter kennis van U.E.G. ge bracht, en. 2e. de hulpcondusteur Van Putten, ontslagen wegens zijn op 10 Juli gedane verklaring, bij eventueele staking niet te zullen onderkruipen weer in dienst is teruggenomen. De in dezen sameawerkende hoofdbesturen verklaren zich te allen tijde bereid tot nadere besprekingen omtrent deze aangelegenheid. Tevens zij het ons vergund, de aandacht van U.E.G. te vestigen op ons gewijzigde domicilie, thans gevestigd in het gebouw der Centrale Houtmark alhier." De tramdienst gestaakt. Inmiddels waren de maatregelen genomen, bij het organiseeren van een staking vereischt. Aan de tramremises waren posten uitgezet) zooals ook de marechaussees en de bereden po- itie bewakingsmanschappen bij die inrichtingen adden geposteerd. Aan bewaking ontbrak het den remises dus niet. Groepen stakers stonden aan die van Scheve- Dingen, van de Laan van Meerdervoort, van de krans Halsstraat. Ondanks het vroege ochtenduur ondervonden de pestende trammannen veel belangstelling. Het Publiek van Den Haag leeft in groote meerderheid 'Uee met dezen strijd. Aun de Scheveningsche remise b.v. verscheen kamerlid Van der Voort van Zijp; hij sprak tegen het postend trampersoneel onomwonden zijn sympathie voor deze staking uit. Het tramgeklingel wekte de Hagenaars niet, 2uigelingen konden op de rails worden gelegd, Seen tramwielen zouden het jonge leven bedreigen, Vant vóór twaalven reed geen enkele tramwagen Ult> de Haagsche trambanen hadden vacantie. Maar de bulletins, het feit vermeldende van e geproclameerde staking, werden druk gelezen e overgroote meerderheid van het publiek gaf ^omwonden van zijn sympathie voor het strijdend ra®personeel blijk. Op verschillende straathoeken menschendrommen geschaard om trammannen in uniform die de Rechtmatigheid hunner grieven verdedigden; op ere drukke verkeerspunten trampersoneel, dat Diamfesten aan de Haagsche burgerij uitgaf. Twaalf uur. Het Plein anders een der brandpunten van het ramverkeer lijkt een rustige ruimte, een soort van marktplein van een onzer Brabantsche dorpen, net Stationsplein eveneens, dat bijzonder groot brokenU de Crême"kleurige motorwagens er ont- od^pi Da twaalven' Zondagmiddag, werd het V tilem anders. Een motorwagen van lijn 8, van daar naar het Gevers Deynootplein op Scheveningen rijdt, reed voor, bestuurd door een controleur, die een politieagent naast zich had, terwijl poetsers op den motor- en bijwagen als conducteur dienst deden. Op het achterbalcon van den motorwagen eveneens een politie-agent en op dat van den bijwagen een rijksveldwachter. 't Was een poging der directie, om het bedrijf in werking te stellen. Toen was het met de kalmte op het deftige Plein gedaan. Honderden schaarden zich aan weerszijden van de trambaan, vijandige kreten uitende aan het adres van het werkwillige personeel. Uitdrukkingen als: «Ver raders Schooiersvertolkten de gezindheid. Slechts een enkele waagde 't, om als passagier in de tram plaats te nemen. Een heer en een dame werden erkend, waarop het aan uitjouwen niet ontbrak «Hé, kapper, armoed Kan je geen rijtuig betalen We zullen je onthouden 1" De bereden politie verscheen en een aantal ge wone agenten. Zij hielden den baan vrij, doch het publiek, bestaande uit georganiseerden uit andere vakken, hield stand. Als een wagen van lijn 8 vertrok, werd een Idianengehuil aangeheven, kwam er een andere wagen aan, dan werden de zelfde tooneelen herhaald. De trams van lijn 8, er waren vijf wagens inge legd, vertrokken, doch met zéér weinig pas sagiers. Het tumult op het Plein werd tegen twee uur zoo groot, dat de politie, die bijzonder tactisch optrad, het noodzakelijk achtte, het Plein te doen ontruimen. Een enkele riep spottend »de staat van be leg", doch van verzet tegen de politie was geen sprake. De tramdirectie had tegen twaalven enkele wa gens van de lijnen 8 en 13 ingelegd, voor den op Zondag zoo drukken dienst op Scheveningen. Op den eersten wagen van lijn 8 stond de president commissaris, mr. D. van Houten, op het voorbalcon. En ook van lijn 1, Hollandsche SpoorPlein waren vier wagens in dienst gesteld. Het publiek waagde er zich niet aan- Alleen in den namiddag brachten de wagens van lijn 8 nogal passagiers uit Scheveningen aan. Maar de opwinding in de stad nam toe. Van lijn 13 werden door eenige grondwerkers de ruiten ver brijzeld, ook de wagens van lijn 8 bleven even min ongedeerd. Die van lijn 1, de lijn, waarop een aantal van de oudsten dienst doen, die zich toch boven verwachting der stakingsleiding, bij de sta king hadden aangesloten, hadden geen bepaalden triomftocht door het roode Haagsche district. In de volksbuurten, die deze wagens passeerde bepaalde men zich niet tot jouwen en fluiten, maar werden ook allerlei projectielen op de wa gens gericht, met het gevolg, dat circa half drie van de vier wagens die uitgereden waren, alweer drie in ontredderden toestand in de remise aan de Frans Halsstraat geborgen stonden. Omstreeks twee uur, toen een rijtuig van lijn I, op zijn weg door de Wagenstraat, ongeveer ter hoogte van de Amsterdamsche Veerkade gekomen was, versperden een tweetal rijtuigen de rails. In plaats van, gelijk dit anders geschiedt, den con ducteur de behulpzame hand te bieden, hield het publiek nu de paarden tegen, zoodat het voor het trampersoneel onmogelijk was ze van het tram spoor te verwijderen. Of men wilde, of niet, de wagen moest stilstaan, en aangezien op de Am sterdamsche Veerkade voor een in aanbouw zijn huis een groote hoeveelheid steenen opgestapeld stonden, vlogen die in minder dan geen tijd door de lucht met als mikpunt de tram. De politie agent, nummero 471, Asberg genaamd, die het voorbalcon van den wagen stond, schoot ten slotte zijn revolver in de lucht af. Dat bracht er even de schrik in. De rails werden vrijgelaten en met met gebroken ruiten kon de tram zijn weg vervolgen. Er hadden in verband met dit incident, nog eenige arrestaties plaats. Het blijft intussc'nen de groote vraag of het de politie gelukt is inderdaad desteenengooiers machtig te worden. Gedurende eenigen tijd werd het ge deelte van de Wagenstraat, gelegen tusschen de Dunne Bierkade en de Gedempte Gracht, door een groote politiemacht afgezet. Men zag echter in dat het rijden op deze manier toch niet gaf, en toen werden ook deze wagens wederom in de remise op non-activiteit gesteld. Maatregelen van de directie der tram. De directeur van de Haagsche Tramweg Mij., de heer H. A. J. van Stipriaan Luicuis, verklaarde in een interview o.a. Mijnerzijds wordt geen enkele poging gedaan om met de stakers in contract te treden. »'t Zou toch al te gek worden" aldus zeide hij, «wanneer het personeel mee ging regeeren." De heer Van Stipriaan Luicuis was ten opzichte van den gang van zaken zeer optimistisch gezind. «Vandaag gaat het moeilijk" zeid6 hij, omdat op Zondag het publiek volop den tijd heeft zich met de zaak te bemoeien en het dengenen die de wagens besturen lastig te maken. Morgen gaat het weer beter. We hadden gehoord, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een aantal Duit- sche werkwilligen te 's-Gravedhage waren aan gekomen. De directeur der Haagsche tramweg maatschappij bevestigde dit bericht. «Honderd Berlijners heb ik hier" verklaarde hijblijkt het dat ik daaraan niet genoeg heb, dan neem ik er nog honderd en anders nog tweehonderd bij. Per proclamatie is het personeel kond gedaan, dat men zich tot morgen, Maandagmiddag 12 uun voor bet werk kan aanmelden. Wie dat niet doet gaat er onverbiddellijk uit. «Maar blijven de Duitschers dan niet bij u werkzaam vroegen we. «Teen" luidde het antwoord, »die zijn in lossen dienst. De werkwillige Duitschers zijn leden van de Antigewerkschaftlicher Industrielier Verein. te Berlijn, waarvan, naar men zegt, een zekere heer Knots directeur is. De vereeniging wordt door verschillende patroons gesteund. Hare leden zijn nooit zonder inkomsten, want worden hunne diensten als «Strikebrecher" den een of ander tijd niet begeerd, dan zorgt men toch, dat zij op de een of andere manier werk hebben. De leden van hun kant hebben de verplichting op zich genomen, nimmer aan eenige staking deel te nemen. De vereeniging telt 18.000 leden en de directeur moet verklaard hebben dat er voor hem niet he1 minste bezwaar bestaat om tegen morgenavond 500 man naar Den Haag te brengen. De Duitschers die thans in de remise aan de Laan van Meerdervoort ingekwartierd zijn, hebben hen eigen koks en koksmaats meegebracht, die in een daarvoor ingerichte zaal hunne werkzaam heden verrichtten. De tram-directeur heeft voor de noodige bedden gezorgd. Van verschillende kanten wordt bericht dat de autoriteiten ten slotte toch geen toestemming tot uitrijden zullen geven, omdat de Duitschers niet in het bezit zijn van eenig te 's-Gravenhage geldig zijnd rijbewijs of diploma. Achthonderd stakers. De staking omvat ruim achthonderd man. Slechts een vijf-en-twintigtal van het personeel der H.T.M., dat er voor in aanmerking komt, neemt geen deel aan de staking. Op de stoomtram Den Haag Delft werd tegen tien uur gisterochtend de arbeid hervat. De machinisten op dit traject staken niet als conducteur doet het kantoorpersoneel dienst. Na de middagvergadering der stakers, hielden deze een optocht door een gedeelte van de arbei derswijken. Het meerendeel was in uniform. Spoedvergadering Gemeenteraad. Door de sociaal-democratische raadsfractie is, in verband met deze staking, bij B. en W. een spoed-vergadering van den Haagschen gemeente raad aangevraagd. De toestand op; heden. Hedenmorgien is geen wagen uitgereden. Eerst om 10 uur kon de directie op- lijn 8 drie motor wagens met aanhangwagens laten rijden. Op de andere lijnen is het tramverkeer geheel stopgezet. Het stakend personeel ontving: hedenmorgen met. de eerste bestelling een ontslagbrief thuis. Ei e staking te S o 1 i n ,g e n. Eergisteravond heeft te Siolingen een vergadering' plaats gehad van de patroonsorganisatie, ten einde te beraad slagen over het conflict, in de wapenindustrie. Er werd besloten, dat de uitsluiting thans al- gtemeen in werking zal treden en zich uitbrei den zal tot alle bedrijven, die bij de patroons- vereeniging zijn aangesloten. Door een koe doodgetrapt. Men meldt ons uit Middelburg dt. 10 Juli Hedenmorgen omstreeks half acht geraakte alhier een schichtig geworden koe, welke door een knecht van den slager Hamer aan een lan taarnpaal gebonden was, los. Het 11-jarig zoontje van de weduwe Broodman uit de Nederstraat werd door het beest op de borst getrapt en een eind meegesleurd. Het knaapje overleed naeemge oogenblikken. De geneesheer, die ter plaatse ontboden was, constateerde inwendige bloeduitstorting. De politie doet onderzoek naar het gebeurde. PETERHOF, 12 Juli. De keizer en de keizerin ontvingen heden Prins Hendrik der Nederlanden. De Prins werd. een lunch aangeboden, waaraan nok de kinderen van den tsaar, grootvorstin Maria Pawlona en het gevolg van den prins aanzaten. E'URAZZO, 11 Juli. Gisteren had onder voor zitterschap van vorst Wilhelm een groote ver gadering1 van notabelen plaats, waaraan behalve Rnenk Bib Eioda en Ismaël Kemal ongeveer veer tig aanzienlijke vertegenwoordigers van Nóord-, Midden- en Zuid-Albanië deelnamen. Is&a Bola- tinas verklaardeOfschoon de vorst niet door ons giekazen, maar ons door Europa gegeven is, wil len wij ouis thans toch. trouw' rondom hem scha ren. Mocht, de vorst gedwongen worden ons te verlaten, dat dan gieen ander in zijn plaats trede. Ee Albaneezen zijn geen kinderen, met wie men kan spelen. Aan het einde der bijeenkomst had- een sym- pathiebetoioiging voor- den vorst plaats. Uit het verloop der besprekingen bleek een volkomen overeenstemming; tusschen de Mohamnredaansehc en Katholieke deelnemers, om de regeering van. den vorst te steunen. E'URAZZO, 12 Juli. De opstandelingen weigeren de gevangengenomen Nederlaudsche officieren Verhulst en Reimers uit te leveren, zoo lang hunne eischen niet z'ijn ingewilligd. De minister van Oorlog', Moefid bey, is afgetreden. PARIJS, 12 Juli. Bij de debatten over de af zonderlijke artikelen van de wet op ie middelen, die betrekking' hebben op de inkomstenbelasting, verwierp de Kamer met 412 tegen 140 stem men, oen tegenvoorstel van aen afgevaardigde Taraieu, dat de inkomstenbelasting' wilde ver vangen door een verhooging der bestaande be lastingen. CHAROLLES, 12 Juli. Twee Zigeuner stammen, bestaande uit 120 personen, geraakten aan de oevers van de Loire slaags. Zij maakten gebruik van geweren, revolvers, bijlen en messen. Een tiental personen werd gewond, van wie er twee overleden. ROME, 12 Juli. Een koninklijk besluit iroept de lichting' van 1891 onder ae wapenen. SHANGHAI, 12 Juli. Gisternacht had nabij het arsenaal van Kiangnan, aan boon! van het Chi- neestehe oorlogsschip: „Tungeli" een ontzettende ontploffing: plaats'. Vijf-en-dertig zeecadetten wer den gedood. De oorzaak van de ramp is onbe kend. Geboren: 10 Juli. Klazina, d. v. J. L. Rit- man en S. C. van Woerkom, Villastraat. Pe- tronella Johanna, d. v. W. Westerholt en P. F. Kouwenberg, Raam. Maria Janna, d. v. G. J. Kinnigin en J. C. de Braaf, L. Achterweg. 11. Teunis Johannes, z. v. T. J. Holster en A. van Oeveren, Noordvestsingel. SCHIEDAM, 12 Juli. Aangekomen s'.s. „Miner va", kapt. A. Apeland, van Onega, geladen met papierhout, ligplaats Oosterhaven. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nie- wen Waterweg ingekomen 245 schepen, waarvan 3 zeilschepen, 1 zeelichter, 6 vreemde sleepbooten, 1 proefstoomer, 1 marinevaartuig en waaronder ook 4 stoomschepen die aan de Vondelingenplaat hebben gebunkerd. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 225, voor Schiedam 1, voor Pernis 1, voor Vlaardiagen 2, voor Maassluis 1, voor Poor tershaven 2 en voor Hoek van Holland 8. Van Poortershaven en Schiedam vertrokken 3 stoomschepen naar Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1913 kwamen binnen 222 schepen, waarvan 2 zeilschepen, 2 zeelichters, 4 vreemde sleepbooten, 1 slooper, 2 stoomjachten en waaronder ook 6 stoomschepen die aan de Vondelingenplaat hebben gebunkerd. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 200, voor Helle- voetsluis 1, voor Schiedam 1. voor Vlaardingen 2, voor Pernis 1, voor Hendrik-Ido-Ambacht 1, voor Poortershaven 3 en voor Hoek van Holland 7. BEURS VAN SCHIEDAM, 13 Juli 1914 Moutwijn. Officieele noteering ran de Commissie uit d» Kamer ran Koophandel roor de Beurs. 8 Juli. 9 Juli. 1 10 Juli 13 Juli. f 11V* I HVa f 10s/4 t ioy4 pet Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Nament dt Committie voor. ie notceringrjj B. A, J. WITTKAMP.E, Bond ran Distillateurs.! Moutwijn: Jenever Amsterdamsche proef.: Spoeling: 11 Juli fl.40 S t e m rri i ng op heden flauw. 10 Juli. fill/,' f 15i/, f 17 f 1.30 f 1.50 13 Juli. Ill V, f IS'/a f 103/, Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Spiritus, 10 Juli. f20- a f 20V* f 17a f f 93/8 af-- Stemming op heden: kalm 13 Juli. f20- a f 2014 f 17- kt Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 11 Juli. 79- 10 Juli 78»/4. CHICAGO Mais Juli Sept. Dec. 11 Juli. 70»/, 681/8 681/8 10 Juli. 69i/s 671/s 57 Rogge n. prijsh. Loco 11 Juli. 10 Juli. 58 Mei ROTTERDAM, 13 Juli. Op de veemarkt van heden waren aan gevoerd 116 vette runderen, 269 vette en gras kalveren, nuchter kalf, magere runderen vette- en kalfkoeien, S89 varkens big gen en 3 bokken paarden 1320 schapen. De prijzen van het vee, besteed ter markt \an heden waren als volgt Vette koeien le kw. 82, 84 2e kw. 78 80, a 74 ct., ossen le kw. 80, 82,2e kw. 76, 72, ct., kalveren 110, 100, 2e kw. 90 a ct., schapen le kw 62., 2e kw. 643e kw. 58 a 54 ctlam meren le kw. 70 a 74, 2e kw 3e kw. a ct. varkens, le kw. 46, a 47, 2e kw. 44, 42, licht soort 40 a 42, ct. stieren,a Handel over het algemeen matig. Aardappelen. Westlandsche klei f 1.60 a f 1.80, Springs f 12 a f 13.Westlandsche zand f 1.90 k f2.20 Duke of York f a fper kilo. Aanvoer flink en vraag goed. Aanvoer redelijk vraag weinig. Zaadmarkt Enkele monsters nieuw zaad op de markt. Volgende week aanvoer. ,g t» z f 91/4 af 9%

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3