Binnenland. stad§- en Gewestelijk Nieuws. Gtamengd Nieawa. regiment grenadiers, dat onder bevel staat van den uit de Zabera-affaire bekenden kolonel Van Reuter, twee; manschappen overleden, n.l. een „Einjühiïger" en een grenadier, terwijl honderd man ongesteld werden, ten gevolge van de inspanning bij den velddienst tijdens de giroote hitte. Naar de „Lokal Anzeigter" Verneemt, wordt een plan tot stichting; van -„en vakschool voor diamantslijpers te Berlijn overwogen. Het is ech ter nog' slechts bij voorlonpige besprekingen ge bleven. De belanghebbenden rekenen opi financieelen steun van de stad Berlijn. De vergadering zal jaar om jaar worden ge houden te Leeuwarden en te Sneek, voor het eerst te Leeuwarden op 6 Septetober a.s. Te 12 uur vangen dan de sectie-vergaderingen aan waaraan deelnemen de vereenigingen van Han delsreizigers, Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, Werklieden en Prop. Clubs. In de zaal Rodenhuis vangt daarna te ongeveer drie uur de aigemeene vergadering aan, waarvoor als spreker zal worden aangezocht één der mees1 vooraanstaande mannen van de K. S. A. Aan de vergadering nemen deel de PI. Comité's te Leeuwarden, Sneek, Bols ward en Dokkum. Ook vereenigingen uit plaatsen, waar geen comité bestaat, kunnen aan de sectievergaderingen deel" nemen. Minister Treiib naar Het Loo. De minister van Landbouw, mr. Treub, was gisteren ter conferentie bij H. M. de Koningin, op het Loo. Aardbeving te Benkoelen. De correspondent van het »Hbl." te Batavia meldt, dat Zaterdagmiddag te half één eene aard beving te Benkoelen plaats had, waarbij vier lieden werden gewond. De Nederlandsche officieren in Albanië. Generaal De Veer seinde gisteren uit Walona: De Waal en Sonne heden hier aangekomen, bei den welvarend. Jhr. mr. J. Röell f. Men meldt uit Den Haa<*- Na een kortstondige, hevige ongesteldheid over leed jhr. mr. J. Röell, vice-president van den Raad van State, oud-minister, oud-lid van de Tweede Kamer, voormalig griffier van de Zuid- Hollandsche Staten, op 70-jarigen leeftijd. 5-jarig bestaan R. K. Vakbureau. Zaterdag 16 Juli a.s. viert het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie zijn 5-jarig bestaan. T© dier gelegenheid zullen de Hoofdbesturen in het gebouw der R. K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef' te Utrecht, in vergadering bijeen kamen. Na een huishoudelijke zitting, zal te 2 uur een openbare vergadering plaats hebben, waar door den Heer Engels een inleiding zal worden gehouden over het „Ontwerp van Wet betreffen de ouderdomsrente aan behoeftigen" en waar Mr. P. J. H. Aalberse de feestrede, „De R. K. Vak beweging in Nederland vóór het bestaan van het R. K. Vakbureau en thans" zal uitspreken. De dag van 18 Juli is voor de R. K. Vakbe weging een mefkwaardigen dag. Vóór. 5 jaren was de R. K.'Vakbeweging niet meer dan 9000 leden thans circa 50.000 Toen financieel zwak thans reeds een iinancieele macht van vele honderdduizenden guldens; een hecht weerstandsvermogen en tal van solide fond sen tot ondersteuning hij werkloosheid, ziekte ongevallen e. d. Toen nog een zwakke leiding thans reeds een ©orps, van bijna 40 bezoldigde bestuursleden. De pers der R. K. Vakbeweging telt reed 36 verschillende vakorganen. Het R. K. Vakbureau viert dezen dag vopral door het ofganiseeren van een Bloemend'ag ten bate van haar tuberculosefonds „Herwonnen Le venskracht", dat ter gelegenheid van lit 5 jarig bestaan in werking; wordt gesteld. Het Bestuur van het R. K. Vakbureau meent dan ook, dat dezen dag' een dag van g'roote dankbaarheid jegens den Allerhoogste moet zijn en spoort daarom alle leden der R. K. Vak beweging krachtig aan, om op Zondag 19 Juli in eigen Parochiekerk tot de H. Tafel te nade ren. Een hulde en dankhetooging dus van vele dui zenden, een generale H. Communie voor de geheele Nederi. R. K. Vakbeweging op Zondag 19 Juli a.s. Bureaux voor rechtshulp aan on- en min vermogenden. In de jongste aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is op genomen een overzicht van de inrichting en werk zaamheden van 65 bureaux voor rechtshulp aan on- en minvermogenden, die op 1 Januari 1914 'n ons land gevestigd waren. De tabeien, die een indeeling maken in twee hoofdgroepen instellingen, die niet en instellin gen, die wel uitgaan van werkliedenorganisaties welke tweede groep wederom in 3 categorieën is verdeeld, bevattende een opgave van de plaats waar de bureaux gevestigd zijn en van het aan tal bij hen aangesloten en geabonneerde vereeni gingen. Voorts geven zij een omschrijving van de personen, aan wie, en de wijze, waarop rechts hulp verleend wordt, benevens vrijwillige mede werkers en adviseurs aan de bureaux verbonden, van het aantal wekelijksche zittingsdagen en van' de grootte van de geldelijke bijdragen aan de bureaux voor verleende hulp. Ten slotte vermel den de ta beien, voor zoover mogelijk, een staat van inkomsten en uitgaven over de jaren 1912 en 1913 en het bedrag der overheids-subsidies aan enkele der bureaux veileend. Centrale dag voor de K. S. A. in Friesland. De sedert een paar jaren bestaande plannen tot het jaarlijks houden van een Centrale ver gadering voor de Plaatselijke Comité's der K. S. A. 'n friesland hebben thans vasten vorm gekregen. De Hanze. Gister en heden hield de Bend van R. K. Midden&tandsveneenigingen „De Hanze"' zijn 26e vergadering van den Centralen Raad, tevens zijn 7e alg. jaarvergadering. j Vojor deze jaarvergadering; waren de leden o;p- geroepen naari Zierikzee. Waar echter1 dit plaatsje tamelijk geïsoleerd is; en de reis v-oo^ vele le- den een langdurige, is het hoofdbestuur op; de idee gekomen, de eerste vergadering te houden, op tie boot „Stad Zierikzee", die gistermorgen om half twaalf van de Oosterkade te Rotterdam afvoer, naar Zierikzee. Drie en twintig; van de 38 afdeelingen waren vertegenwoordigd. f j i Na het zingen van het Bondslied, nam de heer J. A. A. Verheek, de voorzitter van liet hoofdbestuur, het woord. Hij heette de aanwe zigen welkom en deelde mede dat de bijzondere positie van heden het noodzakelijk maakte een gedeelte van de agenda af te werken op de boot, waarom het bestuur een greep zou noen uit de te behandelen ponten. Onder de belangrijkste besluiten, welke gister genomen zijn n-oemen wij: In de plaats van den heer Buters, die ontslag bad genomen, werd tot bestuurslid gekozen de heer v. d. Hapi, terwijl herkozen werd oe heer J. Wijdeman. Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd hij stemming aangewezen Krommenie, waai de plaatselijke afdeeling het volgend jaar haar tienjarig bestaan viert. Aan het jaarverslag is het v(olgende ontleend: Het aantal afdeelingen bleef 38. Was op 1 Juni 1913 het ledental 4300, op 1 Juni 1914 was dit 4600; een vooruitgang dus van 300 leden. Aan de totstandkoming van de Federatie is dit jaar met vaorzichtigen ijver gearbeid. Het totaal der bijeen gebrachte gelden voor het altaarfonds bedraagt thans fl834.20y2. Van het fonds U. B. O. vermeerderde het ledental met 296, zoodat het thans bedraagt 646. Drie sterfgevallen kwamen voor, waarbij aan de nabestaanden f 668.45, f 668.45' en f 707.07 kon worden uitgekeerd. Wanneer thans een sterf geval mocht voorkomen, zal de uitkeeriug f 913.15 kunnen bedragen. Het orgaan van den bond, geredigeerd dóór den heer J. F. M. Endel, -wordt thans in 4600 exemplaren wekelijks verspreid. Betreurd wordt, dat de financieel© zijde van het ,orgaan niet voordeelig is, al valt dan ook te constateeren, dat de grootere oplage grootere pit gaven noodzakelijk heeft gemaakt. Melding woirdt gemaakt van de herziening dor statuten en het reglement van het diocesane informatie- en incassobureau, en van de stich- ting van de diocesane onderlinge glasverzeke ring. De brandverzekering zal aan den cer.tralen raad ter goedkeuring worden voorgelegd, terwijl de commissie tot oprichting der ziekteverzeke ring haar rapport aan dien raad zal ter hand stellen. Het jaarverslag van de coöp. centrale midden stands credietbank is schitteiena. Bedroeg de omzet in het eerste boekjaar 1911 f 1.086.642.94i/;>, het 2e boekjaar; 1912 f 7.765.913.13y2, dit jaar (1913) bedraagt haar omzet niet minder dan f 18.094.699.33i/2, zegge ruim achttien miilipen gulden. Na goedkeuring: van het jaarverslag werd de vergadering, die een zeer prettig verloop had, geschorst tot na aankomst te Zierikzee. Te 53/4 pur kwam men te Zierikzee aan. Daar weul in „Het Huis van Nassau'" de vergadering voortgezet. j Na verschillende toespraken, kwam het finan cieel verslag van den penningmeester aan de orde. Het verslag gaf aan inkomsten een bedrag! van f 2344.921/2, aan uitgaven f 1717.711/2, aan saldo f 627.21i/2, welk bedrag vermeerderu moet worden met de vorderingen op de verschillende dioce sane instellingen als ziekte-verzekering, glasverze- kering, informatie- en incasso-buireau en schilders gilde ten bedrage van i"240.40i/2. De heer van Alphen, afgevaardigde van de afdeeling Schiedam, leidde vervolgens het on derwerp in, luidende „Wijziging hoterwet". Hij kwam tot de conclusie dat wijziging van art. 8 van de Boterwet noodzakelijk is, ten einde daardoor te verkrijgen, dat kleine melkslijters in het vervolg mogen karnen, in werkplaatsen waar margarine ten verkoop of ter bewaring aan wezig is, en dat zoo noodig' de grens van de j hoeveelheid tc verwerken melk worde vastge steld, beneden welke het in voorraad hebben van margarine geoorloofd zij', omdat knoeierij alleen mogelijk is ia zuivelfabrieken, waar be langrijke hoeveelheden verwerkt -worden. Ook art, 7 eischt wijziging; tiaar in worde qpigfeno- men, dat ieder voertuig', waarmede margarine in detail aan de huizen der klanten wordt bezorgd, moet worden voorzien van een duidelijk op schrift „margarine om daardoor oneerlijke con currentie tegen, te gaan. Door de vergadering' werd het hoofdbestuur gem'achtigd, deze zaak ter hand te nemen ten einde tot de gawenschte wijzigingen Ie geraken D:e vergadering word alsnu gescihorai, In hotel van Oppen, had een diner plaats, waarna om 9 uur' oen concert werd aangebo den door het bestuur der sociëteit „Genoegen". Hoogste barometerstand 770.1 te Horta. Laagste barometerstand 754.9 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidwestelijken wind, half tot zwaarbewolkt, droog, behoudens on weer, zelfde temperatuur. Roode Kruis-ambulances naar Oost-Indië. Gistermiddag hebben in het Pageshuis te s-Gravenhage de gebruikelijke aanraonsterings- formaliteiten plaats gehad van de 3de en 4de Roode Kruis-ambulances, die hedenmiddag naar de peststreken in Ned.-Indië vertrekken. Nadat de huishoudelijke aangelegenheden met de ver trekkende zusters waren geregeld, had een recep tie plaats welke werd bijgewoond, door verschil lende leden van het hoofdbestuur van het Nederi. Roode Kruis, van het Alg. Comité tot Steunver- leening en van den Bond van Ambtenaren van Linnenlandsch Bestuur en meer andere belang stellenden. O.m. is deze afscheidspiechtigheid bij- gowoond door generaal De Waal, oud resident De Bruyn Kops, dr. G. W. Boland, oud-luitenant kolonel Verspyck Mijnssen, de heeren Caron en O. J. Quarles van Ullord, H. Doef, oud-Oost-In- di-ch ambtenaar, generaal Rost van Tonningen, dr. Langen berg en dr. Koolemans Beijnen° en' Van Monnikendam. Jhr. mi. O. J. A. Repelaer van Driel, waarne mend ondervoorzitter van Het Roode Kruis, sprak de vertrekkende zusters toe. Hij bracht haar dank van het hoofdcomité over, dat zij de op dracht hebben willen aanvaarden. Het hoofdcomité stelt dat bewijs van moed op hoogen prijs. Moed tot het aanvaarden van de taak bestaat niet uitsluitend uit het overwinnen van de vrees voor de ziekte. Er is meer. Voor korter of langer tijd laat men hier te lande familie, vrienden en vrien dinnen achter. Men gaat naar een land, waarvan men noch de taal, noch de gewoonten, noch het klimaat kent. God zegene en behoede u en het zij ons allen gegeven u in welstand terug te zien. Moge do inlander eenig gevoel, eenig denkbeeld verkrijgen van uwe menschlievende taak. Moge hij tot de overtuiging komen, dat niet onnoodig bemoeien met zijn lot, maar naastenliefde u noopt uw leven uw gezondheid voor hem te wagen. Moge hij de belangstelling van een groot ge deelte van Nederland op prijs leeren stellen. Alvorens te eindigen heeft de heer Repelaer de haar door de Koningin verleende Roode Kruis- medalje uitgereikt aan zuster Monsees, haar toe gekend voor haar diensten, in Servië bewezen. Daarna werden de zusters toegesproken door den wd. voorzitter der Vereeniging van Ambte naren van het Binnenlandsch Bestuur en van het" Comité tot Steunverleening, den heer De Bruyn Kops. Deze spr. sprak zijn vreugde er over uit, dat de zusters zoo bereidwillig aan de oproeping hadden gehoor gegeven om een zoo moeilijke taak te gaan vervullen bij menscheu van een ander ras, van andere zeden. Het was voor u voldoende, vervolgde spr., dat er hulp noodig was. Dit spontane voldoen aan de oproeping is een waar borg, dat ge uw taak met liefde zult vervullen. Ge zult te kampen hebben met heel veel vooroor deel en onkunde, doch wanneer de inlander ziet dat ge hem als medemensch beschouwt, zal hij' u spoedig zijn vertrouwen schenken. Laat u niet ontmoedigen het groote belang betreft niet alleen u zelf, maar het geheele Nederlandsche volk. Spr. is overtuigd, dat de zusters, de meest mo gelijke hulp zullen vinden onder die vrienden, die op dat terrein bekend zijn, n.l. de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur. Zij zullen u met alles bereidwillig ter zijde staan en inlichten. Moge de verdrijving van de pest, eindigde spr. den band steviger aanhalen tusschen Nederland en den Javaan. Zuster J0011 dankte voor de hartelijke woorden, tot de ambulances gericht. Zij kon de verzeke ring geven, dat de zusters den naam van het Ned. Roode Kruis hoog zullen houden en hoopte, dat men haar in gedachten zal volgen in het voor haar zoo vreemde land. Zij eindigde met een »Leve Het Roode Kruis." Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. Am bulance III bestaat uit de zusters H. Harreveld, hoofdverpleegster; H. Karssen en P. C. Nieum- waal, verpleegsters. Ambulance VIzusters G. Joon, hoofdverpleegsters; A. E. M. Kurtz en A. M. E. Monsees, verpleegsters. Zij gaan heden om 4 u. 22 uit den Haag naar Genua, om vandaar met het stoomschip sRembrandt" naar Indië te vertrekken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrichl in den morgen van 14 Juli, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. De installatie van commissaris Ellenberger. Toen de heer Lagerwey het Koninklijk besluit had voorgelezen betreffende de benoeming van den heer F. Ellenberger tot commissaris van politie alhier, zeide hij het volgende: Blijkens het zooeven voorgelezen Koninklijk Besluit, heeft het Hare Majesteit onze geëerbie digde Koningin behaagd u te benoemen tot com missaris van politie te Schiedam. Waar de bur gemeester wegens verlof in het buitenland ver toeft, rust op mij als oudste wethouder, waar nemend burgemeester, de eervolle taak u als zoodanig te installeeren. Ik begin met een woord van hartelijken geluk- wensch met de hooge onderscheiding, u te beurt gevallen. Ik houd mij overtuigd, dat ik in deze de tolk ben van den burgemeester, van de wet houders en raadsleden, in een woord, van het gemeentebestuur. Sedert 1900 zijt gij als inspecteur in dienst dezer gemeente geweest. Veertien jaren bracht gij door te midden van ons, en hebben wij u leeren kennen als een man van ijverige plichts betrachting. Wanneer wij u thans begroeten als commissaris, dan wenschen wij u toe. dat gij onder Gods zegen nog vele gelukkige jaren moogt werkzaam zijn tot heil onzer gemeente. Hoofdagenten, agenten le, 2e en 3e klas,' ik heb de eer aan u voor te stellen uw Commissaris. Ik behoef hem eigenlijk niet aan u voor te stellen, den man, waarmede velen uwer hun geheelen diensttijd te samen hebben doorgebracht- Moge gij elkander evengoed blijven verstaan als dit tot heden gelukkig het geval was. Moge onder u blijven voortbestaan een krachtige samenwerking, opdat de politiedienst in deze gemeente zoo energiek mogelijk zij en in alle omstandigheden wederkeerige sympathie u moge sterken in de zwaarwichtige betrekking, waarin gij zijt geplaatst." De heer Ellen berger dankte den w.n. burgemeester voor diens waardeerende woorden. Hij gaf de verzekering zijn beste krachten aan zijn nieuw ambt te zullen geven. Spr. verzocht de medewerking van het geheele politiecorps opdat zulks zou strekken in het belang van den dienst en de gemeente Schiedam. Een driewerf shoera" werd hierna ter eere van commissaris Ellenberger aangeheven. In het Ziekenhuis is overleden de brandersknecht Mulder, wonende Heerenstraat, die onlangs in de branderij van den heer Dirk- zwagei aan de Noordvest, ernstige brandwonden had bekomen. lieden had Schiedam bezoek van de Frou Frou-koningin, die, gezeten in een auto, aan de liefhebbers van sluitzegels een ruime hoeveelheid dezer papiertjes kwam uitdeelen. De sluitzegels bevatten een reclame voor de artikelen van de bekende biscuitfabriek »de Lin deboom" firma Wed. B. van Doesburg te Mij drechtAmsterdam. Deze kleurenrijke reclame-zegels onderscheidden zich van anderen door fraaie en nette afwerking. In de vergadering van den Armen- raad op 10 Juni 1.1. heeft de heer J. Lechner Czn, een voordracht gehouden over niets over de ver eeniging voor armenzorgen tegen bedelarij" alhier. Deze lezing is thans in druk verschenen. Voor allen, die belang stellen in de armenzorg te dezer stede kan het aanbeveling .verdienen zich van den inhoud dezer voordracht op de hoogte te stellen. Iu het bijzonder beoogde de lezing te trachten de wenschelijkheid van betere samenwerking op het gebied van armenzorg in het licht te stellen. Giste ra vond zijn t wee dames, d ie een fietstochtje maakten, bij het uitwijken voor een paal, in de Plantagesloot gereden. Een hunner wist zichzelf te redden, doch de anderewerd door eenige voorbijgangers op het droge gebracht. Door de Rotterda,msche politie ia hier aangebracht een 12-jarige jongen, die te Rotterdam een fiets had willen meenemen. Hij zou er volgens zijn verklaring een tochtje mee hebben willen maken. De politie heeft den jongen ten huize zijner ouders gebracht. Hoogwater te Schie dam Woensdag 15 Juli 9.08 v.m, 9.36 n.m. DE STAKING BIJ DE HAAGSCHE ELEC- TRISCHE TRAM. Optocht der stakers. Gister-middag zouden de stakende trambeamb-' ten hun ontslagbrieven, 800 stuks, bij de directe gaan terugbrengen. Op het laatste oogenblik werd echter van het terugbrengen der brieven afgezien en trok de stoet naar het Malieveld, waar de stakers werden toegesproken door Nathans, hoofdbestuurslid van de vereeniging van Ned. Tramwegpersoneel, die de mannen tot kalmte aanmaande en verzocht in zoo klein mogelijke groepjes, met vermijding van drukke stadspunten huiswaarts te keeren. Wanordelijkheden. In verband met de voorgekomen wanordelijk- O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2